Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Θελει να με αλλαξει

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Thodoris314

# 1 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 32 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Θελει να με αλλαξει

Καλησπερα σας..Ειμαι 31 χρονων και εδω και 4 μηνες εχω σχεση με μια κοπελα που ειναι 29..Ολα εγιναν πολυ γρηγορα απο την αρχη ενθουσιαστηκαμε και οι δυο ,νομιζαμε οτι βρηκαμε αυτο που ψαχνουμε και οι δυο,ημασταν ερωτευμενοι ,βολτες συνεχεια, αποδρασεις το σκ μεχρι που πανω που κλεισαμε τριμηνο αρχισε η κριτικη απο εκεινη για το τροπο που συμπεριφερομαι.. Απο την αρχη βεβαια υπηρχαν καποιες μπηχτες οπως γιατι δεν μιλαω στο κοσμο,γιατι δε λεω ευχαριστω στο σερβιτορο που με σερβιρει στο εστιατορια ,γιατι ειμαι τσαπατσουλης και αναβλητικος γενικα στη ζωη μου και τετοια...Οταν αυτη η κριτικη αρχισε να γινετε εντονοτερη ξενερωσα κι απομακρυνθηκα με αποτελεσμα να ειμαστε ενα βημα πριν το χωρισμο..εκει τα βαλαμε κατω ειπαμε οτι θελουμε ο ενας τον αλλον και επειδη δεν ηθελα να τη χασω της ειπα οτι θα προσπαθησω σιγα σιγα να αλλαξω καποια πραγματα που την ενοχλουν..Ετσι κι εγινε οντως προσπαθω σε καποια θεματα ομως εκεινη με τη πρωτη ευκαιρια δεν αφηνει τιποτα να πεσει κατω με κραζει για το παραμικρο οπως γιατι οταν βγαινουμε με τους φιλους της δεν μιλαω ,προχτες μου την ειπε επειδη δεν αφησα μπουρμπουαρ στο σερβιτορο παρεπιπτοντως παντα πληρωνω εγω και δεν εχει φιλοτιμηθει να πληρωσει κι αυτη μια φορα..ειναι μετρημενες στα δαχτυλα τους ενος χεριου οι φορες που εχει πληρωσει και να σημειωθει οτι εχουμε γυρισει ολα τα εστιατορια της αθηνας εκτος τις εκδρομες σε υδρα ,καρπενησια και παργα αυτους τους 4 μηνες...Την ενοχλει που ειμαι εσωστρεφης και ντροπαλος ενω το ηξερε απ την αρχη οτι ημουν ετσι...Μου λεει οτι ειμαι πολυ καλο παιδι πολυ φιλοτιμος ,δοτικος ,και καλοψυχος αλλα εχω 3 4 πραγματα που εκεινης δεν της ταιριαζουν ...Δεν ξερω τι ακριβως θελει και γιατι ειναι μαζι μου ουτε ξερω αν υπαρχει κατι μεσα της για μενα...Εγω ξερω οτι οταν εναν ανθρωπο τον αγαπας και θες να σαι μαζι του καποια πραγματα τα παραβλεπεις...δεν ειμαστε ολοι τελειοι ομως εκεινη δεν το βλεπει ετσι..Λεει οτι ειναι μπερδεμενη γιατι απ τη μια την εκνευριζουν καποια πραγματα σε μενα και αλλες φορες ζυγιζει τα καλα που εχω και δεν ξερει τι να κανει...

Heptamer

# 2 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 15.776

Αυτά που την ενοχλούν πάνω σου και την εκθέτουν σε τρίτους  (οι χοντράδες, η μουγγαμάρα σου κλπ) σε σένα κάνουν κρά - είναι κομμάτι της κυρίας συμπεριφορικής σου, του "υφάσματος" σου  - και δε μπορούν να παραβλεφθουν. Κυρίως δε, δεν (υπάρχει κανόνας που να θέλει  αυτά να) αντισταθμίζονται επαρκώς από όσα άλλα καλά στοιχεία ίσως διαθέτεις.

Πιθανον να φέρεσαι άκομψα και αγαρμπα από υποσυνείδητη αντίδραση σε αυτό που είσαι.

Προς το παρόν κερδίζεις, αλλά πολύ φοβάμαι πως η ζυγαριά κάποια σύντομη στιγμή θα γείρει κατά σου και μην εκπλαγεις αν σου πει πως δεν αντέχει άλλο και το διαλυσετε.

Προσπάθησε να βελτιώσεις κάποια πράγματα που σου επεσήμανε, γιατί θα τα βρεις μπροστά σου και στην επόμενη σχέση σου.

Είναι αναγκαίο να αλλάζουμε κάποια πράγματα - πρωτίστως για εμάς και δευτερευόντως για τους άλλους.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Kristina_

# 3 στις 30/11/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.088

Η αληθεια ειναι οτι τα περισσοτερα απο αυτα που την ενοχλουν ειναι πραγματι ασχημα

πχ δεν λες ευχαριστω, δεν αφηνεις τιπς ,,, αυτα θα ενοχλουν και την οποιαδηποτε μελλοντικη σχεση σου (εγω δεν τα «συγχωρω» ουτε απλες κοινωνικες επαφες μου) ,,, οποτε δες τι μπορεις να αναθεωρησεις  Τα αλλα (που εισαι πικυ εσωστρεφης και δε εισαι ομιλητικος με τους φιλους της) ειναι επισης μειονεκτηματα και καλο ειναι να προσπαθησεις να τα λειανεις καπως,,,εκτος κΙ αν δεν τους μιλας επειδη δεν τους συμπαθεις,,,οποτε οκ απλα αλλαξε κοπελαΤο οτι εισαι τσαπατσουλης και αναβλητικος, κακο δικο σου, αλλα πιθανον να βρεις πολλες κοπελες που δε θα πολυενοχλουνται με αυτα

Το οτι δεν πληρωνει ποτε σε συνδυασμο μαλλιστα οτι στη λεει, ειναι το δικο της πολυ σοβαρο μειον,,,εγω θα της το ελεγα καταμουτρα μαζι με το «αντε γεια»
Γενικος η σχεση μπαζει νερα,,,αλλα και εσυ αν θες στο μελλον να υπαρχεις μεσα σε μια σχεση, καλο ειναι να αλλαξεις συμπεριφορα
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, alisida και σε ακόμα 3 μέλη.

MiltosRNLI1930

# 4 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 60 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.874

Θα αναφερθω στην ιστορια μιας Μανταμιτσας εδω στο Sxeseis . Δουλευε σε ταχυφαγειο καπου στην Αθηνα του οποιου το ιδιαιτερο χαρακτηριστικο ηταν η διαρυθμιση σε πολλα μικρα δωματια .Δωματιο του τυλιχτου ,δωματιο του κεμπαπ ,δωματιο της γαλοπουλας .Ηταν αναγκασμενη να μεταφερει τις γαλοπουλες ασ πουμε τεμαχισμενες κατα το εγκαρσιον , με καροτσακι απο τα ολισθηρα πατωματα του μαγηρειου και να τα σερβιρει στο δωματιο της γαλοπουλας .Το κακο ηταν οτι δεχοταν συνεχως παρατηρησεις απο την γεροντο-μπεμπεκα διευθυντρια .

Ειναι τωρα δυνατον να μην της πεις ενα ευχαριστω ?
Αρέσει στα μέλη Inlove74, Enikos και σε ακόμα 3 μέλη.

26-29-31

# 5 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.607

Αλλες σχεσεις εχεις κανει πριν απο αυτην?

Που να κρατησαν καποιο διαστημα καποιων μηνων?

Broken_Guy

# 6 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 231
Ωραία Θοδωρή, φαίνεται να έχεις πλήρη επίγνωση της κατάστασης, μας είπες και τον πόνο σου που λένε, αλλά...από εμάς εδώ τι θέλεις ακριβώς τώρα;

Δεν βλέπω να μας ρωτάς κάτι στο κείμενο σου γι αυτό...δεν κατάλαβα.

Αρέσει στο μέλος seychelles

Enikos

# 7 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 26.213

Θα μπορουσα να ειμαι πολυ συνοπτικος, αλλα αγριευτηκα . . . .

Στασου ρε φιλε Θοδωρα...κατι δεν παει καλα...

Κατ' αρχας ποσα ειναι τα Καρπενησια, εχω εκπλαγει λιγακι με αυτο, δεν εχω παρει χαμπαρι τπτ...

Μετα...εισαι πολυ τυχερος...

Αλλες, δεν σ' εχουν δει ουτε με το μακαρονι και πιανουν να σου καμουν σερβισ, απο ιδεολογικο, μεχρι της πραγματικοτητος που υφιασταται, για να αισθανθουν οτι βρηκαν ταιρι στην δικη τους τελειοτητα...

Αλλα δε βαριεσαι, επεσες σε ανθεκτικο ατομο...αντεξε τρεις μηνες διχως μανταρισματα στον κοσμο...

Ακου τωρα εξηγα...

Η ιστορια σου με αυτη την γαλαζοαιματη, εχει τελειωσει και στο λεω με καθε γνωση επι τετοιων ζητηματων, οποτε...

Μεχρι να ερθει η ωρα η καλη να ξεφορτωθεις το παλτο, θα κανεις τα εξης...

1) Εκει που  εισαστε σε κοσμο, θα αρχισεις να τραγουδας δυνατα Ζαφειρη Μελα και θα τριβεις την κοιλια σου...Μολις παει να σε μαζεψει, θα της λες "σιλανσ εσυ, κανω ορθοφωνιες"...

2) Αν πατε κανα ταβερνειο κι ετσι, θα βουτας τα χερια στα χορτα και θα τρως, που να τρεχουνε τα λαδια μεχρι τα δαχτυλα των ποδιων...θα της δινεις κι αυτηνης να φαει τζατζικια μαζι με χορτα, αφου εχεις καμει παπαρα μεσα στο τζατζικι κανα ψωμι, τα χορτα και τα δαχτυλα σου μαζι...οταν ειναι να φυγετε, θα γυριζεις σε ενα πιατο οτι εχει περισσεψει...πατατες, κοκκαλα, τζατζικια, τιποτα τυροκαφτερες, καμια μελιτζανα, ψωμια και θα λες..."θελω να τσιμπησω στο δρομο"...

3) Οταν σου καμει μαθηματα συμπεριφορας θα την ρωτας..."τα κουκια τα τρως?"...

4) Οταν βρεθειτε παλι σε καφενε, να φροντισεις ναχεις καλεσει λαο, πολυ λαο...Θα παραγγειλετε οτι σας κατεβει στο κεφαλι, θα χλαπακιασετε, θα πιειτε και οταν ερθει ο λογαριασμος θα πεις στον σερβιτορο..."πληρωνει η κοπελια απο δω, που αφηνει και γερα μπερμπουαρ, εγω και τα παιδια ειμαστε τσιπακλες"...και θα σηκωθεις να φυγεις τραγουδωντας Ζαφειρη, παντα...

Μπορω να σου πω πολλα τετοια, για το τι κανουμε στις καθηγητριες των καλων τροπων που αφηνουνε ως και μπερμπουαρ με την τσεπη του αλλουνου, αλλα θα δω πρωτα τις αντιδρασεις του εδω ιερου βραχου και θα επανελθω δριμυτερος...

Αρέσει στα μέλη sissy108, west62 και σε ακόμα 1 μέλος.

Redink

# 8 στις 30/11/2021
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Ιωαννίνων / Ιωάννινα
Απαντήσεις: 511

Να την ξεμπερδέψεις τάχιστα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Thodoris314

Θελει να με αλλαξει

εκεινη με τη πρωτη ευκαιρια δεν αφηνει τιποτα να πεσει κατω με κραζει για το παραμικρο οπως γιατι οταν βγαινουμε με τους φιλους της δεν μιλαω

Την ενοχλει που ειμαι εσωστρεφης και ντροπαλος ενω το ηξερε απ την αρχη οτι ημουν ετσι...

Δεν ταιριάζετε.  Επίσης, όπως την παρουσίασες ακούγεται να είναι υπερβολικά επικριτική σαν άνθρωπος.

Από εκεί και πέρα, κατά τη γνώμη μου, από αυτά που σου επεσήμανε καλό θα είναι να αναλογιστείς για προσωπική σου βελτίωση (αν θέλεις) τα εξής:

Το να λες ευχαριστώ στο σερβιτόρο στα εστιατορια δεν κοστίζει τίποτε και οι περισσότεροι άνθρωποι το εκτιμούν... Κάνει τους ανθρώπους που το ακούνε να νιώθουν πιο ανθρώπινα. Αξίζει τον κόπο.   

Το να είσαι τσαπατσουλης και αναβλητικος γενικά στη ζωή σου θα σου κοστίσει κατά πάσα πιθανότητα σε πολλαπλά επίπεδα και τείνει να προκαλεί φθορά στις ερωτικές σχέσεις για πολλούς ανθρώπους οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα το ξαναβρείς μπροστά σου αν το αφήνεις να έχει αντίκτυπο στην εκάστοτε σύντροφό σου.  (Το αντίστοιχο ισχύει κατά τη γνώμη μου και για την επικριτικότητα της συντρόφου σου).  

Το να αφήνεις πουρμπουάρ στο σερβιτόρο είναι επίσης μια συμπεριφορά που οι περισσότεροι άνθρωποι την εκτιμούν.  Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να το κάνεις, επίσης αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη μου για παρόμοιους λόγους με το να τους λες ευχαριστώ.  Εικάζω ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν αποτελεί λόγο χωρισμού για τους περισσότερους ανθρώπους, ωστόσο καλό είναι σ' ένα ζευγάρι γενικά να υπάρχουν παρόμοιες απόψεις για τη διαχείριση των χρημάτων.  Αν η κοπελιά σου ήταν πραγματικά εντάξει θα άφηνε αυτή - είναι το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει άλλωστε αν τα πληρώνεις όλα εσύ. Επίσης, σαφώς είναι απαράδεκτο από μέρους της να πληρώνεις μόνο εσύ.    

Αν αποφασίσεις ποτέ ν' αλλάξεις κάποια από αυτά που σου επεσήμανε, θα πρέπει να είναι γιατί το θέλεις εσύ και όχι γιατί σε ανάγκασε κάποιος άλλος.    

Και κάτι τελευταίο αλλά κατά τη γνώμη μου σημαντικό: Ναι, όταν έναν άνθρωπο τον αγαπά κανείς και θέλει να ναι μαζί του, κάποια πράγματα τα παραβλέπει.  Επίσης όμως, όταν αγαπά κανείς πραγματικά, προσπαθεί να γίνεται όσο καλύτερος μπορεί για τον άλλο... Σε καμμιά περίπτωση δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να λούζεται συμπεριφορές σου αν αυτές τον φθείρουν ψυχολογικά και του δυσκολεύουν συστηματικά τη ζωή. π.χ. αν η αναβλητικότητα και η τσαπατσουλια σου φθάνει να πληγώνει αυτήν που έχεις δίπλα σου και εσύ πετάς χαρταετό και συνεχίζεις ακάθεκτος, χωρίς να φροντίζεις να βρεις κάποια λύση γι' αυτό, τότε μάλλον δεν αγαπάς ούτε εσύ...        

Σήμερα εξελίχθηκε σε μέρα κατασκευής σεντονιών τελικά 

Αρέσει στα μέλη alisida, TheRedKnight

Sourygia

# 9 στις 30/11/2021
author
Γυναίκα / 62 / Ελεύθερη
Γαλλία
Απαντήσεις: 92

Αν σ αγαπούσε δεν θα κοίταζε λεπτομερειες

Thodoris314

# 10 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 32 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Απαντήσεις: 4
Οχι ειναι η πρωτη μου σχεση

Hellboy_

# 11 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 34 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Απαντήσεις: 162

Φιλε μου σαυτες τις εκδρομες που κανατε εκανε καμια κινηση να πληρωσει η μονο εσυ εχωνες το μαρουλι?Γιατι φοβαμαι οτι ψαχνει για χορηγο και τα αλλα ειναι να ειχαμε να λεγαμε!

Τεσπα!Ξεκαθαρισε τα πραγματα οσο ειναι νωρις..πεστης η θα εισαι μαζι μου γι αυτο που ειμαι οπως κανω και γω με σενα η αλλιως τελειωνει το εργο μην το αφηνεις αλλο...αντρικα ομως οχι με αναβολες και τετοια σημερα θα  το κανω αυριο θα το κανω μια και εξω το λες και τελειωνει!

Παράθεση:

Θελει να με αλλαξει

Καλησπερα σας..Ειμαι 31 χρονων και εδω και 4 μηνες εχω σχεση με μια κοπελα που ειναι 29..Ολα εγιναν πολυ γρηγορα απο την αρχη ενθουσιαστηκαμε και οι δυο ,νομιζαμε οτι βρηκαμε αυτο που ψαχνουμε και οι δυο,ημασταν ερωτευμενοι ,βολτες συνεχεια, αποδρασεις το σκ μεχρι που πανω που κλεισαμε τριμηνο αρχισε η κριτικη απο εκεινη για το τροπο που συμπεριφερομαι.. Απο την αρχη βεβαια υπηρχαν καποιες μπηχτες οπως γιατι δεν μιλαω στο κοσμο,γιατι δε λεω ευχαριστω στο σερβιτορο που με σερβιρει στο εστιατορια ,γιατι ειμαι τσαπατσουλης και αναβλητικος γενικα στη ζωη μου και τετοια...Οταν αυτη η κριτικη αρχισε να γινετε εντονοτερη ξενερωσα κι απομακρυνθηκα με αποτελεσμα να ειμαστε ενα βημα πριν το χωρισμο..εκει τα βαλαμε κατω ειπαμε οτι θελουμε ο ενας τον αλλον και επειδη δεν ηθελα να τη χασω της ειπα οτι θα προσπαθησω σιγα σιγα να αλλαξω καποια πραγματα που την ενοχλουν..Ετσι κι εγινε οντως προσπαθω σε καποια θεματα ομως εκεινη με τη πρωτη ευκαιρια δεν αφηνει τιποτα να πεσει κατω με κραζει για το παραμικρο οπως γιατι οταν βγαινουμε με τους φιλους της δεν μιλαω ,προχτες μου την ειπε επειδη δεν αφησα μπουρμπουαρ στο σερβιτορο παρεπιπτοντως παντα πληρωνω εγω και δεν εχει φιλοτιμηθει να πληρωσει κι αυτη μια φορα..ειναι μετρημενες στα δαχτυλα τους ενος χεριου οι φορες που εχει πληρωσει και να σημειωθει οτι εχουμε γυρισει ολα τα εστιατορια της αθηνας εκτος τις εκδρομες σε υδρα ,καρπενησια και παργα αυτους τους 4 μηνες...Την ενοχλει που ειμαι εσωστρεφης και ντροπαλος ενω το ηξερε απ την αρχη οτι ημουν ετσι...Μου λεει οτι ειμαι πολυ καλο παιδι πολυ φιλοτιμος ,δοτικος ,και καλοψυχος αλλα εχω 3 4 πραγματα που εκεινης δεν της ταιριαζουν ...Δεν ξερω τι ακριβως θελει και γιατι ειναι μαζι μου ουτε ξερω αν υπαρχει κατι μεσα της για μενα...Εγω ξερω οτι οταν εναν ανθρωπο τον αγαπας και θες να σαι μαζι του καποια πραγματα τα παραβλεπεις...δεν ειμαστε ολοι τελειοι ομως εκεινη δεν το βλεπει ετσι..Λεει οτι ειναι μπερδεμενη γιατι απ τη μια την εκνευριζουν καποια πραγματα σε μενα και αλλες φορες ζυγιζει τα καλα που εχω και δεν ξερει τι να κανει...

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, Enikos

TheRedKnight

# 12 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Αλλη χώρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 580

Παράθεση:

Θελει να με αλλαξει

να σου συστήσω τον κάμπι λάμε στο βίντεο παρακάτω, σε περίπτωση που δεν τον γνωρίζεις, στα ιταλικά λέγεται και "μουγκοθόδωρος" αν σου θυμίζει κάτι

μπορείς να της δείξεις μερικά κόλπα όπως εκείνος, μην ανησυχείς, δεν είσαι μόνος σου εκεί έξω...

https://www.youtube.com/watch?v=5Px52dh1fkU

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, MiltosRNLI1930

MiltosRNLI1930

# 13 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 60 / Σε διάσταση
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.874

Aυτα Μανταμ γινονται μονο στις Ινδιες !!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Sourygia

Αν σ αγαπούσε δεν θα κοίταζε λεπτομερειες

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, magicbus και σε ακόμα 4 μέλη.

archagellos

# 14 στις 30/11/2021
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.494

man 

στειλτη στο διαολο ...τι καθεσε και το σκεφτεσαι .

Keep Walking 
Αρέσει στα μέλη Enikos, magicbus και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 15 στην 1/12/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.125

Αγαπητέ Θοδωρή,

Διάβασε ξανά αυτό.

Τα λέει όλα  

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από Redink

Να την ξεμπερδέψεις τάχιστα...

Δεν ταιριάζετε.  Επίσης, όπως την παρουσίασες ακούγεται να είναι υπερβολικά επικριτική σαν άνθρωπος.

Από εκεί και πέρα, κατά τη γνώμη μου, από αυτά που σου επεσήμανε καλό θα είναι να αναλογιστείς για προσωπική σου βελτίωση (αν θέλεις) τα εξής:

Το να λες ευχαριστώ στο σερβιτόρο στα εστιατορια δεν κοστίζει τίποτε και οι περισσότεροι άνθρωποι το εκτιμούν... Κάνει τους ανθρώπους που το ακούνε να νιώθουν πιο ανθρώπινα. Αξίζει τον κόπο.   

Το να είσαι τσαπατσουλης και αναβλητικος γενικά στη ζωή σου θα σου κοστίσει κατά πάσα πιθανότητα σε πολλαπλά επίπεδα και τείνει να προκαλεί φθορά στις ερωτικές σχέσεις για πολλούς ανθρώπους οπότε κατά πάσα πιθανότητα θα το ξαναβρείς μπροστά σου αν το αφήνεις να έχει αντίκτυπο στην εκάστοτε σύντροφό σου.  (Το αντίστοιχο ισχύει κατά τη γνώμη μου και για την επικριτικότητα της συντρόφου σου).  

Το να αφήνεις πουρμπουάρ στο σερβιτόρο είναι επίσης μια συμπεριφορά που οι περισσότεροι άνθρωποι την εκτιμούν.  Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να το κάνεις, επίσης αξίζει τον κόπο κατά τη γνώμη μου για παρόμοιους λόγους με το να τους λες ευχαριστώ.  Εικάζω ότι το συγκεκριμένο θέμα δεν αποτελεί λόγο χωρισμού για τους περισσότερους ανθρώπους, ωστόσο καλό είναι σ' ένα ζευγάρι γενικά να υπάρχουν παρόμοιες απόψεις για τη διαχείριση των χρημάτων.  Αν η κοπελιά σου ήταν πραγματικά εντάξει θα άφηνε αυτή - είναι το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει άλλωστε αν τα πληρώνεις όλα εσύ. Επίσης, σαφώς είναι απαράδεκτο από μέρους της να πληρώνεις μόνο εσύ.    

Αν αποφασίσεις ποτέ ν' αλλάξεις κάποια από αυτά που σου επεσήμανε, θα πρέπει να είναι γιατί το θέλεις εσύ και όχι γιατί σε ανάγκασε κάποιος άλλος.    

Και κάτι τελευταίο αλλά κατά τη γνώμη μου σημαντικό: Ναι, όταν έναν άνθρωπο τον αγαπά κανείς και θέλει να ναι μαζί του, κάποια πράγματα τα παραβλέπει.  Επίσης όμως, όταν αγαπά κανείς πραγματικά, προσπαθεί να γίνεται όσο καλύτερος μπορεί για τον άλλο... Σε καμμιά περίπτωση δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να λούζεται συμπεριφορές σου αν αυτές τον φθείρουν ψυχολογικά και του δυσκολεύουν συστηματικά τη ζωή. π.χ. αν η αναβλητικότητα και η τσαπατσουλια σου φθάνει να πληγώνει αυτήν που έχεις δίπλα σου και εσύ πετάς χαρταετό και συνεχίζεις ακάθεκτος, χωρίς να φροντίζεις να βρεις κάποια λύση γι' αυτό, τότε μάλλον δεν αγαπάς ούτε εσύ...        

Σήμερα εξελίχθηκε σε μέρα κατασκευής σεντονιών τελικά 

Αρέσει στο μέλος Redink

alexandriani1

# 16 στην 1/12/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 572

μ' έπνιξες βρε μπαγάσα.

Κλαίω απ' τα γέλια και με κοιτάνε περίεργα οι άλλοι στο γραφείο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Enikos

Θα μπορουσα να ειμαι πολυ συνοπτικος, αλλα αγριευτηκα . . . .

Στασου ρε φιλε Θοδωρα...κατι δεν παει καλα...

Κατ' αρχας ποσα ειναι τα Καρπενησια, εχω εκπλαγει λιγακι με αυτο, δεν εχω παρει χαμπαρι τπτ...

Μετα...εισαι πολυ τυχερος...

Αλλες, δεν σ' εχουν δει ουτε με το μακαρονι και πιανουν να σου καμουν σερβισ, απο ιδεολογικο, μεχρι της πραγματικοτητος που υφιασταται, για να αισθανθουν οτι βρηκαν ταιρι στην δικη τους τελειοτητα...

Αλλα δε βαριεσαι, επεσες σε ανθεκτικο ατομο...αντεξε τρεις μηνες διχως μανταρισματα στον κοσμο...

Ακου τωρα εξηγα...

Η ιστορια σου με αυτη την γαλαζοαιματη, εχει τελειωσει και στο λεω με καθε γνωση επι τετοιων ζητηματων, οποτε...

Μεχρι να ερθει η ωρα η καλη να ξεφορτωθεις το παλτο, θα κανεις τα εξης...

1) Εκει που  εισαστε σε κοσμο, θα αρχισεις να τραγουδας δυνατα Ζαφειρη Μελα και θα τριβεις την κοιλια σου...Μολις παει να σε μαζεψει, θα της λες "σιλανσ εσυ, κανω ορθοφωνιες"...

2) Αν πατε κανα ταβερνειο κι ετσι, θα βουτας τα χερια στα χορτα και θα τρως, που να τρεχουνε τα λαδια μεχρι τα δαχτυλα των ποδιων...θα της δινεις κι αυτηνης να φαει τζατζικια μαζι με χορτα, αφου εχεις καμει παπαρα μεσα στο τζατζικι κανα ψωμι, τα χορτα και τα δαχτυλα σου μαζι...οταν ειναι να φυγετε, θα γυριζεις σε ενα πιατο οτι εχει περισσεψει...πατατες, κοκκαλα, τζατζικια, τιποτα τυροκαφτερες, καμια μελιτζανα, ψωμια και θα λες..."θελω να τσιμπησω στο δρομο"...

3) Οταν σου καμει μαθηματα συμπεριφορας θα την ρωτας..."τα κουκια τα τρως?"...

4) Οταν βρεθειτε παλι σε καφενε, να φροντισεις ναχεις καλεσει λαο, πολυ λαο...Θα παραγγειλετε οτι σας κατεβει στο κεφαλι, θα χλαπακιασετε, θα πιειτε και οταν ερθει ο λογαριασμος θα πεις στον σερβιτορο..."πληρωνει η κοπελια απο δω, που αφηνει και γερα μπερμπουαρ, εγω και τα παιδια ειμαστε τσιπακλες"...και θα σηκωθεις να φυγεις τραγουδωντας Ζαφειρη, παντα...

Μπορω να σου πω πολλα τετοια, για το τι κανουμε στις καθηγητριες των καλων τροπων που αφηνουνε ως και μπερμπουαρ με την τσεπη του αλλουνου, αλλα θα δω πρωτα τις αντιδρασεις του εδω ιερου βραχου και θα επανελθω δριμυτερος...

Αρέσει στο μέλος Enikos

magicbus

# 17 στην 1/12/2021
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 40

Πρέπει να μας αγαπάνε γι αυτό που είμαστε...

Όχι γι αυτό που θα θέλανε να είμαστε...
Είμαστε τα ελαττώματα μας... Πάμε παρακάτω, δεν αξίζει...

alexandriani1

# 18 στην 1/12/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 572

Πρώτη σου σχέση κι είσαι 31 και αντικοινωνικός; 

Την συγκεκριμένη ξέχνα την φίλε. 

Πριν προχωρήσεις στην δεύτερη σχέση, κάνε ένα ραντεβού σε ψυχολόγο να κουβεντιάσετε λιγάκι για σένα και τις εμπλοκές σου. Αυτά που σου επισήμανε η τύπισσα είναι πολύ πολύ σοβαρά και θα τα βρίσκεις συνεχώς μπροστά σου, εάν δεν κάνεις δουλίτσα με τον εαυτό σου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Thodoris314
Οχι ειναι η πρωτη μου σχεση

Αρέσει στα μέλη alisida, NightWsh

NightWsh

# 19 στην 1/12/2021
author
Γυναίκα / 43 /
Απαντήσεις: 197

"Ο λύκος τρίχα αλλάζει, χούι δεν αλλάζει"

Έτσι λένε οι παλαιότεροι 

Τώρα αν πρέπει να πληρώνεις την σύνοδο σου στις εξόδους σας και αν σέβεστε ο ένας τον άλλον ειναι άλλο θέμα και έχει άλλη κουβέντα.

(Δεν το ανοίγω όμως επειδή θα γίνει πάλι του Δράμαλη).

Και αυτά με τις χορηγίες και τα κουβαρντιλικια μην τα γράφετε εσείς τ αγοράκια ντροπή ,η κάθε γυναίκα είναι και δική σας επιλογή.

Αν δεν σου αρέσει φεύγεις..δεν λέμε πόσους καφέδες πληρώσαμε μου θυμίζεις "το ποιος άπλωσε τα ρούχα στην ταράτσα" ξέρεις αυτήν με το φακιολι.

Αρέσει στα μέλη Mindthegap-, Inlove74 και σε ακόμα 1 μέλος.

Inlove74

# 20 στην 1/12/2021
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αργολίδας / Ναύπλιο
Απαντήσεις: 10
Αγαπητέ Thodoris 314,Διάβασα πολύ προσεκτικά τι έγραψες και θεωρώ ότι το σημείο κλειδί είναι το κλείσιμο τριμήνου...είναι αυτή η ρημαδα περίοδος..και θα σου παραθέσω την δική μου προσωπική εμπειρία για να καταλάβεις...Έχω μια λογίστρια η οποία είναι εξαιρετική,πίνουμε καφέ,τρώμε μαζί...εντάξει όχι σε τόσα πολλά εστιατόρια όσο εσύ...γενικά υπάρχει full ενθουσιασμός...όταν όμως κλείνει το τρίμηνο, τι να σου πω...σκοτωμος,,δεν μιλάμε,δεν πηγαίνουμε για καφέ,δεν τρώμε μαζι...Είσαι σε μεταβατική περίοδο...οι επόμενοι δύο- τρεις μήνες θα είναι καλοί...προετοιμάσου όμως για τα κλεισίματα των επόμενων τριμηνων...Και να θυμάσαι και όλα θα πάνε καλά!
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε