Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κατάχρηση Αλκοόλ και σχέση

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

papapete

# 1 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Κερκύρας / Κέρκυρα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 288
'Aρεσαν+: 0%

Κατάχρηση Αλκοόλ και σχέση

Έδώ και ενάμιση χρόνο περίπου βρίσκομαι σε μια σχεση με μια υπέροχη γυναίκα, συνομήλικη μου, πανέμορφη, πανέξυπνη, με την οποία έχουμε πολλά κοινά ενδιαφεροντα. Έχουμε βέβαια και τις διαφορές μας, και τα προβλήματα μας... Ποιός άλλωστε είναι τέλειος/α? Κανείς...Αντιμετωπίζουμε μια διαφορά στην σεξουαλική μας λιμπιντο και διάθεση κλασσικά. Εγω "το θέλω" περισσοτερο, εκείνη λιγότερο.Ευτυχώς, και αυτό είναι κάτι που είναι ένα ακόμα θετικό στη σχέση μας, μπορουμε η μπορουσαμε ως τώρα, να το συζητάμε. Είναι ένα θέμα που έχω αντιμετωπίσει και στις προηγούμενες σχέσεις μου (ίσως μια ένδειξη ότι έχω κάποιο πρόβλημα?) Αναγνωρίζω πως για μένα το σεξ είναι ένα είδος αγχολυτικού φάρμακου. Αποζητώ αλλά και βλεπω την επαφή ως μια ένδειξη πως όλα πάνε καλά. Μ αρέσει το σεξ και ξερω πως είμαι ένας δοτικός εραστής.
Από την άλλη πλευρά υπάρχει ένα σοβαρό πρόβλημα κατάχρησης αλκοόλ. Και πιστεύω πως επηρρεάζει την κατάσταση αρνητικά. Καταρχήν εδώ και μήνες όλες οι ερωτικές μας επαφές είναι παντα μετά από χρήση αλκοολ απο την πλευρά της (κι εννοώ κατάχρηση) Αυτό με κάνει να νιώθω άσχημα. Έχω σκέψεις όπως ότι "εκμεταλλεύομαι" μια κατάσταση. Αλλες παλι νιώθω πως "κάτι" έχω και δεν είμαι αρκετά επιθυμητός, γιατι να χρειάζεται το αλκοολ για να με θέλει?Το έχουμε συζητήσει αυτό το τελευταιο και  μου λέει να μην ανησυχω απλα της ανεβαζει την λιμπιντο κι αυτο ειναι ολο.
Το θέμα είναι πως αρκετές φορές όταν γίνεται κατάχρηση, ξεφεύγει η κατάσταση απο τον ελεγχο... Βγαίνουν διαφορα θεματα, προσωπικά, γίνονται ατελειωτες συζητησεις, πεφτει σε καταθλιψη. Η υπόσχεται ερωτικη επαφη η οποια τελικα δεν ερχεται.Ξέρω ότι πίσω από όλα αυτά υπάρχουν θέματα βαθιά, δεν είμαι χαζος ουτε αναίσθητος.Την αγαπω πραγματικά, την νοιάζομαι και ζω μαζι της ως τωρα μια σχεση μακραν καλυτερη απο τις προηγουμενες σχεσεις μου, παρολα αυτα η σκια τηςκαταχρησης του αλκοολ με τρομαζει και με κανει να φοβαμαι για το μελλον. Κι εκείνη με αγαπά και με βλέπει ως την καλύτερη σχέση που είχε ως τώρα. Ονειρευόμαστε ένα μελλον μαζι συχνα...χωρις πρσδοκίες, δεν είμαστε πια παιδια...
Εχτες εκανα την κινηση να τα εκφράσω όλα αυτά και γίναμε μπιλιες.Ανησυχω πως ίσως έρχεται το τελος, πράγμα το οποίο βρίσκω το λιγοτερο κριμα. Ομως το θεμα του αλκοολ ξερω οτι δεν ειναι κατι που μπορω να πιεσω ιδιαιτερα. Αν δεν καταλαβαινει αυτη που εχει το προβλημα οτι χρειαζεται βοηθεια και να παρει αποφασεις η ιδια, δε μπορω να κανω κατι.Στο παρελθόν έχω εκθέσει εδω προβληματα με τις σχεσεις μου, ισως και υπερβολικά, το κάνω όμως με την ελπίδα πως κάποιοι θα μοιραστουν τη δικη τους γνώμη, ελπιζω εποικοδομητικη κι αλλοι μπορει να μαθουν κατι απο ολα αυτα..

Kristina_

# 2 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.425

Αν και για το θεμα με το αλκοολ υπαρχουν υποθετω πιο εμπειροι να εκφρασουν αποψη ,,,εγω σταθηκα στο «υποσχεση για σεξ που τελικα δε γινεται»,,,εεε αν το σεξ γινει αντικειμενο «διαπραγματευσης» μεσα σε ενα ζευγαρι,,,ε τι ψαχνεις τοτε??? Σας αρεσει να ζειτε μαζι  οκ,,,μεγαλα παιδια εισαστε, αποφασιστε αν αυτο σας αρκει

Οσον αφορα τωρα το αλκοολ, επειδη εγω εχω (παντα :> ) αποριες, πως την εννοεις την καταχρηση? Ποσο συχνα πινει? Αν ας πουμε πινει μια φορα το μηνα επειδη την εχει ζαλισει να ζητας σεξ και αλλιως δεν το μπορει,,,ε δεν ειναι και αλκοολικη απλα δε θελει σεξ,,,αν ομως πινει καθημερινα/το ποτο ειναι κομματι της ζωης της, τοτε τι γυρευεις μαζι της εναμιση χρονο (ειδικα αν εσυ δεννν)?

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

archagellos

# 3 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.527

man ,

απο την περιγρφη σου δινεις την εντυπωση οτι εισαστε και οι δυο σε αυτη την σχεση ...δοτι απλα δεν θελετε να το παρετε αποφαση οτι κανατε λαθος επιλογη ...απο την αρχη .

Εσυ θες να λαβεις επιβεβωση δια μεσου του σεξ ...( λογικο ειναι να επιθυμεις την συντροφο σου ...αυτο ειναι απολυτος λογικο )  η αλλη σε χειραγωγει  διαμεσου του θεματος που αποζητας ...

Οσο αφορα τις σκεψεις σου γυρω απο την καταχρηση αλκοολ απο την κοπελια ...Μαλλον εχεις δικιο 

Εχει βαθια θεματα ...που προσπαθει να τα καλυψει ή ξεπεράσει διαμεσσου του αλκοόλ...και βεβαια να γινει γκολ ...για να ερθει σε σεξουλιακη επαφη μαζι σου .

Το τελος θα ειναι λυτρωτικο .

Keep Walking man

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 4 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.470
Αν κατάλαβα καλά,η γυναίκα έχει πρόβλημα αλκοολισμού κι εσύ επικεντρώνεσαι μόνο στο σεξ ?Δηλ στα υπόλοιπα θέματα μπορείτε να συνενοηθειτε ?
Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, archagellos και σε ακόμα 1 μέλος.

magicbus

# 5 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 104

Γιατί κάνει κατάχρηση αλκοόλ γνωρίζουμε?? 

Αν είναι μόνο για την αύξηση της λίμπιντο θεωρώ ότι έχουμε χιούτζ πρόμπλεμ...

alexandriani1

# 6 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.075

Σίγουρα

σύμφωνα με τις περιγραφές σου υπάρχει μια μορφή εξάρτησης από το αλκοόλ στην γυναίκα αυτή. Μπορεί να μην έχει ακόμα τυπικά στοιχεία αλκοολικής (όπως πχ ξυπνάω το πρωί και πίνω αλκοόλ ή μεθάω με ένα μόνο ποτήρι), ωστόσο απ' όσο μπορώ να καταλάβω, υπάρχουν εμπλοκές που "λύνονται" με την χρήση αλκοόλ.

Με ανησυχεί ιδιαίτερα το σημείο που λες "αρκετές φορές όταν γίνεται κατάχρηση, ξεφεύγει η κατάσταση από τον έλεγχο..."Δεν έχεις πιστεύω άλλο δρόμο από το να επιμένεις σε μια συζήτηση πάνω στο θέμα μέχρι να καταλάβει κι εκείνη ότι αποτελεί πρόβλημα για την ίδια και τροχοπέδη για τη σχέση σας. Ενδεχομένως θα πρέπει να την βάλεις μπροστά στο δίλημμα εάν θέλει να το αντιμετωπίσει σοβαρά ώστε να κυλήσει χωρίς σκιές το μεταξύ σας, ή σκοπεύει να υπονομεύσει αυτή την σχέση, που και η ίδια έχει εκφράσει ότι της είναι πολύτιμη.Το βέβαιο είναι πως ως πρόβλημα είναι εξαιρετικά σοβαρό και σίγουρα δεν μπορείτε να συνεχίσετε στρουθοκαμηλίζοντας.
Αρέσει στα μέλη papapete, Broken_Guy και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 7 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.741

Ειναι προβληματαρα το αλκοολ. Και για τον ανθρωπο που πινει ανεξελεγκτα και για τους γυρω του, αλλα...

Δεν επικεντρωνεται απαραιτητα στο σεξ. Εκει, εσυ θες να το τοποθετεις. Ειναι μια αλυσιδωτη κατασταση ο αλκοολισμος, η οποια δεν λυνεται σε ενα θεμα στο φορουμ.

Εσυ παλι εχεις εξιδανικευσει την γυναικα αυτη, εχοντας κατα νου απ' οσο καταλαβαινω, το σεξ...

Και δεν βλεπω να δινεις μεγαλη σημασια στα κοινα ενδιαφεροντα που λες οτι εχετε. Ψιλοτσακισε ο σωμιες, πανε ολα στον βροντο, προβλημα...

Παιζει και να πινει η γυναικα για να σε ικανοποιησει, ενω εσυ δεν το βλεπεις αυτο, αλλα μονο κανεις μια διαγνωση για το τι συμβαινει και δεν δουλευει καλα ο σωμιες...

Αν...αν ειναι ετσι που τα καταλαβαινω ΚΑΙ η γυναικα εχει προβλημα με εσενα, που προφανως δεν μπορει να εξωτερικευσει και το ριχνει στα σφηνακια...

Για πες τωρα κατι, επειδη εχω κανει 54 χρονων λυκοπουλο...ποσο συχνα θελεις σεξ δηλαδη...

la-mer

# 8 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα gay / 18 / Παντρεμένη
Βραζιλία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.570

όχι...αγχολυτικά φάρμακα είναι οι βενζοδιαζεπίνες και κάποιες άλλες ουσίες.

Αν κάνεις σεξ αποκλειστικά για να σου φύγει το άγχος, κάτι δεν κάνεις καλά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από papapete

Αναγνωρίζω πως για μένα το σεξ είναι ένα είδος αγχολυτικού φάρμακου. 

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

Broken_Guy

# 9 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Απαντήσεις: 252

Έχοντας μεγαλώσει από άτομο που έκανε (και κάνει κατάχρηση αλκοόλ σε καθημερινή βάση) θεματοθέτη, γνωρίζοντας από πρώτο χέρι τα προβλήματα που δημιουργεί, το μόνο που μπορώ να πω είναι μακρυά από τέτοια άτομα. Ειδικά αν έχουν περάσει στο στάδιο του εθισμού στο αλκοόλ δεν θέλουν συνήθως καν να βοηθηθούν ότι και να κάνεις ή να τους πεις. Για αυτό και τονίζω το "σε καθημερινή βάση". Αλλά μιλάω λίγο προκατειλημμένα για το συγκεκριμένο θέμα (δεν μπορώ να το δω και αλλιώς), οπότε καλύτερα να ακούσεις και τις συμβουλές των υπόλοιπων συνομιλητών. Καλές γιορτές.

Αρέσει στα μέλη zvh2015, alexandriani1 και σε ακόμα 2 μέλη.

seychelles

# 10 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Απαντήσεις: 647

Ότι είπε ο Αρχάγγελος, αν πίνει έχει θέματα που δε τα έχει δουλέψει, ίσως καιρό τώρα. Επίσης, μάλλον δε σε θέλει αν δεν .. χωρίς να πιει.

Το να τη βοηθήσεις περιμένοντας αντάλλαγμα να αλλάξει το σεξ, άστο, δε μπορείς να την κάνεις να σε θέλει, μη το σκέφτεσαι έτσι.
 Το να τη βοηθήσεις από ενοχές πάλι δεν έχει νόημα, η δουλειά του σωτήρα είναι υπερεκτιμημένη. Αυτή πρέπει να το δουλέψει αυτό.
 Φύγε από τη σχέση και αν θες να βοηθήσεις βοηθά φιλικά, χωρίς αντάλλαγμα στον ορίζοντα.
 Βρες μια κοπέλα που σε θέλει, δεν έχει θέμα εξαρτήσεων και μην το βλέπεις σαν ανταλλαγή, δίνε και παίρνε σε μια σχέση αλλά τι θέλει να δώσει ο άλλος δε μπορείς να του το υπαγορεύσεις ούτε να το ζητήσεις αντάλλαγμα.
Αρέσει στα μέλη papapete, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

Redink

# 11 στις 27/12/2021
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Η γυναίκα αυτή ακούγεται να είναι εξαρτημένη από το αλκοόλ, το οποίο χρησιμοποιεί για να καταπνίγει αρνητικά συναισθήματα από τραυματικά βιώματα. Κατά τη γνώμη μου, εκ των πραγμάτων δυστυχώς δεν είναι σε θέση να έχει μια υγιή σχέση με κανέναν σε αυτή τη φάση. Χρειάζεται επαγγελματική βοήθεια, η οποία όμως πρέπει να αναζητηθεί από δική της επιλογή. Αν αυτή δεν αποδέχεται ότι έχει πρόβλημα αλκοολισμού ή/και δεν θέλει να ζητήσει βοήθεια, δυστυχώς δεν μπορείς να τη βοηθήσεις. Παράλληλα, εσύ ακούγεσαι ότι έχεις ένα ιστορικό να συνδέεσαι με/ασυνείδητα επιλέγεις γυναίκες που τελικά επιβεβαιώνουν έναν βαθύ ενδόμυχο φόβο σου (ίσως τραυματικό παιδικό βίωμα ότι "δεν είσαι αρκετά επιθυμητός" και αυτή η γυναίκα ακούγεται άλλη μια από τα ίδια/επανάληψη του ίδιου έργου. Σε έλκει γιατί δυστυχώς ταιριάζει με/επιβεβαιώνει το μοτίβο δυσλειτουργικών σχέσεων στο οποίο είσαι παγιδευμένος. Έχεις αναζητήσει ποτέ βοήθεια ειδικού για το μοτίβο που επαναλαμβάνεται στις σχέσεις σου; Ο μόνος που μπορείς να βοηθήσεις είναι ο εαυτός σου.

Kristina_

# 12 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή

Ενω αν ειναι απλα αλκοολικη δεν εχουμε??? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από magicbus

Γιατί κάνει κατάχρηση αλκοόλ γνωρίζουμε?? 

Αν είναι μόνο για την αύξηση της λίμπιντο θεωρώ ότι έχουμε χιούτζ πρόμπλεμ...

Αρέσει στα μέλη papapete, alexandriani1 και σε ακόμα 4 μέλη.

Enikos

# 13 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Λεπτομερειες κι εσεις παλι Κυρια μου!!!...

Οταν προκειται για τον σωμιε ειναι το μπιγκ προβλεμ...

Ελεος πια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Kristina_

Αρέσει στο μέλος Kristina_

magicbus

# 14 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 104

Φυσικά και έχουμε...

Απλά το να έχεις τάση στο αλκοόλ λόγω διάφορων προσωπικών προβλημάτων το λέω και κατανοητό...

Το να κάνεις κατάχρηση για να έρθεις σε σεξουαλική επαφή προσωπικά μου κάνει για χοντρή διαταραχή...

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Kristina_

konstandinos73

# 15 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 331
Φιλε μου, για μενα το ερώτημα που θελω να μου απαντήσεις ειναι το εξης: Στα 54, το παθος αξιζει να το πολεμησεις? Εχει καποιο νοημα? Η πεθαινεις με αυτο?
Αρέσει στα μέλη la-mer, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 16 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αρα εχει και ελαφρυντικα το αλκοολ, αναλογα την περιπτωση?...

Και τι το κανει τοσο επικινδυνο οταν προκειται για το σεξ, που το επιτρεπει υπο συνθηκες, οταν εχεις παιδια, οταν οδηγας, οταν δουλευεις, οταν ψηφιζεις, οταν εισαι σε σχεση, οταν πας βολτα στο παρκο κλπ κλπ 

Δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σου ειλικρινα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από magicbus

Φυσικά και έχουμε...

Απλά το να έχεις τάση στο αλκοόλ λόγω διάφορων προσωπικών προβλημάτων το λέω και κατανοητό...

Το να κάνεις κατάχρηση για να έρθεις σε σεξουαλική επαφή προσωπικά μου κάνει για χοντρή διαταραχή...

Αρέσει στα μέλη vanarabit, alexandriani1

Kristina_

# 17 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή

Ε και? Δεν ειναι προσωπικο προβλημα που ο αλλος θελει σεξ και εκεινη δε θελει? Πινει για να του,,,κατσει κλπκλπ Δλδ με το σκεπτικο σου,,,ομοιο προβλημα ειναι καλε

αν πινει μια φορα το μηνα, αντε και δυο, γι αυτο το λογο και μονο ,,,οκ ,,,μικρο το κακο  για εκεινην μικρο, για εκεινον τεραστιο 

Και για να μιλησουμε και σοβαρα τωρα,,,για οποιο λογο και να πινει πανω απο 4 ποτα μαζεμενα η πανω απο οκτω τη βδομαδα,,,λεγεται αλκοολισμος και ειναι μεγαλο προβλημα

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από magicbus

Φυσικά και έχουμε...

Αρέσει στο μέλος Enikos

paranomos

# 18 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.065

Βαλε μου να πιω και ξαναβαλε μου..

Αυτη η σχεση θαναι το φιναλε μου..

Καλα κρασια!

Αρέσει στα μέλη vanarabit, Kristina_

NightWsh

# 19 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 43 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Απαντήσεις: 288

Λίγο κρασί λίγο θάλασσα...

λίγο μπας και ξεχάσω ότι είμαι με ξεμαλλιασμενο αυστραλοπιθηκο!

Αρέσει στα μέλη Kristina_, Enikos

apolitiii

# 20 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Απαντήσεις: 851

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους.

Το να θέλει κάποιος να είναι μεθισμενος για να κανει σεξ δε είναι καθόλου κατανοητό... είναι πρόβλημα... 

μπορεί να προέρχεται από κακοποιητικη συμπεριφορά προηγούμενου συντροφου στην πρωτη επαφή ή σε 
επόμενες σεξουαλικές επαφές... χωρίς όμως αυτά να αποτελούν ελαφρυντικά ή δικαιολογίες...
Αυτά όμως χρειάζονται ειδικό για να αντιμετωπιστούν...
Εσύ θεματοθετη αν μπορείς να την πείσεις να ζητήσει βοήθεια από ειδικό, επειδή πρεπει να το θέλει η ίδια 
για να βοηθηθεί...αν δεν μπορείς φεύγεις απ' την σχέση...
Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να νιώθει όταν κάνει σεξ μεθισμενη... μάλλον τίποτα...την άλλη 
μέρα ούτε που θα το θυμάται...

Αρέσει στα μέλη alisida, Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε