Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Κατάχρηση Αλκοόλ και σχέση

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Enikos

# 21 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.788
'Aρεσαν+: 0%

Τωρα, μη λεμε κι οτι θεμε...και εγω θα τοχα ριξει στα σφηνακια...

Αν προσεξεις καλα...

alexandriani1

# 22 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.089

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Broken_Guy

Έχοντας μεγαλώσει από άτομο που έκανε (και κάνει κατάχρηση αλκοόλ σε καθημερινή βάση) θεματοθέτη, γνωρίζοντας από πρώτο χέρι τα προβλήματα που δημιουργεί, το μόνο που μπορώ να πω είναι μακρυά από τέτοια άτομα. Ειδικά αν έχουν περάσει στο στάδιο του εθισμού στο αλκοόλ δεν θέλουν συνήθως καν να βοηθηθούν ότι και να κάνεις ή να τους πεις. Για αυτό και τονίζω το "σε καθημερινή βάση". Αλλά μιλάω λίγο προκατειλημμένα για το συγκεκριμένο θέμα (δεν μπορώ να το δω και αλλιώς), οπότε καλύτερα να ακούσεις και τις συμβουλές των υπόλοιπων συνομιλητών. Καλές γιορτές.

Αρέσει στο μέλος Broken_Guy

Enikos

# 23 στις 27/12/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το τριο μπελκαντο αποψε στην παρεα μας...

Σπεσιαλ γκεστ, ο ερμηνευτης των μεγαλων επιτυχιων...

Ντογκις δε μπουλντογκις...

Σηκω να στροφαρωμε συμπεθερε...

alexandriani1

# 24 στις 27/12/2021
author

Nα με συγχωρείς

Γουίς, αλλά βρίσκω το σχόλιό σου εξαιρετικά προσβλητικό απέναντι στον θεματοθέτη. 

Πέρα του ότι ο τρόπος που εκείνος μας απευθύνθηκε με το γραπτό του προδίδει έναν άνθρωπο ευάγωγο και ευγενή, πέρα του ότι προσωπικά βρίσκω μια χαρά και την φωτογραφία του, θα σου επισημάνω ότι σε αντίθεση με εσένα, με εμένα και με πολλούς εδώ μέσα  (που μπορεί να ομοιάζουμε και με χιμπατζή μπονόμπο, ή με γουρούνα μπερσκάιρ, κανείς δεν ξέρει) τολμά να "εκτίθεται" εμφανίζοντας και το πρόσωπό του, και μπράβο του.

Εκτιμώ ότι το λιγότερο που θα όφειλες να κάνεις είναι να ζητήσεις συγνώμη για το συγκεκριμένο απαράδεκτο "αστειάκι" με το οποίο κλείνεις το σχόλιό σου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από NightWsh

Λίγο κρασί λίγο θάλασσα...

λίγο μπας και ξεχάσω ότι είμαι με ξεμαλλιασμενο αυστραλοπιθηκο!

Αρέσει στα μέλη seychelles, la-mer

Kristina_

# 25 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.425

Γελασα για τον αναμαλλιασμενο αστρολοτετοιο,,,οχι για τον θεματοθετη (δεν ειχα προσεξει τη φωτο,,,το καταβαλα μετα το σχολιο της αλεξ),,,παπαπητ σορρυ, εμεις εδω ολα τα θεματα βαιρετε (η βαριεται) τα  κανουμε  

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από NightWsh 

Αρέσει στα μέλη Enikos, NightWsh

NightWsh

# 26 στις 27/12/2021
author
Γυναίκα / 43 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 288

Απο εσενα να ζητησω συγγνωμην? 

Επειδη ερμηνευσες κατα το δοκουν μια τοποθετηση?

Ασε να μας πει ο θεματοθετης, περι των ευαισθησιων και μεταφρασεων...

Επειδη ειναι ατυχεις οι μεταφρασεις σου, πως και δεν σχολιασες και το ποστ #21"?

Μην ψάχνουμε την μύγα επειδή θα βρεθούν πολλές...

Αρέσει στο μέλος Enikos

alexandriani1

# 27 στις 27/12/2021
author

Πλίνθοι, λίθοι, κέραμοι, ατάκτως ερριμμένοι

Κι όπως λέει κι ο Αρκάς: Ο πόλεμος με τη βλακεία τελείωσε. Δυστυχώς ηττηθήκαμε.

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από NightWsh

Επειδη ειναι ατυχεις οι μεταφρασεις σου, πως και δεν σχολιασες και το ποστ #21"?

Αρέσει στα μέλη apolitiii, giorgos170 και σε ακόμα 2 μέλη.

NightWsh

# 28 στις 28/12/2021
author
Αμηχανίες φρουφρου και τα στρουμφάκια...
Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 29 στις 28/12/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το δικο μου ποστ ειναι εντεχνως αναμαρτητο...το δικο συ υποκειται στην Κοσμογονια...

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από NightWsh

Αρέσει στο μέλος NightWsh

Alezandra

# 30 στις 28/12/2021
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 815
Καλέ μου κύριε,εσείς έχετε οραματιστεί από πολύ νωρίς μια τέλεια ισότιμη σχέση που ποτέ δεν έρχεται με αποτέλεσμα να μην είστε ικανοποιημένος και να φεύγετε από όλες.Αυτή τη στιγμή είστε σε μια σχέση βασισμένη στο πάθος που όμως θα σας οδηγήσει σε αδιέξοδο.Σας συγκινεί να παρασύρετε το ταίρι σας σε παθιασμένα μονοπάτια στα οποία έχετε εσείς τον έλεγχο,σας ελκύει η φαινομενικη αδυναμία που όμως σας παρασύρει σε ανθυγιεινές διαδρομές.Τα τερτιπια και των δύο,δεν είναι ικανά να σας κρατήσουν για πολύ καιρό μαζί.Το τοπίο θα ξεκαθαριστεί σύντομα,αφού εσείς ούτως η άλλως θα συνεχίσετε το πέταγμα της πεταλούδας.Εύχομαι καλή και ξεκάθαρη νέα χρονιά !
Αρέσει στο μέλος Silektis

Enikos

# 31 στις 28/12/2021
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Η σκεψη για μια καλη σχεση, απο σημερα ειναι...οραμα...

Και τα ασυγκρατητα λυκοπουλα...πεταλουδες...

Τσιουουου...

Αρέσει στο μέλος NightWsh

papapete

# 32 στις 28/12/2021
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Κερκύρας / Κέρκυρα
Θέματα: 7

Ο αριθμός αλλά και το εύρος των απαντησεων σε σοβαρότητα το καθιστουν δυσκολο να απαντησω σε όλους επαρκώς

Αφήστε που αναρωτιέμαι αν έχει και πολύ νόημα.

Εχω ήδη κλείσει ραντεβού με τον θεραπευτή μου, όπου πάω εδώ και 8 χρόνια.

Με την υπέροχη αυτή γυναίκα με συνδέει φιλία πολλών χρόνων. Η σχέση όταν ήρθε ήταν και είναι ότι καλυτερο εχω ζησει.Το σεξ δεν είναι το μονο πραγμα στο μυαλο μου και για ονομα του θεου δεν πινει για να κανουμε σεξ!

Είναι αλκοολική. Πίνει σχεδόν καθημερινά. Και κάθε τόσο του δίνει και καταλαβαίνει (κάθε βδομάδα πχ)Μεθάει από το πρώτο ποτήρι. Αν τύχει η ευκαιρία μετά θα πιει πολύ.Αλλάζει. Γίνεται αστεία, αγαπησιάρα, σέξυ, ειρωνική, προσβλητική, επιθετική, καταθλιπτική. Καμιά φορά δεν θυμάται τι έχει πει η τι έχει κάνει.Δικαίως λέτε κάποιοι, τι κάνω και κάθομαι, έχει πρόβλημα, ας φύγω. Αλλά την αγαπώ και την θέλω (κλάσσικ δικαιολογία) Για μεγάλο διάστημα πίστευα ότι μπορώ να το διαχειριστώ,

Επίσης ξέρω ότι εγώ δεν μπορώ να το αλλάξω αυτό.Απλά ελπίζω πως ίσως το σοκ της συνειδητοποίησης ότι μπορει να χάσει αυτή την όμορφη σχέση που έχουμε, που ξέρω ότι την θέλει, και την εκτιμά όσο κι εγώ μπορεί να την σπρώξει σε μια προσπάθεια να κάνει κάτι για αυτό. Έχει προσπαθήσει και στο παρελθόν.

Δε θα σταθώ σε όσους επιλέγουν να με χαρακτηρίσουν ως ΄"έτσι" η "τέτοιον" διαβάζοντας προφανως επιφανειακα μια αναρτηση σε ενα φόρουμ. Ειμαι 54 ναι. Αυτο με κανει να δικαιουμαι λιγότερα η να πρέπει να συμβιβαστώ? Θα σας πω κατι. Πριν απο αυτη τη σχεση, περασα ενα διαστημα μονος μου που μου χρειαζοταν. Εχω στο ενεργητικο μου 2 γαμους και μια μακροχρονη σχεση, συνολικα 32 χρονια σε 3 μονιμες σχεσεις. Οταν βρεθηκα μονος και 52 τοτε, σκεφτηκα πως τωρα θα 'επρεπε να συμβιβαστώ με κάτι ισως πιο "λίγο" Κι ήρθε αυτη η γυναίκα κι ένιωσα πως εχω οχι το "λιγο" αλλα το περισσοτερο που θα μπορουσα!

Οχι λοιπον, αρνουμαι να συμβιβαστω. Εχω να δωσω πολλη αγαπη ακομα. Και χωρις συμβιβασμους. 

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, magicbus και σε ακόμα 3 μέλη.

alexandriani1

# 33 στις 28/12/2021
author

Επιστρεφω με σχόλιο, αγαπητέ papapete

Για να σε ευχαριστήσω που μοιράστηκες μαζί μας κάτι πολύ προσωπικό και πολύ σημαντικό για σένα.

Επίσης να σου ζητήσω συγνώμη για ειρωνείες και χυδαιότητες που γράφτηκαν εδώ μέσα για σένα, που εν πολλοίς οφείλονται στην ελαφρότητα με την οποία συνήθως αντιμετωπίζονται τα  περισσότερα θέματα. Κανονικά θα έπρεπε να το κάνουν βεβαίως οι ίδιοι οι γράφοντες τα αήθη σχόλια, αλλά προτιμούν να ποιούν την νήσσαν και να απαντούν με αφέλειες, οπότε σου ζητώ εκ μέρους τους την συγνώμη που σου οφείλουν.Επί του θέματός σου: Κατανοώ ότι είσαι δεμένος με την σύντροφό σου, η οποία προφανώς είναι πολύ περισσότερα πράγματα από μία αλκοολική γυναίκα. Βλέπεις, οι άνθρωποι είμαστε πολύπλοκοι και συχνά παλεύουμε με τις αντιφάσεις μας. Και μαζί μ' εμάς παλεύουν κι όσοι μας αγαπούν.Σίγουρα πρέπει να ρίξεις το βάρος στο να την βοηθήσεις να συνειδητοποιήσει το βαθμό σοβαρότητας του προβλήματός της. Τους τρόπους θα τους βρεις, ή ίσως θα σε βοηθήσει κι ο ψυχοθεραπευτής σου γι' αυτό. Καμιά φορά  βέβαια οι θεραπευτές εστιάζουν αποκλειστικά στο περιστατικό που έχουν μπροστά τους, δηλαδή στο πώς θα είμαστε εμείς οι ίδιοι "υγιείς" και αδιαφορούν για τους άλλους πχ γι' αυτούς που αγαπάμε.Κατά βάση μόνος σου θα βρεις τον τρόπο να τη βοηθήσεις.Και βεβαίως να της εμπνεύσεις την ασφάλεια ότι είσαι εδώ για εκείνην και θα της κρατάς το χέρι στη δύσκολη διαδρομή που θα έχει μπροστά της.Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Καλή χρονιά νάχεις.
Αρέσει στα μέλη papapete, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

la-mer

# 34 στις 28/12/2021
author
Γυναίκα gay / 18 / Παντρεμένη
Βραζιλία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.570

σε συγχαίρω μέσα από την καρδιά μου! 

δικό μας παιδί κι εσύ!

σε διαβεβαιώ, κάτι που το γνωρίζεις βέβαια, ότι δεν θα χάσεις!

Καλή χρονιά με υγεία και αγάπη!

(καλό θα ήταν η διαχείριση να "περνά" όλα τα ποστς και όχι μόνο του νασιοναλ τζεογκραφικ )

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από papapete

Οχι λοιπον, αρνουμαι να συμβιβαστω. Εχω να δωσω πολλη αγαπη ακομα. Και χωρις συμβιβασμους

Αρέσει στα μέλη papapete, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.
When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better

NightWsh

# 35 στις 28/12/2021
author

Να μας ενημερώσεις για τα αποτελεσματα.

Να τα διασταυρωσουμε με τα της εδω ομαδας των θεραπευτών 

μην πέσεις σε κανέναν σκιτζη...

Αρέσει στο μέλος Enikos

alisida

# 36 στις 28/12/2021
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.477

Με όλο το σεβασμό,

Σας προτείνω να αλλάξετε θεραπευτή.

Μετά από 8 χρόνια συνεδρίες,κανονικά θα έπρεπε να είχατε αποφύγει τη σύναψη σχέσης με άτομο εθισμένο σε οτιδήποτε 

Το σύνδρομο του σωτήρα σας διακατέχει και χρήζει άμεσης θεραπείας.

Και πάλι συγνώμη για το θάρρος,μιλώ ορμωμενη και από δικές μου εμπειρίες.

Σας διαβεβαιώνω ότι ,τρύπα στο νερο,

Δεν γίνεται όσο και να το λαχταρα η ψυχή μας 

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από papapete

Ο αριθμός αλλά και το εύρος των απαντησεων σε σοβαρότητα το καθιστουν δυσκολο να απαντησω σε όλους επαρκώς

Με την υπέροχη αυτή γυναίκα με συνδέει φιλία πολλών χρόνων. Η σχέση όταν ήρθε ήταν και είναι ότι καλυτερο εχω ζησει.Το σεξ δεν είναι το μονο πραγμα στο μυαλο μου και για ονομα του θεου δεν πινει για να κανουμε σεξ!

Είναι αλκοολική. Πίνει σχεδόν καθημερινά. Και κάθε τόσο του δίνει και καταλαβαίνει (κάθε βδομάδα πχ)Μεθάει από το πρώτο ποτήρι. Αν τύχει η ευκαιρία μετά θα πιει πολύ.Αλλάζει. Γίνεται αστεία, αγαπησιάρα, σέξυ, ειρωνική, προσβλητική, επιθετική, καταθλιπτική. Καμιά φορά δεν θυμάται τι έχει πει η τι έχει κάνει.Δικαίως λέτε κάποιοι, τι κάνω και κάθομαι, έχει πρόβλημα, ας φύγω. Αλλά την αγαπώ και την θέλω (κλάσσικ δικαιολογία) Για μεγάλο διάστημα πίστευα ότι μπορώ να το διαχειριστώ,

Επίσης ξέρω ότι εγώ δεν μπορώ να το αλλάξω αυτό.Απλά ελπίζω πως ίσως το σοκ της συνειδητοποίησης ότι μπορει να χάσει αυτή την όμορφη σχέση που έχουμε, που ξέρω ότι την θέλει, και την εκτιμά όσο κι εγώ μπορεί να την σπρώξει σε μια προσπάθεια να κάνει κάτι για αυτό. Έχει προσπαθήσει και στο παρελθόν.

Δε θα σταθώ σε όσους επιλέγουν να με χαρακτηρίσουν ως ΄"έτσι" η "τέτοιον" διαβάζοντας προφανως επιφανειακα μια αναρτηση σε ενα φόρουμ. Ειμαι 54 ναι. Αυτο με κανει να δικαιουμαι λιγότερα η να πρέπει να συμβιβαστώ? Θα σας πω κατι. Πριν απο αυτη τη σχεση, περασα ενα διαστημα μονος μου που μου χρειαζοταν. Εχω στο ενεργητικο μου 2 γαμους και μια μακροχρονη σχεση, συνολικα 32 χρονια σε 3 μονιμες σχεσεις. Οταν βρεθηκα μονος και 52 τοτε, σκεφτηκα πως τωρα θα 'επρεπε να συμβιβαστώ με κάτι ισως πιο "λίγο" Κι ήρθε αυτη η γυναίκα κι ένιωσα πως εχω οχι το "λιγο" αλλα το περισσοτερο που θα μπορουσα!

Οχι λοιπον, αρνουμαι να συμβιβαστω. Εχω να δωσω πολλη αγαπη ακομα. Και χωρις συμβιβασμους. 

Αρέσει στα μέλη zvh2015, Kristina_ και σε ακόμα 1 μέλος.
I am Not a psychotherapist :)

26-29-31

# 37 στις 28/12/2021
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 3.645

Το σημα κατατεθεν σας ξεχασατε στο τελος του κειμενου...."καταλαβατε"

Μηπως επειδη το θεμα το εχετε καταταξει στα πιο σοβαρα?

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Alezandra
Καλέ μου κύριε,εσείς έχετε οραματιστεί από πολύ νωρίς μια τέλεια ισότιμη σχέση που ποτέ δεν έρχεται με αποτέλεσμα να μην είστε ικανοποιημένος και να φεύγετε από όλες.Αυτή τη στιγμή είστε σε μια σχέση βασισμένη στο πάθος που όμως θα σας οδηγήσει σε αδιέξοδο.Σας συγκινεί να παρασύρετε το ταίρι σας σε παθιασμένα μονοπάτια στα οποία έχετε εσείς τον έλεγχο,σας ελκύει η φαινομενικη αδυναμία που όμως σας παρασύρει σε ανθυγιεινές διαδρομές.Τα τερτιπια και των δύο,δεν είναι ικανά να σας κρατήσουν για πολύ καιρό μαζί.Το τοπίο θα ξεκαθαριστεί σύντομα,αφού εσείς ούτως η άλλως θα συνεχίσετε το πέταγμα της πεταλούδας.Εύχομαι καλή και ξεκάθαρη νέα χρονιά !

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, la-mer

Kristina_

# 38 στις 28/12/2021
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.425

Λες οτι σας συνδεει φιλια πολλων χρονων,,,συνεπως υποθετω οτι πριν κανετε σχεση, πριν 1,5χρονο, υπηρξατε φιλοι και γνωριζες την κατασταση της! 

Μου φαινεται λιγακι πωςνατοπω που πιστευεις οτι θα αλλαξει επειδη θα φοβηθει μη σε χασει,,,μα τα φτιαξες μαζι της ενω γνωριζες την κατασταση της,,,δυστυχως αδυνατω να καταλαβω πως σκεφτεσαι,,,ισως ο «θεραπευτης» σε βοηθησει,,,αν και προσωπικα ειμαι πολυυυ παραπολυ,,, επιφυλακτικη (μωρε φουλ τους κραζω για να πω την αληθεια) με ολα αυτα τα εναλλακτικα ,,,αλλα οκ ισως η χρηση του ορου να ηταν τυχαια εκ μερους σου

Υποθετω, παλι, οτι η φιλη σου ειναι στην ηλικια σου και, ξαναμανα, υποθετω οτι η κατασταση της ειναι χρονια,,, εεε,δε θα αλλαξει παρα μονο, ισως, οταν οι βλαβες στην υγεια της την υποχρεωσουν να δει την πραγματικοτητα

Φιλικα τωρα παπαπητ μια και ειμαστε λιγο πολυ «συμμαθητες»,,,ειναι δυνατον να θεωρεις οτι λογω  ηλικιας αυτο το «λιγο» σου πεφτει πολυ??? Μα αυτο το «λιγο» δε σου προσθετει  κατι στη ζωη σου,  ενα τεραστιο ΜΕΙΟΝ ειναι  γιατι εβαλες τον εαυτο σου σε τετοια διαδικασια? Αν την αγαπουσες ας προσπαθουσες να τη βοηθησεις ως φιλος που ησουν,,,πιο ευκολο θα ταν,,,σκεψου και πραξε το καλυτερο για ολους, εστω τωρα

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από papapete

Αρέσει στα μέλη zvh2015, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε