Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι γυναίκες πιστεύουν στην αγάπη;

Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456

Stratos0381

# 41 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 23
'Aρεσαν+: 0%

Τι εννοείς;;

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από alisida

Τρέχω στον τσαγκάρη ...

Τι εννοείς;

Αρέσει στο μέλος alisida

Stratos0381

# 42 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Ρητορική ερώτηση

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από tzoulia59

αν πω οτι περιμενα τις απαντησεις θα θεωρηθω ψευτρα ??

εκνευρισθηκα κι ολας ,,αλλα ας μην το επεκτεινω μερες που ειναι ,,
διαπιστωνω οτι ο καθε ενας εχει μια δικη του πραγματικοτητα ,
κι ελεγα ,φιλε Στρατο οτι ..αν σου τυχουν μια απο τις πιο πανω γυναικες ,στην ζωη σου ,,
,θα σ αντιμετωπισουν ετσι 
,οπως σου απαντουν ,,
αν πεσεις πανω μου και μου αρεσεις ,,,θα σε θεωρησω τυχη ,μου ..
αρα δεν εχει να κανει με τον συγκεκριμενο τροπο που θα το χειρισθεις ...αλλα σε ποιον απευθυνεις το καλεσμα και ποιος εισαι εσυ ...
ο συζυγος μου ,,,απο τον πρωτο μηνα μου μιλησε για τον τρελο ερωτα που μου ειχε ...και οτι ηθελε να παντρευτουμε και να ειμασθε για παντα μαζι .
ειμασθαν 25 χρονια μαζι ,,αποχτησαμε 2 ωραια παιδια ,,και ηταν η καλυτερη περιοδος της ζωης μου .αυτη που εζησα μαζι του ...

οποτε σ αφηνω να σκεφτεις ,,,..
ειμαι με χιλια υπερ του ερωτα ,,,κι απεχθανομαι τις στρατηγικες ,,και τα τερτιπια .
οταν γουσταρεις μιλα στ αληθεια κι οτι θελει ας γινει .
αν δεν γινει ..θα ξεφορτωθεις και πιο γρηγορα το βασανο 
καλη χρονια ,,
,Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ωστόσο νομίζω οι άνθρωποι είμαστε υποκριτές...

Stratos0381

# 43 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Άρα οι άνθρωποι είμαστε υποκριτές

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από alexandriani1

Ποτέ μη λες

¨"Ποτέ" και "για πάντα".

Δεν υπάρχουν πιο άκυρες εκφράσεις. Έρχεται η ζωή και σου βγάζει τη γλώσσα μετά. ΄Ακου που σου λέμε...

Άρα οι άνθρωποι είμαστε υποκριτές

Stratos0381

# 44 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Οπότε θέλετε "μικρά" λόγια

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Redink

Δεδομένου ότι δεν είναι όλες οι γυναίκες ίδιες, το ερώτημά σου δεν μπορεί να απαντηθεί για όλες.  Κατά τη γνώμη μου λέξεις όπως "για πάντα" και "περισσότερη κι από τον ίδιο τον εαυτό" ακούγονται επιπόλαιες όταν λέγονται στην αρχή μιας σχέσης και αυτό είναι που απωθεί.  Αυτό δεν σημαίνει ότι οι γυναίκες δεν πιστεύουν στην αγάπη, σημαίνει απλά ότι συνήθως δεν εμπιστεύονται αυτούς που λένε μεγάλα λόγια στην αρχή μιας σχέσης.      

Οπότε θέλετε μικρά λόγια...

Stratos0381

# 45 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Νομίζω οι άνθρωποι είμαστε υποκριτές

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Broken_Guy

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά.

Όλοι και όλες Στράτο λίγο πολύ με τις ίδιες εκφράσεις ξεκινάμε, σαν αυτές που ανέφερες, στην πορεία όμως χαλάει το πράμα. Όταν οι εκφράσεις που λες μένουν στις εκφράσεις και δεν συνοδεύονται από τις ανάλογες πράξεις βράστα, λόγια του αέρα που λέει και η alis. Θέλω να καταλήξω πως, για μένα τουλάχιστον, δεν είναι θέμα έλξης ή όχι, το λιγότερο είναι αυτό. Πιο σημαντικό και δύσκολο θεωρώ το κατά πόσο μπορείς να στηρίξεις αυτά που λες.Στην εποχή του ίντερνετ που ζούμε κιόλας ο καθένας μπορεί να βρει 2-3 στιχάκια και άμα είναι και λίγο ρομαντική η άλλη να πέσει ανάσκελα, στη συνέχεια όμως; Τέλοσπαντων, αυτά τα λίγα.

Σε ευχαριστώ φίλε μου! Το ερώτημά μου ήταν ρητορικό...Απλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι άνθρωποι είμαστε. Αν υπήρχε πραγματική αγάπη θα ήταν πιο απλά τα πράγματα στις σχέσεις. Και γενικότερα.

Αρέσει στο μέλος tzoulia59

Stratos0381

# 46 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Οι άντρες είναι αγαπούληδες κατά βάθος

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Melenebri_apla
Χρονια πολλα σε ολους κ καλη χρονια !!!Εαν αυτα που λες τα νιωθεις κ δεν ειναι τροπος εκφρασης τοτε αρχιζει το επομενο σταδιο που ειναι οι πραξεις... Οι αντρες μια φορα μιλανε ... ετσι ελεγε η γιαγια μου η αγαπημενη ...

Οι άντρες είναι απλοί και αγαπάνε πιο "ανόθευτα" για αυτό είναι επιπόλαιοι στον έρωτα. Πάντως όλοι πάνω κάτω υποκριτές είμαστε . Αυτό έχω καταλάβει

Stratos0381

# 47 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Οπότε δεν υπάρχει πραγματική αγάπη στον κόσμο

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από Kristina_

Απο οτι βλεπω σχεδον ολοι σου μιλησαν κυριως περι της επιπολαιοτητας που δειχνει αυτη η δηλωση σε μια νεα γνωριμια. Συμφωνω μαζι τους και θα σου μιλησω και για το τι αλλο μπορει να δειχνει.

Δειχνει εμμονικο ατομο που ειναι ακομη χειροτερο απο το επιπολαιο. Το επιπολαιο, το λες και χαριτωμενο/διασκεδαστικο, το εμμονικο το λες και παθολογικο και οταν εισαι στην αρχη μια γνωριμιας τοτε η πρωτη αντιδραση ειναι να βρεις την πορτα και να τρεξεις μακρια,,,καλα και μετα την αρχη να ναι, παλι το τρεξιμο ειναι η καλυτερη αντιδραση,,,μακραννν 

Δειχνει και κατι ακομη,,,μεγαλο εγωκεντρισμο! Γιατι αντε και να πουμε οτι ειναι η περιπτωση του κεραυνοβολου ερωτα: Ε αμα δε μπορεις να κρατηθεις και αρχιζεις τις μεγαλοστομιες, αδιαφορωντας για το πως θα αισθανθει ο αλλος που δε δειχνει να συμμεριζεται τα «αισθηματα» σου, ε τοτε δινει την εικονα του  «,,,εγω αυτο θελω να πω/κανω και αδιαφορω για το πως αισθανεσαι εσυ γι αυτο,,,»

Άρα η αγάπη είναι μια φαντασία. Είμαστε όλοι υποκριτές.

Stratos0381

# 48 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Σωστός!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από 26-29-31

Φιλτατε αυτες που δεν θα νιωσουν τπτ οταν τους εκφρασεις απο τον πρωτο καιρο 

τα αισθηματα σου και σε αντιμετωπισουν οπως καποια σχολια εδω,ειναι αυτες

που δεν ξερουν ουτε να αγαπησουν ουτε να αγαπηθουν...

Σωστός!!!

Stratos0381

# 49 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Άρα οι άνθρωποι είμαστε εγωιστές και υποκριτές κατά βάθος

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από argaard

Θα σε αγαπάω για πάντα...

Είναι μια δήλωση επιπόλαια, είτε ξεστομιζεται απο άντρες είτε από γυναίκες, όσο πιο νωρίς ειπωθεί σε μια σχέση, τόσο πιο επιπόλαια ακούγεται, όσο μεγαλύτερη είναι η ηλικία του ατόμου που την ξεστομίζει, τόσο πιο επιπόλαια ακούγεται, υπάρχουν άνδρες και γυναίκες που τους αρέσουν τα μεγάλα λόγια, και άλλοι που έχουν λογική δεν έχει σχέση με το πόσο πιστεύει στην αγάπη κάποιος για να πάρει θετικά η αρνητικά μια τέτοια δήλωση, πάντως δεν είναι εγκληματική.

σε αγαπώ περισσότερο από τον εαυτό μου:

εκτός του ότι δείχνει την χαμηλή αυτοεκτίμηση του ατόμου που λέει κάτι τέτοιο και αν ενδιαφέρει κάποιο άλλο άτομο μια τέτοια δήλωση το ενδιαφέρει κυρίως λόγο ανάλογης χαμηλής αυτοεκτίμησης, καλό είναι αν κάποιος έχει περάσει τα 20 και σκέφτεται έτσι να επισκεφτεί κάποιον ειδικό και να το δουλέψει, θα είναι προβληματικός/η στις σχέσεις του, αν δεν αγαπά πρώτα τον εαυτό του δεν έχει χώρο να αγαπήσει άλλους ανθρώπους, απλά θέλει να προσκολληθεί πάνω τους για να καλύψει το δικό του κενό.

Σε δεύτερο επίπεδο, και με βάση αυτά που μας δίδαξε το 2021 αν μια φίλη μου, μου έλεγε πως γνώρισε κάποιον και άρχισε να τις αραδιάζει τέτοιες προβληματικές φράσεις (και δεν είναι 20 χρονών), θα τη συμβούλευα να τρέξει όσο μπορεί ποιο μακριά του για να μη βρεθεί μετά από κάποια χρόνια, κακοποιημένη, πνηγμένη, μαχαιρωμένη, πυροβολημένη η σε κανα γκρεμό.

Αρέσει στο μέλος tzoulia59

Stratos0381

# 50 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Σωστός!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από konstandinos73
Φιλε θεματοθετη, το θεμα που ανεβασες μου θύμισε παλιες ασπρομαυρες Ελληνικες ταινιες, δεκαετιας '60, ισως και '50...Ναι βεβαια, θα συμφωνήσω με τις καλες προθεσεις σου, υπάρχει ομως ενα μεγαλο α λ λ ά ...ζουμε στο 2021, οπου η λεξη "αγαπη" εχει λαβει αλλες μορφες: "συμφερον", "μια σου και μια μου", "τι δινεις, τι παιρνω", "μου τελειωσε", "θέλω να γνωρίσω και αλλους/ες ανδρες/γυναικες σ αυτη τη ζωη", "τον/την αγαπαω αλλα οχι ερωτικα" κ.ο.κ...Αγαπητη Τζούλια εκτιμω τα οσα κατα καιρους "τσεκουρατα" γραφεις και καταλαβαίνω οτι δε συμφωνεις με τις "προσταγες" της εποχης που ζουμε, ομως αυτη ειναι η πραγματικότητα: Ζουμε οχι την εποχη της αγαπης αλλα της υποκρισιας και του "ακρατου ατομικου συμφεροντολογισμου". Αν συμφωνω η οχι, ελαχιστη αξια εχει.

Σωστός!!!

la-mer

# 51 στις 3/1/2022
author
Γυναίκα gay / 18 / Παντρεμένη
Βραζιλία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.563

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από MiltosRNLI1930

Και ομως

μην σας φανει παραξενο ! Οι απαντησεις βρισκονται μεσα στα χιλιαδες Θεματα που εχουν γραφτει στο Sxeseis ." Αγαπουν οι γυναικες " οταν δεν " Τις θελεις μονο για σεξ "

Αρέσει στο μέλος MiltosRNLI1930

Stratos0381

# 52 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος

Το ερώτημα μου ήταν ρητορικό

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Stratos0381

Οι γυναίκες πιστεύουν στην αγάπη;

Αγαπητές φίλες/φίλοι του Φόρουμ,

Χρόνια πολλά καλή Χρονιά!Θα θέσω το εξής ερώτημα: Ίσως φανεί χαζό. Αν ένας άντρας εκφράσει την αγάπη του σε μια γυναίκα στην αρχή μιας σχέσης και της πει ότι θα την αγαπάει για πάντα ή ότι η αγάπη του για αυτήν είναι περισσότερη κι από τον ίδιο τον εαυτό του, είναι κάτι απωθητικό για τη γυναίκα; Μειώνει την έλξη; Γενικότερα οι γυναίκες πιστεύουν στην αγάπη; Θα ήθελα και τις απόψεις των αντρών. Ευχαριστώ.

Το ερώτημά μου ήταν ρητορικό. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλοι μου. Απλά θέλω να θίξω την υποκρισία μας. Ενώ η αγάπη έτσι εκδηλωμένη φαίνεται ανώριμη , ωστόσο μετά αναζητούμε ή και απαιτούμε την αγάπη. Όποτε μας βολεύει. Γενικώς δεν πολυπιστεύω ότι υπάρχουν συναισθήματα στις ερωτικές σχέσεις παρά μόνο συμφέροντα. Είναι ακραία θέση, σκληρή αλλά εκεί κατέληξα. Διότι η Αγάπη Ουδέποτε Εκπίπτει υπό τη θεολογική έννοια. Άρα όταν πάψει να υπάρχει για τον Χ,Ψ λόγο τότε δεν ήταν αγάπη. Ήταν απλά μια εγωιστική φαντασίωση. Η αληθινή αγάπη είναι θυσία. Είναι να πέφτεις στα μάτια του άλλου. Να εκμηδενίζεσαι. Αυτό είναι αγάπη, να γίνεσαι χαλί να σε πατήσου. Η όπως γ΄ραφει κάπου και ο Πεντζίκης αγάπη είναι να αγαπάς και τα σκατά του άλλου. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. Ζωώδη ένστικτά και συμφέροντα.

Αρέσει στα μέλη Lolita68, la-mer και σε ακόμα 1 μέλος.

Redink

# 53 στις 3/1/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από tzoulia59

οταν ο αλλος σου λεει στα πρωτα ραντεβου οτι ειμαι ερωτευμενος μαζι σου ,

,οι ρεαλιστες το θεωρουν ατομο μ ελαφρα αισθηματα και  γελοιο .

δεν βγαζει εμπιστοσυνη .

τι ολους τους τσουβαλιαζουμε ???

εγω τις αγαπες δεν τις γουσταρω ,,,

ειμαι παιδι του παθους και του ερωτα

αν δεν στην  βαραει ο αλλος στο κεφαλι ,,, 

Διέκρινα μια διάθεση τσουβαλιάσματος - απ' όλα τα στρατόπεδα.  

Τζούλια κατακρίνεις αυτούς που τσουβαλιάζουν τους ανθρώπους που θεωρείς ότι ανήκουν στο στρατόπεδό σου αλλά και εσύ τσουβαλιάζεις τους ανθρώπους του "αντίθετου" στρατοπέδου  

Κατά τη γνώμη μου, άλλο είναι να πει κάποιος στα πρωτα ραντεβου "ειμαι ερωτευμενος μαζι σου", που λες εσύ, και τελείως άλλο να πει "θα σε αγαπάω για πάντα" ή "η αγάπη μου για σένα είναι περισσότερη κι από τον ίδιο τον εαυτό μου" που λέει ο θεματοθέτης.  Πιστεύω ότι οι (περισσότεροι) ρεαλιστές δεν κατακρίνουν αυτό που έγραψες εσύ αλλά αυτό που έγραψε ο θεματοθέτης.    

Γενικά βρίσκω αντιφάσεις στα γραφόμενά σου, που με δυσκολεύουν να καταλάβω γιατί διαφωνείς τόσο έντονα με τις απαντήσεις που δόθηκαν στον θεματοθέτη.  Αρχικά φαίνεσαι να μην διαχωρίζεις καθόλου αγάπη (που ανέφερε ο θεματοθέτης) και έρωτα (που ανέφερες εσύ) και έτσι επιτίθεσαι σε αυτούς που τα διαχωρίζουν (και κατέκριναν τον θεματοθέτη που είπε "θα σ' αγαπώ για πάντα" - και όχι "είμαι ερωτευμένος μαζί σου" που λες εσύ).  Στη συνέχεια όμως αναφέσαι ξεχωριστά στον έρωτα και την αγάπη.       

Προσωπικά δε θεωρώ γελοίο το να μου πει κάποιος "ειμαι ερωτευμενος μαζι σου" στα πρώτα ραντεβού, αλλά θεωρώ στην καλύτερη περίπτωση ανώριμο και στη χειρότερη περίπτωση ύποπτο να μου πει "θα σ' αγαπώ" και μάλιστα  "για πάντα" στα πρώτα ραντεβού στις ηλικίες μας (δηλ. στα 40+ και πάνω - που ανήκουμε τόσο εμείς όσο και ο θεματοθέτης), που πλέον γνωρίζουμε όλοι πόσο δύσκολο είναι να υποστηρίξει κανείς στη συνέχεια με πράξεις το "για πάντα" σε βάθος χρόνου, για να μη μιλήσουμε για το "σ' αγαπώ".    

Γουστάρω πολύ και σέβομαι τους έρωτες που άντεξαν στο χρόνο, μετατράπηκαν σε μεγάλες αγάπες και έτσι έμειναν μαζί "για πάντα" = έρωτας + αγάπη.  'Οχι τις μισές δουλειές.  Ή βάζουμε στόχους ή δε βάζουμε   

Heptamer

# 54 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.025

Ένα ρητορικό ερώτημα, από τη φύση του, μπορεί να δεχθεί πληθώρα (αυτονόητων ή μη) απαντήσεων.

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από Stratos0381

Το ερώτημά μου είναι ρητορικό...

Αρέσει στα μέλη vanarabit, Enikos

Heptamer

# 55 στις 3/1/2022
author

Για πάντα...αυτονόητο.

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Stratos0381

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Enikos

Heptamer

# 56 στις 3/1/2022
author

Άσε...δεν αφορά τα ερωτηματικά σου αυτό.

Είναι... "κώδικας" αγάπης αλλιωτικος.

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Stratos0381

Τι εννοείς;;

Enikos

# 57 στις 3/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.651

Θεματοθετη...περα απο τις λακωνικες διαπιστωσεις επι των κειμενων των απαντησεων και...

Περαν της ερωτησης στην Παραλια, για το τι ειναι αγαπη...αφου εσυ την καταθετεις αμεσως κατα το κειμενο του θεματος σου, που σημαινει οτι γνωριζεις και τι ειναι, αρα προσχηματικος πλεονασμος η ερωτηση...

Μπορεις να ειχειρηματολογησεις, για να γινει και συζητηση η προτιμας ετσι στο αοριστο να γεμιζουμε σελιδες?...

Δεν γινεται κουβεντα ετσι, σε πληροφορω, αν ηταν στις προθεσεις σου να κουβεντιασεις...

Σωστα?...

Αρέσει στα μέλη Kristina_, apolitiii

Kristina_

# 58 στις 3/1/2022
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.417

Ο καθενας οσο και οτι μπορει καταλαβαινει ,,,οποτε

Δεν ειναι υποκρισια να μη λες και να μη δεχεσαι μεγαλα λογια που ξερεις πια οτι 99,999% θα αποδειχθουν κουφια,,,

Ουτε η «αγαπη»προκαλειται απο αυτοματη αναφλεξη,,,μα τι λεω? Εδω μιλαμε για αγαπη και εννοουμε ερωτα (για να μην το φτηνισω περισσοτερο)!!! ,,λειπει και αυτος ο reallifecitizen να μας τα εξηγησει γμτ 

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Stratos0381

Οπότε δεν υπάρχει πραγματική αγάπη στον κόσμο

Αρέσει στα μέλη vanarabit, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 59 στις 3/1/2022
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.417

Παράθεση:
Σχόλιο # 55 από Heptamer

Για πάντα...αυτονόητο.

alisida

# 60 στις 3/1/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.458

Φίλε μας, στο ερώτημα αν υπάρχει αγάπη (και μόνο σε αυτό) οι απαντήσεις θα ήταν διαφορετικές.

Μας ρώτησες πώς θα αντιδρούσαμε εάν κάποιος μας τα έλεγε αυτά στην αρχή της γνωριμίας.

Επειδή πιστεύω στον κεραυνοβόλο έρωτα, θα το δεχομουν εάν μιλούσες ακριβώς για έρωτα.

Η αγάπη όμως είναι άλλο πράγμα και έρχεται με τον καιρό,αφού γνωρίσεις καλά την γυναίκα με την οποία είσαι ερωτευμένος.

Τότε θα αποφασίσεις ότι θέλεις να είσαι δίπλα της "για πάντα" ,

θα τη ζητήσεις σε γάμο 

εκείνη θα δεχτεί 

θα μας καλέσετε 

και θα μας δοθεί η ευκαιρία να φορέσουμε τα καλά μας παπούτσια 

(αφού τα πάμε πρώτα στον τσαγκάρη για φρεσκαρισμα, δύο χρόνια τώρα αφορετα,έπιασαν μούχλα )

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από Stratos0381

Το ερώτημα μου ήταν ρητορικό

Το ερώτημά μου ήταν ρητορικό. Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλοι μου. Απλά θέλω να θίξω την υποκρισία μας. Ενώ η αγάπη έτσι εκδηλωμένη φαίνεται ανώριμη , ωστόσο μετά αναζητούμε ή και απαιτούμε την αγάπη. Όποτε μας βολεύει. Γενικώς δεν πολυπιστεύω ότι υπάρχουν συναισθήματα στις ερωτικές σχέσεις παρά μόνο συμφέροντα. Είναι ακραία θέση, σκληρή αλλά εκεί κατέληξα. Διότι η Αγάπη Ουδέποτε Εκπίπτει υπό τη θεολογική έννοια. Άρα όταν πάψει να υπάρχει για τον Χ,Ψ λόγο τότε δεν ήταν αγάπη. Ήταν απλά μια εγωιστική φαντασίωση. Η αληθινή αγάπη είναι θυσία. Είναι να πέφτεις στα μάτια του άλλου. Να εκμηδενίζεσαι. Αυτό είναι αγάπη, να γίνεσαι χαλί να σε πατήσου. Η όπως γ΄ραφει κάπου και ο Πεντζίκης αγάπη είναι να αγαπάς και τα σκατά του άλλου. Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε. Ζωώδη ένστικτά και συμφέροντα.

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, seychelles και σε ακόμα 3 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)
Επιλέξτε σελίδα: (1-6)
Σελίδες 123456
Δεν μπορείτε να απαντήσετε