Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τι ξενερώνει και τι το αντίθετο.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Ntinageorg

# 1 στις 5/1/2022
author
Γυναίκα / 24 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

Είχα χωρίσει με το αγόρι μου αλλά τα ξανά βρήκαμε. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει έναν άνδρα να ερωτευτεί μια κοπέλα και τι να τον ξενερώσει γιατί τον βλέπω κρατάει ακόμη τις αποστάσεις του... Τι μπορώ να κάνω από πλευράς μου; Μήπως φαίνομαι πολύ δεδομένη;; 

archagellos

# 2 στις 5/1/2022
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.527

Αγαπητη ,

γραφεις οτι φαίνεσαι δεδομενη ...

Μηπως να χαλαρώσεις ? 

και για να κραταει αποστασεις ..μαλλον θα εχει τους λογους του ή δεν σου εχει εμπιστοσυνη 

Keep Walking

Αρέσει στα μέλη Broken_Guy, seychelles και σε ακόμα 1 μέλος.

paranomos

# 3 στις 5/1/2022
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.065

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Ntinageorg

...γιατί τον βλέπω κρατάει ακόμη τις αποστάσεις του..  Τι μπορώ να κάνω από πλευράς μου; 

Τζακι, κερια και αφρωδη οινο

Αρέσει στα μέλη vanarabit, seychelles

Broken_Guy

# 4 στις 5/1/2022
author
Ανδρας / 31 / Χήρος
Ν. Τρικάλων / Τρίκαλα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 252

Τίποτα δεν μπορείς να κάνεις. Αφού χωρίσατε την πρώτη φορά θα χωρίσετε ξανά κάποια στιγμή. 3 μήνες σχέσης είπες εξάλλου ότι είχατε στο πρώτο σου θέμα, οπότε σας έφυγε ο ενθουσιασμός και το διαλύσατε, δεν υπήρξε κανένας έρωτας εξ αρχής. Αυτά τα λίγα.

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, archagellos και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 5 στις 5/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.651

Του εκανα την ζωη πατινι, με εστειλε για σπιρτα, μετα ειπε να δει αν εγινα ανθρωπος αλλα...

Να συνεχισω το πατιναζ, μη με θεωρησει δεδομενη?...

Δεν φυσαει ποτε στο εξωδιαστημα...

Σοσ σοσ σοσ...

Αρέσει στα μέλη vidar70, archagellos και σε ακόμα 1 μέλος.

Melinaki75

# 6 στις 5/1/2022
author
Γυναίκα / 22 / Ελεύθερη
Ν. Αργολίδας / Δρέπανο
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 13
Φίλη και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα είχα .Δεν δίνεις λεπτομέρειες όμως ..εσύ τον χώρισες ;αυτός ; Γενικά ήταν μικρό το χρονικό διάστημα που ήσασταν μαζί ,οποτε υποθέτω κυριαρχούσε ο ενθουσιασμός .Από την στιγμή που δεν πρόλαβαν να αναπτυχθούν έντονα συναισθήματα ,εάν τον χώρισες ξαφνικά εσύ ,πολύ πιθανό να το είδε εγωιστικά ή τώρα να το είδε πιο χαλαρά για να μην ξανά κάνει τον κύκλο του γρήγορα .Αν σε χώρισε αυτός ,τότε το βρίσκω ανούσιο να γυρίσει πίσω με πρωτοβουλία του και να είναι και χλιαρός .Από πλευράς σου ,δώσε χρόνο ,περιόρισε τους καβγάδες -γκρίνιες ,να είσαι όσο γίνεται ευδιάθετη και δεκτική μαζί του .Μην πέφτεις όμως με τα μουτρα πάνω του ,μην ξεπερνάς τα δικά σου όρια και συνέχισε φυσιολογικά την καθημερινότητα σου ,τις ασχολίες σου κλπ . Επειδή υποθέτω του έχεις εκφράσει έντονα το ενδιαφέρον σου ενώ αυτός κρατάει μια α απόσταση ,δώσε χώρο σε αυτόν να σε προσεγγίσει ,να κάνει προτάσεις για εξόδους .Εννοείται ότι και εσυ θα στείλεις ,θα πάρεις ένα τηλέφωνο ,θα ρίξεις νέες ιδέες .Εφόσον τον βλέπεις όμως να είναι εγκρατής , δώσε χώρο για να παρε και αυτός πρωτοβουλίες .Έκανα το ίδιο λάθος και ενώ είχα χωρίσει εγώ , μετά από καιρό τον ξανά προσέγγισα και προκειμένου να γιατρέψω τον πληγωμένο του εγωισμό ,ήμουν υπερβολικά εκφραστική ,τον έβαζα πάνω από όλα από την πρώτη μέρα που τα ξαναβρήκαμε και ήθελα να μιλάμε οοολη μέρα ,προκειμένου να αναπληρώσουμε τον χαμένο χρόνο .

Enikos

# 7 στις 5/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Και φυστικι απο τον καφενε "ο Ρηγας"...

Αρέσει στα μέλη vidar70, vanarabit

vanarabit

# 8 στις 5/1/2022
author
Γυναίκα / 75 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Απαντήσεις: 875

# Τι ξενερώνει #..;;;

Ευκολάκι...Όπως τον ΞΕ-νέρωσες...Βουρ για ενυδάτωση ...Πιάσε την μάνικα ..
Αρέσει στο μέλος taqis53

NightWsh

# 9 στις 5/1/2022
author
Γυναίκα / 43 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Απαντήσεις: 288

Μήπως να σταματήσεις την γκρινια

και να φτιάξεις κάνα φαι...

Αρέσει στα μέλη vidar70, Enikos

Heptamer

# 10 στις 5/1/2022
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.025

Αφου πιστευεις πως πρεπει να καταφυγεις σε τακτικες για να κανεις εναν αντρα να σε ερωτευτει - προφανως για να μην τον ξαναχασεις σε καποιο μελλοντικο καυγά - θα ελεγα πως ειναι  δεδομένο πως με τετοια μυαλά έχεις απολυτα δεδομένη την αποτυχία και δε θα πορευτείς για πολύ (ειτε με αυτον, ειτε με άλλον).

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, seychelles και σε ακόμα 2 μέλη.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

alisida

# 11 στις 6/1/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.458

Κάποιοι ξενερώνουν από τη δεδομενιλα και κάποιοι από την ανασφάλεια.

Δεν έχεις παρά να τον ρωτήσεις τι από τα δύο (δεν) προτιμά.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Ntinageorg

Είχα χωρίσει με το αγόρι μου αλλά τα ξανά βρήκαμε. Τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει έναν άνδρα να ερωτευτεί μια κοπέλα και τι να τον ξενερώσει γιατί τον βλέπω κρατάει ακόμη τις αποστάσεις του... Τι μπορώ να κάνω από πλευράς μου; Μήπως φαίνομαι πολύ δεδομένη;; 

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, vanarabit και σε ακόμα 1 μέλος.

Helenaki4

# 12 στις 6/1/2022
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.882

Γλυκεια μου , μαθε σιγα σιγα να εισαι αυθεντικη στον αντρα .

Αν πρεπει να παριστανεις αλλη για να σε θελει , δε θα περασεις καλα στις σχεσεις σου.

Κι αυτος θα ψαξει γρηγορα για καποια πρωτοτυπη.

Αρέσει στα μέλη axaraktiristos, tzoulia59 και σε ακόμα 7 μέλη.

seychelles

# 13 στις 6/1/2022
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Απαντήσεις: 647
Άμα θέλει τόση δουλειά άστο να πάει στο καλό, θα ταλαιπωρηθείς και συ και αυτός άμα επιμείνεις σε κάτι που δεν τσουλαει. Καλύτερα να το δεις προς κάτι άλλο που βγαίνει κάπως από μόνο του.
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Broken_Guy και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 14 στις 6/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Enya και Βασιλης Τερλεγκας...

Τις καλτσες!...

JIMTHEBLASTER1975

# 15 στις 6/1/2022
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 129
Δύο πράγματα ξενερώνουν ένα άντρα όταν η σχέση είναι ακόμα στην αρχή:το'εγώ θα σε αλλάξω' και φυσικά η γκρίνια.Αργοτερα βέβαια είναι πάρα πολλά αλλά για αυτά φταίει μόνο η φθορά του χρόνου και η ασυμφωνία χαρακτήρων
Αρέσει στα μέλη magicbus, vanarabit και σε ακόμα 2 μέλη.

maraki_lar_1980

# 16 στις 7/1/2022
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 48
Απαντήσεις: 1.471

...χμμ...!

...η στιγμη που θα σε κάνει να ταρακουνηθείς και να σκεφτείς ότι ενδέχεται πραγματικά να έχει ξενερώσει μαζί σου ο καλός σου, είναι όταν αρχισεις να νιωθεις-αν μιλαμε για μια βραχυχρόνια σχεση- πως έχει φύγει ο ενθουσιασμός και το πάθος μεταξυ σας.Συμβαινει αυτο αναμεσα σας?

Σκεψου οτι μπορει να έρθει μια στιγμή στη σχέση (μακροχρόνια ή πιο φρέσκια) οπου θα περνάτε μια φάση ή και κρίση, αλλά αν βλέπεις ενδιαφέρον από το σύντροφό σου για να το λύσετε όλο αυτό και αισθανεσαι ότι υπάρχει συναίσθημα και καλή πρόθεση (γιατί σίγουρα αυτά τα αισθάνεσαι) τότε υπάρχει ελπίδα να είναι πράγματι φάση προσωρινή που ξεπερνιέται.
Αν τον βλεπεις ξενερωμενο,σκέψου πρώτα πως νιώθεις εσύ για αυτό και τι θα ήθελες να γίνει από κει και έπειτα.Πιστεύεις ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθήσεις για να τον φέρεις και πάλι κοντά σου ή νιώθεις ότι το χάσμα είναι αγεφύρωτο?πρώτα κάνε μια εσωτερική ανασκόπηση και έπειτα δες πώς θέλεις να κινηθείς.
Το γεγονός ότι έχει ξενερώσει μαζί σου δε σημαίνει απαραίτητα ότι φταις εσύ, ότι δηλαδή κάτι έκανες λάθος ή δεν ήσουν επαρκής.
Αντίθετα, είναι πολύ πιθανό να άλλαξε πολύ απλά γιατί ο ίδιος δεν είχε τόσο αληθινά και τόσο δυνατά συναισθήματα για σένα, ή γιατί δεν ήξερε τι ήθελε από σένα, ή γιατί μπήκε στη σχέση όντας σε περίεργη φάση και πολλά άλλα.
Μπορεί απλά να είναι επιπόλαιος και να παρασύρθηκε από κάποια άλλη γυναίκα και τώρα να είναι μπερδεμένος.
Όπως και να έχει, μην κατηγορήσεις αμέσως τον εαυτό σου καθως μπορεί να είναι καθαρά δικό του πρόβλημα και όχι δικό σου.

Το «εμείς» σε ένα ζευγάρι σημαίνει κοινή πορεία, από την άλλη το «εγώ» σημαίνει μονάδα και επιφύλαξη. Υπάρχει περίπτωση να βαρέθηκε, όποτε προτιμάει να κρατάει τις αποστάσεις του και να υψώνει σιγά-σιγά έναν τοίχο για να νιώσει ασφάλεια.
Οσον αφορα για τη δεδομενιλα στην οποια αναφερθηκες...θαρρω πως το κλειδι εδω ειναι να θέτεις σαφή όρια (εντός των οποίων θεωρείς κάτι αποδεκτό κι επιθυμητό και εκτός των οποίων παύεις να είσαι ανεκτικη και σύμφωνη).
Αν σκεφτεσαι μηπως εισαι σε ακατάλληλη σχέση, το σημαντικο είναι να ξεκαθαρισεις μεσα σου αν πρέπει να απομακρυνθεις ή να ψάξεις τρόπους να αντιστρέψεις την κατάσταση, να βρεις ισορροπίες ωστε να διορθωθεί η μεταξυ σας αλληλεπιδραση.Να κοιταξεις την αλήθεια κατάματα για να συνειδητοποιήσεις αν υπάρχει και από το άλλο άτομο η διάθεση να κρατηθεί αυτή η σχέση,ωστε να μην βρεθεις να παλεύεις μόνη για κάτι χωρίς ουσία.
(πηγη εμπενευσης(χαχα): www.dynamikhgynaika.gr)
Αρέσει στο μέλος Alezandra

Enikos

# 17 στις 7/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το αντιθετο του ξενερωνω, ποιο ειναι ρε παιδια?...

Μουσκεψαμε τις καλτσες?...

σοσ σοσ σοσ...

Αρέσει στα μέλη vidar70, vanarabit και σε ακόμα 1 μέλος.

vanarabit

# 18 στις 7/1/2022
author
Γυναίκα / 75 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Απαντήσεις: 875

#ενικοσ#

Νερωνω ..
Τι δεν καταλαβαινεις ;; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Enikos

το αντιθετο του ξενερωνω, ποιο ειναι ρε παιδια?...

Μουσκεψαμε τις καλτσες?...

Σος σος σος...

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 19 στις 7/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μου ελειπε αυτη η πληροφορια Κυρια μου...

Για να ειμαι στα πραματα ερωτησα...

Μη λεω για καλτσες και με πουνε οι εδω νεανιες ασhχετο η ακομα και αρχαιο!...

Πολυ θελει ο Καρπαθουλας, των Δυτικων προαστιων, με το πιπινομπαλετο του, να μου αμολυσει μομφη?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από vanarabit

#ενικοσ#

Νερωνω ..
Τι δεν καταλαβαινεις ;; 

Αρέσει στα μέλη vidar70, alexandriani1 και σε ακόμα 2 μέλη.

tzoulia59

# 20 στις 7/1/2022
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.477

τι μου  θυμιζεις ..τι μου θυμιζεις .??

ωραια ολα αυτα και οι συστασεις και οι συμβουλες και οι προτασεις ,αλλα ,,το μετρο ποιος το οριζει?

να το δει χαλαρα ,,ποσο χαλαρα ??

να μην πεσει με τα μουτρα ?? ποσο ??,,ποσο εγκρατης ,, ?? 

ποτε δεν ξεπερναει καποιος  τα ορια του ??

να μην γκρινιαζει ,,τι  θεωρειται γκρινια??

ευδιαθετη και δεκτικη λεγοντας?

δηλαδη αυτος θα μου γ..ει την ψυχολογια 

κι εγω θα χαιρομαι και θα δεχομαι ,, , κι ολας ??yes man ?

να του δωσει χωρο ,,ας του δωσει και χωρο ,

και χρονο να του δωσει ,,μην και παρει πρωτοβουλιες ..

,κι αν αυτος κραταει αποστασεις και δεν παρει πρωτοβουλιες .?

.ξερω,, ,,αφου εχεις φαει κανενα 6 μηνο ετσι ,,,θα καταλαβεις οτι δεν κανει .και μετα σ εγκαταλειπει αυτος ,,

οι αποψεις μου περι σχεσεων ειναι γνωστες ,,

εισαι ανοιχτος και δεδομενος οταν γουσταρεις 

οταν ο αλλος δεν  γουσταρει την αληθεια σου ..

δεν προκειται να γουσταρει ποτε ..

για  ποσο μπορει να στηθει μια σχεση πανω στην υποκρισια και στα τερτιπια ,,?

οι σχεσεις στο 3 το ραντεβου δειχνουν ,,

,,οποιος δεν πιανει τα μηνυματα ,,δεν φταιει ο αλλος που δεν σε θελει αλλα εσυ που δεν το καταλαβαινεις ,,

η που δεν θελεις να το καταλαβεις ,,,

,πιστευω οτι η πλειονοτητα εθελοτυφλει ,,

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Melinaki75
Φίλη και εγώ ακριβώς το ίδιο θέμα είχα .Δεν δίνεις λεπτομέρειες όμως ..εσύ τον χώρισες ;αυτός ; Γενικά ήταν μικρό το χρονικό διάστημα που ήσασταν μαζί ,οποτε υποθέτω κυριαρχούσε ο ενθουσιασμός .Από την στιγμή που δεν πρόλαβαν να αναπτυχθούν έντονα συναισθήματα ,εάν τον χώρισες ξαφνικά εσύ ,πολύ πιθανό να το είδε εγωιστικά ή τώρα να το είδε πιο χαλαρά για να μην ξανά κάνει τον κύκλο του γρήγορα .Αν σε χώρισε αυτός ,τότε το βρίσκω ανούσιο να γυρίσει πίσω με πρωτοβουλία του και να είναι και χλιαρός .Από πλευράς σου ,δώσε χρόνο ,περιόρισε τους καβγάδες -γκρίνιες ,να είσαι όσο γίνεται ευδιάθετη και δεκτική μαζί του .Μην πέφτεις όμως με τα μουτρα πάνω του ,μην ξεπερνάς τα δικά σου όρια και συνέχισε φυσιολογικά την καθημερινότητα σου ,τις ασχολίες σου κλπ . Επειδή υποθέτω του έχεις εκφράσει έντονα το ενδιαφέρον σου ενώ αυτός κρατάει μια α απόσταση ,δώσε χώρο σε αυτόν να σε προσεγγίσει ,να κάνει προτάσεις για εξόδους .Εννοείται ότι και εσυ θα στείλεις ,θα πάρεις ένα τηλέφωνο ,θα ρίξεις νέες ιδέες .Εφόσον τον βλέπεις όμως να είναι εγκρατής , δώσε χώρο για να παρε και αυτός πρωτοβουλίες .Έκανα το ίδιο λάθος και ενώ είχα χωρίσει εγώ , μετά από καιρό τον ξανά προσέγγισα και προκειμένου να γιατρέψω τον πληγωμένο του εγωισμό ,ήμουν υπερβολικά εκφραστική ,τον έβαζα πάνω από όλα από την πρώτη μέρα που τα ξαναβρήκαμε και ήθελα να μιλάμε οοολη μέρα ,προκειμένου να αναπληρώσουμε τον χαμένο χρόνο .

Αρέσει στα μέλη vanarabit, seychelles
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε