Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η σημασία των ορίων στις σχέσεις μας και πως βάζω όρια.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

maraki_lar_1980

# 1 στις 10/1/2022
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 46
Απαντήσεις: 1.457
'Aρεσαν+: 0%

Η σημασία των ορίων στις σχέσεις μας και πως βάζω όρια.

Το να μπορείς να θέτεις όρια και να τα επιβάλλεις σε βοηθά να έρθεις σε επαφή με τον πραγματικό σου εαυτό. Για να μπορέσει κάποιος να σε σεβαστεί ή να σε αγαπήσει πρέπει να ξέρει ποιος πραγματικά είσαι. 

Συνήθως, όταν ακούμε την λέξη όρια σκεφτόμαστε κάτι αρνητικό. Άλλοι αντιπαθούν τους περιορισμούς και τα όρια, ενώ άλλοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν χωρίς αυτά. Κάθε είδους σχέση που αναπτύσσεται μεταξύ των ανθρώπων έχει ανάγκη τα όρια. Δεν είναι συνήθως σαφές και αυτονόητο το τι σκεφτόμαστε, αισθανόμαστε ή επιθυμούμε. Ο μόνος τρόπος για να το γνωστοποιήσουμε στους άλλους είναι να το επικοινωνήσουμε και να το ξεκαθαρίσουμε. Να οριοθετήσουμε τον εαυτό μας σε σχέση με τον κόσμο.

Τι γίνεται όμως όταν φοβόμαστε τα όρια;

Ο κύριος λόγος που ίσως κάποιος μπορεί να φοβάται τα όρια είναι η εσωτερική του ανάγκη για αποδοχή. ‘Όμως, όσο χρειαζόμαστε την επιβεβαίωση των άλλων για να αυτοπροσδιοριστούμε, τόσο δυσκολευόμαστε, να θεσπίσουμε τα όριά μας. Ο φόβος της απόρριψης σταματά κάθε προσπάθεια αντίστασης σε όσα μας βλάπτουν. Μεγάλη σημασία στο πώς διαχειριζόμαστε τα προσωπικά μας όρια παίζει και ο τρόπος που μεγαλώσαμε. Η ανασφάλεια και η αίσθηση ανεπάρκειας του εαυτού μπροστά στον κόσμο, κάνει επιτακτική την ανάγκη να δούμε το ποιοι είμαστε μέσα από τα μάτια των άλλων. Τα αίτια αυτού μπορεί να είναι πολλά και σίγουρα ποικίλλουν από άνθρωπο σε άνθρωπο. Όταν βάζουμε τα δικά μας όρια, δε σημαίνει ότι δεν σεβόμαστε τους άλλους, δεν κατανοούμε τις ανάγκες και τις επιθυμίες τους. Η θέσπιση ορίων σημαίνει πως σέβομαι εξίσου τον εαυτό μου, ακούω όσα έχει να μου πει και δεν τα θυσιάζω όλα στο βωμό της αποδοχής.

Ας δούμε μερικούς τρόπους που θα σε βοηθήσουν να βάλεις όρια ώστε να μπορείς να αποκτήσεις περισσότερο έλεγχο στη ζωή σου.

Θέσε συγκεκριμένους στόχους

Πρέπει να ξεκαθαρίσεις τους στόχους σου και τις επιθυμίες σου. Θέσε μικρούς και ρεαλιστικούς στόχους για αρχή. Φτιάξε πρόγραμμα και προσπάθησε να το τηρήσεις. Συχνά συμβαίνει, τα αιτήματα των άλλων να μοιάζουν με μικρές επενδύσεις χρόνου. Όμως έχεις παρατηρήσει ότι ο συνολικός χρόνος που ίσως χρειαστεί να ξοδέψεις, είναι πολλές φορές μεγαλύτερος από αυτό που φανταζόσουν και έτσι πάει πίσω το δικό σου πρόγραμμά. Όταν όμως γνωρίζεις τι ακριβώς θες να κάνεις, πώς και πότε, είναι πιο εύκολο να βάλεις όρια και να δώσεις προτεραιότητα στον εαυτό σου χωρίς να νιώσεις ενοχές.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για τα συναισθήματά του

Όταν αρνηθούμε σε κάποιον κάτι, είναι πολύ πιθανό να θυμώσει ή να απογοητευτεί. Και εσύ λοιπόν αρχίζεις να νιώθεις άσχημα και να στενοχωριέσαι. Έτσι λοιπόν αλλάζεις τη στάση σου και καταλήγεις να πεις ναι επειδή ένιωσες υπεύθυνος για τη θλίψη του άλλου. Στην ουσία όμως αναλαμβάνεις την ευθύνη για τα συναισθήματα του άλλου, αισθάνεσαι ότι εσύ είσαι η αιτία για την απογοήτευση του άλλου. Αυτό όμως δεν ισχύει. Τα συναισθήματα των άλλων δεν μπορούμε να τα ελέγξουμε και εξάρτιονται άμεσα από το πώς ερμηνεύει ο καθένας τα γεγονότα αλλά και λεγόμενα του άλλου. Το μοναδικό άτομο που έχει τον έλεγχο στα συναισθήματά του είμαστε εμείς οι ίδιοι και μόνο.

Μη δικαιολογείσαι και μην αναλύεις

Πολλές φορές έχεις νιώσει την ανάγκη να πεις όχι και μετά να αρχίσεις να δικαιολογείσαι για την επιλογή σου. Με το να δικαιολογείσαι ενισχύεται η αίσθηση ότι είσαι αυτός που δημιουργεί το πρόβλημα. Απλά πες όχι, χωρίς πολλές λεπτομέρειες. Άλλωστε, χωρίς πολλές πληροφορίες είναι δύσκολο και για την άλλη πλευρά να βρει τρόπο να σε μεταπείσει. Ωστόσο, σε κάποιες περιπτώσεις ίσως να χρειαστεί να δώσεις κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες για τη στάση σου ώστε να μπορέσει να γίνει ξεκάθαρη από την άλλη πλευρά η συμπεριφορά σου και τα κίνητρά σου

Αντιμετώπισε τη χειριστική συμπεριφορά

Κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν μάθει να τους λένε όχι και προσπαθούν να σε χειραγωγήσουν και να σε πείσουν να κάνεις αυτό που θέλουν Από τη στιγμή που έχει γίνει ξεκάθαρο από την κάθε πλευρά το τι θέλει και γιατί και έχεις δηλώσει ξεκάθαρα ποια είναι η θέση σου, απλά επανάλαβέ τη σε κάθε προσπάθεια για χειραγώγηση χωρίς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες. Το να λες όχι και να είσαι αποτελεσματικά διεκδικητικός, δεν είναι κάτι εύκολο και σίγουρα θέλει εξάσκηση. Όμως, το να βάζουμε όρια και να μην επιτρέπουμε στους άλλους να τα υπερβαίνουν, είναι απαραίτητο αν θέλουμε ικανοποίηση από τη ζωή μας

Έχει μεγάλη σημασία ο τρόπος με τον οποίο θέτουμε τα όριά μας. Οριοθετώ σημαίνει ξεκαθαρίζω στον άλλον μέχρι ποιο σημείο μπορεί να παρεμβαίνει στη ζωή μου και να με επηρεάζει. Σημαντική προϋπόθεση για να γίνει κάτι τέτοιο είναι η απενοχοποίηση του εαυτού σου. Δηλαδή να σταματήσεις να συγχέεις την ένδειξη αγάπης και σεβασμού με το να λες σε όλα ναι, να προσφέρεις συνεχώς και να μην έχεις εντάσεις. Όταν βρίσκεσαι σε μια σχέση δεν σημαίνει ότι αλλοιώνεις την ταυτότητά σου ή αλλάζεις τα στοιχεία της προσωπικότητάς σου. Μην ξεχνάς ότι τα πάντα πηγάζουν από σένα. Αν εσύ δεν είσαι καλά μέσα σου, πώς θα είσαι καλά με τους γύρω σου;

iatronet.gr 

Υ.Γ: Έπεσε το μάτι μου χθες σε αυτό το άρθρο και πραγματικά με προβλημάτισε κι είπα να το μοιραστώ εδώ μαζί σας.

Κάνοντας μια μίνι ενδοσκόπηση λοιπον,συνειδητοποίησα ότι ήμουν καλή στο να  βάζω όρια με τα λόγια,αλλά καθόλου καλή στο να το δείχνω στον άλλο με πράξεις.

Πχ.εδειχνα την ενόχληση μου μεν αλλά δεν έφευγα από τη σχέση κι έτσι με την ανοχή μου επέτρεπα στον άλλο να με κακομεταχειριστει.ειχα θέμα με το να χωρίζω.κοιτωντας πίσω στο παρελθόν μου θυμήθηκα ότι το τέλος σε κάθε σχέση μου το έβαζε πάντα ο άλλος, ποτέ εγώ.ακομα κι όταν εξαντλουσα τον εαυτό μου κ έφτανα στα όρια μου,πάλι δεν έφευγα,μόνο μάλωνα,χτυπιομουνα κ ως εκει.

Και αναρωτήθηκα το γιατί.

Γινομουν συνεξαρτωμενη και επιανα τον εαυτό μου να εξαρτω την ευτυχία μου από την ύπαρξη του εκάστοτε συντρόφου η της σχέσης γενικά στη ζωή μου.Φοβομουν άραγε μη χάσω την αποδοχή,φοβόμουν τη μοναξιά ή ήμουν τόσο κολλημένη/καψούρα με τον άλλο που η ζωή μου μακριά του φάνταζε ανιαρή,αδιάφορη, δυσβάσταχτη?

Και τότε μου έθεσα το ερώτημα : "Μήπως δεν τον αγαπώ τελικά τον εαυτό μου τόσο όσο να τον προστατέψω από την κακομεταχείριση?"...η απάντηση ήταν ένα τεράστιο "Ναι".Και το επόμενο ερώτημα από τον εαυτό μου προς εμένα ήταν το "πώς μαθαίνω να αγαπώ τον εαυτό μου?"...

Οπότε έβαλα το θέμα αυτό εδώ για να ρωτήσω αν εχετε παρόμοιες εμπειρίες/προβληματισμους μέσα από τη ζύμωση σας στην αρένα των διαπροσωπικών σχέσεων και πως αντιμετωπίζετε εσείς το θέμα των ορίων.

Αρέσει στα μέλη ios1234, Rania00 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 2 στις 10/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 26.236

Τι να πεις...

Αρέσει στα μέλη la-mer, vanarabit και σε ακόμα 1 μέλος.

vanarabit

# 3 στις 10/1/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 220

.

Παρ

άθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Τι να πεις...

Αρέσει στο μέλος Enikos

vanarabit

# 4 στις 10/1/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη

.

Και εγώ .. 
Άκρα του τάφου σιγή ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Τι να πεις...

Αρέσει στα μέλη NightWsh, Enikos

vidar70

# 5 στις 10/1/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Απαντήσεις: 133

Κριμα το παλλικαρι!!! Νεο παιδι!!!

Αρέσει στα μέλη NightWsh, la-mer και σε ακόμα 2 μέλη.

paranomos

# 6 στις 10/1/2022
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.022

Πηγη: ιατρονετ.γρ

Χ.Θ.

Συμβουλος προσωπικης και επαγγελματικης αναπτυξης.

Αντε να δουμε τη ζυμωση στην αρενα

Αρέσει στα μέλη NightWsh, vanarabit

seychelles

# 7 στις 10/1/2022
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Απαντήσεις: 608

Όρια που άμα δεν γίνονται σεβαστά κατά σύστημα δε φεύγεις, δεν είναι όρια.

Για να φεύγεις χωρίς να είναι κάτι τραγικό, παρά την απώλεια του αποχωρισμού, εκεί που θα είσαι χρειάζεται να είναι καλά.

Νέες δραστηριότητες, κάποιο άθλημα, ταξίδια, παρέα με φίλους, μουσική, διάβασμα, (xbox ) υπάρχουν τόσα πράγματα που είναι ωραία. Όταν βρεις κάποιον που θες να τον γνωρίσεις πιο καλά, περνάτε ωραίο χρόνο μαζί, έχετε κοινά ενδιαφέροντα, υπάρχει εμπιστοσύνη τότε το βλέπεις - αλλά όχι για να μην είσαι μόνη ή γιατί δικά σου κενά περιμένεις να τα καλύψει άλλος.

Αρέσει στα μέλη alisida, Redink και σε ακόμα 3 μέλη.

vanarabit

# 8 στις 10/1/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη

Η σημασία των ορίων...

Πέρα από την πλάκα θεωρώ ο,τι είναι πολύ, σοβαρό θέμα!Η μη τήρηση ορίων ταλανίζει πολύ κόσμο ...Τα αίτια πολλά...Συνεχίζεται...
Αρέσει στα μέλη Redink, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 1 μέλος.

Alezandra

# 9 στις 11/1/2022
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 750
Καλή μου κυρία,πιστεύω πως ένα αρκετά μεγάλο βήμα για να μάθουμε να φυλάμε τα όρια μας,είναι να καταλάβουμε τον τρόπο με τον οποίο οι άλλοι μας επιβάλουν τα δικά τους.Φανταστείτε ότι είστε ένα ελατήριο που όσο περισσότερο συμπιέζεται,τόσο μεγάλη εκτίναξη θα έχει.Αλλά και όταν τεντωθεί υπερβολικά,δεν θα επανέλθει ποτέ στην πρώτη του διάσταση.Το μέτρο για όλα είναι το υλικό της κατασκευής μας και αυτό σηκώνει μεν κάποια βελτίωση,όμως η σύσταση του δεν αλλάζει.Το ελατήριο "άνθρωπος" κατασκευάστηκε με μεγάλη ελαστικότητα και επιβιώνει χάρις σε αυτήν.Οι περιοριστικοτητες παραπλανούν γιατί υπόσχονται δυναμη αλλά η λάθος διαχείριση τους οδηγει στον μοναχισμό,καταλάβατε ?
Αρέσει στα μέλη Redink, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 10 στις 11/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κατσε να βαλω τα εμοτικα της Κοκους, (γιατι αυτα που βαζω εγω ριχνουν μασελες)...

Κολανε με την ευφυια μου...

Εξι σελιδες υστερογραφο, δεν τολεγε η γκουγκλ...

...
Αρέσει στο μέλος giorgos170

alexandriani1

# 11 στις 11/1/2022
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 584

Παίζει νάναι κι έτσι, όμως...

Κι ας μην μπορεί ν' αναγνωστεί το κείμενό μας.Σημασία εχει να αναγνωστεί η ΠΣΥΧΗ
https://www.youtube.com/watch?v=VnIrbvMvNaM&ab_channel=MADGREEK%CE%96
Αρέσει στα μέλη vanarabit, seychelles και σε ακόμα 1 μέλος.

Redink

# 12 στις 11/1/2022
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Ιωαννίνων / Ιωάννινα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 517
https://m.youtube.com/watch?v=mtcHC73U5FwΤο παρόν δεν είναι κείμενο αλλά είναι εντός θέματος Πέρα από την πλάκα, Μαράκι πιστεύω ότι η απάντηση στο ερώτημα που έθεσες σχετίζεται άμεσα με το χτίσιμο αυτοεκτίμησης. Όπως λέει και το κείμενο, πρέπει να σέβεται κανείς εξίσου τον εαυτό του και αυτό πιστεύω περνά από την αυτοαποδοχη. Κανείς μας δεν είναι τέλειος αλλά όλοι μας έχουμε αξία. Είναι σημαντικό να αποδεχτείς τον εαυτό σου με τα καλά του και τα κακά του και να πιστέψεις/πιστεύεις στην αξία σου. Δε χρειάζεσαι να είσαι τέλεια για ν' αποδεχτείς τον εαυτό σου. Κανείς δεν είναι τέλειος. Άπαξ και σε αποδεχτείς και πιστέψεις στην αξία σου, είναι πιο εύκολο να υπερασπιστείς τα όρια σου πιστεύω. Από εκεί και πέρα, η υπεράσπιση των ορίων είναι μια δεξιότητα που χτίζεται δια βίου. Για μερικά πράγματα τα όρια μπορεί να μας τα έχουν μάθει από την οικογένεια μας και ν' αποτελούν αυτόματες αιτίες χωρισμού/ αποχώρησης, αγγλιστί deal-breakers (π.χ. δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μπλέκει ποτέ με τζογαδόρο, αλκοολικό, ναρκομανή, γυναικά/παντρεμένο ή άνθρωπο που σηκώνει χέρι). Άλλα, που αφορούν λιγότερο εξοφθαλμες περιπτώσεις/συμπεριφορές που μπορεί να μην έχεις ξανασυναντήσει/ να μην γνώριζες γι' αυτές, τα μαθαίνεις/χτίζεις στην πορεία, στην πράξη μέσα από διαδικασίες δοκιμής και λάθους. Εκεί πιστεύω ότι είναι σημαντικό να αφουγγραζεσαι/ακούς τα συναισθήματα σου και αν δεν αισθάνεσαι καλά να χτίζεις το οποίο νέο όριο χρειάζεται. Οι σχέσεις από αυτή την άποψη αποτελούν σημαντικό σχολείο στο χτίσιμο ορίων. Σε όλο αυτό το να αναλογίζεται κανείς τα λάθη του και να μην τα επαναλαμβάνει επίσης έχει άμεση σχέση με το χτίσιμο ορίων πιστεύω. Επομένως το ότι έχεις εντοπίσει τι κάνεις λάθος είναι μεγάλη υπόθεση. Έτσι έχεις την ευκαιρία την επόμενη φορά ν' αντιδράσεις διαφορετικά ως προς αυτά στα οποία έχεις εντοπίσει ότι χρειάζονται όρια. Αλλά ναι, είναι σημαντικό σε όλο αυτό να εμπεδώσεις ότι ανεξάρτητα των όποιων ελλατωματων σου αξίζεις εξίσου και έχεις τα ίδια δικαιώματα με τον απέναντι σου όσον αφορά στο σεβασμό στις σχέσεις και ότι αυτό είναι δική σου υποχρέωση απέναντι στον εαυτό σου να το υπερασπίζεσαι με όποιο τρόπο χρειάζεται κάθε φορά. Καλή σου μέρα
Αρέσει στα μέλη vanarabit, seychelles και σε ακόμα 4 μέλη.

Enikos

# 13 στις 11/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Οταν δεν επανερχεται στα κεντρα του ενα ελατηριο, μετα το streching, δεν ειναι ελατηριο...

Ειναι το λαστιχο της αυλης που ποτιζουμε τα σκορδα...

Αρέσει στα μέλη vidar70, vanarabit και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 14 στις 11/1/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.129

Τα όρια που βάζει ο νους εύκολα παρακάμπτονται από εκείνα της ψυχής μας

Για τα όρια σου Μαρακι δεν αρκεί ένα εγχειρίδιο (άσε που προσωπικά τα απεχθάνομαι γενικώς τα τέτοια)

Αρκεί το ένστικτο που μας υπαγορεύει το πότε θα προχωρήσουμε και πότε θα υποχωρησουμε.

Όσο νοιώθεις καλά,προχωράς.Από τη στιγμή που θα νοιώσεις άβολα,είναι καλή ιδέα να την κάνεις με ελαφρά

Αρέσει στα μέλη vanarabit, seychelles και σε ακόμα 3 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

seychelles

# 15 στις 11/1/2022
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Απαντήσεις: 608

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από alexandriani1

Κι ας μην μπορεί ν' αναγνωστεί το κείμενό μας.Σημασία εχει να αναγνωστεί η ΠΣΥΧΗ

Αρέσει στα μέλη vanarabit, alexandriani1

NightWsh

# 16 στις 11/1/2022
author
Γυναίκα / 43 /
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Απαντήσεις: 198

Είμαστε και εμείς οι άνευ ορίων ..

Ανεξέλεγκτοι ένα πραμα στην αρένα .

Αρέσει στα μέλη vidar70, vanarabit και σε ακόμα 1 μέλος.

maraki_lar_1980

# 17 στις 11/1/2022
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 46
Απαντήσεις: 1.457

Redink μου...

Σε ευχαριστώ πολύ για το σχόλιο σου!

Η αλήθεια είναι ότι έχω ψαχτει πολύ με τον εαυτό μου και έχω κάνει πρόοδο όσον αφορά την αυτογνωσία αρχικά μέσα από τον αυτο- αλλά κ τον ετερο-προσδιορισμο και κατά συνέπεια σε ότι έχει να κάνει με τις συμπεριφορές στις σχέσεις μου τόσο τις δικές μου,όσο και του άλλου ατόμου.

Καθως ζυμωνομουνα(κ ζυμώνομαι ακόμα)στην αρένα των διαπροσωπικών σχέσεων,εχω πάρει πολύτιμα μαθήματα και είμαι περήφανη για τον εαυτό μου που η προσωπικη δουλειά(κ η ενδοσκόπηση) με μενα μου έχει αποφέρει καρπούς.

Οπότε θα το λύσω, πιστεύω,και αυτό το θεματακι μου(με τα όρια κ την αυτοεκτίμηση) συν τω χρόνω.

Και πάλι σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες με τον προβληματισμό μου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Redink

https://m.youtube.com/watch?v=mtcHC73U5FwΤο παρόν δεν είναι κείμενο αλλά είναι εντός θέματος Πέρα από την πλάκα, Μαράκι πιστεύω ότι η απάντηση στο ερώτημα που έθεσες σχετίζεται άμεσα με το χτίσιμο αυτοεκτίμησης. Όπως λέει και το κείμενο, πρέπει να σέβεται κανείς εξίσου τον εαυτό του και αυτό πιστεύω περνά από την αυτοαποδοχη. Κανείς μας δεν είναι τέλειος αλλά όλοι μας έχουμε αξία. Είναι σημαντικό να αποδεχτείς τον εαυτό σου με τα καλά του και τα κακά του και να πιστέψεις/πιστεύεις στην αξία σου. Δε χρειάζεσαι να είσαι τέλεια για ν' αποδεχτείς τον εαυτό σου. Κανείς δεν είναι τέλειος. Άπαξ και σε αποδεχτείς και πιστέψεις στην αξία σου, είναι πιο εύκολο να υπερασπιστείς τα όρια σου πιστεύω. Από εκεί και πέρα, η υπεράσπιση των ορίων είναι μια δεξιότητα που χτίζεται δια βίου. Για μερικά πράγματα τα όρια μπορεί να μας τα έχουν μάθει από την οικογένεια μας και ν' αποτελούν αυτόματες αιτίες χωρισμού/ αποχώρησης, αγγλιστί deal-breakers (π.χ. δε μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου να μπλέκει ποτέ με τζογαδόρο, αλκοολικό, ναρκομανή, γυναικά/παντρεμένο ή άνθρωπο που σηκώνει χέρι). Άλλα, που αφορούν λιγότερο εξοφθαλμες περιπτώσεις/συμπεριφορές που μπορεί να μην έχεις ξανασυναντήσει/ να μην γνώριζες γι' αυτές, τα μαθαίνεις/χτίζεις στην πορεία, στην πράξη μέσα από διαδικασίες δοκιμής και λάθους. Εκεί πιστεύω ότι είναι σημαντικό να αφουγγραζεσαι/ακούς τα συναισθήματα σου και αν δεν αισθάνεσαι καλά να χτίζεις το οποίο νέο όριο χρειάζεται. Οι σχέσεις από αυτή την άποψη αποτελούν σημαντικό σχολείο στο χτίσιμο ορίων. Σε όλο αυτό το να αναλογίζεται κανείς τα λάθη του και να μην τα επαναλαμβάνει επίσης έχει άμεση σχέση με το χτίσιμο ορίων πιστεύω. Επομένως το ότι έχεις εντοπίσει τι κάνεις λάθος είναι μεγάλη υπόθεση. Έτσι έχεις την ευκαιρία την επόμενη φορά ν' αντιδράσεις διαφορετικά ως προς αυτά στα οποία έχεις εντοπίσει ότι χρειάζονται όρια. Αλλά ναι, είναι σημαντικό σε όλο αυτό να εμπεδώσεις ότι ανεξάρτητα των όποιων ελλατωματων σου αξίζεις εξίσου και έχεις τα ίδια δικαιώματα με τον απέναντι σου όσον αφορά στο σεβασμό στις σχέσεις και ότι αυτό είναι δική σου υποχρέωση απέναντι στον εαυτό σου να το υπερασπίζεσαι με όποιο τρόπο χρειάζεται κάθε φορά. Καλή σου μέρα

Αρέσει στα μέλη alisida, vanarabit και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 18 στις 11/1/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Παγκοσμια αποψη και πρακτικη...

Αν δεν εχεις βρει εγκαιρα τα ορια σου, κατα τον χρονο συστασης του εαυτου...

Εκατσες στο μακαρονι...

Γινεσαι απεριοριστος θαμωνας...

Αρέσει στα μέλη giorgos170, vidar70 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 19 στις 11/1/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.129

Έτσι είναι Άλεξ 

Όταν υπάρχει ταίριασμα και αληθινή αγάπη,δεν χρειάζονται τα όρια ούτε οι άμυνες,γιατί υπάρχει σεβασμός και από τις δύο πλευρές 

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από alexandriani1

Αρέσει στα μέλη giorgos170, vanarabit και σε ακόμα 2 μέλη.

vanarabit

# 20 στις 11/1/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη

Καλημέρα Redink !

RESPECT από κάθε άποψη το σχόλιο σου,
 που κατά την ταπεινή δική μου άποψη,
 μόνο συγχαρητήρια μπορώ να σου δώσω θεωρώντας..:
Ήσουν to the point χωρίς υπερβολές μιας και μια μικρή ανάλυση,
 την επιδέχεται το συγκεκριμένο θέμα,
 και για εμένα κάλυψες όλες τις παραμέτρους,
με σαφή λόγο, εύστοχο και απόλυτα τεκμηριωμένο !!!

Υ.Γ) Απλά να προσθέσω από προσωπική εμπειρία το εξής:
Έχω μια πολύ καλή φίλη, πολλά χρόνια χωρισμένη ..
Όταν μου έλεγε πως της συμπεριφέρονται τα δυο παιδιά της,
ενήλικες, παντρεμένα και τα δύο, εκνευριζόμουν τρομερά,
βλέποντας πως συμπεριφέρεται και η ίδια στα παιδιά της ..
Ένα βράδυ της είπα ..
Φέρεσαι άψογα .. Σταμάτα επιτέλους να δίνεις τόσα πολλά,
στα παιδιά σου και ως αντίκρυσμα,
 να έχεις μια άθλια εκ μέρους τους συμπεριφορά !
Θέσε επιτέλους όρια !
Είχα καταλάβει που ήταν η δική της άνευ ορίων προσφορά,
 και αποδοχή απέναντι σε μια απαξιωτική συμπεριφορά των παιδιών της ..
Είχε ενοχές που χώρισε από τον πρώην σύζυγο..
Τα παιδιά για λόγους που δεν θα αναφέρω μεγάλωσαν με την γιαγιά και τον παππού ..
ΔΕΝ τα παραμέλησε ποτέ όμως μιας και δεν ήθελαν να ζήσουν στην Αθήνα,
 και αναγκάστηκε η γυναίκα να δεχτεί ως γεγονός,
ο,τι δεν ήθελαν την Αθήνα ...κλπ ..
Αυτό όμως της είχε δημιουργήσει ενοχές και τους παρείχε τα πάντα,
χωρίς να ζητάει τίποτα για εκείνη .. Ούτε καν μια σεβαστική συμπεριφορά !
ΚΑΙ ακόμη έτσι κινείται .. Περιμένοντας τον σεβασμό και την αγάπη δίνοντας ..
πάλι και πάλι τα πάντα ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Redink

Αρέσει στα μέλη Redink, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε