Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αργεί να απαντάει.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Helenaki4

# 21 στις 12/1/2022
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.882
'Aρεσαν+: 0%

Οι σωστές ή λανθασμένες επιλογές συντρόφων , καθώς και η ανασφάλεια ή η πίστη στον εαυτό και την αξία του , ειναι unisex. 

Και μεταξύ μας «σωστή» ή «λανθασμένη» επιλογή ανθρώπου , δεν υπάρχει . Ανάλογα με τα περιεχόμενα του μυαλού μας , έρχονται και οι σύντροφοι με ανάλογες συμπεριφορές ώστε να τα επιβεβαιώσουν . 

Σε γενικές γραμμές , συμφωνώ μαζί σας . Απ? όλα έχει εκεί έξω , ειναι στην ευθύνη μας το ερέθισμα που θα μας συγκινήσει .

(Αυτό το «Αχ τι να κάνω , ο έρως ειναι τυφλός» κατα τη γνώμη μου ειναι για γέλια και μεταφράζεται περίπου σε κάτι σαν «δεν εχω ιδέα τι γινεται μέσα μου, είμαι στον αυτόματο» ).

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από playful_panther

Κάποια στιγμή πρέπει να δούν μερικές γυναίκες τι πάει στραβά με τις επιλογές που κάνουν. Αλλα η πικρή αληθεια ειναι πως αν και αυτές ήταν λίγο πιο ώριμες θα προσέγγιζαν και τελειως διαφορετικόυς άντρες, διαφορετικής φιλοσοφίας πιο ευγενικούς και συγκροτημένους. Sad but true. 

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, JIMTHEBLASTER1975 και σε ακόμα 1 μέλος.

MiltosRNLI1930

# 22 στις 12/1/2022
author
Ανδρας / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 6.237

Ειναι

θεμα αισθητικης Μανταμ .Αλλο να βλεπεις αυτον τον " γιγαντα " ? αναμεσα στις Μανταμιτσες κι αλλο να διαβαζεις τιτλους ταινιας .Απορω για τα γουστα των ανθρωπων Να φανταστεις οτι ο Τσιτσανης εβαλε μεσον το διοικητη ασφαλειας Θεσσαλονικης να τον μεταπεισει να κατεβει στην Αθηνα .

https://www.youtube.com/watch?v=6KQyN_N274s

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από vanarabit

#

Υπονοείτε ο,τι ;;;
Μα ο βωβός κινηματογράφος είχε εικόνα.. 
Ήχο δεν είχε ...
Γι'αυτό εκτός της εικόνας που υπάρχει στο video clip,
υπάρχει και ο ήχος.. 
Το δε σύστημα που το γνωρίζετε έτσι και αλλιώς,
δεν ζητάει φωτογραφίες μελών για να κοινοποιήσει την ανάρτηση ..
Ζητάει όμως για να "αναγνωρίσει" το κείμενο, και να το ποινοποιήσει,
να γράψουμε το κάτι τις παραπάνω ..

Φχαριστώ .. Φχαριστώ ..

Αρέσει στα μέλη Enikos, vanarabit

Rania00

# 23 στις 12/1/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ορίστε ο @Playful panther αυτοπρομονταρετε για καλό παιδί και ότι δεν θα σας τυρραναει κορίτσια, οπότε ανοίχτε τα ματάκια σας !

playful_panther

# 24 στις 12/1/2022
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 33

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Helenaki4

Οι σωστές ή λανθασμένες επιλογές συντρόφων , καθώς και η ανασφάλεια ή η πίστη στον εαυτό και την αξία του , ειναι unisex. 

Και μεταξύ μας «σωστή» ή «λανθασμένη» επιλογή ανθρώπου , δεν υπάρχει . Ανάλογα με τα περιεχόμενα του μυαλού μας , έρχονται και οι σύντροφοι με ανάλογες συμπεριφορές ώστε να τα επιβεβαιώσουν . 

Σε γενικές γραμμές , συμφωνώ μαζί σας . Απ? όλα έχει εκεί έξω , ειναι στην ευθύνη μας το ερέθισμα που θα μας συγκινήσει .

(Αυτό το «Αχ τι να κάνω , ο έρως ειναι τυφλός» κατα τη γνώμη μου ειναι για γέλια και μεταφράζεται περίπου σε κάτι σαν «δεν εχω ιδέα τι γινεται μέσα μου, είμαι στον αυτόματο» ).

Σίγουρα έτσι είναι. Οι ευθυνες ειναι unisex , έχω κάνει λάθη προσωπικά. Ωστόσο θα μείνω σε κάτι το οποίο αποτελεί πλάνη για τις περισσοτερες σχέσεις. Νομιζουμε ολοι οτι θα βρούμε τον αλάνθαστο άνθρωπο αν ρωτάς εμένα προσωπικά ναι και εγω πριν μπώ σε μια σχέση θα έπρεπε να σκεφτώ οτι η άλλη πλευρα ειναι κυκλοθυμικη , δεν εχει καλες σχέσεις με το πατέρα της δεν... δεν... δεν... αλλα όχι δεν σκέφτηκα έτσι , γιατι λέω και κάτι να τυχει θα τη στήριξω... για να πάρω μετα απο 2 χρόνια την απαντηση "Κουράστηκα" σε κάτι που έπρεπε να με στηριξει αυτή.

Και σε ρωτάω τώρα, αν αυτη στη συνέχεια φάει μερικά καλά χαστούκια απο τη ζωή της θα φταίει η άτιμη η κενωνια και η κακή τύχη ; OXI. Καμιά φορά μας αξιζει να μπλεξουμε με κακούς συντρόφους για να εκτιμήσουμε τους καλούς που θα έρθουν. Δεν ξερω πως φαινομαι με αυτο που γράφω αλλα κάποιος πρέπει να το γράψει επιτέλους ακομη ρισκάροντας και τη δημόσια εικονα του ας πούμε. 

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, vanarabit

MiltosRNLI1930

# 25 στις 12/1/2022
author
Ανδρας / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 6.237

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από playful_panther

Σίγουρα έτσι είναι. Οι ευθυνες ειναι unisex , έχω κάνει λάθη προσωπικά. Ωστόσο θα μείνω σε κάτι το οποίο αποτελεί πλάνη για τις περισσοτερες σχέσεις. Νομιζουμε ολοι οτι θα βρούμε τον αλάνθαστο άνθρωπο αν ρωτάς εμένα προσωπικά ναι και εγω πριν μπώ σε μια σχέση θα έπρεπε να σκεφτώ οτι η άλλη πλευρα ειναι κυκλοθυμικη , δεν εχει καλες σχέσεις με το πατέρα της δεν... δεν... δεν... αλλα όχι δεν σκέφτηκα έτσι , γιατι λέω και κάτι να τυχει θα τη στήριξω... για να πάρω μετα απο 2 χρόνια την απαντηση "Κουράστηκα" σε κάτι που έπρεπε να με στηριξει αυτή.

Και σε ρωτάω τώρα, αν αυτη στη συνέχεια φάει μερικά καλά χαστούκια απο τη ζωή της θα φταίει η άτιμη η κενωνια και η κακή τύχη ; OXI. Καμιά φορά μας αξιζει να μπλεξουμε με κακούς συντρόφους για να εκτιμήσουμε τους καλούς που θα έρθουν. Δεν ξερω πως φαινομαι με αυτο που γράφω αλλα κάποιος πρέπει να το γράψει επιτέλους ακομη ρισκάροντας και τη δημόσια εικονα του ας πούμε. 

Αρέσει στο μέλος vanarabit

Iraklis_pouaro

# 26 στις 12/1/2022
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 115
Μπορεί να βαριέται να γράφει.
Αρέσει στα μέλη user2022, la-mer

Redink

# 27 στις 12/1/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Κατά τη γνώμη μου στις περισσότερες περιπτώσεις για να οδηγηθεί μια μακροχρόνια σχέση σε χωρισμό έχουν βάλει το χεράκι τους σε κάποιο ποσοστό ΚΑΙ οι δύο εμπλεκόμενοι, άσχετα αν αντέχουν να το παραδεχτούν στον εαυτό τους. Δηλαδή πέρα από unisex, επίσης οι ευθύνες σπάνια είναι μονομερείς. Είναι κατανοητό ότι μια τέτοια παραδοχή είναι επώδυνη - και ιδίως για το άτομο που το χώρισαν/ εγκατέλειψαν. Ωστόσο, κάποια στιγμή είναι σημαντικό να αναλογιστεί και ο ένας και ο άλλος τη συνεισφορά του στο πώς οδηγήθηκε η σχέση στο χωρισμό π.χ. το άτομο που νιώθει ότι το "άδειασαν" ν' αναλογιστεί ποιες συμπεριφορές του κατά τη διάρκεια της σχέσης μπορεί να "κούρασαν" αυτόν/αυτήν που έφυγε. Γενικά καθένας από τους δύο είναι σημαντικό να αναλογιστεί τις οποίες συμπεριφορές του που μπορεί να έφθειραν τη σχέση διότι α) όποιος δεν το κάνει είναι πιθανό να επαναλάβει τα ίδια λάθη και στην επόμενη σχέση του και β) ο μόνος τον οποίον μπορούμε να ελέγξουμε/ βελτιώσουμε (ίσως) σε κάποιο βαθμό είναι ο εαυτός μας και όχι ο/η πρώην. Το να τα ρίχνουμε όλα στον/την πρώην και να επικεντρωνομαστε στα λάθη του/της αναμασώντας τα διαρκώς είναι στην πραγματικότητα άχρηστο κατά τη γνώμη μου και μας κρατά στάσιμους. Ωστόσο για να ομολογήσει κάνεις στον εαυτό του τα δικά του λάθη που συνεισφεραν στο χωρισμό, χρειάζεται συνήθως χρόνο προκειμένου να καταλαγιάσει ο πόνος/ εγωισμός και να μπορέσει ν' αποστασιοποιηθεί το άτομο αυτό από τα γεγονότα, ώστε να μπορεί να τα δει "καθαρότερα".

playful_panther

# 28 στις 13/1/2022
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Redink
Κατά τη γνώμη μου στις περισσότερες περιπτώσεις για να οδηγηθεί μια μακροχρόνια σχέση σε χωρισμό έχουν βάλει το χεράκι τους σε κάποιο ποσοστό ΚΑΙ οι δύο εμπλεκόμενοι, άσχετα αν αντέχουν να το παραδεχτούν στον εαυτό τους. Δηλαδή πέρα από unisex, επίσης οι ευθύνες σπάνια είναι μονομερείς. Είναι κατανοητό ότι μια τέτοια παραδοχή είναι επώδυνη - και ιδίως για το άτομο που το χώρισαν/ εγκατέλειψαν. Ωστόσο, κάποια στιγμή είναι σημαντικό να αναλογιστεί και ο ένας και ο άλλος τη συνεισφορά του στο πώς οδηγήθηκε η σχέση στο χωρισμό π.χ. το άτομο που νιώθει ότι το "άδειασαν" ν' αναλογιστεί ποιες συμπεριφορές του κατά τη διάρκεια της σχέσης μπορεί να "κούρασαν" αυτόν/αυτήν που έφυγε. Γενικά καθένας από τους δύο είναι σημαντικό να αναλογιστεί τις οποίες συμπεριφορές του που μπορεί να έφθειραν τη σχέση διότι α) όποιος δεν το κάνει είναι πιθανό να επαναλάβει τα ίδια λάθη και στην επόμενη σχέση του και β) ο μόνος τον οποίον μπορούμε να ελέγξουμε/ βελτιώσουμε (ίσως) σε κάποιο βαθμό είναι ο εαυτός μας και όχι ο/η πρώην. Το να τα ρίχνουμε όλα στον/την πρώην και να επικεντρωνομαστε στα λάθη του/της αναμασώντας τα διαρκώς είναι στην πραγματικότητα άχρηστο κατά τη γνώμη μου και μας κρατά στάσιμους. Ωστόσο για να ομολογήσει κάνεις στον εαυτό του τα δικά του λάθη που συνεισφεραν στο χωρισμό, χρειάζεται συνήθως χρόνο προκειμένου να καταλαγιάσει ο πόνος/ εγωισμός και να μπορέσει ν' αποστασιοποιηθεί το άτομο αυτό από τα γεγονότα, ώστε να μπορεί να τα δει "καθαρότερα".

Εντάξει του ζήτησε συγγνώμη και αναγνωρισε το λάθος της. Να την κρεμάσουμε ; Έτσι χωρίζεις δηλαδή απο μια 3 χρονη σχέση με το που γινει κάτι, ακυρωνουμε 10 καλά και κοιταμε το 1 στραβό ; ο τύπος ειναι υπερβολικός. 

Εγω στο δικό μου χωρισμό δεν έχω να σκεφτώ κάτι περισσότερο, ειχα αναγνωρισει επισης κάποια λάθη και ειχα επισημάνει οτι θα διορθωθούν. Αλλα η υπομονή ειναι αρετή. Ειδικα οταν σε ολους τους άλλους τομεις κρατάς το επιπεδο ψηλά. Και ο νοών νοείτω, αλλωστε δεν τα έλεγα εγώ. 

Αλλα όχι... πρέπει να εστιάσουμε στο 1 κακό ! Για να γινει θέμα και να επέλθει ο χωρισμός. Εγω να ευχηθώ καλή τυχη γιατι το τέλειο δεν υπάρχει και ελπίζω να μην το μετανιώσει / μετανιώσουν. Θα ειναι αργά. Καθενας θα χει φτιάξει τη ζωή του ξανά. Δεν είμαστε και παιχνίδια. 

alisida

# 29 στις 13/1/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.458

Αγαπημένη Ελενάκι,

Αισθάνομαι έντονα την ανάγκη να κάνω αυτή τη στιγμή την ένσταση μου 

Επειδή με κάθε ευκαιρία επαναλαμβάνεις συνεχώς και με διαφορά λόγια την ιδέα ότι για όλα τα δεινά που μας συμβαίνουν φταίει η κούτρα μας και ότι εμείς τα προκαλούμε,εμείς επιτρέπουμε ,εμείς τα αποζητούμε και οτι οι άλλοι είναι ο καθρέφτης μας..

Ε λοιπόν, έχω να δηλώσω ότι αυτό μέχρις ενός σημείου είναι αλήθεια.

Όμως ,δεν είναι η μόνη αλήθεια 

Όχι άλλη αυτοενοχοποιηση !!

Δεν φταίμε εμείς εάν ο άλλος έρχεται με κεκαλυμμένο πρόσωπο να μας πλησιάσε.

Δεν φταίμε εμείς όταν μας λέει ψέματα στην αρχή της σχέσης,πράγματα που δεν μπορούμε να εξακριβώσουμε μη έχοντας δεδομένα και επαναπαυομενοι στην καλή προαίρεση του συνομιλητή μας.

Δεν φταίμε εμείς εάν αυτός/αυτή ξημεροβραδιαζεται στα σοσιαλ παρακολουθώντας την/τον πρώην,την ώρα που εμάς μας λέει ότι μας σκέφτεται με προτεραιότητα.

Ούτε όταν μας κολακεύει ψεύτικα για να μας κάνει να γίνουμε κομμάτια.

Μεχρις εδώ δεν φταίει ούτε η ανασφάλεια μας ούτε η έλλειψη αποδοχής από τους γονείς μας κατά την παιδική μας ηλικία.

Θα (λέω θα ) φταίμε 

Όταν μετά το πέρας ενός ευλόγου χρονικού διαστήματος και ενώ έχοντας την αίσθηση του ανικανοποίητου παραμένουμε παρόλα αυτά και επιμένουμε στη σύνδεση μας με αυτόν/ην.

Το να την πατήσει δηλ κάποιος δε σημαίνει πως τα ήθελε ο κ@@ος του.

Κανείς δεν ξεκινά με την πρόθεση να υποφέρει ούτε με την ανάγκη να αναπαράγει οικείες τοξικές καταστάσεις.

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Helenaki4

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, TheRedKnight και σε ακόμα 4 μέλη.

Redink

# 30 στις 13/1/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από playful_panther

Εντάξει του ζήτησε συγγνώμη και αναγνωρισε το λάθος της. Να την κρεμάσουμε ; Έτσι χωρίζεις δηλαδή απο μια 3 χρονη σχέση με το που γινει κάτι, ακυρωνουμε 10 καλά και κοιταμε το 1 στραβό ; ο τύπος ειναι υπερβολικός. 

Εγω στο δικό μου χωρισμό δεν έχω να σκεφτώ κάτι περισσότερο, ειχα αναγνωρισει επισης κάποια λάθη και ειχα επισημάνει οτι θα διορθωθούν. Αλλα η υπομονή ειναι αρετή. Ειδικα οταν σε ολους τους άλλους τομεις κρατάς το επιπεδο ψηλά. Και ο νοών νοείτω, αλλωστε δεν τα έλεγα εγώ. 

Αλλα όχι... πρέπει να εστιάσουμε στο 1 κακό ! Για να γινει θέμα και να επέλθει ο χωρισμός. Εγω να ευχηθώ καλή τυχη γιατι το τέλειο δεν υπάρχει και ελπίζω να μην το μετανιώσει / μετανιώσουν. Θα ειναι αργά. Καθενας θα χει φτιάξει τη ζωή του ξανά. Δεν είμαστε και παιχνίδια. 

Μόνο 3 μήνες τα είχαν, όχι 3 χρόνια, και ο τύπος την άδειασε ξαφνικά.  Η θεματοθετρια έλαβε συμβουλές σε προηγούμενο θέμα που είχε αναρτήσει για το χωρισμό της αλλά επέλεξε να τις αγνοήσει και τώρα ο τύπος αυτός της κάνει τα ίδια, συνεχίζοντας το Σκωτσέζικο ντους στο ίδιο μοτίβο "αλλα λέω άλλα κάνω"/ μια κρύο μια ζεστή.  Κατά τη γνώμη μου ο τύπος είναι ανώριμος και απλά σκοτώνει το χρόνο του μαζί της μέχρι να βρει κάτι άλλο πιο ενδιαφέρον και να την αδειάσει πάλι στα ξαφνικά όπως την προηγούμενη φορά, αλλά η θεματοθετρια αρνείται να το δει.  

Το σχόλιο μου δεν αφορούσε τη θεματοθετρια αλλά τη γενικότερη συζήτηση που ακολούθησε περί λαθών σε μια σχέση.  

26-29-31

# 31 στις 13/1/2022
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.642

Μια σκεψη προς ολους τους ειδημονες ψυχολογους του φορουμ...

Σε πολλα θεματα διαφοροι διαγνωσκουν με μεγαλη ευκολια κατι "χαμηλες αυτοεκτιμησεις"

κατι "δυσκολα παιδικα χρονια"κλπ, γιατι αφου εχετε την διαγνωση δεν προχωρατε και στην 

θεραπεια και στελνετε τους θεματοθετες στους γιατρους?

Δυσκολοι καιροι για πενηνταριες στους ψυχολογοι...ασε που οι μισοι ειναι ανευ πτυχιου 

σαν τους εδω ενα πραμα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 29 από alisida

ότι για όλα τα δεινά που μας συμβαίνουν φταίει η κούτρα μας και ότι εμείς τα προκαλούμε,εμείς επιτρέπουμε ,εμείς τα αποζητούμε και οτι οι άλλοι είναι ο καθρέφτης μας..

Αρέσει στα μέλη user2022, giorgos170 και σε ακόμα 2 μέλη.

playful_panther

# 32 στις 13/1/2022
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Redink

Μόνο 3 μήνες τα είχαν, όχι 3 χρόνια, και ο τύπος την άδειασε ξαφνικά.  Η θεματοθετρια έλαβε συμβουλές σε προηγούμενο θέμα που είχε αναρτήσει για το χωρισμό της αλλά επέλεξε να τις αγνοήσει και τώρα ο τύπος αυτός της κάνει τα ίδια, συνεχίζοντας το Σκωτσέζικο ντους στο ίδιο μοτίβο "αλλα λέω άλλα κάνω"/ μια κρύο μια ζεστή.  Κατά τη γνώμη μου ο τύπος είναι ανώριμος και απλά σκοτώνει το χρόνο του μαζί της μέχρι να βρει κάτι άλλο πιο ενδιαφέρον και να την αδειάσει πάλι στα ξαφνικά όπως την προηγούμενη φορά, αλλά η θεματοθετρια αρνείται να το δει.  

Το σχόλιο μου δεν αφορούσε τη θεματοθετρια αλλά τη γενικότερη συζήτηση που ακολούθησε περί λαθών σε μια σχέση.  

Α ναί! Βασικά και εγω απάντησα έχοντας στο μυαλό μου την 3η χρονη στο άλλο θρέντ αλλα δεν πειράζει αφου το έθεσες και εσύ γενικά. 

Οσο για τους 3 μήνες που λές, πάει για σχόλασμα η δουλειά. Δεν μπαινεις σε σοβαρή σχέση αν δεν εισαι προτεραιότητα του άλλου/άλλης. Με την έννοια οτι δεν θα κάτσεις να επενδύσεις συναισθηματικά. Και το να αργεί να απαντήσει κάποιος ή να απανταει όποτε το θυμάται δειχνει οτι δεν εισαι προτεραιότητα. 

Η σχέση ειναι επένδυση. Τωρα το να έχουμε μια σχέση να βρισκομαστε μια στο τοσο για να διασκεδάζουμε αυτο ειναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να ξεκαθαριστει εξαρχής και να γινει αποδεκτό και απο τις δύο πλευρές και όχι με κρυφτούλι. Ειδικα εγω ειμαι 35 δεν ειμαι για να παίζω αν η άλλη δεν θέλει ή ειναι κολλημενη με τον πρώην της να μας το πεί να ξέρουμε. 

Αρέσει στο μέλος girl_aloud

Megalodondas

# 33 στις 13/1/2022
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.007

Ουδέν μονιμοτερο πέρα του προσωρινού.. 

Με τα χρόνια θα μάθεις μέσα από τις σχέσεις να είσαι ο εαυτός σου κι αν μείνεις μόνη για λίγο..έτσι κι αλλιώς σε μια μακροχρόνια περίοδο αυτό γίνεται 

Άρα και μαζί και μόνος 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Ntinageorg

Αργεί να απαντάει.

Με τον πρώην μου τα ξανά βρήκαμε ωστόσο τις τελευταίες μέρες αργεί να μου απαντάει πολύ στα μηνύματα. Τον ρώτησα τι συμβαίνει και μου είπε δεν συμβαίνει κάτι. Αλλά άρχισε να αργεί ενώ είναι μέσα φουλ. Αυτό δεν το έκανε ποτέ... Του είπα μήπως δεν νιώθει κάτι για μένα πια και μου είπε όχι όλα καλά απλά είναι που έχει να με δει καιρό ... Δεν ξέρω τι να κάνω.

Αρέσει στο μέλος la-mer

Helenaki4

# 34 στις 13/1/2022
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.882

#29Καλησπερα Αλις:-)

Η γνωμη μου πια (υστερα απο ολη τη διαδρομη ως τωρα) ειναι αυτη , ναι .

Εχουμε ευθυνη ακομα και για τις συμπεριφορες που δεχομαστε , ακομα και φαινομενικα εν αιθρια. Στην αρχη τουλαχιστον αυτη η θεωρια ακουστηκε και σ εμενα εξοργιστικη , μεχρι που αρχισα να παρατηρω τον εαυτο μου και τους αλλους απεναντι μου .

Δεν προκειται για αυτοενοχοποιηση αλλα για ευθυνη . Και τα νεα ειναι καλα !!!

Αφου ευθυνομαι , μπορω και να επεμβω για να βελτιωσω .

Ας σκεφτουμε τα λεγόμενα μοτιβι . Το γεγονος οτι οι ιδιοι ανθρωποι πεφτουν ξανα και ξανα στις ιδιες καταστασεις , ακομα κι αν οι συντροφοι αλλαζουν , ειναι κακοτυχια ;;;

Για να σπασει το μοτιβο , πρεπει κανεις ν αρχισει να σκεφτεται αλλιως . Για να αλλαξει το παρατηρουμενο , πρεπει ν αλλαξει τον τροπο με τον οποιο το βλεπει ο παρατηρητης. Κι αυτο το ειδα να συμβαινει με τα ματια μου , οταν «τολμησα» να σκεφτω εξω απ το κουτι . 

Ενας τροπος να διαπιστωσει κανεις στην πραξη αν ευθυνεται ή οχι για το πώς ερχονται οι αλλοι απεναντι του , ειναι να παρατηρησει τις σκεψεις του και τα συναισθηματα του καθως και τις απόψεις του ως προς τις συγκεκριμενες πτυχες των σχεσεων του που δεν πανε καλα και ομορφα οπως θα ηθελε.

Οταν κανεις πιστευει οτι η αγαπη για παραδειγμα εχει εκλειψει απο τις σχεσεις , ειναι σχεδον απιθανο να τη συναντησει , τουλαχιστον με αυτο το σκεπτικο .

Αν κανεις πιστευει οτι κινδυνευει απο την απιστια , γιατι την ειδε απο μικρο παιδι στο σπιτι του να διαλυει την πρωτη του οικογενεια , αυτοματα υιοθετει καχυποπτη σταση και μ ενα «μαγικο» τροπο αυτοπρογραμματιζεται να ελκεται απο γυριστρουληδες.

Τα λεω προχειρα , ο καταλογος ειναι μακρυς .

Προσωπικα επιβεβαιωνω .

Το 20 για μενα ηταν η χρονια της αποκαλυψης σε προσωπικο επιπεδο , διαβασα πολυ , γυρισα νοερα πισω και ειδα τρομακτικες αντιστοιχιες αναμεσα σε οσα συνεβησαν στη ζωη μου και σε οσα πιστευα πολυ νωριτερα .

Everyone is you pushed out , ειναι μια αυτοπαρατηρηση χρυσος για γερα στομαχια .

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, TheRedKnight και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 35 στις 13/1/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.458

Δέχομαι την προσωπική ευθύνη ως προς την έγκαιρη ή όχι αναγνώριση των αρνητικών στοιχείων 

δεν μπορώ όμως να τη δεχτώ ως πόλο έλξης ή κάρμα των λανθασμένων επιλογών.

Δεν φτάνει εγώ να μην πιστεύω στον πόλεμο για να εμποδίσω ένα όπλο να με σημαδέψει.

Σίγουρα,ένας άνθρωπος ευτυχισμένος εκπέμπει θετική αύρα και έλκει ευκολότερα το φύλο που τον ενδιαφέρει.

Κοντά του θα έρθουν οι "καλοί" αλλά και οι "κακοί",οι "ευχάριστοι"αλλά και οι "γρουσουζηδες" ,οι "ευγενικοί" αλλά και τα "τσογλανια" ,οι δοτικοί αλλά και οι εκμεταλλευτές.

Η γνώση των πραγματικών μας αναγκών και της δικής μας αλήθειας,μας βοηθά να μην πέφτουμε στην πλάνη πως θα αλλάξουμε εμείς τον άλλο.

Η ευθύνη μας είναι να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και να απομακρυνθούμε έγκαιρα από καταστάσεις που μας φθείρουν και μας ταλαιπωρούν.

Εκείνος που δεν πιστεύει στην αγάπη,δεν θα τη βρει γιατί απλά δεν θα την ψάξει.

Όσο για την απιστία,η γνωμη μου είναι πως συμβαίνει όχι μόνο όταν δεν έχεις να δώσεις ,αλλά και όταν αυτά που έχεις να δώσεις δεν θέλει ο άλλος (για τους λόγους του) να τα πάρει.

Ποια σκέψη εδώ θα βοηθούσε να  αποφύγεις να βρεθείς σε αυτή την κατάσταση η οποία κάλλιστα μπορεί να συμβεί μετά από πολλά χρόνια σχέσης.

Πώς μπορείς από την αρχή να αποφύγεις να συναντήσεις τον άνθρωπο που σε Χ,ψ χρόνια θα σε απατήσει ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από Helenaki4

#29Καλησπερα Αλις:-)

Η γνωμη μου πια (υστερα απο ολη τη διαδρομη ως τωρα) ειναι αυτη , ναι .

Εχουμε ευθυνη ακομα και για τις συμπεριφορες που δεχομαστε , ακομα και φαινομενικα εν αιθρια. Στην αρχη τουλαχιστον αυτη η θεωρια ακουστηκε και σ εμενα εξοργιστικη , μεχρι που αρχισα να παρατηρω τον εαυτο μου και τους αλλους απεναντι μου .

Δεν προκειται για αυτοενοχοποιηση αλλα για ευθυνη . Και τα νεα ειναι καλα !!!

Αφου ευθυνομαι , μπορω και να επεμβω για να βελτιωσω .

Ας σκεφτουμε τα λεγόμενα μοτιβι . Το γεγονος οτι οι ιδιοι ανθρωποι πεφτουν ξανα και ξανα στις ιδιες καταστασεις , ακομα κι αν οι συντροφοι αλλαζουν , ειναι κακοτυχια ;;;

Για να σπασει το μοτιβο , πρεπει κανεις ν αρχισει να σκεφτεται αλλιως . Για να αλλαξει το παρατηρουμενο , πρεπει ν αλλαξει τον τροπο με τον οποιο το βλεπει ο παρατηρητης. Κι αυτο το ειδα να συμβαινει με τα ματια μου , οταν «τολμησα» να σκεφτω εξω απ το κουτι . 

Ενας τροπος να διαπιστωσει κανεις στην πραξη αν ευθυνεται ή οχι για το πώς ερχονται οι αλλοι απεναντι του , ειναι να παρατηρησει τις σκεψεις του και τα συναισθηματα του καθως και τις απόψεις του ως προς τις συγκεκριμενες πτυχες των σχεσεων του που δεν πανε καλα και ομορφα οπως θα ηθελε.

Οταν κανεις πιστευει οτι η αγαπη για παραδειγμα εχει εκλειψει απο τις σχεσεις , ειναι σχεδον απιθανο να τη συναντησει , τουλαχιστον με αυτο το σκεπτικο .

Αν κανεις πιστευει οτι κινδυνευει απο την απιστια , γιατι την ειδε απο μικρο παιδι στο σπιτι του να διαλυει την πρωτη του οικογενεια , αυτοματα υιοθετει καχυποπτη σταση και μ ενα «μαγικο» τροπο αυτοπρογραμματιζεται να ελκεται απο γυριστρουληδες.

Τα λεω προχειρα , ο καταλογος ειναι μακρυς .

Προσωπικα επιβεβαιωνω .

Το 20 για μενα ηταν η χρονια της αποκαλυψης σε προσωπικο επιπεδο , διαβασα πολυ , γυρισα νοερα πισω και ειδα τρομακτικες αντιστοιχιες αναμεσα σε οσα συνεβησαν στη ζωη μου και σε οσα πιστευα πολυ νωριτερα .

Everyone is you pushed out , ειναι μια αυτοπαρατηρηση χρυσος για γερα στομαχια .

Αρέσει στα μέλη tzoulia59, alexandriani1 και σε ακόμα 4 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

vanarabit

# 36 στις 13/1/2022
author
Γυναίκα / 75 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Απαντήσεις: 875

Helenaki4

ΝΑΙ!!!#Everyone is you pushed out,είναι μια αυτοπαρατήρηση για γερά στομάχια#

Heptamer

# 37 στις 13/1/2022
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.025

Εν ολίγοις: 

Όλα τελικά είναι θέμα (ημι-επιστρεφόμενου) [self-]outing ;

Ότι "ντυθείς" / εκπέμψεις, αυτόματα το "εγγράφεις" στους άλλους / το ζηλεύουν κι (όλοι) οι άλλοι και γινομαστε αυτομάτως, αβασάνιστα  μια ωραία ατμόσφαιρα  ;

Ότι αν είσαι μαλακομαγνήτης, αρκεί να (καταφέρεις να) αλλάξεις... πολικοτητα και όλα διορθώθηκαν ;
Το ότι δουλεύει κάτι σε κάποιον, σημαίνει πως αυτόματα θα δουλεψει και σε όλους;

Που είναι οι δίχως άλλο υπαρκτές ασυνείδητες (άρα ακαταπίεστες) σκεψεις / αντιλήψεις μας  - που ενδεχομένως μας αντιμάχονται - σε όλο αυτό; Η θέληση από μόνη της δεν αρκεί.

Επιβεβαιώνεται / συναρθρωνεται  η αυτοσυνειδησία / αυτοσχεσία  μας μόνο με όρους που προϋποθέτουν ετεροσχεσία ; Είμαστε "εμείς" μόνο μέσα από τους "άλλους"; Ο αναστοχασμος μας μέσω του "άλλου" και αντίστροφα, μήπως δεν είναι παρά απλά μια ιδιότητα του νεωτερικού περιβάλλοντος, όπου ο άνθρωπος παρουσιάζεται ως δύναμη θεμελίωσης πράξεων, παραστασεων, ιστορίας ή  (αυθαίρετης) αληθειας;

Διατηρώ επιφυλάξεις για το κατά πόσο το εν λόγω  οφθαλμοφανές δεν είναι ίσως (διανοητική) αυταπάτη...

Όλες οι θεωρίες περνούν από τη βάσανο της επιβεβαίωσης (δια της επανάληψης) του όποιου φορτίου αλήθειας τους.

Αλλά οι συγκεκριμένες προκείμενες, μάλλον τοποθετούν το πρόβλημα στη φιλοσοφία του Υποκειμένου - εκεί όπου κυριαρχεί ο στοχασμος και μονο - παρά στην πραγματικότητα του.

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, la-mer

Ioulia_25

# 38 στις 15/1/2022
author
Γυναίκα / 26 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Τύλισος
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 9
Μήπως να μην βιάζεσαι βρε κορίτσι μου ; Αυτή είναι η δίκη σου πλευρά . Μην δείχνεις πίεση ακόμα δεν τα ξαναβρήκατε και μην είσαι με ενα κινητό όλη μέρα να μετράς ακόμα και τα δευτερόλεπτα .Συμβουλή !
Αρέσει στο μέλος girl_aloud
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost