Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πώς ξεπερνιέται ένας μεγάλος έρωτας;

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

vanarabit

# 21 την Παρασκευή στις 14:28
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 181
'Aρεσαν+: 0%

#

Καλημέρα 
Πέραν των όποιων αστεϊσμών μου, σε τέτοιου είδους θέματα,
που όμως γίνονται καλόκαρδα και όχι με διάθεση bullying,
θα παραθέσω ένα δικό μου κείμενο που έγραψα το "2012",
ουχί δανεικό φυσικά... για το τι σημαίνει για εμένα τουλάχιστον,
έρωτας, αγάπη και κάθε είδος συναισθήματος,
όπως είναι και η έκφραση φιλίας και το παραθέτω,
διότι θεωρώ ο,τι εμπεριέχει επαρκώς και πέραν κάθε περαιτέρω συζήτησης- ανάλυσης,
και για οποιοδήποτε μελλοντικό θέμα αναρτηθεί σχετικά με τον έρωτα και την αγάπη,
την δική μου "θέση" τουλάχιστον ..
...
Η αγάπη σε όλες τις μορφές της είναι μία συνεχής καθάρια "κίνηση",
 και δεν συχνάζει σε λασπόνερα..
Η αγάπη είναι φωςκαι αλήθεια ..
Η έκφραση τηςδεν "παίζει κρυφτό" ούτε κουρνιάζει,σε αοριστολογίες..
Δεν κρύβεται πίσωαπό ασάφειεςκαι χωρίς ουσία νοήματα..!!!
Μετατρέπουμε εμάςσε θύματα,
όταν ψάχνουμενα την ανακαλύψουμεπίσω από "σκιές" ,
και κλειδωμένες πόρτεςπου οδηγούν σε λαβύρινθους...!!!
Μην ψάχνουμε την φιλία τον έρωτα και την αγάπηπίσω από λόγια,
πασπαλισμένα με ασάφειες,δήθεν και υποσχέσεις..
Η επ-αφή της φιλίας,του έρωτα,και της αγάπης,
είναι μια φωτεινή γραμμή,
που αποζητάνα την διανύεις,
χωρίς "σκοτάδια"...!!!

Αυτά ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από dim1407

Πώς ξεπερνιέται ένας μεγάλος έρωτας;Καλησπέρα σε όλους... Έχω χωρίσει εδώ και 1 χρόνο από το μεγάλο μου έρωτα. 1 χρόνο και δεν έχω καταφέρει, όσο κι αν προσπάθησα, να τον ξεπεράσω, να πάω παρακάτω...
Υπάρχει τρόπος να ξεχάσω; Ή έστω να τον ξεπεράσω;Ευχαριστώ...

Αρέσει στα μέλη ios1234, dim1407

Enikos

# 22 την Παρασκευή στις 14:28
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 26.169

Αυτα γινονται οταν σας "διεκδικουν με τοσο ομορφο τροπο"...

Γιατι αυτο θελετε και στην ματαιοδοξια σας πανου, νατο το μακαρονι Νο 2...

Ξερεις...και τα παλτα διεκδικουν...ωμους...

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από dim1407
Είμαι 44 χρονών, 4 χρόνια χωρισμένη με 2 παιδιά. Τον γνώρισα σε κοινή παρέα, στην αρχή δεν μου άρεσε άλλα με διεκδίκησε με τόσο όμορφο τρόπο που τελικά γίναμε ζευγάρι. Χωρισμένος κι αυτός με παιδιά. Περνούσαμε υπέροχα, υπήρχε έρωτας, πάθος, αγάπη όπως έδειχνε αμοιβαία. Δεν είχαμε προβλήματα, ήταν δίπλα μου σε όλα, ήμουν δίπλα του σε όλα. Πέρσι το Δεκέμβριο έχασα τη δουλειά μου, μου είπε να με στηρίξει σε ότι χρειαστώ, είχε τη δυνατότητα και το μόνο που του ζήτησα ήταν να υπάρχει στη ζωή μου.και δεν δέχτηκα οικονομικήβοήθεια... Μέσα σε μια εβδομάδα άρχισε να απομακρύνετε,όχι στην επικοινωνία αλλά στο πόσο βλεπόμαστε. Όταν του έκανα παράπονα, ήταν η πρώτη φορά που τσακωθηκαμε...Η ψυχολογία μου ήταν στα πατώματα, άνεργη με 2 παιδιά. Του μίλησα άσχημα, του ζήτησα συγγνώμη 100 φορές. Δεν με συγχώρησε ποτέ. Επί μήνες μου έλεγε θα βρεθούμε, σ'αγαπαω ακόμη, ότι νιώθω για σένα είναι αλήθεια. Δεν βρεθήκαμε ποτέ. Ώσπου μετά από 5 μήνες τον είδαν με μια άλλη. Μου είπε ότι προσπάθησε με αυτόν τον τρόπο να με ξεπεράσει γιατί είναι άνθρωπος που δεν δίνει δεύτερη ευκαιρία, ούτε καν στην πρώην γυναίκα του που είχαν 2 παιδιά. Αυτό ήταν το κόλλημα του. Το ήξερα, ότι έχει κουτάκια και δεν βγαίνει από αυτά. Αλλά πίστευα ότι όπως μου ορκιζοταν ότι με λατρεύει και είμαι ο έρωτας της ζωής του,η μεγάλη του αγάπη ότι θα έκανε την ανατροπή και θα γυρνούσε. Δεν γύρισε ποτέ. Το έχασα τελείως, τον κυνηγησα πολύ και προφανώς ξενέρωσε. Είναι ένας άνθρωπος με πολλή δύναμη που θέλει να έχει τον έλεγχο και ίσως με μένα ένιωσε ότι δεν τον έχει. Ξέρω γιατί χωρίσαμε και δεν έχω καμία ελπίδα για επανασύνδεση. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχει περάσει ένας χρόνος και εγώ ακόμη ποναω, ακόμη μου λείπει,και όσες προσπάθειες κι αν έκανα να προχωρήσω, πάντα το μυαλό μου είναι σε αυτόν, κάθε μέρα που περνάει. Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σας

MiltosRNLI1930

# 23 την Παρασκευή στις 15:15
author
Ανδρας / 60 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 5.863

Παρε τη Vestfalia να στειλει spares και πες του Στορια να κατεβασει καμια κοκα-κολλα για τους καθαριστες

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Enikos

Μαστορα μου, η ameroid δεν μας δινει αλλη πιστωση. 

Φαγαμε ολα τα μποτα καθαριστικων υψηλης ενεργειας και τηγανιτα τπτ...

Που θα παει αυτη η δουλιτσα?...

Το ντελαβαλ εφαγε ολα τα τεφλον του μπολ τοσοι μηνες που δουλευει και...

Εμεις ειμαστε ακομη στα προσκλητηρια με παστες σε γκιφσ...

Να πω στα παιδια να πανε να ξεκουραστουν λιγο και ξανα μετα?...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Redink

# 24 την Παρασκευή στις 15:48
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Ιωαννίνων / Ιωάννινα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 505

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από vanarabit

#

Καλημέρα αγαπητή Redink!
Διαβάζοντας σε για μια ακόμη φορά αισθάνθηκα σήμερα,
να εκφράσω δημόσια για εσένα,όσα προσωπικά έχω καταλάβει γύρω από την προσωπικότητα σου,
από το πολύ λίγο χρονικό διάστημα που είμαι εδώ στο forum και χωρίς να σε γνωρίζω,
πέραν των μουσικών που βάζουμε εδώ μέσα,θα ήθελα λοιπόν να πω για εσένα τα εξής:
Με έχει εντυπωσιάσει ο τρόπος που τοποθετείσαι σε διάφορα θέματα,
όταν κρίνεις ο,τι έχεις να πεις κάτι ..
Και με έχει εντυπωσιάσει για τους εξής λόγους:
1) Είσαι σαφής, περιεκτική, δεν κάνεις την "έξυπνη", είσαι έξυπνη..
Δεν κουβαλάς την μισή Βικιπαίδεια μαζί σου,
ούτε έχεις ξεσκονίσει το μισό google για να έρθεις εδώ,
και να κάνεις ένα copy-paste για να το παίξεις,
γνώστρια και παντογνώστρια επί παντός επιστητού,
σε απέλπιδες προσπάθειες άκαρπου εντυπωσιασμού...

Επίσης ο λόγος σου είναι κατανοητός που σημαίνει,
ο,τι μπορεί ο κάθε ένας που σε διαβάζει να αντιλαμβάνεται τις απόψεις σου,
και αυτό είναι μεγάλο προσόν διότι "περνάς" τα όποια μηνύματα σου,
σωστά για κάποιους, για άλλους ίσως και όχι,
μα το θέμα δεν έγκειται στο πόσοι θα ταυτιστούν με τις απόψεις μας,
μα στο πόσοι από αυτούς που θα μας διαβάσουν,
καταλάβουν αν μη τι άλλο τα όσα γράφουμε,
το οποίο σημαίνει ο,τι χειρίζεσαι άψογα την Ελληνική γλώσσα,
ο,τι γνωρίζεις πως ο "πλούτος" της κάθε "γλώσσας" όταν θέλουμε να "κοινωνούμε" μηνύματα,
σε θέματα που άπτονται των ανθρώπινων σχέσεων οφείλει να εκφράζεται,
"απλός", κατανοητός για την πλειοψηφία των αναγνωστών,
και χωρίς υπονοούμενα κυρίως για θέματα που άπτονται των ανθρώπινων σχέσεων,
για όσους αποφασίζουν να τοποθετηθούν σοβαρά ..
Θερμά συγχαρητήρια λοιπόν όχι μόνο για τις έξοχες τοποθετήσεις σου,
 σε ο,τι αφορά ξανά - λέω τον ευκρινή,πάντα αιτιολογικό,
ευανάγνωστο, χωρίς περιττές φανφάρες εντυπωσιασμού,
και για εμένα προσωπικά πολύ εύστοχων παρατηρήσεων,
μα και για την όλη σου "στάση" εδώ μέσα και στο πως "στέκεσαι" γενικά ...
Είσαι ΚΥΡΙΑ !!! Μπράβο σου κοπέλα μου !!!

Σχόλιο # 8 από Redink
Θεματοθετρια πιστεύω ότι για να πας παρακάτω απαιτείται α) να τον απομυθοποιησεις/ αποκαθηλώσεις από το βάθρο που τον έχεις ανεβάσει και β) να κόψεις κάθε γέφυρα επικοινωνίας με την τωρινή ζωή του. Τι εννοώ: Μπορεί στα λόγια να προσφέρθηκε να σε στηρίξει αλλά στην πράξη άρχισε να απομακρύνεται. Στα δύσκολα αποκαλύφθηκε ότι πρόκειται για έναν άκαμπτο χαρακτήρα, καλό στα παχιά λόγια αλλά στην πράξη ανίκανο να σε στηρίξει με τον τρόπο που είχες ανάγκη. Ο καυγάς μου ακούγεται αφορμή για να την κάνει και αν όντως είναι τόσο εγωιστής όσο λέει (και αυτό για δικαιολογία μου ακούγεται), τότε έτσι και αλλιώς είναι ακατάλληλος για μακροχρόνιος σύντροφος. Δεν αναφέρεις ποσό χρόνο ήσασταν μαζί. Μου ακούγεται ότι ο τύπος αποδείχτηκε όλο μεγάλα κούφια λόγια και μόνο για τα εύκολα. Και επίσης ήταν τόσο κότα που επί μήνες μετά το χωρισμό συνέχισε να σου λέει μουφες. Πώς γίνεται να μην έχεις ξενερώσει και μόνο από αυτό; Έτσι κάνουν οι "μεγάλοι έρωτες"; Τι να τον κάνεις ένα τέτοιο χαρακτήρα; Ο εγωισμός δεν είναι δύναμη. Άσε που ο συγκεκριμένος με τον τρόπο που σου φέρθηκε φαντάζει δειλός όχι δυνατός. Αναλογισου τους όρκους/ άδεια λόγια που σε τάισε και απομυθοποιησε τον. Υποψιάζομαι ότι συνεχίζεις να μαθαίνεις νέα του. Έχω δίκιο; Αν είναι όντως έτσι, αυτό αποτελεί μέγα λάθος σου και ένας από τους λόγους που παραμένεις κολλημένη. Κόψε κάθε είδους επικοινωνία μαζί του και αυτό περιλαμβάνει και το να φροντίσεις να μη μαθαίνεις νέα του από τρίτους, ούτε από μέσα κοινωνικής δικτύωσης ούτε με σήματα καπνού. Δουλειά βρήκες τελικά ή μήπως παραέχεις πολύ χρόνο στα χέρια σου; Έχεις βάλει στη ζωή σου νέα ενδιαφέροντα; Όσο όμορφα και να πέρασες στην αρχή, ακούγεται περίεργο στην ηλικία μας να δυσκολεύεσαι τόσο ν' απομυθοποιησεις κάποιον που στα δύσκολα αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων και μόνο λόγια.

Αγαπητή Vanarabit καλησπέρα και σ’ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!   Όπως όμως θα διαπιστώσεις με τον καιρό, πέρα από εμένα ευτυχώς υπάρχουν στο φόρουμ και αρκετά άλλα άτομα (Κυρίες και Κύριοι) στους οποίους θα ταίριαζαν εξίσου καλά λόγια. Το φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και πράγματι συναντά κανείς συμπεριφορές όλων των ειδών. Ευτυχώς είναι πάντα επιλογή του καθενός μας το πού θα επικεντρωθεί και ποιους θα λάβει υπόψη. Σε βρίσκω από τις πολύ ευχάριστες νέες αφίξεις στο φόρουμ και εύχομαι να επιλέξεις παραμείνεις! 

Αρέσει στα μέλη alisida, vanarabit και σε ακόμα 2 μέλη.

flat_line

# 25 την Παρασκευή στις 15:48
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.970
Δεν ήσουν η μεγαλη του αγάπη, ο έρωτας της ζωής του. Δεν σε λατρεύει.  Οι άνθρωποι φαίνονται πρώτα από τις πράξεις τους.

Μην προσπαθείς να τον ξεπεράσεις η να τον ξεχάσεις. Αποδέξου τα συναισθήματα που άφησε ο χωρισμός, τον πόνο, την μοναξιά τον θυμό,την ελπίδα ίσως, όλα τα συναισθήματα. Είναι δικά σου και αποτελούν τον πυρήνα του εαυτού σου, για να τα ξεπεράσεις και να αφήσεις πίσω σου τον χωρισμό θα πρέπει να τα βιώσεις όπως είναι. To να αποφεύγεις να βιώσεις το πένθος από την απώλεια μπορεί μόνο να παρατείνει τα οδυνηρά συναισθήματα.

Θα μπορούσες επίσης να αναρωτηθείς αν αυτή είναι η πρώτη σου φορά που δυσκολεύεσαι να ξεπεράσεις ένα χωρισμό, η αν γενικότερα έχεις δυσκολίες στην διαχείριση του πένθους και της απώλειας. Αν δυσκολεύεσαι γενικότερα, θα μπορούσες να αναζητήσεις επαγγελματική βοήθεια προκειμένου να εξευρενήσεις τα αίτια, που βρίσκονται στο παρελθόν μας, για τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις.
Αρέσει στα μέλη alisida, playful_panther

Enikos

# 26 την Παρασκευή στις 17:06
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ενενηντα χιλιαδαι, τετρακοσα και πενηντα τεσσερα γιεπς Chief...

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από MiltosRNLI1930

Παρε τη Vestfalia να στειλει spares και πες του Στορια να κατεβασει καμια κοκα-κολλα για τους καθαριστες

Αρέσει στα μέλη giorgos170, MiltosRNLI1930

playful_panther

# 27 την Παρασκευή στις 17:06
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 17

"Εχει κουτάκια στο μυαλό του..."

"Δεν δίνει δευτερες ευκαιριες..."
σιγά ρε μεγάλε να πούμε που δεν δίνεις και δεύτερες ευκαιριες. Μολις κάνει αυτος ένα λαθος και ζητησει δευτερη ευκαιρια... κανονικά θα πρέπει να φάει ακυρο για να καταλάβει.
Για μενα ετσι οπως τον περιγράφεις ειναι ενας ιδιορυθμος εγωιστής. Φοβάται να ρισκάρει... φοβαται να δωσει δευτερες ευκαιριες φοβάται να τολμήσει. 
Υπάρχουν άντρες με πολυ καλυτερο χαρακτήρα οποτε προσπαθησε να ξεκολησεις. 
Αρέσει στα μέλη zvh2015, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

dim1407

# 28 την Παρασκευή στις 17:11
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 5

Σας ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε και να μου δώσετε τη συμβουλή σας και την οπτική σας. Σίγουρα με βάλατε σε σκέψεις, κατά πόσο είχα μεγενθυνει τα κούφια λόγια του. Ήταν αυτό που του είπα και υποτίθεται τον πλήγωσα ότι ήταν μόνο λόγια και ότι ήμουν η μεγάλη του αγάπη όσο περνούσαμε καλά και δεν είχα προβλήματα. Ότι στο τέλος κοίταξε την πάρτη του. Αυτά του είπα με ακριβώς αυτόν τον τρόπο. Απλά εγώ δεν ήθελα να δεχτώ ότι έφαγα τόσο ψέμα...Καμιά φορά χρειάζεται ένα γερό χαστούκι ίσως από ανθρώπους που δεν σε ξέρουν και μπορούν να μιλήσουν πιο αντικειμενικά για να ξυπνήσεις...Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς.
Αρέσει στα μέλη zvh2015, playful_panther και σε ακόμα 1 μέλος.

dim1407

# 29 την Παρασκευή στις 17:51
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 5

Σας ευχαριστώ

Σας ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε και να μου δώσετε τη συμβουλή σας και την οπτική σας. Σίγουρα με βάλατε σε σκέψεις, κατά πόσο είχα μεγενθυνει τα κούφια λόγια του. Ήταν αυτό που του είπα και υποτίθεται τον πλήγωσα ότι ήταν μόνο λόγια και ότι ήμουν η μεγάλη του αγάπη όσο περνούσαμε καλά και δεν είχα προβλήματα. Ότι στο τέλος κοίταξε την πάρτη του. Αυτά του είπα με ακριβώς αυτόν τον τρόπο. Απλά εγώ δεν ήθελα να δεχτώ ότι έφαγα τόσο ψέμα...Καμιά φορά χρειάζεται ένα γερό χαστούκι ίσως από ανθρώπους που δεν σε ξέρουν και μπορούν να μιλήσουν πιο αντικειμενικά για να ξυπνήσεις...Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς.
Αρέσει στα μέλη Enikos, alexandriani1

MiltosRNLI1930

# 30 την Παρασκευή στις 18:10
author

Πρωτος !

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από playful_panther

"Εχει κουτάκια στο μυαλό του..."

"Δεν δίνει δευτερες ευκαιριες..."
σιγά ρε μεγάλε να πούμε που δεν δίνεις και δεύτερες ευκαιριες. Μολις κάνει αυτος ένα λαθος και ζητησει δευτερη ευκαιρια... κανονικά θα πρέπει να φάει ακυρο για να καταλάβει.
Για μενα ετσι οπως τον περιγράφεις ειναι ενας ιδιορυθμος εγωιστής. Φοβάται να ρισκάρει... φοβαται να δωσει δευτερες ευκαιριες φοβάται να τολμήσει. 
Υπάρχουν άντρες με πολυ καλυτερο χαρακτήρα οποτε προσπαθησε να ξεκολησεις. 

Αρέσει στο μέλος dim1407

MiltosRNLI1930

# 31 την Παρασκευή στις 18:14
author

Εγω δεν καταλαβα απολυτως τιποτα .Μηπως ειμαι χαζος ! 

Αρέσει στα μέλη giorgos170, tzoulia59

playful_panther

# 32 την Παρασκευή στις 18:49
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από dim1407

Σας ευχαριστώ Σας ευχαριστώ όλους όσους μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε και να μου δώσετε τη συμβουλή σας και την οπτική σας. Σίγουρα με βάλατε σε σκέψεις, κατά πόσο είχα μεγενθυνει τα κούφια λόγια του. Ήταν αυτό που του είπα και υποτίθεται τον πλήγωσα ότι ήταν μόνο λόγια και ότι ήμουν η μεγάλη του αγάπη όσο περνούσαμε καλά και δεν είχα προβλήματα. Ότι στο τέλος κοίταξε την πάρτη του. Αυτά του είπα με ακριβώς αυτόν τον τρόπο. Απλά εγώ δεν ήθελα να δεχτώ ότι έφαγα τόσο ψέμα...Καμιά φορά χρειάζεται ένα γερό χαστούκι ίσως από ανθρώπους που δεν σε ξέρουν και μπορούν να μιλήσουν πιο αντικειμενικά για να ξυπνήσεις...Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς.

A αυτό ήταν το σκληρό ; οτι είπες τον παρτάκια , παρτάκια;  

καλά του έκανες. Και στη τελική μην ξανασχοληθείς. Του ειπες συγγνωμη , αν ενδιαφεροταν θα μπορουσε να επιστρέψει. Εγω πιστευω οτι κατάλαβε πως τον πήρες χαμπάρι για αυτο λάκισε. 

Στο καλό και να μας γράφει πές του.

Και δική μου συμβουλή ειναι την επομενη φορά που θα βγεις ραντεβού με κάποιον άνθρωπο που σε ενδιαφέρει κάντου σε κάποια φάση την ερωτηση κατα ποσο ειναι διαλλακτικός και δίνει ευκαιρίες...

Και αμα πάρεις απαντησεις σε στύλ 

"Εγω δεν δινω δευτερες ευκαιριες..." και "Εγω αμα κάτι με χαλάσει λακίζω" και ειμαι πολλα βαρύς και όχι... 

Μη μπεις καν στο κόπο να βγεις δευτερο ραντεβού.Λήξτο απο τοτε να μη χάσεις κ το χρόνο σου.

Οι σχέσεις θέλουν ανθρωπους δοτικούς , με υπομονή και κατανόηση. Αυτο εχω καταλαβει εγώ ως τωρα στα 35 μου. Αυτο το "Δεν δινω εγω δευτερες ευκαιριες... ειναι για γέλια"

εσυ και ο Τσάκ Νόρρις πές του σκληρέ... ανατριχιάσαμε. Άιντε μπράβο να πούμε. Εχουμε γεμίσει με την ηλιθιότητα του κάθενος εκει έξω. 

Κλείνοντας για εμένα 2 πράγματα ειναι πλέον red flags σε ραντεβού... το να ειναι η άλλη σε φάση "Αμα δεν θές βρές αλλη." επειδη απλα θα της πεις ξερω γω κάτι , οχι να της κανεις παρατηρηση. Που αυτο ειναι εφάμιλλο του εγω δεν δινω δευτερες ευκαιριες αν το καλοσκεφτείς... και φυσικά το να με αντιμετωπισει ίδιο. Με ολους τους αλλους που ειχε.

Και το "εγω θα σε αντιμετωπισω ιδιο με ολους κ εσυ αν εισαι μαγκας αλλαξε μου τη γνωμη" οχι κοριτσι μου αυτα δεν υπάρχουν ή σεβεσαι αυτον με τον οποίο βγαινεις ραντεβού και τον εχεις ξεχωρίσει οσο μπορεις να τον ξεχωρίσεις αρχικά και κοιτάζεις να τον μάθεις χωρις προκαταλήψεις και στερεότυπα ή να πάμε σπίτια μας. 

Δεν θα ξεκινήσουμε το ραντεβού με εκπτώσεις ή με άνισους όρους... οπως προσφέρει αυτή ετσι προσφέρεις και εσύ. Απαιτει αξία , απαιτείς αξία. Απλά τα πράγματα. 

Αμα δεν της αρέσει ή δεν τους αρέσει αυτη η εξήγηση ας πάνε με κάποια ή καποιον άλλον που θα ικανοποιεί τις ανασφαλειες τους (δηλαδη θα τον κάνουν οτι θέλουν) γιατι κ αυτο παιζει πολύ στις σχέσεις , καμια φορά δεν μας χωριζουν επειδη δεν ειμαστε καλοί ή επειδη απαραιτητα κάναμε κάποιο λάθος... καμια φορά σε χωριζουν επειδη δεν σε κάνουν οτι θέλουν απλα τα πράγματα. 

Αρέσει στο μέλος dim1407

Kristina_

# 33 την Παρασκευή στις 19:40
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Απαντήσεις: 2.075

Κοριτσι, αν μια φορα στη ζωη μου εχω περασει ζορια συναισθηματικα, τοτε αυτη ειναι οταν χωρισα απο εναν τετοιον,,,δλδ Τον γνώρισα σε κοινή παρέα, στην αρχή δεν μου άρεσε άλλα με διεκδίκησε με τόσο όμορφο τρόπο που τελικά γίναμε ζευγάρι.,,, μου πηρε 2-3 μηνες να το ξεπερασω (καπου 30+ ημουν) αλλα ηταν ζορικοι μηνες!!! Πολυυυ λεμε,,,μα τι ανοητη που ημουν τοτε  

ΕΚ των υστερων καταλαβα οτι αυτο που με ειχε στεναχωρισει τοσο ηταν το γεγονος οτι ενω στην αρχη δε μου αρεσε, τελικα εμπλεξα μαζι του επειδη με διεκδικησε με τοσο ομορφο τροπο !!! Σαν να επετρεψα σε καποιον να με «πιασει κοροιδο»

Δεν λεω οτι ειναι ιδια και η δικη σου περιπτωση, αλλα για σκεψου το λιγο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από dim1407
Είμαι 44 χρονών, 4 χρόνια χωρισμένη με 2 παιδιά. Τον γνώρισα σε κοινή παρέα, στην αρχή δεν μου άρεσε άλλα με διεκδίκησε με τόσο όμορφο τρόπο που τελικά γίναμε ζευγάρι. Χωρισμένος κι αυτός με παιδιά. Περνούσαμε υπέροχα, υπήρχε έρωτας, πάθος, αγάπη όπως έδειχνε αμοιβαία. Δεν είχαμε προβλήματα, ήταν δίπλα μου σε όλα, ήμουν δίπλα του σε όλα. Πέρσι το Δεκέμβριο έχασα τη δουλειά μου, μου είπε να με στηρίξει σε ότι χρειαστώ, είχε τη δυνατότητα και το μόνο που του ζήτησα ήταν να υπάρχει στη ζωή μου.και δεν δέχτηκα οικονομικήβοήθεια... Μέσα σε μια εβδομάδα άρχισε να απομακρύνετε,όχι στην επικοινωνία αλλά στο πόσο βλεπόμαστε. Όταν του έκανα παράπονα, ήταν η πρώτη φορά που τσακωθηκαμε...Η ψυχολογία μου ήταν στα πατώματα, άνεργη με 2 παιδιά. Του μίλησα άσχημα, του ζήτησα συγγνώμη 100 φορές. Δεν με συγχώρησε ποτέ. Επί μήνες μου έλεγε θα βρεθούμε, σ'αγαπαω ακόμη, ότι νιώθω για σένα είναι αλήθεια. Δεν βρεθήκαμε ποτέ. Ώσπου μετά από 5 μήνες τον είδαν με μια άλλη. Μου είπε ότι προσπάθησε με αυτόν τον τρόπο να με ξεπεράσει γιατί είναι άνθρωπος που δεν δίνει δεύτερη ευκαιρία, ούτε καν στην πρώην γυναίκα του που είχαν 2 παιδιά. Αυτό ήταν το κόλλημα του. Το ήξερα, ότι έχει κουτάκια και δεν βγαίνει από αυτά. Αλλά πίστευα ότι όπως μου ορκιζοταν ότι με λατρεύει και είμαι ο έρωτας της ζωής του,η μεγάλη του αγάπη ότι θα έκανε την ανατροπή και θα γυρνούσε. Δεν γύρισε ποτέ. Το έχασα τελείως, τον κυνηγησα πολύ και προφανώς ξενέρωσε. Είναι ένας άνθρωπος με πολλή δύναμη που θέλει να έχει τον έλεγχο και ίσως με μένα ένιωσε ότι δεν τον έχει. Ξέρω γιατί χωρίσαμε και δεν έχω καμία ελπίδα για επανασύνδεση. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχει περάσει ένας χρόνος και εγώ ακόμη ποναω, ακόμη μου λείπει,και όσες προσπάθειες κι αν έκανα να προχωρήσω, πάντα το μυαλό μου είναι σε αυτόν, κάθε μέρα που περνάει. Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σας

Αρέσει στα μέλη dim1407, vanarabit και σε ακόμα 1 μέλος.

NightWsh

# 34 την Παρασκευή στις 19:46
author
Γυναίκα / 43 /
Απαντήσεις: 197
...Με μια ωραία μπριζόλα μπλου ρεαρ...και μια κρέπα με νουτελα μπανάνα και παγωτό εγώ τα ξεχνάω όλα...και όλα αυτά με συνοδευτικό ένα όμορφο μωρό!Δοκίμασε το...
Αρέσει στα μέλη alisida, playful_panther και σε ακόμα 2 μέλη.

MiltosRNLI1930

# 35 την Παρασκευή στις 20:47
author

Το σουρουπο εχει παντα τη θλιψη

ενος ατελειωτου χωρισμου

Κι εγω εζησα σε νοικιασμενα δωματια 
με τις σκοτεινες σκαλες τους
που διαβηκε ενας απλος ντελιβερας 
να μου παραδωσει την αγαπημενη μου blue rare μπριζολα
και μια κρεπα με νουτελα μπανανα δωρο του καταστηματος "Κεπαμπτζιδικον το Γνησιον "

Δια την αντιγραφη
Miltos Royal National Lifeboat Institution  ( R.N.L.I )

Miltos Royal National Lifeboat Institution  ( R.N.L.I )

Αρέσει στα μέλη vanarabit, NightWsh και σε ακόμα 1 μέλος.

vanarabit

# 36 την Παρασκευή στις 22:33
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Απαντήσεις: 181

#καλησπερα#

Σίγουρα υπάρχουν και άλλοι - ες...
Άλλωστε οι κατά καιρούς επισημάνσεις μου σε σχόλια άλλων μελών,
επιβεβαιώνει του λόγου μου το αληθές..
( διότι για εμένα η σημασία των likes έχει ΜΟΝΟ μια έννοια,
 αυτή της επιβράβευσης και ΟΧΙ της ανταπόδοσης ) 
 σπάνια δε της "προσφοράς" που δεν είναι του παρόντος,
 να επεξηγήσω τι ακριβώς εννοώ με την λέξη "προσφορά..

Επίσης δεν γίνεται να βγω πχ και να αρχίσω,
 να απευθύνομαι ονομαστικά σε όλους,
 εδώ μέσα για εύλογους λόγους...

Επικεντρώθηκα λοιπόν, προς το παρόν μόνο σε εσένα για δύο λόγους ..
Ταυτίζομαι ένα "τσικ" παραπάνω και στις δύο αναρτήσεις που έχεις τοποθετηθεί,
 και αφετέρου ο λόγος που χειρίζεσαι την Ελληνική γλώσσα,
 είναι πιο "κοντά" σε εμένα...
Σε καμία όμως περίπτωση δεν σημαίνει ο,τι και τα υπόλοιπα μέλη,
 εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων από όσους και όσες έχουν τοποθετηθεί,
 οι απόψεις τους ήσαν για εμένα " αμελητέες" ,
και κατ' επανάληψη τις έχω επισημάνει με το like μου.. 

Αυτά 

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από Redink

Αγαπητή Vanarabit καλησπέρα και σ’ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!   Όπως όμως θα διαπιστώσεις με τον καιρό, πέρα από εμένα ευτυχώς υπάρχουν στο φόρουμ και αρκετά άλλα άτομα (Κυρίες και Κύριοι) στους οποίους θα ταίριαζαν εξίσου καλά λόγια. Το φόρουμ είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας και πράγματι συναντά κανείς συμπεριφορές όλων των ειδών. Ευτυχώς είναι πάντα επιλογή του καθενός μας το πού θα επικεντρωθεί και ποιους θα λάβει υπόψη. Σε βρίσκω από τις πολύ ευχάριστες νέες αφίξεις στο φόρουμ και εύχομαι να επιλέξεις παραμείνεις! 

Αρέσει στο μέλος Redink

Enikos

# 37 την Παρασκευή στις 22:33
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Γιατι...τα παιδακια θα σε χαλαγαν?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από NightWsh
...Με μια ωραία μπριζόλα μπλου ρεαρ...και μια κρέπα με νουτελα μπανάνα και παγωτό εγώ τα ξεχνάω όλα...και όλα αυτά με συνοδευτικό ένα όμορφο μωρό!Δοκίμασε το...

Rania00

# 38 το Σάββατο στις 14:51
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 16
Κάθε άνθρωπος έχει τα όρια του .Αν εμείς σε ένα καυγά μας επάνω ή σε μια δύσκολη στιγμή τα κάνουμε στην άκρη και δεν τα σεβόμαστε ,όλο αυτό δεν κάνει τον άλλον που αποχώρησε από την σχέση κακο ή ανάξιο της αγάπης μας .Δυστηχως πάνω σε καυγαδες και τσακωμούς λέγονται λόγια που δύσκολα μετά ο άλλος μπορεί να τα ξεχάσει βλέποντας τον άνθρωπο του στα μάτια. Είναι προτιμότερο λοιπόν να αποχωρεί από την οποία σχέση πάρα να είναι μέσα σε αυτή , να τα κουβαλά και με την πρώτη ευκαιρία, μιας νέας πλέον διαφωνίας ,θα ξαναβγαίνουν στην επιφάνεια και θα γίνονται ακόμα πιο άσχημα επειδη ακριβώς θα κουβαλάνε και τα παλιά τα οποια δεν μπόρεσαν να ξεχαστούν... Κοινώς ένας ανθρωπος όταν είναι στον χαρακτήρα του να μην μπορεί να αφήνει πίσω λόγια και πράξεις που τον πλήγωσαν πρεπει να είναι σεβαστεί ή απόφαση του ακόμα και ας μας πονά..Εκεί θέλει πλήρη αντίληψη της κατάστασης για να το αφήσεις πίσω και να πας παρακάτω. Όλοι έχουμε τα όρια μας και κανένας δεν μπορεί να μας τα παραβιάσει ζητώντας μας μετά και συγχώρεση δυστηχως ..
Αρέσει στα μέλη alisida, dim1407

playful_panther

# 39 το Σάββατο στις 21:14
author
Ανδρας / 36 / Ελεύθερος

Άν ένας σύντροφος είναι γενικά σωστός και δοτικός αλλα κάποια στιγμη έχει το κακο συνήθειο να μη μιλάει ωραια , δεν λεμε να ριχνει χριστους , θα προσπαθησουμε να το διορθώσει. Βασικα εσυ θα του το πεις  αν αυτος/αυτη έχουν προθεση να το διορθώσουν και ζητησουν και μια συγγνωμη και δεν εχει γινει καμια 10αρια φορές τοε δεν βλέπω το λογο να φύγει κάποιος απο τη σχέση. 

Rania00

# 40 την Κυριακή στις 9:43
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 16
Αυτό έχει να κάνει με την ηλικία που βρίσκεται ένας άνθρωπος. Αν ο άλλος είναι μια ολοκληρωμένη προσωπικοτητα το να μιλάει άσχημα δεν μπορεί να κοντρολαριστει όσο και να το θέλει. Θα το κάνει την πρώτη φορά, θα το κάνει την δεύτερη την τρίτη ομως θα κουραστεί να καταπιέζει μια βιολογική του ανάγκη ή καλύτερα μια δική του πλέον νοοτροπία. Όταν συγχωρείς μια φορά μια άσχημη αντίδραση να εσαι σίγουρος πως θα έρθει και η δεύτερη και σίγουρα θα είναι ακόμα πιο άσχημη. Όσο και να αγαπάς κάποιον όταν αντιλαμβανεσαι τέτοια στοιχεία στο χαρακτηρα του άλλου φεύγεις χιλιόμετρα μακρυά. Ο χαρακτήρας δεν αλλάζει κακά τα ψέματα και στην τελική δεν είσαι εσύ υποχρεωμένος να κάνεις τον παιδαγωγω σε έναν ενήλικα αν ο ίδιος δεν αντιλαμβάνεται πόσο άσχημο ειναι αυτό.
Αρέσει στο μέλος alisida
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
2180264