Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

pet world.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

spacetube

# 1 στην 1/3/2022
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Πεντέλη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 719
'Aρεσαν+: 0%

pet world.

Γεια σας φιλες και φιλοι.

Περνω αυτη την αφορμη να γραψω για ενα θεμα το οποιο κατα καιρους με εχει απασχολησει και αφορα τους τετραποδους φιλους μας και εμας τους διποδους..Εχουμε και τα δυο ειδη πολλα κοινα χαρακτηριστικα. πχ παρομοια ζωτικα οργανα,συναισθηματα,σκεψη,οικογενεια,κλπ. και να μπω στο θεμα μας για να μην πλατιαζω και κουραζω.Μιλωντας εχθες με μια κυρια και μετα την γνωστη πρωτη κλασσικη ερωτηση που μου εθεσε δηλαδη "τι ζωοδιο εισαι?" η δευτερη ερωτηση της ηταν αν ειμαι ζωοφιλος. Της απηντησα ευθαρσως οτι δεν θεωρω τον εαυτο μου ζωοφιλο και ακομη οτι ποτε μου δεν καταλαβα την εννοια "ζωοφιλος". Ξαφνικα συνειδητοποιησα οτι ισως δεν εριξα στο τραπεζι την σωστη λεξη επειδη τα ματια της γουρλωσαν και τα μαγουλα της κοκκινησαν σαν τοματες εποχης..μιλας σοβαρα μου λεει? δηλαδη μισεις τα ζωα? ααα..εσυ εισαι ψυχακιας!!!Της απηντησα οτι εχει δικιο ως προς το τελευταιο..ομως τις εξηγησα οτι προτιμω τον ορο "σεβασμο" προς τα ζωα και ολα τα ειδη οπου εμπεριεχει η χλωριδα και πανιδα του πλανητη μας μενωντας ουδετερος απεναντι τους και οχι τον ορο "φιλοζωος" το οποιο στις δυτικες κοινωνιες εχει να κανει με ενα αρρωστο ιδιοκτησιακο  καθεστως apriori εναντια σε καποιο ανημπορο ειδος θηλαστικου προς τερψην και διασκεδαση του ισχυροτερου δηλαδη του homo sapiens.Ενα ιδιοκτησιακο καθεστως το οποιο εμπεριεχει αγορα εναντι χρηματων του ζωου,στειρωση,ακρωτηριασμο [αυτια ,ουρα] εγκλεισμο και απομονωση απο το φυσικο περιβαλλον του ζωου,αυταρχισμο,τιμωρια,προγραμματισμο της τροφης [μη φυσικης] προγραμματισμο για την εκτονωση της φυσικης αναγκης του ζωου,φαρμακα,εμβολια, κοκ.Θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα αυτο το οποιο εχει γινει πλεον μια βιομηχανια σκλαβιας των ζωων το οποιο ολο και επεκτεινεται στηριζομενο βεβαια και στον μεγαλο αριθμο των εγκαταλελειμενων και οχι μονο ζωντανων..ΥΣ Εχω την εντυπωση οτι μετα το "επεισοδιο"  δεν θα πρεπει να τρεφω ελπιδες για την εν λογω κυρια,αν και στο θεμα του ζωοδιου μαλλον εμεινε ικανοποιημενη. 
Αρέσει στο μέλος Herman123

Enikos

# 2 στην 1/3/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Μια ερωτηση μονο, για να μπορεσω να προσανατολιστω...

Ειναι βιομηχανια σκλαβιας αυτο, οταν τα αδεσποτα τεινουν να γινουν εντελως ανεξελεγκτα με οτι αυτο σημαινει?...

Μια διευκρινιση περικαλω...

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

vanarabit

# 3 στην 1/3/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

#

Εγώ πάντως ... βιομηχανία ..θεωρώ οτιδήποτε έχει να κάνει με κέρδος ..
Λάθος θα κάνω πάλι ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Ειναι βιομηχανια σκλαβιας αυτο, οταν τα αδεσποτα τεινουν να γινουν εντελως ανεξελεγκτα με οτι αυτο σημαινει?...

MiltosRNLI1930

# 4 στην 1/3/2022
author
Ανδρας / 62 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Γλυκά Νερά
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 6.582

Οι σκατοβλαχοι σε ολη την Ελλαδα, τα ζωα που ειχαν και τους εκαναν ολες τις δουλειες ( αλογα ,μουλαρια ,γαιδουρακια ) και απο αυτα ζουσαν οταν γερνουσαν τα εδεναν σε μια ερημια χωρις νερο και φαγητο να πεθανουν Με ενα εξαδερφο μου ειχαμε σκεφτει να φτιαξουμε μια ομαδα να κρεμαμε στα πευκα αυτους που βασανιζουν τα ζωα και να τους εβρισκαν το πρωι με μια ταμπελα στον κορμο .

Αρέσει στα μέλη Dimitriosssss, Helenaki4 και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 5 στην 1/3/2022
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.937

Το ίδιο και για όσους αρνούνται να στειρώσουν τα κατοικίδια τους και μετά πετάνε τα νεογέννητα σε σακούλες στα σκουπίδια 

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από MiltosRNLI1930

Με ενα εξαδερφο μου ειχαμε σκεφτει να φτιαξουμε μια ομαδα να κρεμαμε στα πευκα αυτους που βασανιζουν τα ζωα και να τους εβρισκαν το πρωι με μια ταμπελα στον κορμο .

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Helenaki4 και σε ακόμα 2 μέλη.

Kristina_

# 6 στην 1/3/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.829

Παραξενο, αλλα θα συμφωνησω (εν μερει ε) μαζι σου δε θα πω πολλα γιατι θελει μεγαλη αναλυση και βαριεμαι να την κανω τωρα ,,, αλλα αν και τα παω καλα με τα ζωα (ολοι τριγυρω μου κατι εχουν, φιλοι και γνωστοι εννοω), παντα με χαλουσε η ιδεα να «εχω» ενα ζωακι  

Βεβαια αν και εγω δε θελω να εχω ζωακι, υπαρχουν κατι γατουλες που προσπαθουν να με κανουν «ιδιοκτητη» και ερχονται να τις ταισω αλλα η σχεση μας εχει σαφη ορια

θα θελα τα ζωα να ζουν ελευθερα στο φυσικο τους περιβαλλον! Θα μου πεις «ποιο ειναι το φυσικο περιβαλλον του σκυλου»? Παντως οχι το μπαλκονι η η ταρατσα του «φιλοζωου» γειτονα ,,,καλε εχω εναν τετοιο «φιλοζωο» που τυγχανει και κυνηγος

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από spacetube

pet world.

Γεια σας φιλες και φιλοι.

Περνω αυτη την αφορμη να γραψω για ενα θεμα το οποιο κατα καιρους με εχει απασχολησει και αφορα τους τετραποδους φιλους μας και εμας τους διποδους..Εχουμε και τα δυο ειδη πολλα κοινα χαρακτηριστικα. πχ παρομοια ζωτικα οργανα,συναισθηματα,σκεψη,οικογενεια,κλπ. και να μπω στο θεμα μας για να μην πλατιαζω και κουραζω.Μιλωντας εχθες με μια κυρια και μετα την γνωστη πρωτη κλασσικη ερωτηση που μου εθεσε δηλαδη "τι ζωοδιο εισαι?" η δευτερη ερωτηση της ηταν αν ειμαι ζωοφιλος. Της απηντησα ευθαρσως οτι δεν θεωρω τον εαυτο μου ζωοφιλο και ακομη οτι ποτε μου δεν καταλαβα την εννοια "ζωοφιλος". Ξαφνικα συνειδητοποιησα οτι ισως δεν εριξα στο τραπεζι την σωστη λεξη επειδη τα ματια της γουρλωσαν και τα μαγουλα της κοκκινησαν σαν τοματες εποχης..μιλας σοβαρα μου λεει? δηλαδη μισεις τα ζωα? ααα..εσυ εισαι ψυχακιας!!!Της απηντησα οτι εχει δικιο ως προς το τελευταιο..ομως τις εξηγησα οτι προτιμω τον ορο "σεβασμο" προς τα ζωα και ολα τα ειδη οπου εμπεριεχει η χλωριδα και πανιδα του πλανητη μας μενωντας ουδετερος απεναντι τους και οχι τον ορο "φιλοζωος" το οποιο στις δυτικες κοινωνιες εχει να κανει με ενα αρρωστο ιδιοκτησιακο  καθεστως apriori εναντια σε καποιο ανημπορο ειδος θηλαστικου προς τερψην και διασκεδαση του ισχυροτερου δηλαδη του homo sapiens.Ενα ιδιοκτησιακο καθεστως το οποιο εμπεριεχει αγορα εναντι χρηματων του ζωου,στειρωση,ακρωτηριασμο [αυτια ,ουρα] εγκλεισμο και απομονωση απο το φυσικο περιβαλλον του ζωου,αυταρχισμο,τιμωρια,προγραμματισμο της τροφης [μη φυσικης] προγραμματισμο για την εκτονωση της φυσικης αναγκης του ζωου,φαρμακα,εμβολια, κοκ.Θα ηθελα την αποψη σας πανω στο θεμα αυτο το οποιο εχει γινει πλεον μια βιομηχανια σκλαβιας των ζωων το οποιο ολο και επεκτεινεται στηριζομενο βεβαια και στον μεγαλο αριθμο των εγκαταλελειμενων και οχι μονο ζωντανων..ΥΣ Εχω την εντυπωση οτι μετα το "επεισοδιο"  δεν θα πρεπει να τρεφω ελπιδες για την εν λογω κυρια,αν και στο θεμα του ζωοδιου μαλλον εμεινε ικανοποιημενη. 

Αρέσει στα μέλη spacetube, Enikos

magicbus

# 7 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 158

Άλλαξε τακτική στα ραντεβού σου...

Διότι προβλέπω και άλλες αποτυχίες...
Και κατ επέκταση πολλά θέματα στο φόρουμ άνευ ουσιαστικής σημασίας...

Enikos

# 8 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Πισσα, πουπουλα, ραγα της πασιφικ και καθολικο κραξιμο, στους κυνηγους...

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Kristina_

Παραξενο, αλλα θα συμφωνησω (εν μερει ε) μαζι σου δε θα πω πολλα γιατι θελει μεγαλη αναλυση και βαριεμαι να την κανω τωρα ,,, αλλα αν και τα παω καλα με τα ζωα (ολοι τριγυρω μου κατι εχουν, φιλοι και γνωστοι εννοω), παντα με χαλουσε η ιδεα να «εχω» ενα ζωακι  

Βεβαια αν και εγω δε θελω να εχω ζωακι, υπαρχουν κατι γατουλες που προσπαθουν να με κανουν «ιδιοκτητη» και ερχονται να τις ταισω αλλα η σχεση μας εχει σαφη ορια

θα θελα τα ζωα να ζουν ελευθερα στο φυσικο τους περιβαλλον! Θα μου πεις «ποιο ειναι το φυσικο περιβαλλον του σκυλου»? Παντως οχι το μπαλκονι η η ταρατσα του «φιλοζωου» γειτονα ,,,καλε εχω εναν τετοιο «φιλοζωο» που τυγχανει και κυνηγος

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Kristina_ και σε ακόμα 2 μέλη.

spacetube

# 9 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Enikos

Αγαπητε φιλε αυτο που με ωθησε να αναδειξω το συγκεκριμενο θεμα ειναι η απο ανακαθεν απορια μου για τους ανθρωπους οι οποιοι θεωρουν εαυτον κυριαρχο επι του πλανητη και οτι τον κατοικει αλλα και τον περιβαλει.Χρησιμοποιησες την λεξη "αδεσποτα" οπου στην δικη μου λογικη δεν υπαρχει. στην δικη μου λογικη υπαρχει η λεξις "συμβιωση" "σεβασμος" και "ανεκτικοτητα" κανεις δεν ειναι κτημα κανενος.

spacetube

# 10 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από magicbus

Άλλαξε τακτική στα ραντεβού σου...

Διότι προβλέπω και άλλες αποτυχίες...
Και κατ επέκταση πολλά θέματα στο φόρουμ άνευ ουσιαστικής σημασίας...

Μα δεν ειναι τακτικη να λεω σε καποιον την γνωμη μου με ειλικρινεια χωρις να εχω κατα νου το "πολιτικο κοστος" ετσι εχω μαθει να πορευομαι στην ζωη μου. μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια φιλτατε. 

Αρέσει στο μέλος Herman123

Kristina_

# 11 στις 2/3/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.829

Καλε,,,ακολουθει ξανθιας: ποση σημασια πια εχει το σερβις για να πιεις εναν (ρημαδο)καφε??? 

Να λεγες «σε ωραιο περιβαλλον» να το προσπερνουσα ασχολιαστο, επειδη οπως και να το κανουμε στις ηλικιες μας,,,δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια ουτε (ουτε το σερβις ουτε) και το περιβαλλον στο οποιο θα πιεις τον (ρημαδο)καφε στον τοπο κατοικιας σου

Εκτος και αν «καφες στο χιλτον» ειναι ανδρικο συνθηματικο που δεν το πιασα η ξανθοξανθια 

Ασχετον ,,,το χιλτον δεν ειναι κλειστο τωρα?

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από spacetube

χανεις χωρις λογο την ψυχραιμια σου. σου προτεινω καφε στο hilton [πολυ καλο service] και κατοπιν πεινιρλι στην ανοιξη..θα ερθεις στα ισσα σου..

Αρέσει στα μέλη la-mer, Megalodondas

Enikos

# 12 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οταν τα ζωα εισχωρουν στους αστικους ιστους, δεν ειναι στο φυσικο τους περιβαλλον...

Στους αστικους ιστους, υπαρχουν κανονες για ολους...

Καποιος πρεπει να αναλαβει τα της συμβιωσης παρελκομενα, ωστε να εξασφαλιστει ο σεβασμος προς ολους και για ολους...

Ακομα και στις κοινωνιες τους αν δεις, υπαρχει ιεραρχηση προσωπικοτητων και αναγκων...

Αν αντιστρεψουμε το θεμα και πουμε οτι ο ανθρωπος εξαρτωταν απο την δικη τους κοινωνια, εκει να δεις λουρι που θαπεφτε...

Θα ειχαν απελπιστει ολα τα ζωα και θα ανεβαζαν στα φορα τους θεματα του τυπου..."ολη μερα σκοτωνονται και δαγκωνονται στα αυτια σοσ"..."δεν εκτιμουν ουτε το χερι που τα ταιζει, ειμαι κουλος εδω και τρεις μηνες σοσ σοσ"..."σεξμανιακσ παιδια βαντε πλατη σοσ σοσ σοσ"..."δε χορταινουνε με τιποτα, ακουω γνωμες"..."δεν εχουν αφησει ασουλουμουτουκουμιαστο οτι κινειται αδερφια, βαλανε χερι μεχρι στα γελαδια, βοηθατε!"...κλπ κλπ κλπ...

Ισον, ζαχαρη την βγαζουν αυτα με εμας, το αντιθετο θα ηταν της απελπισιας, για τα αδερφια μας τα ζωα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από spacetube

Αγαπητε φιλε αυτο που με ωθησε να αναδειξω το συγκεκριμενο θεμα ειναι η απο ανακαθεν απορια μου για τους ανθρωπους οι οποιοι θεωρουν εαυτον κυριαρχο επι του πλανητη και οτι τον κατοικει αλλα και τον περιβαλει.Χρησιμοποιησες την λεξη "αδεσποτα" οπου στην δικη μου λογικη δεν υπαρχει. στην δικη μου λογικη υπαρχει η λεξις "συμβιωση" "σεβασμος" και "ανεκτικοτητα" κανεις δεν ειναι κτημα κανενος.

vanarabit

# 13 στις 2/3/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ασυλλογιστοι ... 

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Enikos

πισσα, πουπουλα, ραγα της πασιφικ και καθολικο κραξιμο, στους κυνηγους...

spacetube

# 14 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος

pet world

george carlin στο youtube "σωστε τον πλανητη".

Enikos

# 15 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μαγκια... . . . . . . . .

Οθπσ! Το κείμενο σας μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά...απο τα μαγκακια...ρε μαγκες...

magicbus

# 16 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 158

Το αποτέλεσμα το βλέπουμε...

Και το κρίνουμε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από spacetube

Μα δεν ειναι τακτικη να λεω σε καποιον την γνωμη μου με ειλικρινεια χωρις να εχω κατα νου το "πολιτικο κοστος" ετσι εχω μαθει να πορευομαι στην ζωη μου. μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια φιλτατε. 

Enikos

# 17 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ολως παραδοξως ομως...το μυαλο που εχει ανοιξει παιρνει...αγερα...

Να ανοιξει τελικα η να μην ανοιξει?...

Οτι ναναι...κι οπου κατσει η "σοφια"...

Ακομα και με αυτο-αναιρεσεις της...φυσικης επιστημης...

la-mer

# 18 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 19 / Παντρεμένος
Βραζιλία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.576

Θα πάνε στο Conrad το '24 - '25. 

υγεία να'χουμε και υπομονή 

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Kristina_

Καλε,,,ακολουθει ξανθιας: ποση σημασια πια εχει το σερβις για να πιεις εναν (ρημαδο)καφε??? 

Να λεγες «σε ωραιο περιβαλλον» να το προσπερνουσα ασχολιαστο, επειδη οπως και να το κανουμε στις ηλικιες μας,,,δεν εχει και πολυ μεγαλη σημασια ουτε (ουτε το σερβις ουτε) και το περιβαλλον στο οποιο θα πιεις τον (ρημαδο)καφε στον τοπο κατοικιας σου

Εκτος και αν «καφες στο χιλτον» ειναι ανδρικο συνθηματικο που δεν το πιασα η ξανθοξανθια 

Enikos

# 19 στις 2/3/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ε, να πινουμε καφε κατω απο τις λεμονιες βρε συ...

...η σε κανα μαυσωλειο που παγαιναμε εμεις, μαζι με τον Κερουακ...

...αλα μπρατσετα...διοτι γνωριζουμε κοσμο και περατζαδικα στεκια εμεις!!!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Kristina_

Αρέσει στο μέλος Kristina_

vanarabit

# 20 στις 2/3/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

###

# 18Εμμμ .Τρώνε πίτσα ζεας...Μαγκιά...Έτσι γίνεσαι ο " κύριος" της "κυρίας"...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.