Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Το εγώ η το εμείς ;

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Alkis54

# 1 στην 1/5/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Το εγώ η το εμείς ;

Σε όλων των ειδών τις σχέσεις θεωρώ ότι το εμείς πρέπει να προϋπάρχει του εγώ που μετά γίνεται υπέρ- εγώ?. 
Ειναι άδικο να θεωρούμε κάτι ανώτερο η κατώτερο μας , την στιγμή, που όλοι είμαστε ίσοι και ίδιοι γυμνοί και απίθανα ευάλωτες ψυχές?.

Χαμηλές προσδοκίες, αδύναμες προσωπικότητες, λάθος διαχειρίσεις , τάση για επίδειξη , ανώριμα χρόνια σε λάθος μυαλά, αδυναμία? Καλημέρα σας!!! 

Enikos

# 2 στην 1/5/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 27.764
'Aρεσαν+: 0%

Οχι...δεν ειμαστε ολοι ιδιοι...βολικος μυθος...

Οσο για τις παντος ειδους σχεσεις...εμεις...ποιοι εμεις?...

"Εμεις"...το εχουμε πει χιλιαδες φορες...ειμαστε "εμεις" για οσο διαρκει η κυηση μας...

Μεγαλη τρικλοποδια να θελουμε να ισχυει το εμεις, μετα την γεννηση μας...

Εως και υστεροβουλια, μη σου πω...

Το "σε σχεση"...αρκει...

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Xenia_Z

# 3 στην 1/5/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 150

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...Δεν είναι όλοι "ίδιοι". π.χ. Ο Καρανίκας δεν είναι "ίδιος" με τον Καζαντζάκη... Αν κάποιος είναι άτομο με "χαμηλές προσδοκίες, αδύναμη προσωπικότητα, λάθος διαχείριση, τάση για επίδειξη, ανώριμο με λάθος μυαλά και αδύναμο" δεν είναι "άδικο" να θεωρεί τον εαυτό του "ίδιο" με κάποιον/κάποια που είναι άτομο με συγκροτημένη προσωπικότητα, σωστή διαχείριση, μετριοφροσύνη, ωριμότητα, σωστά μυαλά, δύναμη; Δεν είναι όλοι τίγκα στα ελαττώματα όπως περιγράφεις, ασχέτως αν όσα δε φτάνει η αλεπού...

Αρέσει στα μέλη la-mer, Uhtred323 και σε ακόμα 1 μέλος.

Qwerty____55

# 4 στην 1/5/2022
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 615

Αγαπητέ Άλκη , είτε το θέλεις , είτε οχι , υπάρχει κατι ανωτερο απο εμας , αλλα και κάτι κατώτερο ...και οχι φυσικα σε οικονομική βάση , ουτε σε κοινωνική θέση ...αλλα στην διαβάθμιση της δύναμης του μυαλού μας .

Οποτε δεν ειμαστε καθολου ολοι ίσοι.

Επισης δεν ειμαστε ολοι ... ευάλωτες ψυχές ...  Αν τωρα εσύ νοιωθεις ... ευάλωτη ψυχη , να εισαι σίγουρος οτι θα εχεις πρόβλημα , οταν θα πρέπει να διαχειριστείς καποιες δύσκολες στιγμές στην ζωη σου .

Επισης ουτε ανώριμα χρονια ειναι , αλλα ουτε και σε λαθος μυαλά .

Πολυ απλα ... ειναι ...η  λιγοστή , εως και η απούσα δύναμις του μυαλου ...!!!

Καλημέρα .

Με εκτίμηση ...Q...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Alkis54

Το εγώ η το εμείς ;

Σε όλων των ειδών τις σχέσεις θεωρώ ότι το εμείς πρέπει να προϋπάρχει του εγώ που μετά γίνεται υπέρ- εγώ?. 
Ειναι άδικο να θεωρούμε κάτι ανώτερο η κατώτερο μας , την στιγμή, που όλοι είμαστε ίσοι και ίδιοι γυμνοί και απίθανα ευάλωτες ψυχές?.

Χαμηλές προσδοκίες, αδύναμες προσωπικότητες, λάθος διαχειρίσεις , τάση για επίδειξη , ανώριμα χρόνια σε λάθος μυαλά, αδυναμία? Καλημέρα σας!!! 

Αρέσει στα μέλη alisida, maraki_lar_1980

Megalodondas

# 5 στην 1/5/2022
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.032
Η γνωριμία με τον  άλλο είναι η πρόσκαιρη υπέρβαση του εαυτού σου..και κανένα υπέρ εγώ δεν προκύπτει τελικά.. 

Το υπέρ εγώ το έλεγε ο Φρόιντ στην προπολεμικη εποχή του δυισμου για να δηλώσει πως άλλο φανταζόμαστε πως είμαστε η θέλουμε να γίνουμε κι άλλο είμαστε στο βάθος.. 

Το "εμείς" προυπαρχει ίσως όπως λες, με τους όρους μιας "οικουμενικοτητας" γιατί συμπεριλαμβάνει όλες τις ανθρώπινες ιδιότητες μέσα του..

Και ως μέρος της ευρύτερης επιθυμίας μας να κατανοήσουμε το άπειρο, αυτή η  ένωση με το άλλο, το διαφορετικό, ναι είναι μια μεταφυσική ανάγκη.. 
 Σε αυτές τις "συναντήσεις" όμως αγαπητέ, το εγώ δεν παύει να υπάρχει, δεν ταυτίζεται με το άλλο δεν το κατακτά.. 
Γίνεται ίσως εμείς επιφανειακά και με πολύ επιείκεια.. 
 Και η όποια φαινομενική συγχώνευση ανθρώπων στο "εμείς", θα διέπεται πάντα από τα κριτήρια , τα συμφέροντα και την προσωπική συνείδηση του εαυτού μας..
 Το "εμείς" του ανθρώπινου είδους το γνωρίζει μόνο ο Θεός...
Και σε αυτόν μόνο ως εξωτερικό παρατηρητή από καλύπτουμε την γύμνια μας, όπως λες.. 
Αρέσει στο μέλος vanarabit

Kristina_

# 6 στην 1/5/2022
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.425

Ξεκινας απο λαθος σημειο ομως ,,, ΔΕΝ ειμαστε ουτε ολοι ιδιοι ουτε ολοι ισοι!!! Καθενας μας ειναι διαφορετικος και φυσικα καποιος ειναι «ανωτερος η κατωτερος» απο αλλους σε σχεση με καποιο/α χαρακτηριστικο (πχ υψος, μεγεθος μυτης  κλπκλπ αλλα και σωματικα η διανοητικα προσοντα, γνωσεις, μορφωση/εκπαιδευση, οικονομικη κατασταση κλπκλπ) ω ναι!!! Ας το παρουμε αποφαση πια

Το κακο ξεκινα οταν δεν αποδεχομαστε τη «θεση» μας και αρχιζει η μιρλα και λεμε ,,,@νοησιες του τυπου «ολοι ιδιοι/ισοι ειμαστε» επειδη αισθανομαστε οτι ο αλλος ειναι ανωτερος μας (ετσι αισθανομαστε εμεις, δεν ειναι απαραιτητα ετσι,,,αρκει που εμας μας βγαινει το κομπλεξ) και αρχιζουμε τις ,,,φιλοσοφιες της ,,,κλιμακας,,,επειδη δε μας αρεσει η θεα απο το σκαλι μας

Ναι καποιοι (πολλοι) ειναι ανωτεροι μας, ε και τι εγινε??? Φυσικα το αυτο ισχυει και για τους κατωτερους μας,,, Ε και τι εγινε??? Ο καθενας οπως μπορει πορευεται

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Alkis54

Το εγώ η το εμείς ;

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, seychelles και σε ακόμα 5 μέλη.

Uhtred323

# 7 στην 1/5/2022
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 227

κανεις δεν ειναι ιδιος με τον αλλων ολοι διαφερουμε σαν προσωπικοτητες πως διαχειριζομαστε τα πραγματα ουτε και σαν ψυχες ειμαστε το ιδιο ,  υπαρχουν ατομα που ειναι  ανωριμα αλλα ατομα που επιδεικνυονται αλλα ατομα με αδυναμες προσωπικοτητες οπως υπαρχουν και ατομα με ωριμοτητα δυνατες προσωπικοτητες μετριοφρωνες ,κανεις  μας δεν ειναι ιδιως 

Αρέσει στο μέλος girl_aloud

alexandriani1

# 8 στην 1/5/2022
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.086

Είσαι θεά 

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Xenia_Z

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα...Δεν είναι όλοι "ίδιοι". π.χ. Ο Καρανίκας δεν είναι "ίδιος" με τον Καζαντζάκη... ...

Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, la-mer και σε ακόμα 1 μέλος.

la-mer

# 9 στην 1/5/2022
author
Γυναίκα gay / 18 / Παντρεμένη
Βραζιλία
Απαντήσεις: 1.570

μόνο αυτό κατάλαβα 

το βάρυνες βρ' αδερφέ! καλό μήνα!

Παράθεση:
Σχόλιο # 5 από Megalodondas

Σε αυτές τις "συναντήσεις" όμως αγαπητέ, το εγώ δεν παύει να υπάρχει, δεν ταυτίζεται με το άλλο δεν το κατακτά.. 

la-mer

# 10 στην 1/5/2022
author
Βραζιλία

μας αρέσουμε;;; αυτό αρκεί. 

καλό μήνα συνονόματη

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Kristina_

Ξεκινας απο λαθος σημειο ομως ,,, ΔΕΝ ειμαστε ουτε ολοι ιδιοι ουτε ολοι ισοι!!! Καθενας μας ειναι διαφορετικος και φυσικα καποιος ειναι «ανωτερος η κατωτερος» απο αλλους σε σχεση με καποιο/α χαρακτηριστικο (πχ υψος, μεγεθος μυτης  κλπκλπ αλλα και σωματικα η διανοητικα προσοντα, γνωσεις, μορφωση/εκπαιδευση, οικονομικη κατασταση κλπκλπ) ω ναι!!! Ας το παρουμε αποφαση πια

Το κακο ξεκινα οταν δεν αποδεχομαστε τη «θεση» μας και αρχιζει η μιρλα και λεμε ,,,@νοησιες του τυπου «ολοι ιδιοι/ισοι ειμαστε» επειδη αισθανομαστε οτι ο αλλος ειναι ανωτερος μας (ετσι αισθανομαστε εμεις, δεν ειναι απαραιτητα ετσι,,,αρκει που εμας μας βγαινει το κομπλεξ) και αρχιζουμε τις ,,,φιλοσοφιες της ,,,κλιμακας,,,επειδη δε μας αρεσει η θεα απο το σκαλι μας

Ναι καποιοι (πολλοι) ειναι ανωτεροι μας, ε και τι εγινε??? Φυσικα το αυτο ισχυει και για τους κατωτερους μας,,, Ε και τι εγινε??? Ο καθενας οπως μπορει πορευεται

Αρέσει στο μέλος Kristina_

seychelles

# 11 στην 1/5/2022
author
Ανδρας / 75 / Διαζευγμένος
Βερμούδες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 647

Μα αυτά έχουν απαντηθεί από τότε που το παΣΟΚ ήταν κυβέρνηση και ο λαός στην εξουσία.

Δεν είμαστε δύο, είμαστε ένα, όχι εγώ και συ αλλά εμείς, Αγγελική Ζήκα 

https://www.youtube.com/watch?v=AmwO-CB3j3I
Αρέσει στα μέλη Kaiti75, Kristina_

la-mer

# 12 στην 1/5/2022
author
Βραζιλία

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από alexandriani1

Είσαι θεά 

Megalodondas

# 13 στις 2/5/2022
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 1.032

Επίσης φίλη μου 

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από la-mer

μόνο αυτό κατάλαβα 

το βάρυνες βρ' αδερφέ! καλό μήνα!

Άνοιξε το παράθυρο να μπει...

δροσιά να μπει του Μάη.

εμείς γι’  αλλού  κινήσαμε, γι’  αλλού  κι  αλλού η ζωή μας πάει..!! 

Αρέσει στα μέλη Kaiti75, la-mer

Alkis54

# 14 στις 2/5/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

!

Το εμείς παιδιά εννοώ ότι ζούμε με άλλους μαζί όποτε το εγώ μας πρέπει να μην προσπαθούμε να το προβάλουμε έντονα!!!Όσο για το όλοι ίδιοι είμαστε , μην κολλάτε σε στάτους η εμφάνιση? εννοώ ότι όλοι παλεύουμε για να ζήσουμε με τον διαφορετικό τρόπο του ο καθένας?Οι ψυχές είναι ευάλωτες αφού γεννιόμαστε με το αίσθημα του καλού και της φροντίδας , άσχετα από την μετέπειτα πορεία του καθένα?αφού αγαπάμε αρα είμαστε ευάλωτες ψυχές Καλό μήνα!!!

Alezandra

# 15 στις 3/5/2022
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Απαντήσεις: 815

Καλέ μου κύριε,έτσι έχει να κάνει δεν γίνεται να μην υπάρχει το εγώ αφου κι εσείς με το εγώ σας μιλάτε και εμείς ακούμε.Ξεκιναμε με το όλοι ίσοι αλλά στην πορεία κάποιοι ξεχωριζουν.

Ο αφρός όμως δεν είναι πάντα το καλύτερο γιατί και το ζωμό τον ξαφρίζουμε πρώτα,καταλάβατε ? 

Χαχα !! 

Καλό Μάη παίδες !!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Alkis54

Το εγώ η το εμείς ;

Qwerty____55

# 16 στις 5/5/2022
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 615

Οντως ειναι θεα ... Μου αρέσει πολυ.

Θελω να γελασω , αλλα δεν γνωρίζω που να βρω αυτα τα χαριτωμένα icons .

Ευχαριστώ ...Q...

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από alexandriani1

Είσαι θεά 

spacetube

# 17 στις 5/5/2022
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Πεντέλη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 507

Καλημερα

Εχει ενδιαφερον να μελετησει κανεις τον Δημοκριτο στα περι ψυχης, και για να μην μακρυγορω θεωρω οτι το ΕΜΕΙΣ  χαρακτηριζει μια σχεση αφου ενεπλεκονται δυο ατομα και σε καποια χρονικη στιγμη ισως υπερτερησει το ΕΓΩ του ενος προς τον αλλο  ως μια φυσικη συνεπεια ανωτεροτητας η και κατωτεροτητος. Ισοτητα δεν υφισταται οχι υπο την δημοκρατικη πολιτικη εννοια αλλα ως φυσικη συνεπεια. Κανεις δεν ειναι ισος με τον αλλον επειδη το πνευμα των ανθρωπων εξελισεται βασει καποιον σταθερων συνιστωσων, σε αλλους λιγοτερο και σε λιγους περισσοτερο. Αν ειμασταν ολοι εκ της φυσεως ισοι τοτε θα συναντουσαμε καθημερινα ιδιοφυιες οπως τον Μπαχ,τον Πλατωνα, την αλεξανδρινη Υπατια κλπ. Συνηθως συμβαινουν δυο πραγματα η το ανωτερο πνευμα θα επιβληθει στο κατωτερο η το κατωτερο θα καταστρεψει το ανωτερο επειδη δεν μπορει να ταυτισθει..
Αρέσει στα μέλη giorgos170, Enikos

Enikos

# 18 στις 5/5/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Επι τη ευκαιρια...Ξερουν οι "Αγιοι Πατερες", που ειναι υπευθυνοι απο τον Θεο τον ιδιο, για την τηρηση της ταξης...

Κατι για την Υπατια?...

...η για το απανθρωπα φρικιαστικο τροπο που πεθανε?...

Αν εχει παρει το αυτι σου κατι, πες μου και μενα, γιατι οσα Σεντουκια της "Αγαπης του Κυριου", (ερευναται σχολαστικα ποιον εχουν Κυριο παντως), εχω ρωτησει...δεννν...

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από spacetube

Καλημερα

Εχει ενδιαφερον να μελετησει κανεις τον Δημοκριτο στα περι ψυχης, και για να μην μακρυγορω θεωρω οτι το ΕΜΕΙΣ  χαρακτηριζει μια σχεση αφου ενεπλεκονται δυο ατομα και σε καποια χρονικη στιγμη ισως υπερτερησει το ΕΓΩ του ενος προς τον αλλο  ως μια φυσικη συνεπεια ανωτεροτητας η και κατωτεροτητος. Ισοτητα δεν υφισταται οχι υπο την δημοκρατικη πολιτικη εννοια αλλα ως φυσικη συνεπεια. Κανεις δεν ειναι ισος με τον αλλον επειδη το πνευμα των ανθρωπων εξελισεται βασει καποιον σταθερων συνιστωσων, σε αλλους λιγοτερο και σε λιγους περισσοτερο. Αν ειμασταν ολοι εκ της φυσεως ισοι τοτε θα συναντουσαμε καθημερινα ιδιοφυιες οπως τον Μπαχ,τον Πλατωνα, την αλεξανδρινη Υπατια κλπ. Συνηθως συμβαινουν δυο πραγματα η το ανωτερο πνευμα θα επιβληθει στο κατωτερο η το κατωτερο θα καταστρεψει το ανωτερο επειδη δεν μπορει να ταυτισθει..

la-mer

# 19 στις 5/5/2022
author
Βραζιλία

Για να κάνεις μεγάλα πράγματα, δεν είναι ανάγκη να είσαι μεγαλοφυΐα. Δεν είναι ανάγκη να είσαι πάνω από τους άλλους ανθρώπους. Πρέπει να είσαι μαζί τους.

Μοντεσκιέ
Αρέσει στο μέλος Lolita68

Enikos

# 20 στις 5/5/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ναι...αυτο κανωμε και εμεις...

Να το καμετε και εσεις...

Να προκοψετε, οπως και εμεις...

Αρέσει στο μέλος vanarabit
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.