Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Γυναικες: Εξωσωματικη Γονιμοποιηση εως τα 49 η τα 54?

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Xenia_Z

# 61 στις 13/5/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 364
'Aρεσαν+: 0%
@ #52: Kristina_ επομένως δε διαφωνούμε κάπου ουσιαστικά. Και εγώ έγραψα ότι αφού ο νόμος δεν έχει περιορισμό στην ηλικία τεκνοποίησης, δε θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει στον τεχνητό τρόπο βάσει της ηλικίας.
Αρέσει στο μέλος Kristina_

Megalodondas

# 62 στις 13/5/2022
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Απαντήσεις: 1.052

Βιάζεσαι.. 

Πήγες ένα αστρικό ταξίδι από το διακόσιες χιλιάδες π. Χ. στο σήμερα.. 

Ξεπεράσαμε την φύση επειδή ζούμε λίγο περισσότερο μέσα σε διακόσιες χιλιάδες χρόνια? 

Τι ξεχνάμε ακριβώς?

Καλά λένε πως οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να παραδοθούν και να προδοσουν την ίδια μας την φύση κι εθελοντικά για την απόλυτη επινόηση πώς είναι λέει η πρόοδος εκεί στην ουτοπία..

Και παρ όλη την βοήθεια πού έχουμε σήμερα πεθαίνουμε και περισσότεροι από καρκίνους πού δεν είχαμε κάποτε τουλάχιστον σε μικρές ηλικίες και μέχρι τα σαράντα.. 

Τα όρια της φύσης συνεχίζουν να υπάρχουν σε όλα τα πράγματα πού αφορούν το σώμα μας 

Το μυαλό έχει ξεφύγει αναμφιβολως και ανεπιστρεπτί προς άλλες "πεδιάδες" 

Παράθεση:
Σχόλιο # 54 από Kristina_

Μα τα ορια που θετει η φυση, εχουν αρθει προ πολλου,,,ενεκα η ζωη σε οργανωμενη κοινωνια

Στη φυση, οχι μονο δε θα γεννουσαν οι σαρες, αλλα ουτε καν θα ζουσαν μεχρι τα 49 (για τα 55 ουτε λογος)! Επισης στη φυση, αρκετα παιδια δε θα ζουσαν πανω απο ενα χρονο, αλλα δε θα ενηλικιωνοταν και πολλα δε θα ειχαν καμια ευκαιρια να ζευγαρωσουν ,,,οποτε??? 

Αρέσει στο μέλος vanarabit

Megalodondas

# 63 στις 13/5/2022
author

Κι εγώ να το ξαναδώ.. Σε βίντεο

Παράθεση:
Σχόλιο # 59 από alisida

Πάλι γενικευεις και θα σε μαλώσω 

Εγώ δεν θα είχα αντίρρηση να το ξαναδώ,με τις προϋποθέσεις που ανέφερα 

Xenia_Z

# 64 στις 13/5/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία

@#51: girl_aloud δεν έγραψα πουθενά ότι αυτή η γυναίκα είναι ο κανόνας. Ούτε ωστόσο είναι η μοναδική τέτοια περίπτωση.  Έγραψα ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι που κάποιος μπορεί να βρεθεί σε αυτή τη θέση και ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι ούτε ωριμάζουν με τους ίδιους ρυθμούς ούτε τους έρχονται οι συγκυρίες το ίδιο ομαλά. Θεωρώ άδικο να τσουβαλιάζονται όλες οι περιπτώσεις υπό μια ομπρέλα. Το να γράφεις ότι μια γυναίκα "περίμενε" μέχρι τα 50 σα να θεωρείς δεδομένο ότι ήταν επιλογή της είναι το ίδιο με το να πω εγώ ότι όλοι όσοι έκαναν παιδιά εγκαίρως σκέφτηκαν υπολογιστικά (που δεν είπα κάτι τέτοιο). Το ότι πολλοί άνθρωποι βρήκαν αυτό που θέλουν "κοινωνικά εγκαίρως" δε σημαίνει ότι όλοι το έκαναν με τον ίδιο τρόπο και κριτήρια ούτε καν ότι ήξεραν από μικρή ηλικία οτι θέλουν να γίνουν γονείς. Κάποιες γυναίκες π.χ. ναι ήξεραν, κάποιες είχαν υποστεί πλύση εγκεφάλου για το πότε "πρέπει" από το σπίτι που μεγάλωσαν, κάποιες έτυχε να ωριμάσουν "κοινωνικά έγκαιρα", κάποιες απλά τους έτυχε, κάποιες όντως το είδαν τελείως υπολογιστικά και παντρεύτηκαν ένα συγκεκριμένο "πακέτο" και πάει λέγοντας. Το ότι κάποιος έκανε παιδιά δε λέει κάτι για την ποιότητα του χαρακτήρα του, οπότε βρίσκω το σχόλιο σου για το χαρακτήρα της φίλης μου άστοχο. Ένα σωρό προβληματικοί χαρακτήρες δυστυχώς έχουν κάνει (και κανουν) παιδιά, χωρίς φυσικά να εννοώ ότι είναι όλοι προβληματικοί. Παιδιά μπορεί να κάνει (και δυστυχώς κάνει) και το κάθε καρυδιάς καρύδι και όχι μόνο η μερίδα ανθρώπων στην οποία αναφέρθηκες.

girl_aloud

# 65 στις 14/5/2022
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 227
#64 Δεν χαρακτηρισα πουθενα τη φιλη σου. Εκανα μια υποθεση που μπορει να ειναι σωστη, μπορει και οχι. Απλως επαναλαμβανω οτι δεν μπορεις να ξερεις τους πραγματικους λογους που η φιλη σου δεν εχει βρει μεχρι τωρα αυτο που θελει. Ουτε μεσα στο μυαλο της εισαι, ουτε εχεις τα βιωματα της ή τις εμπειριες της για να αποφανθεις. Πολλοι ανθρωποι κανουν παιδια επειδη ετσι επιτασσει η κοινωνια (χωρις να ειναι οι ιδιοι ετοιμοι ή να πολυθελουν), υπαρχουν ομως εξισου πολλοι που ξερουν οτι θελουν οικογενεια απο τα 16 ή τα 20 και προχωρανε με αυτο το γνωμονα. Πουθενα δεν εγραψα οτι οι γυναικες περιμενουν μεχρι τα 50 για να γινουν μητερες. Ειπα οτι αν ειναι συνειδητοποιημενες οτι θελουν παιδια, δεν θα περιμενουν μεχρι τα 50 για να κανουν εξωσωματικη, θα κοιταξουν να βρουν καποιον με τα ιδια θελω στα 20/30/40.

Kristina_

# 66 στις 14/5/2022
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.674

Οκ στην ουσια ολα ειναι φυση,,,οποτε δεν υπαρχει τπτ εξω και περα απο αυτην,,,και το οτι φτασαμε στην τεχνητη γονιμοποιηση η φυση μας εδωσε τα εφοδια να το καταφερουμε,,,οπως και το οτι επιβιωνουν τα βρεφη μας και η κοινωνια φροντιζει να υποστηριξει οσα δε θα επιβιωναν στις συνθηκες του παρελθοντος (εεε μας εκανε και να καταργησουμε τους καιαδες αλλωστε)

Γινεται να σαι μεσα σε ενα συστημα και ταυτοχρονα να ειναι εξω απο αυτο και να το «ελεγχεις» κιολας???

Παράθεση:
Σχόλιο # 62 από Megalodondas

Βιάζεσαι.. 

Πήγες ένα αστρικό ταξίδι από το διακόσιες χιλιάδες π. Χ. στο σήμερα.. 

Ξεπεράσαμε την φύση επειδή ζούμε λίγο περισσότερο μέσα σε διακόσιες χιλιάδες χρόνια? 

Τι ξεχνάμε ακριβώς?

Καλά λένε πως οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να παραδοθούν και να προδοσουν την ίδια μας την φύση κι εθελοντικά για την απόλυτη επινόηση πώς είναι λέει η πρόοδος εκεί στην ουτοπία..

Και παρ όλη την βοήθεια πού έχουμε σήμερα πεθαίνουμε και περισσότεροι από καρκίνους πού δεν είχαμε κάποτε τουλάχιστον σε μικρές ηλικίες και μέχρι τα σαράντα.. 

Τα όρια της φύσης συνεχίζουν να υπάρχουν σε όλα τα πράγματα πού αφορούν το σώμα μας 

Το μυαλό έχει ξεφύγει αναμφιβολως και ανεπιστρεπτί προς άλλες "πεδιάδες" 

Megalodondas

# 67 στις 14/5/2022
author

Στο μεγάλο πρόβλημα του ελέγχου της συνείδησης του ανθρώπου η "εξέλιξη " πού υιοθετείς έχει επέμβει με χιλιάδες τρόπους όλα αυτά τα χρόνια, κι ας νομίζουμε πως είμαστε εμείς αυτοί που επιλέγουν και η τελική λύση παραδόξως δίνεται με την αφαίρεση εν τέλει κάθε ελέγχου από το ίδιο το άτομο στο μέλλον και την βιολογική μας διασύνδεση με ηλεκτρονικά εμφυτεύματα, θα λεγόμαστε άνθρωποι και τότε όμως η αποξένωση από την φύση μας θα έχει φτάσει στο μεγαλύτερο σημείο της η τι θα είμαστε?

Έχουμε την βιολογική εξέλιξη του ανθρώπου και την εξέλιξη της ανθρωπότητας Όλη η εξέλιξη της ανθρωπότητας στηρίχτηκε στην νόηση του ζώου πού αναπτύχθηκε όπως γνωρίζεις από επινοήσεις και συμφέροντα κατά καιρούς, ποιών? 

Αυτών πού είχαν την εξουσία να γίνεται πράξη 

Κατά πού?Η αποξένωση του ανθρώπου από την φύση με την πρώτη βιομηχανική και μετά με τους όρους εργασίας και την εξέλιξη σε αυτό το ταχύτατο μοντέλο πού έχει καταλήξει στις μέρες μας με απαιτήσεις χωρητικότητας μνήμης και εκτέλεσης 500 gigabyte  και με πενιχρες αμοιβές, έχει κάνει τους ανθρώπους να έχουν χάσει τελείως τον μπούσουλα.. 

Δεν θέλει μόνο δουλειά, θέλει και την ψυχή σου δικέ μου.. 

Απο κει και πέρα τα ξέρεις, ψηφιοποίηση και όλοι σε μια εικόνα κολλημένοι..

Προβλήματα στο αυτόματο check..! 

Από συντονισμός από τα πραγματικά και βιολογικά μας ένστικτα-ανάγκες και αυτά πού μετράνε για τον άνθρωπο, ευτυχία κι ελευθερία να εκφράζεσαι βιώνοντας την ζωή σου την κάθε στιγμή 

Τώρα να πέφτουμε στην λούμπα και να επικροτουμε την καταστροφή μας δεν λέει..

Η εξέλιξη η βιολογική ανανεώνεται κάθε είκοσι χιλιάδες χρόνια με κάποια τυχαία αλλαγή στο dna μας... κι εμείς θέλουμε να το κάνουμε συνήθειο?? 

Γι αυτή την εξέλιξη της ανθρωπότητας μιλάς..

Παράθεση:
Σχόλιο # 66 από Kristina_

Οκ στην ουσια ολα ειναι φυση,,,οποτε δεν υπαρχει τπτ εξω και περα απο αυτην,,,και το οτι φτασαμε στην τεχνητη γονιμοποιηση η φυση μας εδωσε τα εφοδια να το καταφερουμε,,,οπως και το οτι επιβιωνουν τα βρεφη μας και η κοινωνια φροντιζει να υποστηριξει οσα δε θα επιβιωναν στις συνθηκες του παρελθοντος (εεε μας εκανε και να καταργησουμε τους καιαδες αλλωστε)

Γινεται να σαι μεσα σε ενα συστημα και ταυτοχρονα να ειναι εξω απο αυτο και να το «ελεγχεις» κιολας???

Ενός καλού μύρια κακά έπονται.. 

Xenia_Z

# 68 στις 14/5/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία

@ #65: Και εγώ προσπάθησα να σου εξηγήσω ότι η υπόθεση σου αυτή, την οποία διατυπώνεις με απόλυτο τρόπο, δεν ισχύει για όλες τις περιπτώσεις. Έγραψες στο #41 ότι "μια γυναίκα που θέλει πραγματικά να γίνει μητέρα, δεν περιμένει μέχρι τα 50 για να το κάνει". Όπως όμως λες ότι δε γνωρίζω τους λόγους που η φίλη μου έφτασε σε μεγάλη ηλικία και δεν έχει καταφέρει να κάνει παιδί, έτσι δεν τους ξέρεις και εσύ ούτε για τη φίλη μου ούτε για άλλες γυναίκες. Δε γνωρίζεις ούτε και συ τι ήθελε και τι δεν ήθελε μια γυναίκα που έφτασε σε μεγάλη ηλικία χωρίς να κάνει παιδι ούτε το πώς έφτασε ως εκεί και αν προσπάθησε ή όχι να βρει κάποιον με τα ίδια θέλω. Πιστεύω ότι οι περισσότερες γυναίκες που φτάνουν να κάνουν εξωσωματική σε μεγάλες ηλικίες φυσικά και προσπάθησαν προηγούμενως "να βρουν κάποιον με τα ίδια θέλω στα 20/30/40", όμως για Χ, Ψ λόγους δεν κατάφεραν να βρουν τον άνθρωπό τους. Για να χρησιμοποιήσω τα λόγια σου στο #65, και εσύ για τις γυναίκες που φτάνουν να κάνουν στα 50 εξωσωματική "ούτε μέσα στο μυαλό τους είσαι, ούτε έχεις τα βιώματα τους ή τις εμπειρίες τους για ν' αποφανθείς" τι ήταν και τι δεν ήταν και το πώς έφτασαν ως εκεί.

Αρέσει στο μέλος alisida

Kristina_

# 69 στις 14/5/2022
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.674

Κοιτα, βασικα αυτο που λες και λενε «αποξενωση του ανθρωπου απο τη φυση», ας το πουμε καλυτερα «απομακρυνση απο το αρχαιότερο περιβαλλον του», νομιζω αυτο δινει καλυτερα αυτο που θελουν  να πουν,,,προσωπικα και εμενα μου ειναι πιο ευχαριστη η ζωη κοντα στη «φυση» μου,,,ειναι μαλλον η «αδρανεια» και μας επιβαλει ενα βαθμο δυσκολιας στις αλλαγες καταστασης 

Οταν ομως σκεφτομαι περα απο το στενο πλαισιο των προσωπικων μου επιλογων/προτιμησεων/ευκολιων, τοτε βλεπω μονοδρομο προς τα εμπρος και καθολου δε με ενοχλει να απομακρυνθει η ανθρωποτητα απο το αρχικο της περιβαλλον και ,,,οπου παει

Η «εξελιξη» (αποτυχημενος ορος στα ελληνικα επειδη μας κανει να τη μπερδευουμε με την «προοδο» δλδ τη βελτιωση), παροτι πολυ μπερδευονται η/και το ξεχνανε δεν εχει κανενα «σκοπο» (αλλιως θα ταν θρησκεια )

Οποτε ολα δεκτα,,,και η εξωσωματικη γενικα και η εξωσωματικη απο σαρες ,,, αρκει να μη με αναγκασει κανεις να συμμετεχω

Παράθεση:
Σχόλιο # 67 από Megalodondas

Στο μεγάλο πρόβλημα του ελέγχου της συνείδησης του ανθρώπου η "εξέλιξη " πού υιοθετείς έχει επέμβει με χιλιάδες τρόπους όλα αυτά τα χρόνια, κι ας νομίζουμε πως είμαστε εμείς αυτοί που επιλέγουν και η τελική λύση παραδόξως δίνεται με την αφαίρεση εν τέλει κάθε ελέγχου από το ίδιο το άτομο στο μέλλον και την βιολογική μας διασύνδεση με ηλεκτρονικά εμφυτεύματα, θα λεγόμαστε άνθρωποι και τότε όμως η αποξένωση από την φύση μας θα έχει φτάσει στο μεγαλύτερο σημείο της η τι θα είμαστε?

Έχουμε την βιολογική εξέλιξη του ανθρώπου και την εξέλιξη της ανθρωπότητας Όλη η εξέλιξη της ανθρωπότητας στηρίχτηκε στην νόηση του ζώου πού αναπτύχθηκε όπως γνωρίζεις από επινοήσεις και συμφέροντα κατά καιρούς, ποιών? 

Αυτών πού είχαν την εξουσία να γίνεται πράξη 

Κατά πού?Η αποξένωση του ανθρώπου από την φύση με την πρώτη βιομηχανική και μετά με τους όρους εργασίας και την εξέλιξη σε αυτό το ταχύτατο μοντέλο πού έχει καταλήξει στις μέρες μας με απαιτήσεις χωρητικότητας μνήμης και εκτέλεσης 500 gigabyte  και με πενιχρες αμοιβές, έχει κάνει τους ανθρώπους να έχουν χάσει τελείως τον μπούσουλα.. 

Δεν θέλει μόνο δουλειά, θέλει και την ψυχή σου δικέ μου.. 

Απο κει και πέρα τα ξέρεις, ψηφιοποίηση και όλοι σε μια εικόνα κολλημένοι..

Προβλήματα στο αυτόματο check..! 

Από συντονισμός από τα πραγματικά και βιολογικά μας ένστικτα-ανάγκες και αυτά πού μετράνε για τον άνθρωπο, ευτυχία κι ελευθερία να εκφράζεσαι βιώνοντας την ζωή σου την κάθε στιγμή 

Τώρα να πέφτουμε στην λούμπα και να επικροτουμε την καταστροφή μας δεν λέει..

Η εξέλιξη η βιολογική ανανεώνεται κάθε είκοσι χιλιάδες χρόνια με κάποια τυχαία αλλαγή στο dna μας... κι εμείς θέλουμε να το κάνουμε συνήθειο?? 

Γι αυτή την εξέλιξη της ανθρωπότητας μιλάς..

Ενός καλού μύρια κακά έπονται.. 

sissy108

# 70 στις 14/5/2022
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 610
Χeniaz συμφωνώ μαζί σου σε πολλά από αυτά που γράφεις...έχεις δίκιο σε πολλά ..έτσι είναι η ζωή υποκρισία κλπ...το βλέπεις παντού ..στις οικογένειες στις δουλειες..στις σχέσεις . .όμως πρέπει να το αποδεχτούμε...επίσης πιστεύω ότι ορισμένοι άνθρωποι σε αυτή την ζωή είναι ίσως πιο τυχεροί από κάποιους άλλους κατά την γνώμη μου..πιστεύω ότι και ο παραγοντας τύχη παίζει ρολο...άλλοι είναι πιο τολμηροί άλλοι είναι πιο ντροπαλοί..για αυτό αφήνουμε κι ένα παραθυράκι και λέμε ότι η επιστήμη με αυτόν τον τρόπο ίσως βοηθήσει και ανθρώπους που μπορεί να ήταν κάπως άτυχοι σε αυτό το θέμα .
Αρέσει στα μέλη vanarabit, Xenia_Z

sissy108

# 71 στις 14/5/2022
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 610
Ενικε και μαζί σου συμφωνώ σε πολλά...αν κατάλαβα καλά..ετσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο... διότι το παιδί σε περιπτώσεις μεγάλης ηλικίας γονιών ίσως αποκτά περισσότερα βάρη στην ζωή του πολύ πιο νωρίς από το μέσο όρο...μπορεί και κάποια άλλα προβληματα που δεν έχουν συνομιλικοι του...πιστεύω ότι το λες για τα παιδιά..και συμφωνω...Αυτό που λες συμβαίνει... και πολύ συχνά μάλιστα... πολλοί σήμερα χρησιμοποιούν την επιστήμη κάνουν ένα παιδί στα 50 απλά για ικανοποιήσουν το εγώ τους..η πολλοί αποφασίζουν ξαφνικά στα 50 φεύγα να κάνουν ένα παιδί αφού τους δίνεται η δυνατότητα...ενώ μέχρι τότε έκαναν την ζωή τους χωρίς να τους καίγεται καρφακι για κανεναν και σκεφτοντουσαν μόνο τον εαυτό τους...αυτό εννοείται ότι θα συμβεί πλέον πολύ πιο συχνά...λόγω αυτής της δυνατότητας που υπάρχει πλέον..όμως μαζί με αυτούς που είναι πολλοι που αναπόφευκτα θα επωφεληθούν..ίσως βοηθηθούν και κάποιοι άλλοι άνθρωποι...που δεν τους ήρθαν και τόσο καλά στην ζωή τους που πάλευαν χρόνια με την υπογονιμότητα κλπ..που δεν ήταν τόσο τυχεροί σε αυτό το θέμα όπως έλεγα στη xeniaz..για αυτό το λέμε ότι αξίζει στο τέλος..
Αρέσει στα μέλη vanarabit, Enikos

girl_aloud

# 72 στις 14/5/2022
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Σερρών / Σέρρες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 227
Αν αντιλαμβανεσαι ως απολυτη την αποψη μου, προφανως κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρια. Εγω υποθεσεις κανω... κατι που εχω ξεκαθαρισει σε προηγουμενο ποστ. Φυσικα ουτε εσυ ουτε εγω ουτε κανεις αλλος μπορει να ειναι σιγουρος για αυτο που οδηγει μια γυναικα στο να θελει να κανει ή να μην θελει να κανει παιδια, στο να τρεχει για εξωσωματικες στα 50 ή να θελει να παντρευτει απο τα 20.

Enikos

# 73 στις 14/5/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 29.269

Η πραξη σαν πραξη, ειναι επαναστατικη και φυσικα πολυ χρησιμη σε ανθρωπους που εχουν προβλημα τεκνοποιησης...

Στην ηλικια των 50 η ολη προσπαθεια ειναι απλα ασυμβατη...βιολογικα και ηθικα...

Θα ηθελα να πω πολλα, αλλα δεν εχει σημασια...

Οποιος θελει, το κανει...απλα ακομα και η προθεση, δειχνει πολλα για την αντιμετωπιση της προσωπικης πραγματικοτητας, οσων το αποφασιζουν...τον εαυτο τους σκεφτονται και αυτον θα συνεχισουν να φροντιζουν...

Παράθεση:
Σχόλιο # 71 από sissy108
Ενικε και μαζί σου συμφωνώ σε πολλά...αν κατάλαβα καλά..ετσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο... διότι το παιδί σε περιπτώσεις μεγάλης ηλικίας γονιών ίσως αποκτά περισσότερα βάρη στην ζωή του πολύ πιο νωρίς από το μέσο όρο...μπορεί και κάποια άλλα προβληματα που δεν έχουν συνομιλικοι του...πιστεύω ότι το λες για τα παιδιά..και συμφωνω...Αυτό που λες συμβαίνει... και πολύ συχνά μάλιστα... πολλοί σήμερα χρησιμοποιούν την επιστήμη κάνουν ένα παιδί στα 50 απλά για ικανοποιήσουν το εγώ τους..η πολλοί αποφασίζουν ξαφνικά στα 50 φεύγα να κάνουν ένα παιδί αφού τους δίνεται η δυνατότητα...ενώ μέχρι τότε έκαναν την ζωή τους χωρίς να τους καίγεται καρφακι για κανεναν και σκεφτοντουσαν μόνο τον εαυτό τους...αυτό εννοείται ότι θα συμβεί πλέον πολύ πιο συχνά...λόγω αυτής της δυνατότητας που υπάρχει πλέον..όμως μαζί με αυτούς που είναι πολλοι που αναπόφευκτα θα επωφεληθούν..ίσως βοηθηθούν και κάποιοι άλλοι άνθρωποι...που δεν τους ήρθαν και τόσο καλά στην ζωή τους που πάλευαν χρόνια με την υπογονιμότητα κλπ..που δεν ήταν τόσο τυχεροί σε αυτό το θέμα όπως έλεγα στη xeniaz..για αυτό το λέμε ότι αξίζει στο τέλος..

Αρέσει στο μέλος sissy108

Xenia_Z

# 74 στις 14/5/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
@ #72: Δεν κρίνω εξ' ίδιων τα αλλότρια, κρίνω αυτά που διάβασα. Δεν είδα πουθενά στα γραπτά σου τη λέξη "ίσως? ούτε είναι υποχρεωμένος κάνεις να καταλάβει ποτέ κανείς υποθέσεις και ποτέ κυριολεκτείς αν αυτό δεν το καθιστάς σαφές στα γραπτά σου. Εκ των υστέρων μίλησες για υποθέσεις και όχι στα αρχικά σου ποστ. Κατα τ' αλλά συμφωνώ με το συμπέρασμα σου στο #72.

Paralia48

# 75 στις 15/5/2022
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 9.811
Τα νομοθετικά είναι δύσκολα για μένα. Οι νόμοι δεν πιστεύω πως προστατεύουν ανθρώπους, όπως όλα τα περί κοβιντ μέτρα. Τα οικονομικά, η κάλυψη εξόδων, τα λόμπυ των γιατρών και άλλα που δεν τα ξέρω παίζουν ρόλο, γιαυτό δεν κρίνω, αν ο νόμος είναι σωστός.
Αλλά μπορώ να εκφράσω άποψη για το ανθρώπινο μέρος, δηλ μέχρι πότε θα σύστηνα να κάνει ένα ζευγάρι εξωσωματική. Μέχρις ότου  πιστεύουν οι ίδιοι και εγκρίνουν οι γιατροί πως μπορούν να έχουν καλές πιθανότητες επιτυχίας και μπορούν με καλή πιθανότητα να το μεγαλώσουν. Δηλαδή για ένα πολύ υγιές ζευγάρι, θα έλεγα τα 55 (+25 = 80). Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει...

Πάντως είναι δύσκολη διαδικασία απ όσο έχω ακούσει. Νομίζω πως δε θα την δοκίμαζα ποτέ, δεν έχω αντοχές και νεύρα για ρίσκα, φάρμακα, περίεργα πράματα...
Αλλά κάθε ζευγάρι σκέφτεται διαφορετικά, σέβομαι όσους το αποφασίζουν
Αρέσει στα μέλη alisida, Xenia_Z

Enikos

# 76 στις 15/5/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 29.269

Τι 80 τι 145...τσιγκουνιες θα κανουμε?...

Εχεις ακουσει οτι στα 80 ο ανθρωπος κανει παρεα και περναει τον χρονο του με αγγελακια, για να...συνηθισει την ιδεα και...

Οχι με μωρα?...

Ειμαι σιγουρος οτι στον πλανητη σου, δεν εχει φτασει ακομα αυτη η φημη...

Παράθεση:
Σχόλιο # 75 από Paralia48
Τα νομοθετικά είναι δύσκολα για μένα. Οι νόμοι δεν πιστεύω πως προστατεύουν ανθρώπους, όπως όλα τα περί κοβιντ μέτρα. Τα οικονομικά, η κάλυψη εξόδων, τα λόμπυ των γιατρών και άλλα που δεν τα ξέρω παίζουν ρόλο, γιαυτό δεν κρίνω, αν ο νόμος είναι σωστός.
Αλλά μπορώ να εκφράσω άποψη για το ανθρώπινο μέρος, δηλ μέχρι πότε θα σύστηνα να κάνει ένα ζευγάρι εξωσωματική. Μέχρις ότου  πιστεύουν οι ίδιοι και εγκρίνουν οι γιατροί πως μπορούν να έχουν καλές πιθανότητες επιτυχίας και μπορούν με καλή πιθανότητα να το μεγαλώσουν. Δηλαδή για ένα πολύ υγιές ζευγάρι, θα έλεγα τα 55 (+25 = 80). Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις τι συμβαίνει...

Πάντως είναι δύσκολη διαδικασία απ όσο έχω ακούσει. Νομίζω πως δε θα την δοκίμαζα ποτέ, δεν έχω αντοχές και νεύρα για ρίσκα, φάρμακα, περίεργα πράματα...
Αλλά κάθε ζευγάρι σκέφτεται διαφορετικά, σέβομαι όσους το αποφασίζουν

Αρέσει στο μέλος Qwerty____55

Alezandra

# 77 στις 17/5/2022
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Απαντήσεις: 833

Καλέ μου κύριε τα 49 από τα 54 δεν απέχουν και πολύ και όλα είναι θέμα υγείας και χρημάτων ,καταλάβατε ? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Dimos10

Γυναικες: Εξωσωματικη Γονιμοποιηση εως τα 49 η τα 54?

Καλησπερα σε.ολους.

Ακουσα σημερα (Πεμπτη 12/05/2022), στις Ειδησεις (τηλεοραση), οτι θα αλλαξει ο Νομος για εξωσωματικη γονιμοποιηση για τις γυναικες και αντι για εως τα 49 ετη, θα επιτρεπεται η χρηση αυτης της μεθοδου εως τα 54 ετη!Την γνωμη σας παρακαλω ...

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.
lastpost