Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δίλημμα ζωής

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

vidar70

# 41 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 728
'Aρεσαν+: 0%

Και καποιοι περνιουνται και για σοβαροι, προσεγμενα λογια στο προφιλ φιλοσοφημενα ερωτηματα και στο τελος του δρομου χαντακι και πεφτεις μεσα. Χαρας στο κουραγιο σου φιλε !!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Enikos

Μα...ηδη εχει εγκαταλειψει τον-την συντροφο...

Η φυσικη-αναγκαστικη παρουσια ειναι κατι σαν τον αυτοσαρκασμο, σε αυτες τις περιπτωσεις...

Σου αναγνωριζεις, διχως προσχηματα, το κωμικοτραγικο της υποθεσης και η γελας η κλαις...

Αρα η εγκαταλειψη κατ' επεκτασιν εχει συμβει ηδη και το κλωθογυριζουμε, για καποιους ασχετους με την πραγματικοτητα λογους...

Το σωστο η λαθος σε αυτες τις περιπτωσεις, ειναι απλα μια αποφαση για το αν μπορουμε να αναλαβουμε τις προσωπικες μας ευθυνες και τιποτε αλλο...

Το κακο νεο τωρα...

Για να ρωτας σε ενα φορουμ περι της ορθοτητας μιας επικειμενης αποφασης σου, σε ενα τοσο σοβαρο ζητημα, σε εμενα προσωπικα δειχνει πως ουτε για την αλλαγη που θες να κανεις εισαι σιγουρος...

Και υπ αυτη την συνθηκη...απλα περιμενεις να σου περασει...

Την συντροφο, την εχεις ενημερωσει?...

Αρέσει στο μέλος Enikos

vidar70

# 42 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Αργεντινή

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Enikos

Δεδομενου οτι η Κλωντια τον παρακαλουσε!!!...

Αρέσει στα μέλη giorgos170, Enikos

vidar70

# 43 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Αργεντινή

Ειπαμε, φιλοσοφημνενες κουβεντες και αποτελεσμα μηδεν. Τοτε ρε φιλε τι σοι σχεση ειναια υτη που δεν κυριαρχει το συναισθημα πρωτιστως και μετα ολα τα αλλα??. Επειδη βαριεμαι να γραφω ( ρε ενικε δεν μπορω να μιλω για αυτονοητα πραγματα -ξανα -χαρας στο κουραγιο σου) μου φαινεται οτι θελεις αυτο που λεει ο λαος σου και την πιττα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο, μονα ζυγα δικα σου,. Και εισαι και 57 ευγε νεε μου!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από Rocker_65
Σεβαστές οι απόψεις όλων και να σας πω λοιπόν εγώ, πού έχω καταλήξει. Μετά από πάρα πολλά χρόνια σκέψης (25) ναι, εγώ θα το έκανα. Μόνο όμως με την (θεωρητική) προϋπόθεση που έθεσα αρχικά και που από μόνη της, είναι σχεδόν αδύνατο να πραγματοποιηθεί. Πόσο πιθανό είναι να βρεις κάποια (χωρίς να το ψάχνεις) που με τον καιρό, διακρίνεις με ξεκάθαρη ΛΟΓΙΚΉ και καθόλου τυφλωμένος από συναίσθημα (όπως έγραψα αρχικά), ότι είναι καλύτερη από αυτήν που έχεις τώρα σε όλα τα επίπεδα ; Σε όλα όμως ; (Και δε συμβουλεύω άλλους, εννοείται· μόνο για τον εαυτό μου παίρνω θέση). Ξέρω τι θέλω. Δεν ψάχνω να καλύψω κενά, γιατί είπαμε, βασικός όρος είναι να περνάγαμε και καλά. Και οι δύο.Θα της είχα ξεκαθαρίσει από την αρχή ότι το βλέπω έτσι και ότι δε θα με πείραζε να το έκανε και εκείνη, για τον ίδιο λόγο αν της τύχαινε. Τίποτα στη ζωή δεν κρατά για πάντα και δεν είναι δεδομένο. Πιστεύω στην ισοτιμία. Αν πάλι δε δεχόταν και δε συνέχιζε λόγω όλων αυτών των απόψεων, κανένα πρόβλημα. Μπορώ και μόνος μου. Και εγώ παλιά, έπεφτα στις σχέσεις με τα μούτρα. Το συναίσθημα και το πάθος με έσερνε... εμένα, εκείνες ή αμφότερους. Δε μας βγήκε ποτέ σε καλό. Και μιλώ για ΠΟΛΛΈΣ σχέσεις. Δε λέω να μην υπάρχει συναίσθημα στη σχέση, αλλά να μην είναι αυτό που κυριαρχεί. Στο θέμα του έρωτα είμαι εντελώς αντίθετος. Και να σας πω και το ωραίο ; Τώρα πλέον με τόσα στραπάτσα που έφαγα από τα προηγούμενα χρόνια και πάλι κυριαρχεί το συναίσθημα πάνω μου. Όχι του πάθους για τη γυναίκα που θα έβρισκα, αλλά του φόβου αυτή τη φορά, τώρα που οι χρονικοί ορίζοντες έχουν και για μένα στενέψει. Και να μου τύχει λοιπόν να κάνω σχέση με κάποια καινούρια, όχι μόνο θα παράβλεπα τυχόν ατέλειες που θα είχε, δε θα ήμουν καν σε θέση να αντιληφθώ ενδεχόμενα προτερήματα ή πράγματα που θα την ξεπερνούσαν από μία καινούρια που φιλικά ενδεχομένως να γνώριζα. Άρα και πάλι, η λογική δε θα δούλευε παρά μόνο ο φόβος. Με τα χρόνια, οι άμυνές μου έχουν γίνει πανίσχυρες. Η επιθυμία για συντροφικότητα και ασφάλεια κυριαρχεί.Έγραψες κάτι σωστό spacetube. Οι σχέσεις δεν είναι σαν τις πίτσες. Μήπως όμως θα έπρεπε να το δούμε κάπως έτσι ώστε να τις χαιρόμαστε περισσότερο ; Όπως και την ίδια τη ζωή μας ; Να μην έχουμε " σκοτωμούς και δράματα, στεναγμούς και κλάματα " ; Να απλοποιήσουμε τα πράγματα ; Όπως όλοι καταλάβατε, το αρχικό μου θέμα και ερώτημα ήταν καθαρά ρητορικό. "Σχέσεις" λέγεται το site και είπα να το απευθύνω. Έχω απαντήσει στο ερώτημα μου πια εγώ εδώ και μία δεκαετία, δε με απασχολεί μέρα νύχτα.Άστε που εγώ πιστεύω και σε κάτι άλλο : " Καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έχεις κάνει, παρά για κάτι που δεν έχεις κάνει ". Πιστεύω στο υγιές της προσωπικής εξέλιξης, ακόμα και ότι ο καθένας μας, τον εαυτό του τελικά αγαπά πάνω από όλους και όλα. Και ας μην το παραδέχεται.Εξάλλου, στο προφίλ μου γράφω "φιλία και παρέα". Ποτέ με αυτές τις απόψεις δε θα έγραφα ότι αναζητώ "σοβαρή σχέση" . Θα ήταν σα να κορόιδευα την άλλη...Το αρχικό θέμα, είναι πολύ προσεκτικά διατυπωμένο νομίζω. Για όσους δεν έχουν καταλήξει, ας αναλογιστεί ο καθένας τί θα έκανε.ΦΙΛΙΚΆ !

Αρέσει στα μέλη Xenia_Z, Enikos

Enikos

# 44 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Εχει πλακα σου λενε!!!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από vidar70

Χαρας στο κουραγιο σου φιλε !!!

Αρέσει στα μέλη Uhtred323, vidar70 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 45 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν εχεις δει τον Συλβεστρο, που εχει καμει ολακερο σχεδιο να φαει το πτηνο και μολις πα να καμει το ντου...πεφτει η μυγοσκοτωστρα της γιαγιας και παει το σχεδιο τσαρκα?...

Ε, αυτο...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από vidar70

Ειπαμε, φιλοσοφημνενες κουβεντες και αποτελεσμα μηδεν. Τοτε ρε φιλε τι σοι σχεση ειναια υτη που δεν κυριαρχει το συναισθημα πρωτιστως και μετα ολα τα αλλα??. Επειδη βαριεμαι να γραφω ( ρε ενικε δεν μπορω να μιλω για αυτονοητα πραγματα -ξανα -χαρας στο κουραγιο σου) μου φαινεται οτι θελεις αυτο που λεει ο λαος σου και την πιττα ολοκληρη και τον σκυλο χορτατο, μονα ζυγα δικα σου,. Και εισαι και 57 ευγε νεε μου!!

Αρέσει στο μέλος vidar70

Rocker_65

# 46 στις 13/6/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Vidar 70

#41 Είδες ; Κάποιοι περνιούνται για σοβαροί και πετυχαίνουν· άλλοι δεν περνιούνται για τίποτα και τους τρώει το χαντάκι που πέσαν μέσα #43 Είναι σχέση που προφανώς κυριαρχεί η λογική πρωτίστως και μετά τα υπόλοιπα. Εσύ τι σόι σχέση λες πως είναι "ρε φίλε " ; Έλα, μη βαριέσαι, στο στόμα το έχεις, χρησιμοποίησε και το χέρι σου να γράψεις.. και πες μας και ο δικός σου λαός πώς το λέει.Κάνετε σα σας έφαγα τις γκόμενες, χαλαρώστε λίγο...θα τους προσκαλέσω από τα άλλα forums να γελάνε μαζί σας..

Xenia_Z

# 47 στις 13/6/2022
author
Γυναίκα / 76 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 430

@ #36: Αφού λες ότι δεν το έχεις κάνει ποτέ πώς είσαι τόσο σίγουρος ότι τα αποτελέσματα θα ήταν καλύτερα; Επίσης, δηλαδή όποιος/α δείχνει αφοσίωση σε σύντροφο που του έχει συμπεριφερθεί καλά (αυτή την παράμετρο έθεσες στο σενάριο σου), συμπεριφέρεται σα ζώο ενώ αυτός/η που θα σε ανταλλάξει με 'καλύτερο μοντέλο" έχει ελεύθερο μυαλό και προσωπικότητα Οκ...το διαβάσαμε και αυτό...

Αρέσει στα μέλη alisida, Kristina_ και σε ακόμα 1 μέλος.

Rocker_65

# 48 στις 13/6/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Xenia_z

Δεν έγραψα πουθενά πως είμαι σίγουρος ότι τα αποτελέσματα θα ήταν καλύτερα. Από τη στιγμή που δε θα είχα ζήσει ακόμα μαζί της, δε μπορώ να το ξέρω σίγουρα. Είπα, είμαι σίγουρος ότι αυτό θα επέλεγα να κάνω. Αν διάβασες αλλού, γράφω ότι δε σημαίνει ότι θα ήταν καλύτερο για τον καθένα. Για αυτό το έθεσα, ως τροφή για σκέψη. Η αφοσίωση, είναι μία εξαιρετική ιδιότητα που συναντάται στους σκύλους. Ο άνθρωπος, πιστεύω, δυστυχώς δεν τη διαθέτει. Γιατί είναι και ελεύθερο πνεύμα. Αν κάτι σε σένα τον πειράξει πολύ, μπορεί και να φύγει. Ο σκύλος, θα καθήσει κοντά σου ο,τι χαρακτήρα και να έχεις. Και να μην τον ταΐζεις. Δεν ψάχνουμε για ακόλουθους. Ίσως η λέξη που χρησιμοποίησες ήταν ατυχής. Το να μη συμφωνείς, δικαίωμα σου.

Enikos

# 49 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οχι, μη!!!...Μην φερεις αλλους!!!...Θα μας φανε και αφτοι τις γκομενες!!!...

Τωρα το ποιος θα γελαει με ποιον, ειναι αλλη ιστορια...

Τα αλλα δεν τα καταλαβα...ψεματα να πω?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από Rocker_65

Vidar 70#41 Είδες ; Κάποιοι περνιούνται για σοβαροί και πετυχαίνουν· άλλοι δεν περνιούνται για τίποτα και τους τρώει το χαντάκι που πέσαν μέσα #43 Είναι σχέση που προφανώς κυριαρχεί η λογική πρωτίστως και μετά τα υπόλοιπα. Εσύ τι σόι σχέση λες πως είναι "ρε φίλε " ; Έλα, μη βαριέσαι, στο στόμα το έχεις, χρησιμοποίησε και το χέρι σου να γράψεις.. και πες μας και ο δικός σου λαός πώς το λέει.Κάνετε σα σας έφαγα τις γκόμενες, χαλαρώστε λίγο...θα τους προσκαλέσω από τα άλλα forums να γελάνε μαζί σας..

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Kristina_

# 50 στις 13/6/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Απαντήσεις: 2.829

Οπως ειπα και πριν, δε μπορω να φανταστω τον εαυτο μου σε αυτο το διλημμα!!! Εξαλλου για τηνοποια βελτιωση της ζωης μου η μονη υπευθυνη ειμαι εγω,,,δε θα εμπαινα ποτε στη διαδικασια να το αναθεσω αυτο σε αλλο!!! Να εξαρτηθω απο αλλον γα οτιδηποτε? Εγω???ποσο μαλλον για τη ζωη μου,,,

Δεν ξερω τι λεει ο ενικ για τα πουκάμισα (ασπρα η νερα?), αλλα τι να κανω? ετσι σκεφτομαι εγω 

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από Rocker_65

# 35 Kristina_Και εγώ το γράφω, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να περνούν και οι δύο καλά για χρόνια ο ένας με τον άλλο (όπως και να το εννοούν αυτό). Και γνωρίζεις κάποιον πχ ας πούμε στον κοινωνικό σας κύκλο. Ή στον επαγγελματικό σου. Πάντα, σε φιλικά πλαίσια. Τον γνωρίζεις όλο και περισσότερο με τον καιρό. Περνούν δύο χρόνια και έχεις διαπιστώσει ότι τα χαρίσματα που είχε ο σύντροφός σου, τα έχει και αυτός και ακόμα περισσότερα. Περισσότερους φίλους, περισσότερα υλικά, καλύτερη εργασία, υγεία. Η εμφάνιση πες είναι κανονική και δε δίνεις βάση. Όχι με τρανταχτή διαφορά, αλλά καλύτερος σε όλα. Επαναλαμβάνω, σύμφωνα με τα δικά σου αποκλειστικά κριτήρια και όχι τα αντικειμενικά. Νοιώθεις καλά με το σύντροφό σου, το πάθος βέβαια έχει καταλαγιάσει με τα χρόνια, αλλά δε σε πειράζει. Δεν υπάρχουν ζήλειες. Και ο σύντροφος επίσης νοιώθει καλά. Με τον φίλο (και ας ξέρει ο σύντροφος για αυτόν, δεν κρύβεις κάτι), δε νοιώθεις πόθο και ερωτική έλξη. Κάποια στιγμή, διαπιστώνεις από τα λεγόμενά σας ότι σου δίνεται η ευκαιρία να ξεκινήσεις μία καινούρια ζωή μαζί του, εγκαταλείποντας τη σταθερότητα και ασφάλεια της παλιάς. Θα έκανες υπό αυτές αυστηρά τις προϋποθέσεις το τεράστιο βήμα ; Γιατί πραγματικά, για δίλημμα ζωής πρόκειται. Σε ευχαριστώ.

Kristina_

# 51 στις 13/6/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Απαντήσεις: 2.829

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Enikos

Αρέσει στο μέλος Enikos

Xenia_Z

# 52 στις 13/6/2022
author
Γυναίκα / 76 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 430
@#48: Αν κάτι κάποιον τον "πειράξει πολύ" και φύγει είναι διαφορετικό σενάριο από αυτό που μας έθεσες εσύ. Γενικά ο άνθρωπος του σεναρίου σου μου κάνει για παρτάκιας με συναισθήματα ρομπότ. Προσωπικά δε θα τον επέλεγα για σύντροφο εκτός αν ήμουν της ίδιας φιλοσοφίας (που δεν είμαι).
Αρέσει στο μέλος Uhtred323

Rocker_65

# 53 στις 13/6/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

# 49

Μπα... Το κράξιμο από τους πολλούς φοβάσαι και δεν θέλεις... καλά, άντε στο κάνω το χατίρι δεν τους φωνάζω. Μόνο θα γελάω μαζί σου ας σε λυπηθώ και μία φορά

Rocker_65

# 54 στις 13/6/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τέλος θέματος

Νομίζω, το θέμα έφτασε στο τέλος του και ο,τι ήταν να ειπωθεί, ειπώθηκε. Τουλάχιστον από μένα. Εσείς φυσικά, μπορείτε να συνεχίσετε. Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τις απόψεις σας.

Enikos

# 55 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Στασου! Μυγδαλα!...

Οθπσ! Το κειμενο θελει και παστιτσιο...
Αρέσει στα μέλη giorgos170, vidar70

Uhtred323

# 56 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 897

δεν μας ελυσες την απορια δηλαδη ξυπνησες ενα πρωι και ειπες κατσε να γραψω ενα τετοιο θεμα χωρις να εχεις προσωπικη εμπειρια κομματακη δυσκολο το κοβω ελα πες ποια ηταν και ποσο σε πληγωσε εμεις εδο θα σε βοηθησουμε εμεις στο φορουμ ολοι ειμαστε καλη ανθρωποι και συμπασχουμε με τον συνανθρωπο μας 

Αρέσει στο μέλος Enikos

Uhtred323

# 57 στις 13/6/2022
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 897

κανεις δεν κραζει φιλε rocket κανουμε χιουμορ πιστεψε με απλα αν θες να μπεις στην παρεα πρεπει να καταλαβεις οτι ολοι μας ημαστε μια παρεα και κανουμε το χιουμορ μας και το χαβαλε μας δεν εχουμε κοντρες ο ενας με τον αλλον απλα ο ενας πειραζει τον αλλον  

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

dimitrisx66

# 58 στις 14/6/2022
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Απαντήσεις: 298
Πως ακριβώς εννοείς την παρέα; Τρία τέσσερα άτομα να κάνετε χαβαλε ( στα όρια του μπουλινγκ) και οι υπόλοιποι να πρέπει να κάνουμε ψιλοκομμένο για να είστε ικανοποιημένοι;

vidar70

# 59 στις 14/6/2022
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Αργεντινή

https://www.youtube.com/watch?v=oCEZC9w5cMc

Παράθεση:
Σχόλιο # 49 από Enikos

Τωρα το ποιος θα γελαει με ποιον, ειναι αλλη ιστορια...

Τα αλλα δεν τα καταλαβα...ψεματα να πω?...

Αρέσει στο μέλος Enikos

Serceg

# 60 στις 14/6/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Δεν σε προλαβα Rocker...

Πρωτον... ηθελα να σου πω οτι δεν νομιζω να εισαι ειλικρινης για το διλλημα οτι σε εσενα ειναι υποθετικο οταν αναφερεις  οτι ειχες ΠΟΛΛΕΣ σχεσεις (και ισως γι αυτο σε διαβαζω αδειο)...τι σ εκανε να φευγεις απο την μια σχεση στην αλλη...
Δευτερον...εκει στα αλλα Forums μηπως ειδες τον Εξωτερικο Ασθενη? καλο παιδι, με ανησυχιες και φιλοσοφικες συζητησεις, να γνωριστειτε...
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.