Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η Τέταρτη Διάσταση-θεωρία και εφαρμογή

Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Helenaki4

# 1 στις 10/6/2022
author
Γυναίκα / 46 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 2.147
'Aρεσαν+: 0%

Ο τίτλος είναι εμπνευσμένος από τη διατύπωση του συνομιλητή Ενικού σε γειτονικό θέμα.

Τον τρισδιάστατο κόσμο μας, τον ορίζει η Τέταρτη Διάστασή του , που κατοικοεδρεύει μέσα στο ανθρώπινο μυαλό.

Στα πλαίσια της ανθρώπινης "φαντασίας" εντάσσονται όχι μόνο οι φαντασιώσεις , αλλά όλες οι πνευματικές διεργασίες , οι σκέψεις που δίνουν συναισθήματα , οι πεποιθήσεις που διαμορφώθηκαν μέσα στη διάρκεια της Ζωής, οι υποθέσεις που κάνουμε για το μέλλον.Το σύνολο των παραπάνω , "γεννά" συμβατά γεγονότα .

Η θεωρία λέει πως οτιδήποτε ο άνθρωπος θεωρεί πιθανο , φυσικό και αυταπόδεικτο , το δημιουργεί μέσα στο πεδίο της Ζωής του.Ο Χριστός , οι μυστικιστές , το σύνολο των θρησκειών μίλησαν από νωρίς για αυτή την ικανότητα που διαθέτει ο άνθρωπος , ακόμα κι αν δεν το γνωρίζει.

Πρόσφατα , θαρρώ τα τελευταία 20 χρόνια περίπου , η Επιστήμη μέσω πειραμάτων επιβεβαίωσε την εγκυρότητα των λεγομένων τους.

Η Επιστήμη με λίγα λόγια απέδειξε ότι πάνω στον πλανήτη Γη , βρισκόμαστε 8.000.000.000 μοναδικές υποκειμενικότητες και αμφισβητεί πια ευθέως τον "ορθολογισμό" , τουλάχιστον όπως τον εννοούσαμε ως τώρα.

Προσωπικά , μέσα από ένα λαβύρινθο "συγκυριών" έφτασα σε αυτή τη γνώση τα τελευταία τρία χρόνια περίπου κι έκτοτε ξεκίνησα να εργάζομαι εντατικά , αρχικά για να μπορέσω να το δω στην πράξη και μετα να εφαρμόσω αυτό το Νόμο προς όφελος δικό μου και των άλλων.

Το ταξίδι της Συνειδητότητας είναι ένα ταξίδι ζωής . Όσο ψάχνεις , τόσο βρίσκεις.

'Εχω ήδη να διηγηθώ πολλά γεγονότα , που μου απέδειξαν ότι τόσο η Θρησκεία , όσο και οι επιστήμονες , γνωρίζουν πολύ καλά για ποιό πράγμα μιλάνε.

Μέσα στη συζήτηση , ευχαρίστως να διηγηθώ μερικά από αυτά , αν μου ζητηθεί.

Ας δούμε λοιπόν τί γνωρίζουμε όλοι γι 'αυτό και πώς μπορεί να εφαρμοστεί στην υγεία , στους στόχους , στις σχέσεις με τους άλλους , και σε ό.τι άλλο βάλει ο Νούς.

Αρέσει στα μέλη TheSpell, Dimitriosssss και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 2 στις 11/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Ο νους αντικαθιστα τις αισθησεις...

Αντιληψη...

https://www.youtube.com/watch?v=M_-3S6q8Rzo

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, TheSpell και σε ακόμα 3 μέλη.

Megalodondas

# 3 στις 11/6/2022
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 1.053

Είμαστε δημιουργοί της πραγματικοτητας μας με λίγα λόγια από την αδυναμία της πλήρους κατανόησης και εξήγησης των πραγμάτων.. 

Μικροί θεοί πού φτιάχνουν μεγαλύτερους και κάστρα στην άμμο..! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Helenaki4

Ο τίτλος είναι εμπνευσμένος από τη διατύπωση του συνομιλητή Ενικού σε γειτονικό θέμα.

Τον τρισδιάστατο κόσμο μας, τον ορίζει η Τέταρτη Διάστασή του , που κατοικοεδρεύει μέσα στο ανθρώπινο μυαλό.

Στα πλαίσια της ανθρώπινης "φαντασίας" εντάσσονται όχι μόνο οι φαντασιώσεις , αλλά όλες οι πνευματικές διεργασίες , οι σκέψεις που δίνουν συναισθήματα , οι πεποιθήσεις που διαμορφώθηκαν μέσα στη διάρκεια της Ζωής, οι υποθέσεις που κάνουμε για το μέλλον.Το σύνολο των παραπάνω , "γεννά" συμβατά γεγονότα .

Η θεωρία λέει πως οτιδήποτε ο άνθρωπος θεωρεί πιθανο , φυσικό και αυταπόδεικτο , το δημιουργεί μέσα στο πεδίο της Ζωής του.Ο Χριστός , οι μυστικιστές , το σύνολο των θρησκειών μίλησαν από νωρίς για αυτή την ικανότητα που διαθέτει ο άνθρωπος , ακόμα κι αν δεν το γνωρίζει.

Πρόσφατα , θαρρώ τα τελευταία 20 χρόνια περίπου , η Επιστήμη μέσω πειραμάτων επιβεβαίωσε την εγκυρότητα των λεγομένων τους.

Η Επιστήμη με λίγα λόγια απέδειξε ότι πάνω στον πλανήτη Γη , βρισκόμαστε 8.000.000.000 μοναδικές υποκειμενικότητες και αμφισβητεί πια ευθέως τον "ορθολογισμό" , τουλάχιστον όπως τον εννοούσαμε ως τώρα.

Προσωπικά , μέσα από ένα λαβύρινθο "συγκυριών" έφτασα σε αυτή τη γνώση τα τελευταία τρία χρόνια περίπου κι έκτοτε ξεκίνησα να εργάζομαι εντατικά , αρχικά για να μπορέσω να το δω στην πράξη και μετα να εφαρμόσω αυτό το Νόμο προς όφελος δικό μου και των άλλων.

Το ταξίδι της Συνειδητότητας είναι ένα ταξίδι ζωής . Όσο ψάχνεις , τόσο βρίσκεις.

'Εχω ήδη να διηγηθώ πολλά γεγονότα , που μου απέδειξαν ότι τόσο η Θρησκεία , όσο και οι επιστήμονες , γνωρίζουν πολύ καλά για ποιό πράγμα μιλάνε.

Μέσα στη συζήτηση , ευχαρίστως να διηγηθώ μερικά από αυτά , αν μου ζητηθεί.

Ας δούμε λοιπόν τί γνωρίζουμε όλοι γι 'αυτό και πώς μπορεί να εφαρμοστεί στην υγεία , στους στόχους , στις σχέσεις με τους άλλους , και σε ό.τι άλλο βάλει ο Νούς.

Η προέκταση είναι η διαμάχη της ελεύθερης βούλησης..! 

Αρέσει στα μέλη giorgos170, alexandriani1

Enikos

# 4 στις 11/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ορα...Ενεργεια...Δεν την φτιαχνουμε εμεις...

Υπηρχε-υπαρχει και θα υπαρχει . . . . . .

Αρέσει στα μέλη Dimitriosssss, Helenaki4

Enikos

# 5 στις 11/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

...ακουσαμε για το ματριχ, προσηλωθηκαμε στο ματριχ...ειναι αρρωστια...

https://www.youtube.com/watch?v=vn7SO6pD3-k

Αρέσει στο μέλος Helenaki4

Enikos

# 6 στις 11/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ανεβασα για αρχη δυο βιντεο, προκειμενου να μαθουμε το γλωσσαρι που θα περιεχεται στο θεμα...

Για την εννοιολογια μιλαω, η οποια ΚΑΙ συμφωνα με τις θετικες επιστημες εχει πολυ συγκεκριμενες ιδιοτητες...

Για να μην ξεκινησουμε τα α-μετρα, "ειπα αλλα εννοησα, επομενως και αρα ως εκ τουτου ΕΓΩ θεωρω ..."...κλπ κλπ κλπ 

Δεν θα μιλησουμε για την τρεχουσα ταση στην...τεχνη...

Ας μεθοδολογησουμε, αν μπορουμε...

Rocker_65

# 7 στις 11/6/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Θεωρώ πως η απάντηση στο θέμα σου εξαρτάται άμεσα από την υποκειμενική αντίληψη που έχει ο καθένας μας "περί Θεού" για την ύπαρξή του ή όχι και για τις ιδιότητες που του αποδίδουμε. Για αυτό νομίζω ότι αργά η γρήγορα θα μιλάμε για το Θεό και πάλι εδώ, αν υπάρχει ή όχι και μακάρι να κάνω λάθος.Η διαμάχη μεταξύ όντος/μη όντος, υλισμού/ιδεαλισμού είναι πανάρχαια, κρατά μέχρι τις μέρες μας και ούτε φαίνεται ότι θα λυθεί. Βρίσκεται ακόμα και στους κόλπους της σύγχρονης επιστήμης και όταν πειστώ ότι αυτή έχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΆ ασπαστεί την εν λόγω θεωρία (πολύ λίγα τα 20 χρόνια για μένα) και όχι μόνο μία μερίδα επιστημόνων που την προωθεί ως νέα τάσ(ξ)η, τότε ίσως πειστώ και για την ορθότητα της θεωρίας.

vanarabit

# 8 στις 11/6/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

##

Δεν έχω πειστεί αν υπάρχουν 4 ...ή... 5 ...ή ...6 ... ή ...7 ... ή και 8 διαστάσεις πού πολλοί επιστήμονες
αστροφυσικοί λένε ότι υπάρχουν ..
Έχω παρακολουθήσει από κοντά  δύο ομιλίες του Δανέζη πριν κάποια χρόνια ..
Ακόμη δεν έχει αποδειχθεί 100% ΚΑΙ από το σύνολο των επιστημόνων ..
Οπότε... το ΤΙ πιστεύει ο κάθε ένας από εμάς, είναι η δική του πίστη,
 πού όμως ΔΕΝ έχει αποδειχτεί με το πείραμα ..Κάποια ναι .. ΌΧΙ όλα ..

Σε ο,τι με αφορά, πιστεύω σε όλα αυτά τα ΑΠΙΘΑΝΑ "ΘΑΥΜΑΤΑ"
 πού μπορεί να πραγματοποιήσει ο ΝΟΥΣ μέσω του εγκεφάλου ..
Κάπου εκεί βρίσκομαι και πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες των τεσσάρων διαστάσεων και ανάλογα τα επίπεδα "συνειδητότητας" που έχει ο άνθρωπος, μπορεί να "βλέπει"  πέρα από το φυσικό του πλέγμα
 και παράλληλα να βιώνει την ίδια στιγμή σε άλλες διαστάσεις, μια διαφορετική "πραγματικότητα" ..

Στην τέταρτη πχ διάσταση (δική μου άποψη) τοποθετώ την διάσταση των συναισθημάτων μας,
 όταν πχ κοιμόμαστε ...και ονειρευόμαστε .. ΔΕΝ θεωρώ ότι όλα τα όνειρα είναι απλώς όνειρα ..
Μέσω ονείρων γίνονται πολλά αστρικά ταξίδια στο παρελθόν και στο μέλλον ..
Έχω προσωπική εμπειρία και όταν φτάσει εκεί η συζήτηση,
θα τοποθετηθώ μέσα από τις αλλεπάλληλες εμπειρίες πού έχω βιώσει,
 αρκεί μνα μιλήσουν και άλλοι με παρόμοιες εμπειρίες ..

Ως προς τα "Ακασικά αρχεία" πού μίλησε ο Ενικός,
 έχουν να κάνουν με την διάσταση της σκέψης και της νόησης ...όμως πάμε αλλού εδώ και μοιραία θα γίνουν αναφορές ΚΑΙ στον ΘΕΟ !!!

έχουν να κάνουν με την διάσταση της σκέψης και της νόησης ...όμως πάμε αλλού εδώ και μοιραία θα γίνουν αναφορές ΚΑΙ στον ΘΕΟ !!!

girl_aloud

# 9 στις 11/6/2022
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 239
Επειδη πρωτη φορα ακουω τις εννοιες Τεταρτη Διασταση και αστρικα ταξιδια, αν θελετε Helenaki και vanarabit μιληστε για τις εμπειριες σας. Δεν ξερω αν υπαρχει Τεταρτη Διασταση οπως την ονομαζετε εδω. Στα ονειρα δεν πιστευω με την εννοια του ονειροκριτη (πχ αν δεις ψαρια θα ειναι λαχταρα), αλλα οτι ειναι εικονες που φτιαχνει το μυαλο μας οταν ξεκουραζεται (δεν ξερω αν ισχυει). Γενικως ειμαι ασχετη.

Enikos

# 10 στις 11/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Πως θα ελειπε ο Θεος απο μια τετοια συζητηση...δεν γινεται...

Θα ηταν σαν να μιλαμε για τον ιδιο, παριστανοντας οτι ειναι απων...

Enikos

# 11 στις 11/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Και εγω θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες της Χελενακι και της Βανας...

Helenaki4

# 12 στις 11/6/2022
author

Εφόσον πιστεύετε ότι είμαστε οι δημιουργοί της πραγματικότητάς μας , γιατί λέτε ότι φτιάχνουμε κάστρα στην άμμο? Αν θέλετε διευκρινίστε για να μπορέσω να καταλάβω το συλλογισμό σας.

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από Megalodondas

Είμαστε δημιουργοί της πραγματικοτητας μας με λίγα λόγια από την αδυναμία της πλήρους κατανόησης και εξήγησης των πραγμάτων.. 

Μικροί θεοί πού φτιάχνουν μεγαλύτερους και κάστρα στην άμμο..! 

Η προέκταση είναι η διαμάχη της ελεύθερης βούλησης..! 

Αρέσει στο μέλος Enikos

Helenaki4

# 13 στις 11/6/2022
author

Όχι , δεν πρόκειται προσωπικά  να συμμετάσχω σε συζήτηση σχετικά με το αν υπάρχει ή όχι Θεός , πιστεύω ούτε και οι υπόλοιποι συνομιλητές , καθώς το εν λόγω θέμα δεν εξετάζει κάτι τέτοιο.

Δε βλέπω επίσης καμμιά απολύτως διαμάχη , απεναντίας πρόκειται για συμφωνία.

Ο άνθρωπος διαθέτει την ικανότητα να δημιουργεί τη Ζωή του μέσω του 4D του που δεν είναι άλλο από τις σκέψεις του.

Ο μόνος τρόπος να πειστείτε , είναι να κάνετε πείραμα. Και για μένα , έτσι έγινε και συνεχίζει να γίνεται.

Η ορθότητα της θεωρίας , αποδείχτηκε μπροστά μου και μόνο τότε μπήκα στη διαδικασία να ασχοληθώ σοβαρά και να αλλάξω τον τρόπο που σκέφτομαι .

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Rocker_65
Θεωρώ πως η απάντηση στο θέμα σου εξαρτάται άμεσα από την υποκειμενική αντίληψη που έχει ο καθένας μας "περί Θεού" για την ύπαρξή του ή όχι και για τις ιδιότητες που του αποδίδουμε. Για αυτό νομίζω ότι αργά η γρήγορα θα μιλάμε για το Θεό και πάλι εδώ, αν υπάρχει ή όχι και μακάρι να κάνω λάθος.Η διαμάχη μεταξύ όντος/μη όντος, υλισμού/ιδεαλισμού είναι πανάρχαια, κρατά μέχρι τις μέρες μας και ούτε φαίνεται ότι θα λυθεί. Βρίσκεται ακόμα και στους κόλπους της σύγχρονης επιστήμης και όταν πειστώ ότι αυτή έχει ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΆ ασπαστεί την εν λόγω θεωρία (πολύ λίγα τα 20 χρόνια για μένα) και όχι μόνο μία μερίδα επιστημόνων που την προωθεί ως νέα τάσ(ξ)η, τότε ίσως πειστώ και για την ορθότητα της θεωρίας.

Αρέσει στα μέλη Dimitriosssss, Enikos

Helenaki4

# 14 στις 11/6/2022
author

Βάνα μου , κατά τη γνώμη μου τα πράγματα είναι πιο απλά και αυταπόδεικτα .

Τι εννοώ.

Τα θνητά μας μάτια βλέπουν τρεις διαστάσεις. Η Τέταρτη Διάσταση βρίσκεται μέσα στον εγκέφαλό μας και ορίζει τις άλλες τρείς.

Οτιδήποτε είδες με τα μάτια σου στις τρεις διαστάσεις , με κάποιον τρόπο είχε παρατηρηθεί μέσα στο 4D σου ΠΡΙΝ το δεις να συμβαίνει.

Αυτό λέει ο Νόμος.

Δίνω παράδειγμα (δικό μου , πριν καταλάβω ότι εγώ το "γέννησα")

Η μητέρα μου ήταν άρρωστη , ξέραμε ότι φεύγει , δεν ξέραμε το πότε.

Εγώ δούλευα και δεν ήξερα πώς να κανονίσω τη δουλειά μου , ώστε να μπορέσω να ταξιδεψω να τη χαιρετήσω όταν θα έρθει η ώρα.

Ήθελα τουλάχιστον να φύγει ΣΚ για να έχω χρόνο να ετοιμάσω μετά το ταξίδι τα της κηδείας.

Σάββατο βράδυ , πέφτω για ύπνο, τη βλέπω στον ύπνο μου να μου λέει "γεια σου τώρα".

Ξυπνάω και ΗΞΕΡΑ οτι σήμερα είναι η μέρα.

Τηλεφωνώ στον αδερφό μου , ακόμα ζούσε.

Κι όμως ετοιμάστηκα και πήγα, Απλά το ήξερα.

Λίγο πριν φτάσω , με πήραν τηλ ότι είχε φύγει.

Τότε το ερμήνευσα ως προαίσθημα για κάτι που ούτως ή άλλως θα συνέβαινε έτσι.

Τώρα πιά , ύστερα από ένα μακρύ "ταξίδι" στον κόσμο του μυαλού , γνωρίζω ότι τη συγκυρία εγώ η ίδια την έκανα έτσι, ωστε να είναι αυτό που με ανακουφίζει.

Το προαίσθημά μας , αυτό που λέμε "ξέρω μέσα μου ότι" , είναι ο Δημιουργός και όχι ο προάγγελος του έξω.

Αυτή είναι μια από τις εκατομμύρια εφαρμογές του Νόμου για τον οποίο μιλώ.

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από vanarabit

##

Δεν έχω πειστεί αν υπάρχουν 4 ...ή... 5 ...ή ...6 ... ή ...7 ... ή και 8 διαστάσεις πού πολλοί επιστήμονες
Έχω παρακολουθήσει από κοντά  δύο ομιλίες του Δανέζη πριν κάποια χρόνια ..
Ακόμη δεν έχει αποδειχθεί 100% ΚΑΙ από το σύνολο των επιστημόνων ..
Οπότε... το ΤΙ πιστεύει ο κάθε ένας από εμάς, είναι η δική του πίστη,
 πού όμως ΔΕΝ έχει αποδειχτεί με το πείραμα ..Κάποια ναι .. ΌΧΙ όλα ..

Σε ο,τι με αφορά, πιστεύω σε όλα αυτά τα ΑΠΙΘΑΝΑ "ΘΑΥΜΑΤΑ"
 πού μπορεί να πραγματοποιήσει ο ΝΟΥΣ μέσω του εγκεφάλου ..
Κάπου εκεί βρίσκομαι και πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες των τεσσάρων διαστάσεων και ανάλογα τα επίπεδα "συνειδητότητας" που έχει ο άνθρωπος, μπορεί να "βλέπει"  πέρα από το φυσικό του πλέγμα
 και παράλληλα να βιώνει την ίδια στιγμή σε άλλες διαστάσεις, μια διαφορετική "πραγματικότητα" ..

Στην τέταρτη πχ διάσταση (δική μου άποψη) τοποθετώ την διάσταση των συναισθημάτων μας,
 όταν πχ κοιμόμαστε ...και ονειρευόμαστε .. ΔΕΝ θεωρώ ότι όλα τα όνειρα είναι απλώς όνειρα ..
Μέσω ονείρων γίνονται πολλά αστρικά ταξίδια στο παρελθόν και στο μέλλον ..
Έχω προσωπική εμπειρία και όταν φτάσει εκεί η συζήτηση,
θα τοποθετηθώ μέσα από τις αλλεπάλληλες εμπειρίες πού έχω βιώσει,
 αρκεί μνα μιλήσουν και άλλοι με παρόμοιες εμπειρίες ..

Αρέσει στα μέλη Egwkiesu, Enikos

Helenaki4

# 15 στις 11/6/2022
author

Δύο ιστορίες θα μοιραστώ μαζί σου , φίλε Ενικέ και με τους υπόλοιπους.

Η πρώτη εκτυλίσσεται δυο χρόνια πίσω περίπου .

Στη δεδομένη χρονική στιγμή , διαβάζω πολλή θεωρία , μαρτυρίες , πολλά επιστημονικά άρθρα αλλα και μανιωδώς Neville Goddard , ο οποίος βοηθάει πολύ τον αναγνώστη να ανακαλύψει τις εσωτερικές του δυνάμεις.

Κάθομαι λοιπόν στον καναπέ και λέω "ας δοκιμάσω να φτιάξω κάτι στο μυαλό μου"

Το κινητό μου είχε παλιώσει , τι πιο ωραίο να κλείσω τα μάτια να φανταστώ ότι κρατώ ένα καινούριο.

Λέω "δεν το πληρώνω, θα έρθει μόνο του".

Κλείνω τα μάτια , φαντάζομαι ότι το βλέπω στο χέρι μου, αισθάνομαι τα δάχτυλά μου να το αγγίζουν , το βλέπω όσο πιο ζωντανά μπορώ και νιώθω με τις αισθήσεις μου ότι αυτό που βλέπω τώρα είναι αληθινό.

Ξαφνικά αρχίζω να νιώθω χαρά ! Ψήθηκα! Έχω καινούριο κινητό! καλέ είναι άσπρο , στο χρώμα που ήθελα!

Έκατσα εκεί για κανένα τέταρτο της ώρας και το καταφχαριστήθηκα.

Μετά το ξέχασα , σηκώθηκα έκανα δουλειές , ετρεχα με το παιδί.

Πέρασαν λίγες μέρες , στο ωδείο μου λεει μια μαθήτρια "Κυρία οι γονείς μου μου πήραν καινούριο κινητό!"

(Ξέρω καλά ότι πολλοί αναφέρουν ότι όταν κάποιος άλλος έρχεται να σου πει ότι έχει αυτό που κι εσύ θέλεις , είναι σημάδι ότι έρχεται και για σένα).

Πέρασαν άλλες δύο εβδομάδες περίπου , ένα μεσημέρι σκέφτομαι "που είναι ρε γμτ το κινητό μου?"

Εκεί πάνω δεν είπα "α βλακείες λένε , δε γίνονται τέτοια"

Είπα απλώς "Ξέρω ότι θα έρθει, δεν ξέρω πότε , πάντως θα έρθει" Και το πίστευα.

Την επόμενη μέρα με παίρνει τηλ η αδερφική μου φίλη, μου λεει

"Έχω για σένα ένα κινητό , είναι ολοκαίνουριο , το αγόρασε ο Λ. σ.σ. ο άντρας της και το μετάνιωσε , θέλει να σου το δώσει."

-Είσαι με τα καλά σου της λέω ? Πουλήστε το ή να σου δώσω εγώ τα χρήματα!

Όχι μου λέει , μας έχεις σταθεί πολύ (έχω βοηθήσει σε πρακτικά θέματα δικά του) και μου το λέει από χτές , σε παρακαλώ δέξου το , εκείνος θα πάρει καινούριο , έχει πολλή δουλειά τελευταία και πραγματικά γουστάρει να στο δώσει, μην το αρνηθείς.

Σημειωτέον ότι μέσα στη φιλία μας ποτέ αλλοτε δεν είχαμε την κουλτούρα να κάνουμε δώρα αξίας κινητού μεταξύ μας.

Αυτός είναι ο Νόμος και δεν κάνει εξαίρεση ακόμα και στην ύλη.

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Enikos

Και εγω θα ηθελα να ακουσω τις εμπειριες της Χελενακι και της Βανας...

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Dimitriosssss και σε ακόμα 1 μέλος.

Helenaki4

# 16 στις 11/6/2022
author

Η δεύτερη ιστορία είναι πιο πρόσφατη και διαδραματίζεται πια σε μια περίοδο που ξέρω οτι δεν είμαι μόνο σάρκα και οστα , αλλά κάτι πολύ πιο βαθύ, έχοντας ζήσει πολύ περισσότερες συνειδητές μου δημιουργίες .

Έχω τη μικρή μου στη ντουζιέρα και όπως την κάνω μπάνιο , ξαφνικά βλέπω κάτι διογκωμένο στη βουβωνική χώρα.

Με χτυπάει ένα πολύ δυσάρεστο συναίσθημα , ρωτάω αν πονάει , μου λέει όχι , παίρνω μερικές βαθιές ανάσες , παίρνω τηλ τον παιδίατρο , με στέλνει για υπέρηχο.

Η γιατρός που κάνει τον υπέρηχο , έχει αποφανθεί : Είναι κήλη και θέλει εγχείρηση!!!

Το τελευταίο πράγμα που θέλει ένας γονιός , είναι το παιδί του στο χειρουργείο ναρκωμένο .

Λέω μέσα μου "αποκλείεται, δεν κατάλαβε καλά η κυρία και έχει κάνει λάθος"

Έχω και τον πατέρα της κόρης μου στα πατώματα που δεν καταλαβαίνει από ενέργεια , θέλει μόνο τη γνωμάτευση του γιατρού .

"Οκ λέω , αυτό θέλεις , αυτό θα έχεις"

Το βράδυ βάζω ένα ποτήρι κρασί λίγο να πέσουν οι παλμοί. λέω στον εαυτό μου "ξέρεις ποια είσαι, και ξέρεις και τι μπορείς να κάνεις".

Κλείνω τα μάτια και φέρνω τον εαυτό μου στο 4D μπροστά στο γιατρό στο σχετικό Τμήμα στο Παίδων.

Τον βλέπω με την ποδιά του να μου λέει " Κυρία μου , δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι , μπορείτε να φύγετε"

Αρχισα να το κάνω λούπα στο μυαλό μου

"Κυρία μου δε χρειάζεται να κάνετε κάτι, μπορείτε να φύγετε"

Στην αρχή το μυαλό ξέρει ότι είναι μυθοπλασία , όμως συνέχισα να επαναλαμβάνω τη φωνή του μέσα στο αυτί μου

Άρχισα να χάνομαι σε αυτήν τη αίσθηση μέχρι που ..ναι ! Καλέ μια χαρά ήταν απ'την αρχή!

Ένιωσα στη σπονδυλική μου στήλη την ανακούφιση. Αφού το είπε ο γιατρός!

Μια χαρά!

Το έκανα και το επόμενο βράδυ και αυτή τη φορά , ακούστηκε πολύ πιο φυσικό και αναμενόμενο.

Δύο μέρες μετα πήγαμε στο ραντεβού στο Παίδων .

Μαντέψτε τί ακουσα ...

ένιωσα ακριβως την ίδια ανακούφιση σε ρέπλικα , σαν αυτή που είχα νιώσει στο 4D.

Ο μπαμπάς της μικρής ήταν ευτυχισμένος , αφού είχε ακούσει απ'το γιατρό αυτό που ήθελε.

Στη δική μου πραγματικότητα , εγώ αποφασίζω , Η Υγεία είναι αγαθό μη διαπραγματεύσιμο.

Αυτό είναι το θαύμα της κβαντικής που συνήθως δεν κάνει κρότο. 

Όταν μέσα του ο άνθρωπος ξέρει τί θα συμβεί , αυτό συμβαίνει .

Η κβαντική τον μεταφέρει σε εκείνο ακριβώς το σημείο.

Να ξέρετε ότι όλοι όσοι διαβάζετε , μπορείτε όπως εγώ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ.

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Paralia48 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 17 στις 12/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κανεις μας, λογω της φυσιολογιας μας η οποια ειναι "κατασκευασμενη" για εναν τρισδιαστατο κοσμο δεν μπορει καν να κατανοησει οτι υπαρχουν, διοτι...

Δεν εχει τα αντιστοιχα αισθητηρια οργανα...

Μονο ο αρχων νους μπορει-θα μπορεσει, να μας δωσει εικονα τους, αν και ακομα και αυτη θα ειναι παραμορφωμενη οπως ξερουμε...

Μενει σε εμας...οταν συμβει αυτο...οταν μπορεσουμε δηλαδη να δωσουμε υλικη υποσταση σε αυτες τις εικονες, (ορα σημειο καμπυλωσης του χωρου απο ενα συγκεκριμενο βαθμο και πανω), να εκπαιδευσουμε τον εαυτο μας να αντιληφθει την δυναμη των "υποκειμενικων κοσμων"...

Βεβαια, υπαρχουν νοημοσυνες αυτη την στιγμη οι οποιες αντιλαμβανονται την μηχανικη των "κοσμων", αλλα δεν νομιζω να ειμαστε εμεις...

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από vanarabit

##

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, giorgos170

Rocker_65

# 18 στις 12/6/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
# 13 Συμφωνία μεταξύ όντος/μη όντος ; Συμφωνία μεταξύ αντιθέτων ; Πώς γίνεται αυτό ; Έχει ανακαλυφθεί μήπως η ενοποίηση όλων των θεωριών στην Επιστήμη, κάτι που και ο Stephen Hawking θεωρούσε άπιαστο όνειρο ;Μπορείτε να αποδείξετε ότι ο άνθρωπος " δημιουργεί τη ζωή του από τις σκέψεις του " και όχι ότι " οι σκέψεις του δημιουργούνται από τη ζωή του " ;Περιμένω λοιπόν να μου προτείνετε ένα πείραμα. Θέλω πολύ να πειστώ !

Enikos

# 19 στις 12/6/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ζητάτε και θα σας δοθεί, ψάχνετε και θα βρείτε, χτυπάτε την πόρτα και θα σας ανοιχτεί. Γιατί όποιος ζητάει λαβαίνει κι όποιος ψάχνει βρίσκει κι όποιος χτυπά του ανοίγεται.

Κατα Ματθαιον 

Αυτο, δεν ειναι μια πολιτικη ρηση προς αγραν ψηφων...

Σιγουρα καποια στιγμη θα παραθεσω ενα σχετικο βιντεο, ως υποθεση εργασιας, για να μην το πω...αποκρυπτογραφηση...

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Helenaki4 και σε ακόμα 1 μέλος.

giorgos170

# 20 στις 12/6/2022
author
Ανδρας / 77 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.754

iStock-1128876690-400x400.jpg

Ουπς !$$$!!  Το κείμενο σας είναι πολύ μικρό και δεν μπορεί να Μαντέψτε  τί  άκουσα .,.,.!!  .,.,.,.:::.,.,.,. ...,
Αρέσει στα μέλη TheSpell, Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-17)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.