Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εικαστικες τεχνες

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Rocker_65

# 61 στις 17/6/2022
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χολαργός
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 106
'Aρεσαν+: 0%

# 59

Την "πράσινη νεράιδα" λες, με το 53% αλκοόλ. Και εγώ το έχω δοκιμάσει και πραγματικά είναι σαν το διάβολο, το έκοψα πριν αρχίσει να "με πίνει". Στη λογοτεχνία και τους "καταραμένους ποιητές" οι περισσότεροι μεθύστακες χαχα... Αλλά και η ιστορία του Lautrec είναι ενδιαφέρουσα (La Goulue), την είχα δει παλιά, σε ταινία. Μια και λες για αυτά...τί γνώμη έχεις για το κίνημα της " Pop Art" ως προς τη Ζωγραφική ; Πες με και άσχετο, αλλά όποιον πίνακα σχετικό έχω δει, δε μου αρέσει. Νοιώθω, λες και εξευτελίζουν τη Ζωγραφική... πολύ περισσότερο και από την "Αφηρημένη" τεχνοτροπία...ποια είναι η γνώμη σου ;

vanarabit

# 62 στις 17/6/2022
author
Γυναίκα / 75 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.115

#

Στην σύγχρονη εποχή έχουν προσχωρήσει και άλλα είδη Τέχνης,
στις "ΚΑΛΕΣ ΤΕΧΝΕΣ ...ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ"
Όπως είναι η όπερα, η φωτογραφία, η λογοτεχνία, η ποίηση, τα κόμικς, η όπερα, κλπ ..
Αλίμονο, αν θεωρούσαμε "σχιζοειδής" προσωπικότητες εξ ορισμού (κάπου το διάβασα .. δεν θυμάμαι τώρα )  
όλους εκείνους οι οποίοι ασχολούνται με τις παραπάνω τέχνες ..
Δλδ, ο Κωστής Παλαμάς, ο Σεφέρης, Ο Ελύτης, ο Καβάφης και άλλοι πολλοί,
όπως είναι οι ζωγράφοι, οι γλύπτες, όσοι έχουν ανάγει σε Τέχνη την φωτογραφία,
ή, όσοι ασχολούνται με την όπερα, κλπ, κλπ , ότι έχουν θέματα ψυχιατρικά ..

Εκτός .. και αν δεν έχω επαρκώς κατανοήσει, αυτό πού έγραψες ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από spacetube
51#Ξεκινησα με θεμα την ζωγραφικη αλλα καποιοι συνοδοιποροι εδω μπηκαν σε αλλα μονοπατια ψυχιατρικη σχιζοφρενεια και γενικωτερα θεματα που απτωνται των προσωπικων τους ανυσηχιων και οχι των εικαστικων.. προσωπικα δεν κανω διαχωρισμους στην τεχνη θαυμαζω και αγαπω ολες τις μορφες της. Λατρευω την κλασσικη μουσικη οπως και την παραδοσιακη, την αρχιτεκτονικη, οτι ειναι προιον πνευματος μας υψωνει και δειχνει την ομορφια της ανθρωπινης ψυχης και του πνευματος..

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Rocker_65

# 63 στις 17/6/2022
author

# 60

Νομίζω, η Vanarabit απλά ανέφερε τί θεωρείται από τη Βιβλιογραφία ως Καλές Τέχνες που και αυτό αλλάζει· πχ στον προηγούμενο αιώνα θεωρούνταν 7, ενώ τώρα ψάχνουμε... για τη δέκατη. Δηλαδή, πιστεύεις ότι η αντοχή στο χρόνο, δεν είναι βασικό κριτήριο για το τί είναι Τέχνη ; (Επειδή με την πάροδο του χρόνου θα αποτυπωθεί και στη Βιβλιογραφία)...Είσαι δηλαδή της άποψης του Frank Zappa " Τέχνη κάνω επειδή έτσι το βλέπω ακόμα και όταν περάσω ένα λευκό τελάρο στο κεφάλι μου και σε όποιον δεν το θεωρήσει Τέχνη πρόβλημα δικό του " ;
Αρέσει στα μέλη vanarabit, giorgos170

Enikos

# 64 στις 17/6/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.290

Μην πινετε τετοια πραματα, υπαρχει κινδυνος...

Να γινετε...ετσι...

Αρέσει στα μέλη alisida, MiltosRNLI1930 και σε ακόμα 2 μέλη.

vanarabit

# 65 στις 17/6/2022
author
Γυναίκα / 75 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.115

#

Καλή συνέχειααα ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 64 από Enikos

Μην πινετε τετοια πραματα, υπαρχει κινδυνος...

Να γινετε...ετσι...

Αρέσει στο μέλος Enikos

MiltosRNLI1930

# 66 στις 17/6/2022
author
Ανδρας / 61 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 6.358

Δεν υπαρχει

ενας Χριστιανος να εξηγησει και σ'εμας των υποφραγματων του Sxeseis gr.τι ειναι οι εικαστικες τεχνες ?

Αρέσει στα μέλη giorgos170, vanarabit και σε ακόμα 1 μέλος.

Rocker_65

# 67 στις 17/6/2022
author

# 62 vanarabit

Εγώ το έγραψα, αλλά ίσως το διάβασες και αλλού. " Σχιζοειδής προσωπικότητα " είναι τύπος προσωπικότητας· δε σημαίνει ότι χρειάζεται ψυχίατρο. Απλά, είναι πιο ευάλωτοι από τους άλλους σε συγκεκριμένες ψυχικές ασθένειες. Κάτι όπως λέμε, ο τύπος του παχύσαρκου είναι πιο επιρρεπής από άλλους σε διαβήτη ή καρδιακές παθήσεις. Και το κλείνω εδώ, γιατί είναι εκτός θέματος.
Αρέσει στο μέλος vanarabit

spacetube

# 68 στις 17/6/2022
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Πεντέλη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 719
61#Δεν εχω δοκιμασει αψεντι..δεν εχω ιδεα,θα πρεπει να ηταν μαγικο..οταν ζωγραφιζω η σχεδιαζω το βραδυ αργα ενα μπουκαλι κρασι μπορει να φυγει ευκολα..δεν μπορω να το εξηγησω ειδικα χειμωνα..ποπ αρτ..δεν ξερω προσωπικα τα εργα αυτα δεν με αγγιζουν. Andy Warhol.. δεν μου λεει κατι..ντε κουνινγκ..το ιδιο. Τον καλο πινακα τον καταλαβαινω απο το ποση ωρα θα διαθεσω να τον κοιταζω..την ταφη του κομη ορτιθ στο τολεδο του γκρεκο στεκομουν 20 λεπτα και δεν τον χορταινα..προσωπικα θεωρω οτι η ποιοτικη ζωγραφικη ειναι ενας συνδυασμος καλης τεχνικης με προσωπικο υφος. Ο εξπρεσιονισμος εχει ενδιαφερον. Οι υπερεαλιστες με αφηνουν αδιαφορο. Και ο δικος μας τσαρουχης με συγκινει οι ζωγραφιες του με πανε πισω στην παιδικη μου ηλικια, και τι μορφη ανθρωπου!! Φιλοσοφος. Το σπιτι του στο μαρουσι ειναι μουσειο ενα ομορφο νεοκλασσικο αρχοντικο ακριβως σαν τον ιδιο τον καλλιτεχνη!!
Αρέσει στα μέλη vanarabit, Rocker_65

Enikos

# 69 στις 17/6/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.290

Ο Τσαρουχης ηταν που ζωγραφιζε ολο ναυτες?...

Heptamer

# 70 στις 17/6/2022
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.065

60% αλκοόλ... 

Δε μπορεί να πιωθει σκέτο. 

Διαβολος; Οχι. 

Αν ξέρεις να το πιεις (βάζοντας του  φωτιά να εξατμιστει λίγο το αλκοολ ή περνωντας το αργά από ζάχαρη) αντέχεται μια χαρά. 

Η ψυχοτροπος ουσία θουγιονη είναι σε (χαμηλή) ποσοτητα που δε μπορεί να επιφέρει την παραμικρη παραισθησιογονα επίπτωση. 

Εξαίρετο πρόσθετο για Bowle! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 61 από Rocker_65

# 59Την "πράσινη νεράιδα" λες, με το 53% αλκοόλ. Και εγώ το έχω δοκιμάσει και πραγματικά είναι σαν το διάβολο, το έκοψα πριν αρχίσει να "με πίνει". 
Αρέσει στο μέλος spacetube

Rocker_65

# 71 στις 17/6/2022
author

# 68

Ποπ Αρτ , δε θα έβαζα ποτέ σπίτι μου. Σουρρεαλισμός, κάπου με ελκύει, αλλά πάλι δε θα έβαζα. Εκτός Τσαρούχη, μου αρέσει και ο Εγγονόπουλος. Προτιμώ τοπία που αναπαριστούν πιστά τη Φύση.Ζω σε αστικό περιβάλλον και είναι σαν "παράθυρα στην εξοχή.# 70 (Heptamer) Το μπουκάλι έγραφε 53%. Είχε γεύση θυμάμαι περίπου σα να καταπίνεις οδοντόκρεμα herbal. Τις ξέρω τις 2 μεθόδους που γράφεις, το ήπια σκέτο. Είπα "διάβολος", όχι ως προς τις παραισθήσεις, αλλά στο πόσο ύπουλα άρχιζα να εξαρτούμαι από αυτό, σε βαθμό που να εμφανίζω στερητικά σύνδρομα.
Αρέσει στο μέλος spacetube
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost