Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Πλούσιοι και φτωχοί

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

TheSpell

# 1 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 64
'Aρεσαν+: 0%

Πλούσιοι και φτωχοί

Αφού πια η μεσαία τάξη λιγοστεύει, μείναμε πολλοί φτωχοί και λίγοι πλούσιοι.

Οι πλούσιοι μας βλέπουν σαν μύγες και product μαζάνθρωπου, εμείς τους ζηλεύουμε και τους φθονούμε.

Αν όμως το σκεφτούμε λίγο πιο ολιστικά οι πλούσιοι υπερτερούν σε μερικά καθοριστικά σημεία (πέρα απ' τα λεφτά).

1. Έχουν μάθει να πετάνε πράγματα.

2. Δεν συμβιβάζονται με την μιζέρια και διεκδικούν μονίμως ένα όμορφο περιβάλλον γι' αυτούς.

3. Δεν παγιώνονται.

Είναι 3 αρετές που σπάνια τις συναντάμε σε φτωχούς.

Τα σπιτάκια μας είναι παραφουσκωμένα τσαντήρια που βρομίζουν γρήγορα απ' τη σκόνη. Ένα σωρό σκατολοίδια, άχρηστα πράγματα, μαζεμένα σαν σε κατοχικό σύνδρομο.

Οι κήποι των πλουσίων; Γκαζόν, απλοσιά και κάπου ξέμπαρκα ένα πυθάρι για ντεκόρ.

Τα σπίτια τους μεγάλα μεν η αισθητική τους ΖΕΝ. Ξέρουν να κερδίζουν κάθε λεπτό, κάθε δευτερόλεπτο ζωής.

Δεν διστάζουν να αλλάξουν κατεύθυνση ακόμα κι αν έχουν χασούρα. Δημιουργούν.

Τώρα βέβαια θα πουν κάποιοι ποιες αρετές τσαμπουνάς όταν δεν έχω να πληρώσω το ρεύμα. Στο βαθμό όμως που μας αναλογεί βρεθήκαμε κι εσύ κι εγώ με "φτωχή" νοοτροπία και πληρώνουμε το τίμημα, άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο.

Αν κοιτάξει ο καθένας μέσα του είναι σίγουρο ότι θα βρει πολλούς λόγους που τον φέραν μέχρι εδώ.

Στη δική μου περίπτωση είχα συμβιβαστεί για 8 χρόνια με την ιδέα ότι θα ζω σε ένα ακατάστατο, ακαλαίσθητο σπίτι, λόγω αδυναμίας της "συντρόφου" να διαχειριστεί το χωρόχρονο της.

Πήγα σε μεγαλύτερο σπίτι, πλήρωσα/πληρώνω σχεδόν διπλάσιο ενοίκιο, γέμισε κι αυτό.

Όταν βρεθήκαμε σε διάσταση άρχισα να αναθεωρώ την τακτική μου. Γίνομαι ολοένα φτωχότερος σκέφτηκα, αλλά δυναμώνω στο μυαλό.

Κράτησα το master υπνοδωμάτιο, το WC, το διάδρομο απ' την πόρτα μέχρι το δωμάτιο, τα υπόλοιπα δικά της.

Οι δικοί μου χώροι λάμπουν. Το δωμάτιό μου έχει ακριβώς ότι χρειάζομαι τίποτα παραπάνω, διακόσμησα με πίνακες που μου αρέσουν, "έσπασα" τις γωνίες έξυπνα με μακρόστενα έπιπλα και κατάλληλο φωτισμό.

Παρόλο που έχω ογκώδη πράγματα (4 κιθάρες) καταφέρνω να διατηρώ ισορροπία στο χώρο. Ό,τι δεν χρησιμοποιείται χώνεται σε ντουλάπες και πατάρια.

Νοσταλγώ η αλήθεια είναι τις εποχές που έμενα μόνος μου και διαμόρφωνα το χώρο μου όπως ήθελα.

Αλλά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής κι εγώ λίγη τσαπατσουλιά την είχα μέσα μου.

Αρέσει στα μέλη alisida, Rocker_65

Rocker_65

# 2 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χολαργός
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 305

Τα καλύτερα πράγματα είναι τα δωρεάν

Είδες ο καπιταλισμός ; Πλήρωνε τώρα συνδρομή για να στείλεις μήνυμα.

Οι σκύλοι που έβαλε ο άνθρωπος να φυλάνε το κοπάδι, αποδείχτηκαν λύκοι. Έφαγαν τον άνθρωπο, άρχισαν να τρώγονται και μεταξύ τους. Τα πιο πολλά πρόβατα έπεσαν στο γκρεμό και τα λίγα που έμειναν κατέφυγαν στα βουνά και έγιναν "κατσίκια" για να τα βγάλουν πέρα. Ο "παλιός σηπτόμενος κόσμος του Αριστοτέλη " που έλεγες, δυστυχώς είναι ακόμα εδώ... Έχει γίνει ακόμα παλιότερος και βρωμάει. Γέμισε αρρώστους, σωματικά και διανοητικά.

Διαφωνώ και στις 3 αρετές :

1) Για αυτό, θα επιβιώσουν και πιο δύσκολα όταν τα πράγματα γυρίσουν τούμπα.

2) Κανείς δε συμβιβάζεται. Και οι φτωχοί το κάνουν, αλλά με πιο "αθόρυβους" τρόπους.

3) Αυτό, φέρνει αναποφασιστικότητα. Και στη συνέχεια "πονοκέφαλο", για το πώς θα τοποθετηθούν, ή πού θα επενδύσουν.

Έχουν μόνο μία αρετή τελικά, που είναι όμως βασική και επί του πρακταίου. Καλύτερη πληροφόρηση σε θέματα Υγείας, μεγαλύτερη πρόσβαση σε φάρμακα, γιατρούς και δομές Υγείας, επομένως μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής. Το πετυχαίνουν με τα λεφτά, αλλά και τις γνωριμίες τους. Οκ, μπορούν να ζήσουν παραπάνω.

Είπε όμως και ο αρχαίος σοφός, όπως δε διαλέγεις το περισσότερο φαγητό αλλά το καλύτερο, έτσι και η ζωή που θα ζήσεις σε νοιάζει να είναι η καλύτερη και όχι η περισσότερη. Βάζεις τα standards σου.

Do It Yourself. Διαχρονικό, μην το ξεχνάς ποτέ. Άμα οι φτωχοί δεν έχουν να πληρώσουν ρεύμα, να μην αγωνιούν· έτσι και αλλιώς θα κοπεί. Να μάθουν να ζουν με κεριά και με πιο πολλά ρούχα το χειμώνα. 

Τα καλύτερα πράγματα είναι τα τζάμπα. Φτιάξε μία κιθάρα μόνος σου· θα τη χαρείς ακόμα περισσότερο από τις 4 κιθάρες.Τα free happenings έχουν το χαβαλέ. Το ξέρεις καλά αυτό. Η μιζέρια έρχεται, όταν πλακώνεσαι με καδρόνια και στυλιάρια, γιατί δε σε άφησαν να μπεις μέσα που είχε πανάκριβο εισιτήριο να δεις τον αγώνα ή το Είδωλο. "Διαίρει και βασίλευε".

Λιγοστεύουν τα τζάμπα, αλλά υπάρχουν ακόμα. Ή, μάθε να πλαισιώνεις τη ζωή σου με τα πιο φτηνά. Αυτά όμως που σου ταιριάζουν, σου αρέσουν και ομορφαίνουν τη ΔΙΚΉ σου τη ζωή.

Ο παππούς μου που ήταν μέγας ταβλαδόρος και σπανιότατα έχανε, συνήθιζε να μου λέει : " Άμα δε σε πάει το ζάρι, να το παίζεις ΑΝΆΠΟΔΑ".

Αρέσει στο μέλος vanarabit

Qwerty____55

# 3 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 818

Πλουσιοι στα ευρώ , και φτωχοί στα αισθήματα .

1 . Δεν πρέπει να ζηλεύουμε , αλλα ουτε και να ζηλεύουμε τους πλούσιους..

2 . Δεν μας βλέπουν οι πλούσιοι , σαν μύγες , ..εκτος αν , εμείς νοιωθουμε , ετσι.

3 . Τα 3 επιχειρήματα σου , .. το οτι , πετάνε πράγματα , ..οτι δεν συμβιβάζονται με την μιζέρια  , αλλα και οτι , δεν παγιώνονται ,  δεν ειναι αρετές ... αλλα κατάντια ..!!!

4 . Τα σπιτάκια μας , δεν ειναι , παραφουσκωμένα τσαντηρια , εκτός και αν εμεις τα νομίζουμε , ως τέτοια ...

5 . Τα σπιτάκια μας , δεν βρωμιζουν απο την σκόνη , ..αν ο νοικοκύρης και η νοικοκυρά , εχουν μαθει , να το ξεσκονιζουν , να το φροντίζουν , να το κρατάνε , καθαρό !!!

6 . Αν τα σπίτια των πλουσίων , είναι μεγάλα , εχουν , γκαζόν , πιθάρια , κλπ. . θα πω ...μπραβο τους !!! αλλα αν και εμεις θέλουμε , γενικά , πιο άνετα σπίτια , τοτε ας προσπαθήσουμε , στο μέτρο του δυνατού , να αποκτήσουμε , κάτι ..ανάλογο ..

7 . Αν , στην ,  " φτωχή  " νοοτροπία ..που νοιωθεις , οτι βρέθηκες εσυ , δεν σημαίνει οτι βρεθήκαμε , ολοι ...

8 . Τα 8 χρόνια , που ζούσες σε ενα ακατάστατο σπίτι , δεν ηταν μόνο ιδεα σου , αλλα , .. πραγματικότητα !!! ..και δεν ηταν αδυναμία της συντρόφου σου , να διαχειριστεί τόν χωροχρόνο της,..αλλα άρνηση , να το κάνει  !!!  ...με το ερώτημα , ..Εσυ , τι έκανες για αυτό ???

9 . Οι δικοί σου χώροι , στο μεγάλο σπίτι που μετακομίσατε , .. λάμπουν !!! ενω οι δική της χώροι ..δεν !!!

10 . Μια πρόταση , .. Κλείδωσε, την πόρτα , στον δικό σου χώρο , ωστε να μην μπει μεσα , η ανοικοκυρευτη συντροφο σου , και τον μετατρέψει , σε ... αχουρη  ..!! , κατά την προσφιλή της μέθοδο .

Ευχαριστώ ...Q...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από TheSpell

Πλούσιοι και φτωχοί

Αφού πια η μεσαία τάξη λιγοστεύει, μείναμε πολλοί φτωχοί και λίγοι πλούσιοι.

Οι πλούσιοι μας βλέπουν σαν μύγες και product μαζάνθρωπου, εμείς τους ζηλεύουμε και τους φθονούμε.

Αν όμως το σκεφτούμε λίγο πιο ολιστικά οι πλούσιοι υπερτερούν σε μερικά καθοριστικά σημεία (πέρα απ' τα λεφτά).

1. Έχουν μάθει να πετάνε πράγματα.

2. Δεν συμβιβάζονται με την μιζέρια και διεκδικούν μονίμως ένα όμορφο περιβάλλον γι' αυτούς.

3. Δεν παγιώνονται.

Είναι 3 αρετές που σπάνια τις συναντάμε σε φτωχούς.

Τα σπιτάκια μας είναι παραφουσκωμένα τσαντήρια που βρομίζουν γρήγορα απ' τη σκόνη. Ένα σωρό σκατολοίδια, άχρηστα πράγματα, μαζεμένα σαν σε κατοχικό σύνδρομο.

Οι κήποι των πλουσίων; Γκαζόν, απλοσιά και κάπου ξέμπαρκα ένα πυθάρι για ντεκόρ.

Τα σπίτια τους μεγάλα μεν η αισθητική τους ΖΕΝ. Ξέρουν να κερδίζουν κάθε λεπτό, κάθε δευτερόλεπτο ζωής.

Δεν διστάζουν να αλλάξουν κατεύθυνση ακόμα κι αν έχουν χασούρα. Δημιουργούν.

Τώρα βέβαια θα πουν κάποιοι ποιες αρετές τσαμπουνάς όταν δεν έχω να πληρώσω το ρεύμα. Στο βαθμό όμως που μας αναλογεί βρεθήκαμε κι εσύ κι εγώ με "φτωχή" νοοτροπία και πληρώνουμε το τίμημα, άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο.

Αν κοιτάξει ο καθένας μέσα του είναι σίγουρο ότι θα βρει πολλούς λόγους που τον φέραν μέχρι εδώ.

Στη δική μου περίπτωση είχα συμβιβαστεί για 8 χρόνια με την ιδέα ότι θα ζω σε ένα ακατάστατο, ακαλαίσθητο σπίτι, λόγω αδυναμίας της "συντρόφου" να διαχειριστεί το χωροχρόνο της.

Πήγα σε μεγαλύτερο σπίτι, πλήρωσα/πληρώνω σχεδόν διπλάσιο ενοίκιο, γέμισε κι αυτό.

Όταν βρεθήκαμε σε διάσταση άρχισα να αναθεωρώ την τακτική μου. Γίνομαι ολοένα φτωχότερος σκέφτηκα, αλλά δυναμώνω στο μυαλό.

Κράτησα το master υπνοδωμάτιο, το WC, το διάδρομο απ' την πόρτα μέχρι το δωμάτιο, τα υπόλοιπα δικά της.

Οι δικοί μου χώροι λάμπουν. Το δωμάτιό μου έχει ακριβώς ότι χρειάζομαι τίποτα παραπάνω, διακόσμησα με πίνακες που μου αρέσουν, "έσπασα" τις γωνίες έξυπνα με μακρόστενα έπιπλα και κατάλληλο φωτισμό.

Παρόλο που έχω ογκώδη πράγματα (4 κιθάρες) καταφέρνω να διατηρώ ισορροπία στο χώρο. Ό,τι δεν χρησιμοποιείται χώνεται σε ντουλάπες και πατάρια.

Νοσταλγώ η αλήθεια είναι τις εποχές που έμενα μόνος μου και διαμόρφωνα το χώρο μου όπως ήθελα.

Αλλά για να είμαι απόλυτα ειλικρινής κι εγώ λίγη τσαπατσουλιά την είχα μέσα μου.

Αρέσει στα μέλη girl_aloud, vanarabit και σε ακόμα 6 μέλη.

Enikos

# 4 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 28.753

Μου αρεσε αυτο με τα μαδερο-στυλιαρα...δειχνει την σκεψη καποιου που δεν εχει παει ποτε σε αγωνα η συναυλια...

...η που απο χιουμορ εχει πατωσει προ πολλου...

Οσο για το θεμα...απλες διαπιστωσεις, εκφρασμενες απο την οπτικη του θεματοθετη...

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, vidar70 και σε ακόμα 2 μέλη.

alexandriani1

# 5 στις 11/7/2022
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.350

Ώπα ρε μάγκες, μην τρελαθούμε και τελείως!

Περίπου διαβάζω ότι όποιος είναι πλούσιος είναι και κακόγουστος, είναι και δυστυχής εφόσον δεν ζει καλά, καθώς ευτυχής και καλοζωισμένος είναι ο φτωχός!!!Έλεος ρε παίδες με τα στερεότυπα "ταξικά μίση" .Γαλουγήθηκαν γενιές και γενιές με αυτά τα, προέλευσης κυρίως αριστερίστικων χώρων, τσιτάτα. Ινάφ.Πάμε λοιπόν, στα ελεμένταρυ:Πρώτον: καλόγουστος ή κιτσάτος μπορεί να είναι κανείς και ως φτωχός και ως πλούσιος. Το να διαθέτεις γούστο και αισθητική, ωστόσο, είναι και θέμα παιδείας. Και προφανώς οι ανώτερες οικονομικά τάξεις έχουν καλύτερη πρόσβαση σε αυτήν, άρα και περισσότερες δυνατότητες να καλλιεργήσουν και την αισθητική και το γούστο τους. Όχι βέβαια ότι δεν υπάρχουν εξαιρετικά καλόγουστα σπίτια οικονομικά αδύναμων ανθρώπων. Όύτε ότι δεν υπάρχουν πλουσιόσπιτα με την αισθητική της πρώην κυρίας Πατούλη. Δεύτερον: Πολύ σωστή η επισήμανση της πρόσβασης στην υγεία. Νούμερο ένα προϋπόθεση για να έχεις μια καλή ζωή.Αλλά μην φτάνουμε να λέμε ότι ο μπατήρης που αρκείται σε ό,τι βρίσκει τζάμπα είναι πιο ευτυχισμένος και άρα έχει καλύτερη ποιότητα στην -έστω και πιο σύντομη- ζωή του.Μην καταφεύγουμε σε αφέλειες απλά και μόνο για να επιβεβαιώνουμε την παροιμία "παρηγοριά στον άρρωστο".Πράγματι, έχει φτωχοποιηθεί η αλλοτινή μεσαία τάξη. Η οποία αλλοτινή μεσαια τάξη ή τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος της, είναι αλήθεια ότι στα χρόνια της ...αστακομακαρονάδας (τα χρόνια πριν την κρίση) φλέρταρε ασύστολα με την παρακμή. (Ποιος δεν θυμάται τα ρεστοράν της μοδός με την νουβέλ κιουζίν που χρέωνε καμιά σαρανταριά ευρώ το τεράστιο τετράγωνο πιάτο που ειχε στη μέση ένα μαρουλόφυλο με κάτι σαν κεφτέ με σως?)Το φαινόμενο της φτωχοποίησης και της μείωσης αγοραστικής δύναμης, δεν είναι βέβαια μόνο ελληνικό. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν σοβαρές δυσκολίες σε ολόκληρο τον δυτικό κόσμο. Η ιστορία της ανθρωπότητας δεν είναι ευθύγραμμη, έχει τα πάνω και τα κάτω της ασφαλώς. Δεν βρισκόμαστε σήμερα σε πορεία ανόδου.Anyway, αυτό που κρατάω είναι πως το "μυστικό" για να τη βγάζεις όσο γίνεται καθαρή και να επιβιώνεις, είναι η προσαρμοστικότητα. Κι αυτή έχει να κάνει με την ψυχική ακεραιότητα και τον χαρακτήρα του καθένα. Πορευόμαστε όπως μπορούμε.ΥΓ 1: Για να προλάβω τυχόν κραξίματα, να σας πω ότι σας τα λέει ένας άνθρωπος που ζει με εισόδημα περίπου 1000 ευρώ τον μήνα. Κατατάξτε με όπου νομίζετεΥΓ2: Φίλε Spell, μήπως η καλύτερη λύση είναι να βρεις τρόπο να πας να μείνεις σε χώρο αποκλειστικά δικό σου; Η αλήθεια είναι πως προσωπικά αυτές τις καταστάσεις "σε διάσταση" που ζούμε στο ίδιο σπίτι, τις βρίσκω εξαιρετικά ψυχοφθόρες και οριακά νοσηρές. Γνώμη μου πάντα.
Αρέσει στα μέλη User#574490, MiltosRNLI1930 και σε ακόμα 8 μέλη.

Enikos

# 6 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ωχ...σκιζωμε προικια πρωινιατικο δευτεργιατικο...

Μανιβελα ρε μαγκες!!!...

Οθπσ! Το κείμενο σας  μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

Αρέσει στα μέλη vidar70, giorgos170 και σε ακόμα 2 μέλη.

Kristina_

# 7 στις 11/7/2022
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Χιλή
Απαντήσεις: 2.544

Μια οπτικη που δυσκολευομαι να την «δω»,,,στους 30+C

Θα συμφωνησω χωρις δευτερη σκεψη οτι δε χρειαζομαστε τοσο πολλα πραγματα γυρω μας (εχω ζησει μεγαλα διαστηματα με μια βαλιτσα και τπτ δε μου λειψε,,,εννοειται ειχα πολλα € διαθεσιμα,,,),,,αλλα και 4 κιθαρες μινιμαλ δεννν το λες

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από Enikos

Οσο για το θεμα...απλες διαπιστωσεις, εκφρασμενες απο την οπτικη του θεματοθετη... 

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, girl_aloud και σε ακόμα 3 μέλη.

vanarabit

# 8 στις 11/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.323

###

Καλημέρα ...

Μια μικρή ένσταση στο σημείο πού έγραψες και έβαλα ένθετα ..
Μόνο εδώ θα τοποθετηθώ ως προς το σχόλιο σου ..

Έχουν μόνο μια αρετή πού είναι βασική επί του πρακτέου γράφεις ..
Καλύτερη πρόσβαση στο σύστημα ΥΓΕΙΑΣ ... Σαφέστατα ΝΑΙ .. Όμως, δεν το λες ΑΡΕΤΗ αυτό ..
ΑΡΕΤΗ σημαίνει ηθική αριστεία ... Δεν βρίσκω δλδ ταυτόσημη έννοια την ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ πού σου παρέχουν τα πλούτη με την έννοια της Αρετής ..

Σε ότι αφορά το τάβλι, κρίμα πού δεν τον γνώρισα ...

Δεινή ταβλαδόρισα ..Παίζω τάβλι από τα 19 μου χρόνια ..76 χρονών είμαι από σήμερα.. Φαντάσου ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από Rocker_65

Τα καλύτερα πράγματα είναι τα δωρεάν

1) ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΡΕΤΗ ... που είναι όμως βασική και επί του πρακταίου. Καλύτερη πληροφόρηση σε θέματα Υγείας, μεγαλύτερη πρόσβαση σε φάρμακα, γιατρούς και δομές Υγείας, επομένως μεγαλύτερο προσδόκιμο ζωής. Το πετυχαίνουν με τα λεφτά, αλλά και τις γνωριμίες τους.
Οκ, μπορούν να ζήσουν παραπάνω."

2) Ο παππούς μου που ήταν μέγας ταβλαδόρος και σπανιότατα έχανε,
 συνήθιζε να μου λέει : " Άμα δε σε πάει το ζάρι, να το παίζεις ΑΝΆΠΟΔΑ"...

Αρέσει στα μέλη vidar70, Rocker_65

alisida

# 9 στις 11/7/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 35
Απαντήσεις: 9.674

Δεν καταλαβαίνω πώς και γιατί έχει συνδεθεί η καλαισθησία με τον πλούτο ή την καλλιέργεια.

Η καθαριότητα ναι,ίσως είναι θέμα καλλιέργειας και γνώσης (του τι θα πάθεις εαν είσαι βρωμιάρης πχ )

Όμως κακογουστια σερβίρεται αφειδώς στα μεγαλα σαλόνια - απέχω από αυτά όντας φτωχαδακι () αλλά βλέπω καμιά φορά την τελετή απονομής των Όσκαρ ,εκεί να δεις φρίκη της φρίκης σε όλες τις πτώσεις ,ποιες πτώσεις δηλαδή,κατήφορος χωρίς φρένα.

.Το θέμα συγκατοίκησης με ακατάστατο άτομο (πάλι δεν καταλαβαίνω πού και πώς κολλά με το προηγούμενο) , 

νομίζω ότι οι περισσότεροι το έχουμε ζήσει με τα εφηβακια μας.

Κάπου μάλιστα ο δικός μου είχε διαβάσει ότι η ακαταστασία είναι και δείγμα αναπτυγμένης ευφυίας και το γλυκό ήρθε κι έδεσε.

Για μένα,αρκεί να τηρούνται οι κανόνες στους κοινόχρηστους χώρους και στον δικό του ο καθένας ας κάνει ο,τι θέλει.

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, vidar70 και σε ακόμα 2 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

alisida

# 10 στις 11/7/2022
author
Καζακστάν

Να σας πω επίσης μια ιστορία σχετικά με υπερφορτωμένο σπίτι.

Ήταν κάποια κυρία ,όχι πλούσια, ζούσε με μια μόνο σύνταξη,ολομόναχη σε ένα σπίτι πολλών τετραγωνικών.

Στα τελευταία της ,αρκετά άρρωστη,δεν ήθελε να μετακομίσει σε μικρότερο,διότι αρνείτο να αποχωριστεί όλα τα αντικείμενα με τα οποία το είχε γεμισει.(Μην έχοντας άλλη διασκέδαση,περνούσε το χρόνο της μπροστά στην τηλεόραση βλέποντας τηλεμάρκετινγκ και κάνοντας αγορές .

Η γυναίκα έφυγε από τη ζωή.

Ελλείψει συγγενών ,το διαμέρισμα της άδειασε από τους γείτονες και τα υπάρχοντα της μοιράστηκαν μεταξύ αυτών.

Κάποιες κακές γλώσσες λένε πως ακόμα θα βρεις κάποια από αυτά τα αντικείμενα,να πωλούνται στα παλαιοπωλεία της πλατείας Αβησσυνιας.

Αρέσει στα μέλη melinaki345, seychelles και σε ακόμα 3 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

Enikos

# 11 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Που εσωσε και επιασε θερτι σελσιους στην Χιλη, τετοια εποχη?...

Μην εισαι σε κανενα Μαροκο και μας επεξεργαζεσαι?...

Α?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Kristina_

Μια οπτικη που δυσκολευομαι να την «δω»,,,στους 30+C

Θα συμφωνησω χωρις δευτερη σκεψη οτι δε χρειαζομαστε τοσο πολλα πραγματα γυρω μας (εχω ζησει μεγαλα διαστηματα με μια βαλιτσα και τπτ δε μου λειψε,,,εννοειται ειχα πολλα € διαθεσιμα,,,),,,αλλα και 4 κιθαρες μινιμαλ δεννν το λες

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Kristina_ και σε ακόμα 2 μέλη.

Rocker_65

# 12 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χολαργός
Απαντήσεις: 305

# 8 vanarabit

Γνωρίζω τις 4 αρετές σύμφωνα με τους αρχαίους. Απάντησα, σαν αντιδιαστολή με τις 3 αρετές του θεματοθέτη, που ούτε αυτές είναι. Για αυτό και δεν πλαισίωσα με εισαγωγικά την λέξη.

Και όσο για το σχόλιο #4, φυσικά και δεν περιμένω από όσους στερούνται ικανότητας χιούμορ να αντιληφθούν πού υπάρχει αυτό και πού όχι...

Επίσης, τον ευχαριστώ ιδιαίτερα που όλα τα προηγούμενα χρόνια με συνόδευσε στους αγώνες και τις συναυλίες που είχα πάει...με τη σκέψη του...

Αρέσει στο μέλος vanarabit

Enikos

# 13 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το φερνω απο δω, το παω απο κει, το βαζω στο παταρι, παιρνω την σκαλα το ξαναβγαζω, το κοιταω το ξανακοιταω δεννν...

Θα μου πειτε τι πραγματευεται το θεμα?...

Για να μην λεω, επειδη ειθισται να λεμε?...

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Serceg

alisida

# 14 στις 11/7/2022
author
Καζακστάν

Εγώ δεν κατάλαβα και πολύ καλά,αλλά είναι η ομιλητική μου μέρα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Enikos

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Serceg και σε ακόμα 4 μέλη.

Enikos

# 15 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ε, καπως ετσι και εγω...και καφεδες εχω πιει και τσαρκες εχω καμει...αλλα δεννν...

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από alisida

Εγώ δεν κατάλαβα και πολύ καλά,αλλά είναι η ομιλητική μου μέρα 

Αρέσει στα μέλη Serceg, vidar70 και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 16 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αυτο με τον πονο και τον μυρικασμο ομως...το καταλαβα...αλλα μιλαω με τη φιλη μου τωρα...δε μπορω να απαντησω...οπως πρεπει...

Λειτα...

Αρέσει στα μέλη vidar70, giorgos170

vanarabit

# 17 στις 11/7/2022
author

###

Για να είμαι ειλικρινής, με το πού διάβασα το θέμα, ούτε ΚΑΙ εγώ κατάλαβα,
τι ακριβώς θέλει να μας πει ο θεματοθέτης .. Δεν μίλησα όμως, σκεπτόμενη ..
Μπααα .. "κάτι" θέλει να πει ...Εγώ δεν  κατάλαβα για αυτό και προτίμησα να μην εκφράσω άποψη,
να κάνω "μόκο" , μη και μου έρθει κανά "τελάρο" στο κεφάλι ..

Αρέσει στα μέλη vidar70, alisida και σε ακόμα 1 μέλος.

vanarabit

# 18 στις 11/7/2022
author

##

ΟΚκ .. Μου έκανε εντύπωση πού ΔΕΝ το έβαλες σε εισαγωγικά, εξ ου και η απορία μου ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Rocker_65

# 8 vanarabit

# Γνωρίζω τις 4 αρετές σύμφωνα με τους αρχαίους. Απάντησα, σαν αντιδιαστολή με τις 3 αρετές του θεματοθέτη, που ούτε αυτές είναι. Για αυτό και δεν πλαισίωσα με εισαγωγικά την λέξη.# 

vidar70

# 19 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Απαντήσεις: 508

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από Enikos

Το φερνω απο δω, το παω απο κει, το βαζω στο παταρι, παιρνω την σκαλα το ξαναβγαζω, το κοιταω το ξανακοιταω δεννν...

Για να μην λεω, επειδη ειθισται να λεμε?...

Αρέσει στο μέλος Enikos

vidar70

# 20 στις 11/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Απαντήσεις: 508

Φιλε μην τους διαβαζεις , θελουν να σε μπερδεψουν η δικη μου απαντηση λυνει ολα τα ζητηματα του θεματος σου. Ενα εχω να πω.!!!Που πας με την παντοφλα στην φωτο του προφιλ σου ρε φιλος??? Δεν ειναι και οτι καλυτερο βαλε ενα παπουτσακι , νταξει ειπαμε Ramones ακους , δικο μας παιδι εισαι,  αλλα...

Αρέσει στα μέλη giorgos170, Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε