Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χώρισα γιατί έπρεπε

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Zoizooula

# 1 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 12
'Aρεσαν+: 0%

Χώρισα γιατί έπρεπε

Είμασταν κοντά 3 χρόνια με έναν άνθρωπο έχουμε περάσει πολλά μαζί χωρίζαμε τα ξαναβρισκαμε καβγάδες ασχημους ήταν μια τοξική σχέση αλλά με έρωτα πάθος πολύ!!! Ηρθε και οικονομική κατάρρευση εχασε τα μαγαζιά του το αμάξι του λόγω χρεών σε τρίτους... Πήρα απόφαση πρίν λιγες μέρες να τν χωρίσω με αφορμή ένα τσακωμο γιατί ειδα ότι πλέον δε πάει πουθενά αντιθέτως με πήγαινε πολύ πίσω σε όλα μου φορτωνε ότι φταίω για όλα!!! Πράγματα που ήταν επιλογή του και μας οδήγησαν στο αδιέξοδο το οικονομικό μου τα χρέωνε κάθε μέρα ενώ εγώ και οικονομικά τον βοήθησα και ηθικά...Δε του έφτανε μου καταλόγισε ότι δε δούλευα στα μαγαζιά του όπως ήθελε όταν νευρίαζε μου σήκωνε χερι...ενώ εγώ και σπίτι δικό μου έχω και μέναμε κ δουλειά αλλά ταυτόχρονα δούλευα και εκει!!!Το θέμα είναι ότι παρόλα αυτά μου λείπει πολυ οι αναμνήσεις όλα...

alexandriani1

# 2 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.807

Εχεις ακουστά για το Σύνδρομο της Στοκχόλμης;

Αν όχι, γκούγκλαρέ το. Θα διαβάσεις χρήσιμα πράγματα
Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Chs_86 και σε ακόμα 7 μέλη.

Xenia_Z

# 3 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 430

Καυγάδες άσχημοι... τοξική σχέση... πολλαπλοί χωρισμοί...σε πήγαινε πολύ πίσω σε όλα...σου φόρτωνε ότι φταις για όλα...ΟΤΑΝ ΝΕΥΡΙΑΖΕ ΣΟΥ ΣΗΚΩΝΕ ΧΕΡΙ...

Αν σου λείπει, είναι ώρα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία για να βρεις γιατί επέλεξες να μείνεις τόσο καιρό με και αποζητάς έναν τόσο τοξικό άνθρωπο. Άλλη φορά μη μένεις τρία χρόνια σε τέτοια σχέση. Τα σημάδια κατά πάσα πιθανότητα υπήρχαν από πολύ πριν.

Αρέσει στα μέλη Zoizooula, vanarabit και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 4 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.939
Ο παππουλης που του δανεισες (μάλλον του χάρισες) τα ωραία σου λεφτακια, σήκωνε "ανάστημα"??Δεν είμαι γενικά εκδικητικός τύπος,αλλά ,επειδή ο χωρισμός δεν θα τον ταρακουνήσει αρκετά, προτείνω να βρεις μάρτυρες και να τον πας μια βόλτα από τον εισαγγελέα για ηθική και οικονομική αποζημιωση.Άντε με τους λαλακες πια ...
Αρέσει στα μέλη vanarabit, archagellos και σε ακόμα 3 μέλη.

Rocker_65

# 5 στις 13/7/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Οι αναμνήσεις :

Καβγάδες άσχημοι, τσακωμοί, σήκωνε χέρι, επιπλέον είχες δύο δουλειές αντί για μία.Αυτά είναι που σου λείπουν. 

Αφού όμως έχασε τα μαγαζιά και το αμάξι του, πάθος και σεξ δεν αρκούν από μόνα τους, είπες τί να κάνεις · θυσίασες τις πιο πάνω ευχάριστες στιγμές μπροστά στη σκληρή πραγματικότητα· και με πρακτικό μυαλό, πήρες τη μεγάλη απόφαση να χωρίσεις, γιατί έπρεπε.

Τώρα, απέμεινες με μία δουλειά, δικό σου σπίτι και ευχάριστες αναμνήσεις...

Αν δεν τα διάβασα σωστά, διόρθωσέ με. Και πες μου γιατί είσαι εδώ και πώς μπορώ να βοηθήσω...

Enikos

# 6 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.111

Οτι χρειαζοτανε, να αναψουν τα αιματα του συλλογου αναξιοπαθουντων...

Σκιστον, καφτον, ριχτου το υγρο πυρ στη μπανιερα, δαγκωσε τον στον σβερκο, βγαντου τα ματια με το δικρανι, πισσα στους 2500 σελσιους και μακροβουτια πανου-κατου, μπουρλοτοοο...

Αρέσει στα μέλη Zoizooula, apolitiii και σε ακόμα 3 μέλη.

Herman123

# 7 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 49 /
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 82

Φυσικα και φταις εσύ, αφού είσαι βιτσιόζα σε τοξική σχέση.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Zoizooula

Χώρισα γιατί έπρεπε

Είμασταν κοντά 3 χρόνια με έναν άνθρωπο έχουμε περάσει πολλά μαζί χωρίζαμε τα ξαναβρισκαμε καβγάδες ασχημους ήταν μια τοξική σχέση αλλά με έρωτα πάθος πολύ!!! Ηρθε και οικονομική κατάρρευση εχασε τα μαγαζιά του το αμάξι του λόγω χρεών σε τρίτους... Πήρα απόφαση πρίν λιγες μέρες να τν χωρίσω με αφορμή ένα τσακωμο γιατί ειδα ότι πλέον δε πάει πουθενά αντιθέτως με πήγαινε πολύ πίσω σε όλα μου φορτωνε ότι φταίω για όλα!!! Πράγματα που ήταν επιλογή του και μας οδήγησαν στο αδιέξοδο το οικονομικό μου τα χρέωνε κάθε μέρα ενώ εγώ και οικονομικά τον βοήθησα και ηθικά...Δε του έφτανε μου καταλόγισε ότι δε δούλευα στα μαγαζιά του όπως ήθελε όταν νευρίαζε μου σήκωνε χερι...ενώ εγώ και σπίτι δικό μου έχω και μέναμε κ δουλειά αλλά ταυτόχρονα δούλευα και εκει!!!Το θέμα είναι ότι παρόλα αυτά μου λείπει πολυ οι αναμνήσεις όλα...

Αρέσει στα μέλη giorgos170, alexandriani1 και σε ακόμα 1 μέλος.

vidar70

# 8 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 728

Δεν εχει θεση εδω το συνδρομο της Στοκχολμης γιατι πολυ απλα δεν ειναι ομηρος δεν εχει απαχθει. Η κοπελα  εχει μαθει στον ρολο του θυματος, με τον ανδρα αφεντη εναν ναρκισσο ισως που του αρεσει να επιβαλλεται ( σχιζοφρενης τυποι ολοι αυτοι)  να κυριαρχει πανω της. Συγνωμη δεν μου ερχεται στο μυαλο ο ακριβης ορος αυτης της ψυχικης παθησης της κοπελας.  Προ ενος ετους ειχα ακριβως την ιδια περιπτωση οχι εξελισσομενη σε σωματικη βια ( μεταξυ μας δεν το πιστευω ) παρολα αυτα η κυρια καταφερε και σηκωσε το αναστημα της και ξεφγε απο αυτο το ψυχικο της προβλημα πρωτα και μετα  απο τον δυναστη της. Προσεξε τι εγραψε "  όταν νευρίαζε μου σήκωνε χερι " εδω εχουμε σωματικη πρωτιστως βια ξεκαθαρα, και φυσικα ακολουθει η λεκτικη βια, και στο τελος αναφερει  " Το θέμα είναι ότι παρόλα αυτά μου λείπει πολυ οι αναμνήσεις όλα... Θα προτεινα στην κοπελα να παει σε εναν ειδικο γιατι αυτο που εχει ξεκινα απο την παιδικη της ηλικια δεν το απεκτησε με αυτη την σχεση. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 2 από alexandriani1

Εχεις ακουστά για το Σύνδρομο της Στοκχόλμης;

Αν όχι, γκούγκλαρέ το. Θα διαβάσεις χρήσιμα πράγματα

Αρέσει στα μέλη Zoizooula, Enikos και σε ακόμα 2 μέλη.

vidar70

# 9 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 728

Δεν ειναι βιτσιοζα η κοπελα , αδοκιμος ο ορος αυτος.  Εδω εχουμε ξεκαθαρα μια βια εναντιον μιας γυναικας , Η βία κατά των γυναικών δεν σημαίνει μόνο τη σωματική βία. Είναι πολύ ευρύτερη και περιλαμβάνει σεξουαλική, συναισθηματική, ψυχολογική και οικονομική κακοποίηση. Επιτελους θα πρεπει να πεταξουμε απο τις ζωες μας τους ανδρες κακοποιητες- τους ανδρες δολοφονους , τους ναρκισσους που το μονο που ξξερουν ειναι να βασανιζουν τον αλλον και δη την γυναικα. Καταγγειλτε, απομακρυνετε αυτους τους ανθρωπους και ειδικοτερα τους ανδρες.

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από Herman123

Φυσικα και φταις εσύ, αφού είσαι βιτσιόζα σε τοξική σχέση.

Αρέσει στα μέλη vanarabit, girl_aloud και σε ακόμα 1 μέλος.

vanarabit

# 10 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή
Απαντήσεις: 1.839

##

Κλασική περίπτωση όπου το θύμα αγαπάει τον θύτη και πολύ πιθανόν στην μετέπειτα ζωή του,
να αναπτύξει παρόμοιες συμπεριφορές ...Θεωρώ ότι ένα μεγάλο ποσοστό των σχέσεων κάθε μορφής,
ερωτικών, φιλικών, διαδικτυακών "παρεκτροπών" (λεκτικών ή και γνωριμιών) , είναι ακριβώς αυτό,
πού η ψυχιατρική ορολογία αναφέρει ως "Σύνδρομο της Στοκχόλμης" ..Το θύμα αρχίζει να αναπτύσσει "θετικά" συναισθήματα για τον θύτη, να υποστηρίζει μα και να υιοθετεί την "συμπεριφορά" του ..

Υ.Γ) Είδα πριν 3 χρόνια μια εκπληκτική ταινία σχετικά με το "Σύνδρομο της Στοκχόλμης",
όμως, όσο και να έψαξα δεν κατάφερα να την βρω για να την δημοσιεύσω ...

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, giorgos170

Xenia_Z

# 11 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 430

Και όλα αυτά από ένα 46χρονο χωρισμένο με δύο παιδιά, σύμφωνα με το προηγούμενο θέμα σου. Κατά τ' άλλα το να μπλέκουν 20χρονες με 40+ είναι φυσιολογικό και υγιές...Ένα σωρό πράγματα της έμαθε της κοπέλας ο έμπειρος μπάρμπας... Θεματοθέτρια πήγαινες γυρεύοντας. Επίσης, από αυτά που έγραψες στο προηγούμενο θέμα αναρωτιέμαι κατά πόσο τα χρήματα του μπάρμπα τον έκαναν πιο γοητευτικό στα μάτια σου και έτσι με τα χρέη η γοητεία του πήγε περίπατο...  Δεν είχες καμιά δουλειά να τα φτιάξεις με κάποιον που θα μπορούσε να είναι πατέρας σου. Αν δεν μάθεις και τώρα να μην αφήνεις να σε χειραγωγούν, είσαι άξια της μοίρας σου.  Γενικά πάντως η ιστορία που διαγράφεται από τα δύο θέματα σου είναι τόσο κλισέ που αναρωτιέμαι αν είναι αληθινή...

Αρέσει στο μέλος girl_aloud

vanarabit

# 12 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή

#

Καλημέρα Vidar 70 ..

Το "σύνδρομο της Στοκχόλμης" ΔΕΝ έχει εφαρμογή μόνο σε περιπτώσεις απαγωγής ..
Ακουμπάει σε πολλές περιπτώσεις ..ΚΥΡΙΩΣ σε άτομα πού βρίσκονται σε μια σχέση εξουσίας και φόβου,
να δημιουργούν συχνά συναισθηματικούς δεσμούς με άτομα πού τους κακοποίησαν σωματικά,
πνευματικά, κλπ ..ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ...έχει παντού εφαρμογή !!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από vidar70

Δεν εχει θεση εδω το συνδρομο της Στοκχολμης γιατι πολυ απλα δεν ειναι ομηρος δεν εχει απαχθει. Η κοπελα  εχει μαθει στον ρολο του θυματος, με τον ανδρα αφεντη εναν ναρκισσο ισως που του αρεσει να επιβαλλεται ( σχιζοφρενης τυποι ολοι αυτοι)  να κυριαρχει πανω της. Συγνωμη δεν μου ερχεται στο μυαλο ο ακριβης ορος αυτης της ψυχικης παθησης της κοπελας.  Προ ενος ετους ειχα ακριβως την ιδια περιπτωση οχι εξελισσομενη σε σωματικη βια ( μεταξυ μας δεν το πιστευω ) παρολα αυτα η κυρια καταφερε και σηκωσε το αναστημα της και ξεφγε απο αυτο το ψυχικο της προβλημα πρωτα και μετα  απο τον δυναστη της. Προσεξε τι εγραψε "  όταν νευρίαζε μου σήκωνε χερι " εδω εχουμε σωματικη πρωτιστως βια ξεκαθαρα, και φυσικα ακολουθει η λεκτικη βια, και στο τελος αναφερει  " Το θέμα είναι ότι παρόλα αυτά μου λείπει πολυ οι αναμνήσεις όλα... Θα προτεινα στην κοπελα να παει σε εναν ειδικο γιατι αυτο που εχει ξεκινα απο την παιδικη της ηλικια δεν το απεκτησε με αυτη την σχεση. 

alisida

# 13 στις 13/7/2022
author
Καζακστάν

Συνεξαρτηση λέγεται 

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από vidar70

Η κοπελα εχει μαθει στον ρολο του θυματος, με τον ανδρα αφεντη εναν ναρκισσο ισως που του αρεσει να επιβαλλεται ( σχιζοφρενης τυποι ολοι αυτοι) να κυριαρχει πανω της. Συγνωμη δεν μου ερχεται στο μυαλο ο ακριβης ορος αυτης της ψυχικης παθησης της κοπελας. 

Αρέσει στα μέλη vanarabit, alexandriani1

giorgos170

# 14 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Σε σχέση
Ν. Λέσβου / Καλλονή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 9.754

μου θυμίζει ντοκιμαντέρ όπου τίγρης ή λιοντάρι., πιάνει την αντιλόπη ή το ζαρκάδι.,  (δαγκώνει).,  

&  περιμένει μέχρι .,,  να το φάει ...,,,το γλύφει,  δε  να το καθησυχάσει κιόλας   .,,,:::.,,

τί να πείς.,   ερπετοειδής εγκέφαλος.,, θυλαστικών   .,.,.,:::.,,,
Αρέσει στα μέλη Enikos, alisida

alisida

# 15 στις 13/7/2022
author
Καζακστάν

Εδώ είμαστε να βρούμε νέες μεθόδους βασανισμου και εξόντωσης

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Enikos

Σκιστον, καφτον, ριχτου το υγρο πυρ στη μπανιερα, δαγκωσε τον στον σβερκο, βγαντου τα ματια με το δικρανι, πισσα στους 2500 σελσιους και μακροβουτια πανου-κατου, μπουρλοτοοο...

Αρέσει στα μέλη vanarabit, Enikos και σε ακόμα 2 μέλη.

Oxaman

# 16 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 77 / Χήρα
Χιλή
Απαντήσεις: 390
Το χέρι που σηκώνεται το κόβεις από νωρίς.Κλείνεις την πόρτα και γεια σας .Εννοείται πετάς το κλειδί για να μην σου μπαίνουν ιδέες.
Αρέσει στα μέλη vanarabit, tzoulia59 και σε ακόμα 4 μέλη.

vanarabit

# 17 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή

##

Λάθος μου, πού έγραψα "μεταφορικά" .. 

Το "Σύνδρομο της Στοκχόλμης" .. δημιουργείται σε κάθε περίπτωση ομηρίας ή κακοποιητικής σχέσης,
λεκτικής ή σωματικής, από όποιο χώρο και αν προέρχεται ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από vanarabit

#

Καλημέρα Vidar 70 ..

Το "σύνδρομο της Στοκχόλμης" ΔΕΝ έχει εφαρμογή μόνο σε περιπτώσεις απαγωγής ..
Ακουμπάει σε πολλές περιπτώσεις ..ΚΥΡΙΩΣ σε άτομα πού βρίσκονται σε μια σχέση εξουσίας και φόβου,
να δημιουργούν συχνά συναισθηματικούς δεσμούς με άτομα πού τους κακοποίησαν σωματικά,
πνευματικά, κλπ ..ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ...έχει παντού εφαρμογή !!!

Enikos

# 18 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αντε ντε!...Να μαθαινουμε και μεις πουχουν φτασει τα σεμιναρια!!!...

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από alisida

Εδώ είμαστε να βρούμε νέες μεθόδους βασανισμου και εξόντωσης

Αρέσει στο μέλος giorgos170

Rocker_65

# 19 στις 13/7/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

vanarabit #12 #17

Σύνδρομο Στοκχόλμης δεν είναι, αλλά μαζοχιστική σχέση εξάρτησης που περιλαμβάνει και σωματική κακοποίηση. Δεν είχε απαχθεί, με τη θέλησή της ήταν τρία χρόνια μαζί του. Επίσης, δεν ανέπτυξε σχέση εξάρτησης σιγά σιγά. Πάθος και σεξ υπήρχαν από την αρχή. Χώριζαν, τα ξανάβρισκαν γράφει. Με δική της πρωτοβουλία και επιλογή, έφυγε όταν έκρινε πως ήρθε η ώρα.

Μπορεί να έχει επεκταθεί ο όρος γενικά για την περιγραφή εξαρτητικών και κακοποιητικών σχέσεων μεταξύ θύτη/θύματος, αλλά λάθος για μένα. Το " σύνδρομο Στοκχόλμης " είναι εξαρτητική σχέση μεταξύ θύτη/θύματος · όλα τα είδη όμως εξαρτητικών σχέσεων δεν εντάσσονται στο συγκεκριμένο σύνδρομο, απλά έχουν μερικά κοινά στοιχεία.

Ενδιαφέρον έχει να μας απαντήσει η θεματοθέτρια με λεπτομέρειες, πώς βιώνει μέσα της αυτές τις λίγες μέρες μακριά του, από τη στιγμή που πήρε την απόφαση. Συνεχίζει να έχει επαφές μαζί του κατά κάποιον τρόπο ; Υπάρχουν εξωγενείς παράγοντες και άνθρωποι που προσπαθούν να μεταστρέψουν την απόφασή της αυτή ; Πώς σκοπεύει να συνεχίσει ; Ας μας απαντήσει αν θέλει...

Πέρα από αυτά, θεωρώ ότι η επίσκεψη σε ψυχολόγο είναι επιβεβλημένη. Τρία χρόνια είναι πολλά.

Enikos

# 20 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Κατσε να βρουμε τιναφτα που διαγνωσαμε και μετα θα συνταγογραφησωμε...

Φερε και μια χορτα...α! και πατατουλες...ωραιο κινητο εχεις φιλε...τι λεγαμε?...

Βανε και λιγο κασερι...

Αρέσει στα μέλη tzoulia59, giorgos170 και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.