Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χώρισα γιατί έπρεπε

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Persefoni__

# 21 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 418
'Aρεσαν+: 0%

#4 βρε Άλις...

Με ξεπερνάει το " Παππούλης" Πώς βγήκε το συμπέρασμα ,πως είναι παππούλης;;; 

Παράθεση:
Σχόλιο # 4 από alisida
Ο παππουλης που του δανεισες (μάλλον του χάρισες) τα ωραία σου λεφτακια, σήκωνε "ανάστημα"??Δεν είμαι γενικά εκδικητικός τύπος,αλλά ,επειδή ο χωρισμός δεν θα τον ταρακουνήσει αρκετά, προτείνω να βρεις μάρτυρες και να τον πας μια βόλτα από τον εισαγγελέα για ηθική και οικονομική αποζημιωση.Άντε με τους λαλακες πια ...

Αρέσει στο μέλος alisida

alisida

# 22 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.939

Αφού έλεγε ότι τα έχει με έναν

45 κι εκείνη είναι 25 ,πως να τον πω δηλ 

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Persefoni__

#4 βρε Άλις...

Με ξεπερνάει το " Παππούλης" Πώς βγήκε το συμπέρασμα ,πως είναι παππούλης;;; 

Αρέσει στο μέλος vanarabit

vidar70

# 23 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 728

Συν-εξαρτηση. Το ενα μελος το εχουμε ιεναι η κοπελα το αλλο? Ο αλητης ( οποιςο σηκωνει χερι σε γυναικα ο χαρακτηρισμος δεν ειναι σωστος αλλα ελα που το σαιτ δεν θα ανεβασει την απαντηση) , εξουσιαζει αρα δεν εχουμε συν-εξαρτηση. Αν δεν ηταν αυτη θα ηταν καποια αλλη.  

Παράθεση:
Σχόλιο # 13 από alisida

Συνεξαρτηση λέγεται 

Αρέσει στο μέλος Enikos

vidar70

# 24 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή

Καλησπερα VANA . Δεν συμφωνω, στο συνδρομο της Στοκχολμης βλεπουμε τον θυτη ( απαγωγεα ή ενα μελος απο τους απαγωγεις  γινονται συμπαθεις και αναπτυσοναι συναισθηματα διοτι δεν υπαρχει αυτη η βια που υπαρχει στην κοπελα του θεματος μας. Δεν βλεπω καποιο συνδρομο Στοκχολμης εδω. Κακοποιηση βλεπω σωματικη και λεκτικη, και σε αυτο οφειλεται στον τροπο που μεγαλωσε η κοπελα. [ιστευω ετσι ηταν ενας ή και οι δυο γονεις δυστυχως ολα απο κει ξεκινουν.  Το συνδρομο της Στοκχολμης αφορα μεν τραυματικες εμπειριες  που δημιουργουνται από συνθήκες που προάγουν μια σχέση απόλυτης εξουσίας του θύτη και την ενστικτώδη αντίδραση επιβίωσης του θύματος, στην περιπτωση μας η κοπελα δεν ειναι θυμα σεξουαλικης  πραξης ( μαλιστα η ιδια εγραψε οτι θυμαται και νοσταγει), δεν βρισκεται σε πααγωγη ουτε σε αιχμαλωσια πολεμου , ουτε σε κατστασγη που συντηρουνται απο εκφοβισμο μονιο και απολυτη εξουσια. 

Παράθεση: 
Σχόλιο # 12 από vanarabit

#

Καλημέρα Vidar 70 ..

Το "σύνδρομο της Στοκχόλμης" ΔΕΝ έχει εφαρμογή μόνο σε περιπτώσεις απαγωγής ..
Ακουμπάει σε πολλές περιπτώσεις ..ΚΥΡΙΩΣ σε άτομα πού βρίσκονται σε μια σχέση εξουσίας και φόβου,
να δημιουργούν συχνά συναισθηματικούς δεσμούς με άτομα πού τους κακοποίησαν σωματικά,
πνευματικά, κλπ ..ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ...έχει παντού εφαρμογή !!!

Αρέσει στα μέλη vanarabit, Enikos

Xenia_Z

# 25 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 430
@ #22: Μπάρμπα Καθ' ότι θα μπορούσε να είναι θείος της ή πατέρας της. Για να είμαστε δίκαιοι, ο όρος που χρησιμοποίησες θα δικαιολογείτο αν ο λεγόμενος ήταν 60+ παρά για 40+.
Αρέσει στα μέλη alisida, vanarabit

Enikos

# 26 στις 13/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.111

Μπεμπεκες!...

Καραοθπσ! Το κείμενο σας μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.

vanarabit

# 27 στις 13/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.839

###

Καλησπέρα Vidar70 !
Αν και έχω άλλη άποψη, την οποία και εξέφρασα, ωστόσο είναι σεβαστή από εμένα ΚΑΙ η δική σου άποψη ..
Καλό βράδυ σου εύχομαι 

Υ.Γ) Απλά να σου πω το εξής: Στο σημείο πού αναφέρεις ότι στο σύνδρομο της Στοκχόλμης βλέπουμε τον θύτη να γίνεται συμπαθής διότι δεν υπάρχει βία, άρα για αυτό αναπτύσσονται συναισθήματα ..κλπ..
Αν μπορείς να βρεις την ξένη ταινία ( νομίζω του 2017 πρέπει να ήταν, αυτή πού είδα ) θα καταλάβεις ότι το σύνδρομο της Στοκχόλμης, αυτό ακριβώς περιγράφει πού διηγείται η ταινία..
ΤΗΝ ΒΙΑ του θύτη προς το θύμα ..
Ενδεικτικά θα σου πω ότι .. Στην ταινία, την κοπέλα ( ο θύτης) την κακοποιούσε, την είχε αιχμάλωτη με αλυσίδες, κλπ .. 
 Όταν αποφάσισε να την αφήσει, εκείνη γύρισε πάλι κοντά του και ανέλαβε τον ρόλο του θύτη ..Η δε σύγχρονη ψυχιατρική ( Αν θέλεις γκουγκλάρισε ..) αποδίδει πλέον κυριολεκτικά και μεταφορικά σε κάθε σχέση πού έχει βία και το θύμα δεν φεύγει μα εξακολουθεί να είναι συναισθηματικά δεμένος με τον θύτη, αποδίδει στο θύμα τον όρο "Σύνδρομο της Στοκχόλμης" ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από vidar70

Καλησπερα VANA . Δεν συμφωνω, στο συνδρομο της Στοκχολμης βλεπουμε τον θυτη ( απαγωγεα ή ενα μελος απο τους απαγωγεις  γινονται συμπαθεις και αναπτυσοναι συναισθηματα διοτι δεν υπαρχει αυτη η βια που υπαρχει στην κοπελα του θεματος μας. Δεν βλεπω καποιο συνδρομο Στοκχολμης εδω. Κακοποιηση βλεπω σωματικη και λεκτικη, και σε αυτο οφειλεται στον τροπο που μεγαλωσε η κοπελα. [ιστευω ετσι ηταν ενας ή και οι δυο γονεις δυστυχως ολα απο κει ξεκινουν.  Το συνδρομο της Στοκχολμης αφορα μεν τραυματικες εμπειριες  που δημιουργουνται από συνθήκες που προάγουν μια σχέση απόλυτης εξουσίας του θύτη και την ενστικτώδη αντίδραση επιβίωσης του θύματος, στην περιπτωση μας η κοπελα δεν ειναι θυμα σεξουαλικης  πραξης ( μαλιστα η ιδια εγραψε οτι θυμαται και νοσταγει), δεν βρισκεται σε πααγωγη ουτε σε αιχμαλωσια πολεμου , ουτε σε κατστασγη που συντηρουνται απο εκφοβισμο μονιο και απολυτη εξουσια. 

Παράθεση: 
Σχόλιο # 12 από vanarabit

#

Καλημέρα Vidar 70 ..

Το "σύνδρομο της Στοκχόλμης" ΔΕΝ έχει εφαρμογή μόνο σε περιπτώσεις απαγωγής ..
Ακουμπάει σε πολλές περιπτώσεις ..ΚΥΡΙΩΣ σε άτομα πού βρίσκονται σε μια σχέση εξουσίας και φόβου,
να δημιουργούν συχνά συναισθηματικούς δεσμούς με άτομα πού τους κακοποίησαν σωματικά,
πνευματικά, κλπ ..ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ...έχει παντού εφαρμογή !!!

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

Zoizooula

# 28 στις 14/7/2022
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 12
Το ξέρω δεν αξίζει να στεναχωριέμαι έχετε δικιο κοίταξα το καλό μου απλά έχω κολλήσει και στις καλές μας στιγμές αναμνήσεις αυτά μου λείπουν!!! Ο άνθρωπος που ήταν στα καλά του...

alisida

# 29 στις 14/7/2022
author
Καζακστάν

Συνεξαρτημενος είναι ένα άτομο όταν πιστεύει πως χωρίς την επιρροή του θύτη του,δεν μπορεί να επιβιώσει.

Ο συνεξαρτημενος ,στην προσπάθεια του να είναι αρεστός,προσφέρει "φροντίδα" στους άλλους και ζει για να εκπληρώνει τις επιθυμίες τους.

Συμβιώνουν με προβληματικά και εξαρτημένα (εθισμένα σε ουσίες κλπ)άτομα και επειδή πιστεύουν ότι δεν μπορούν να ζήσουν χωρίς τον κακοποιητη τους,γίνονται συχνά ελεγκτικά και χειριστικα.

Οι σχέσεις αυτές,επιβιώνουν μόνο όταν και οι δύο έχουν ανάλογη ψυχοπαθεια.

Δεν γίνεται σχέση αλληλεξάρτησης όταν ο ένας από τους δύο δεν είναι της ίδιας ψυχικής κατάστασης.

Η σχέση θα διαλυθεί πριν γίνει κι εδώ μιλάμε για κάποια χρόνια που η ηρωίδα μας πέρασε με τον σύντροφό της  

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από vidar70

Συν-εξαρτηση. Το ενα μελος το εχουμε ιεναι η κοπελα το αλλο? Ο αλητης ( οποιςο σηκωνει χερι σε γυναικα ο χαρακτηρισμος δεν ειναι σωστος αλλα ελα που το σαιτ δεν θα ανεβασει την απαντηση) , εξουσιαζει αρα δεν εχουμε συν-εξαρτηση. Αν δεν ηταν αυτη θα ηταν καποια αλλη.  

Enikos

# 30 στις 14/7/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.111

Αντε παλι, μετα την συνεδρια, να μαθωμε τι λεγαμε στον ασθενηηη!!!...

Ρε τι εχει συμβει τελευταιως στην ηγεσια του ψυχικου τμηματος?...

Αρέσει στο μέλος vidar70

Serceg

# 31 στις 14/7/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Χωριζαμε τα ξαναβρισκαμε καυγαδες εε τι λεμε τοξικη σχεση, αυτο... 

...αλλα κυλουσαν οι ωρες τα χρ με παθος ερωτα που ολα τα συγχωρει...(βρε τι κανει αυτος ο ερωτας και το ξυλο προσπερνας και την ξεφτιλα προσωπικοτητας)...

...μετα δεν αντεξα και πηρα μια ΑΠΟΦΑΣΗ, τελος στον πονο ψυχης, σωματος σ εναν ανανδρο...

...αλλα τωρα μου λειπει, οι αναμνησεις απο αυτα τα ωραια του σε ολα...

...τον θελω οταν ηταν στα καλα του οχι οταν χαζευε που μανα, αδελφη δεν ειχε να τα κανει...εμενα  εμπιστευονταν περισσοτερο και τον χαλαρωνα εε με λιγο ερωτα, να μαι το δουλακι του, με καμια σφαλιαριτσα...

Συνελθε...

Rocker_65

# 32 στις 14/7/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

#28 Zoizooula

Ανακεφαλαιώνοντας, πάμε στο τώρα : Και εγώ τείνω να σου πω ότι χρειάζεσαι ειδικό, ίσως όμως είναι δύσκολο για σένα να το αποφασίσεις. Πριν καταφύγεις εκεί, έχω να σου προτείνω κάποια πράγματα που ίσως βοηθήσουν · τουλάχιστο σίγουρα δε βλάπτουν :1) Βρες hobbies, δημιουργική απασχόληση, ευχάριστους ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα· οργάνωσε το χώρο σου όπως σου αρέσει εσένα τον ελεύθερο χρόνο σου.2) Ακολούθησε ισορροπημένο διαιτολόγιο, σταθερές ώρες ύπνου, ελαφριά γυμναστική, αν καπνίζεις ελάττωσε ή κόψε το τσιγάρο.3) Προσπάθησε να αντλείς χαρά από κάθε μικροστιγμή, διάβασμα, μουσική, shopping, μικρά ή μεγάλα ταξίδια. Επαφή με φύση και ύπαιθρο. Επικεντρώσου στην τωρινή δουλειά σου να ξεχαστείς.4) Σε καμμία περίπτωση μην επιχειρήσεις να κάνεις καινούρια σχέση μέχρι να ηρεμήσεις τελείως και να απαγκιστρωθείς από τις αναμνήσεις. Αυτό, επειδή το φτύσιμο και τα σάλια του προηγούμενου θα τα φάει ο επόμενος.Προσπάθησε να κάνεις όλα ή τα περισσότερα από τα παραπάνω και αν δε δεις καμμία διαφορά σε 1-2 μήνες και οι "αναμνήσεις" επιμένουν, η επίσκεψη σε ειδικό επιβάλλεται κατά τη δική μου άποψη.

Zoizooula

# 33 στις 14/7/2022
author
Γυναίκα / 26 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Απαντήσεις: 12
Έχετε δίκιο παιδιά έχω ευτυχώς και φίλους παρέες βγαίνω και χόμπυ όπως γυμναστήριο βόλτα με το σκύλο μου παρόλο που όλα αυτά ήθελε να τα κόψω να διώξω το σκυλί μου το οποίο το έχω 5 χρόνια φυσικά δε του πέρασε!!! Τώρα κοιτάω πως θα αλλάξω το σπίτι διακόσμηση διάφορα απλά όταν γυρνάω στην αρχή στ πρώτο χρόνο που με πρόσεχε με φροντιζε εκεί με πονάει

tayri

# 34 στις 14/7/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Η γριά λέει τον άλλο παππού, άλλη «νεαρή» απεφάνθη ότι όποιος μεγαλώνει γίνεται κακός. Τα ζώδια λείπουν για να ολοκληρωθεί το προφίλ!

Kristina_

# 35 στις 14/7/2022
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Απαντήσεις: 2.831

Εμ κατι γνωριζουμε και μεις οι γριες περι ,,,παππουδων 

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από tayri

Η γριά λέει τον άλλο παππού, άλλη «νεαρή» απεφάνθη ότι όποιος μεγαλώνει γίνεται κακός. Τα ζώδια λείπουν για να ολοκληρωθεί το προφίλ!

Αρέσει στο μέλος Xenia_Z

Iraklis_pouaro

# 36 στις 14/7/2022
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 197
Χαλαρώστε μερικοί και μην γίνεστε τόσο αγενής .
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, giorgos170

vidar70

# 37 στις 14/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή

Αγαπητη Vana, καλησπερα, 

Σου απαντησα και μαζι με την απαντηση ανεβασα και ενα βιντεο απο το τουητερ που εδειχνε καποιον να πλακωνει την γυναικα του στον δρομο, περιστατικο που πιστευω ολα τα σαιτ θα το εχουν οποτε θα το δειτε και εσεις. Τι εξυπηρετει αυτη η λογοκρισια απο πλευρας σαιτ δεν το καταλαβαινωαλλα ας ειναι... Δεν ξαναγραφω την απαντηση μεσες- ακρες δενε χουμε πολλες διαφορες.

vanarabit

# 38 στις 14/7/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή
Απαντήσεις: 1.839

###

Kαλησπέρα Vidar μου 

1) Σε ποια λογοκρισία αναφέρεσαι ;;; Ρητορική η ερώτηση ... Βλέπεις καμία λογοκρισία ;;;
Κάνε μια "βόλτα" σε συγκεκριμένες ενότητες και ΔΕΝ θα δεις καμία λογοκρισία ...

2) Σημασία έχει ότι οι σχέσεις οι τοξικές είτε συγκαταλέγονται στο "Σύνδρομο Στοκχόλμης" είτε όχι,
λίγη σημασία έχει ... ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ .. ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ ..
Απλά ήθελα να σου δώσω την πληροφορία, ότι το Σύνδρομο της Στοκχόλμης εμπεριέχει ΚΑΙ ΒΙΑ ..
Κατά τα άλλα, μια χαρά συμφωνούμε ως ώρας ..

Καλή σου νύχτα ΚΑΙ σε ευχαριστώ πολύ  

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από vidar70

Αγαπητη Vana, καλησπερα, 

Σου απαντησα και μαζι με την απαντηση ανεβασα και ενα βιντεο απο το τουητερ που εδειχνε καποιον να πλακωνει την γυναικα του στον δρομο, περιστατικο που πιστευω ολα τα σαιτ θα το εχουν οποτε θα το δειτε και εσεις. Τι εξυπηρετει αυτη η λογοκρισια απο πλευρας σαιτ δεν το καταλαβαινωαλλα ας ειναι... Δεν ξαναγραφω την απαντηση μεσες- ακρες δενε χουμε πολλες διαφορες.

alisida

# 39 στις 15/7/2022
author
Καζακστάν

Εγώ είμαι η γριά που είπε τον άλλο παππού ?? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από tayri

vidar70

# 40 στις 15/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή

Φυσικα και το συνδρομο της Στοκχολμης περιεχει βια, η βαση του ειναι η βια καταρχας σωματικη, ενω στην αλλη κατασταση η σωματικη δεν ειναι πρωτη ξεκινα με λεκτικη βια, οικονομικη , κλπ. Ο Θεος να σε φυλαει απο τετοιες καταστασεις. Η ελλειψη παιδειας και το οχι σωστο μεγαλωμα των παιδιων απο γονεις που ενδεχομενως δεν επρεπε να γινουν γονεις φερνουν αυτα τα αποτελεσματα.

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από vanarabit

###

Kαλησπέρα Vidar μου 

1) Σε ποια λογοκρισία αναφέρεσαι ;;; Ρητορική η ερώτηση ... Βλέπεις καμία λογοκρισία ;;;
Κάνε μια "βόλτα" σε συγκεκριμένες ενότητες και ΔΕΝ θα δεις καμία λογοκρισία ...

2) Σημασία έχει ότι οι σχέσεις οι τοξικές είτε συγκαταλέγονται στο "Σύνδρομο Στοκχόλμης" είτε όχι,
λίγη σημασία έχει ... ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ .. ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΕΜΕ ..
Απλά ήθελα να σου δώσω την πληροφορία, ότι το Σύνδρομο της Στοκχόλμης εμπεριέχει ΚΑΙ ΒΙΑ ..
Κατά τα άλλα, μια χαρά συμφωνούμε ως ώρας ..

Καλή σου νύχτα ΚΑΙ σε ευχαριστώ πολύ  

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.