Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Διαζύγιο - Συνεπιμέλεια

Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567

alisida

# 41 στις 28/7/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.939
'Aρεσαν+: 0%

Αγαπητέ Q, δεν είμαστε στη θέση του για να γνωρίζουμε εάν ο λόγος που ζητά τη συνεπιμελεια είναι για να απομακρύνει το παιδί από τη μητέρα, μόνο εκείνος γνωρίζει την αλήθεια.

Είμαι υπέρ της συνεπιμελειας,διότι έχω ζήσει κατάσταση παρόμοια με αυτήν που περιγράφει η Squirrel στο #39

και έχω καταλήξει ότι ,το να μοιράζεται το παιδί το χρόνο του και με τους δύο γονείς, από τη μια δεν νοιώθει κανενός την έλλειψη ,

από την άλλη για τους γονείς είναι ο μόνος τρόπος να συνειδητοποιήσουν ότι και μετά το διαζύγιο το παιδί τους εξακολουθεί να υπάρχει,να μεγαλώνει, να έχει ανάγκη από φαγητό όχι μόνο τα σκ που πηγαίνει στον πατέρα ,αλλά και τις  καθημερινές 

και ότι δεν διακτινιζεται για να παρεβρεθεί στα φροντιστήρια και τα εξωσχολικά του,αλλά κάποιος το συνοδεύει και κάποιος πληρώνει.

Και μην ξεχάσω : στα 18 δεν εξαφανίζεται ξαφνικά από τη Γη, αλλά συνεχίζει να υπάρχει και ίσως θελήσει να συνεχίσει τις σπουδές του στην 3βαθμια με πιθανοτητα να περάσει σε άλλη πόλη κλπ.κλπ με ο,τι αυτό σημαίνει οικονομικά.

Εάν το ζευγάρι έχει επιλέξει τις προστριβές,αυτές κάλλιστα θα υπάρχουν και χωρίς τη συνεπιμελεια,είναι θέμα επικοινωνίας και τότε ακόμα χειρότερα,γτι το παιδί δεν θα έχει την ευκαιρία να ακούσει τη δεύτερη άποψη 

Παράθεση:
Σχόλιο # 40 από Qwerty___55

Αγαπητή Αλις ... μπορεί και εσυ να συμφωνείς , με τον συγκεκριμένο νομο ... συνεπιμελειας , ..ομως έχε και εσύ υπόψιν οτι , το παιδάκι θα καταλήξει , οχι να κρατάει ενα βαλιτσακι και να περιφέρεται , απο τον ένα γονιό , στον άλλον ... αλλα θα καταντήσει να είναι ...το ιδιο το παιδί βαλιτσακι .. !!!

Γνωρίζω περιπτώσεις , που φεύγοντας το παιδί , απο τον ένα γονιό για να πάει στον αλλο ,...μεχρι και τα ρούχα , του έβγαζαν .., προκειμένου να επιστρέψει στο αλλο γονιό , ..με τα ρούχα που το έστειλε ...!!! 

Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα ... προστριβών μεταξύ , των πρωην συζύγων ...και τελικά το παιδί μεγαλώνει σε ενα αρωστημενο περιβάλλον , με αποτέλεσμα , σε μερικά χρόνια , να έχει πολλά ψυχολογικά προβλήματα ...

Τωρα ...το συγκεκριμένο ζευγάρι , βολεύεται ... διότι η μεν κυρία , δεν ζοριζεται οικονομικά , μιας και της τα πληρώνει ολα ο κύριος ... σύζυγος ...ενω απο την αλλη , ο σύζυγος πολύ χαίρεται που ειναι κοντά στο παιδί του ... άσχετα αν δεν τα πάει καλα με την γυναίκα του ...

Γι'αυτό , και προσπαθεί να απομακρύνει , το παιδί απο την σύζυγό του , εστω και με την μέθοδο ...της συνεπιμελειας ... ικανοποιώντας , το δικο του ... καπρίτσιο ...και αγνοώντας , το καλό του παιδιού του ...!!!

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, squirrel-b1968 και σε ακόμα 2 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

Paralia48

# 42 στις 28/7/2022
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 9.841

Παράθεση:
Σχόλιο # 32 από Qwerty___55

Αγαπητέ φίλε ... Θα ακούσεις δυο ακόμα λόγια απο τον ...Q...

1. Ο νόμος για την συνεπιμελεια του παιδιού δεν είναι ευνοϊκός , για τον πατέρα ...!!!

3 . Η συνεπιμελεια , δεν ειναι καλη , ουτε για το παιδί , μα ουτε και για τον πατέρα ...

14 .  Εύχομαι να μήν έχεις κάνει το λάθος , ..και εχεις φτιάξει κάποια εξωσυζυγική σχέση ,..γιατι ... αντιλαμβάνεσαι ...τις συνέπειες ...

Οποτε ... η Ειρήνη , ...η Ανακωχή .., ο Συμβιβασμός , ...η λογική ...η υπευθυνότητα ,... είναι πολυ καλύτερα , απο , τους χωρισμούς , τους τσακωμούς ,... τα δικαστήρια , τα διαζύγια ,.. και φυσικά , απο τις ... συνεπιμελειες ...!!!

Δεν σου χρειάζονται , ουτε δικηγόροι ... ούτε τίποτα ...!!!

Απορία: Γιατί η συνεπιμέλεια δεν είναι καλή για το παιδί ή τον πατερα;

Εγώ την ακούω περίφημη, αλλά ομολογώ πως δεν ξέρω, τι ακριβώς σημαίνει.

Την αντιλαμβάνομαι ως εξής: Ευθύνη έχουν και οι δυο γονείς. Οι μέρες μοιράζονται. Ασφαλώς το σχολείο είναι ένα, επομένως καθημερινές είναι στον γονιό κοντά στο σχολείο και από Παρασκευή πάει στον άλλο. Επίσης ένα ΣΚ θα πηγαίνει στον γονιό των καθημερινών, γιατί καλό είναι να ζήσουν και ελεύθερο χρόνο μαζί εκτός από σχολείο/υποχρεώσεις/δουλειά.

Το παραδειγμα με αλλαγή ρούχων, το βρίσκω ηλίθιο. Αν οι γονείς είναι τόσο ηλίθιοι, το παιδί την έχει βάψει έτσι κι αλλοιώς. Και για τον πατερα, επίσης είναι μια χαρά, ρυθμίζει τη ζωή του με το παιδάκι του, μακρυά από την αντιπαθητική μάνα του.

Δηλ εγώ το βλέπω τέλειο!

Αυτό το 14, κάποτε θα συμβεί. Ελεύθεροι, νέοι γονείς, κάτι θα γίνει στον ερωτικό τομέα. Αρκεί να γίνει διακριτικά.

Αρέσει στο μέλος seychelles

Persefoni__

# 43 στις 28/7/2022
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 418

δηλ τώρα εσένα Άλις ...

Δεν σου κάνει εντύπωση , πως προτιμάει να μείνει χωρίς δουλειά και ίσως να πεινάσει απ το να πληρώσει διατροφή; 

Ότι χρησιμοποιεί  λέξεις όπως "αφαίμαξη" ; 

Οτι ΔΕΝ έχουμε ακούσει  και την πλευρά της γυναίκας του παρά μόνο όσα λέει αυτός;; Οτι μας δίνει πλήρη αναφορά των οικονομικών της γυναίκας του, μητέρας του παιδιού;;

Οτι ζήτησε συνεπιμέλεια για να μειώσει (ίσως γιατί δεν ξέρω τι γίνεται ) το ποσό της διατροφής; 

Οτι δεν σκέφτηκε, πως και χωρίς δουλειά να είναι όταν θα βρει θα πρέπει να τα πληρώσει όσα επιδικαστούν μαζεμένα;;; 

Οτι το παιδί κάποια στιγμή θα μεγαλώσει και άσχετα από το τι έχει ορίσει ένα δικαστήριο μπορεί να επιλέξει με ποιόν γονιό θα πάει ;;;

Όλο του το μήνυμα έχει και δεύτερη ανάγνωση. Βγάζει απίστευτο θυμό απέναντι στην πρώην γυναίκα του. Άνθρωπο που δεν μιλάει με σεβασμό για τον  άλλο γονέα του πιδιού του εγώ θα τον φοβόμουν !!! 

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από alisida

Αγαπητέ Q, δεν είμαστε στη θέση του για να γνωρίζουμε εάν ο λόγος που ζητά τη συνεπιμελεια είναι για να απομακρύνει το παιδί από τη μητέρα, μόνο εκείνος γνωρίζει την αλήθεια.

Είμαι υπέρ της συνεπιμελειας,διότι έχω ζήσει κατάσταση παρόμοια με αυτήν που περιγράφει η Squirrel στο #39

και έχω καταλήξει ότι ,το να μοιράζεται το παιδί το χρόνο του και με τους δύο γονείς, από τη μια δεν νοιώθει κανενός την έλλειψη ,

από την άλλη για τους γονείς είναι ο μόνος τρόπος να συνειδητοποιήσουν ότι και μετά το διαζύγιο το παιδί τους εξακολουθεί να υπάρχει,να μεγαλώνει, να έχει ανάγκη από φαγητό όχι μόνο τα σκ που πηγαίνει στον πατέρα ,αλλά και τις  καθημερινές 

και ότι δεν διακτινιζεται για να παρεβρεθεί στα φροντιστήρια και τα εξωσχολικά του,αλλά κάποιος το συνοδεύει και κάποιος πληρώνει.

Και μην ξεχάσω : στα 18 δεν εξαφανίζεται ξαφνικά από τη Γη, αλλά συνεχίζει να υπάρχει και ίσως θελήσει να συνεχίσει τις σπουδές του στην 3βαθμια με πιθανοτητα να περάσει σε άλλη πόλη κλπ.κλπ με ο,τι αυτό σημαίνει οικονομικά.

Εάν το ζευγάρι έχει επιλέξει τις προστριβές,αυτές κάλλιστα θα υπάρχουν και χωρίς τη συνεπιμελεια,είναι θέμα επικοινωνίας και τότε ακόμα χειρότερα,γτι το παιδί δεν θα έχει την ευκαιρία να ακούσει τη δεύτερη άποψη 

Αρέσει στα μέλη sissy108, 26-29-31 και σε ακόμα 3 μέλη.

seychelles

# 44 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 894

Το να αποφευχθεί δικαστική διαμάχη είναι σαφώς το καλύτερο για το παιδί, ειδικά σε ηλικίες που θα χρειαστεί να καταθέσει, αυτό είναι τραυματικό.

Κάνεις δεν αντιλέγει αυτό αλλά τα συμφωνητικά θέλουν δύο γονείς που είναι ρεαλιστές, δε γίνονται πχ άμα ο μπαμπάς θέλει μηδέν διατροφή και η μαμά 100% χρόνο επιμέλειας. 

Σας μιλώ σαν κάποιος που έχει συνεπιμελεια του παιδιού του, τη διατροφή θα μπορούσα να τη λαμβάνω εγώ ή η μαμά, συμφωνήσαμε η μαμά και προφανώς καταβάλλεται κανονικά και πέραν της διατροφής ξοδεύω ένα επιπλέον 70% για το παιδί το μήνα. Γιατί απλά ο στόχος είναι το παιδί να έχει εφόδια μετέπειτα στην ενήλικη ζωή του και να είναι κοινωνικοποιημένο, όχι να βγει γκάου και ευτυχώς μπορώ να του τα παρέχω αυτά που χρειάζεται.

Τα συνολικά έξοδα με συνεπιμελεια είναι αρκετά παραπάνω από τη διατροφή χωρίς συνεπιμελεια και ας ήταν ( λίγο ) μεγαλύτερη η διατροφή σε τέτοια περίπτωση. Για να μεγαλώνει τα παιδιά του θέλει τη συνεπιμελεια ο κόσμος..

Δικαστικά δεν πήγα, είχα καταστήσει όμως σαφές ότι διαφωνία σε ποσοστά επιμέλειας θα οδηγούσε σε αντιδικία, η πρώην σύζυγός που μου με γνωρίζει καλά ήξερε άρα είτε θα υπήρχε συνεπιμελεια με συμφωνικό είτε με αντιδικία. Όμως σε κάθε περίπτωση συνεπιμελεια. Οπότε έγινε με συμφωνικό.Τα σοβαρά θέματα δε τα παζαρευουμε βάλε από το ένα βγάλε από το άλλο και ας έχουν δικηγορικά και δικαστικά έξοδα.

Καταλαβαίνω την αρνητική εμπειρία και λυπάμαι για αυτό, όμως απαντήσατε στο θεματοθετης με προβολή από το παρελθόν σας, ενώ είμαι σίγουρος θυμάστε πόσο πίεση νιώθατε κατά το διαζύγιο. Δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ είχα διαταραχές ύπνου και ελλείψεις συγκέντρωσης, που είναι αρκετά συνήθη συμπτώματα σε ένα διαζύγιο, οπότε ας μπούμε λίγο και στη θέση αυτού που ρωτάει. Δε ρώτησε αν να πάει Μύκονο ή Ίμπιζα ο άνθρωπος, δεν είναι στην καλύτερη περίοδο.

Προσωπικά αν ρωταγε γυναίκα δε θα της εσουρνα ότι μου θύμισε το διαζύγιο με την πρώην σύζυγό μου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 39 από squirrel-b1968
Αγαπητέ,γενικά μιλάω οτι η δικαστική διαμάχη είναι ότι χειρότερο για το παιδί πρωτίστως κ ψυχοφθόρο για τον ένα γονέα γιατί ο άλλος συνήθως είναι στην κοσμαρα του κ στην κόντρα ,αν επηρεάζεται κ από οικείους του /της αστα βρασταΚαλο θα ήταν να συζητήσουν πρώτα οι δύο τους,,να φύγει από το σπίτι να καταλάβει κ η άλλη μεριά ότι δεν είναι καβατζα οικονομική ο μπαμπάς,επειδή συμβιωνουν,κ να συμβουλευτεί έναν δικηγορο.Εχω την εντύπωση αν ήταν "εύκολη" η μαμά,θα είχε φύγει ήδη ο μπαμπάς από το σπίτι,θα έδινε ένα ποσόν στο περίπου που θα είχαν συμφωνήσει κ θα είχε το ελεύθερο κ το αυτονόητο να βλέπει το παιδί του οπότε θέλει κ ανάλογα με τις υποχρεώσεις του παιδιού. Σχολεία φροντιστήρια εξωσχολικά κλπ .Όλα αυτά μέχρι να βγει το διαζύγιο κ τυπικά.Αυτο εννοώ συναινετικο.ομως για να μας ρωτά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα,αλλα "ελπίζει " σε έναν νόμο που θα του τακτοποιήσει τη ζωή κ θα τα λύσει όλα μέσω αυτου..αυτο εγώ κρατώ...αμ δεν είναι ετσι απλά.,κ σας μιλά μια γυναίκα που πήρε διαζύγιο κ ουδέποτε έλαβε τα συμφωνηθέντα ούτε ευρώ ως διατροφή,δεν κινήθηκα δικαστικά αλλά έπιασα 3 δουλειές (ήδη δούλευα εννοείται) κ μεγάλωσα τα παιδιά μου,γιατί δεν είμαι ζητουλας να διεκδικω τα αυτονόητα ,ούτε να τρέχω για μηνύσεις στα ΑΤ.για να μην πάρω πάλι τίποτα γιατί ο κύριος δεν έχει., γιατί δεν ήθελα να ακούσω από τα παιδιά μου ,πήγε ένας αστυνόμος στο σπίτι του μπαμπά κλπκλπ γιατί ότι συμβαίνει στην κόντρα μεταξύ του ζευγαριού ,είναι στοιχείο πλύσης εγκεφάλου για το παιδί εκατέρωθεν , ,μου έκανε μου έδειξε η μάνα σου ο πατέρας σου κλπ...οπότε εμμέσως κ σαφώς εμπλέκεται κ το παιδί που δεν έχει κανένα λόγο να το ζει όλο αυτό.". Αυτή τη οπτική ,περίπτωση θέλω να του τονίσω.Ολοι στο περιβάλλον μας έχουνε επίσης ζευγάρι που έφαγε ο ένας τον άλλον δικαστικά ..και?το παιδί επίκεντρο να προσπαθεί να ισορροπήσει δύο πνευματικά ανήλικους ! .Αυτή τη πλευρά του φεγγαριού θέλω να τονίσω.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Kristina_

seychelles

# 45 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες

Αυτό που λες όμως δε το λύνει ο νεος νόμος, εάν ο μπαμπάς δε θέλει συνεπιμελεια, δε την έχει, πληρώνει μόνο τη δικαστική διατροφή. Σε τέτοια περίπτωση είναι σα να μην υπάρχει ο νέος νόμος.

Εάν έχει το μισό χρόνο από το παιδί είναι που πληρώνει έξοδα που λογίζονται ως εκτός διατροφής.

Εδώ πάντως συνεπιμελεια θέλει ο άνθρωπος, θα αναλάβει έτσι μεγαλύτερα συνολικά έξοδα για το παιδί και ας είναι μειωμένη η διατροφή.

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από alisida

Συμφωνώ με όσα λέει η Σίσσυ και θα επιμείνω στο ότι τα έξοδα του παιδιού είναι πολύ περισσότερα από όσο πιστεύουν τα...δικαστήρια 

Όχι,γιατί κάποιοι πατεράδες νομίζουν ότι οι μαμάδες κάνουμε τη μεγάλη ζωή με τα χρήματα της διατροφής.

Για αυτό είμαι απόλυτα σύμφωνη με το νέο νόμο,για να υπάρχει μια πιο σωστή αντίληψη των αναγκών και μια δικαιότερη κατανομή των εξόδων.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, alisida

dimitrisx66

# 46 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 56 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 298
Για εμένα πάντως το περιβάλλον του παιδιού πρέπει να είναι σταθερό. Ας βρουν τρόπους να μείνει το παιδί σε ένα σπίτι και να τραβολογιουνται αυτοί σε άλλα μέρη κάθε εβδομάδα. Συνεπιμελεια είναι για τις αποφάσεις ζωής του παιδιού όχι να το πηγαινοφερνουνε Διόνυσο Γλυφάδα και να το έχουν μέρα νύχτα στους δρόμους.
Αρέσει στα μέλη Qwerty____55, squirrel-b1968 και σε ακόμα 1 μέλος.

Qwerty____55

# 47 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 1.457

Αγαπητή Αλις ... αναφέρεσαι σε ... ιδανικές σχέσεις γονιών ...!!!

Υπάρχουν πολλές τέτοιες ??? 

Λες...  ( έχω καταλήξει ότι , το να μοιράζεται το παιδί το χρόνο του και με τους δύο γονείς, από τη μια δεν νοιώθει κανενός την έλλειψη ,από την άλλη για τους γονείς είναι ο μόνος τρόπος να συνειδητοποιήσουν ότι και μετά το διαζύγιο το παιδί τους εξακολουθεί να υπάρχει,να μεγαλώνει, να έχει ανάγκη από φαγητό όχι μόνο τα σκ που πηγαίνει στον πατέρα ,αλλά ...κλπ.κλπ. )

Οποτε...

Οι γονείς να συνειδητοποιήσουν ...???

Οταν ο σύζυγος , δεν θελει να πληρώνει ...οσα πληρώνει τωρα .. ???

Και θα το κάνει ...με την συνεπιμελεια ???

Οταν η σύζυγος ,... αδυνατεί να συμμετάσχει στην συνεπιμελεια .. ???

Οταν ο σύζυγος , είναι αγανακτησμενος ...με την σύζυγό του ...???

Πιστεύεις ότι αυτοί οι δυο άνθρωποι ,..θα μονιασουν  ποτέ ...θα συνεργαστούν , για το καλό του παιδιού τους ???

Ο συγκεκριμένος σύζυγος , νομίζει οτι τον βολεύει , η συνεπιμελεια ,..για να πληρώνει ... λιγότερα ...!!!

Ζήτησε ... μεγάλη αύξηση απο τον εργοδότη του , ωστε να αποδείξει αργότερα , οτι δεν έχει αρκετό εισόδημα , ...για να το απαιτήσει , η σύζυγος του ...!!!

Βέβαια ... κινδυνεύει να χάσει και την δουλειά του ...!!! αν το αφεντικό του , δεν , του ικανοποιήσει το αίτημα , της αύξησης ...!!!

Αν ο εργοδότης ,  του πει ..οκ...σου την δίνω ...τοτε να δεις χαρές που θα κάνει , η σύζυγος ...!!!

Επισης , όταν έγραψα ,... Να απομακρύνει το παιδί απο την μητέρα ... φυσικά και δεν επιδιώκει την απομάκρυνση ... αλλα θέλει να έχει  περισσότερο χρόνο με το παιδί του , προκειμένου , στο μέλλον , να μην κατηγορηθεί , απο το ιδιο του το παιδι , οτι ,...το εγκατέλειψε .. !!!

Φοβάται λοιπον  , και κάτι ακόμα ,...μηπως η σύζυγος πει στο παιδι ... Να ο πατέρας σου , σε παράτησε .. μας παράτησε ..και έφυγε ...!!!

Συμπέρασμα ...

Ιδανικοί γονείς ...!!!

Συνειδητοποιημένοι γονείς !!!

Λες .. ???

Κι ενα παιδί ... μπαλάκι...!!!

Ο ...Q ... μίλησε ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από alisida

Αρέσει στο μέλος alisida

Serceg

# 48 στις 28/7/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

TheSpell πιστευω οτι εισαι υπευθυνος γονεας...

Περα απο τα διαδικαστικα που θα βρεις ακρη μετρημενα κουκια ειναι ξερεις και εσυ για το ηρεμο περιβαλλον που θα πρεπει να εχει το παιδι...να μπορειτε να φτανετε στο σημειο που να καλυπτει ο ενας του αλλου λαθη ακομη και τα αδικαιολογητα σας οπως τα βλεπετε εσεις τωρα...μην το γεμισετε με τον δικο σας θυμο...μην ξεστομισετε λογια που δεν εχουν γυρισμο και δεν μιλω μονο για λογομαχια μπροστα του αλλα εκει στο μονοι στο σπιτι ελα να σου πω η μανα σου το και το αα ο πατερας σου ετσι και ετσι... μην καταληξει στο ανακλινδρο της εξιστορησης...

alisida

# 49 στις 28/7/2022
author
Καζακστάν

Αν αρχίζουν έτσι,είναι πολύ δύσκολο να βρουν κοινή γραμμή πλεύσης 

Όμως ,επειδή  κληθηκαμε να απαντήσουμε "όσοι έχουμε γνώση επί του θέματος" 

και σε αυτή την περίπτωση,γνώση δεν έχουν όσοι γνωρίζουν το νόμο,

αλλά όσοι έχουν την εμπειρία που δυστυχώς μπροστά της ο νόμος φαντάζει ένα όμορφο ροζ συννεφάκι 

Παράθεση:
Σχόλιο # 47 από Qwerty___55

Πιστεύεις ότι αυτοί οι δυο άνθρωποι ,..θα μονιασουν ποτέ ...θα συνεργαστούν , για το καλό του παιδιού τους ???

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, dimitrisx66 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 50 στις 28/7/2022
author
Καζακστάν

Ο νόμος για τη συνεπιμελεια λέει πως το παιδί ζει 50/50 με κάθε έναν από τους γονείς.

Δεν θέλω να φανταστώ το τι  θα γίνει όταν καθιερωθούν/νομιμοποιηθούν στο μέλλον οι πολυσυντροφικες οικογένειες 3-4-5 ατόμων που θα υιοθετούν παιδιά 

Μια εβδομάδα τον μήνα στον κάθε γονιό (ανατριχιαζω και μόνο που το σκέφτομαι) 

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από dimitrisx66
Για εμένα πάντως το περιβάλλον του παιδιού πρέπει να είναι σταθερό. Ας βρουν τρόπους να μείνει το παιδί σε ένα σπίτι και να τραβολογιουνται αυτοί σε άλλα μέρη κάθε εβδομάδα. Συνεπιμελεια είναι για τις αποφάσεις ζωής του παιδιού όχι να το πηγαινοφερνουνε Διόνυσο Γλυφάδα και να το έχουν μέρα νύχτα στους δρόμους.

Αρέσει στο μέλος seychelles

seychelles

# 51 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες

Συγνώμη αλλά το κείμενο του λέει το ακριβώς ανάποδο, ότι η μαμά δε θέλει συνεπιμελεια για μη να μειωθεί η διατροφή , όχι ότι τη θέλει ο ίδιος για να μειωθεί.

Αν πάντως θέλει να αφήσει τη δουλειά του για να "πατσισει" το μηδενικό εισόδημα της μαμάς, επειδή θεωρεί ότι έτσι τον κοροϊδεύει ( που τον κοροϊδεύει ή όχι δε μπορούμε να το ξέρουμε), αυτός είναι χαζός λόγος να το κάνει, το δικαστήριο δεν είναι ανόητο και πχ μπορεί να θεωρήσει ότι λειτουργεί κακοπιστα έτσι, που θα είναι εις βάρος του. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από Persefoni__

δηλ τώρα εσένα Άλις ...

Οτι ζήτησε συνεπιμέλεια για να μειώσει (ίσως γιατί δεν ξέρω τι γίνεται ) το ποσό της διατροφής; 

Οτι δεν σκέφτηκε, πως και χωρίς δουλειά να είναι όταν θα βρει θα πρέπει να τα πληρώσει όσα επιδικαστούν μαζεμένα;;; 

Αρέσει στο μέλος TheSpell

squirrel-b1968

# 52 στις 28/7/2022
author
Γυναίκα / 54 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 622
"είχα καταστήσει όμως σαφές ότι διαφωνία σε ποσοστά επιμέλειας θα οδηγούσε σε αντιδικία, η πρώην σύζυγός που μου με γνωρίζει καλά ήξερε άρα είτε θα υπήρχε συνεπιμελεια με συμφωνικό είτε με αντιδικία" κ αυτό προβολή τη θεωρώ δική σας...να παροτρύνετε σε δικαστική διαμάχη,απειλώντας "που σας γνωρίζει"..Από την εμπειρία του μιλάει ο καθείς εδώ μέσα οπότε αναγκαστικά θυμάται κ τα δικά του κ πώς κινήθηκε τότε.Οχι εγώ δεν είχα χρόνο να σκεφτώ τίποτε εκτός από το πώς πρέπει να ζήσουν τα παιδιά μου μόνο από μένα..κ πως θα τους εξασφαλίσω ένα υγιές περιβάλλον με οικονομική ασφάλεια.Οποτε ο σκοπός ήταν μόνο αυτός κ...προχώρησα ,απλά παρακάτω.Υ.Γ δεν νομίζω να εσουρα κάτι στον θεματοθετη...ίσα ίσα πρότεινα να μην δυναμητισει τις καταστάσεις ,κ αν θέλετε ανοίξτε ένα θέμα ως ειδικός ψυχολογίας γνωσιακής συμπεριφοράς να κάνετε συνεδρίες στα μέλη για προβολές κ μη,γιατί χάνονται σε αυτό το θέμα γμτ .Τι διαβάζουμε...πάλι.!

seychelles

# 53 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες

Παράθεση:
Σχόλιο # 50 από alisida

Δεν θέλω να φανταστώ το τι  θα γίνει όταν καθιερωθούν/νομιμοποιηθούν στο μέλλον οι πολυσυντροφικες οικογένειες 3-4-5 ατόμων που θα υιοθετούν παιδιά 

dimitrisx66

# 54 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 56 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Απαντήσεις: 298
Άλις #50 το ίδιο λέμε να μοιραστεί ο χρόνος ισότιμα το διαφορετικό που αναφέρω για το καλό του παιδιού είναι να έχει ένα σπίτι ένα σχολείο και να αλλάζουν σπίτι οι γονείς. Εγώ προσωπικά τα πολυσυντροφικα και τα ομόφυλα όσον αφορά τα παιδιά θα στα πω από κοντά γιατί εδώ δεν υπάρχει καμία περίπτωση να περάσει...

seychelles

# 55 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες

Με συγχωρείτε πολύ, το να υπερασπιστεί κάνεις τα δικαιώματά του, όταν χρειάζεται και ένδικα, αφού πρώτα έχουν εξαντληθεί διαπραγματευτικα περιθώρια, δεν είναι απειλή, νόμιμο μέσο είναι.

Κανείς δεν οφείλει να είναι υποχωρητικός σε παράλογες απαιτήσεις και τελικά ο μόνος τρόπος να συγκλίνουν τα πράγματα στο νομό ορισμένες φορές είναι ...το νομικό σύστημα.

Εδώ να ξεκαθαρίσω μιας και το θιγετε, ότι στην ουσία μετέφερα την τότε συμβουλή δικηγόρου, δεν κάνω κάποια προβολή.

Μπράβο σας γισ αυτά που κάνετε για τα παιδιά σας, το εννοώ και ειλικρινά το ξεχωρίζω από την υπόλοιπη συζήτηση.

Όμως με το "Άρα θα ξημερωβραδιαζεται στα ΑΤ...κ στα εισαγγελίκα γραφεια?...αυτό προτείνετε?...για να βλέπει το παιδί του?.για να πληρώνει την διατροφή που ορίζει ο νόμος ?" προβολή κάνατε από το δικό σας παρελθόν.

Στα περί γνωσιακής συμπεριφορικής τώρα βρίσκετε κάποιο νόημα; εάν είστε ψυχολόγος ( υποθέτω από την απάντηση σας ) στον ιδιωτικό σας χρόνο δεν οφείλετε πουθενά να μη κάνετε προβολές. 

Αλλά εδώ ειδικά δε βοηθάει το θεματοθετη να το δεί με ηττοπάθεια και αυτό μετέδιδε η προβολή. Τώρα είναι η ώρα για που θα καθορίσει μερικά από τα πιο σημαντικά θέματα της μετέπειτα ζωής του και να εξασφαλίσει το χρόνο του παιδιού του.

Παράθεση:
Σχόλιο # 52 από squirrel-b1968
"είχα καταστήσει όμως σαφές ότι διαφωνία σε ποσοστά επιμέλειας θα οδηγούσε σε αντιδικία, η πρώην σύζυγός που μου με γνωρίζει καλά ήξερε άρα είτε θα υπήρχε συνεπιμελεια με συμφωνικό είτε με αντιδικία" κ αυτό προβολή τη θεωρώ δική σας...να παροτρύνετε σε δικαστική διαμάχη,απειλώντας "που σας γνωρίζει"..Από την εμπειρία του μιλάει ο καθείς εδώ μέσα οπότε αναγκαστικά θυμάται κ τα δικά του κ πώς κινήθηκε τότε.Οχι εγώ δεν είχα χρόνο να σκεφτώ τίποτε εκτός από το πώς πρέπει να ζήσουν τα παιδιά μου μόνο από μένα..κ πως θα τους εξασφαλίσω ένα υγιές περιβάλλον με οικονομική ασφάλεια.Οποτε ο σκοπός ήταν μόνο αυτός κ...προχώρησα ,απλά παρακάτω.Υ.Γ δεν νομίζω να εσουρα κάτι στον θεματοθετη...ίσα ίσα πρότεινα να μην δυναμητισει τις καταστάσεις ,κ αν θέλετε ανοίξτε ένα θέμα ως ειδικός ψυχολογίας γνωσιακής συμπεριφοράς να κάνετε συνεδρίες στα μέλη για προβολές κ μη,γιατί χάνονται σε αυτό το θέμα γμτ .Τι διαβάζουμε...πάλι.!

squirrel-b1968

# 56 στις 28/7/2022
author
Γυναίκα / 54 / Διαζευγμένη
Απαντήσεις: 622
"Δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ είχα διαταραχές ύπνου και ελλείψεις συγκέντρωσης, που είναι αρκετά συνήθη συμπτώματα σε ένα διαζύγιο, οπότε ας μπούμε λίγο και στη θέση αυτού που ρωτάει,...Αυτό προβολή ειναι?Ααα όχι ..σωστά.. Η ξέρετε κ πως αισθάνεται ο θεματοθετης?επειδή εσείς αισθανθηκατε έτσι!?...Ήταν πανευκολη η διάγνωση ...βάλτε θέμα λέμε...Σκίουρος που περιμένει τον πρώτο του πελάτη διαζευγμένο με τάσεις προβολής .Υ.Γ.2 Αστειακι ήταν ...να χαλαρώσουμε λίγουλακι.
Αρέσει στο μέλος Paralia48

26-29-31

# 57 στις 28/7/2022
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 3.722

Ολα αρχιζουν και τελειωνουν σε αυτο το κομματι που παραθετω,και που συμφωνει και ο θεματοθετης κανοντας λαικ...

Οι συμπεριφορες επιστρεφονται αργα η γρηγορα...και οτι κανετε θα σας επιστραφει απο το παιδι που καταλαβαινει τα παντα...σε αντιθεση με σας...

Καλα να περασετε με τις αγωγες!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Antonio71
να έχεις λεφτά να την ταράξεις στις αγωγές (αυτά είναι διακοσαρικα, ανεξαρτήτως της αμοιβής του δικηγόρου σου),να κρατάς αποδείξεις για το οποιοδήποτε έξοδο, τα πάντα ακόμα και για τα μολυβια του παιδιού και να αρχίσεις να παρουσιάζεις έξοδα σου για να πέσει το εισόδημα σου άρα και η διατροφή.

Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, Persefoni__ και σε ακόμα 2 μέλη.

seychelles

# 58 στις 29/7/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες

Δεοντολογικοτατο το αστειακι σας, οπως και γεμάτο ενσυναίσθηση. Για να μη σχολιάσω την πρότερη ψευδή αναφορά σας σε απειλή κατά το διαζύγιο μου. 

Ο διάλογος μαζί σας στερείται κάθε σοβαρότητας, οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος συνέχειας.

Παράθεση:δε
Σχόλιο # 56 από squirrel-b1968
"Δε ξέρω για εσάς αλλά εγώ είχα διαταραχές ύπνου και ελλείψεις συγκέντρωσης, που είναι αρκετά συνήθη συμπτώματα σε ένα διαζύγιο, οπότε ας μπούμε λίγο και στη θέση αυτού που ρωτάει,...Αυτό προβολή ειναι?Ααα όχι ..σωστά.. Η ξέρετε κ πως αισθάνεται ο θεματοθετης?επειδή εσείς αισθανθηκατε έτσι!?...Ήταν πανευκολη η διάγνωση ...βάλτε θέμα λέμε...Σκίουρος που περιμένει τον πρώτο του πελάτη διαζευγμένο με τάσεις προβολής .Υ.Γ.2 Αστειακι ήταν ...να χαλαρώσουμε λίγουλακι.

TheSpell

# 59 στις 29/7/2022
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Απαντήσεις: 99
Χαμηλώστε λίγο τους τόνους ρε παιδιά, κρίμα για την ψυχή σας είναι. Τι να απαντήσει π.χ. κανείς στο post #43; Λες και γνωριζόμαστε από χθες.

Το mind trigger που ήθελα το πήρα, βοήθησαν τα post κυρίως από seychelles και antonio, ευχαριστώ για το χρόνο και την προσοχή τους.
Ο αγώνας είναι προσωπικός και στο τέλος θα κερδίσει αυτός που αγαπάει πιο πολύ.
Φιλθούκια!
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Antonio71 και σε ακόμα 1 μέλος.

vidar70

# 60 στις 29/7/2022
author
Ανδρας / 76 / Ελεύθερος
Αργεντινή
Απαντήσεις: 728

Aν οι απαντησεις μας νομιζεις οτι σε κρινουν ν μην εγραφες δημοσια αδελφε. Το βρηκαμε τωρα οταν δεν συμφωνουν με αυτα που ζητατε εμμεσα ή αμμεσα , βγαζετε τις γνωστες ταμπελες "με κρινεις". Αν ηθελες κατι δοφορετικο να μην εβαζες θεμα

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από TheSpell

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι "φρικιαστικό" έγραψα. Την επίκριση βέβαια την θεωρώ αναμενόμενη. Μάλλον έτσι είναι οι άνθρωποι τελικά. Φρικάρουν και κρίνουν το συνάνθρωπό τους που γράφει μερικές σκέψεις σε ένα φόρουμ και δεν φρικάρουν με την ίδια τη φρίκη που εξελίσσεται μπροστά τους. Τώρα αν ο Πούτιν, ο Χαράρι ή ο Θεός τα διορθώσουν όλα, θα το μάθουμε σύντομα.

Μερικά σχόλια ήταν πολύ εποικοδομητικά, όπως τα #19, #22, συμφωνώ κάπως με το #25, το απόλυτο ξεκαθάρισμα θα έπρεπε να είναι προτεραιότητα απ' την αρχή, δεν λειτουργούν τα πράγματα όμως το ίδιο για όλους.

Αρέσει στο μέλος Enikos
Επιλέξτε σελίδα: (1-7)
Σελίδες 1234567
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.