Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καλη παναγια..

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

SPACE00TUBE

# 1 στις 13/8/2022
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 152
'Aρεσαν+: 0%

Καλη παναγια..

Μεγαλη γιορτη την Δευτερα 15/8 για ολους τους ανθρωπους. Η γιορτη της Παναγιας.

Να ευχηθω απο καρδιας σε πιστους και μη να ξεπερνουν ολες τις δυσκολιες που βιωνουνκαι δοκιμαζονται ψυχικες,σωματικες και πνευματικες. Χρονια πολλα στις Μαριες και τους Παναγιωτηδες. 
Αρέσει στα μέλη Mirtw1980, saga-saga

Enikos

# 2 στις 13/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.111

Εγω γιατι κολαζομαι τωρα?...

Λες να διακρινω κατι?...

Ασυμβατο?...

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

vanarabit

# 3 στις 13/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.839

#

Καθημερινά είναι γύρω μας ..

Ρύποι παντού ..

Μας έχουν περικυκλώσει με τις ευλογίες του BIG BROTHER ...

Τάχα μου, τάχα μου ότι κάνουν τα πάντα για να καθαρίσει η "ατμόσφαιρα"
και κάθε ημέρα οι "ρύποι" πληθαίνουν ...

vanarabit

# 4 στις 13/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή

##

Καλή Παναγιά Space ..!

Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες και χρόνια πολλά σε όλους μας ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από SPACE00TUBE

Καλη παναγια..

Να ευχηθω απο καρδιας σε πιστους και μη να ξεπερνουν ολες τις δυσκολιες που βιωνουνκαι δοκιμαζονται ψυχικες,σωματικες και πνευματικες. Χρονια πολλα στις Μαριες και τους Παναγιωτηδες. 

Αρέσει στα μέλη SPACE00TUBE, saga-saga

Enikos

# 5 στις 13/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Δεν μπαινω σε κουβεντολοι της μικροαστικης διανοησης, με θεμα την απλετη αγαπουλα που μοιραζεται μετα τα εγκληματα κατα του νευρικου συστηματος, των ανυποψιαστων αθρωπων...

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Rocker_65

# 6 στις 13/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

1

Σε ευχαριστώ, αν και μη πιστός. Να είσαι υγιής και χαρούμενος όπου και να πιστεύεις.

TheSpell

# 7 στις 13/8/2022
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 99

Ελπίζω όταν θα πάω να κοινωνήσω μαζί με την κόρη μου να μη μας ζητήσουν να βάλουμε μάσκα.

Αρέσει στο μέλος saga-saga

alexandriani1

# 8 στις 14/8/2022
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.807

Δεν ξέρω γιατί πάντα μου προκαλούσε γέλια αυτή η ευχή: Υπάρχει άραγε και ...κακή Παναγιά;

Όπως επίσης και το "καλό Παράδεισο¨"

Φραστικές ακροβασίες της λογικής...

Anyway, αν κι εγώ όπως ο Rocker δεν ανήκω στους ένθρησκους, εύχομω ωστόσο ολόψυχα 

Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες

Χρόνια πολλά στους αγαπημένους σας που γιορτάζουν

Χρόνια πολλά σε όλους! 

Νάμαστε καλά να επικοινωνούμε.

Αρέσει στα μέλη SPACE00TUBE, saga-saga και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 9 στις 14/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το προσημο...καλο ετουτο, καλο εκεινο, καλο το αλλο, στις θρησκευτικες εορτες τουλαχιστον, με κολαζει απιστευτα διοτι...

Στην ουσια του σημαινει να περασει καλα ο αποδεχομενος την ευχη, οπου...

Καλα = φαγοποτι, πιωμα μεχρι καταρρευσης και ολα τα συνακολουθα, τα οποια καμια σχεση δεν εχουν με την θρησκευτικοτητα, την ευλαβεια και τον σεβασμο που πρεπει να επιδειξει ο πιστος...

Και μην μου πειτε οτι εννοειτε κατι αλλο!!!...

Νομιζω δε οταν προκειται για θεματαρα σε φορουμ, χωρις να σηκωσουμε θεμα λες και εμπνευστηκαμε ενα σουξε λογω της ημερας, το να πεις ενα "Χρονια Πολλα", στους αγνωστους αποδεκτες του χωρου ειναι αρκετο και στα πλαισια  της κοινωνικοτητας που θελουμε να επιδειξουμε...

Αρα...ακρως φαιδρη η προθεση, ακρως υποκριτικη και η θρησκευτικοτητα που θελουμε να επιδειξουμε ...

Ολα αυτα, μια και αναγνωριζετε τους ρυπους της θρησκευτικοτητας, (να υποθεσω), και των προθεσεων...

"Ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται"...ειπε ο Υιος της...

vanarabit

# 10 στις 14/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή

##

Kαλημέρα Alexandriani και χρόνια πολλά .. !

Προσωπικά Alexandriani η συγκεκριμένη ευχή  "Καλή Παναγιά" υπέπεσε στην αντίληψη μου πέρσι
και είναι αλήθεια ότι σαν ευχή δεν μου άρεσε .. ΔΕΝ  μου "έφερε" γέλιο, όμως κάτι δεν μου "καθόταν" καλά
και έψαξα να δω αν όντως η ευχή έχει κάποια λογική εξήγηση ή είναι ένα από τα πολλά παραφραστικά λάθη πού λέμε - κακώς φυσικά - καθημερινά ..
Πχ .. Βγες έξω ..Υπάρχει περίπτωση να πούμε βγες και να εννοούμε βγές μέσα ;;
ή όπως την έκφραση "Καλό Παράδεισο", πού σωστά ανέφερες .. Υπάρχει και κακός Παράδεισος ;;;
ή καλή επιτυχία .. ΜΙΑ είναι η επιτυχία .. Δεν υπάρχει και κακή επιτυχία ..κλπ, κλπ ..

Έτσι και με την ευχή "Καλή Παναγιά", σημασιολογικά μπορεί να φαίνεται "άτυχος" ο χαρακτηρισμός,
παραφραστικός και ίσως πλεονασματικός, όμως σε ο,τι αφορά την ευχή "Καλή Παναγιά"
 ο Όσιος Παΐσιος και λοιποί σύγχρονοι Πατέρες της ορθοδοξίας μας(προσωπικά πιστεύω), 
έχουν απάντηση για τους λόγους που ευχόμαστε "Καλή Παναγιά" 
και είναι απόλυτα αποδεκτοί από την Ορθοδοξία μας ..

Η ευχή "Καλή Παναγιά " ΔΕΝ αντιστοιχεί στο πρόσωπο της Θεομήτορος,
 αλλά στην περίοδο του 15/Αύγουστου και λήγει την ημέρα του εορτασμού
 της κοιμήσεως της Θεοτόκου !

Άρα γίνεται αποδεκτή από την Εκκλησία μας διότι αντιπροσωπεύει μια συγκεκριμένη θρησκευτική περίοδο!!  Όταν ευχόμαστε "Καλή Παναγιά" και χρόνια πολλά στους εορτάζοντες ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ  
Είναι δύο ευχές μαζί πού η κάθε μία έχει συγκεκριμένο λόγο και αποδέκτη όταν δίδεται ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από alexandriani1

Δεν ξέρω γιατί πάντα μου προκαλούσε γέλια αυτή η ευχή: Υπάρχει άραγε και ...κακή Παναγιά;

Όπως επίσης και το "καλό Παράδεισο¨"

Φραστικές ακροβασίες της λογικής...

Anyway, αν κι εγώ όπως ο Rocker δεν ανήκω στους ένθρησκους, εύχομω ωστόσο ολόψυχα 

Χρόνια πολλά σε όλους τους εορτάζοντες

Χρόνια πολλά στους αγαπημένους σας που γιορτάζουν

Χρόνια πολλά σε όλους! 

Νάμαστε καλά να επικοινωνούμε.

Qwerty____55

# 11 στις 14/8/2022
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 1.457

Αν δεν θέλεις να βάλεις μάσκα , οταν θα πάς να κοινωνήσεις και εσυ και η κόρη σου ,...και φυσικά πιστεύεις , οτι θα σε προστατεύσει  , η Παναγία , αλλα και ολοι οι Άγιοι , απο τον κορωναιοιο  ... Τότε ...δικο σου θέμα , δικό σου πρόβλημα ...και επιπλέον , ζήτησε απο τους Αγίους , να σταθούν στο πλευρό σου , ...αν χρειαστεί να διασωληνωθεις ...πραγμα , που δεν το εύχομαι ...

Με εκτίμηση ...Q ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από TheSpell

Ελπίζω όταν θα πάω να κοινωνήσω μαζί με την κόρη μου να μη μας ζητήσουν να βάλουμε μάσκα.

Qwerty____55

# 12 στις 14/8/2022
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Απαντήσεις: 1.457

Χρόνια καλά , και απο εμενα , στους εορτάζοντες/ουσες ...

Ας τιμήσουμε λοιπόν και εμείς , την Παναγία , ...με τον δικό του τρόπο , ο καθένας μας ,...μιας και δεν το εκανε , ο γιος της , ...κατα πως λένε οι Γραφές , και περιγράφουν , αναλυτικά , οι Ευαγγελιστές ...στα εδάφια ... Η μητέρα και τα αδέρφια , του Ιησου .. !!!

Να ειναι επίσης καλά και ...οι 3η ,. η ,  η 4η Οικουμενική Σύνοδος , που θέσπισαν , το όνομα της Μαρίας ,.. σε Παναγία .. !!!

Διότι στην Αγία Γραφή , και ειδικά στην Καινή διαθήκη , .. δεν αναφέρεται πουθενά ,...το όνομα , της μητέρας του Ιησού ,..ως .. Παναγία .. !!! 

Με εκτίμηση ...Q...

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από SPACE00TUBE

Καλη παναγια..

Αρέσει στο μέλος Enikos

Rocker_65

# 13 στις 14/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

# 8

Για όσους πιστεύουν, είναι συνώνυμο της τύχης. Αντί να λένε "έχε την Παναγιά μαζί σου", λένε " καλή Παναγιά " ή " καλό Παράδεισο " όπως λέμε " καλή τύχη " εμείς και ούτε εύχεται " κακή Παναγιά" ή " κακή τύχη " κανένας, το πολύ πολύ να μην του ευχηθούμε και να μην του πούμε τίποτα (εκτός από "κακό χρόνο νάχεις" που είναι μία εξαίρεση). 

Μιας και για εκείνους τίποτα δεν είναι τυχαίο, αλλά θέλημα Θεού. Είναι η ερμηνεία που δίνει κάποιος στα ζητήματα αυτά. Από τη θέση που το βλέπουν, έτσι το καταλαβαίνω εγώ. Όπως και να έχει, μία ευχή είναι · και για αυτό, καλοδεχούμενη.

Enikos

# 14 στις 14/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Το πως γινεται ενας αθρησκος, να δεχεται θρησκευτικου περιεχομενου ευχες...

Μπορει να μου το εξηγησει καποιος?...

Η εστω, ας μου εξηγησει πως θεωρει την αθρησκεια του...

Κατι τελος παντων, για να καταλαβω πως θωρακιζεται το ντεμι της φασης "αθρησκεια"...

Θα σας μεινω υποχρεος, αν μαθω και αυτο το σκοτεινο σαρδαμ της "λογικης"...

vanarabit

# 15 στις 14/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή

##

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ..

Φυσικά και  αναγνωρίζουμε τους "ρύπους" της θρησκευτικότητας ΚΑΙ των προθέσεων,
που πολλάκις είναι τόσο ευδιάκριτες, χωρίς τακτ και προφανείς προς άπαντες,
πού αναφωνούμε και εμείς με την σειρά μας ..

Ουαί 
υμίν γραμματείς και φαρισαίοι υποκριταί  .. είπε Ο ΥΙΟΣ ΤΗΣ !!!

Υ.Γ) Παρ όλα αυτά οι ευχές είναι ΠΑΝΤΑ καλοδεχούμενες !!!

γραμματείς και φαρισαίοι υποκριταί  .. είπε Ο ΥΙΟΣ ΤΗΣ !!!

Υ.Γ) Παρ όλα αυτά οι ευχές είναι ΠΑΝΤΑ καλοδεχούμενες !!!

Uhtred323

# 16 στις 14/8/2022
author
Ανδρας / 37 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 897

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από TheSpell

αχχααχχαχααχ πολυ φοβαμαι οτι θα την φορεσεις την μασκουλα 

Enikos

# 17 στις 14/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ε, τοτε μην ρυπαινετε εκ πρωιμιου τα θεματα, μεχρι να αντιληφθειτε τι λενε οι αλλοι...τουλαχιστον...οι διδασκοντες τους "τροπους" του Εληνορθοδοξου Χριστιανισμου...

Δεν μιλατε σε ιδρυμα ατομων με απωλεια προσανατολισμου...

Και μην αντιγραφετε...

Enikos

# 18 στις 15/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Ας ακουσουμε και εναν "ειδικο"

Στην φράση «Καλή Παναγιά» που ακούγεται τα τελευταία χρόνια ενόψει του Δεκαπεντάυγουστου και της μεγάλης γιορτής της Ορθοδοξίας για την Κοίμηση της Θεοτόκου, αναφέρθηκε ο μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου και τοποτηρητής της Ι.Μ. Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Ιερόθεος την περασμένη Παρασκευή στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Αντιρρίου.

Σύμφωνα με το nafpaktianews, όπως ξεκαθάρισε, «η φράση καλή Παναγιά δεν στέκεται ούτε λεκτικά ούτε θεολογικά».

Πιο συγκεκριμένα, εξήγησε πως, «τα τελευταία χρόνια, επικράτησε μια μόδα που λέει Καλή Παναγιά, τι θα πει καλή Παναγιά! Λέμε καλό Χριστό; Eμείς λέμε Καλά Χριστούγεννα είναι γεγονός, λέμε Καλό Πάσχα είναι γεγονός».

Συνέχισε μάλιστα, επισημαίνοντας: «Λέμε ποτέ καλό Χριστό; Kαλό Άγιο; Άλλο τα πρόσωπα άλλο τα γεγονότα. Το γεγονός εδώ δεν είναι η Παναγία μας, αλλά η κοίμησή της».

Ετσι το βαζω, για τους "πιστους"...και τα εκτος θεματος "Χριστιανικα"...

(δεν θα απορησω αν τον παραφρασετε ΚΑΙ αυτον)...

...

TheSpell

# 19 στις 15/8/2022
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Απαντήσεις: 99

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από Uhtred323

αχχααχχαχααχ πολυ φοβαμαι οτι θα την φορεσεις την μασκουλα 

Πήγα σήμερα στον εσπερινό, ανάψαμε κεράκι με την μικρή και φύγαμε. Είχα την μάσκα στην τσέπη αν μου ζητηθεί να τη φορέσω, δεν έχω διάθεση να προκαλέσω. Το αξιοπερίεργο βέβαια είναι πως ενώ στα supermarket και παντού αλλού κυκλοφορείς ελεύθερα στις εκκλησίες συνεχίζει το τροπάρι.

Δεν είμαι της θρησκείας αλλά μου αρέσει η αυστηρή νηστεία και η θεία κοινωνία ως πνευματική άσκηση. Μου ζήτησε η μικρή να κοινωνήσει βασικά για πρώτη φορά χωρίς να της πω εγώ κάτι, οπότε λέω να μην της το χαλάσω. Έχουν βάλει καρέκλες και έξω οπότε μάλλον θα περιμένουμε εκεί.

Πάντως αν κρίνω από το #11 είναι εντυπωσιακό πόσο πολύ φοβάται ακόμα ο κόσμος έναν "αόρατο εχθρό", 2μιση χρόνια μετά αυτή την υστερία. Αν το δεις λογικά, περισσότερο θα πρέπει να φοβάσαι μην είσαι εσύ το επόμενο θύμα της ξαφνικίτιδας παρά τον ίδιο τον ιό.

Αρέσει στο μέλος SPACE00TUBE

vanarabit

# 20 στις 15/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή

##

Μια χαρά καταλάβαμε και εστιαστήκαμε μόνο στην φράση του Χριστού  "Ουαί υμίν γραμματείς και φαρισαίοι υποκριταί για έναν λόγο ..Δεν γίνεται κάθε φορά, μα κάθε φορά να την "λέμε" μονίμως  στους άλλους και να τους κουνάμε το δάκτυλο .. Δεν είμαστε εμείς οι πιο έξυπνοι, οι έχοντες την ορθή άποψη, οι πιο ειδήμονες επί παντός επιστητού και όλοι οι υπόλοιποι να μην γνωρίζουν που "πατούν και πού πηγαίνουν..
Καταντάει βαρετή η συνεχής αναφορά σας τύπου: EΓΩ και ΕΓΩ ΚΑΙ  ΕΓΩ  ξέρω και να διορθώνετε καθημερινά  και ασταμάτητα σε όλα τα θέματα που ανεβαίνουν όχι μόνο εμένα,
μα και πολλούς άλλους και να ασκείτε μονίμως κακή κριτική ...

Όσο για την "αντιγραφή"  ως προς ένα σχόλιο που έγραψα σχετικά με την ευχή "Καλή Παναγιά" ήμουν σαφέστατη.. Έγραψα, ότι το  "έψαξα" .. Άρα το μεταφέρω επακριβώς όπως το διάβασα όταν γκουγκλάρισα και είναι λογικό να το μεταφέρω αυτούσιο μιας και ο,τι έγραψα ΔΕΝ είναι προϊόν δικής μου άποψης, αλλά είναι μια επίσημη κατοχυρωμένη πληροφορία και ΔΕΝ θα είχε νόημα να την μεταφέρω με δικά μου λόγια ..

Ύπνον ελαφρύ εύχομαι και αύριο με υγεία ..

Αρέσει στα μέλη SPACE00TUBE, saga-saga και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.