Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καλη παναγια..

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Enikos

# 21 στις 15/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.111
'Aρεσαν+: 0%

Ξαναμελεταμε το σχολιο #5, με μεγαλυτερη προσοχη...

apolitiii

# 22 στις 15/8/2022
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.115

Χρόνια πολλά και καλά σε όλους

Γιορταζοντες και μη ενθρησκους καί  αθρησκους - η χάρη της Παναγίας την κοιμηση της οποιας γιορταζουμε 

σημερα ας μας χαριζει υγεια -μυαλο και ότι επιθυμεί ο καθενας μας.
Υγ.ας μην ξεχνάμε οτι η σημερινή γιορτή είναι το Πάσχα του καλοκαιριού και όπως λέμε καλό Πάσχα έτσι λέμε Καλή Παναγιά...
Χρονια  πολλά και καλά και του χρόνου , να έχουμε πανω απ' ολα υγεία ναγιορτασουμε ξανά...

Αρέσει στα μέλη SPACE00TUBE, saga-saga και σε ακόμα 1 μέλος.

Qwerty____55

# 23 στις 15/8/2022
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.457

Βοήθεια σου ...που πήγες στον εσπερινό , ..και ... ανάψτε και το κεράκι με την μικρή σου ...!!!

Γιατί ομως φύγατε ???

Φοβήθηκες μήπως και οι άγιοι πατέρες της εκκλησίας , σου ζητήσουν , να φορέσεις την μάσκα ,...οταν εχεις , ολους , τους αγίους μαζί σου ...να σε προστατευουν ..???

Δεν υπάρχει λόγος να αρνείσαι οτι εισαι της θρησκείας  ...μιας και εισαι ένθερμος υποστηρικτής , της αυστηρής νηστείας ...και , της θείας κοινωνίας ...

Το ευχάριστο  ειναι , οτι σου ζήτησε η μικρή σου , να κοινωνήσει ,... και μπράβο της ,.. δίχως να της το ζητήσεις εσυ ... άσχετα αν το παιδί , ζει , μεγαλώνει και γαλουχητε , ...μεσα στην ... αυστηρή νηστεία ...κλπ !!!

Θα συμφωνήσω μαζι σου , οτι ο κόσμος , φοβάται εναν .. αόρατο εχθρό. , ...τον κορωναιο ... Ομως εσύ φοβάσαι , μην είσαι το επόμενο θύμα , της ξαφνικιτιδας , παρα τον ιδιο τον ιό ???

Ευτυχώς που έχουν βάλει , και καρέκλες εκει εξω ...γιατι καμιά φορά , δεν ξέρεις ...!!!

Φύλαξε λοιπόν , τα ρούχα σου , ναχεις , τα μισά ...!!!

Με εκτίμηση ...Q ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από TheSpell

Πήγα σήμερα στον εσπερινό, ανάψαμε κεράκι με την μικρή και φύγαμε. Είχα την μάσκα στην τσέπη αν μου ζητηθεί να τη φορέσω, δεν έχω διάθεση να προκαλέσω. Το αξιοπερίεργο βέβαια είναι πως ενώ στα supermarket και παντού αλλού κυκλοφορείς ελεύθερα στις εκκλησίες συνεχίζει το τροπάρι.

Δεν είμαι της θρησκείας αλλά μου αρέσει η αυστηρή νηστεία και η θεία κοινωνία ως πνευματική άσκηση. Μου ζήτησε η μικρή να κοινωνήσει βασικά για πρώτη φορά χωρίς να της πω εγώ κάτι, οπότε λέω να μην της το χαλάσω. Έχουν βάλει καρέκλες και έξω οπότε μάλλον θα περιμένουμε εκεί.

Πάντως αν κρίνω από το #11 είναι εντυπωσιακό πόσο πολύ φοβάται ακόμα ο κόσμος έναν "αόρατο εχθρό", 2μιση χρόνια μετά αυτή την υστερία. Αν το δεις λογικά, περισσότερο θα πρέπει να φοβάσαι μην είσαι εσύ το επόμενο θύμα της ξαφνικίτιδας παρά τον ίδιο τον ιό.

Serceg

# 24 στις 15/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Είδα φως απ τα κεράκια, ευχές διαβάζω και μπήκα...

Χρονια Πολλά σε όλους με Υγεία... 

Υ. Γ δεν νομίζω να χουμε και απ αυτοί που λόγω ημερας λεν χρ πλ αλλά φιθυριζουν "που να σου καεί το ηλεκτρικό πατίνι" ... 

alisida

# 25 στις 15/8/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.939

Μια απορία έχω, επειδή δεν συνιθιζω να πηγαίνω εκκλησία και δεν γνωρίζω πώς έχουν τα πράγματα.

Ζητούν να φορούν οι πιστοί μάσκα και να την βγάζουν για να κοινωνούν με το ίδιο κουτάλι ?

Πού βρίσκεται η λογική σε όλο αυτό ?

Παράθεση:
Σχόλιο # 7 από TheSpell

Ελπίζω όταν θα πάω να κοινωνήσω μαζί με την κόρη μου να μη μας ζητήσουν να βάλουμε μάσκα.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Enikos και σε ακόμα 1 μέλος.

TheSpell

# 26 στις 16/8/2022
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Απαντήσεις: 99
#23 Ρε φίλε μη φαντασιώνεσαι τόσο πολύ από ένα post, στάκα λίγο, χαλάρωσε.
1. Φύγαμε, γιατί πήγαμε να παίξουμε
2. Ποιοι άγιοι πατέρες, ποια μάσκα, ποιος φόβος;
3. Αν πούμε ότι έχω μια θρησκεία, αυτή είναι το Θέλημα και όχι ο Βυζαντινορθόδοξος χριστιανισμός. Υπάρχουν όμως πολλά κοινά εκεί που εδρεύει η αλήθεια.
4. Δεν γαλουχείται από κανέναν άνθρωπο το παιδί μου, βρισκόμαστε και οι δύο στην συμπαντική παν-αμοιβαιότητα. Μαθαίνει ο ένας απ' τον άλλο.
5. Ίσως δεν το διατύπωσα καθαρά. Η ξαφνικίτιδα είναι πιο τρομακτική απ' τον covid. Για τον εαυτό μου και το παιδί μου, έχω καλό λόγο να μην φοβάμαι τίποτα απ' τα δύο.
6. Μέσα μπήκαμε, ήθελα να δει η μικρή την λειτουργία. Υπήρχαν και αμάσκωτοι δίπλα δίπλα, όχι πολλοί βέβαια. Κανείς δεν επιβάλλει κάτι, θα ήταν και ξεφτίλα άλλωστε. Όποιος φοβάται ας βάλει τη μάσκα του και τελειώνει εκεί το θέμα.
#25 Μην ρωτάς εμένα, ρώτα το Ελενάκι που έβαλε το post για το 4D.
Εδώ άλλος πιστεύει ότι μπορεί να έχει καινούργιο κινητό γιατί το φαντάστηκε, σε μια λαβίδα με λίγο αντισηπτικό κρασάκι θα κολλήσουμε;
Αρέσει στο μέλος saga-saga

Qwerty____55

# 27 στις 16/8/2022
author

Αγαπητέ μου ...στο Ρε...λεω ...ναι ...!!! στο φίλε ...λεω ... όχι ..!!!

Κανένας , δεν φαντασιωνεται , ...όταν  ειναι σε θέση να αντιληφθεί , από τα λεγόμενα κάποιου , οτι υπάρχουν , μπερδεμένα θεματα , στο μυαλό , του εν λόγω .. κάποιου .. !!!

Να υποθέσω οτι , δεν υπάρχουν , άγιοι πατέρες ???

Να υποθέσω οτι πιστεύεις , οτι η μάσκα , δεν μας προστατεύει απο τον covid ...???

Φόβος , δεν πρέπει να υπάρχει , μεχρι να διαπιστώσεις οτι έχεις προσβληθεί από τον ... ιο ...!!!

Αν πουμε οτι , ολοι έχουμε , μια θρησκεία , και δεν διστάζουμε να το ομολογήσουμε , όπως προφανώς διστάζεις εσυ ,...την οποία αποκαλείς ...θέλημα ...!!! 

Ο Βυζαντινορθοδοξος χριστιανισμός  ...δεν ειναι βεβαια της προτίμησης σου ...!!!

Πολύ ενδιαφέρον , να μάθουμε ,...τα , πολλα κοινα σημεία , .. μεταξύ , της θρησκείας , που πηγαίνουμε και ανάβουμε ... ένα κεράκι , ...και του μέρους/τοποθεσία , που εδρεύει , η αλήθεια ...!!!

Δεν γαλουχείται κανένα παιδί , απο κανένα άνθρωπο ,... παρά μόνο απο ..τους γονείς του ...!!!

Ο γονιός και το παιδί ... βρίσκονται , στην ... συμπαντική παν-αμοιβαιότητα ... οπότε ... μαθαίνει ...ο ενας από τον άλλον ... δηλαδή , μαθαίνει ..και  ο γονιός απο το παιδί , προτού καλά καλά , το παιδί ,  να έχει μάθει , ...την αλφαβήτα ...!!!

Επισης , οταν μπαίνουμε στην εκκλησία , δεν μπαίνουμε για να δούμε , την λειτουργία , ...!!! αλλα για να ακούσουμε , τους ύμνους με κατάνυξη , να νοιώσουμε , να χαλαρώσουμε...!!!

Με εκτίμηση ...Q...

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από TheSpell
#23 Ρε φίλε μη φαντασιώνεσαι τόσο πολύ από ένα post, στάκα λίγο, χαλάρωσε.
1. Φύγαμε, γιατί πήγαμε να παίξουμε
2. Ποιοι άγιοι πατέρες, ποια μάσκα, ποιος φόβος;
3. Αν πούμε ότι έχω μια θρησκεία, αυτή είναι το Θέλημα και όχι ο Βυζαντινορθόδοξος χριστιανισμός. Υπάρχουν όμως πολλά κοινά εκεί που εδρεύει η αλήθεια.
4. Δεν γαλουχείται από κανέναν άνθρωπο το παιδί μου, βρισκόμαστε και οι δύο στην συμπαντική παν-αμοιβαιότητα. Μαθαίνει ο ένας απ' τον άλλο.
5. Ίσως δεν το διατύπωσα καθαρά. Η ξαφνικίτιδα είναι πιο τρομακτική απ' τον covid. Για τον εαυτό μου και το παιδί μου, έχω καλό λόγο να μην φοβάμαι τίποτα απ' τα δύο.
6. Μέσα μπήκαμε, ήθελα να δει η μικρή την λειτουργία. Υπήρχαν και αμάσκωτοι δίπλα δίπλα, όχι πολλοί βέβαια. Κανείς δεν επιβάλλει κάτι, θα ήταν και ξεφτίλα άλλωστε. Όποιος φοβάται ας βάλει τη μάσκα του και τελειώνει εκεί το θέμα.
#25 Μην ρωτάς εμένα, ρώτα το Ελενάκι που έβαλε το post για το 4D.
Εδώ άλλος πιστεύει ότι μπορεί να έχει καινούργιο κινητό γιατί το φαντάστηκε, σε μια λαβίδα με λίγο αντισηπτικό κρασάκι θα κολλήσουμε;

Αρέσει στο μέλος Enikos

Enikos

# 28 στις 16/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Αλλο το τι πιστευει ο αλλος και αλλο το αν αυτο αιτιολογει τις απαυτολογιες μας...

Ειναι αστειο η τεταρτη διασταση και ΔΕΝ ειναι τουτουριτα η συμπαντικη...παν-αμοιβαιοτητα...

Σε ποια διασταση γινεται αντιληπτη αυτη η παν-αμοιβαιοτητα, απο ποιον και πως?...

Πιασαμε τα χιπικα πρωινιατικο?...

vanarabit

# 29 στις 16/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1.839

#

Από το στόμα σου και στου θεού το αυτί ..
 Να το δω και να μην το πιστεύω ..
 Τωρα μιλάς σωστά ... Έτσι σε θελω ..
Να μην μιλας μαζι μου ...
 Για να δούμε θα κρατήσεις τον λόγο σου,
 Ή οπού πάω και γράφω σχόλια θα έρχεσαι σφήνα να πετάς αυτά τα γλυκούλικα ...Αχ μωρέ .. Αχ μωρέ ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από Enikos

ξαναμελεταμε το σχολιο #5, με μεγαλυτερη προσοχη...

Kristina_

# 30 στις 16/8/2022
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.831

Νομιζω αλλη ειναι η καταλληλη ευχη εδω, , καλη σας απολαυση 

(αλλη μεγαλη γελοιοτητα)

Παράθεση:
Σχόλιο # 9 από Enikos

Το προσημο...καλο ετουτο, καλο εκεινο, καλο το αλλο, στις θρησκευτικες εορτες τουλαχιστον, με κολαζει απιστευτα διοτι...

Στην ουσια του σημαινει να περασει καλα ο αποδεχομενος την ευχη, οπου...

Καλα = φαγοποτι, πιωμα μεχρι καταρρευσης και ολα τα συνακολουθα, τα οποια καμια σχεση δεν εχουν με την θρησκευτικοτητα, την ευλαβεια και τον σεβασμο που πρεπει να επιδειξει ο πιστος...

Και μην μου πειτε οτι εννοειτε κατι αλλο!!!...

Νομιζω δε οταν προκειται για θεματαρα σε φορουμ, χωρις να σηκωσουμε θεμα λες και εμπνευστηκαμε ενα σουξε λογω της ημερας, το να πεις ενα "Χρονια Πολλα", στους αγνωστους αποδεκτες του χωρου ειναι αρκετο και στα πλαισια  της κοινωνικοτητας που θελουμε να επιδειξουμε...

Αρα...ακρως φαιδρη η προθεση, ακρως υποκριτικη και η θρησκευτικοτητα που θελουμε να επιδειξουμε ...

Ολα αυτα, μια και αναγνωριζετε τους ρυπους της θρησκευτικοτητας, (να υποθεσω), και των προθεσεων...

"Ουαι υμιν γραμματεις και φαρισαιοι υποκριται"...ειπε ο Υιος της...

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Enikos

TheSpell

# 31 στις 16/8/2022
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Απαντήσεις: 99

Παράθεση:
Σχόλιο # 28 από Enikos

Αλλο το τι πιστευει ο αλλος και αλλο το αν αυτο αιτιολογει τις απαυτολογιες μας...

Ειναι αστειο η τεταρτη διασταση και ΔΕΝ ειναι τουτουριτα η συμπαντικη...παν-αμοιβαιοτητα...

Σε ποια διασταση γινεται αντιληπτη αυτη η παν-αμοιβαιοτητα, απο ποιον και πως?...

Πιασαμε τα χιπικα πρωινιατικο?...

Ο τουτουρίτος του φόρουμ λοιπόν που πετάγεται σαν τον αερισμό και κοτάρει όποιον βρει τριγύρω.

Διάβασε Martin Buber και "το πρόβλημα του ανθρώπου" για να καταλάβεις τι σημαίνει 'παν-αμοιβαιότητα' και ποιο είναι το πρόβλημά σου.

#27.Αφού λες όχι στο "φίλε" μην γράφεις "Με εκτίμηση", γίνεσαι γραφικός.

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Qwerty___55

Αγαπητέ μου ...στο Ρε...λεω ...ναι ...!!! στο φίλε ...λεω ... όχι ..!!!

Με εκτίμηση ...Q...

Rocker_65

# 32 στις 16/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

..ή, όπως όταν λέμε γενικώς και αορίστως " δεν κατάλαβα Χριστό από όλα αυτά "...

Enikos

# 33 στις 16/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Οπως και το..."με γεια η παλτουδια"...

. . . . . . . 

Παράθεση:
Σχόλιο # 30 από Kristina_

Νομιζω αλλη ειναι η καταλληλη ευχη εδω, , καλη σας απολαυση 

(αλλη μεγαλη γελοιοτητα)

Enikos

# 34 στις 16/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εσυ να μας πεις, τι εχεις καταλαβει απο τα βιβλια που εχεις διαβασει και πετας ατακες τους...βαλε τα προς συζητηση και θα δουμε το πως απεχουν απο τις διαστασεις τις οποιες απορριπτεις και λοιδωρεις...

Θα γινουν ορατα πολλα κινητρα...

Το αν πεταγομαι, σε περιπτωση που δεν το αναφερει η συμπαντικη παν-αμοιβαιοτητα, ειναι επειδη εδω ειναι φορουμ...

Και κανεις νομιζω δεν ειναι υποχρεωμενος, να μασαει κοτσανες, για να ειναι αρεστος στους οπαδους της...συμπαντικης παν-αμοιβαιοτητας...

Αν θες δε...να μην ενισταται κανεις σε απαυτολογιες, μια ειναι η λυση...να μην τις λες...

Τι...οχι?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από TheSpell

Ο τουτουρίτος του φόρουμ λοιπόν που πετάγεται σαν τον αερισμό και κοτάρει όποιον βρει τριγύρω.

Διάβασε Martin Buber και "το πρόβλημα του ανθρώπου" για να καταλάβεις τι σημαίνει 'παν-αμοιβαιότητα' και ποιο είναι το πρόβλημά σου.

Enikos

# 35 στις 16/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εκει που τελειωνει η τουριστικη περιοδος και θα ανεβει το ιικο φορτιο των λυματων...

Να νοικοκυρευτουμε λιγακι παλι...

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από alisida

Μια απορία έχω, επειδή δεν συνιθιζω να πηγαίνω εκκλησία και δεν γνωρίζω πώς έχουν τα πράγματα.

Ζητούν να φορούν οι πιστοί μάσκα και να την βγάζουν για να κοινωνούν με το ίδιο κουτάλι ?

Πού βρίσκεται η λογική σε όλο αυτό ?

Qwerty____55

# 36 στις 16/8/2022
author

Ενω ,  διάβασες .. Martin Buber και ...το πρόβλημα , του ανθρώπου ,...και τι σημαίνει παν-αμοιβαιότητα , σίγουρα , καταλαβαίνεις , ποιο είναι , το δικο σου πρόβλημα ... αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες ...οποτε , οφείλεις  , να το ξαναδιαβάσεις ...!!! 

Αποδέχομαι ...το...ρε...!!! ..απορρίπτω ...το... φίλε ...!!!

Η εκτίμηση , δεν εχει να κάνει  , ουτε με την λέξη ,...ρε .. , αλλα ούτε , και με την λεξη ...φιλε !!! ...παρά μόνο με το άτομο , που κάτω από μια μορφή εκνευρισμού ,... χάνει τον έλεγχο ,..και προσπαθεί να δικαιολογήσει την λεξη ...ρε...με την λεξη... φίλε !!!

Με εκτίμηση ...ο γραφικός ...Q...!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από TheSpell

Αρέσει στο μέλος Enikos

tzoulia59

# 37 στις 16/8/2022
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.558

αγαπητε αν εσυ εισαι ο υπευθυνος του εαυτου σου και της υγειας σου ,,

,εισαι και ο υπευθυνος  του παιδιου  σου ...και της υγεια του ..

και οφειλεις για οποιονδηποτε λογο να το προστατευσεις

κι αυτο ,,,και την υγεια του ,,

αν πιστευεις οτι κακως οι μασκες φοριουνται μεσα σε εκκλησιες και στους κλειστους χωρους ,,.

εισαι και ανευθυνος και ακαταλληλος γονιος ,,

οι μασκες λοιπον πρεπει να φοριουνται σε κλειστους και σε χωρους με συνωστισμο ,,γιατι υπαρχει ενας ιος μεταδοτικος που κολλαει πανευκολα ..

επισης για τα  σουπερ μαρκετ ,

σε ποιο σουπερ μαρκετ ψωνιζεις , που δεν φορουν  μασκες ??

να σε ενημερωσω ,λοιπον ,οτι η πλειονοτητα των πολιτων που ψωνιζει στα σουπερ μαρκετ φοραει μασκα ,,οπως και στα ΜΜΜ ,

,ειναι θεμα υπευθυνοτητος και ευθυνης ..κυκλοφορω και το βλεπω συνεχεια ,

επισης αν το παιδι  σου ,,,σου πει να πεσεις απο τον γκρεμο θα πεσεις?

το παιδι ειναι ανηλικο αγαπητε... και πληρως   εξαρτωμενο απο τις πρωτοβουλιες  σου και τις επιλογες σου ,

εχεις ακουσει για τις αμαρτιες που παιδευουν  τεκνα??

δεν πας να κοινωνησεις λοιπον το παιδι σου εν οψη πανδημιας ,,επειδη εκεινο στο ζητησε ,

απο ενα κουταλι που εχει μπει σε στοματα που δεν ξερεις ποια ειναι ,

ειναι θεμα γονεικης ευθυνης ,,..

και μην μας πεις τωρα αποψη οπως 

καποιων , θλιβερων  που παριστανουν τους επιστημονες

οτι απο την θεια κοινωνια δεν κολλας ,,, ,,,γιατι θα ξεραθω στα γελια ,

υγ  ειμαι μια χριστιανη ορθοδοξος ,που απλα μου κοβει ,για τα αυτονοητα ,

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από TheSpell

Πήγα σήμερα στον εσπερινό, ανάψαμε κεράκι με την μικρή και φύγαμε. Είχα την μάσκα στην τσέπη αν μου ζητηθεί να τη φορέσω, δεν έχω διάθεση να προκαλέσω. Το αξιοπερίεργο βέβαια είναι πως ενώ στα supermarket και παντού αλλού κυκλοφορείς ελεύθερα στις εκκλησίες συνεχίζει το τροπάρι.

Δεν είμαι της θρησκείας αλλά μου αρέσει η αυστηρή νηστεία και η θεία κοινωνία ως πνευματική άσκηση. Μου ζήτησε η μικρή να κοινωνήσει βασικά για πρώτη φορά χωρίς να της πω εγώ κάτι, οπότε λέω να μην της το χαλάσω. Έχουν βάλει καρέκλες και έξω οπότε μάλλον θα περιμένουμε εκεί.

Πάντως αν κρίνω από το #11 είναι εντυπωσιακό πόσο πολύ φοβάται ακόμα ο κόσμος έναν "αόρατο εχθρό", 2μιση χρόνια μετά αυτή την υστερία. Αν το δεις λογικά, περισσότερο θα πρέπει να φοβάσαι μην είσαι εσύ το επόμενο θύμα της ξαφνικίτιδας παρά τον ίδιο τον ιό.

Αρέσει στα μέλη Qwerty____55, Enikos

Rocker_65

# 38 στις 16/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ειρήνη υμίν !

Λοιπόν, λοιπόν...για να ηρεμήσουν τα "πνεύματα" εκατέρωθεν... και χωρίς να θέλω να πάρω τη θέση κανενός...Martin Buber. Δεν ήξερα ότι ήταν φιλόσοφος. Ούτε καν το όνομα δεν ήξερα. Στη Φιλοσοφία, μου αρκούν οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι. Στους οποίους σταματώ, μετά τον Επίκουρο. Το Νίτσε μόνο διάβασα (και τους υπαρξιστές λιγότερο, ως έφηβος), αλλά αυτόν μελέτησα καλά. Δεινός στοχαστής, σα φιλόσοφος όμως (κατ' εμέ), μετριότατος. Καλά λένε ότι η φιλοσοφία εδώ και δεκαετίες είναι νεκρή ως επιστήμη.Από περιέργεια, γκούγκλαρα στη Wiki για τον Buber. Και νοιώθω ευτυχής που δεν τον ήξερα, έστω με αυτά τα λίγα που διάβασα. Για τους hippies και τα πιστεύω τους πάντως, αν και ήμουν πολύ μικρός στην εποχή της ακμής τους, έχω ενημερωθεί καλά. Και δεν αμφιβάλλω καθόλου, ότι θα μπορούσαν να ενσωματώσουν στην κοσμοθεωρία τους φιλοσοφίες όπως του Buber, του Ron Hubbard (σαϊεντολογία) ή ακόμα και άλλων που έδρασαν πριν το δικό τους κίνημα, με αμφιλεγόμενες (=ύποπτες) θεωρίες.. ούτε αμφιβάλλω ότι με όλα αυτά, δε θα πήγαιναν και μακριά..Πραγματικά, δεν ασχολήθηκα με αυτά, τα βλέπω ως ατελείωτη φλυαρία. Οτιδήποτε περιέχει μέσα του λέξεις όπως πχ. "κοσμικό" , "ενόραση" κλπ, τα αντιμετωπίζω με σκεπτικισμό. Γυρίζω την πλάτη.Δική μου οπτική φυσικά και απλώς την παραθέτω. Τραγούδια, αμέτρητα στα ζητήματα αυτά...Όσο για μένα, καταλαβαίνω πώς το εννοεί ο TheSpell, όμως δίνω δίκαιο και στον Ενικό. Ναι, έχει να κάνει με το πώς το βλέπουν οι hippies... και οι νεοhippies... αλλά και " οι new age " εκπρόσωποι.Σας παραθέτω ένα τραγουδάκι τώρα, με σχετικότατους στίχους για όλα αυτά ως προς την "παν-αμοιβαιοτητα" (στα αγγλικά βέβαια, αλλά μπορείτε να τους γκουγκλάρετε με translate) μπας και ηρεμήσετε :

https://m.youtube.com/watch?v=yfoLDtn4XKM

Αφιερωμένο, σε όλους και όλες με πολλή πολλή αγάπη 

alexandriani1

# 39 στις 16/8/2022
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.807

Μια χαρά τα λέει ο παπούλης.

Ακριβώς γι αυτό η συγκεκριμένη ευχή ακούγεται αστεία.

Κατά τα λοιπά, ναι, τις ευχές τις ανταλλάσσουν και τις δέχονται και οι ένθεοι και οι άθεοι. 

Είναι σαν μικρές γητειές. 

Σαν να στέλνεις την καλή σου διάθεση, την θετική σου ενέργεια όπως λέμε, σε κάποιον. 

Όπως άλλωστε και το "καλημέρα", το "καλησπέρα"

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Enikos

Ας ακουσουμε και εναν "ειδικο"

Στην φράση «Καλή Παναγιά» που ακούγεται τα τελευταία χρόνια ενόψει του Δεκαπεντάυγουστου και της μεγάλης γιορτής της Ορθοδοξίας για την Κοίμηση της Θεοτόκου, αναφέρθηκε ο μητροπολίτης Ναυπάκτου και Αγίου Βλασίου και τοποτηρητής της Ι.Μ. Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Ιερόθεος την περασμένη Παρασκευή στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Αντιρρίου.

Σύμφωνα με το nafpaktianews, όπως ξεκαθάρισε, «η φράση καλή Παναγιά δεν στέκεται ούτε λεκτικά ούτε θεολογικά».

Πιο συγκεκριμένα, εξήγησε πως, «τα τελευταία χρόνια, επικράτησε μια μόδα που λέει Καλή Παναγιά, τι θα πει καλή Παναγιά! Λέμε καλό Χριστό; Eμείς λέμε Καλά Χριστούγεννα είναι γεγονός, λέμε Καλό Πάσχα είναι γεγονός».

Συνέχισε μάλιστα, επισημαίνοντας: «Λέμε ποτέ καλό Χριστό; Kαλό Άγιο; Άλλο τα πρόσωπα άλλο τα γεγονότα. Το γεγονός εδώ δεν είναι η Παναγία μας, αλλά η κοίμησή της».

Ετσι το βαζω, για τους "πιστους"...και τα εκτος θεματος "Χριστιανικα"...

(δεν θα απορησω αν τον παραφρασετε ΚΑΙ αυτον)...

...

Αρέσει στα μέλη saga-saga, Enikos

Enikos

# 40 στις 16/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Σε οτι με αφορα, το οτι εκφραζω αντιθετες αποψεις, δεν με καθιστα εκνευρισμενο...

Ουτε αντιπαρατιθεμαι σε τοποθετησεις σταχυολογηματων, καποιων που ντε και καλα ειναι βαρυσημαντοι επειδη το ονομα τους γραφεται με Λατινικους χαρακτηρες...

Το να γελαω ειναι η αντιδραση μου, μπροστα σε τετοια κειμενα...

Δεν μπορεις να θεωρηθεις σοβαρος, ακυρωνοντας και ειρωνευομενος μια υπαρκτη διασταση και μετα να προσπαθεις να πεισεις για την συμμετοχη του αιθεριου σωματος σε πανοικουμενικες διαδικασιες, αμφιδρομης λειτουργιας...ε, για γελια ειναι, σιγα...

Η Ειρηνη δημιουργειται απο καποια αναγκη, ουτε τον πολεμο βλεπω εδω, ουτε την αναγκη...

Και για να μην ειμαστε ηθελημενα αφελεις...

Όταν έμαθα ότι οι λύκοι είναι χορτοφάγοι, έγινα ειρηνιστής . . . . . 

Υβ Μονταν . . . . .

Αφτα...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.