Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καλό καφεδάκι

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Enikos

# 21 στις 28/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.111
'Aρεσαν+: 0%

Καλη φαση...

Θα πηγαινουμε πικ νικ με τα τεντζερεδια μας στο καφενειο, θα τρωμε πετειναρια στρογγανοφ και φευγοντας θα το κλεινουμε κιολα το καταστημα...

Α βρε Κιου κατι ιδεες που ριχνεις εν τη αγνοια σου...(εγω καταλαβα τι ειπες)...

Τωρα να δεις αυτη η ιδεα θα επεκταθει και στις συναντησεις του φορουμ...

Ε, θα παρω την καμερα και θα παω...

Αρέσει στα μέλη MiltosRNLI1930, Qwerty____55

squirrel-b1968

# 22 στις 28/8/2022
author
Γυναίκα / 54 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 622
Μπορεί να μην πίνει ελληνικό βρε Παραλία..ούτε γω πίνω...η είχε πάρει ήδη το καπουτσινακι του πχ..Υ.Γ.Ε δε πιστεύω να πήρε απ' έξω...ελληνικό μηχανής την αηδία αυτή!!!
Αρέσει στο μέλος Paralia48

Paralia48

# 23 στις 28/8/2022
author
Γυναίκα / 56 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 9.841

Παράθεση:
Σχόλιο # 22 από squirrel-b1968
Μπορεί να μην πίνει ελληνικό βρε Παραλία..ούτε γω πίνω...η είχε πάρει ήδη το καπουτσινακι του πχ..Υ.Γ.Ε δε πιστεύω να πήρε απ' έξω...ελληνικό μηχανής την αηδία αυτή!!!

Σκιουρίνα, έλα να δοκιμάσεις τον δικό μου και τα λέμε

Εναλλακτικά έχω φραπέ και φίλτρου. Εσπρέσο ή καπουτσίνο θα σου προσφέρω όταν έρθεις στην <<εκτός Ελλάδος>> κατοικία

Αρέσει στο μέλος squirrel-b1968

tzoulia59

# 24 στις 28/8/2022
author
Γυναίκα / 82 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 7.558

δεν καταλαβες φιλε Q η τοποθετηση του τραπεζιου ,,εχει χρεωση στον δημο ,

,σκεψου το συνολο του κοστους 

,,μην σωσει και πιω ουτε τον καφε ουτε να μεταφερω τα τσαντσαλαμαντζαλα ,

μια χαρα ειναι ο καφες στο χερι ..

κι ο καφες που αξιζει πλεον ειναι αυτος με ωραια θεα και καλη παρεα ..

ουτε μαγαζια καλα υπαρχουν μ ωραια ,θεα ..(μονο στον πειραια καποια ) 

ουτε καλη παρεα ,,

επιλεγω πλαστικο του μπαρουταδικου κι ας ειναι  σταμπα κ.λο,πετινιτσα ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από Qwerty___55

Paralia...στο κοντινό μέλλον , θα φέρνουμε από το σπίτι μας , τα ...μαχαιροκουταλοπηρουνα , ..τα ποτήρια μας ...θα παραγγέλνουμε , οτι θελουμε ...θα μας σερβίρουν , στα δικα μας ... σερβίτσια ...και θα πληρώνουμε μονο ..., ότι φάγαμε , και το μαγαζί , θα κερδίζει απο τα φαγητά  ...και τα ποτά...!!!

Αν θυμηθούμε , να βάλουμε , στην τσέπη του σακακιού μας , από το σπίτι , και καμιά μπύρα  ..., θα ειναι ,.. εκτός χρέωσης , και μάλιστα , στην . ..ζουλα ...!!!

Φεύγοντας , θα βάζουμε σε μια τσάντα , τα τζατζαλικα μας , δηλαδή ... πιάτα.. κλπ, κλπ. ..για να τα πλύνουμε , στο σπίτι μας .. !!!

Αν παλι , όλο αυτό ,..θεωρήσουμε , οτι , και παλι είναι ακριβό...τοτε , ας πάρουμε και ...το τραπέζι απο το σπίτι μας ...ωστε το κατάστημα , να χρεώνει μόνο τον χώρο , που θα τοποθετήσουμε , το τραπέζι .. !!!

Το δύσκολο κομμάτι , με το τραπέζι ειναι ...ποιος θα προθυμοποιηθεί  , να το  κουβαλήσει , παλι πισω στο σπίτι .. !!!

Αρέσει στα μέλη saga-saga, Enikos

vanarabit

# 25 στις 28/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή
Απαντήσεις: 1.839

##

Καλημερα ..

Έτοιμα τα καφεδάκια ..

Το μέλος vanarabit έχει επισυνάψει το αρχείο: kafedes-toy-notoy-poy-aggizoyn-thn-teleiothta.jpg (270.65KB)
Αυτό το αρχείο έχει γίνει download 53 φορές

vanarabit

# 26 στις 28/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή

#

Καλημέρα 

ΠΡΩΤΗ φορά το ακούω .. Από μικρή σε καφετέριες ...
Και ως πελάτισσα και ως "αφεντικό" .. (το τελευταίο πάλαι ποτέ )... 

ΠΡΩΤΗ φορά ακούω να σερβίρει καφετέρια καφέ και να χρεώνει το πλύσιμο του σερβίτσιου
1 εύρώ ή 2 ή δεν ξέρω και εγώ τι, παραπάνω ..
ΟΥΤΕ στα παραμύθια δεν γίνονται αυτά ..

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Paralia48

δηλ μ αυτό το σκεπτικό, πας στο εστιατόριο και σε χρεώνει 1 ευρω για το πλύσιμο κάθε πιάτου. Παίρνεις με το κορίτσι σου 6 πιάτα τσιπουρομεζέδες , 2 ποτηράκια για τσιπουρο, 2 για νερό και 4 μαχαιροπήρουνα και δίνεις πέρα του λογαριασμού άλλα 14 ευρώ για τη λάντζα;

Δηλαδή άνοιξε μετά από δυο χρόνια η εστίαση και αποφάσισαν να αλλάξουν τις χρεώσεις;

Δεν παίρνουμε όλοι τα καφεδάκια μας, να βρεθούμε κάπου έξω;

Περιμένω να μου στειλεις το όνομα της καφετεριας. Μεταξύ μας, νομίζω υπερβαλεις!

Serceg

# 27 στις 28/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Προσωπικά μόνο ελληνικό στο σπίτι...Όσες φορές (ελάχιστες) δοκίμασα φραπέ, καπουτσίνο, εσπρέσο ανέβασα παλμούς... 

Και αυτό να έχουν πολλές ωρες έναν καφέ στο χέρι, στην καφετέρια (δεν την πολυσυμπαθώ) ή στην δουλειά μου είναι κάπως...για τους άλλους βέβαια είναι απόλαυση ολο αυτό...
Αυτα περί καφέ και περί ορεξεως, που προσωπικα δεν με ταραξε και ιδιαιτερα με τα καλαμάκια, πλαστικά ποτήρια και χαρτινα... 

Enikos

# 28 στις 28/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

. . . . . . . . . . . . . . . . .

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από tzoulia59

δεν καταλαβες φιλε Q η τοποθετηση του τραπεζιου ,,εχει χρεωση στον δημο ,

,σκεψου το συνολο του κοστους 

,,μην σωσει και πιω ουτε τον καφε ουτε να μεταφερω τα τσαντσαλαμαντζαλα 

μια χαρα ειναι ο καφες στο χερι ..

κι ο καφες που αξιζει πλεον ειναι αυτος με ωραια θεα και καλη παρεα ..

ουτε μαγαζια καλα υπαρχουν μ ωραια ,θεα ..(μονο στον πειραια καποια ) 

ουτε καλη παρεα ,,

επιλεγω πλαστικο του μπαρουταδικου κι ας ειναι  σταμπα κ.λο,πετινιτσα ..

Enikos

# 29 στις 28/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Εχεις παρατηρησει και εσυ, οτι ο νεο-Ελληνας εχει καταστει αφ' εαυτου κουλοχερης, διοτι το ενα χερι ειναι μονιμα παροπλισμενο να κραταει τον καφε?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 27 από Serceg

Προσωπικά μόνο ελληνικό στο σπίτι...Όσες φορές (ελάχιστες) δοκίμασα φραπέ, καπουτσίνο, εσπρέσο ανέβασα παλμούς... 

Και αυτό να έχουν πολλές ωρες έναν καφέ στο χέρι, στην καφετέρια (δεν την πολυσυμπαθώ) ή στην δουλειά μου είναι κάπως...για τους άλλους βέβαια είναι απόλαυση ολο αυτό...
Αυτα περί καφέ και περί ορεξεως, που προσωπικα δεν με ταραξε και ιδιαιτερα με τα καλαμάκια, πλαστικά ποτήρια και χαρτινα... 

Αρέσει στα μέλη alisida, Paralia48

Serceg

# 30 στις 28/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Προσωπικά πιστεύω ότι ο καφές είναι το πολύ σε μια ώρα να τον πιεις... Ο κρύος αρχίζουν να λιώνουν τα παγάκια οπου νερουλιαζει και ο ζεστός κρυώνει..ετσι αλλοιώνεται η γεύση του και χάνεται η απόλαυση...Πραγματι παρατηρώ να τον λιβανιζουν 5 και 8 ωρες, ε αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω...

squirrel-b1968

# 31 στις 29/8/2022
author

Σχόλιο 30

Τον λιβανιζεις ...2 -4ώρες γιατί είναι "βάσικο προϊόν /συνοδευτικό "για το τσιγάρο σου"..Δουλευεις...διαλλειματακι τσιγάρο (δις)...κ (τρις) .κ 4 ακις μην σου πω!...μέσα στο ...Μόνο όσοι καπνίζουν το καταλαβαίνουν...κ αυτοί σίγουρα δεν τον πινουν μονορουφι...Τον 1ο πρωινό αντίθετα (σπίτι τους δηλ),σίγουρα τον απολαμβάνουν με ησυχία κ είναι απόλαυση...με 2_3 τσιγάρα..ισως κ κάποιον άλλον ενδιαμεσο ...το μεσημέρι πχ..Οι υπόλοιποι 2_3...είναι αυτοί που προείπα .Υ.Γ.Αν δουλευεις 12 ώρα κ 16 ώρα έτσι πάει...δεν πίνεις κοκακολες,ούτε φαντα...Καφέ θες γιατι θα κοιμάσαι όρθιος διαφορετικά...Ελπίζω να έλυσα απορίες...κ επίσης γούστα είναι αυτά.
Αρέσει στα μέλη vanarabit, saga-saga και σε ακόμα 1 μέλος.

Serceg

# 32 στις 29/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είπα περί ορεξεως πιο πάνω για την αποψη μου... Όπως ειπα και ο καθένας λειτουργεί όπως γουστάρει... δε πα να πιει και 4 καφέδες την μέρα να σκαρφαλωνει και στα παραθυρα... Και εγώ καπνίζω δεν λέει κάτι αυτό... Δλδ όσοι δεν καπνίζουν δεν απολαμβάνουν τον καφέ; μόνο εμείς νιώθουμε τι σημαίνει καφές; Και στον οργανισμό θα μπει είτε σε μια ώρα είτε σε 5 απλά στην μια ώρα θα έχει την γευση μυρωδιά καφέ και μετά από 5 ώρες ένα νερουλιασμενο πράγμα που αν θέλεις να κρατήσει άλλες 2 ωριτσες ακόμη βαλε παγάκια...Χαλλλαραα...

vanarabit

# 33 στις 29/8/2022
author
Γυναίκα / 75 / Σε σχέση
Αργεντινή

##

# 31 
Όντως ... Θυμάμαι όταν κάπνιζα, πριν πάρα πολλά χρόνια, μου έκανε πάντα εντύπωση το γεγονός ότι μια φίλη που δεν κάπνιζε, έπινε μονορούφι τον καφέ και εγώ με  τον ίδιο καφέ περνούσα 2 ώρες ..Επίσης .. τότε δούλευα πάνω από 11 ώρες την ημέρα και εκ των πραγμάτων δεν γινόταν να πίνω γρήγορα τον καφέ μου και μετά τι ;;;
Θα το έριχνα στα αναψυκτικά ή θα έπινα 20 καφέδες την ημέρα μέχρι να τελειώσω από την εργασία μου ..
Είναι και θέμα γούστου, όπως πολύ σωστά αναφέρεις .. Περί  "ορέξεως ουδείς λόγος "  και όπως λέει μια λα
ϊκή παροιμία .. "Του ανθρώπου η καρδιά είν'  περιβόλι, θέλει μήλο τρώει, θέλει κυδώνι ..
Ο κάθε ένας ορέγεται, τρώει και επιθυμεί διαφορετικά πράγματα ..

κή παροιμία .. "Του ανθρώπου η καρδιά είν'  περιβόλι, θέλει μήλο τρώει, θέλει κυδώνι ..
Ο κάθε ένας ορέγεται, τρώει και επιθυμεί διαφορετικά πράγματα ..
Αρέσει στο μέλος squirrel-b1968

26-29-31

# 34 στις 29/8/2022
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Απαντήσεις: 3.722

Και ένα λαϊκό άσμα λέει...

"Της γυναίκας η καρδιά είναι μια άβυσσοςπότε κόλαση και πότε ο παράδεισος "

squirrel-b1968

# 35 στις 29/8/2022
author

Σχόλιο 32

Ετσι για την μπούρδα...η..για όποιον δεν το ξέρει.αν κ το αποκλείω ...γιατί είναι παλιό ...αυτό...Υπαρχει ένα πραγματακι.. (γκατζετακι) το οποίο σου τον διατηρεί χλιαρό ...κ μπαίνει σε όποια μπριζα ,φορτιστή αυτοκινήτου κλπ θες... Τώρα αν τα Κόφι εσένα σου φέρνουν υπερδιερεγση ,κ ανεβαίνεις σε παραθυρα...ναι μην πίνεις καλά το πας...εμένα δεν μου φέρνουν μια χαρά είμαι...Γούστα είπαμε !
Αρέσει στο μέλος vanarabit

SPACE00TUBE

# 36 στις 29/8/2022
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Απαντήσεις: 152

Προσωπικα πινω ζεστο καφε χειμωνα καλοκαιρι. Αυτο επειδη δεν θεωρω ως καφε τον παγωμενο σε πλαστικο "ποτηρι" και ξεχειλισμενο  στο παγακι..Εναν espresso διπλο και σκετο,η capputssino σκετο, με κανελλα και ελαχιστο αφρογαλα..Ο καφες αυτος μπαινει σε ποτηρι χαρτινο με πλαστικο καπακι το οποιο δεν με χαλαει οταν τον πινω. Θεωρω οτι το σημαντικο δεν ειναι το υλικο  οσο η ποιοτητα του καφε απο εκει που τον προμηθευομαστε, επισης το τι επιλεγουμε να "ριξουμε" μεσα στον καφε..Ο σωστος καφες θα πρεπει να πινεται σκετος. παγακια,γαλα, ζαχαρι η σαντιγυ τον αλλοιωνουν.

Παντως για οσους χαλιουνται απο το χαρτινο η πλαστικο υλικο του ποτηριου, ειχα αγορασει ενα πολυ ομορφο κεραμικο ποτηρι του καφε απο το jambo με καπακι σιλικονης το οποιο τις κρυες ημερες του χειμωνα διατηρουσε τον καφε ζεστο 35" περισσοτερο απο το χαρτινο...

Τον "ελληνικο" καφε δεν μπορω να τον πιω, θεωρω οτι ειναι πολυ φτωχος ως χαρμανι και  τιγκα στο κατακαθι, αλλα εχει και αυτο την σημασια του για τους απανταχου μελλοντολογους και ερωτοχτυπημενους..

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Paralia48

Καλό καφεδάκι

Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό, πως πάρα πολλοί κυκλοφορούν με 'ενα πλαστικό ποτήρι με καφέ. Είναι κάτι σαν τη τσάντα τους. Δε θα το έκανα θέμα, αν δεν υπήρχε το πλαστικό μιας χρήσης, που με προβληματίζει. Για να είμαι ειλικρινής, και γω το εχω κάνει, όταν άργησα να ξυπνήσω για δουλειά, κόντεψε να με πάρει ο ύπνος στο μετρό και το πήρα σα <<γιατρικό>>, για να συνέλθω. Αλλά δεν μπορω να πω, πως μου πρόσφερε απόλαυση αυτός ο καφές.

Φυσικά, καθενας μπορεί να απολαύσει τον καφέ όπως του αρέσει, αλλά για να έχουμε μια χαλαρή, καλοκαιρινή συζήτηση, εσείς απολαμβάνετε τον καφέ σε πλαστικό ποτήρι, που το φερνεις στο χείλος και λυγίζει, ή σε χάρτινο, που γδέρνει τα χείλη;  Ή μήπως είναι καλύτερο στο φλυτζάνι, που σου χαϊδεύει τα χείλη, η στο ποτήρι ο φραπές, που σε δροσίζει το γυαλί; Γιατί όταν μιλάμε για καφεδάκι, θέλουμε και μια απόλαυση!

Επίσης, να πω, βρίσκω αντιεπαγγελματικό, το να υπάρχουν υποτίθεται <<καλά>> καφεκοπτεία, ή καφενέδες, που τονίζουν την ποιότητα και το μεράκι στο καφέ και δεν προσφέρουν καν καφέ σε φλυτζάνι ή ποτήρι, ούτε καν σε πελάτες που έτσι τον θέλουν. Και δεν εννοώ τα  "to go" , αλλά καφέ, με καρεκλάκια και τραπεζάκια!

Πέρα από οικολόγοι, που θεωρούμε καταστροφή το κάθε πλαστικό, είμαστε και μερακλήδες στον καλό καφέ. Μπορεί να μην καπνίζω, αλλά ο καφές είναι μια καθημερινή μικρή απόλαυση.
Να σημειώσω, για όσους ενδιαφέρονται, πως υπάρχουν υπέροχα μπαμπού κύπελα, με καπάκι, πολλών χρήσεων και μπορείς να ζητήσεις τον καφέ στο δικό σου ποτήρι

Serceg

# 37 στις 29/8/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Αν δεν το κατάλαβες να στο πω εγώ "κατέβα απ το παράθυρο"... 

Enikos

# 38 στις 29/8/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Θα ειχε μεγαλο ενδιαφερον ενα θεμα..."με ποσους καφεδες κανετε το οκταωρο στην δουλεια?"...

Θα καταλαβαιναμε και την αναπτυξη για την οποια μιλαει ο Αδωνις...

apolitiii

# 39 στις 29/8/2022
author
Γυναίκα / 76 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Απαντήσεις: 1.115

Μα εχετε πιεί σκετο Ελληνικό καφέ στη χοβολη??? Σκετη απόλαυση!!!

Ελληνικό καφέ μονο στο σπιτι, στις καφετέριες ρωταμε αν τον φτιαχνουν στο μπρικι...απο μηχανημα 
ποτε...απαισιοτατος!!!
Πίνω δύο καφέδες την ημέρα τον Ελληνικό το πρωί, να ανοίξει το μάτι και μια σκετη φραπεδια τ 
απόγευμα...στη δουλειά πίνω πράσινο τσάι σκετο...
Αυτααα

Αρέσει στα μέλη TheSpell, Enikos

dimitrisx66

# 40 στις 29/8/2022
author
Ανδρας / 56 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 298
Προσωπικά εγώ έχω σε μόνιμη βάση στην ποτηροθηκη του αυτοκινήτου έναν καφέ. Δεν είναι τόσο ότι τον έχω ανάγκη, αλλά όταν θέλω να βρέξω λίγο τα χείλη μου δεν θέλω να πίνω νερό. Έχω και μια ηλικία που όταν πίνεις πολύ νερό είναι σαν να πίνεις μπύρα... με τα επακόλουθα και χωρίς πάντα να έχεις πρόσβαση σε δέντρα θάμνους κλπ...
Αρέσει στα μέλη saga-saga, vanarabit και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.