Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η χειριστικοτητα των social media στην εποχή μας!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

tayri

# 21 στις 6/9/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Τεχνικές χειραγώγησης και click bait.

Όταν το άθλιο Google news μου στέλνει ειδοποιήσεις τύπου:

«Σοκ!...»

«Βόμβα από (insert κάποια γνωστή και σέξι τηλεπερσόνα)...»

«Σάλος από τις δηλώσεις (insert οποιονδήποτε διάσημο ψυχάκια)...»

«Ξεσάλωσε το twitter...»

«Γυμνές φωτογραφίες (insert οποιοδήποτε ψώνιο με IG)...»

κλπ.

Καραμπινάτη άθλια «είδηση» με καμία ουσιαστική πληροφορία που αποσκοπεί σε διαφημίσεις εταιρειών και προϊόντων, κατευθείαν delete και μακριά.

Έτσι λειτουργούν όλα τα "media" social ή μη. Όταν βλέπω επίκληση στο συναίσθημα, απλώς αδιαφορώ και αρνούμαι ακόμα και το κλικ του preview.

Για όλους όσοι είναι κολλημένοι σε μια οθόνη κάνοντας ατέρμονο scroll σε ηλιθιότητες, δεν νιώθω λύπηση ή συμπάθεια, επιλογή του καθενός είναι.

Παράθεση:
Σχόλιο # 20 από maraki_lar_1980

Παιδιά,για μένα,το σημαντικότερο κομμάτι του άρθρου είναι το παρακάτω: 

(Το διαδίκτυο δεν χρειάζεται να δαιμονοποιηθεί. Υπάρχουν πολλά θετικά μέσα από τη χρήση του και μπορεί πράγματι να ενώσει και να επιφέρει και θετικές αλλαγές καθώς υπάρχει πολύτιμο υλικό σε σχέση με ανθρώπους και πράγματα που δε θα είχαμε πρόσβαση αν δεν βρισκόμασταν γεωγραφικά στην ίδια περιοχή.

Αυτό που έχει σημασία πιο πολύ είναι να υιοθετήσουμε στη ζωή μας τη στάση του παρατηρητή και να παρατηρούμε τόσο τον εαυτό μας σε όλα όσα κάνουμε ή σκεφτόμαστε καθώς και τους άλλους. 

Η παρατήρηση απαιτεί ουδετερότητα.Η αυτοπαρατήρηση οδηγεί αναμφίβολλα στην αυτοβελτίωση.Η συστηματική εξάσκηση είναι το κλειδί σε όλα. 

Για παράδειγμα, μπορώ να εξασκώ καθημερινά μηχανικά τον αντίχειρά μου στο ίντερνετ «σκοτώνοντας τη μέρα μου» σκρολάροντας στην οθόνη του κινητού μου ή μπορώ να εξασκώ το μυαλό μου σε άλλες συνήθειες.

Έχω το δικαίωμα να επιλέξω και να ζήσω τη ζωή που εγώ επιθυμώ και να πάρω την ευθύνη της απόφασής μου.Από την άλλη, έχω και το δικαίωμα να κατηγορώ τις συνθήκες, τους πολιτικούς, τον κορωνοϊό, τους γονείς μου, το παρελθόν, την κοινωνία, όλους τους άλλους έξω από εμένα και να θυματοποιούμαι κι έτσι να βολεύομαι στη ζωή που ήδη έχω κι ας δυσφορώ και να καταλήγω να γενικεύω για λόγους άμυνας: «Έτσι είναι η ζωή. Έτσι είμαι εγώ. Έτσι είναι ο κόσμος.»

Περί χειραγώγησης

Στο βιβλίο Περί χειραγώγησης, ο Joule και ο Beauvois βασίζονται σε θεωρίες και πειράματα της κοινωνικής ψυχολογίας και εξηγούν τις κρυμμένες λογικές διαφόρων τεχνικών χειραγώγησης που επιτρέπουν σε κάποιους να παίρνουν από τους άλλους αυτό που θέλουν...

Οι τεχνικές αυτές εφαρμόζονται από τους πολιτικούς.

Επίσης, εφαρμόζονται από τα ΜΜΕ, όταν θέλουν να πιστέψουμε πως οι ιδιοτελείς και μονοσήματες αναλύσεις τους είναι αντικειμενικές και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και όχι στα διαπλεκόμενα ή μη συμφέροντα που υπηρετούν.

Οι τεχνικές χειραγώγησης εφαρμόζονται από τους γονείς μας, όταν επιμένουν ότι θέλουν το καλό μας και μας ζητούν να διαλέξουμε το επάγγελμα που εκείνοι επιθυμούν, να χωρίσουμε το τάδε πρόσωπο και να είμαστε με το πρόσωπο που εκείνοι εγκρίνουν ότι αξίζει να σταθεί δίπλα μας, ή να μείνουμε στο σπίτι που εκείνοι διάλεξαν για εμάς.

Η χειραγώγηση εφαρμόζεται ακόμα και από τα παιδιά μας και απο τους συντρόφους μας. Και φυσικά, η χειραγώγηση εφαρμόζεται και από εμάς τους ίδιους. 

Και αυτή είναι η μόνη χειραγώγηση που μπορούμε να αλλάξουμε. 

Οι υπόλοιπες ίσως είναι κι ένας πολύ καλός καθρέφτης αυτού που εμείς κάνουμε απέναντι στον εαυτό μας και στους άλλους.Δεν μπορείς να αλλάξεις κάποιον άλλο, αλλά μπορείς να αλλάξεις τον τρόπο που σχετίζεσαι με αυτά που δεν μπορείς να αλλάξεις.)

tayri

# 22 στις 6/9/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Δεν έχω καν ρολόι, γράφει την ώρα το κινητό και ο υπολογιστής, δεν θέλω να τη βλέπω παντού. Ακόμα και στα όργανα της μηχανής που έχει ρολόι το έχω αφήσει αρύθμιστο για χρόνια και αναβοσβήνει ένα 01:00 συνεχώς. Καλύτερα να έχω αυτό το blinky που γράφει το ίδιο από το να μου λέει ακόμα και η μηχανή την ώρα.

Η κοπέλα μου φοράει ρολόι και το «τικ τοκ» που κάνει μου τρυπάει το κρανίο

Παράθεση:
Σχόλιο # 16 από hornet19

Έχω, πώς και δεν έχω.. Έχω ένα ρολόι τοίχου που κάνει τικ τοκ

SPACE00TUBE

# 23 στις 8/9/2022
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 152
'Aρεσαν+: 0%

Καλη μου πολυ ενδιαφερον κειμενο,αλλα εδω μιλαμε για μια αλλοπροσαλλη μαζα ανθρωπων οι οποιοι ετρεξαν να τσιμπηθουν επειδη ακουγαν παγωνη και πρωτοσαλτε ειναι τυχαιο? Οι αλγοριθμοι γελανε μ'εμας..

ΥΣ Ηδη σχεδιασθηκε η τεχνητη αναβαθμιση μας μεσω τσιπ,το συζητουν πλεον ευθαρσως και ανερυθριαστα..

Αυτό που έχει σημασία πιο πολύ είναι να υιοθετήσουμε στη ζωή μας τη στάση του παρατηρητή και να παρατηρούμε τόσο τον εαυτό μας σε όλα όσα κάνουμε ή σκεφτόμαστε καθώς και τους άλλους. 

Η παρατήρηση απαιτεί ουδετερότητα.Η αυτοπαρατήρηση οδηγεί αναμφίβολλα στην αυτοβελτίωση.Η συστηματική εξάσκηση είναι το κλειδί σε όλα. 

Για παράδειγμα, μπορώ να εξασκώ καθημερινά μηχανικά τον αντίχειρά μου στο ίντερνετ «σκοτώνοντας τη μέρα μου» σκρολάροντας στην οθόνη του κινητού μου ή μπορώ να εξασκώ το μυαλό μου σε άλλες συνήθειες.

Έχω το δικαίωμα να επιλέξω και να ζήσω τη ζωή που εγώ επιθυμώ και να πάρω την ευθύνη της απόφασής μου.Από την άλλη, έχω και το δικαίωμα να κατηγορώ τις συνθήκες, τους πολιτικούς, τον κορωνοϊό, τους γονείς μου, το παρελθόν, την κοινωνία, όλους τους άλλους έξω από εμένα και να θυματοποιούμαι κι έτσι να βολεύομαι στη ζωή που ήδη έχω κι ας δυσφορώ και να καταλήγω να γενικεύω για λόγους άμυνας: «Έτσι είναι η ζωή. Έτσι είμαι εγώ. Έτσι είναι ο κόσμος.»

Περί χειραγώγησης

Στο βιβλίο Περί χειραγώγησης, ο Joule και ο Beauvois βασίζονται σε θεωρίες και πειράματα της κοινωνικής ψυχολογίας και εξηγούν τις κρυμμένες λογικές διαφόρων τεχνικών χειραγώγησης που επιτρέπουν σε κάποιους να παίρνουν από τους άλλους αυτό που θέλουν...

Επίσης, εφαρμόζονται από τα ΜΜΕ, όταν θέλουν να πιστέψουμε πως οι ιδιοτελείς και μονοσήματες αναλύσεις τους είναι αντικειμενικές και ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και όχι στα διαπλεκόμενα ή μη συμφέροντα που υπηρετούν.

Οι τεχνικές χειραγώγησης εφαρμόζονται από τους γονείς μας, όταν επιμένουν ότι θέλουν το καλό μας και μας ζητούν να διαλέξουμε το επάγγελμα που εκείνοι επιθυμούν, να χωρίσουμε το τάδε πρόσωπο και να είμαστε με το πρόσωπο που εκείνοι εγκρίνουν ότι αξίζει να σταθεί δίπλα μας, ή να μείνουμε στο σπίτι που εκείνοι διάλεξαν για εμάς.

Η χειραγώγηση εφαρμόζεται ακόμα και από τα παιδιά μας και απο τους συντρόφους μας. Και φυσικά, η χειραγώγηση εφαρμόζεται και από εμάς τους ίδιους. 

Οι υπόλοιπες ίσως είναι κι ένας πολύ καλός καθρέφτης αυτού που εμείς κάνουμε απέναντι στον εαυτό μας και στους άλλους.Δεν μπορείς να αλλάξεις κάποιον άλλο, αλλά μπορείς να αλλάξεις τον τρόπο που σχετίζεσαι με αυτά που δεν μπορείς να αλλάξεις.)

Αρέσει στα μέλη TheSpell, maraki_lar_1980

agnwstos_Xi

# 24 στις 9/9/2022
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 771

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από SPACE00TUBE

Περί χειραγώγησης

Βιβλιογραφία: Περί χειραγώγησης, Robert-Vincent Joule & Jean-Leon Beauvois, εκδόσεις Πεδίο

Συγγραφή - Επιμέλεια Άρθρου: Χρύσα Πράντζαλου (psychology.gr)

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

agnwstos_Xi

# 25 στις 9/9/2022
author
Ανδρας / 77 / Ελεύθερος
Χονγκ Κογκ
Απαντήσεις: 771

mea culpa spacetube...

Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι έκανες παράθεση σχολίου της  maraki_lar_1980 πού αναφέρει την πηγή...

'Αλλη φορά θα διαβάζω τα θέματα από την αρχή προς το τέλος και όχι αντιστρόφως...

TheSpell

# 26 στις 18/9/2022
author
Ανδρας / 48 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Απαντήσεις: 99

Ωραίο σχόλιο, ευτυχώς που έχει μείνει και ένα σαββατοκύριακο να διαβάζουμε και κάτι καλό.

Πως όμως μπορεί κάποιος να αρνηθεί τα social media και την χειριστικότητα που προκαλούν; Νομίζω ότι έχει να κάνει με την έμφυτη τάση μας διαχείρισης του χρόνου.

Σκουπίδια ένα σωρό, τρολ επίσης, χαζολοίδι επίσης, η συστηματική εξάσκηση είναι το κλειδί σε όλα.

Αν εξασκείς το χαζολοίδι, η χαζομάρα θα σε χειριστεί κατάλληλα...και τελικά βουλιάζεις στις "αμαρτίες" σου (όχι απαραίτητα με τη θρησκευτική έννοια).

Αλλά μιας που το πήγα προς τα εκεί, ένα από τα πιο παρεξηγημένα σημεία στο "Πάτερ Ημών" είναι εκεί που λέει "και μη εισενέγκης ημάς εις πειρασμόν". Μα είναι δυνατόν ένας αγαθός Θεός να μας βάζει σε πειρασμό;

Τι εννοεί ο ποιητής;

Πειρασμός, σε μία ευρύτερη έννοια, το ρήμα πειράζω συνδέεται με οτιδήποτε δοκιμάζει την πιστότητά μας. Ποιος είναι αυτός που μας πειράζει;

Ο Θεός κατά τα γραφάς είναι "απείραστος κακών", δεν πειράζει κανέναν. Πειραζόμαστε από τη δική μας επιθυμία να παρασυρόμαστε στην ασημαντότητα...χικ χικ.

Η αδράνεια της ψυχής μας αποκοιμίζει τις αντιστάσεις μας, πείθοντάς μας ότι είναι απολύτως φυσιολογικό να κάνουμε μία εσφαλμένη επιλογή, καθώς, στην αντίθετη περίπτωση, θα φανούμε ακραίοι, συντηρητικοί, φανατικοί.

Το πολίτικαλ κορέκτ, δεν μας περνάει ούτε καν απ' το μυαλό μας ότι και η επιστήμη χειραγωγείται και έτσι θα όχι μόνο θα εμβολιαστούμε - καλά κάνει όποιος το κάνει - αλλά θα απαιτήσουμε και απ' τον άλλο το ίδιο.

Η χειριστικότητα επιβάλλεται μέσω της καθολικότητας. Γι' αυτό λέγανε κάποιοι πως "καθολικός" εμβολιασμός σημαίνει υποχρεωτικός.

Αλλά ψηλά γράμματα, η πανδημία μας τελείωσε και η συνέχεια αναμένεται απολαυστική.

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από SPACE00TUBE

Καλη μου πολυ ενδιαφερον κειμενο,αλλα εδω μιλαμε για μια αλλοπροσαλλη μαζα ανθρωπων οι οποιοι ετρεξαν να τσιμπηθουν επειδη ακουγαν παγωνη και πρωτοσαλτε ειναι τυχαιο? Οι αλγοριθμοι γελανε μ'εμας..

ΥΣ Ηδη σχεδιασθηκε η τεχνητη αναβαθμιση μας μεσω τσιπ,το συζητουν πλεον ευθαρσως και ανερυθριαστα..

Enikos

# 27 στις 18/9/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.111

Και ο Λενιν...στο Βελιγραδι...

Αρέσει στο μέλος alexandriani1
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.