Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Φρέσκος χωρισμός...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Latsos94

# 1 στις 5/9/2022
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Γερμανία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 10
'Aρεσαν+: 0%

Φρέσκος χωρισμός...

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ακολουθήσει ένα σεντόνι της εμπειρίας Μου και θα ήθελα την γνώμη σας στο πως θα προχωρήσω παρακάτω από εδώ και πέρα.  Κατ'αρχάς ένα μικρό δικό μου υπόβαθρο, τα τελευταία 2 χρονια ειμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (Γερμανία) και λόγω διαφόρων δυσκολιών, (γλώσσα, αναγνωρίσεις πτυχίου, κορόνα) είχα σε 2η μοίρα το ερωτικό κομμάτι. Κάποια στιγμή πριν από 6 μήνες άνοιξα ένα λογαριασμό σε μια σελίδα γνωριμιών, και έκανα match με μια κοπέλα. Ξεκινήσαμε την κουβέντα ύστερα από ένα διάστημα 2 εβδομάδων τα είπαμε από κοντά και είχαμε τρομερή χημεία. Από τότε και σχεδόν κάθε ΣΚ ήμασταν μαζί, ο λόγος που τα λέγαμε μόνο ΣΚ ήταν λόγω φόρτου εργασίας και επειδή η κοπέλα μένει 70χιλιομετρα από μένα. Όλα πήγαιναν τέλεια, είχαμε βάλει ορια ότι δεν ψάχναμε σχέση καθώς και οι 2 μας είχαμε επίπονες σχέσεις στο παρελθόν, βέβαια μετά κατάλαβα ότι ήταν μια δικαιολογία όλο αυτό, διότι όταν λες ότι δεν ψάχνεις σχέση δεν γνωρίζεις όλο τον οικογενειακό σου κύκλο, φίλους, οικογένια και λοιπά στον άλλον. Αλλά δεν με ενδιέφερε καθώς μπορούσα να μάθω πιο πολλά πράγματα για αυτήν. Ναι καλά καταλάβατε είχα δαγκώσει την λαμαρίνα και έβγαιναν και αλλά συναίσθημα στην επιφάνεια τα οποία για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση τα μοιραστηκα μαζί της για να ειμαι ειλικρινής και να δω και πως νιώθει...Η απάντηση της ήταν κοινή, δηλαδή ότι και εκείνη ένιωθε παραπάνω συναίσθηματα από την αρχή. Δεν καταλήξαμε πουθενά αλλού, ούτε ταμπέλες ούτε τίποτα, μείναμε όπως ήμασταν.Και ερχόμαστε 1 μήνα πριν που μου κάνει μια κουβέντα ότι ζοριζετε πάρα πολύ στην ζωή της και δεν έχει ζησει πραγματα. Ξέχασα να αναφέρω ότι και οι 2 μας είμαστε 27χρονων. Όταν της είπα ότι είναι λογικό να νιώθει πίεση λόγω της καθημερινότητας της, μου είπε δεν ξέρω και χρειάζομαι χρόνο να σκεφτώ. Η καθημερινότητα της είναι ότι δουλεύει σε ένα πανεπιστήμιο κάνοντας το διδακτορικό της, έχει ένα σκυλάκι το οποίο του φερεται καλύτερα και από άνθρωπο (κλασσική γερμανιδα) και μια πολύ κοντινή επαφή με την οικογένια της (μητέρα, αδερφη) καθώς ο πατέρας δεν είναι εν ζωή...καταλαβαίνω πως όταν έχεις τόσο περιορισμένο χρόνο το λιγότερο κακό για σένα να αποχωριστείς είναι μια νέα σχέση. Και έτσι φτάνουμε μια βδομάδα πριν που με φωνάζει σπίτι της για να μιλήσουμε. Πριν πάω σπίτι της είχε προηγηθεί μια βδομάδα διακοπές στην Ολλανδία στην οποία είχε πάει η κοπέλα μαζί με την οικογένια της. Πάω λοιπόν σπίτι της, καταλάβαινες ότι ήταν απόμακρη από την αρχή και ξεκινάμε την κουβέντα.  "Μου είπε πως νιώθει πιεσμένη (Όχι από μένα, γενικοτερα) και πως θέλει να βρει χρονο για τον εαυτο της καθώς και ότι θέλει να ζήσει την ζωη της." Μου είπε πως με αγαπάει και πως δεν θέλει να με χάσει από την ζωή της και πως μακάρι να βρούμε κάποια άκρη να είμαστε μαζί, με έβαλε να υποσχεθώ πως δεν είναι το τέλος και πως δεν είναι η τελευταία φορά που βλεπόμαστε...Όσο προς της επικοινωνία μου είπε πως να της στείλω ότι θέλω καθώς της είπα το ίδιο, και πως αν θέλω να μου στείλει στα γενέθλια μου τώρα στις 24. Ξέρω ότι βάζω πολλές λεπτομέρειες και πιθανότατα να μην ισχύουν πολλά και τα περισσότερα να τα λέει για να μου χρυσώσει το χάπι...Αλλά δεν μπορώ άλλο overthinking, δεν μπορώ να συγκεντρωθω σε τίποτα στην ζωή μου την τελευταία βδομάδα. Πιστεύω ότι ακόμα και αμ δεν μπορεί την δέσμευση όπως μου είχε πει θα υπήρχε κάποιος λόγος να είναι πιο ξεκάθαρη...Τέλος άλλη παράληψη μου, ήταν πως εκείνη τα είχε με ένα παλικάρι 7 χρονια που στα πρώτα 3,5 τον χώρισε για τον ίδιο λόγο, το μετάνιωσε μετά από 2 βδομάδες και ξανά ήταν μαζί για άλλα 3.5 Χρόνια μέχρι που τον παράτησε οριστικά. Κάθε γνώμη θα μου είναι χρήσιμη, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο.
Αρέσει στο μέλος vanarabit

Xenia_Z

# 2 στις 5/9/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 430

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Latsos94

Φρέσκος χωρισμός...

Καλησπέρα στην παρέα.

Θα ακολουθήσει ένα σεντόνι της εμπειρίας Μου και θα ήθελα την γνώμη σας στο πως θα προχωρήσω παρακάτω από εδώ και πέρα.  Κατ'αρχάς ένα μικρό δικό μου υπόβαθρο, τα τελευταία 2 χρονια ειμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (Γερμανία) και λόγω διαφόρων δυσκολιών, (γλώσσα, αναγνωρίσεις πτυχίου, κορόνα) είχα σε 2η μοίρα το ερωτικό κομμάτι. Κάποια στιγμή πριν από 6 μήνες άνοιξα ένα λογαριασμό σε μια σελίδα γνωριμιών, και έκανα match με μια κοπέλα. Ξεκινήσαμε την κουβέντα ύστερα από ένα διάστημα 2 εβδομάδων τα είπαμε από κοντά και είχαμε τρομερή χημεία. Από τότε και σχεδόν κάθε ΣΚ ήμασταν μαζί, ο λόγος που τα λέγαμε μόνο ΣΚ ήταν λόγω φόρτου εργασίας και επειδή η κοπέλα μένει 70χιλιομετρα από μένα. Όλα πήγαιναν τέλεια, είχαμε βάλει ορια ότι δεν ψάχναμε σχέση καθώς και οι 2 μας είχαμε επίπονες σχέσεις στο παρελθόν, βέβαια μετά κατάλαβα ότι ήταν μια δικαιολογία όλο αυτό, διότι όταν λες ότι δεν ψάχνεις σχέση δεν γνωρίζεις όλο τον οικογενειακό σου κύκλο, φίλους, οικογένια και λοιπά στον άλλον. Αλλά δεν με ενδιέφερε καθώς μπορούσα να μάθω πιο πολλά πράγματα για αυτήν. Ναι καλά καταλάβατε είχα δαγκώσει την λαμαρίνα και έβγαιναν και αλλά συναίσθημα στην επιφάνεια τα οποία για να μην υπάρχει κάποια παρεξήγηση τα μοιραστηκα μαζί της για να ειμαι ειλικρινής και να δω και πως νιώθει...Η απάντηση της ήταν κοινή, δηλαδή ότι και εκείνη ένιωθε παραπάνω συναίσθηματα από την αρχή. Δεν καταλήξαμε πουθενά αλλού, ούτε ταμπέλες ούτε τίποτα, μείναμε όπως ήμασταν.Και ερχόμαστε 1 μήνα πριν που μου κάνει μια κουβέντα ότι ζοριζετε πάρα πολύ στην ζωή της και δεν έχει ζησει πραγματα. Ξέχασα να αναφέρω ότι και οι 2 μας είμαστε 27χρονων. Όταν της είπα ότι είναι λογικό να νιώθει πίεση λόγω της καθημερινότητας της, μου είπε δεν ξέρω και χρειάζομαι χρόνο να σκεφτώ. Η καθημερινότητα της είναι ότι δουλεύει σε ένα πανεπιστήμιο κάνοντας το διδακτορικό της, έχει ένα σκυλάκι το οποίο του φερεται καλύτερα και από άνθρωπο (κλασσική γερμανιδα) και μια πολύ κοντινή επαφή με την οικογένια της (μητέρα, αδερφη) καθώς ο πατέρας δεν είναι εν ζωή...καταλαβαίνω πως όταν έχεις τόσο περιορισμένο χρόνο το λιγότερο κακό για σένα να αποχωριστείς είναι μια νέα σχέση. Και έτσι φτάνουμε μια βδομάδα πριν που με φωνάζει σπίτι της για να μιλήσουμε. Πριν πάω σπίτι της είχε προηγηθεί μια βδομάδα διακοπές στην Ολλανδία στην οποία είχε πάει η κοπέλα μαζί με την οικογένια της. Πάω λοιπόν σπίτι της, καταλάβαινες ότι ήταν απόμακρη από την αρχή και ξεκινάμε την κουβέντα.  "Μου είπε πως νιώθει πιεσμένη (Όχι από μένα, γενικοτερα) και πως θέλει να βρει χρονο για τον εαυτο της καθώς και ότι θέλει να ζήσει την ζωη της." Μου είπε πως με αγαπάει και πως δεν θέλει να με χάσει από την ζωή της και πως μακάρι να βρούμε κάποια άκρη να είμαστε μαζί, με έβαλε να υποσχεθώ πως δεν είναι το τέλος και πως δεν είναι η τελευταία φορά που βλεπόμαστε...Όσο προς της επικοινωνία μου είπε πως να της στείλω ότι θέλω καθώς της είπα το ίδιο, και πως αν θέλω να μου στείλει στα γενέθλια μου τώρα στις 24. Ξέρω ότι βάζω πολλές λεπτομέρειες και πιθανότατα να μην ισχύουν πολλά και τα περισσότερα να τα λέει για να μου χρυσώσει το χάπι...Αλλά δεν μπορώ άλλο overthinking, δεν μπορώ να συγκεντρωθω σε τίποτα στην ζωή μου την τελευταία βδομάδα. Πιστεύω ότι ακόμα και αμ δεν μπορεί την δέσμευση όπως μου είχε πει θα υπήρχε κάποιος λόγος να είναι πιο ξεκάθαρη...Τέλος άλλη παράληψη μου, ήταν πως εκείνη τα είχε με ένα παλικάρι 7 χρονια που στα πρώτα 3,5 τον χώρισε για τον ίδιο λόγο, το μετάνιωσε μετά από 2 βδομάδες και ξανά ήταν μαζί για άλλα 3.5 Χρόνια μέχρι που τον παράτησε οριστικά. Κάθε γνώμη θα μου είναι χρήσιμη, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και με συγχωρείτε για το μεγάλο κείμενο.

Ως εξωτερικός παρατηρητής δεν βλέπω κάτι που να χρήζει ιδιαίτερη ανάλυση σε αυτό που περιγράφεις.  Δύο νέοι άνθρωποι ξεκίνησαν μια δοκιμαστική γνωριμία (αυτή η φοβία που έχετε μερικοί να το πείτε "σχέση" λες και πρόκειται για αρραβώνα δεν την καταλαβαίνω αλλά τεσπα).  Μέσα από τη δοκιμή αυτή αποδείχτηκε ότι δεν ταιριάζετε αρκετά/ τα συναισθήματά σας δεν ήταν συμβατά ώστε να κρατήσει.  Πολλές τέτοιες δοκιμές τελειώνουν μέσα στους πρώτους έξι μήνες.   Κατά τη γνώμη μου πολύ απλά δεν ταιριάζατε αρκετά ώστε να μεταλλαχθεί σε κάτι πιο σταθερό (και ενδεχομένως ένας ή και οι δυό σας δεν έχετε επιλύσει επαρκώς τα των παρελθοντικών σχέσεών σας).  Τα περί "Μου είπε πως με αγαπάει και πως δεν θέλει να με χάσει από την ζωή της και πως μακάρι να βρούμε κάποια άκρη να είμαστε μαζί, με έβαλε να υποσχεθώ πως δεν είναι το τέλος και πως δεν είναι η τελευταία φορά που βλεπόμαστε..." είναι δυστυχώς κλασσικές μπούρδες που λένε συχνά δυστυχώς αυτοί που ζητάνε το χωρισμό σε μια προσπάθεια να χρυσώσουν το χάπι (και παράλληλα ίσως γιατί δεν είναι αρκετά δυνατοί ώστε να διακινδυνεύσουν "χωρίς δίχτυ ασφαλείας" το ενδεχόμενο να μην τους βγει η συνέχεια/ να μη βρουν κάποιον άλλον στη συνέχεια και μείνουν τελίως ρέστοι).  

Η συμβουλή μου είναι να αποκαθηλώσεις από το βάθρο αυτό που είχατε.  Ήταν μια δοκιμή και μάλιστα από απόσταση που πολύ απλά δεν έκατσε γιατί ναι μεν περνουσατε καλά, δεν ταιριάζατε όμως αρκετά για κάτι παραπάνω.  Ο λόγος που σου έδωσε δεν ήταν ξεκάθαρος γιατί η ελλιπής χημεία δεν περιγράφεται εύκολα και ενδεχομένως επίσης γιατί κάποιοι άνθρωποι δεν έχουν το θάρρος να ομολογήσουν στον άλλο ευθέως ότι δεν τους φτάνει αυτό που νιώθουν γι' αυτόν.  Τα συναισθήματά της για σένα δεν ήταν αρκετά δυνατά και όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.  

Επειδή δεν ήταν επιλογή σου ο χωρισμός, το να συνεχίσεις να επικοινωνείς μαζί της θα σε κρατήσει κολλημένο/ θα σου δίνει ψεύτικες ελπίδες και θα χάσεις χρόνο χωρίς λόγο.  Ο γρηγορότερος τρόπος κατά τη γνώμη μου για να προχωρήσει αυτός που τον χώρισαν είναι να κόψει κάθε επαφή και αυτό συμπεριλαμβάνει και κάθε είδους σόσιαλ και αποφυγή να μαθαίνεις νέα της από τρίτους.  Επίσης, γενικά να θυμάσαι ότι τα πισωγυρίσματα 9 στις 10 φορές είναι λάθος.  Εάν κάτι τόσο απροσδιόριστο σας χώρισε και μάλιστα τόσο σύντομα, αυτό σημαίνει ότι κάτι λείπει/ είναι ανεπαρκές στη μεταξύ σας χημεία.  Καλή ανάρρωση! Την επόμενη φορά καλό θα ήταν να βρεις κάποια κοπέλα από την πόλη σου.  Οι σχέσεις από απόσταση έχουν πολλά προβλήματα γενικά και δεν αξίζει να χάνεις τα καλύτερα σου χρόνια σε αυτές.           

Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, maraki_lar_1980 και σε ακόμα 5 μέλη.

Enikos

# 3 στις 5/9/2022
author
Ανδρας / 78 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.111

Το οτι συνομολογεις εκ των προτερων το σεντονι, δεν καμει σεμεδακι το κειμενο σου...

Με την καμια ομως δεν το διαβαζω...

Εχω τραυματικες εμπειριες...

Περιμενω να καταλαβω απο τα συμφραζομενα των "παιδιων" εδω...της εδρος...

Σορι...

seychelles

# 4 στις 5/9/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 894

Αυτό τελείωσε, το αφήνεις, και να γυρίσει καλύτερα άστο πλέον.

Τώρα τι ακριβώς έκανε αυτή δεν έχει νόημα ούτε να το συζητάμε ούτε να το σκέφτεσαι. Από το "δεν έχει ζήσει πράγματα" ίσως θέλει να ζήσει παραπάνω εμπειρίες ( και καλά κάνει).
Περίπου τρεις εβδομάδες θες πάντως για να περάσει το σύνδρομο στέρησης από σεροτονίνες/κοκτέιλ του έρωτα οπότε μη σε ανησυχεί πολύ, εντάξει,  θα επιστρέψει η συγκέντρωση σου σε λίγο.
Δεν είναι μόνο μια η σύντροφος που μπορεί να σου προκαλέσει συναισθήματα, υπάρχουν και άλλες.
Προσωπικά θα το άφηνα αυτό, θα έκανα άλλα πράγματα να χαλαρώσει το κεφάλι και μετά από κάποιο καιρό θα ξαναεβγαινα με γυναίκες όπως λες ότι το πας, χωρίς ταμπέλες και όπως πάει. Είτε πάει μόνο για σεξ ή για σχέση ή ότι τέλος πάντων θέλετε μεταξύ σας να έχετε.
Στις τρεις δύσκολες εβδομάδες απέφυγε ποπ μουσική για αγάπες και κάψουλες, βγες έξω να πάρεις αέρα κλπ. Μόλις 24 είσαι, όλη η ζωή είναι μπροστά σου, σε λίγα χρόνια ούτε που θα τη θυμάσαι.

Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, alisida και σε ακόμα 2 μέλη.

tayri

# 5 στις 5/9/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τα έχουμε ξαναπεί, όταν μια γυναίκα ζητάει χρόνο, έχει άλλον στο μυαλό της.

Latsos94

# 6 στις 5/9/2022
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Γερμανία
Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσετε να διαβάσετε το θέμα μου και να μου απαντήσετε, το καλό είναι ότι σε 2 βδομάδες φεύγω διακοπές και σίγουρα θα με βοηθήσει να ξεχαστώ, αν όμως στείλει το οτιδήποτε πως θα πρέπει να πραξω; από μια ευχή στα επερχόμενα γενέθλια η έστω ένα "Τι κανεις;" ξέρω ότι θα σκέφτομαι και την παραμικρή λέξη και θα κάνω σενάρια με το μυαλό μου...

dimitrisx66

# 7 στις 5/9/2022
author
Ανδρας / 56 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Απαντήσεις: 298
Θα συμφωνήσω με την Xenia. Όπως είπε και ο λαϊκός βάρδος: επιστροφές καταστροφές.
Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, Latsos94 και σε ακόμα 2 μέλη.

alexandriani1

# 8 στις 5/9/2022
author
Γυναίκα / 59 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.807

Μην κάνεις σενάρια.Και μην περιμένεις όλο αγωνία να σου στείλει μήνυμα. Κι αν σου στείλει προσπάθησε να απαντήσεις φιλικά μεν, τυπικά δε. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Latsos94
Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσετε να διαβάσετε το θέμα μου και να μου απαντήσετε, το καλό είναι ότι σε 2 βδομάδες φεύγω διακοπές και σίγουρα θα με βοηθήσει να ξεχαστώ, αν όμως στείλει το οτιδήποτε πως θα πρέπει να πραξω; από μια ευχή στα επερχόμενα γενέθλια η έστω ένα "Τι κανεις;" ξέρω ότι θα σκέφτομαι και την παραμικρή λέξη και θα κάνω σενάρια με το μυαλό μου...

Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, Latsos94 και σε ακόμα 3 μέλη.

seychelles

# 9 στις 6/9/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες

Δε θα απαντήσεις κάτι. 

Επέλεξε να χωρίσετε, απαξ και δε νιώθεις άνετα να κρατήσετε μια φιλική σχέση, αλλά φιλική, όχι καριοφιλική, καλύτερα να μην απαντήσεις τίποτα για να προχωρήσεις και συ παρακάτω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Latsos94

Αρέσει στα μέλη vanarabit, Iraklis_pouaro και σε ακόμα 2 μέλη.

squirrel-b1968

# 10 στις 6/9/2022
author
Γυναίκα / 54 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 622
'με έβαλε να υποσχεθώ πως δεν είναι το τέλος και πως δεν είναι η τελευταία φορά που βλεπόμαστε."...για να σ έχει καβατζουλα απλά!...".πως θέλει να βρει χρονο για τον εαυτο της καθώς και ότι θέλει να ζήσει την ζωη της."" ...αρα δε ν εμπεριέχεσαι στη ζωή της "Τον χώρισε για τον ίδιο λόγο, το μετάνιωσε μετά από 2 βδομάδες και ξανά ήταν μαζί για άλλα 3.5 Χρόνια"...μην κολλήσεις σε αυτό το σενάριο...ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός δεν σημαίνει ότι θα συνεχίσει το ίδιο μοτίβο κ θα ξαναγυρίσει να κάτσετε αλλά 3 χρόνια!...απλά φεύγα ,τελείωσε.
Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, alexandriani1 και σε ακόμα 4 μέλη.

Xenia_Z

# 11 στις 6/9/2022
author
Γυναίκα / 75 / Ελεύθερη
Ιαπωνία
Απαντήσεις: 430

Παράθεση:
Σχόλιο # 6 από Latsos94

Απαντάς τυπικά και όσο το δυνατόν πιο μονολεκτικά χωρίς να ανοίξεις κουβέντα.  Επίσης, στο "τι κάνεις" μπορείς και να μην απαντήσεις και καθόλου.  Δεν είσαι υποχρεωμένος να διατηρήσεις επαφή με άτομο που έχετε χωρίσει.    

Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, alexandriani1 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 12 στις 6/9/2022
author
Γυναίκα / 52 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.939

Με το συμπαθειο,αλλά σου λέει μπούρδες 

Εφόσον συναντιεστε μόνο κάθε σκ, έχει απεριόριστο χρόνο για να κάνει όσα πράγματα θέλει να κανει,εσύ δεν τη δεσμευεις ,έτσι δεν είναι ? 

Άρα,το θέμα της είναι πως δεν θέλει να σε βλέπει ούτε την μια φορά την εβδομάδα,εκεί είναι το ζητούμενο και φαντάζομαι πως αν την ρωτήσεις ποια πράγματα θέλει ακριβώς να κάνει ,δεν θα πάρεις απάντηση.

Τη συναισθηματική της ελευθερία θέλει,για να βάλει πλώρη για αλλα.

Κι εσύ τι το συζητάς ? 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Latsos94

Φρέσκος χωρισμός...

Καλησπέρα στην παρέα.

Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, vanarabit και σε ακόμα 6 μέλη.
I am Not a psychotherapist :)

Heptamer

# 13 στις 6/9/2022
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.225

DAS erklaert alles mein Lieber! 

Μην άγχεσαι. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από Latsos94

κλασσική  (aka ξενέρωτη) γερμανιδα

Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

StellaFree

# 14 στις 6/9/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η κοπελια δεν ειχε μουτρα να σου πει γεια και ηθελε να σε κρατήσει και λίγο καβατζα αν δεν πετύχει αυτό που έχει στο μυαλό της με κάποιον άλλο προφανώς.Ναι έτσι πάει,δεν σε γνωρίζει σε κανέναν με διάφορες δικαιολογίες και βλέπεστε μόνο ΣΚ.Επισης φαντάζομαι θα είχε πάντα πολλές δουλειές και δεν θα είχε χρόνο.Οι διακοπές της έδωσαν ευκαρια να απομακρυνθεί και αλλο για να την κάνει. Θα σου είπε φαντάζομαι ότι είσαι και πολύ καλό παιδί.Μη το πάρεις καθολου προσωπικά,είναι δικό της το πρόβλημα.Ισως εχει πρόβλημα στο να συνδεθεί με κάποιον.Μπράβο σου που νιωθεις και εκφραζεις τα συναοσθηματα σου,θα πω εγώ.Να προχωρήσεις!Όταν θα γίνει αυτό δεν θα σε νοιάζει και τηλέφωνα να παίρνει. Ξέχνα τηνΤο μοντέλο αυτό κυκλοφορεί και σε άντρα να ξέρεις και με τα διπλά σου χρόνια...Καλή δύναμη!

Oxaman

# 15 στις 6/9/2022
author
Γυναίκα / 77 / Χήρα
Χιλή
Απαντήσεις: 390
Είσαι 27 χρονών... αυτό και μόνο αρκεί για να μην τα βλέπεις όλα μαύρα.Ανθρώπους που βάζουν πολύ σάλτσα να μην τους εμπιστεύεσαι.Εύκολα ενθουσιάζεσαι με αυτό που δεν μπορείς να το έχεις όσο συχνά θες .Άφησε τον χρόνο να δουλέψει για σένα.Η εμπειρία μου λέει πώς αν γυρίσει πίσω θα θες να φύγεις εσύ .

Latsos94

# 16 στις 6/9/2022
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Γερμανία
Γενικά ξέρω ότι δεν την πίεσα κάπου, αλλά σπάω το κεφάλι μου να δω τι διαφορετικό θα μπορούσα να κανω και να έχει διαφορετική κατάληξη...Ξέρω ότι δεν με βοηθάει πουθενα αυτό εφόσον ότι έγινε, εγινε πια. Ξέρω πως όταν ένας άνθρωπος σε θέλει στην ζωή του προσπαθεί και εκείνος...Μου είπε ότι δεν μπορεί καθόλου την δέσμευση αλλά έπραττε αλλιώς, όπως και εγώ δλδ, σαν σχέση. Ξέρω πως εφόσον ο άλλος δεν νιώθει το ίδιο με εσένα πως θα διατηρηθεί κάτι μακροχρόνιο, αλλά μου έχουν παρει το μυαλό όλες αυτές οι σκέψεις σε σημείο να αμφισβητώ για τον εαυτο μου, και να διατίθεμαι να κάνω υποχωρήσεις μόνο και μόνο για να την έχω στην ζωή μου. Ξέρω ότι ακούγεται τραγικό αλλά με βασανίζει το αν θα στείλει, τι θα στείλει, αν με θέλει, πως θα μπορούσα να την έχω στην ζωή μου...Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που δίνεται και απαντάται στο πρόβλημα μου

Latsos94

# 17 στις 6/9/2022
author
Ανδρας / 28 / Ελεύθερος
Γερμανία
Καλησπέρα παιδιά, και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Εγώ από αυτά που ξέρω είναι ότι δεν την πίεσα σε τίποτα, ξέροντας ότι είναι πολύ στρεσσαρισμενη σαν άτομο, ίσα ίσα προσπάθησα να την βοηθήσω, δεν θέλω να αρχίσω τα κλισέ που μου είπε, "Δεν φταις εσύ αλλά εγώ, και είσαι πάρα πολύ καλό παιδί, και δεν εφτεξες σε τίποτα και τα λοιπά" δεν μπορώ να μην σκέφτομαι τι θα μπορούσα να είχα κάνει διαφορετικά για να μην φτάσουμε εδώ που φτάσαμε, ξέρω ότι 6 μήνες δεν είναι αρκετό διάστημα, αλλά νιώθω ένα πνίξιμο ένα κόμπο στο λαιμό, και το πρόβλημα ότι δεν ξέρω καν τον κανονικό λογο που το τελείωσε, και καταλαβαίνω πως δεν είναι συναίσθηματικα σταθερή στο θέμα της δέσμευσης/σχέσης, αλλά δεν γίνετε να μην σκέφτομαι το αν θα στείλει, το τι θα στείλει, και το ποσό την θέλω στην ζωή μου, (δεν ξέρω αν γίνετε αυτο). Πράγματικα δεν μπορώ να βγάλω άκρη ??? και νιώθω παγιδευμένος.

tayri

# 18 στις 7/9/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Χαλιέσαι για μια γυναίκα, ενώ υπάρχουν πολλές.
Είναι σαν να σου έπεσε κάτω ένα σοκολατάκι που ήθελες να φας ενώ κρατάς όλο το πακέτο στο χέρι σου..

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Latsos94
Καλησπέρα παιδιά, και σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Εγώ από αυτά που ξέρω είναι ότι δεν την πίεσα σε τίποτα, ξέροντας ότι είναι πολύ στρεσσαρισμενη σαν άτομο, ίσα ίσα προσπάθησα να την βοηθήσω, δεν θέλω να αρχίσω τα κλισέ που μου είπε, "Δεν φταις εσύ αλλά εγώ, και είσαι πάρα πολύ καλό παιδί, και δεν εφτεξες σε τίποτα και τα λοιπά" δεν μπορώ να μην σκέφτομαι τι θα μπορούσα να είχα κάνει διαφορετικά για να μην φτάσουμε εδώ που φτάσαμε, ξέρω ότι 6 μήνες δεν είναι αρκετό διάστημα, αλλά νιώθω ένα πνίξιμο ένα κόμπο στο λαιμό, και το πρόβλημα ότι δεν ξέρω καν τον κανονικό λογο που το τελείωσε, και καταλαβαίνω πως δεν είναι συναίσθηματικα σταθερή στο θέμα της δέσμευσης/σχέσης, αλλά δεν γίνετε να μην σκέφτομαι το αν θα στείλει, το τι θα στείλει, και το ποσό την θέλω στην ζωή μου, (δεν ξέρω αν γίνετε αυτο). Πράγματικα δεν μπορώ να βγάλω άκρη ??? και νιώθω παγιδευμένος.

Helenaki4

# 19 στις 7/9/2022
author
Γυναίκα / 45 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Απαντήσεις: 2.147

Παλληκάρι

Είπατε απ'την αρχή "όχι σχέση" και ξεκινήσατε σχέση.

Γιατί άραγε "όχι σχέση"? Από φόβο.

Τι φοβήθηκες? Να μην (ξανα)πληγωθείς.

Αρα στο παρελθόν πληγώθηκες , που σημαίνει ότι κάποια σου φέρθηκε σαν σε δεύτερο.

Εδώ είναι το ζουμί.

Κατά βάθος , σ'ένα υποσυνείδητο επίπεδο , την περίμενες κι αυτήν να σε αφήσει στα μισά της διαδρομής.

Γιατί? Γιατί το θεωρησες πιθανό αφού το έκανε και η προηγούμενη και ήσουν επιφυλακτικός.

Όταν παίζεις άμυνα από τ'αποδυτήρια , το γκολάκι έχει μπει στο ένα.

Δεν είναι η συγκεκριμένη κοπέλα.

Είναι ο τρόπος που τοποθέτησες τον εαυτό σου απέναντι στη γυναίκα .

Αυτό ν'αλλάξεις σιγά σιγά , πριν πας αλλού.

κι αν δεν θέλεις να συνεχίσεις να είσαι δεύτερος , μη συνεχίσεις επικοινωνία μαζί της σε επίπεδο "φιλικό", δεν υπάρχουν αυτά , καβάτζες είναι.

Ή αυτό που είχατε , ή τίποτα.

Αρέσει στα μέλη Dimitriosssss, vanarabit και σε ακόμα 2 μέλη.

seychelles

# 20 στις 7/9/2022
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Βερμούδες

Γενικά το να έχεις μια ρουτίνα να ακολουθήσεις μες τη μέρα σου το κάνει πιο δύσκολο στο κεφάλι να μπει σε τέτοιες λούπες.

Αν παραείναι θες ειδικό αλλά αν όχι γιατί δε βρίσκεις ένα distraction, χωρίς πλάκα βρες καμμία για σεξτινγκ. 

Τρεις εβδομάδες κρατάνε πάνω κάτω τα σύνδρομα στέρησης. Σε πολύ λίγο καιρό θα είσαι πολύ καλύτερα 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από Latsos94

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.