Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η επιδραση της μουσικησ

Επιλέξτε σελίδα: (1-19)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Kristina_

# 41 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2.829
'Aρεσαν+: 0%

Ενδιαφερον!!!

αν και δεν καταφερα να το ακουσω ολο,,,να θυμηθω να το ακουσω σε κανενα υποχρεωτικο χρονο αδρανειας,,,σε καμια πτηση μαλλον

Παράθεση:
Σχόλιο # 37 από sa7an1c
Εγώ όταν θέλω να ευρανθεί η καρδία μου και να αγαλλιάσει η ψυχή μου, βάζω να ακούσω αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=ukZYP5Dy43E
Πετυχαίνω το αντίθετο αποτέλεσμα

Αρέσει στο μέλος sa7an1c

NightWsh

# 42 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 44 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 666

Μαντάμ Ντέμι

Για τα πρακτικά πάλι...

Για να ασχοληθεί κάποιος με κάτι ακομα και με τη μουσική πρέπει να έχει ΤΑΛΕΝΤΟ...

Τα ταλέντα είναι επίκτητα!

Τα ταλέντα ξεδιπλώνονται μέσα από το περιβάλλον, διαμορφώνονται και αναπτύσσονται μέσα από την εκπαίδευση, την προσπάθεια και την επιμονή! 

Το ταλέντο δεν διαμορφώνει χαρακτηρα!

Η μουσική δεν διαμορφώνει χαρακτηρα.

Να σας αναφέρω ένα πασίγνωστο στιχουργό που ο χαρακτήρας του τον οδήγησε στην φυλακή.

Τα ερεθίσματα που έλαβε από τον συγκεκριμένο περιβάλλοντα χωρο επηρέασαν την ψυχοσύνθεση του και τον οδήγησαν να γράψει στίχους!

Να ευελπιστώ ότι μιλάω ελληνικά.

Τώρα αυτό το φρέσκο...

Που όταν ανεβαίνει ένα θέμα και σώνει και ντε οι απόψεις πρέπει να ταυτίζονται με τον θεμστοθετη για να μην χαρακτηριστουμε αναλόγως...δεν

Δεν θα ξεχάσουμε και αυτά που είναι γραμμένα παντού ..

τάχα μου η έμπνευση είναι εγκεφαλική...

Ναι έτσι μας έσκασε στο κεφάλι...χωρίς κίνητρο και ερέθισμα!

Να υπενθυμίσω ότι το φόρουμ δεν έχει την επιλογή του Μπαν.

Ακούγονται όλες απόψεις μας αρέσουν δεν μας αρεσουν

Ουτε εγώ έβαλα τραγούδι...

Ήταν στα ντιφολτς για να γράψουμε την άποψη μας?

Να απολογηθουμε αν δεν το πρόσεξαμε και χαρακτηρίστηκαμε αδαείς..

Ξανά μερσι

Αρέσει στα μέλη Enikos, alexandriani1

Joie_De_Vivre

# 43 στις 24/10/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αγαπητή.. (και χωρίς την παραμικρή διάθεση ειρωνείας).

Μπορείς να μου τα λες και απευθείας. Δεν είμαι απών.. παρών ακόμα είμαι.

Στην Άλεξ απάντησα, επειδή στον Mondeo που του έγραψα σχόλιο ώστε να πάρω θέση σε όσα "μού 'σουρε", δεν εγκρίθηκε.

Εσύ, μπορεί να διακρίνεις ειρωνεία σε οποιοδήποτε σχόλιο διαβάσεις και έχεις το δικαίωμα. Περιμένω την ίδια "ζέση" από εσένα και για τους υπόλοιπους που απάντησαν πάνω στο σχόλιο του Μοndeo και όπου μπορώ και εγώ να διακρίνω πολύ περισσότερη ειρωνεία από αυτήν που διέκρινες εσύ στο δικό μου αρχικό σχόλιο.

Επιλεκτική κριτική διάθεση σχολίων ; Αυτό εγώ βλέπω και το θεωρώ ακόμα χειρότερο από την ειρωνεία που διέκρινες σε μένα εσύ.

Υπόδειξη για το πώς (και αν) είναι σωστό να "καλωσορίσουμε" κάποιον που ανοίγει ένα θέμα ;

Εγώ ας πούμε, θεωρώ ότι τον καλωσόρισα, με το λάικ που έβαλα στο θέμα του.

Λάθος τρόπος για σένα ; Ξέρεις να μου υποδείξεις τον σωστό ;

Μουσική, έχω το mindthegap άμα θέλω να βάλω. Εκεί μου αρέσει. Με υποχρεώνεις εσύ η οποιοσδήποτε για να βάλω εδώ ;

Εσύ, μήπως έβαλες σε αυτό το σχόλιο μουσική ; Ή τώρα επιτρέπεται να μη βάλουμε επειδή πέρασε η περίοδος των "καλωσορισμάτων" ; 

Βγαίνω εκτός θέματος επειδή τόλμησα να κάνω παραλληλισμό (που δεν έγινε καν αντιληπτός) στη μουσική και τον έρωτα και θα μου γίνει παρατήρηση για αυτό ;

Σε κάποιον που με προσβάλλει, απαγορεύεται να απαντήσω ειρωνικά ; Ή θα μου πεις για το κουμπάκι αναφοράς που θεωρώ άχρηστο ;

Όχι αγαπητή. Θα μένουν τα σχόλια εκεί, να φαίνονται. Τον αποστολέα ρεζιλεύουν · όχι τον παραλήπτη.

Ξεχνάτε πολλοί, ότι με σχόλια έχουμε να κάνουμε εδώ. Όχι με ρήαλ ανθρώπους. Και σιγά μην τα πάρω και σοβαρά.

Και να με βρίσει κάποιος στα 9 από τα 10 του σχόλια, αν συμφωνήσω με το δέκατο θα βάλω λάικ.

Τις κόντρες, κακιούλες, απωθημένα και μικροσυμπλοκές τις αφήνω για άλλους.

Κατανοητό ;

(Χωρίς διάθεση ειρωνείας).

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από demi--
Καποιος/α για να εκπαιδευτει στον μουσικο κοσμο και να αποδωσει ενα μουσικο εργο πρεπει να εχει πειθαρχια, υπομονη και επιμονη...
Αυτο ειναι διαμορφωση χαρακτηρα...

Οπως παλι ο μουσικος εχει την δυνατοτητα να αντιλαμβανεται και να αναπαραγει την μουσικη σκεψη εσωτερικα (εσωτερικο αφτι)...
Οπως η εμπνευση που ειναι εγκεφαλικη (χωρις οπωσδηποτε να εχει μουσικο οργανο)...

Υ.Γ Αλεξ διαβασε το πρωτο ποστ του joie De Vivre την ειρωνια που εχει μεσα και δειχνει διαθεσεις... οπως και το οτι δεν εβαλε μουσικη οπως ολοι μας που καλωσορισαμε το θεμα...ηρθε απλα να πει αυτο...

alexandriani1

# 44 στις 25/10/2022
author
Γυναίκα / 60 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.804

Ντέμη μου εάν εννοείς ότι στο πρώτο του σχόλιο ο joie προσθέτει και τον έρωτα ως πηγή για την χαρά της ζωής που αναφέρει ο θεματοθέτης για τη μουσική, όχι μόνο δεν βρίσκω στοιχείο ειρωνείας, απεναντίας μου άρεσε ως επέκταση της κουβέντας. Κάνω κάπου λάθος?

Παράθεση:
Σχόλιο # 38 από demi--
Καποιος/α για να εκπαιδευτει στον μουσικο κοσμο και να αποδωσει ενα μουσικο εργο πρεπει να εχει πειθαρχια, υπομονη και επιμονη...
Αυτο ειναι διαμορφωση χαρακτηρα...

Οπως παλι ο μουσικος εχει την δυνατοτητα να αντιλαμβανεται και να αναπαραγει την μουσικη σκεψη εσωτερικα (εσωτερικο αφτι)...
Οπως η εμπνευση που ειναι εγκεφαλικη (χωρις οπωσδηποτε να εχει μουσικο οργανο)...

Υ.Γ Αλεξ διαβασε το πρωτο ποστ του joie De Vivre την ειρωνια που εχει μεσα και δειχνει διαθεσεις... οπως και το οτι δεν εβαλε μουσικη οπως ολοι μας που καλωσορισαμε το θεμα...ηρθε απλα να πει αυτο...

demi--

# 45 στις 25/10/2022
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Απαντήσεις: 93

joie δεν εισαι κατανοητος...

Ξαναπροσπαθησε...
Αρέσει στο μέλος Bobeeras48

Alezandra

# 46 στις 25/10/2022
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 855
Η καλή μουσική ταιριάζει με όλα
https://www.youtube.com/watch?v=9VdldPVzAIg
Αρέσει στα μέλη trocadero, Paralia48 και σε ακόμα 2 μέλη.

apolitiii

# 47 στις 25/10/2022
author
Γυναίκα / 77 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.111

Μα και ο έρωτας εκφραζεται  απο την μουσικη...

Η μουσική είναι η ζωη μας ολη!!!
Ακουστε αυτό 

https://youtu.be/oLfIXKgGVw4
Αγάπη μου 
Από την αξεχαστη Μελινα Μερκουρη
Καλημερες!!!
Αρέσει στο μέλος Enikos

NightWsh

# 48 στις 25/10/2022
author

Αν δεν μπορουμε να διαχειριστουμε το γεγονός ότι υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις καλό είναι να μην ανεβάζουμε θεματα.

Η κατανόηση έχει δύο πλευρές...

Ας κοιτάξουμε και την πλευρά ότι η στενομυαλια που μας διακατέχει δεν μας αφήνει να κατανοήσουμε..

Δεν μιλάνε πάντα οι άλλοι κονγκολεζικα...

Μπονζουρ 

Αρέσει στα μέλη Kristina_, sa7an1c και σε ακόμα 2 μέλη.

Enikos

# 49 στις 25/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.091

https://www.youtube.com/watch?v=un9L8PoRsG0

Οθπσ! Το κείμενο σας μπορεί να αναγνωριστεί ως κείμενο γραμμένο στα ελληνικά ή τα αγγλικά.
Αρέσει στο μέλος NightWsh

NightWsh

# 50 στις 25/10/2022
author

https://www.youtube.com/watch?v=DnG5_SoAfkI

Ψυχανάλυση...

οτι πρεπει για την ωρα...

τι οχι???

Δεν νογατε?

Αρέσει στα μέλη sa7an1c, Enikos

vanarabit

# 51 στις 25/10/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

##

Μια "μικρή" μουσική συμμετοχή και από εμένα ..

https://www.youtube.com/watch?v=v6wTShuxDg0&ab_channel=TyhaspartosPhillip

Paralia48

# 52 στις 25/10/2022
author
Γυναίκα / 57 / Παντρεμένη
Αλλη χώρα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 9.841
Ούτε ταλέντο έχω στη μουσική, ούτε την έχω σπουδάσει. Πολλές μουσικές μ αρέσουν, πολλές όχι. Θα απαντησω όμως στον τίτλο του θέματος: Αυτή που επιδρά κατευθείαν στο μεδούλι μου, που με ανατριχιάζει, είναι  το ζειμπέκικο. Είναι ο πιο συναισθηματικός χορός και η πιο ανατριχιαστική μουσική. Περνούν όλοι οι πόνοι από το κορμί σου, όταν το ακούς:
https://www.youtube.com/watch?v=ugbgg2UjJHU(το έχω ξαναβαλει κάπου, σορυ, αλλά είναι μοναδικό)
Αρέσει στα μέλη trocadero, paranomos και σε ακόμα 4 μέλη.

demi--

# 53 στις 26/10/2022
author
Ν. Μαγνησίας / Βόλος

Αλεξ το νικ στο ποστ 6 (που ειναι και το πρωτο μελος που γραφει) υποδεικνυει στον θεματοθετη να βαλει στην θεση της λεξης μουσικη αυτη του ερωτα... 

τελειως αλλο θεμα...ας ανοιξει θεμα η επιδραση του ερωτα...και ακολουθει "να μου πάει καλύτερα στο αυτί μου"... 

Γι αυτο οχι ευκολα χαρακτηρισμους...

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από alexandriani1

Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι ενώ λένε πως η μουσική εξευμενίζει τα ήθη, είναι προφανές πως δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα με τους προσβλητικούς, τους είρωνες και τους έχοντες μεγάλη ιδέα για τον εαυτό τους.

Τι να σου κάνει κι ο Stevie Wonder κι ο οποιοσδήποτε...

Αρέσει στα μέλη trocadero, Mondeo-

demi--

# 54 στις 26/10/2022
author
Ν. Μαγνησίας / Βόλος

θεμα χρονου και η κουζινα...

https://www.youtube.com/watch?v=YysqP9yCgjw

demi--

# 55 στις 26/10/2022
author
Ν. Μαγνησίας / Βόλος

Χμμ, θα βαλω απο Μητροπανο το παρακατω και θα γραψω την ιστορια του...

https://www.youtube.com/watch?v=5NxDAlY7MXI

Οδυσσεας Ιωαννου...
«Άνοιξη 1997. Είμαι στρατιώτης στην Λάρισα. Μου τηλεφωνεί ο Θάνος. Θέλει να γράψουμε ένα καινούργιο τραγούδι για την καλοκαιρινή περιοδεία που ετοίμαζαν με το Μητροπάνο. Η Ρόζα σάρωνε ήδη σε όλη την Ελλάδα. Ήθελε μέσα στο τραγούδι να αναφέρεται πως η Ρόζα βγαίνει περιοδεία. Τον ρωτάω γιατί δεν το γράφει ο Άλκης, μου λέει πως δεν του βγαίνει και πως ο ίδιος του πρότεινε να το γράψω εγώ. Το είπαν μαζί, Θάνος - Μήτσος και μέχρι τώρα παρέμενε ανέκδοτο, για 18 χρόνια...».
Αρέσει στα μέλη trocadero, Mondeo- και σε ακόμα 1 μέλος.

demi--

# 56 στις 26/10/2022
author
Ν. Μαγνησίας / Βόλος

. . . . . . . . .

https://www.youtube.com/watch?v=vntAKXIuRUI

Το κειμενο αναγνωριζει την μερα μου...

Mondeo-

# 57 στις 26/10/2022
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Χίου / Οινούσσες
Απαντήσεις: 194

Μια αρχαιοελληνική παροιμία, έχει ως περιεχόμενο «κρείττον του λαλείν το σιγάν»,

ο δε Πυθαγόρας ,προτρέπει «Χρη σιγάν ή κρείσσονα σιγής « να σωπαίνεις ή να λες κάτι καλύτερο από τη σιωπή».

Ο δε Σόλων συμβουλεύει «Ο αν μη ίδης, μη λέγε. Ειδώς σιγά.? Μη μιλάς για ό,τι δεν ξέρεις. Αν μάθεις, σώπα. 

Τελικά, η μέση λογική, κοινώς, ο κοινός νους, εμπεριέχοντας εν πολλοίς, το χαρακτηριστικό του μέτρου, σε προστατεύει από την αμετροέπεια. Σε αποτρέπει από την υπερβολή την υπερέκθεση την φλυαρία. Και αυτό διότι συχνά βγαίνουν οι υπομείονες να ερμηνεύουν τις δέλτους της Σίβυλλας.

( Για όσες/ους ενδιαφέρονται, για το τι πρεσβεύει ο Πλάτωνας περί της επίδρασης της μουσικής και την ηθική δύναμη και αξία αυτής, ας διαβάσουν απλά, χωρίς να εμβαθύνουν, τί λέει η καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών Κωνσταντίνα Γογγάκη.

https://www.youtube.com/watch?v=CvdEXUkjZYU
Αρέσει στα μέλη trocadero, demi--

Joie_De_Vivre

# 58 στις 26/10/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι..πράγματι.

Το λάθος μου, ήταν που έγραψα "βάλε" αντί "αν έβαζες" που δε θα το φιλτράριζες ως υπόδειξη..

Έτσι, θα ήταν όλα μια χαρά..

Προφανώς λοιπόν, σε εκείνο το σχόλιο θέλησα να κάνω συνειρμό και παραλληλισμό της μουσικής με τον έρωτα, χρησιμοποιώντας τον ως υπομόχλιο για να αναπτύξω το εγκώμιο της μουσικής, στη συνέχεια..

Χρησιμοποίησα το προστακτικό "βάλε" αντί του υποθετικού "αν έβαζες", επειδή κατέχω  αμεσότητα λόγου που μάλλον αγνοείς. Δε με απασχολεί, ούτε είμαι στο μυαλό των άλλων να ξέρω μέχρι πού εκτείνεται το φάσμα της αντιληπτικότητάς τους.

Οι υπόλοιποι, τα κατάλαβαν αυτά και συμφώνησαν. Εσύ μόνο δεν κατάλαβες. Ξαναπροσπάθησε. Διαβάζοντας προσεκτικά από την αρχή, όσα έχουν γραφτεί.

Το να επιμένεις να ανακινείς ζητήματα που έχουν κλείσει προ πολλού προκειμένου να πείσεις άλλους για πράγματα που πολύ καλά έχουν οι ίδιοι αντιληφθεί, δε δείχνει υποτίμηση της δικής τους νοημοσύνης αλλά της δικής σου.

Παράθεση:
Σχόλιο # 53 από demi--

Αλεξ το νικ στο ποστ 6 (που ειναι και το πρωτο μελος που γραφει) υποδεικνυει στον θεματοθετη να βαλει στην θεση της λεξης μουσικη αυτη του ερωτα... 

τελειως αλλο θεμα...ας ανοιξει θεμα η επιδραση του ερωτα...και ακολουθει "να μου πάει καλύτερα στο αυτί μου"... 

Γι αυτο οχι ευκολα χαρακτηρισμους...

NightWsh

# 59 στις 26/10/2022
author

Για τα πρακτικά πάλι..

.Η αξιότιμη καθηγήτρια πανεπιστημίου έχει κάνει αναφορα στην κρίση των ηθικων αξιών και στην αρχή της ανταλλαγής...

Και αν δεν κάνω λάθος(με επιφύλαξη) ο όρος αξία χρησιμοποιήθηκε και από τους στωικούς φιλοσόφους...και εννοείται από τον Πλάτωνα...

Τα αποφθέγματα της "ηθικής αξίας της μουσικής" που διατύπωσαν οι φιλόσοφοι αναζητούμε όπως ισχυρίστηκατε...

Τ αλλά ναχαμε να λέγαμε...οφ τοπικ!

Αν δεν μπορεί να υποστηριχθεί ο αντίλογος ας ενημερωθούμε επειδή θα καταλήξουμε να διαβάζουμε και τις παροιμίες του Αισώπου μπας και!

Μερσι

Αρέσει στο μέλος Enikos

Mondeo-

# 60 στις 26/10/2022
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Χίου / Οινούσσες
Απαντήσεις: 194

Πλάτων: η ηθική δύναμη της μουσικής Κωνσταντίνα Γογγάκη, Επ. Καθηγήτρια Παν/μίου Αθηνών15 Φεβρουαρίου 2017

https://www.pemptousia.gr/2017/02/platon-i-ithiki-dinami-tis-mousikis/

Ίσως  σε βοηθήσει σε όλα...
 Τ λογια ειναι περιττά..
Αρέσει στο μέλος demi--
Επιλέξτε σελίδα: (1-19)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.