Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καθολικος δαρβινισμοσ

Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910

HEYOK40

# 21 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 41 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 29
'Aρεσαν+: 0%

Είστε διορατική όσο και πολύχρωμη. Ωστόσο το θέμα αποτελεί εξαιρετικό πεδίο συζήτησης.

Παράθεση:
Σχόλιο # 3 από alisida

Στοιχιματιζω ότι το θέμα μπήκε ως απάντηση στον αγαπητό Lampros28
Ορίστε τώρα,θα το κάψουμε βραδιάτικα και θα ζεσταθούμε, σκασιλα μας για την τιμή του πετρελαίου ,εχουμε καυτοτερα θέματα εδώ, αμέ !!

trolAlis

(πάω να γκουγκλαρω τώρα να μάθω τις νέες λέξεις) 

alisida

# 22 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.937

Παράθεση:
Σχόλιο # 10 από Heptamer

Για να αναλυθεί επαρκώς με διαλεκτική λογική η συγκεκριμένη προβληματικη, 

Θα πρεπει να οριοθετησουμε απριορικώς και με ορθοφροσύνη, την επιστήμη από τη μεταφυσική και να ορίσουμε επακριβώς τη μεταφυσική ορθολογικοτητα (και την πραγμοποίησή της) διαχωρίζοντας την από την θεωρησιακή τέτοια, 

δεδομένου ότι ο επιστημονικός λόγος - με βάση τους λογικούς κανόνες του συμπερασμού - τοποθετείται ανάμεσα στον μεταφυσικό και στον πρακτικο τέτοιο

και λόγω της υποστασιοποιησης, ότι είναι λογικως νόμιμο, καθίσταται θεωρησιακως καταχρηστικο.

Όλα αυτά κρίνονται αρκούντως απαραίτητα, δεδομένου ότι η επιστήμη διατρέχει κίνδυνο να προσλαβει μεταφυσικό χαρακτήρα, - με όλες τις συνεπειες που συνεπιφερει κάτι τέτοιο - αφ'ης στιγμής κάνει χρήση θεωρησιακου στοχασμου.

Θεματοθετη, ορισε πρωτος τις προκείμενες της "περιπλοκής", ώστε να υπάρξουν παραγωγικοι συλλογισμοι και να ενεργοποιηθούν και οι αντίστοιχες αυθορμησίες..

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από vidar70

Αξιωματική αρχή του σπενσεριανού διαβήματος όπως διατυπώνεται στη Κοινωνική Στατιστική (1850) είναι πρωτίστως η καθολικότητα του νόμου της εξέλιξης και δευτερευόντως η οργανική αναλογία. Η θέση δηλαδή ότι η εξέλιξη και η λειτουργία των κοινωνιών διέπεται από τις ίδιες σταθερές που χαρακτηρίζουν την εξέλιξη των έμβιων οργανισμών. Εδώ συνυπάρχουν ο οργανικισμός με τον εξελικτικισμό.

Η μετάβαση από καταστάσεις όπου όμοια μέρη επιτελούν όμοιες λειτουργίες σε καταστάσεις όπου ανόμοια μέρη επιτελούν ανόμοιες λειτουργίες διατυπώνεται επίσης με τους όρους της μηχανικής και οργανικής αλληλεγγύης στον E. Durkheim . Μάλιστα ο E. Wilson, προτείνοντας τη φυλογενετική ανάλυση για να εξηγήσει την ανθρωπολογική γενετική, υιοθετεί τον ψυχολογισμό του A. Maslow για την ιεραρχία των αναγκών, ανάγοντας τον λειτουργισμό και τον εξελικτισμό σε φυσική νομοτέλεια.
!!!
Νταξει?

Μετά λέτε εμένα τρολ...

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα 

Αρέσει στα μέλη Paralia48, Bobeeras48 και σε ακόμα 2 μέλη.

alisida

# 23 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.937

Αγαπητέ,το θέμα δεν αποζητά πολυχρωμία ,ούτε πολυλεξια,

αλλά στοχευμένες ερωτησεις,όπως και κάθε θέμα άλλωστε, προκειμένου να κτιστεί βημα-βημα 

μια (ίσως) νέα θεωρία ,ή έστω μια επεξήγηση των υπαρχουσών θεωριών, 

Για να καταλάβουμε το κατιτις μας κι εμείς οι άσχετοι.

(θα παρακολουθήσω με μεγάλο ενδιαφέρον )

Παράθεση:
Σχόλιο # 21 από HEYOK40

Είστε διορατική όσο και πολύχρωμη. Ωστόσο το θέμα αποτελεί εξαιρετικό πεδίο συζήτησης.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 2 μέλη.

Heptamer

# 24 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.225

Καμμια προσπαθεια δική μου δεν υπήρξε (ακομη). 

Η δική σας τέτοια είναι πρωτιστως ζητουμενη.

Ανατρέξτε ξανά στην τοποθέτηση μου προς (περαιτέρω) επιρρωση. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 19 από HEYOK40

Σας ευχαριστώ για την προσπάθεια ωστόσο οι προκείμενες έχουν τεθεί ήδη από ικανότερους από εμένα στοχαστές. Ανατρέξετε στην αντίστοιχη βιβλιογραφία για περισσότερες πληροφορίες.

Αρέσει στα μέλη Kristina_, Helenaki4 και σε ακόμα 2 μέλη.

Kristina_

# 25 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Απαντήσεις: 2.829

Ο ορος οπως τον εγραψες δεν υπαρχει πουθενα ουτε καν στo google,,,το universal στα ελληνικα δε μεταφραζεται καθολικος αλλα οικουμενικος,,,οπως και να ναι η συζητηση εδω ειναι ακυροακυρη, ειδικα οταν ο θεματοθετης εχει θεμα να αναπτυξει το θεμα του 

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από HEYOK40

Καμία σχέση με όσα γράφετε...αναζητήστε τον όρο και θα καταλάβετε.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Helenaki4 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 26 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Μακαρι να μαθωμε καποια στιγμη τι μπορει να "ηθελε" να γραψει, γιατι αυτο που εγραψε δεεεννν...

Ηδη αποδομειται ως υποθεση εργασιας, επειδη εχει την μορφη εκθεσης που θα βαθμολογηθει...απο ποιον?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 11 από Kristina_

Μαλλον ηθελε να γραψει κοινωνικος δαρβινισμος (οπαδοι ευγονικης κλπκλπ),,,και θα ψηφισω το β επειδη αλλιως θα «ξυπνησει» το φαντασμα τουδαρβινου και θα απαγορευσει τη χρηση του ονοματος του για @@@

Αρέσει στα μέλη Kristina_, NightWsh και σε ακόμα 3 μέλη.

NightWsh

# 27 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 44 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 673

Με βάση τις απαντήσεις του θεματοθετη...

Ψάχνουμε τον πιο αδύναμο κρίκο...

Θα ανοίξει και καμιά καταπακτή να πέσουμε...?

Με το μαλακό είμαστε και σε περίεργη ηλικία...

Αρέσει στα μέλη Kristina_, Persefoni__ και σε ακόμα 5 μέλη.

paranomos

# 28 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.519

Να πω και εγω με τις /ελλεπεις/ γνωσεις μου...για το θεμα..

Ο Δαρβίνος απορρίπτει τον χριστιανισμό και φυσικά και τις υπόλοιπες θρησκείες

-αν και συνήθως δηλώνει «αγνωστικιστής»- διότι οι τελευταίες έρχονται σε σύγκρουση με το αίσθημα δικαιοσύνης που έχει αναπτύξει ο ίδιος. Δηλαδή η λογική του δεν μπορεί να δεχτεί τον Θεό της κατεστημένης χριστιανικής θρησκείας, διότι ο τελευταίος είναι απογυμνωμένος, κατά την κρίση του, από τις δύο βασικές υπέρτατες αρετές: τη Δικαιοσύνη και την Αγάπη. 

Απο Αγραμματος παρανομος.

Τα bold..μην τα διαβασεις παλι κυριε θεματοθετη.

Αρέσει στο μέλος trocadero

Qwerty____55

# 29 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 62 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 1.447

Αγαπητέ φίλε , απάντησες λίγο πολύ , σε όλους , εκτός από τον ...Q...!!!

Δεν υπάρχει λόγος , να αναζητήσουμε ,  , τον όρο ...

Ίσως ακόμα , ..και να πιστεύω , τα ίδια , με αυτά.. , που πιστεύεις και εσύ ...και αυτό , θα προκύψει απο την κουβέντα που θα κάνουμε ...

...Q ...

Παράθεση:
Σχόλιο # 17 από HEYOK40

Καμία σχέση με όσα γράφετε...αναζητήστε τον όρο και θα καταλάβετε.

paranomos

# 30 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.519

Και ενα πιο αναλυτικο..

(Δυστυχως δεν μπορεσα απο το κινητο περισσοτερα).

Ας επανέλθουμε όμως στον κοινωνικό δαρβινισμό του H. Spencer και την επιστημολογία του. 

...Αξιωματική αρχή του σπενσεριανού διαβήματος όπως διατυπώνεται στη Κοινωνική Στατιστική (1850) είναι πρωτίστως η καθολικότητα του νόμου της εξέλιξης και δευτερευόντως η οργανική αναλογία. Η θέση δηλαδή ότι η εξέλιξη και η λειτουργία των κοινωνιών διέπεται από τις ίδιες σταθερές που χαρακτηρίζουν την εξέλιξη των έμβιων οργανισμών. Εδώ συνυπάρχουν ο οργανικισμός με τον εξελικτικισμό. Υιοθετώντας την μαλθουσιανή αρχή για την προσαρμογή των πληθυσμών στα μέσα συντήρησης, ο H. Spencer διατύπωσε τη θέση για την «επιβίωση του ισχυρότερου» (The survival of the fittest), (Hofstadter 1955). Ως γνωστόν και οι δύο όροι που χαρακτηρίζουν το Zeitgeist του δεύτερου μισού του 19ου αιώνα επηρέασαν σε σημαντικό βαθμό τον Δαρβίνο στα έργα του Περί της καταγωγής των ειδών ή η προφύλαξη των ευνοημένων φυλών στον αγώνα για την ύπαρξη (1859), και Η Καταγωγή του Ανθρώπου και η Επιλογή η συνδεόμενη με το Φύλο (1871). Επίσης η δαρβινική έννοια της φυσικής επιλογής διαμέσου της φυλογένεσης ενυπάρχει στον H. Spencer, στον οποίο η μετάβαση από την ομοιογένεια ή την ομοιομορφία της δομής γίνεται προς την ετερογένεια ή την πολυμορφία (Timasheff &Theodorson 1983: 60 κ.ε.). Μάλιστα ο Δαρβίνος κάνει ιδιαίτερη αναφορά σΆ αυτή τη θέση του Spencer (Darwin 2009: 157). Η μετάβαση από καταστάσεις όπου όμοια μέρη επιτελούν όμοιες λειτουργίες σε καταστάσεις όπου ανόμοια μέρη επιτελούν ανόμοιες λειτουργίες διατυπώνεται επίσης με τους όρους της μηχανικής και οργανικής αλληλεγγύης στον E. Durkheim (Durkheim 1977). Μάλιστα ο E. Wilson, προτείνοντας τη φυλογενετική ανάλυση για να εξηγήσει την ανθρωπολογική γενετική, υιοθετεί τον ψυχολογισμό του A. Maslow για την ιεραρχία των αναγκών, ανάγοντας τον λειτουργισμό και τον εξελικτισμό σε φυσική νομοτέλεια (Wilson 1995: 526). Και αυτό παρόλο που η έννοια της λειτουργίας έχει αμφισβητηθεί έντονα, καθώς μια συγκεκριμένη ανώτερη λειτουργία δεν περιέχεται στις στοιχειώδεις λειτουργίες των γονιδίων που είναι αναγκαία για τη διεξαγωγή της, πόσο μάλλον όταν αυτά τα γονίδια συμμετέχουν σε πάρα πολλές άλλες λειτουργίες (Morange 2002: 23). Επομένως η ιδέα ότι υπάρχουν συγκεκριμένα γονίδια για συγκεκριμένες συμπεριφορές, λόγου χάρη για την ευφυΐα, τον αλτρουισμό, την απιστία κ.ο.κ., όπως διατείνονται οι νεοδαρβινιστές (π.χ. Αλαχιώτης 2010), είναι επιστημονικά έωλη, ευνοεί όμως έναν γενετικό εσενσιαλισμό και αυτός με τη σειρά του μια μεταφυσική του γονιδιώματος (Mauron 2006: 287 κ.ε.).Εντούτοις ο H. Spencer παραμένει,...(μεχρι εδω μπορεσε το κιν).

HEYOK40

# 31 στις 24/10/2022
author

Δόγματα στην επιστήμη υπάρχουν αλλά ευτυχώς η επιστημονική διαδικασία η ίδια τα υπερβαίνει αργά η γρήγορα. Δεν καταλαβαίνετε το ερώτημα οπότε καλύτερα να απέχετε νομίζω.

Παράθεση:
Σχόλιο # 14 από Joie_De_Vivre

Δεν απορώ που λειτουργείς αλλιώς

Διαφορετικά θα καταλάβαινες, ότι εφόσον "επιστημονικό δόγμα" δεν υφίσταται ως έννοια αφενός· επιπροσθέτως οι δύο στις έξι λέξεις που χρησιμοποίησες για να παρουσιάσεις ένα θέμα είναι α-νόητες δηλαδή άνευ νοήματος αφετέρου, αμφότερα αυτά, καθιστούν τόσο από εσένα την ανάγκη για προσπάθεια οριοθέτησης του θέματός σου εντελώς ανύπαρκτη, όσο και από μέρους μας κάθε άποψη περί αυτού παντελώς περιττή ως συνεπακόλουθο.

Ευτυχώς που βαριόμουν να γκουγκλάρω. 

HEYOK40

# 32 στις 24/10/2022
author

Συμφωνώ σε όλα όσα γράψατε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 23 από alisida

Αγαπητέ,το θέμα δεν αποζητά πολυχρωμία ,ούτε πολυλεξια,

αλλά στοχευμένες ερωτησεις,όπως και κάθε θέμα άλλωστε, προκειμένου να κτιστεί βημα-βημα 

μια (ίσως) νέα θεωρία ,ή έστω μια επεξήγηση των υπαρχουσών θεωριών, 

Για να καταλάβουμε το κατιτις μας κι εμείς οι άσχετοι.

(θα παρακολουθήσω με μεγάλο ενδιαφέρον )

squirrel-b1968

# 33 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 55 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 622
Αν είναι να γουγλαρω να διαβάσω ,να ψάξω βιβλιογραφίες...κ να μην πετύχω κ το θέμα.. ...κ όχι τίποτα άλλο βλέπω σκληρό κοφτό τον καθηγητή ,εεε το θεματοθετη ,δεν βλέπω καλό βαθμό ..Υ.Γ.Εγώ θα κάνω το "κουμπί"...Χ...(με τον ανάλογο θόρυβο )Γκραααν...Μέχρι τώρα έχω πατήσει 10 άκυρες απαντήσεις ..κανονίστε ...πιάστηκε το χέρι μου
Αρέσει στα μέλη vidar70, Kristina_ και σε ακόμα 4 μέλη.

HEYOK40

# 34 στις 24/10/2022
author

Εάν δεν γνωρίζετε καν πως το καθολικός και το οικουμενικός αποτελούν συνώνυμα τι συζήτηση να κάνουμε;

Παράθεση:
Σχόλιο # 25 από Kristina_

Ο ορος οπως τον εγραψες δεν υπαρχει πουθενα ουτε καν στo google,,,το universal στα ελληνικα δε μεταφραζεται καθολικος αλλα οικουμενικος,,,οπως και να ναι η συζητηση εδω ειναι ακυροακυρη, ειδικα οταν ο θεματοθετης εχει θεμα να αναπτυξει το θεμα του 

NightWsh

# 35 στις 24/10/2022
author

Όταν κάνουμε αναζήτηση στο γκουγκλ  και κοπι πειστ τάχα μου τάχα μου να κοιτάμε και πιο πάνω..

Τα μετά Χριστόν κοπι πειστ δεν γεμίζουν τις ελειπης γνώσεις...

Σε πρόλαβε αλλος αξημερωτα..

Και εμείς οι Χριστιανοί τον σταυρό μας..

Troll-dalaigelaei 

Αρέσει στα μέλη vidar70, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 1 μέλος.

HEYOK40

# 36 στις 24/10/2022
author

Κυρία μου κανένας δεν σας ανάγκασε να απαντήσετε νομίζω...

Παράθεση:
Σχόλιο # 33 από squirrel-b1968
Αν είναι να γουγλαρω να διαβάσω ,να ψάξω βιβλιογραφίες...κ να μην πετύχω κ το θέμα.. ...κ όχι τίποτα άλλο βλέπω σκληρό κοφτό τον καθηγητή ,εεε το θεματοθετη ,δεν βλέπω καλό βαθμό ..Υ.Γ.Εγώ θα κάνω το "κουμπί"...Χ...(με τον ανάλογο θόρυβο )Γκραααν...Μέχρι τώρα έχω πατήσει 10 άκυρες απαντήσεις ..κανονίστε ...πιάστηκε το χέρι μου

Joie_De_Vivre

# 37 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Ραφήνα
Απαντήσεις: 260

Μάλλον δεν κατάλαβες την απάντηση. Όχι μόνο τη δική μου αλλά και των υπολοίπων. Θα σου συνιστούσα, να είσαι πιο προσεκτικός στα σχόλια που διαβάζεις και λιγότερο βιαστικός στις ανταπαντήσεις που δίνεις..

.. προκειμένου να σταματήσεις να απέχεις και να συμμετάσχεις στο θέμα που έθεσες για διάλογο..τον οποίο προφανώς αγνοείς 

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από HEYOK40

Δόγματα στην επιστήμη υπάρχουν αλλά ευτυχώς η επιστημονική διαδικασία η ίδια τα υπερβαίνει αργά η γρήγορα. Δεν καταλαβαίνετε το ερώτημα οπότε καλύτερα να απέχετε νομίζω.

Αρέσει στα μέλη Kristina_, NightWsh και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 38 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Καθολικος...σημαινει η πληρη συμπνοια μιας συγκεκριμενης ομαδας...

Οικουμενικος...σημαινει η πληρη συμπνοια σε παγκοσμιο επιπεδο...

Συνωνυμα...σημαινει αυτα που μπορει να εχουν ιδιο νοημα αλλα μπορει να εχουν διαφορετικη χρηστικη αξια...

Ας ξεκινησουμε απο τα του Δημοτικου και μετα με ρεγουλα, στις ακαταληπτου νοηματος λεκτικες συρραφες...

Αρέσει στα μέλη Helenaki4, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 1 μέλος.

NightWsh

# 39 στις 24/10/2022
author

Ελειπης...δες και αυτό για παραλλαγη...

Για να μην γίνεις γραφικός αδερφε...

Troll-dalaigelaei

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 1 μέλος.

NightWsh

# 40 στις 24/10/2022
author

Όσοι δεν είναι επαρκείς για το επιστημονικό θεμα μπορούν να έρθουν δίπλα...

Είμαστε στον ήλιο και κάνουμε κούνια...

Αρέσει στα μέλη vidar70, Kristina_ και σε ακόμα 3 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.