Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καθολικος δαρβινισμοσ

Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910

HEYOK40

# 61 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 41 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Καλαμαριά
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 29
'Aρεσαν+: 0%

Νομίζω για οποιονδήποτε διαβάσει τις απαντήσεις των μελών θα καταλάβει τον αγχώδη εγωκεντρισμό που τα καθοδηγεί να θέλουν να γράψουν την τελευταία κουβέντα, να έχουν τον τελευταίο λόγο νομίζοντας πως έτσι θα δικαιωθούν με κάποιο τρόπο...ωστόσο επειδή κάποιος ή κάποια μπορεί να βρει το θέμα όντως ενδιαφέρον να προτείνω απλά να διαβάσουν αν έχουν την ευκαιρία τα παρακάτω βιβλία και ιδιαίτερα τα κεφάλαια που αφορούν τον Καθολικό Δαρβινισμό. Πιστεύω πως αποτελούν μια καλή αρχή...

1.ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣGODFREY-SMITH PETER 2.Η ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣPLOTKIN HENRY
Αρέσει στα μέλη girl_aloud, trocadero

Enikos

# 62 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Νταξ...τωρα νταξ...μετα τις "απαντησαρες"...να το κανωμε λιγο στρογγανοφ το πειστ...

Τακτικη επιχειρηματολογια κι αυτη!!!...

Καθε πατατα και τραγουδι του Γονιδη...

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, giorgos170 και σε ακόμα 1 μέλος.

NightWsh

# 63 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 44 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 673

Τρισαγιο εχουμε εδω φιλεναδα!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 59 από Oxaman

Μια ερώτηση μόνο...το Τριώδιο πότε ανοίγει?

Συγνώμη σε λάθος σάιτ η ερώτηση... για το εκκλησιαστικό ήταν πάντα κάνω λάθος τις πόρτες.χαχαχα

Αρέσει στα μέλη saga-saga, Enikos

Joie_De_Vivre

# 64 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Ραφήνα
Απαντήσεις: 260

Εγώ πάντως, δε μπορώ να παραμείνω όπως ο συμπαθέστατος Qwerty..Όχι τίποτα άλλο, έχω συζήτηση αλλού περί θρησκευτικών ζητημάτων..θα μπερδέψω τον πατριάρχη μας ως "Καθολικό" αντί "Οικουμενικό" και θα έχουμε ντράβαλα..θα με κυνηγάνε. 

Ξέρετε δα πόση φανατίλα έχουν όλοι αυτοί οι "κύκλοι" ε ; 

Σας αφήνω λοιπόν να βρείτε άκρη..μιας και με προτρέπει και ο ίδιος ο θεματοθέτης/στοχαστής 
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, NightWsh και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 65 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Μην μπερδευωμε το δογμα με την αντικειμενικη πραγματικοτητα Θρασυβουλε...

Καμει παραπονα μεχρι το "μωρο" για τα...ουγκ...

Μην μπλεξωμε και εμεις με τα δανεικα πειστ και γελανε τα δεντρα!!!...

Αφ' εαυτου, αφ' εαυτου βγαζεις πιο πολυ γελιο...

Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, apolitiii και σε ακόμα 1 μέλος.

sa7an1c

# 66 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 49 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 17

Επιστημονικά δόγματα δεν υπάρχουν.

Μια επιστημονική θεωρία μπορεί να μετατραπεί σε (μεταφυσικό) δόγμα όταν αποκτάει φανατικούς υποστηρικτές.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από HEYOK40

Καθολικος δαρβινισμοσΠοια είναι η άποψη σας. Αποτελεί επιστημονικό ή περισσότερο μεταφυσικό δόγμα;

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Enikos και σε ακόμα 4 μέλη.

vanarabit

# 67 στις 24/10/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

#

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από HEYOK40

Δόγματα στην επιστήμη υπάρχουν αλλά ευτυχώς η επιστημονική διαδικασία η ίδια τα υπερβαίνει αργά η γρήγορα. Δεν καταλαβαίνετε το ερώτημα οπότε καλύτερα να απέχετε νομίζω.

vanarabit

# 68 στις 24/10/2022
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

#

Παράθεση:
Σχόλιο # 61 από HEYOK40

Νομίζω για οποιονδήποτε διαβάσει τις απαντήσεις των μελών θα καταλάβει τον αγχώδη εγωκεντρισμό που τα καθοδηγεί να θέλουν να γράψουν την τελευταία κουβέντα, να έχουν τον τελευταίο λόγο νομίζοντας πως έτσι θα δικαιωθούν με κάποιο τρόπο...ωστόσο επειδή κάποιος ή κάποια μπορεί να βρει το θέμα όντως ενδιαφέρον να προτείνω απλά να διαβάσουν αν έχουν την ευκαιρία τα παρακάτω βιβλία και ιδιαίτερα τα κεφάλαια που αφορούν τον Καθολικό Δαρβινισμό. Πιστεύω πως αποτελούν μια καλή αρχή...

1.ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣGODFREY-SMITH PETER 2.Η ΦΥΣΗ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣPLOTKIN HENRY

Enikos

# 69 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Τωρα "θεματοθετα", τα εκανες τρισχειροτερα στην προσπαθεια σου να πεις την τελευταια κουβεντα η οποια περιλαμβανει ολα αυτα τα χαρακτηριστικα του ανθρωπου που προσαπτεις, σε φανταστικους αποδεκτες, σε πληρη αγνοια του οτι τα απευθυνεις σε εσενα...

Πρωτον...Δυο βιβλια απο το νετ μπορει να προτεινει ο καθενας...

Δευτερον...αυτο δεν σημαινει οτι τα εχει διαβασει κιολας...

Τριτον...Αν τα ειχες διαβασει θα ηξερες οτι ο καθολικος δαρβινισμος ΔΕΝ ειναι το αντικειμενο των βιβλιων αυτων, αλλα η διαλεκτικη πανω στην ουσια της μορφης της γνωσης, για την εξελιξη της βιολογιας σε...επιστημη...

Τεταρτον...ο καθολικος δαρβινισμος ειναι μια ΙΔΕΑ-ΤΑΜΠΕΛΑ πανω στην οποια στηριζεται η ως τωρα γνωστη γνωση της μοριακης βιολογιας στην ανα τους αιωνες εξελικτικη της δραση...

Πεμπτον...ΔΕΝ υπαρχει αντικειμενο ΚΑΘΟΛΙΚΟΥ ΔΑΡΒΙΝΙΣΜΟΥ, ως αντικειμενο ερευνας, που σημαινει οτι και να εχεις διαβασει αυτα τα βιβλια, πραγμα ΑΠΙΘΑΝΟ, καταλαβες οτι πραγματευονται μια ιδεα ασχετη και οχι βιολογικη ερευνα-συμπερασματα...

Εκτον...Γιατι απο την αρχη δεν μας προτεινες τα βιβλια, αλλα περιμενες μετα απο δυο μερες να το κανεις?...Επειδη μια προταση για βιβλια ΔΕΝ αποτελει θεμα συζητησης η επειδη ηθελες να δειξεις οτι κατεχεις και εσυ την κρυφη γνωση, η οποια χρησιμευει να την κουναμε επιδεικτικα προς αγραν θαυμασμου?...Αληθεια, ποιος να θαυμασει εναν δυσκοιλιο που δεν εχει την αρχοντια της διαδοσης της γνωσης και την χρησιμοποιει για να επιδειξει τα χαμηλα ενστικτα του?...

Τωρα...

Για πες μου...μια και η σπουδη των συγγραφεων ειναι να μας "προχωρησει" απο την φιλοσοφικη αποψη στην ακρα επιστημονικη θεωρηση...

Που σταματαει η φιλοσοφια και που ξεκιναει η αδογματιστη επιστημη?... Σε ποιο κεντρο του ανθρωπου γινεται ο διαχωρισμος-κατανοηση της ποιοτητας των ερεθιματων που αφορουν στο ον και στα συστατικα του?...

Εχει να κανει με την (με το στανιο) προταση σου για αυτα τα βιβλια και την ερευνα μου κατα ποσο τα εχεις διαβασει η εστω κατανοησει...

Περιμενω...

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, Helenaki4 και σε ακόμα 6 μέλη.

Kristina_

# 70 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Απαντήσεις: 2.829

Αααα τοτε αλλαζει! Τι δε θα αριστευσω??? Θα μηδενιστω??? Μια δευτρη ευκαιρια ποσταρισματος δε θα μου δωκει λες?

Παράθεση:
Σχόλιο # 26 από Enikos

Μακαρι να μαθωμε καποια στιγμη τι μπορει να "ηθελε" να γραψει, γιατι αυτο που εγραψε δεεεννν...

Ηδη αποδομειται ως υποθεση εργασιας, επειδη εχει την μορφη εκθεσης που θα βαθμολογηθει...απο ποιον?...

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, NightWsh και σε ακόμα 2 μέλη.

Kristina_

# 71 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές

Κιου ειμαι και σε μια ηλικια που δεν τα θυμαμαι ολα καλα,,,σκορπια εδω και κει και οτι με συμφερει βεβαιως,,,ο δαρβινος (που γεννηθηκε 200+ χρονια πριν το 1809) δε απερριψε (οχι ρητως) το  χριστιανισμο (δε βολευε κιολας),,, αυτο που καταρριψε ειναι ο «σκοπος» (πολλοι το ξεχνουν και βαζουν τη φυση αρα και την εξελιξη να εχει σκοπο,,,μεγα λαθος),,,και κατα συνεπεια και το «δημιουργους» και τις θρησκευες κλπκλπ παει αλυσιδα το πραγμα

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Qwerty___55

Αγαπητέ μου , να υποθέσω οτι είσαι της άποψης , για την , αθεϊστική ιδεολογία .. ??? 

Διότι ο Δαρβίνος , απορρίπτει τον χριστιανισμό και φυσικά και τις υπόλοιπες θρησκείες ,... Δηλαδή η λογική του , είναι οτι ..δεν μπορεί να δεχτεί τον Θεό , της κατεστημένης χριστιανικής θρησκείας ,...

...Q...

Αρέσει στα μέλη Joie_De_Vivre, Enikos

Kristina_

# 72 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές

Αν υποψιαστω οτι θα αριστευσει ο vidar, hept, Qκαι λοιποι αρρενες, θα σας καταγγειλω για μισογυνισμο και θα απαιτησω ποσόστωση στην αριστεια  

Παράθεση:
Σχόλιο # 18 από HEYOK40

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση σας. Ο Καθολικός Δαρβινισμός επεκτείνεται και πέρα από την λειτουργία των κοινωνιών οπότε η απάντηση σας είναι ημιτελής. Σας ευχαριστώ και πάλι ωστόσο για την προσπάθεια.

Αρέσει στα μέλη Persefoni__, alexandriani1 και σε ακόμα 4 μέλη.

Kristina_

# 73 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές

Ωχχχ νωρις ξεκινησαν οι κιτρινες καρτες

Παράθεση:

Σχόλιο # 31 από HEYOK40

Δόγματα στην επιστήμη υπάρχουν αλλά ευτυχώς η επιστημονική διαδικασία η ίδια τα υπερβαίνει αργά η γρήγορα. Δεν καταλαβαίνετε το ερώτημα οπότε καλύτερα να απέχετε νομίζω.

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 1 μέλος.

Kristina_

# 74 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές

Μωρε εγω το γνωριζω ,,,και αν δεν το γνωριζω το φανταζομαι,,,αλλα εσυ που εθεσες ενα θεμα αφου χρησιμοποιησες δικη σου μεταφραση (αδοκιμη απο οτι φανηκε) ε ας εβαζες και τον αγγλικο ορο!!!

Ασε που καθολου δεν ειμαι σιγουρη οχι θες να μιλησουμε ουτε για κοινωνικο ου τε για universal δαρβινισμο,,,ενα θεμα μη-θεμα εβαλες εκει για να μας μοιρασει κιτρινοκοκκινες καρτες 

Ο ως ενα θα σου πω: μια ματια που εριξα φετος θα φορεθει ο μωβ και το πρασινο 

Παράθεση:
Σχόλιο # 34 από HEYOK40

Εάν δεν γνωρίζετε καν πως το καθολικός και το οικουμενικός αποτελούν συνώνυμα τι συζήτηση να κάνουμε;

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, NightWsh και σε ακόμα 3 μέλη.

dimitrisx66

# 75 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Απαντήσεις: 298
Για να μην σου χαλάσω το χατίρι θα σου δώσω μια απάντηση στο ερώτημα σου. Διαλέγω την κουρτίνα ένα. Μήπως είναι ώρα να μας δώσεις και εσύ μια τοποθέτηση δική σου για να γίνει παιχνίδι ή μήπως ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασες και ήρθες να πουλήσεις μούρη...
Αρέσει στα μέλη NightWsh, Helenaki4 και σε ακόμα 4 μέλη.

paranomos

# 76 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.519

Ασε τα δογματα..και  κοιτα να βρεις ποιος εβαλε το πεναλτυ..

Να γελασεις μεχρι δακρυων..
Αρέσει στα μέλη saga-saga, alexandriani1 και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 77 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Να το μαρτυρησωμε στους στοχαστας, να γινει της σαμπας εδω χαμου?...

Παράθεση:
Σχόλιο # 64 από Joie_De_Vivre

Εγώ πάντως, δε μπορώ να παραμείνω όπως ο συμπαθέστατος Qwerty..Όχι τίποτα άλλο, έχω συζήτηση αλλού περί θρησκευτικών ζητημάτων..θα μπερδέψω τον πατριάρχη μας ως "Καθολικό" αντί "Οικουμενικό" και θα έχουμε ντράβαλα..θα με κυνηγάνε. 

Ξέρετε δα πόση φανατίλα έχουν όλοι αυτοί οι "κύκλοι" ε ; 

Σας αφήνω λοιπόν να βρείτε άκρη..μιας και με προτρέπει και ο ίδιος ο θεματοθέτης/στοχαστής 

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, NightWsh και σε ακόμα 1 μέλος.

apolitiii

# 78 στις 24/10/2022
author
Γυναίκα / 77 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.112

Τι ειν τούτο όλοι εκτός θέματος, όλοι μηδενικουρι???

Κανεις δεν μπορεί να μιλήσει για τον δαρβινισμο ...να πει όσα θέλει ν ακούσει ο θεματοθετης???
Ούτε το κοπι πάστα (που λέει ο Πολατσης ) δεν πιάνει???
Ιησους Χριστος Νικά 
κι όλα τα κακά σκορπα !!!
Ελεος
Θεματοθετη μ αυτό το υφακι δεν γίνεται συζήτηση ...εκτος κι αν θέλεις να συζητας μόνος...

Αρέσει στα μέλη saga-saga, Helenaki4 και σε ακόμα 3 μέλη.

Enikos

# 79 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

Γαζωνει παλι ο Τσουκαλας...τον πονο του στο γυαλι ουανσ μορε...

Κατσε εκει που εισαι να ακουμπησωμε τη φραπεδια, να φανεις και καπου χρησιμος...

Δεν εχει ολος ο κοσμος την εμμονη σου με τα βρακια των αλλων...

Κανα αλλο απιστευτο-"πονηρο" και "ψαγμενο" θα πεις για το θεμα?...

Αρέσει στα μέλη NightWsh, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 1 μέλος.

Enikos

# 80 στις 24/10/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη

"Αδιαβαστος" ειναι, κατσε να σπασεις πλακα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 75 από dimitrisx66
Για να μην σου χαλάσω το χατίρι θα σου δώσω μια απάντηση στο ερώτημα σου. Διαλέγω την κουρτίνα ένα. Μήπως είναι ώρα να μας δώσεις και εσύ μια τοποθέτηση δική σου για να γίνει παιχνίδι ή μήπως ήταν το πρώτο βιβλίο που διάβασες και ήρθες να πουλήσεις μούρη...

Αρέσει στα μέλη dimitrisx66, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 1 μέλος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-10)
Σελίδες 12345678910
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.