Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα σκοτάδια της ψυχής, μια πρόχειρη ανάγνωση...

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

Joie_De_Vivre

# 41 στις 3/11/2022
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Ραφήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 260
'Aρεσαν+: 0%

Στο "1984" του Όργουελ περιγράφεται αυτό ακριβώς.

Με την τιμωρία της σκέψης ο Μεγάλος Αδελφός μπορεί να κατευθύνει τη σκέψη των "από κάτω" πιο εύκολα όπου θέλει, επισείοντας επάνω τους το φόβο της μελλοντικής ποινής για κάθε παρέκλιση της σκέψης. 

Αυτό, παράλληλα με τη λοβοτομή της σκέψης που επέρχεται με το συνεχή βομβαρδισμό διαφημίσεων και την επιβολή τυπολατρικών και ψυχαναγκαστικών συνηθειών ακόμα και σε λέξεις που άλλες απαγορεύονται και άλλες διαστρέφονται εννοιολογικά.

Το τελειωτικό χτύπημα, επέρχεται με τη μερική ή πλήρη παραχάραξη της Ιστορίας, την απόσυρση βιβλίων και την απόκρυψη πραγματικών γεγονότων, καθώς και την καθολική "αναμόρφωση" όλων στη συνέχεια, που επιτυγχάνεται μέσω της καινούριας διδασκαλίας που ξεκινά από το νηπιαγωγείο.. 

Για αυτό και όλος ο κόσμος μισεί τον Όργουελ (μαζί με τον Νίτσε).

Έδωσαν "ιδέες".

Παράθεση:
Σχόλιο # 31 από Kristina_

Και δω που τα λεμε ειναι και ριζοσπαστικο,,,απο οτι ξερω μεχρι τωρα η δικαιοσυνη σε ολες τις κοινωνιες και τις εποχες (αν καποιος ξερει κατι αλλο  να το καταθεσει πλιιιζζζ) καταδικαζει και τιμωρει πραξεις και παραβατες,,,τεραστιο αλμα δε θα ναι να αρχισει να τιμωρει σκεψεις και εν δυναμει παραβατες ?

Αρέσει στα μέλη TheSpell, hornet19 και σε ακόμα 2 μέλη.

dimitrisx66

# 42 στις 3/11/2022
author
Ανδρας / 57 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ερυθραία
Απαντήσεις: 298
Πάντως για να αιτιολογησω την θέση μου, αν πρόκειται κάποιος που θα (μακρυά από εμάς) βιάσει ή θα σκοτώσει το παιδί μου να κάτσει μόνο πέντε έως δέκα χρόνια στην φυλακή, προτιμώ να κάτσω ΕΓΏ μέσα και αυτός να κοιτάξει τα ραδίκια ανάποδα.
Αρέσει στα μέλη Paralia48, lampros28 και σε ακόμα 1 μέλος.

alexandriani1

# 43 στις 3/11/2022
author
Γυναίκα / 60 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.806

Ξέρετε, το να περάσεις καμιά φορά, τα όρια και να βρεθείς να υπερασπίζεσαι ή να ασπάζεσαι ή έστω να ανέχεσαι φασιστικές συμπεριφορές, είναι μεγάλος κίνδυνος. Και καμιά φορά τα όρια αυτά είναι θολά και ασαφή. Μια αχνή γραμμή, που χωρίς να το καταλάβεις τη δρασκελίζεις.

Και όχι. Σε μια πολιτεία που ασπάζεται τις αξίες του διαφωτισμού, του δυτικού πολιτισμού, που θέλει να λέγεται δημοκρατική, δεν μπορεί να εφαρμόζονται ούτε ευνουχισμοί, ούτε κρεμάλες, ούτε λαΪκά δικαστήρια, ούτε λιθοβολισμοί, ούτε λάκκοι με λιοντάρια, ούτε θανατικές ποινές. 
Μια οργανωμένη κοινωνία, δεν μπορεί αγαπημένοι μου να λειτουργεί τα πράγματα με το θυμικό των μελών της. Και, πιστέψτε με, δεν νομίζω να υπάρχει κανένας ψυχικά υγιής και μη "ανώμαλος" άνθρωπος που να μην έχει εξοργιστεί μαθαίνοντας για γεγονότα σαν αυτό του Κολωνού και που να μην ήταν η πρώτη του αντίδραση "αν τον είχα στα χέρια μου τον π@#[email protected]!, θα τον σκότωνα!".Τι μπορεί να γίνει? το είπαν και άλλοι προλαλλήσαντες. Όταν λέμε ισόβια να εννοούμε ισόβια. Για τόσο αποτρόπαια εγκλήματα, δεν μπορεί να γίνει δεκτή καμία δήλωση μετανοίας. Από το κελί να βγούν, μόνο όταν θα τους πάνε τέσσερις. Κι από κει και πέρα, ας τους αναλάβει ο θεός, αν υπάρχει.
Αρέσει στα μέλη TheSpell, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 2 μέλη.

Iraklis_pouaro

# 44 στις 3/11/2022
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 197

Ναι είναι και ψυχιατρικό . Συνήθως οι θύτες περιφέρονται όπου είναι τα υποψήφια θύματά τους.

Παράθεση:
Σχόλιο # 1 από hornet19

Τα σκοτάδια της ψυχής, μια πρόχειρη ανάγνωση...

Πώς γίνεται αυτό;

Πώς μπορεί ένας πολυβραβευμένος συγγραφέας παιδικών βιβλίων να κρύβει τέτοιο σκοτάδι μέσα του; Να έχει ξεχωρίσει για το χάρισμά του να "μιλάει" στις ψυχές των παιδιών και παράλληλα να αντλεί "ευχαρίστηση" όταν βλέπει να καταστρέφονται; Είναι ψυχιατρικό το θέμα; Είναι κακία, πυκνή και αβυσσαλέα; Είναι κάτι που υπήρχε βαθιά μέσα κρυμμένο σε αυτούς τους ανθρώπους και το έφερε στον αφρό στις μέρες μας το Διαδίκτυο, όπου τίποτα δε μένει κρυφό; Και γιατί ένας διάσημος ηθοποιός και τέως διευθυντής του Εθνικού Θεάτρου βιάζει ανυπεράσπιστα αγοράκια; 

..

Αρέσει στα μέλη alexandriani1, Joie_De_Vivre και σε ακόμα 2 μέλη.

Heptamer

# 45 στις 3/11/2022
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.225

Τίποτα από αυτά. 

Απλά... αποδοχή /ανοχή της διαφορετικότητας (= προσταγη της νεομόδας)...και λυθηκε το θέμα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 24 από sa7an1c
Λυντσάρισμα, θάνατος, ευνουχισμός, ακρωτηριασμός, ισόβια, βασανιστήρια κλπ.
Ένα από τα παραπάνω ή όλα μαζί;

hornet19

# 46 στις 4/11/2022
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.346

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Kristina_

#30 33

Μονιζω αυτο που γινεται σε καποιες κοινωνιες με τους γαμους με ανηλικες ειναι λιγακιιι διαφορετικο! Τις παντρευονται ανηλικες και με τεραστια διαφορα ηλικιας, αλλα συνεχιζουν να ειναι μαζι για μια ζωη,,,κανω λαθος?

Για μια ζωή μαζί και με τεράστια διαφορά ηλικίας... κομματάκι δύσκολο

Αρέσει στο μέλος Kristina_

Heptamer

# 47 στις 4/11/2022
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.225

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Kristina_

#30 33

Μονιζω αυτο που γινεται σε καποιες κοινωνιες με τους γαμους με ανηλικες ειναι λιγακιιι διαφορετικο! Τις παντρευονται ανηλικες και με τεραστια διαφορα ηλικιας, αλλα συνεχιζουν να ειναι μαζι για μια ζωη,,,κανω λαθος?

Mε βαση τις δυτικες αξιες, παιδεραστια ειναι.

Εκμεταλλευση άγουρου θηλυκου, για να ικανοποιηθουν τα ενστικτα των γηραλέων.

Απλα, την νομιμοποιουν / καταλαγιαζουν την κοινωνια με το γαμο, ωστε να υπαρχει ενα πεπλο αποδοχης, ηθικοτητας.

Αρέσει στα μέλη Iraklis_pouaro, alexandriani1 και σε ακόμα 1 μέλος.

hornet19

# 48 στις 4/11/2022
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 2.346

-  Να μιλήσω λίγο για τις προτεινόμενες ποινές:

• Τον θάνατο τον αποκλείουμε λόγω νομικών περιορισμών της ΕΕ, όπως προείπα.
  • Τα ισόβια πάλι εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες - Αν βίασε, βασάνισε και δολοφόνησε κατά συρροή - στυγνά ο εγκληματίας ή απλώς "φτιάχτηκε" από παράνομα αρχεία που κατέβασε από το Διαδίκτυο, οπότε προφανώς και δεν εξισώνεται η ποινή... Η Δικαιοσύνη, όπως νομίζω ανέφερε περίπου η Αλεξ, έχει νόημα όταν σωφρονίζει, όχι όταν απλά εκδικείται. Σκοπός είναι να αλλάζει τον άνθρωπο που εγκλημάτισε προς το καλύτερο. Άρα και τα ισόβια δεν παρέχουν σχεδόν καμιά προοπτική και ελάχιστο κίνητρο προσωπικής βελτίωσης και ανέλιξης κοινωνικά, παρά μονάχα μεταμέλειας. Εντούτοις, αν ο κατα συρροή επικίνδυνος βιαστής - δολοφόνος αποτελεί μόνιμο δημόσιο κίνδυνο, τότε μάλλον καλό θα ήταν να παραμείνει για πάντα στην απομόνωση μιας φυλακής, όπως ο Μπρέιβικ πχ.
  • Και πάμε στην ποινή που ακούγεται πολύ τελευταία: Στον χημικό ευνουχισμό, που φυσικά, όπως όλοι καταλαβαίνουμε, δεν προϋποθέτει να αρπάξει καποιος δήμιος ένα τσεκούρι και να αφήσει τον καταδικασμένο να πεθάνει από την αιμορραγία (τι γράφω κι 'γω άγρια μεσάνυχτα..) Εδώ η Απόλυτη έγραψε ότι ήθελα να πω εξ' αρχής στην Κριστίνα (βάζω Κ αντί για Χ, για να μην μπερδευτεί με κάποια άλλη ). Τι έγραψε η Απόλυτη; Το προφανές για τα φάρμακα. Ότι μόλις σταματήσει ο άρρωστος που εγκλημάτισε να τα παίρνει μετά από ένα σύντομο σχετικά διάστημα επανέρχονται οι αρρωστημένες ορέξεις του. Αλλά εγώ λέω πως δεν αποκτά εκ νέου ορμές και δεν του κάνει κούκου. Ωραία. Αλλά... Αποκλείετε ένας βίαιος δράστης σεξουαλικών εγκλημάτων να φτιάχνεται και ψυχολογικά απλώς βασανίζοντας τα θύματά του; Θα άλλαζε ριζικά δηλαδή επειδή του κόψανε τη λίμπιντο η ψυχοσύνθεσή του ή θα ήθελε ενδεχομένως να πάρει και εκδίκηση από πάνω από την κοινωνία που τον έφερε σε αυτή την κατάσταση διαπράτοντας κι άλλα ειδεχθή εγκλήματα; Για σκεφτείτε το!
Αρέσει στα μέλη alexandriani1, alisida και σε ακόμα 3 μέλη.

Kristina_

# 49 στις 4/11/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές
Απαντήσεις: 2.829

Κατι ειχε πει και ο aldus αλλα οκ Huxley και orwell απλα μια φανταστικη ιστορια διηγηθηκαν, δεν προτειναν κατι (αν δεν κανω λαθος δλδ),,,ο νιτσε μαλλον παρερμηνευτηκε,,,ειχε και τα θεματα υγειας του οποτε υπαρχει εξηγηση,,αλλα οπως και να χει και αυτος ιδεες ειπε μονο,,,τις ιδεες που εδωσαν ολοι αυτοι, πολλοι τ τις ειχαν,,,ηταν ωριμες οι συνθηκες

Αλλα μην τους βαζουμε στο ιδιο καλαθι με τον χιλτερ

Παράθεση:
Σχόλιο # 41 από Joie_De_Vivre

Στο "1984" του Όργουελ περιγράφεται αυτό ακριβώς.

Με την τιμωρία της σκέψης ο Μεγάλος Αδελφός μπορεί να κατευθύνει τη σκέψη των "από κάτω" πιο εύκολα όπου θέλει, επισείοντας επάνω τους το φόβο της μελλοντικής ποινής για κάθε παρέκλιση της σκέψης. 

Αυτό, παράλληλα με τη λοβοτομή της σκέψης που επέρχεται με το συνεχή βομβαρδισμό διαφημίσεων και την επιβολή τυπολατρικών και ψυχαναγκαστικών συνηθειών ακόμα και σε λέξεις που άλλες απαγορεύονται και άλλες διαστρέφονται εννοιολογικά.

Το τελειωτικό χτύπημα, επέρχεται με τη μερική ή πλήρη παραχάραξη της Ιστορίας, την απόσυρση βιβλίων και την απόκρυψη πραγματικών γεγονότων, καθώς και την καθολική "αναμόρφωση" όλων στη συνέχεια, που επιτυγχάνεται μέσω της καινούριας διδασκαλίας που ξεκινά από το νηπιαγωγείο.. 

Για αυτό και όλος ο κόσμος μισεί τον Όργουελ (μαζί με τον Νίτσε).

Έδωσαν "ιδέες".

Kristina_

# 50 στις 4/11/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές

Ετσι οπως το θετεις ενα δικιο το χεις βρε ΔΗμητρη  πραγματικα δεν ειναι ποινες αυτες που επιβαλλονται,,,η που ΔΕΝ επιβαλλονται (βλεπε λιγναδης)

Παράθεση:
Σχόλιο # 42 από dimitrisx66
Πάντως για να αιτιολογησω την θέση μου, αν πρόκειται κάποιος που θα (μακρυά από εμάς) βιάσει ή θα σκοτώσει το παιδί μου να κάτσει μόνο πέντε έως δέκα χρόνια στην φυλακή, προτιμώ να κάτσω ΕΓΏ μέσα και αυτός να κοιτάξει τα ραδίκια ανάποδα.

Αρέσει στα μέλη hornet19, Joie_De_Vivre

Kristina_

# 51 στις 4/11/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές

?μεχρι να μας (τους) χωρισει ο θανατος εννοιυσα καλε χορνετ  ασεπου ειναι κορακοζωητοι αυτοι εκει 

Παράθεση:
Σχόλιο # 46 από hornet19

Για μια ζωή μαζί και με τεράστια διαφορά ηλικίας... κομματάκι δύσκολο

Enikos

# 52 στις 4/11/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Ποια η διαφορα της εκτελεσης, απο την ισοβια φυλακιση μεχρι να τον πανε τεσσερεις?...

Θα σου πω...

Η αφαιρεση της ζωης του παρεισακτου, σε διαφορετικες χρονικες περιοδους...

Η πρωτη χρονικη περιοδος αφορα το παρον, την μετα την δικη εκτελεση της ποινης και η δευτερη παλι την αφαιρεση της ζωης του μακροπροθεσμα, με οικονομικη επιβαρυνση των πολιτων...

Ο υποκριτικος Δυτικος πολιτισμος παριστανει οτι με τα ισοβια, δεν αφαιρεσε την ζωη καποιου...αλλα τι του εκανε οταν τον εβαλε μεσα ισοβια?...Δεν του αφαιρεσε την ζωη?...

Και οσο εμεις συζηταμε τις αξιες του διαφωτισμου και της δηθεν Δημοκρατιας, αυτοι αλωνιζουν ατιμωρητοι στην ουσια, διοτι τιποτα δεν τους λενε οι αξιες αυτες για να επανακαμψουν εστω...

Γιατι μου δειχνουν καθε μερα αυτο το ανθρωπομορφο τερας, τον Μιχο, αντι να τον εχουν ηδη εκτελεσει με συνοπτικες διαδικασιες, να καταλβω και εγω την αμεση ισχυ και ευαισθησια του Δυτικου πολιτισμου επι των ΘΥΤΩΝ?...

Τι τον περιφερουν στην μουρη μου-μας μεσα, συνοδευοντας την εικονα του απο τομους ανατριχιαστικων λεπτομερειων? Για να συμβει τι?...Να σου πω εγω τι να συμβει...Για να αρχισω να συνηθιζω-ζουμε στην ιδεα οτι απο εδω και περα ο Δυτικος πολιτισμος προστατευει αυτα τα μιασματα...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από alexandriani1

Ξέρετε, το να περάσεις καμιά φορά, τα όρια και να βρεθείς να υπερασπίζεσαι ή να ασπάζεσαι ή έστω να ανέχεσαι φασιστικές συμπεριφορές, είναι μεγάλος κίνδυνος. Και καμιά φορά τα όρια αυτά είναι θολά και ασαφή. Μια αχνή γραμμή, που χωρίς να το καταλάβεις τη δρασκελίζεις.

Και όχι. Σε μια πολιτεία που ασπάζεται τις αξίες του διαφωτισμού, του δυτικού πολιτισμού, που θέλει να λέγεται δημοκρατική, δεν μπορεί να εφαρμόζονται ούτε ευνουχισμοί, ούτε κρεμάλες, ούτε λαΪκά δικαστήρια, ούτε λιθοβολισμοί, ούτε λάκκοι με λιοντάρια, ούτε θανατικές ποινές. 
Μια οργανωμένη κοινωνία, δεν μπορεί αγαπημένοι μου να λειτουργεί τα πράγματα με το θυμικό των μελών της. Και, πιστέψτε με, δεν νομίζω να υπάρχει κανένας ψυχικά υγιής και μη "ανώμαλος" άνθρωπος που να μην έχει εξοργιστεί μαθαίνοντας για γεγονότα σαν αυτό του Κολωνού και που να μην ήταν η πρώτη του αντίδραση "αν τον είχα στα χέρια μου τον π@#[email protected]!, θα τον σκότωνα!".Τι μπορεί να γίνει? το είπαν και άλλοι προλαλλήσαντες. Όταν λέμε ισόβια να εννοούμε ισόβια. Για τόσο αποτρόπαια εγκλήματα, δεν μπορεί να γίνει δεκτή καμία δήλωση μετανοίας. Από το κελί να βγούν, μόνο όταν θα τους πάνε τέσσερις. Κι από κει και πέρα, ας τους αναλάβει ο θεός, αν υπάρχει.

Αρέσει στα μέλη vidar70, dimitrisx66 και σε ακόμα 4 μέλη.

Enikos

# 53 στις 4/11/2022
author
Ανδρας / 79 / Χήρος
Βοσνία - Ερζεγοβίνη
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 30.102

Καθολου δεν αποκλειεται! Φυσικα ειναι και ψυχολογικο το ζητημα της "απολαυσης" του αφυσικου αυτου πραγματος.

Και επισης ειναι βεβαιο οτι θα θελησει να εκδικηθει την κοινωνια που του αφαιρεσε την "απολαυση" του...

Και σιγουρα θα βρει τον "τροπο"...

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από hornet19

• Αποκλείετε ένας βίαιος δράστης σεξουαλικών εγκλημάτων να φτιάχνεται και ψυχολογικά απλώς βασανίζοντας τα θύματά του; Θα άλλαζε ριζικά δηλαδή επειδή του κόψανε τη λίμπιντο η ψυχοσύνθεσή του ή θα ήθελε ενδεχομένως να πάρει και εκδίκηση από πάνω από την κοινωνία που τον έφερε σε αυτή την κατάσταση διαπράτοντας κι άλλα ειδεχθή εγκλήματα; Για σκεφτείτε το!

Αρέσει στα μέλη hornet19, vidar70 και σε ακόμα 3 μέλη.

Kristina_

# 54 στις 4/11/2022
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Μπαγκλαντές

Ε μα να τα παιρνει οσο ζει τα φαρμακα του! Αυτο εννοουσα,,,αλλιως δεν εχει νοημα!!! και αυτο νομιζα οτι προτεινεται (δεν εχω παρακολουθησει αυτη τη συζητηση και δεν ξερω αν προτεινουν κατι αλλο). Και με την προυποθεση οτι κατω απο τη συνεχη επιδραση των καταλληλων φαρμακων σταματα καθε παραβατικη συμπεριφορα,,,αλλιως ας αφαιρεθει οτι πρεπει

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από hornet19

• Τα ισόβια πάλι εξαρτώνται από διάφορους παράγοντες - Αν βίασε, βασάνισε και δολοφόνησε κατά συρροή - στυγνά ο εγκληματίας ή απλώς "φτιάχτηκε" από παράνομα αρχεία που κατέβασε από το Διαδίκτυο, οπότε προφανώς και δεν εξισώνεται η ποινή... Η Δικαιοσύνη, όπως νομίζω ανέφερε περίπου η Αλεξ, έχει νόημα όταν σωφρονίζει, όχι όταν απλά εκδικείται. Σκοπός είναι να αλλάζει τον άνθρωπο που εγκλημάτισε προς το καλύτερο. Άρα και τα ισόβια δεν παρέχουν σχεδόν καμιά προοπτική και ελάχιστο κίνητρο προσωπικής βελτίωσης και ανέλιξης κοινωνικά, παρά μονάχα μεταμέλειας. Εντούτοις, αν ο κατα συρροή επικίνδυνος βιαστής - δολοφόνος αποτελεί μόνιμο δημόσιο κίνδυνο, τότε μάλλον καλό θα ήταν να παραμείνει για πάντα στην απομόνωση μιας φυλακής, όπως ο Μπρέιβικ πχ.
  • Και πάμε στην ποινή που ακούγεται πολύ τελευταία: Στον χημικό ευνουχισμό, που φυσικά, όπως όλοι καταλαβαίνουμε, δεν προϋποθέτει να αρπάξει καποιος δήμιος ένα τσεκούρι και να αφήσει τον καταδικασμένο να πεθάνει από την αιμορραγία (τι γράφω κι 'γω άγρια μεσάνυχτα..) Εδώ η Απόλυτη έγραψε ότι ήθελα να πω εξ' αρχής στην Κριστίνα (βάζω Κ αντί για Χ, για να μην μπερδευτεί με κάποια άλλη ). Τι έγραψε η Απόλυτη; Το προφανές για τα φάρμακα. Ότι μόλις σταματήσει ο άρρωστος που εγκλημάτισε να τα παίρνει μετά από ένα σύντομο σχετικά διάστημα επανέρχονται οι αρρωστημένες ορέξεις του. Αλλά εγώ λέω πως δεν αποκτά εκ νέου ορμές και δεν του κάνει κούκου. Ωραία. Αλλά... Αποκλείετε ένας βίαιος δράστης σεξουαλικών εγκλημάτων να φτιάχνεται και ψυχολογικά απλώς βασανίζοντας τα θύματά του; Θα άλλαζε ριζικά δηλαδή επειδή του κόψανε τη λίμπιντο η ψυχοσύνθεσή του ή θα ήθελε ενδεχομένως να πάρει και εκδίκηση από πάνω από την κοινωνία που τον έφερε σε αυτή την κατάσταση διαπράτοντας κι άλλα ειδεχθή εγκλήματα; Για σκεφτείτε το!

Αρέσει στο μέλος Enikos

paranomos

# 55 στις 4/11/2022
author
Ανδρας / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Απαντήσεις: 1.519

Οσο υπαρχει τραπουλα...

Θα βγαινουνε ρηγαδες..

Κιοσο υπαρχουν νομοι..

Θα βγαινουν και παρανομοι..

Μην πεφτετε καθε φορα απο τα συννεφα..

Δεν λυνονται τετοια θεματα με νομους..ουτε στα δικαστηρια..

Γιατι οι νομοι..μπορει να ραφτουν και στα μετρα τους...δεν τους κανετε εσεις.

Αρέσει στο μέλος alisida

apolitiii

# 56 στις 4/11/2022
author
Γυναίκα / 77 / Σε σχέση
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.112

Μα δεν υπάρχει σωφρονισμος σ'αυτους όσα χρόνια κι αν κανουν φυλακη... Καποτε έτυχε να παρακολουθησω 

μια δικη..ο τυπος μόλις αποφυλακιστηκε , είχε καταδικαστει στο παρελθον για παιδεραστια, σε ερευνα που 

έγινε από την αστυνομια στο σπίτι του , του βρηκαν *σκληρο* πορνογραφικο υλικό παιδικής πορνογραφιας σε 

cd, στην απολογια του, παρουσιασε βεβαιωση μεγαλου ψυχιατρικου νοσοκομειου οτι ειχε νοσηλευτει, , μετα 

ελεγε οτι τα cd του τα είχε πάει σπίτι του ενας φίλος του, και οτι δεν τα ειχε δει, τελικα εφαγε αλλα 8 

χρόνια και οδηγηθηκε στην φυλακη...

Ότι αυτοι που δεχονται φαρμακευτικο ευνουχισμο με στόχο την συντομοτερη αποφυλακιση τους, εαν 

σταματησουν τα φαρμακα τους επανερχεται η λιμπιτος και ξανακανουν τα ίδια για να ικανοποιησουν το 

αρρωστημενο τους πάθος , το διαβασα στο internet, δεν είμαι γιατρός...για ψαχτο...

Παντως θα πρέπει να βρεθεί λύση να μην απλωνουν τα βρωμοχερα τους στα παιδιά!!!

Μηπως πρέπει η ΕΕ, να θεσπισει διαφορετικές ποινες στις περιπτωσεις παιδοβιασμων, για να 

προστατευτουν τα παιδια???

Ας ελπισουμε!!!

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από hornet19

Αρέσει στα μέλη hornet19, NightWsh και σε ακόμα 3 μέλη.

Joie_De_Vivre

# 57 στις 4/11/2022
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Ραφήνα
Απαντήσεις: 260

Λάικ μεν, μία ένσταση ομως.

Όλοι έτσι θέλουμε για τα ισόβια..και έτσι καταλήγουμε να έχουμε και το "μη λογικό" δις ισόβια..λες και η μία φορά δε θα είναι ποτέ αρκετή.. όμως πρακτικά γίνεται ; Να το εξηγήσω λίγο αυτό.

Ας πάρουμε για παράδειγμα τις ΗΠΑ. Εκεί, η εγκληματικότητα είναι μεγάλη και υπάρχουν πολλές συζητήσεις για την κατάργηση της θανατικής ποινής. Οι φυλακές όμως είναι αυτές που είναι, με συγκεκριμένα τετραγωνικά. Επιπλέον, υπάρχει διαβάθμιση επικινδυνότητας και φυλακές "υψίστης ασφαλείας" που μπορεί να μεταφερθεί ο κρατούμενος.

Πού θα τους στριμώξεις όλους αυτούς για πάντα, και το κυριότερο, αν δέχεται ο πολίτης με τους φόρους του να τους ταΐζουν στην καμπούρα του.

Για αυτό, υπάρχουν και ένα σωρό "παραθυράκια". Μπορεί ας πούμε να μετατραπεί η ποινή του θανστοποινίτη σε ισόβια. Ο ισοβίτης έχει δικαίωμα να μετριαστεί η ποινή του. Άλλος, μπορεί να ζητήσει χάρη από τον κυβερνήτη, αν δε γίνει αποδεκτή την πρώτη, μπορεί να το επαναλάβει και να γίνει αποδεκτή από άλλον κυβερνήτη και πάει λέγοντας..

Πολλοί εγκληματίες, έχουν από κοντά ένα δικηγόρο όπου ενημερώνονται για τα " παραθυράκια " αυτά και για αλλαγές πλαισίου στους νόμους, ώστε να τους ξελασπώνουν και να μπορούν να εγκληματούν πιο άνετα.

Εξετάζονται κατά το δοκούν αν τους αξίζει να ξαναβγούν και λάθη γίνονται πολλά.. και στις εκτελέσεις ακόμα γίνονται λάθη. Όμως..

Σκέψου ένα υποθετικό κράτος/γκέτο όπου οι 5 στους 10 εγκληματούν ή σκοτώνουν..Πού θα μείνουν για πάντα όλοι αυτοί, ποιος τους φυλάει και το κυριότερο, ποιος θα τους πληρώνει..

Δεν είναι τυχαίο ότι στις ΗΠΑ παράλληλα, η οπλοφορία επιτρέπεται.

Να προσθέσω επίσης, ότι σε καιρό πολέμου το να σκοτώσεις τον εχθρό σου επιβαλλεται και είναι αποδεκτό. Αν σε καιρό ειρήνης διαβιείς σε συνθήκες καθημερινού "πολέμου" και κινδυνεύει η ζωή σου, πόσο απέχει και η νομιμοποίηση του φόνου σαν μέσο άμυνας λόγω ανύπαρκτης αστυνόμευσης ; Στα δικαστήρια εξετάζουν και τις συνθήκες, αλλά και τη λαϊκή βούληση πρίν την επιβολή οποιασδήποτε ποινής.. Υπάρχει και όρος "street justice"..

Πριν από χρόνια, φτασμένη δικηγόρος μου διόρθωσε τη λανθασμένη πεποίθηση χρόνων που είχα ότι οι ποινές πρέπει να δίδονται με γνώμονα αυστηρά τη λογική..

" Λάθος, ίσα ίσα το αντίθετο. Με γνώμονα το συναίσθημα και κυρίως λαμβάνοντας υπόψη τις κοινωνικές συνθήκες μέχρι και τον κόσμο που μαζεύεται έξω από τα δικαστήρια αποφασίζονται οι ποινές " μου είπε.

Κατά το "μάνα γέννησε τον σκοτωμένο μάνα και το δολοφόνο"..Να διαλέξουμε ποια θα λυπηθούμε...

Παράθεση:
Σχόλιο # 43 από alexandriani1

Αρέσει στα μέλη hornet19, dimitrisx66 και σε ακόμα 3 μέλη.

alisida

# 58 στις 4/11/2022
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.937

Αν επιζήσουν από τον βιασμό.

Αρκετά κοριτσάκια πεθαίνουν από αιμορραγία την πρώτη κι όλας νύχτα του ...γάμου 

Παράθεση:
Σχόλιο # 36 από Kristina_,

αλλα συνεχιζουν να ειναι μαζι για μια ζωη,,,κανω λαθος?

Αρέσει στα μέλη Paralia48, hornet19 και σε ακόμα 1 μέλος.

alisida

# 59 στις 4/11/2022
author
Γυναίκα / 53 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 9.937

Ο χημικός ευνουχισμός επηρεάζει τη λειτουργία των ερωτικών οργάνων.

Όμως,οι αρρωστημένες ορέξεις προέρχονται από το μυαλό.

Εκεί, μπορεί να επέμβει κάποια φαρμακευτική ή ψυχολογική θεραπεία? 

Πόσοι βιαστές (και όχι μόνο παιδοβιαστες,αλλά γενικότερα) 

έχουν "καταδικαστεί" σε ισόβια ψυχοθεραπεία ? 

Ή οι ποινές σταματούν στη φυλάκιση,κάτεργα,κρεμάλα και σε ο,τι άλλο έχει να στραφεί η κάθε κοινωνία 

Παράθεση:
Σχόλιο # 48 από hornet19

Αρέσει στο μέλος alexandriani1

NightWsh

# 60 στις 4/11/2022
author
Γυναίκα / 44 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Βούλα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 673

Η δικαιοσύνη έχει νόημα όταν σωφρονιζει και όχι όταν εκδικείται?

Να αποκλειστεί η θανατική ποινή λόγω νομικών περιοριορισμων από την ΕΕ?

Όλοι έχουν δικαίωμα στη ζωή?

Εξκιουζ που το.λεω αλλά βλέπω μια αναφορά μόνο στην πλευρά του θύτη.

Να σωφρονισει το κράτος έναν διεστραμμένο που κατά βούληση έπραξε τα αισχη του ενώ είχε πλήρη επίγνωση?

Να τον κάνει σωστό μέλος της κοινωνίας πάντα με τον φόβο ότι μπορεί να ξανακάνει τα ίδια?

Και να ρωτήσω...

Το κράτος τι θα κάνει για τα ανήλικα θύματα?

Γιατί αναφορά στα θύματα δεν έγινε καθόλου..

Ποιος θα επουλώσει τις πληγές τους ?

Ποιος θα τους επιστρέψει την παιδική αθωότητα που τους αφαίρεσαν βίαια και χωρίς τη συγκατάθεση τους?

ΚΑΝΕΙΣ!

Οπότε το κράτος είναι υπόχρεωμενο απέναντι σ' αυτά τα αθώα παιδιά να τους εξασφαλίσει τουλάχιστον την σιγουριά και την ασφάλεια ότι αυτά τα παρεισακτα ανθρωπιδια δεν θα ξαναβρεθουν ποτέ στο δρόμο τους ούτε στο δρόμο κανένος αθώου παιδιού.

Ο θύτης είχε επίγνωση των πράξεών του και τι θα δημιουργήσουν αυτές.

Του θύτη ήταν επιλογή ο ΒΙΑΣΜΟΣ!

Το θύμα δεν επέλεξε να ΒΙΑΣΤΕΙ.

Οποτε σε ένα κράτος δικαίου ..

το δίκαιο είναι να προσπαθήσουμε να σωφρονισουμε τον θύτη με ρίσκο πάντα ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να πράξει το ίδιο...?

Το θύμα θα το αφήσουμε να ζει μια ζωη με σωματική και ψυχική "αναπηρία" επειδή το επέλεξε κάποιος που ήθελε να ικανοποιήσει τις σεξουαλικές του διαστροφές?

Αυτό ο πολύς πολιτισμός μας έφαγε και τα πάντα είναι ανεξέλεγκτα επειδή επικαλουμαστε τάχα τα ανθρώπινα δικαιώματα και τα ψυχικα νοσήματα..

Να επισημάνω και ο θύτης και το θύμα έχουν δικαίωματα!

Υποχρέωση μας είναι να μεριμνήσουμε για την ασφάλεια των ανηλίκων και όχι να ταιζουμε τον κάθε άρρωστο στα σωφρονιστικά ιδρύματα περιμένοντας να γίνει "άνθρωπος".

Μπονζουρ 

Αρέσει στα μέλη sa7an1c, squirrel-b1968 και σε ακόμα 2 μέλη.
Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες 12345678910Τελ.»
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.