Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αντιμετωπίζοντας τους φελλούς...που πάντα επιπλέουν!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

reina

# 21 στις 25/10/2004
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 5
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by naughty
Μπορείς επίσης να πατήσεις επάνω τους. Είναι κι αυτός ένας τρόπος.

Μπορεις απλα κανεις την δουλεια σου και να πρσπαθεις οσο το δυνατον να μην δινεις σημασια............................(οσο αντεχεις)
Μπορεις παλι να τον αφηνεις να εκτιθεται..............................δεν θα βγαλει καπου αυτο????

# 22 στις 26/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Όταν πας στη Ρώμη, μοιάσε με τους Ρωμαίους...
Διάβασα όλες τις απαντήσεις που δόθηκαν σε αυτό το θέμα και πέρα από εκείνη της Μυρτώς με τον υποδιευθυντή και της galazia_sfaira με την διευθύντρια και τον άντρα προϊστάμενο, δεν είδα κάποιο άλλο συγκεκριμένο παράδειγμα. Σε τέτοια θέματα όμως δεν μπορείς να μιλήσεις γενικά κατά την προσωπική μου άποψη. Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις κάποιον φελλό, χωρίς να δώσεις συγκεκριμένα παραδείγματα. Σε κάθε οργανισμό, είτε Δημόσιο είτε Ιδιωτικό, υπάρχει ένα σύστημα το οποίο εξυπηρετεί κάποιους σκοπούς. Εάν μέσα στο σύστημα αυτό, σε καίρια και ζωτικά σημεία του, υπάρχουν φελλοί, άνθρωποι δηλαδή οι οποίοι επηρεάζουν πράγματα και καταστάσεις, άλλους ανθρώπους και πορείες, το έργο (το προϊόν) γενικότερα υποβιβάζοντας την ποιότητά του, και επιπλέουν, και συνεχίζουν σε βάθος χρόνου να είναι στην ίδια ή και σε ανώτερη θέση, τότε δεν είναι φελλοί. Μάγκες είναι. Διότι ο χρόνος είναι ο μεγαλύτερος κριτής και αν κάποιος υποβαθμίζει συστηματικά με τις συμπεριφορές του το τελικό αποτέλεσμα, τότε τον διώχνουν. Τι θα κάνουν δηλαδή ? Θα κλείσουν το μαγαζί ? Πως είπατε ? Αντισταθμίζεται η υποβάθμιση του φελλού από τους άλλους (κάποιους) που τραβάνε το κουπί ? Τότε αυτοί (οι κάποιοι) έκριναν λάθος. Βρίσκονται στην λάθος δουλειά. Νομίζουν ότι είναι κάτι παραπάνω από ένα απλό ανταλλακτικό του συστήματος. Θεωρούν τον εαυτό τους κάτι καλύτερο και μπορεί να είναι, αλλά τι να το κάνεις όταν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι (οι από πάνω) δεν τους βλέπουν έτσι και δεν τους το αναγνωρίζουν αυτό ? Αυτοί (οι από πάνω) έχουν ένα τροπάρι, ένα τρόπο δουλειάς, ένα σύστημα. Το έργο βγαίνει ? Η δουλειά γίνεται ? Σίγουρα, διότι αν δεν γινόταν θα κινδύνευε και η θέση τους. Άρα δεν διακρίνουν φελλούς ή ...κωπηλάτες. Ή μάλλον διακρίνουν αυτούς που τους αρέσουν. Και εσένα όμως κωπηλάτη μου, σου αρέσει η δουλειά σου! Ναι, αλλά εκεί που είσαι (κοντά στον φελλό) την δουλειά σου κάνεις ? Ή κάτι άλλο ? Δηλαδή αυτό που σου συμβαίνει τώρα είναι ότι ονειρευόσουν (για την δουλειά σου) ? Όχι, γιατί έχεις πρόβλημα. Οπότε τι σε νοιάζει ? Σε κόφτει ? Σε χαλάει ? Μα αυτό που κάνεις τώρα ΔΕΝ είναι η δουλειά σου! Είναι μια μετάλλαξη, κάτι το μπασταρδεμένο. Οπότε έχεις κανένα ζευγάρι παλιά παπουτσάκια ? Γράψε τα όλα εκεί! (δηλαδή, μετατόπισε την εργασία στον πίνακα των προτεραιοτήτων της ζωής σου σε δεύτερη μοίρα. Πρώτη βάλε τη ζωή σου).Θέλεις όμως να ανέβεις ? Να «προκόψεις» ? Εκεί ? Λάθος περιβάλλον διάλεξες, τουλάχιστον βάσει των προσόντων σου. Δημιούργησε νέα προσόντα, φελλικά, και θα ανέβεις. Δεν μπορείς ? Φύγε! Για να είναι το σύστημα έτσι εκεί, μπορεί (έχει τη δυνατότητα) να είναι. Πήγαινε αλλού. Επαναπροσδιόρισε και διαπραγματεύσου. Κάνε κάτι δικό σου, αν μπορείς και έχεις τα κότσια. Ξέρω ότι αυτά ακούγονται θεωρητικά, αλλά χωρίς συγκεκριμένες καταστάσεις δεν μπορείς να μιλήσεις για τέτοια θέματα.

# 23 στις 26/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σκέφτομαι ... και το αλλο ομως ...

Εκείνους που λένε ότι δεν είναι φελλοί αλλά ... θα ήθελαν πολύ να είναι , ( συνειδητά η ασυνείδητα )
εκείνους που ενώ υπερασπίζονται με σθένος την αδικία γύρω τους , τελικά προβάλλονται εξίσου , για να φτάσουν να είναι πιο φελλοί και από αυτούς που
κατηγορούν στο τέλος ...
Λάθος λόγος προαγωγής , γλείψιμο , συγγένεια κλπ ?
Μήπως τελικά δεν είναι τίποτα μπροστά ... στη ζήλια στο φθόνο και στην επιθυμία ότι
κάποιος είναι η έκανε ότι έκανε για να αναρριχηθεί ενώ εκείνοι δεν
μπόρεσαν, η δεν ειχαν τα ''μεσα'' ?
.... και τελικά εσύ που αυτοαποκαλείσαι θύμα γίνεσαι πιο φελλός
από το φελλό , και η γελοιοποίηση που θα λάβεις στη προσπάθεια να το
αποδείξεις θα ειναι μεγάλη ?
Το ''κακό'' τότε είναι πιο εμφανή από το ''καλό'' που πήγες να κάνεις !

Τελικά μήπως εσύ είσαι ο φελλός ?

( Μόνο αν ''παίζαμε'' όλοι με τους ίδιους κανόνες θα καταλαβαίναμε ποιος είναι ο πραγματικός ''φελλός''
... όποιος είναι έξω από το χορό εξάλλου ... πολλά τραγούδια λέει ... )
Υ.Γ και για να μην παρεξηγηθώ ( πάλι ) ,
... δεν υπονοώ κανέναν και τίποτα , εκφράζω μόνο μια διαφορετική σκέψη ,
ενα αλλο ενδεχόμενο .

Nicks_Re_Loaded

# 24 στις 27/11/2004
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 740

Παράθεση:
Originally posted by abysm
Σκέφτομαι ... και το αλλο ομως ...

Εκείνους που λένε ότι δεν είναι φελλοί αλλά ... θα ήθελαν πολύ να είναι , ( συνειδητά η ασυνείδητα )
εκείνους που ενώ υπερασπίζονται με σθένος την αδικία γύρω τους , τελικά προβάλλονται εξίσου , για να φτάσουν να είναι πιο φελλοί και από αυτούς που
κατηγορούν στο τέλος ...

Πάντα επίκαιρη abysm..

Και ξέρεις, το καινούργιο πασαπόρτι τους για τις αρένες και τα πλατώ είναι... και καλά... η "ιδιορρυθμία"

Κύριε ιδιόρρυθμε Χατζη..παπάκια εσένα του flame sorry λέω , κράτα την ...ιδιορρυθμία σου στο τσαρδί σου, και άσε το ..ανήσυχο.. κοινό σου να σε κρίνει από το...έργο σου και μόνο.
Ειδάλλως, έσω προσηνής και σταράτος λαικός όπως αρμόζει στην επαναστατική και φιλοπροοδευτική σου ράτσα...εμπαθή, σαχλαμάρα..

andday

# 25 στις 11/1/2005
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 30
Οι φελλοί που πάντα επιπλέουν!!!
Χμμ!!!!Ενδιαφέρον θέμα!!!
Χειρότεροι είναι οι φελλοί που επιπλέουν σε ανώτερες θέσεις. Κάτι διευθυντάδες κομπλεξικοί που χρησιμοποιούν τον τίτλο τους για να τους τρέμει όλη η εταιρία!!!
Και να φθάνουν στο σημείο να σε απειλούν όταν παραιτείσαι με το σλόγκαν
"Με απειλείς; Εγώ είμαι διευθυντής"(από προσωπική εμπειρία).
Δυστυχώς η κάθε εταιρία είναι μετά συγχωρήσεως, "οίκος ανοχής" και ανταμείβονται αυτοί που εκδίδουν ή εκδίδονται καλύτερα!
Φυσικά το "ψάρι" βρωμάει πάντα από το κεφάλι οπότε οι μεγάλοι φελλοί θα βοηθούν τους μικρούς φελλούς για να ζούνε αυτοί καλά και εμείς χειρότερα!

# 26 στις 13/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Το να ανεβαίνουν οι φελλοί στην ιεραρχία νομίζω ότι είναι σύνηθες φαινόμενο.
Όταν απλά διακοσμούν τον χώρο και χαίρονται μεγαλύτερο βαθμό και μισθό, θεωρητικά με αφήνει αδιάφορη, όταν όμως κάνουν κατάχρηση/ επίδειξη εξουσίας εις βάρος μου, αρχίζω να βλέπω κόκκινα.
Σε ιδιωτικές εταιρείες πόσο να επιπλέει κανείς ? ο καιρός έχει γυρίσματα (υπομονή θα έλεγα, αλλά πόση υπομονή να έχει κανείς μετά από χρόνια έντιμης σταδιοδρομίας με ό,τι συνεπάγεται) .
Στο δημόσιο θεωρώ το πρόβλημα πιο σοβαρό διότι η στάση του κάθε δημόσιου υπάλληλου έχει άμεσες συνέπειες στον καθένα από μας.
Και το χειρότερο ? χαίρεται ασύλου (ούτε διπλωμάτες να ήταν)
Κανείς δεν απολύθηκε ποτέ για κακιά/μη εξυπηρέτηση, παραπληροφόρηση, μη πληροφόρηση, αγένεια, κλπ.
Κανείς δεν έχει ευθύνη (τρέχει κανείς για 3-4 υπογραφές, και στο τέλος καταλήγεις να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση με την οποία αναλαμβάνεις εσύ όλες τις ευθύνες).
Το δημόσιο έχει καταντήσει κάδος απορριμμάτων όπου μαζεύονται όσοι δεν έχουν προσόντα αλλά μέσον. Είναι η φάρα που σε κάνει να τρέχεις 10 φορές για την ίδια υπόθεση χωρίς τρόπος προσφυγής.
Να αρθεί η μονιμότητα και να επινοηθεί (αποτελεσματικός) τρόπος προσφυγής και διαμαρτυρίας.
Αμάν πια !!!
Διορίζονται και αυτό ήταν όλος ο κόπος, από κει και πέρα αρχίζει μία μακρόχρονη χειμερινή νάρκη χωρίς ουσία, ευθύνη, δουλειά αλλά και άτυπη εξουσία (διότι όταν έχεις την ατυχία να ρωτάς γιατί και βάσει ποιου κειμένου ισχύει αυτό που λένε, δεν ξέρει κανείς την απάντηση, αλλά και εσύ αφήνεσαι ανήμπορος στη μοίρα σου και αν δεν κόβεις το κεφάλι σου να βρεις τα αδικαιολόγητα ζητούμενα, στο κόβουν αυτοί)
(Ξαλάφρωσα προσωρινά)

# 27 στις 17/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Το "παιχνίδι" του "φελλού"

Οι φελλοί επιπλέουν χαριν της "Ανωσης τους στο νερό".
Αρα έχουν και αυτοι κάποιες ικανότητες που εξυπηρετούν συγκεκριμένες σκοπιμότητες.

Αυτό που αφορά προσωπικα τον καθένα είναι η Τακτική που ακολουθεί και η προσωπικότητα που αναπτύσει στην επαγγελματική του δραστηριότητα.

Μια καλή αρχή Τακτικής(Στρατηγικής) θα ήταν να αναγνωρίσει στους "φελλούς" τις όποιες ικανοτητες τους και τι σκοπιμότητες απηχούν στην προϊσταμένη αρχη.

Ετσι και αλλιώς μονο η πραγματική εικόνα του τι ακριβώς συμβαίνει
μπορεί να γίνει κριτήριο διαμόρφωσης για ανάπτυξη
και οχι οι αφορισμοί όπως "φελλοί" που τελικά ενδυναμώνουν την "πλευστότητα" τους.

Rosana

# 28 στις 17/1/2005
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
Πίκρα...

makedonas9

# 29 στις 18/1/2005
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 13

Τους λες ...Αντε γεια!!!

ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΧΕΡΕΤΗΣΕΙΣ ,ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ!!!!
ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΚΟΝΟΜΑΣ ΟΣΑ ΘΕΛΕΙΣ!!!!!
ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ!!!!!!!!
ΣΚΕΥΤΕΣΕ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑΝ Μ.....ΑΝΟΗΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ....??????ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ !!!!!ΚΑΛΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ!!!!
Υ.Γ. ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΣ ΔΙΟΤΙ....ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΚΑΙ Η ....ΕΦΟΡΙΑ!!!!!!!!!

# 30 στις 8/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Eγώ Μυρτώ μου, συνήθως, δεν τα έχω με τους φελλούς.
Τα έχω με τ αφεντικά που μασάνε.
Δεν κάθομαι σε μία δουλειά, που πρέπει, εκτός απ τις πιθανές δυσκολίες της δουλειάς
να έχω και την ανασφάλεια, μήπως κάποιος φελλός με φάει "λάχανο".

openwind

# 31 στις 10/2/2005
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 18

Ας το δουμε γενικοτερα!!!

τι εχω καταλαβει στη ζωη...εχω κανει τις παραδοχες μου κ εχω χαλαρωσει..οι φελλοι παντα επιπλεουν ενω οι ανθρωποι με βαρυτητα ..βουλιαζουν..οπως βλεπετε..ειναι νομος της ΦΥΣΗΣ...ΑΛΛΟΙ ΝΟΜΟΙ ..η ταση της ζωης(η εξελιξη)ειναι να κυριαρχουν οι κακοι,οι ανθρωποι να γινονται πιο συντηρητικοι,να επιβιωνουμε με μαμ, κακα,κ νανι,η γλωσσα μας να φτωχαινει,να κλεινομαστε πιο πολυ στον ευατο μας....κ ....κ.....κ...κ τελικα ο θανατος...ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΝΑΠΟΔΑ απο αυτα που σας ειπα χρειαζονται κοπο,χρονο,ευξεγενισμο,πολιτισμο..το οποιο χρειαζεται προσπαθεια να το κατακτησουμε κλπ κλπ..ετσι ο καθενας απο τους σκεπτομενους ανθρωπους, προσπαθει για οτι καλυτερο στο μικροκοσμο του..αγνοωντας καλυτερα,ολους τους φελλους, τους μικρους ,τους τιποτενιους..ΑΣΧΟΛΕΙΣΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ,Κ ΠΟΛΕΜΑΣ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ...(οποιος καταλαβε..)ΥΠΑΡΧΕΙΣ...
Η ζωη ειναι μικρη,για να τη σπαταλαμε , σε ανουσια πραγματα η καταστασεις..Χαμογελαστε!!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost