Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αντιμετωπίζοντας τους φελλούς...που πάντα επιπλέουν!

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Μυρτώ

# 1 στις 19/9/2004
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Ναι , είσαστε ο καλύτερος / η καλύτερη στην δουλειά σας , αλλά συστηματικά έχετε να αντιμετωπίσετε όλους αυτούς που για τους λάθος λόγους βρέθηκαν από πάνω σας και σας κάνουν τα νεύρα χάλια καθημερινά!

Οι λάθος λόγοι προαγωγής κάποιου ;

To γλείψιμο

Η συγγένεια με το αφεντικό

Η καθαρή τύχη , χωρις προσόντα και υπόβαθρο.

Οι δυνατές δημόσιες σχέσεις.

Πως αισθάνεστε βλέποντας τους φελλούς να επιπλέουν και να ανεβαίνουν στην ιεραρχία;

Πως τους αντιμετωπίζετε ;
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

split

# 2 στις 19/9/2004
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Πως αισθάνεστε βλέποντας τους φελλούς να επιπλέουν και να ανεβαίνουν στην ιεραρχία;

Αν απλώς ανεβαίνουν στην ιεραρχία δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Πιστεύω ότι ο χρόνος είναι ο καλύτερος κριτής.

Αν όμως βρεθεί ένας φελλός πάνω από μένα... τότε μάλλον θα ψάχνω δουλειά.

Για να μπορώ να είμαι δημιουργική και παραγωγική στη δουλειά μου έχω ανάγκη ο διευθυντής μου να εμπνέει το σεβασμό μου. Να είναι επαγγελματίας, σύντομος, αποτελεσματικός, ικανός να παίρνει γρήγορες αποφάσεις και το σημαντικότερο, να μαθαίνω από αυτόν.

Αν νοιώσω ότι είναι ''λίγος'' χάνω το ενδιαφέρον μου.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

Nicks_Re_Loaded

# 3 στις 19/9/2004
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 740
Είσαι ώριμη πλέον.
Έχεις τσαγανό ε?
Δεν συμβιβάζεσαι με τίποτα λιγότερο του όλου.
Σε γουστάρεις.
Ελεύθερο επάγγελμα
...με όλα τα κακά του......
βομβ βουαγε ινψρεδιβου...

krikos

# 4 στις 19/9/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 102
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω, είναι το τι κάνει ορισμένους εργαζόμενους να πιστεύουν, ότι εμπίπτει στις αρμοδιότητές τους το να κρίνουν τις επιλογές των προϊσταμένων τους.

Πώς μπορούμε να είμαστε βέβαιοι, για το ότι η δική μας γνώμη είναι η σωστή; Λάθος λόγοι προαγωγής; Καθαρή τύχη; "Φελλοί"; Συνήθως, πρόκειται για υποκειμενικές κρίσεις, που, εν πολλοίς, βασίζονται στην επιθυμία και στο θυμικό.

Σε κάθε περίπτωση όμως, καλό είναι ν΄ασχολούμαστε με τον εαυτό μας, διαφορετικά αποπροσανατολιζόμαστε, και τα θύματα αυτού του αποπροσανατολισμού είμαστε πάντοτε εμείς.

Υπάρχουν σε κάθε οργανωμένη επιχείρηση υπεύθυνοι να κρίνουν. Μπορεί να διαφωνούμε μαζί τους, όμως η απόφαση είναι δική τους δουλειά. Αν δεν την κάνουν καλά, αυτό είναι κάτι που αφορά τους ίδιους και τους δικούς τους προϊσταμένους.

Φυσικά, γίνονται και αδικίες. Είναι δικαίωμα του εργοδότη το ν΄ "αδικήσει". Είναι δικαίωμα του εργαζόμενου, αν θεωρήσει ότι αδικήθηκε, να το συζητήσει, ή να φύγει, εάν τίθεται κάποιο σοβαρό ζήτημα, ή και απλώς, αν έτσι θέλει.

Είναι υγιές το να στεναχωριόμαστε, όταν θεωρούμε ότι αδικηθήκαμε. Είναι όμως παράλογο το ν΄ απαιτούμε ό,τι δε μας ανήκει (π.χ. το να έχουν οι προϊστάμενοί μας τη δική μας θεώρηση). Και είναι λάθος το να στεναχωριόμαστε για πράξεις άλλων.

Φυσικά, εάν πρόκειται για το δημόσιο τομέα, τα πράγματα αλλάζουν. Εκεί, οι λειτουργοί αμείβονται εμμέσως από εμάς, κατά συνέπεια υποχρεούνται να λειτουργούν με αξιοκρατία, σύνεση, αμεροληψία, συνέπεια και αποδοτικότητα, και όχι κατά το δοκούν.

Κρίκος.

Υ.Γ.: Τίθεται βέβαια, δευτερευόντως, και ένα ηθικό ζήτημα, η ανάλυση του οποίου θα αλλοίωνε τη φύση τού θέματος.

Nicks_Re_Loaded

# 5 στις 19/9/2004
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 740
Αμείλικτος κριτής, αρωγός, έρχεται όμως η Πανευρωπαική στατιστική.

Με αρνητικούς κορυφαίους τους Γάλλους, απόλυτα υπεύθυνοι είναι αυτοί ακριβώς οι διαχειριστές ικανοτήτων εργαζομένων υφισταμένων στελεχών- προσωπικού των κατά τα λοιπά οργανωμένων επιχειρήσεων.

Οι μάνατζερς.

Μισή ζωή αξιοπρεπώς διαμαρτυρόμενος, είναι ικανή να επιφέρει μηδενική ουσιαστική ανάπτυξη, συρρίκνωση και περικοπές, με την αναξιοκρατία μια μοιραία απλή παρενέργεια.
βομβ βουαγε ινψρεδιβου...

# 6 στις 19/9/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κάνοντας υπομονή στην αρχή και ελπίζοντας ότι η προισταμένη αρχή θα ξεστραβωθεί και αργά ή γρήγορα θα αναγνωριστεί η δράση και η παρουσία μου.
Στη συνέχεια θα επιχειρούσα να στήσω στο φελλό κάποιου είδους παγίδα, ελπίζοντας ότι θα πέσει μέσα και κατ'αυτόν τον τρόπο θα αποδείκνυα ότι .......άνθρακες ο θησαυρός.
Στο τελικό στάδιο θα έπαιρνα αξιοπρεπώς το καπελάκι μου και θα έφευγα αν πίστευα ότι αξίζω καλύτερων προοπτικών.

split

# 7 στις 19/9/2004
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by astathmitos Στη συνέχεια θα επιχειρούσα να στήσω στο φελλό κάποιου είδους παγίδα, ελπίζοντας ότι θα πέσει μέσα και κατ'αυτόν τον τρόπο θα αποδείκνυα ότι .......άνθρακες ο θησαυρός.

Μια τέτοια τακτική θα μπορούσε να γυρίσει σαν μπούμεραγκ εναντίον σου, άσε που δεν νομίζω να είχε κανένα αποτέλεσμα.

Ας μη ξεχνάμε ότι οι οργανισμοί με μεγάλο φόρτο εργασίας αναγνωρίζουν και το δικαίωμα λάθους. Εξ' άλλου από εγωισμό και μόνο θα εμμείνουν στην απόφαση τους δίνοντας και δεύτερη και τρίτη ευκαιρία.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

# 8 στις 19/9/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by split

Παράθεση:
Originally posted by astathmitos Στη συνέχεια θα επιχειρούσα να στήσω στο φελλό κάποιου είδους παγίδα, ελπίζοντας ότι θα πέσει μέσα και κατ'αυτόν τον τρόπο θα αποδείκνυα ότι .......άνθρακες ο θησαυρός.

Μια τέτοια τακτική θα μπορούσε να γυρίσει σαν μπούμεραγκ εναντίον σου, άσε που δεν νομίζω να είχε κανένα αποτέλεσμα.

Ας μη ξεχνάμε ότι οι οργανισμοί με μεγάλο φόρτο εργασίας αναγνωρίζουν και το δικαίωμα λάθους. Εξ' άλλου από εγωισμό και μόνο θα εμμείνουν στην απόφαση τους δίνοντας και δεύτερη και τρίτη ευκαιρία.

Ίσως και να έχεις δίκιο, το ρίσκο υπαρκτό. Σε κάθε περίπτωση θα μελετούσα τον ''εχθρό'' και θα χρησιμοποιούσα τις αδυναμίες του εναντίον του αποφεύγοντας κατινίστικες συμπεριφορές. Χτυπήματα κάτω από την μέση; Οχι. Δεν θέλει κόπο θέλει τρόπο.

METROLOGOS

# 9 στις 21/9/2004
author
Ανδρας / 60 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θέρμη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 151
η μονη αξιοπιστη λυση : κανε δικη σου δουλεια..........
Μετρολογοσ

daskala

# 10 στις 21/9/2004
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 630

Οι φελλοί πάντα επιπλέουν...

Τέσσερα χρόνια στο δημόσιο τομέα, έξι στον ιδιωτικό και οχτώ σαν ελευθερος επαγγελματίας (αν μπορούν να θεωρηθούν έτσι τα ιδιαίτερα), παράλληλα όλα αυτά σχεδόν, αυτό έχω διαπιστώσει!

Κάποτε με ενοχλούσε πολύ, τώρα λιγότερο γιατί έχω δει και το μετά και απλά περιμένω. Η δικαίωση πάντα έρχεται...

Στο δημόσιο τομέα γίνονται τα χειροτερότερα(ας με συγχωρησει ο Μπαμπινιώτης). Είναι σαν να έχουμε δεμένο το γάιδαρό μας!

Στην αρχή βοηθούσα τους πάντες με αποτέλεσμα να τα κάνω όλα μόνη μου. Μετά σταμάτησα κι έγινα απότομη και αυταρχική γιατί δεν άντεχα την αχαριστία, την αδιαφορία και την τεμπελιά. Τώρα αδιαφορώ, κάνω ότι καλύτερο για τη δική μου δουλειά, δίνω τις παραίτητες εντολές και οδηγίες και καταφέρνω να έχω τουλάχιστο ένα στοιχειώδη συναγωνισμό που βελτιώνει τη δουλειά τους. Στο μέλλον περιμένω την αξιολόγηση που παρόλο που και εκεί θα υπάρχουν τα βύσματα, οι φιλίες και όλα τα συναφή, τουλάχιστον θα υπάρχει ένα στοιχειώδες ξεκαθάρισμα...

Ίδομεν...
κι όταν δεν πεθαίνουμε πια ο ένας για τον άλλο, είμαστε κιόλας νεκροί!

THANOS46

# 11 στις 21/9/2004
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Κερατέα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 67

Παράθεση:
Originally posted by krikos
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω, είναι το τι κάνει ορισμένους εργαζόμενους να πιστεύουν, ότι εμπίπτει στις αρμοδιότητές τους το να κρίνουν τις επιλογές των προϊσταμένων τους.

Αγαπητε φιλε krikos ειναι απο τις λιγες φορες στο site που βλεπω μια αντικειμενικη κριση.
Προσυπογραφω αν μου το επιτρεπεις.....

# 12 στις 21/9/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
.........μα είναι δεδομένο ότι επιπλέουν οι φελοι και τα σ***ά.Εχω ένα συναδελφο παιδιά που η γυναίκα του,άλλος φελός είναι διευθύντρια,λοιπόν καταφερε και τον σύζυγο να τον κάνει προιστάμενο αφου πρώτα μέχρι και τον οργανισμό άλλαξαν για να τον εντάξουν......έτυχα λοιπόν καποιο φεγγάρι στο ίδιο γραφείο και βάζω μια άφίσα με ένα σαλίγκαρο και έγραφε......γλείφοντας,έρποντας και με τα κέρατά μου.To έβλεπε με το καλημέρα....αλλά ούτε το γλείψιμο σταμάτησε ούτε το να έρπει ούτε και ότι άλλο..............

pan_dionysos

# 13 στις 23/9/2004
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 47

Παράθεση:
Originally posted by galazia_sfaira
.........μα είναι δεδομένο ότι επιπλέουν οι φελοι και τα σ***ά...............

γεγονός, το ζω καθημερινά!!!

για τον φελλό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για τα σκ@τ@ όμως μπορώ πολλά!!!!!!!!
party on dudes

antia

# 14 στις 23/9/2004
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 161
Υπάρχουν αυτοί που είναι φελλοί που επιπλέον.
Υπάρχουν και αυτοί που κολυμπάνε.
Ίσως υπάρχουν και άλλοι πολλοί που κάνουν κάτι άλλο.

Μπορείς να γίνεις φελλός και να επιπλέεις,
μπορείς να είσαι κολυμβητής,
μπορείς να είσαι κάτι άλλο.

Είναι θέμα επιλογής.
Η ασυνείδητη επιλογή είναι επικίνδυνη. . .
Η συνειδητή επιλογή δεν σε πονάει. . .

Υπάρχουμε όλοι και αυτό δεν αλλάζει. Απλά πρέπει να Επιλέξουμε! Συνειδητά!
αντια

Goldenspace

# 15 στις 26/9/2004
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 51

Παράθεση:
Originally posted by krikos
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω, είναι το τι κάνει ορισμένους εργαζόμενους να πιστεύουν, ότι εμπίπτει στις αρμοδιότητές τους το να κρίνουν τις επιλογές των προϊσταμένων τους

Σίγουρα δεν ειναι αρμοδιοτητά μας ...... αλλά ειναι κάτι που το ζούμε καθημερινά

Πώς μπορούμε να είμαστε βέβαιοι, για το ότι η δική μας γνώμη είναι η σωστή; Λάθος λόγοι προαγωγής; Καθαρή τύχη; "Φελλοί"; Συνήθως, πρόκειται για υποκειμενικές κρίσεις, που, εν πολλοίς, βασίζονται στην επιθυμία και στο θυμικό.

Οταν είσαι σωστος επαγγελματίας και ξέρεις να κάνεις σωστά την δουλειά σου ξέρεις αν ειναι και σωστή η αποψή σου από τον φελό που έχεις απο πάνω σου

Σε κάθε περίπτωση όμως, καλό είναι ν΄ασχολούμαστε με τον εαυτό μας, διαφορετικά αποπροσανατολιζόμαστε, και τα θύματα αυτού του αποπροσανατολισμού είμαστε πάντοτε εμείς.

Δεν το νομίζω

Υπάρχουν σε κάθε οργανωμένη επιχείρηση υπεύθυνοι να κρίνουν. Μπορεί να διαφωνούμε μαζί τους, όμως η απόφαση είναι δική τους δουλειά. Αν δεν την κάνουν καλά, αυτό είναι κάτι που αφορά τους ίδιους και τους δικούς τους προϊσταμένους.

Υπάρχουν όντως υπεύθυνοι που κρίνουν η υπάρχουν στεγανά ? Μήπως οι πάνω από τους φελούς περιμένουν ένα μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα και δεν ασχολούνται με την καθημερινότητα ?

Φυσικά, γίνονται και αδικίες. Είναι δικαίωμα του εργοδότη το ν΄ "αδικήσει". Είναι δικαίωμα του εργαζόμενου, αν θεωρήσει ότι αδικήθηκε, να το συζητήσει, ή να φύγει, εάν τίθεται κάποιο σοβαρό ζήτημα, ή και απλώς, αν έτσι θέλει.

Εδώ συμφωνώ και εγώ
Είναι υγιές το να στεναχωριόμαστε, όταν θεωρούμε ότι αδικηθήκαμε. Είναι όμως παράλογο το ν΄ απαιτούμε ό,τι δε μας ανήκει (π.χ. το να έχουν οι προϊστάμενοί μας τη δική μας θεώρηση). Και είναι λάθος το να στεναχωριόμαστε για πράξεις άλλων.

Είναι υγιές να στεναχωριέμαι για την λάθος απόφαση του φελου όταν αυτή τις περισσότερες φορές βαρύνει το δικό μου φύλλο αξιολόγησης

Και ο φελός συνεχίζει να επιπλέει !!!!!

Φυσικά, εάν πρόκειται για το δημόσιο τομέα, τα πράγματα αλλάζουν. Εκεί, οι λειτουργοί αμείβονται εμμέσως από εμάς, κατά συνέπεια υποχρεούνται να λειτουργούν με αξιοκρατία, σύνεση, αμεροληψία, συνέπεια και αποδοτικότητα, και όχι κατά το δοκούν.

Εδω δεν εχω άποψη

---------------------------------------------------

Goldenspace

Μυρτώ

# 16 στις 27/9/2004
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Το δικαίωμα της κριτικής...

είναι αναφαίρετο δικαίωμα όλων. Η κριτική μπορεί να γίνει και από πάνω προς τα κάτω αλλά και από κάτω πρός τα πάνω.

Θα συμφωνήσω με το ' όποιος δεν αρεσκεται στο να διοικείται από φελλούς , κατά τη γνώμη του, αποχωρεί ' και αυτό κάνουν και οι περισσότεροι . Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που ο φελλός είναι τόσο εμφανής στο περιβάλλον που σε εξοργίζει. Π.χ , φανταστείτε ένα διευθυντή , ο οποίος έχει φορτώσει τα πάντα στον υποδιευθυντή , λείπει συνεχώς από το γραφείο δήθεν για ραντευού , δεν έχει ιδέα για το τι συμβαίνει στην εταιρεία , ξοδεύει ασύστωλα με την εταιρική κάρτα για δήθεν επάγγελματικές υποχρεώσεις και δεν μπορει να προσφέρει λύσεις σε day to day προβλήματα. Αυτός δεν είναι φελλός ? Χρειάζεται κάποιον ειδικό να κρίνει ότι αυτός ο άνθρωπος είναι τυχοδιώκτης και κερδοσκόπος ?
Σε αυτή την περίπτωση , ο υποδιευθυντής μπορεί να αγαπάει την δουλειά του , να μη θέλει να φύγει....σημαίνει ότι πρέπει να πληρώνει την γαιδουριά του προιστάμενου του?
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

faethwn

# 17 στις 27/9/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 40
Στον Πόλεμο πηγαίνουμε με ότι όπλα έχει και ο αντίπαλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπορούμε λοιπόν να του ροκανίσουμε την καρέκλα με παντίους τρόπους,από έξω πρός τα μέσα,και απο μέσα πρός τα έξω.
Το δοκίμασα πάμπολες φορές και έπιασε και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Λίγο αργότερα θα απολαμβάνεις με ευτυχία τα αποτελέσματα,και δεν θα μάθει ποτέ τίποτε.
Όποιος το καταλαβαίνει ας το εφαρμόσει.

Goldenspace

# 18 στις 27/9/2004
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 51

Παράθεση:
Originally posted by faethwn
Στον Πόλεμο πηγαίνουμε με ότι όπλα έχει και ο αντίπαλος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μπορούμε λοιπόν να του ροκανίσουμε την καρέκλα με παντίους τρόπους,από έξω πρός τα μέσα,και απο μέσα πρός τα έξω.
Το δοκίμασα πάμπολες φορές και έπιασε και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Λίγο αργότερα θα απολαμβάνεις με ευτυχία τα αποτελέσματα,και δεν θα μάθει ποτέ τίποτε.
Όποιος το καταλαβαίνει ας το εφαρμόσει.

-----------------------------------------------------
Εγώ προτίμησα να αποχωρήσω παρά να του ροκανίσω την καρέκλα.
Βλέπεις μερικές φορές οι φελλοί έχουν και μυαλό και δημιουργούν δικλίδες ασφαλείας έτσι ώστε να μην μπορείς να το κάνεις.

krikos

# 19 στις 28/9/2004
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 102
THANOS46, σ΄ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Goldenspace, χαίρομαι ειλικρινά, για το ήθος παράθεσης της διαφωνίας σου.

Μυρτώ, συμφωνώ απολύτως για το δικαίωμα κριτικής. Πλην όμως, εμπίπτει στα ατομικά και όχι στα επαγγελματικά μας δικαιώματα.

Κρίκος.

naughty

# 20 στις 10/10/2004
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ιλιον
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3

Μπορείς επίσης να πατήσεις επάνω τους. Είναι κι αυτός ένας τρόπος.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε