Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ...

Σελίδα : 1

spy26

# 1 στις 19/4/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
'Aρεσαν+: 0%

Προτεραιοτητες...

Υπαρχουν δυο πραγματα που ειναι πολυ δυσκολο να πεισεισ τουσ ανθρωπουσ να κανουν. Να σκεφτονται και να ενεργουν με βαση τισ προτεραιοτητεσ!!! Αυτη ειναι και ουσιαστηκα η διαφορα του επαγγελματια απο τον ερασιτεχνη!!!

Η ικανοτητα να προβλεπεισ και να τοποθετεισ σε προτεραιοτητα τισ υποχρεωσεισ σου, ειναι το κλειδι που θα σου ανοιξει την πορτα τησ κορυφησ.

Το να εισαι αποδοτικοσ ειναι η βαση τησ επιβιωσησ, αλλα το να εισαι αποτελεσματικοσ ειναι η βαση τησ επιτυχιασ. Και η αποτελεσματικοτητα πετυχενετε μοναχα με το να ξερεισ ποιεσ ειναι οι προτεραιοτητεσ σου,σχετικα με αυτο που θελεισ να πετυχεισ.να συγκεντρωνεσαι στο στοχο σου και να μην σκοπασ αδικα τον χρονο σου σε ''μπουρδεσ'' που δεν μπορουν να σου προσφερουν τιποτα παραπανω απο την απολαυση τησ στιγμησ.

Καποτε διαβασα για την ''αρχη του παρετο'' και ομολογω οτι μου εκανε εντυπωση,την εφαρμοσα και ειδα αποτελεσματα.λειτουργει!!!! Τι λεει ομωσ ; ''το 20% των προτεραιοτητων σασ,αποδιδει το 80% τησ παραγωγησ - αν - αφιερωσετε το χρονο,την προσπαθεια,το χρημα και το προσωπικο σασ στο 20% των προτεραιοτητων σασ''

σκεφτειτε το, πλαστε το στο μυαλο,κατανοηστε-κατακτηστε το και εφαρμωστε το ! Θα δειτε οτι λειτουργει! Βαλτε προτεραιοτητεσ στην ζωη σασ και θα πετυχαινετε τον στοχο σασ ευκολοτερα,γρηγοροτερα και αποτελεσματικοτερα!

kostas_1966

# 2 στις 9/5/2003
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185

Στη θεωρια ολα καλα,στην πραξη ομως...

Προτεραιοτητες...πιστευα σ'αυτες μεχρι προτινος,θεωρωντας τον εαυτο μου σταθερο,οργανωμενο και μανιωδη με την ευταξια και την τελειοτητα(ματαιοδοξος ορος αυτη,ουτοπια σκετη).
Δυστυχως τη ζωη δεν μπορεις να την "χαρτογραφησεις".Τουλαχιστον οχι με τοσο υψηλη αναλυση οσο θα ηθελες.
Οσο κι αν βαζεις προτεραιοτητες παντα θα υπαρχουν οι ασταθμητοι παραγοντες(=απροοπτα).Θα μου πεις,ισως,οτι μενοντας πιστος στις προτεραιοτητες σου τις συνεχιζεις αμεσως μετα.Ελα ομως που η ζωη ειναι ενα παιχνιδι που εξελισσεται συνεχως οπως λες κι εσυ φιλε spy...
Και στο βωμο της εξελιξης εισαι αναγκασμενος να ανασκευαζεις και να επαναπροσδιοριζεις συνεχως τις προτεραιοτητες σου προτου ολοκληρωθουν!Ως παραδειγμα θα αναφερω κατι ευκολο.Την αξιοποιηση του ελευθερου χρονου μας.Ο οποιος ειναι ολος δικος μας οσος κι αν ειναι.(?)
Εχω συνταξει στο pc ενα σχεδιαγραμμα για την οσο πιο επιθυμητη αξιοποιηση.Ε,λοιπον οχι μονο συνεχως το τροποποιω(εχοντας την πλανη της βελτιωσης)αλλα απο οτι διαπιστωσα ο χρονος σπαταλιεται ως εξης:
1.Στο τι "ΤΥΧΑΙΝΕΙ"εκεινη τη στιγμη που εσυ εχεις π.χ. κανονισει να παιξεις μια παρτιδα σκακι,ή να βαλεις ενα DVD να δεις.
Δεν παω μακρια,ενα τηλεφωνο να χτυπησει σε παει πισω.Φασαρια στην πολυκατοικια?παλι περιμενεις,δεν μπορεις να συγκεντρωθεις κ.λ.π,κ.λ.π.
2.Στα ΠΡΕΠΕΙ σου.Ανεξαρτητως τι θελεις να κανεις,το πρεπει ερχεται σαν ακαλεστος επισκεπτης.Δεν θα δωσω παραδειγματα ειναι ευκολο να σκεφτει ο καθενας μας καποια.
3.Στην ΔΙΑΘΕΣΗ της στιγμης.Ο,τι και να εχεις προγραμματισει παει στον ...καιαδα αν π.χ δεν στεκεσαι απο τη νυστα,αν εισαι αδιαθετος κ.λ.π.
Ισως υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που μας βγαζουν απο τις προτεραιοτητες μας.Παντως αυτοι οι 3 που ανεφερα πιο πανω "παιζουν"με τη σειρα που εμφανιζονται.Εχουν τη δικη τους "προτεραιοτητα" και δεν μας λογαριαζουν καθολου!
ΥΓ ο ανωτερος χρονος τηρησης του "προγραμματος αξιοποιησης του ελευθερου χρονου μου" ηταν 3-4 μερες.Και να σκεφτουμε οτι ειναι ενα κομματι της ζωης μας που το ελεγχουμε απολυτα(νομιζουμε).
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε

spy26

# 3 στις 14/5/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Δυστηχως , εγω ομιλω για προτεραιοτητες ζωης και οχι τοσο για προτεραιοτητες της καθημερινοτητας! θα μου πεις...μα η καθημερινοτητα πλαθει την ζωη...., ναι συμφωνω συνεχως μας τυγχανουν διαφορα που μας βγαζουν εκτοσ, αλλα εχω την εντυπωση πως μεσα στο καθημερινο μας πλανο θα πρεπει να υπολογιζουμε και τον ασταθμητο παραγοντα! καταννοω πως δεν ειμαστε ρομποτακια, αλλα πρεπει να μαθουμε να λεμε και οχι μερικες φορες, σε οτι μας εμποδιζει να κανουμε το οραμα μας αληθινο !
;;;

spy26

# 4 στις 23/5/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα

Μπορεις να το πεις και με ενα παραμυθι...

Μια φορα και εναν καιρο...ηταν μια οικογενεια που για δεκατιες ολοκληρες ζουσε μεσα στον πανικο μιας πολυκατοικημενης πρωτευουσας ! Ωσπου πια δεν αντεξαν και αποφασισαν να μετακομισουν στην εξοχη σκοπευοντας να απαρνηθουν ολες τις ανεσεις τησ πολης και να γινουν κτηνοτροφοι, προκειμενου να εχουν καλυτερη ποιοτητα ζωης ! Αγορασαν λοιπον ενα κτημα,ζωα κτλ. ! Μετα απο κανα μηνα λοιπον τους επισκευτηκαν μερικοι φιλοι τους απο την πολη...και αφου εφτασαν τους ρωτησαν πως εχουν ονομασει την φαρμα τους ! Περνει λοιπον τον λογο ο πατερας και λεει...''κοιταξε να δεις φιλε μου...εγω ηθελα να ονομαστει -η τσακπινα προβατινα- η γυναικα μου ομως ηθελε - το μαυρο αλογο- η κορη μου -ο ιπταμενος ανεμος- ο γιος μου -παραδεισος- και τελος ο παππους ηθελε να το ονομασουμε -του τεμπελη το καστελι !!! Τελικα το ονομασα - το μαυρο αλογο,η τσακπινα προβατινα,ο ιπταμενος ανεμος,παραδεισοσ,του τεμπελι το καστελι...'' !!!!!!!!
ο φιλος του τον ξαναρωταει....''καλα και τα ζωα σας που ειναι ;''
Και ο πατερας απαντα...''δεν εχουμε πια...δεν εζησε κανενα τους μετα απο το σημαδεμα με το ονομα της φαρμας...'' !!!!
ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
;;;
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost