Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Επάρκεια στη ξένη γλώσσα δεν σημαίνει επάρκεια στην Διδασκαλία..

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 11/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αν η επάρκεια της γνώσης σήμαινε και επάρκεια στη διδασκαλία, δεν θα είχαμε μια χώρα με απόφοιτους Λυκείου - τούβλα που δεν μπορούν να γράψουν 5 αράδες χωρίς 10 χτυπητά λάθη.

Δυστυχώς όμως, εκεί στηρίζεται το εκπαιδευτικό μας σύστημα. Με αυτόν τον τρόπο οι απόφοιτοι - τούβλα μεταλλάσσονται σε πτυχιούχους - τούβλα (η συγκεκριμένη διαδικασία μετάλλαξης μπορεί να γίνει και στο εξωτερικό - την ιδιότητα του τούβλου την αποκτάς εδώ και στο εξωτερικό γίνεται μόνο η κατεργασία), που με τη σειρά τους παράγουν άλλα τούβλα. Τουβλιστάν, θα έλεγε ο Αττίκ.

educator

# 22 στις 11/10/2004
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783
'Aρεσαν+: 0%
Δεν θα ξαναπώ για την ορθογραφία ούτως ή άλλως, και ας με διαψεύσει η συνάδελφος δασκάλα, πλέον στις εκθέσεις με οδηγία του υπουργείου κοιτάνε αν επιτυγχάνεται η επικοινωνία και δεν διορθώνονται τα ορθογραφικά λάθη. Κάθε φορά θέτουμε στόχους και κοιτάμε αν επιτεύχθηκε αυτός ο στόχος και όχι κάποιος άλλος έτσι αποφεύγεται η σύγχιση.

Επίσης το βρίσκω και λίγο επιπόλαιο, αν μη τι άλλο, να κρίνουμε κάποιον από την ικανότητά του να γράφει ορθογραφημένα μιας και έχουμε τα λεξικά. Ένα ορθογραφημένο κείμενο που δεν έχει δομή και δεν βγαίνει νόημα για εσάς είναι άριστο ή αποτυχημένο; Ένα ανορθόγραφο που σας πείθει ή σας συναρπάζει αξίζει να θαφτεί λόγω ορθογραφίας; Αυτά είναι της παλιάς σχολής τώρα πλέον η γλώσσα αναγνωρίστηκε ως μέσον επικοινωνίας και διδάσκεται ως μέσον επικοινωνίας και ακολουθώντας πλέον τη μεθοδολογία εκμάθησης της μητρικής.

Λυπάμαι συνάδελφε της Γαλλικής για το τμήμα της Θεσσαλονίκης (μου κάνει εντύπωση όμως γιατί τρέφω μεγάλη εκτίμηση για το Αριστοτέλειο) και λυπάμαι που δεν ξέρατε καλά την γλώσσα όταν περάσατε. Τότε που έδωσα εγώ πανελλήνιες έπρεπε να γράψεις 19 και 20 για να περάσεις αγγλική φιλολογία και η βάση της ήταν πολύ πιο ψηλά από τις άλλες ξενόγλωσσες. Ίσως επειδή τα αγγλικά είναι παντού και υπάρχουν πολλά ακούσματα και φυσικά πιο επαρκής γνώση. Δεν ξέρω γιατί όπως σας είπα εγώ είμαι δύγλωσση. Και εν πάση περιπτώση αν κάποιος συνατήσει αυτά τα προβλήματα είναι υποχρέωσή του να επιμορφώσει τον εαυτό του για να δικαιολογήσει τον τίτλο του και τα λεφτά των φορολογούμενων και των γονιών.

Πόσοι ξενόγλωσσοι συνάδελφοι περνούν από σεμινάρια κάθε χρόνο, ενημερώνονται για καινούργιες εκδόσεις και διαβάζουν ξένο τύπο και λογοτεχνία ή παρακολουθούν τα έργα χωρίς του υπότιτλους; Σε αυτό έχει δίκιο η δασκάλα μας! Η επιστήμη θέλει όχι μόνο υπόβαθρο αλλά και συνεχή επιμόρφωση. Αλλιώς γιατρός είσαι, δικηγόρος είσαι, εκπαιδευτικός είσαι, λογιστής είσαι οικονομολόγος είσαι .... έχεις αποτύχει.

Αλλά είπαμε θίγονται συμφέροντα πολλά γιατί πολύς κόσμος ακόμα και εκπαιδευτικοί ζουν από την παραπαιδεία και άλλωστε στη χώρα μας ό,τι δηλώσεις είσαι.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

# 23 στις 11/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για να μην υπάρξει παρεξήγηση: εγώ δεν μίλησα για την ορθογραφία.

# 24 στις 11/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

προς εδυψατορ

μιας και αναφερεις το θεμα της ορθογραφιας θα ηθελα να το συζητησουμε λιγο
μπορω να δικαιολογησω ορθογραφικα λαθη σε οποιονδηποτε εκτος απο τα ατομα τα οποια εμπλεκονται στην εκπαιδευση
ανθρωπος που μπαινει στην ταξη να διδαξει οποιοδηποτε αντικειμενο οφειλει να γνωριζει καλα τη γλωσσα
δεν μπορω να δεχτω καμια δικαιολογια επι του θεματος
η γλωσσα μας ειναι πλουσια και καθε μερα τη φτωχαινουμε γιατι της αφαιρουμε ενα ενα τα επι μερους στοιχεια της

ο λογος γενικα ειναι επικοινωνια
η εκθεση ειναι ο τροπος εκμαθησης του γραπτου λογου
ναι το παιδαγωγικο ινστιντουτο λεει να μη διορθωνονται τα λαθη στην εκθεση
επισης λεει οτι κατα τη διορθωση των εκθεσεων γινεται αποδελτιωση των λαθων και εφοσον συντρεχει λογος οφειλει ο δασκαλος να βρει χρονο για επανορθωτικη διδασκαλια
αυτα ισχυουν στο δημοτικο και φανταζομαι πως κατι αναλογο ισχυει με τα φιλολογικα μαθηματα στη δευτεροβαθμια
δηλαδη ο φιλολογος μπορει να μη διορθωνει τα λαθη στις εκθεσεις αλλα πρεπει να κραταει σημειωσεις για να δει ποια λαθη γινονται συχνα και να βρισκει το χρονο να ξαναδιδαξει καποιους κανονες στην ωρα της νεοελληνικης γλωσσας

οσο για τα λεξικα οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο να τα εχουμε παντα μαζι μας και να τα χρησιμοποιουμε ανα πασα ωρα και στιγμη
ενα κειμενο πρεπει να ειναι σωστο οχι μονο συντακτικα αλλα και γραμματικα

κι ας ερθουμε στις περιβοητες οδηγιες του υπουργειου
να σε ενημερωσω οτι με καθε αλλαγη κυβερνησης και υπουργου αλλαζει και ο προεδρος του παιδαγωγικου ινστιντουτου καθως επισης και τα μελη
δεν ειναι ευαγγελιο οι οδηγιες τους λοιπον γιατι αλλαζουν και αυτες συνεχως
και ενα τελευταιο για να το εχεις υποψην σου
οι κυριοι αυτοι που στελνουν τις οδηγιες συνηθως δεν εχουν διδακτικη πειρα
κοινως δεν εχουν μπει ποτε σε ταξη για να γνωριζουν απο προσωπικη πειρα τι ειναι σωστο και τι οχι

θα κλεισω με μια ερωτηση
πως αντιμετωπιζεις τα ορθογραφικα λαθη των μαθητων σου στη γλωσσα που τους διδασκεις?
θεωρεις οτι δεν χρειαζεται να μαθουν την ορθογραφια της ξενης γλωσσας?

Υ.Γ. νομιζω οτι η γαλλιδουλα μιλουσε για την ελληνικη γλωσσα μεσα στη σχολη

σημειωνω μονο πως ο σκοπος μου ειναι η ανταλλαγη αποψεων και δεν θελω να παρεις τιποτα προσωπικα
ας φροντισουμε να κερδισουμε απο μια τετοια συζητηση και οχι να την οδηγησουμε σε αντιπαραθεση

φιλικα
Αλεκα

daskala

# 25 στις 11/10/2004
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 630

Παράθεση:
Originally posted by feggarontimeni
μιας και αναφερεις το θεμα της ορθογραφιας θα ηθελα να το συζητησουμε λιγο
μπορω να δικαιολογησω ορθογραφικα λαθη σε οποιονδηποτε εκτος απο τα ατομα τα οποια εμπλεκονται στην εκπαιδευση
ανθρωπος που μπαινει στην ταξη να διδαξει οποιοδηποτε αντικειμενο οφειλει να γνωριζει καλα τη γλωσσα
δεν μπορω να δεχτω καμια δικαιολογια επι του θεματος
η γλωσσα μας ειναι πλουσια και καθε μερα τη φτωχαινουμε γιατι της αφαιρουμε ενα ενα τα επι μερους στοιχεια της

ο λογος γενικα ειναι επικοινωνια
η εκθεση ειναι ο τροπος εκμαθησης του γραπτου λογου
ναι το παιδαγωγικο ινστιντουτο λεει να μη διορθωνονται τα λαθη στην εκθεση
επισης λεει οτι κατα τη διορθωση των εκθεσεων γινεται αποδελτιωση των λαθων και εφοσον συντρεχει λογος οφειλει ο δασκαλος να βρει χρονο για επανορθωτικη διδασκαλια
αυτα ισχυουν στο δημοτικο και φανταζομαι πως κατι αναλογο ισχυει με τα φιλολογικα μαθηματα στη δευτεροβαθμια
δηλαδη ο φιλολογος μπορει να μη διορθωνει τα λαθη στις εκθεσεις αλλα πρεπει να κραταει σημειωσεις για να δει ποια λαθη γινονται συχνα και να βρισκει το χρονο να ξαναδιδαξει καποιους κανονες στην ωρα της νεοελληνικης γλωσσας

οσο για τα λεξικα οπως καταλαβαινεις ειναι δυσκολο να τα εχουμε παντα μαζι μας και να τα χρησιμοποιουμε ανα πασα ωρα και στιγμη
ενα κειμενο πρεπει να ειναι σωστο οχι μονο συντακτικα αλλα και γραμματικα

κι ας ερθουμε στις περιβοητες οδηγιες του υπουργειου
να σε ενημερωσω οτι με καθε αλλαγη κυβερνησης και υπουργου αλλαζει και ο προεδρος του παιδαγωγικου ινστιντουτου καθως επισης και τα μελη
δεν ειναι ευαγγελιο οι οδηγιες τους λοιπον γιατι αλλαζουν και αυτες συνεχως
και ενα τελευταιο για να το εχεις υποψην σου
οι κυριοι αυτοι που στελνουν τις οδηγιες συνηθως δεν εχουν διδακτικη πειρα
κοινως δεν εχουν μπει ποτε σε ταξη για να γνωριζουν απο προσωπικη πειρα τι ειναι σωστο και τι οχι

Συμφωνώ με τα παραπάνω και απλά συμπληρώνω ότι η ορθογραφία είναι πολύ σημαντική και ομορφαίνει την ελληνική γλώσσα. Τόσες ομόηχες λέξεις πώς θα ξεχώριζαν αν δεν υπήρχαν οι ορθογραφικές διαφορές; Όσον αφορά την έκθεση σταματήσαμε να επικεντρωνόμαστε στα ορθογραφικά λάθη για να αφήσουμε το μαθητή να εκφραστεί καλύτερα και να μη σταματάει συνεχώς για να σκεφτεί την ορθογραφία. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν τα διορθώνουμε αργότερα μαζί με το παιδί. Απλά ο κυρίαρχος στόχος είναι η γραπτή έκφραση και η δομημένη και ορθή συντακτικά έκθεση. Έπειτα είναι η ενθάρρυνση του παιδιού στο να μη βλέπει την έκθεσή του σημειωμένη παντού με στυλό(ακόμα κι αν είναι μπλε χρώματος) και τέλος είναι η ορθογραφία.

Ανέφερες τα σχέδια διδασκαλίας. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάω να διδάξω το οτιδήποτε χωρίς να έχω κάνει σχέδιο διδασκαλίας και να έχω προβλέψει το οτιδήποτε θα μπορούσε να συμβεί. Οι γενικοί σκοποί, οι στόχοι, η προσφορά νέας μάθησης, η μεθοδος διδασκάλίας, ακόμα και η διάταξη των θρανίων αποτελούν το άλφα και το ωμέγα της κάθε διδασκαλίας μου. Όταν το ανέφερα στους καθηγητές των ειδικοτήτων με κοίταξαν ξαφνιασμένοι σα να το άκουγαν για πρώτη φορά. Και το άκουγαν για πρώτη φορά. Δυστυχώς τα παιδαγωγικά μαθήματα μέσα από αυτά που έχω δει και ακούσει δεν είναι υποχρεωτικά στους καθηγητές. Ίσως τώρα με την προσφορά εργασίας από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση μέσω των ολοήμερων σχολείων να έχουν αλλάξει τα πράγματα. Δε συνηθίζω να λέω κάτι που δεν υφίσταται και δε μου το έχουν πει άνθρωποι του κλάδου σου.

Όσον αφορά το φωτοτυπικό που ανέφερες θα το πάρω ότι καιρός κι αν έρθει. Όπως και όλα τα υπόλοιπα εργαλεία που κατάφερα να αντικαταστήσω στο σχολείο μου.

Ο Σέντινελ έχει δίκιο για ορισμένα από τα άτομα που καταφέρνουν να περάσουν και να βγουν από το πανεπιστήμιο και που σε κάνουν να αναρωτιέσαι πως έγινε αυτό. Εμένα η πρώτη έκπληξη μου συνέβη όταν έδινα εξετάσεις στον Ασέπ και άκουσα τα απίστευτα. Να σημειωθεί ότι έδωσα χωρίς να έχω διαβάσει αλλά ήμουν πολύ φρέσκια από το πανεπιστήμιο και κατέχω πλήρη γνώση των θετικών μαθημάτων. Απογοητεύτηκα και απόρησα όταν βγήκα έξω από την αίθουσα και με ρωτούσαν συνάδελφοι μεγαλύτερη σε ηλικία από μένα για το πως έκανα τα κλάσματα ισοδύναμα και πως κατάφερα να κάνω τον αναλυτικό πολλαπλασιασμό και να βρω τις διαστάσεις του ορθογωνίου παραλληλεπιπέδου. Μία από τις ερωτήσεις ήταν αν ο όγκος ενός ορθογωνίου παραλληλεπιπέδου είναι 24 κυβικά μέτρα ποιες είναι οι πιθανές διαστάσεις του; Έπρεπε να δώσουμε έξι δυνατές απαντήσεις. Τη μονάδα, το ένα μέτρο δηλαδή κανείς δεν το έδωσε σαν πιθανή διάσταση και όλοι απορούσαν για τις έξι απαντήσεις καθώς μπόρεσαν να βρουν μόνο τέσσερις.

Για το που βαδίζουμε δε γνωρίζω, ούτε υπαινίσσομαι ότι γνωρίζω τα πάντα και είμαι από τις καλύτερες. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι κάθε μέρα διαβάζω για να παραδώσω το επόμενο μάθημα. Όχι γιατί δεν το ξέρω αλλά γιατί θέλω να είμαι σίγουρη. Γιατί θεωρώ ότι η ευθύνη μου είναι μεγάλη και πρέπει να τη σεβαστώ και να ανταποκριθώ σε αυτή. Πολλοί συνάδελφοι με έχουν πει αυστηρή στη δουλειά μου γιατί τους διόρθωσα όταν για παράδειγμα έγραψαν στον πίνακα τον Οκτώβριο με μ. Θεωρώ ότι έτσι πρέπει να γίνεται γιατί ένας γράφει αλλά είκοσι μαθαίνουν. Ή όταν κάποιος χαρακτήρισε το Θωμά ένα παιδί με νοητική ανεπάρκεια σε ένα κείμενο του Ανθολογίου της Ε΄και ΣΤ΄ δημοτικού σαν παιδί με αρρώστια στο μυαλό. Αρρώστια στο μυαλό; Γουάου!!!

Μακάρι όλοι οι καθηγητές των αγγλικών που διδασκουν στα ολοήμερα να σκέφτονταν σαν εσένα. Δυστυχώς όμως αυτό δεν ισχύει. Όπως είχες αναφέρει κάπου αλλού ότι οι γονείς θεωρούν το ολοήμερο σαν baby sitting έτσι το θεωρούν και κάποιοι συνάδελφοι. Στο χέρι του καθενός είναι να αλλάξει τη νοοτροπία αυτή με τη σωστή δουλειά που θα προσφέρει και το συναγωνισμό που θα δημιουργήσει μεταξύ των συναδέλφων.
κι όταν δεν πεθαίνουμε πια ο ένας για τον άλλο, είμαστε κιόλας νεκροί!

educator

# 26 στις 11/10/2004
author

Συγνώμη συναδέλφισσες αλλά ακολουθώ την επικοινωνιακή μεθοδολογία!!!

1. Η μητιρική γλώσσα των μαθητών στα ξενόγλωσσα είναι βοηθητική μόνο στα χαμηλά επίπεδα. Και όταν ακολουθείς τη μαθητική και επικοινωνιακή μεθοδολογία δεν κολλάς στα βοηθητικά γιατί ο στόχος σου είναι άλλος.

2. Κατά τους μεγάλους Διδακτικολόγους και δεν παραθέτω ονόματα αλλά μπορώ να σας δώσω κατ ιδίαν στοιχεία και διευθύνσεις η ορθογραφία όταν ο στόχος μας είναι η επικοινωνία δεν μας πειράζει. Εσείς όταν σας στέλνουν μηνύματα στο κινητό ανορθόγραφα τα στέλνετε πίσω διορθωμένα. Με τα γράμματα και τα καρτ ποστάλ. Σε ένα φιλικό γράμμα δεν διορθώνουμε ορθογραφικά ενώ σε ένα επίσημο τα διορθώνουμε (και απευθύνομαι στη συνάδελφο γαλλίδα η οποία θα διδάσκει και φιλικό και επίσημο γράμμα στα παιδιά της).

3. Μην δέχεσαι αγαπητή γαλλιδούλα μου καμία δικαιολογία δικαίωμά σου. Ούτως ή άλλως δέχονται οι πανεπιστημιακοί του Αριστοτελείου που έχει και την έδρα των ξενόγλωσσων διδακτικολόγων και έχει βγάλει τα μεγαλύτερα ονόματα στην Ελληνική εκπαίδευση. Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν τους εμπιστεύεσαι και γιατί αγχώνεις τα παιδιά σου με εκατό πράγματα την φορά. Ένας ένας οι στόχοι όπως αν μία άγνωστη λέξη έχει δύο και τρεις ερμηνίες τη φορά δεν τις δίνουμε όλες αλλά αυτή που συναντήσαμε. Δεν τα βγάζω από την κοιλιά μου αυτά το καλοκαίρι παρακολούθησα σεμινάριο Ειδικής Διδακτικής των Ξένων γλωσσών από πανεπιστημιακό του Αριστοτελείου που έχει τελειώσει.

Δεν θα σου απαντούσα (και δεν θα χρησιμοποιούσα τις γνώσεις μου στη διδακτική από σεβασμό στη συναδελφικότητα και μόνο) αν δεν με πρόσβαλε όχι το ύφος σου αλλά η ευκολία σου να ξεγράψεις μεγάλα ονόματα του χώρου μας και μεθοδολογίες που έχουν δοκιμαστεί με επιτυχία τουλάχιστον στο Βρετανικό σύστημα που δυστυχώς ή ευτυχώς είναι πρωτοπόρο. Ζητώ συγνώμη που δεν συγκάτησα το ευατό μου σε κάποιο επίπεδο. Πάντως σε σέβομαι όπως και όλους τους συναδέλφους γιατί είμαι στο επάγγελμα κοντά την 15ετία και ξέρω τί τραβάμε και τί περνάμε (δυστυχώς όμως κάποιοι δεν το αισθάνονται).
3. Η ανορθογραφία είναι αναγνωρισμένη μορφή δυσλεξίας. Οπότε είναι σημαντικό εκπαιδευτικό λάθος να καταδικάζουμε τον ανορθόγραφο από τη στιγμή μάλιστα που έχει ενηλικιωθεί και δεν διορθώνεται.

Και όλα αυτά δεν τα χρησιμοποιώ ως δικαιολογίες για τον εαυτό μου γιατί υπάρχουν στη διεθνή βιβλιογραφία ούτως ή άλλως και γιατί θα ήταν ανόητο να προσπαθήσω να πείσω κανένα για το άτομό μου. Τα λέω γιατί έχω γνωρίσει τον καλύτερο εκπαιδευτικό ever ο οποίος κατά σύμπτωση ήταν μαθηματικός και με βοήθησε πολύ στη ζωή μου αλλά ανορθόγραφος. Και εγώ τον θεωρώ όχι μόνο εκπαιδευτικό αλλά και μεγάλο δάσκαλο για όλους μας!!!!

Καλή μου συνάδελφε δασκάλα σε ευχαριστώ που αναγνωρίζεις το μεράκι μου και τον αγώνα μου για καλυτέρευση. Αν καταφέρω και διοριστώ μέσω ΑΣΕΠ πραγματικά θα ήθελα να έρθω στο σχολείο σου και να σε έχω διευθύντρια για να παλέψουμε μαζί. Δεν το λέω ψέματα καλή μου σε θαυμάζω και είσαι από τους λίγους που γνωρίζουν πολλά στα Παιδαγωγικά (το έχω τσεκάρει στις απαντήσεις σου).

Sentinel θα το πω άλλη μία φορά μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις και ας μην συμφωνούμε. Οπότε μην μου αγχώνεσαι!!!!
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

educator

# 27 στις 12/10/2004
author
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΤΕ.................

Χα Χα Χα! Για να ελαφρύνω την ατμόσφαιρα.......
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε