Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μια ιδιαιτερα ενδιαφερουσα αποψη για τις Μοντερνες Δουλειες

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Nicks_Re_Loaded

# 21 στις 26/11/2004
author
Ανδρας / 54 / Σε σχέση
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 740
'Aρεσαν+: 0%
Καίριο και "απόλυτο" το άρθρο που παρέθεσες Μυρτώ, συμπυκνώνει σπασμωδικές εκφράσεις και απόψεις που δίνονται κατά καιρούς από εμάς, τα θύματα ενός μεταλλαγμένου υστερικού δυτικογενούς εργασιακού πατέντου, που κουβαλάει και την εκδικητική μανία από την παγκόσμια κατατρόπωση κάθε αριστερίζουσας παραδοχής, όταν η κατάρρευση της "κεφαλής" ήταν παταγώδης και εν' όσο η συλλογική-συνδικαλιστική λογική έχει διαφθαρεί και ξεπουληθεί περιφερειακά.
Ο just a man έπιασε το θέμα εξαιρετικά.
Συμφωνώ με κάθε τοποθέτηση του.
Προσθέτω απλά την προσωπική μου αίσθηση για εγρήγορση, μιας και τα γεγονότα προλαβαίνουν κάθε ανάλυση κι' εκτίμηση, όσο εύστοχη και αν είναι.

Και η δική μου εκτίμηση λέει πως η Ελλάδα σύντομα θα αποτελεί ένα διαμετακομιστικό κέντρο πάσης φύσεως αγαθών από την μία, και ένα κέντρο παροχής πάσης φύσεως υπηρεσιών οίκοθεν από την άλλη.
Μια πραγματικότητα που είτε μας αρέσει είτε όχι, θα την υποστούμε και θα εναρμονιστούμε μ' αυτήν.
Επιστήμονες παροχείς υπηρεσιών λοιπόν, σε αποτέλεσμα της εξωφρενικής ανισορροπίας του ισοζυγίου παραγωγής κατανάλωσης (σε βάρος της παραγωγής φυσικά).
Μια πραγματικότητα που μπορεί να φαίνεται οδυνηρή (λαμβάνοντας υπ' όψη και το άρθρο, με την γλαφυρή περιγραφή του γενικού χαρακτήρα ενός αποπροσανατολισμένου και παραμυθιασμένου εργατικού δυναμικού), όμως δεν πρέπει τελικώς να είναι.

# 22 στις 26/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Έχω μείνει άφωνος...
*****Στις σύγχρονες επιχειρήσεις η εργασιακή σκλαβιά επανήλθε λουστραρισμένη, αλλά εξίσου εξοντωτική. Η μοίρα του σπουδασμένου εργαζόμενου είναι δυσμενέστερη από του αγράμματου εργάτη. *****

Το οποίο σημαίνει πως η μοίρα του γιάπη που εργάζεται με το κλιματιστικό να δουλεύει με χίλια, χειμώνα - καλοκαίρι, είναι δυσμενέστερη από τη μοίρα του εργάτη που σκάβει με 37 υπό σκιά ή του οικοδόμου που εργάζεται μέσα στο καταχείμωνο? Μήπως εκείνος που πιάνει δουλειά στις 8 ή τις 9, περνάει πιο άσχημα από εκείνον που πρέπει να δώσει το παρών στις 7? Μήπως συγκρίνονται οι κάλοι στα δάχτυλα (από το χτύπημα στο πληκτρολόγιο) με τους αφόρητους πόνους στη μέση και τα σακατεμένα χέρια και πόδια?

*****Ο πραγματικός πλούτος της χώρας παράγεται στο χωράφι και στο εργοστάσιο· γι' αυτό οι αγρότες και οι εργάτες δεν διανοήθηκαν ποτέ να επικαλεστούν κάποια νεφελώδη ιδεολογήματα για τη δουλειά τους.

Η προσφορά τους είναι αυταπόδεικτη. *****

Εδώ έχουμε να κάνουμε με μια επιλογή του κυρίου Χαριτόπουλου. Άλλος πιστεύει πως ο Smith έχει πει την αλήθεια, άλλος την βρίσκει στα λόγια του Marx. Άλλοι πάλι (ανάμεσά τους και εγώ), πιστεύουν πως η αλήθεια βρίσκεται κάπου ανάμεσα. Επιτρέψτε μου, βέβαια, να αμφιβάλω αν ο κύριος Χαριτόπουλος έχει διαβάσει ποτέ Smith και Marx. Οπότε, και η επιλογή του τίθεται υπό αμφισβήτηση. Όσο για την "προσφορά τους", ναι, είναι αυταπόδεικτη με τον ίδιο τρόπο που είναι αυταπόδεικτη και η προσφορά του πωλητή που κλείνει συμφωνίες που αποφέρουν εκατομμύρια. Ή μήπως όχι?

*****Αντιθέτως, οι απασχολούμενοι στον τριτογενή τομέα των υπηρεσιών, δεν αρκούνται στην υψηλότερη αμοιβή που εισπράττουν· αγωνιούν να δώσουν και ανώτερο νόημα σ' αυτό που κάνουν. *****

Εδώ ο κύριος Χαριτόπουλος μπερδεύει την παροχή υπηρεσιών με τον τριτογενή τομέα παραγωγής.

*****Το επάγγελμα έγινε ιδεολογία. *****

Α ναι? Και το εργάτη πολέμα, σου πίνουνε το αίμα, τι είναι? Δεν είναι ιδεολογία?????

*****Ο καλώς εννοούμενος επικερδής χαρακτήρας του αποσιωπάται συστηματικά και προβάλλεται κατά κόρον σαν ζωτική ωφέλεια για το κοινωνικό σύνολο. Οι χρηματιστές κόπτονται για την "ανάπτυξη", οι διαφημιστές μοχθούν για την "επικοινωνία", οι ασφαλιστές χτίζουν την "ασφαλιστική συνείδηση" κ.ο.κ.

Εξ ου και το καταγέλαστο ορισμένων, ότι ασκούν λειτούργημα. *****

Δεν έχω ακούσει ποτέ εκπρόσωπο μιας από τις συγκεκριμένες ομάδες να λέει πως ασκεί λειτούργημα. Εσείς?

*****Η κοινωνία, που διευθύνεται από τους εγγράμματους, έχει περί πολλού αυτά τα επαγγέλματα και περιφρονεί εξόφθαλμα τον αγρότη και τον εργάτη. Απόδειξη, ότι τους αμοίβει με τα χαμηλότερα των εισοδημάτων και τους επιφυλάσσει πενιχρές συντάξεις και ανεπαρκέστατη υγειονομική περίθαλψη.

Ουδείς ζηλεύει τη μοίρα τους.*****

Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι και ο κύριος Χαριτόπουλος δεν είναι και τόσο καλά ενημερωμένος σχετικά με ασφαλιστικά θέματα. Μισή αλήθεια, δεν σημαίνει αλήθεια.

*****Οι νέοι ονειρεύονται να σπουδάσουν για να κάνουν καριέρα σε κάποια από τις μοντέρνες και αστραφτερές δουλειές. Αυτές έχουν πέραση· προσφέρουν υψηλές αμοιβές και απείρως υψηλότερο κοινωνικό στάτους.

Δεν υποψιάζονται καν πως η καριέρα είναι η δική τους κοιλάδα των δακρύων.*****

Θα μου επιτρέψετε να πω πως κοιλάδα (ή μάλλον κάμπος) των δακρύων είναι ο κάμπος, στον οποίο βρίσκεται το χωριό της μητέρας μου. Με 2 ποτάμια ακριβώς δίπλα από το χωριό, καλοκαίρι του 2000, οι άνθρωποι έκλαιγαν επειδή είχε να βρέξει μήνες, τα ποτάμια είχαν σχεδόν στερέψει και τα σπαρτά τους κόντευαν να ξεραθούν. Μήπως ο κύριος Χαριτόπουλος ζηλεύει μια τέτοια ζωή? Μήπως ζηλεύει τη λάσπη? Μήπως ζηλεύει το χαλάζι? Μήπως ζηλεύει την πάχνη? Μήπως ζηλεύει τον παγετό? Μήπως ζηλεύει τα φίδια? Μήπως ζηλεύει το ξενύχτι στο χωράφι για το πότισμα?

*****Για να πετύχεις σ' αυτές τις δουλειές, το παν είναι να ξέρεις να πουλάς τον εαυτό σου. Να είσαι αυτό που επιθυμεί ο άλλος να είσαι. Αλλού σε θέλουν τολμηρό και επιθετικό και αλλού μετρημένο και αξιόπιστο. Οι απαιτήσεις αλλάζουν ανάλογα με τον κλάδο· άλλο σέιλς κι άλλο φαϊνάνς. Αυτή την κωμωδία του αγκρέσιβ ή του ριλάιαμπλ, δεν θα σταματήσεις ποτέ να την παίζεις· αυτή θα σε κρατάει στη δουλειά. *****

Για να πετύχεις σ'αυτές τις δουλειές, όπως και σε ΟΛΕΣ τις δουλειές, το παν είναι να είσαι συνεπής.

*****Επίσης, από τη μέρα που θα εισέλθεις σε κάποιον κλάδο, θα πρέπει να ασπαστείς και τις ιδεοληψίες του· σαν να μυείσαι σε θρησκευτική αίρεση.

Ο κλάδος υπεράνω όλων. *****

Επαναλαμβάνω: εργάτη πολέμα, σου πίνουνε το αίμα.

*****Είναι ο ιερός δεσμός που προστατεύει και ανυψώνει τα μέλη του, ασχέτως των εσωτερικών ανταγωνισμών. Με αυτή τη συντεχνιακή αντίληψη της χειρίστης μορφής οι "συνάδελφοι" θωρακίζουν την επαγγελματική τους ιδιότητα και διεκδικούν από την κοινωνία διαρκώς και νέα προνόμια.

Το πλέον ψυχοφθόρο για τον εργαζόμενο είναι πως πρέπει να δίνει κάθε μέρα εξετάσεις. Τα σύγχρονα επαγγέλματα έχουν υψηλό βαθμό ανασφάλειας σε σχέση με τα παραδοσιακά. Και απείρως σκληρότερο ανταγωνισμό· τόσο εξωτερικό, από άλλες ομοειδείς εταιρείες, όσο και εσωτερικό, από άλλους καπάτσους που εποφθαλμιούν την ίδια θέση. Ακόμη και το υψηλόβαθμο στέλεχος δεν αισθάνεται σιγουριά· πάει ένα πρωί, και χωρίς καμία προειδοποίηση βρίσκει το γραφείο του στον διάδρομο. *****

Νομίζω πως εδώ ο κύριος Χαριτόπουλος φάσκει και αντιφάσκει.

*****Μαζί με την είσοδο στην αγορά εργασίας των νέων επαγγελμάτων εισήχθη και η δυτική νοοτροπία του ολοκληρωτικά αφοσιωμένου στη δουλειά του προτεστάντη. Ο χρόνος που αφιερώνουν οι υπάλληλοι στην εταιρεία είναι τρομαχτικός.*****

Μήπως ο χρόνος που αφιερώνουν οι εργάτες στην εταιρία, δεν είναι????

*****Στις σύγχρονες επιχειρήσεις η εργασιακή σκλαβιά επανήλθε λουστραρισμένη, αλλά εξίσου εξοντωτική. Η μοίρα του σπουδασμένου εργαζόμενου είναι δυσμενέστερη από του αγράμματου εργάτη. *****

Στις παλαιού τύπου επιχειρήσεις, στη φάμπρικα, δεν επανήλθε - ήταν πάντα εκεί. Και παραμένει.

*****Το καθορισμένο ωράριο θεωρείται παρωχημένη αντίληψη, και η αμοιβή για υπερωρίες είναι αδιανόητη. Οι υπάλληλοι δουλεύουν εντυπωσιακά περισσότερες ώρες από τις προβλεπόμενες από τον νόμο, απασχολούνται Σαββατοκύριακα και αργίες χωρίς την ανάλογη αμοιβή.

Τα εξοντωτικά 12ωρα και 14ωρα δουλειάς είναι νον στοπ. Η μεσημβρινή σιέστα έχει τεθεί πλέον και στη χώρα μας υπό διωγμόν· κατάντησε μομφή. Λένε "αυτός κοιμάται μεσημέρι" εννοώντας πως είναι εκτός πνεύματος· εν ολίγοις ακατάλληλος.*****

Τι θέλει να μας πει ο κύριος Χαριτόπουλος? Πως το ίδιο ακριβώς δεν συμβαίνει με τους εργάτες? Ας είμαστε σοβαροί, επιτέλους.

*****(Αν οι επιστήμονες μπορούσαν να καταθέσουν δημοσίως για τις ευεργετικές ιδιότητες του μεσημβρινού ύπνου, θα είχε καταρρεύσει προ πολλού το δυτικό εργασιακό μοντέλο. Ο ύπνος του μεσημεριού είναι βάλσαμο για την ψυχική και τη σωματική μας υγεία και, εννοείται, συμβάλλει καίρια στη μακροβιότητα. Είναι κατά πολύ πιο απαραίτητος και ζωογόνος από όλες τις "χελθ" βιταμίνες, τα "σπα" και τις λοιπές τεχνικές στήριξης του ανθρώπινου οργανισμού.)*****

Φαντάσου λοιπόν όλους εκείνους τους εργάτες, τους "προνομιούχους", όπως αφήνει να καταλάβουμε ο κύριος Χαριτόπουλος, που δεν ξέρουν από χελθ βιταμίνες και σπα. Και από μεσημεριανό ύπνο, ε? Έχουν λιώσει στον ύπνο τα άτομα!!!

*****Ο ευπρεπής μισθός και ίσως κάποιο ετήσιο μπόνους που παρέχουν οι εταιρείες στα μοντέρνα εργατόσκυλα δεν αντισταθμίζουν τις ατελείωτες ώρες πρόσθετης δουλειάς.*****

Αμ, κύριε Χαριτόπουλε, που να δείτε τον ευπρεπή μισθό του εργάτη στα ναυπηγεία. Ο γιάπης πηγαίνει στη δουλειά του με Yaris και ο εργάτης με Mercedes. Και επιπλέον, ο εργάτης φεύγει με το που θα τελειώσει το οκτάωρό του.

*****Γι' αυτό υπάρχουν συνήθως και κάποιες έξτρα παροχές κολακείας· το ωραίο γραφείο (με παράθυρο ή όχι, ανάλογα με τη θέση σου στην ιεραρχία της επιχείρησης) και κάποιοι φανταχτεροί τίτλοι, που ουσιαστικά δεν σημαίνουν τίποτα. Προβιβάζεσαι σε εξέκιουτιβ, σίνιορ εξέκιουτιβ, κορντινέιτορ, σουπερβάιζορ, νταϊρέκτορ, βάις πρέζιντεντ, τσιφ, μέλος του εξέκιουτιβ μπορντ και άλλα του σωρού και χωρίς νόημα. *****

Ας γίνει λοιπόν ο κύριος Χαριτόπουλος οικοδόμος, να δουλεύει επάνω σε μια φανταχτερή σκαλωσιά, με 8 μποφόρ.

*****Η μακροβιότητα της καριέρας σε μια σύγχρονη εταιρεία κρίνεται από δύο βασικά στοιχεία: την όλο και μεγαλύτερη "τρέλα" για δουλειά και το λόγιαλτι (την πιστότητα) στην εταιρεία και στους στόχους της. *****

Συνέπεια, κύριε Χαριτόπουλε. Συνέπεια.

*****Επίσης, είναι απαραίτητο να συμμεριστείς κάποιες νέες "αξίες". Όπως το σχιζοφρενικό "άλλο δουλειά κι άλλο φιλία", λες κι ο άνθρωπος μπορεί να κάνει αναστολή αισθημάτων. Ή το δόγμα ότι με κάθε θυσία πρέπει να φέρεις σε πέρας τη δουλειά που σου ανέθεσαν. *****

Τι λέτε ρε παιδιά? Μάλλον ο καλύτερός μου φίλος ΔΕΝ είναι τελικά φίλος.

*****Όλα αυτά καλύπτονται με την πρόστυχη στρεψοδικία του σωστού "επαγγελματία". Που σημαίνει ότι, προκειμένου να γίνει η δουλειά σου, όλα επιτρέπονται· η δουλειά προηγείται κάθε ανθρώπινου αισθήματος· φιλία, αγάπη, δίκιο, κατανόηση είναι δευτερεύοντα.

Λένε "είμαι προφέσιοναλ" κι αυτό τα εξηγεί όλα.

Κι ο Αλ Καπόνε "προφέσιοναλ" ήτανε. *****

Κύριε Χαριτόπουλε, και ο αγρότης που τρώει ένα τετραγωνικό από το χωράφι του διπλανού του, προφέσιοναλ είναι.

*****Μάλιστα, οι νέοι επαγγελματίες διηγούνται εμφατικά το παράδειγμα του Ωνάση που φιλοξενούσε έναν φίλο του, επίσης εφοπλιστή, στη θαλαμηγό του. Ενώ έπαιζαν τάβλι, ο άλλος του αποκάλυψε χαρούμενος πως έδωσε εντολή αγοράς δύο πλοίων που μόλις είχαν βγει προς πώληση.

Ο Ωνάσης δεν φάνηκε να δίνει σημασία στην πληροφορία· συνέχισε το παιχνίδι, μα κάποια στιγμή σηκώθηκε να πάει στην τουαλέτα και άργησε λίγο. Όταν επέστρεψε, ξανάπιασε τα ζάρια και είπε χαμογελαστός στο φίλο του πως τα πλοία που του είχε αναφέρει τα αγόρασε μόλις πριν ένα λεπτό εκείνος.

Αυτόν τον κτηνώδη αμοραλισμό εννοούν όταν λένε "είμαι προφέσιοναλ". *****

Εγώ τώρα που στα 32 μου έμαθα αυτή την ιστορία από το κείμενο του κυρίου Χαριτόπουλου, τι να πω?

*****Δυστυχώς στην ίδια λούμπα έπεσαν και οι γυναίκες.

Μέχρι πρόσφατα δεν επιδείκνυαν την ολοκληρωτική αφοσίωση των αντρών στη δουλειά τους. Ως όντα πιο πολύπλοκα, αισθαντικά και ερωτικά, έδιναν μεγαλύτερη σημασία στα αισθήματα και στις χαρές της ζωής. *****

Κύριε Χαριτόπουλε, καλό θα ήταν να κάνατε μια βόλτα στα φασονατζίδικα. Στις βιοτεχνίες στις οποίες ράβονται τα σινιέ πουκάμισα που φοράτε, όταν σερφάρετε στο internet. Και θα βλέπατε τι σημαίνει ολοκληρωτική αφοσίωση. ΕΚΕΙ να δείτε χαρές της ζωής, με το σώμα σκυμμένο επί 8 ώρες.

*****Γι' αυτή την ανεξαρτησία τους η κοινωνία τις φιλοδώρησε εκδικητικά με σωρεία κατηγοριών· άπιστες, ελαφρόμυαλες, ανεύθυνες, γλωσσούδες κ.λπ. Η χαρά και ο ερωτισμός δεν συγχωρούνται στην παραγωγή. Τελευταίως μάλιστα, αν αποπειραθείς στη δουλειά ένα πονηρό αστείο, κάποιο υπονοούμενο, καραδοκεί η εξευτελιστική κατηγορία της "σεξουαλικής παρενόχλησης"..

Αυτό κι αν είναι ευνουχισμός· σημαίνει "όσοι περάσετε αυτή την πόρτα αφήστε έξω το φύλο σας". *****

Ώστε λοιπόν, αυτός είναι ο λόγος που η κοινωνία τις φιλοδώρησε όλες αυτές τις κατηγορίες? Δηλαδή, είχαμε γιάπηδες πριν από 2500 χρόνια? Ενδιαφέρουσα άποψη.

*****Οι γυναίκες, στην προσπάθειά τους να κατακτήσουν ένα ακόμη αντρικό οχυρό, γίνονται κι αυτές "προφέσιοναλ" θύματα. Τυπικές, σοβαρές, με πολυάσχολο ύφος, ασέξουαλ ντύσιμο, κάτι σκούρα ταγιέρ σαν αντρικά κουστούμια, λευκό πουκάμισο και απομίμηση γραβάτας.

Έσβησε το χαμόγελο, το σκέρτσο και το παιχνίδισμα, που τις έκαναν αξιολάτρευτες. Έχασαν το πλεονέκτημα της ζωής που είχαν έναντι των εξουθενωμένων από τη δουλειά αντρών. *****

Αμ που να δείτε τις αγρότισσες στο χωράφι, κύριε Χαριτόπουλε!!! Μες στο λιοπύρι, όλο σκέρτσο και νάζι είναι οι ατιμούλικες!!!

*****Ο Γκι Ντεμπόρ το έγραψε με συνταρακτική απλότητα: "Μόνο όσοι δεν δουλεύουν ζουν". *****

Η συνταρακτική απλότητα ενός πλούσιου τεμπελόσκυλου.

*****Στο πίσω μέρος του κεφαλιού μας όλοι ξέρουμε ότι στον κόσμο δεν ήρθαμε για να κάνουμε καριέρα, λεφτά και όνομα· ήρθαμε πρωτίστως για να ζήσουμε και, ει δυνατόν, να αφήσουμε αυτόν τον κόσμο λίγο καλύτερο απ' ό,τι τον βρήκαμε.

Αλλά δεν ζούμε. Κι αυτό μας τρελαίνει. *****

Να με συγχωρείτε κύριε Χαριτόπουλε, αλλά είμαι ερωτευμένος. Ζω. Εσείς?

*****"Το άγχος, το στρες, ο φόβος, η ντροπή, η περιφρόνηση, η επιθετικότητα, η θέληση της δύναμης γεννιούνται από μια καταπιεσμένη θέληση για ζωή". (Βάνεγκεμ)

Με την πιο κοινή λογική, όσες ώρες δουλεύεις, άλλες τόσες πρέπει να έχεις ελεύθερες για να χαρείς αυτά που έβγαλες.

Όμως ο νέος άνθρωπος σπαταλά όλο τον χρόνο του, την ευφυΐα, την εφευρετικότητα και τις εμπνεύσεις του υπέρ της καριέρας του και όχι της ζωής του. Ο ψυχισμός του μολύνεται από αυτό το δηλητηριώδες αλισβερίσι. Φυσικώ τω τρόπω, το εξέκιουτιβ τερατάκι γραφείου θα μεταφέρει μακάβρια το πάρε δώσε και στις προσωπικές του σχέσεις:

"Αυτά έκανα για σένα, περιμένω ανταπόδοση". *****

Έτσι είστε όλοι? Ειλικρινά, μετά από 3 μήνες στο forum, δεν περίμενα κάτι τέτοιο από κανέναν. Ειλικρινά παιδιά, λυπάμαι πάρα πολύ.

*****Μοιραία οι λαμπρές καριέρες είναι πυραμίδες που θεμελιώνονται πάνω σε προσωπικές και οικογενειακές τραγωδίες. *****

Και που να δείτε, κύριε Χαριτόπουλε, εκρήξεις σε αμπάρια πλοίων. Που να δείτε κεραυνό να χτυπάει αγρότη. Που να δείτε χειριστή εκσκαφέα να βουλιάζει και να θάβεται μέσα στο χώμα. Που να δείτε οικοδόμο να γλιστράει από τη σκαλωσιά και να τσακίζεται. ΕΚΕΙ να δείτε προσωπικές και οικογενειακές τραγωδίες. Μη σκούζετε, κύριε Χαριτόπουλε. Το στυλό σας (μου, μας), ΔΕΝ είναι φονικό όργανο και ΔΕΝ είναι επικίνδυνο για τη σωματική μας ακεραιότητα.
Να με συγχωρείτε, αλλά ο κύριος Χαριτόπουλος μου δίνει την εντύπωση πως δεν ξέρει τι του γίνεται. Ίσως η ζωή του να βρίσκεται σε αδιέξοδο. Ίσως να βρίσκεται στην κρίσιμη ηλικία που οι άντρες χάνουν τον μπούσουλα και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ίσως... ίσως! Πάντως, το πρόβλημά του βρίσκεται σίγουρα αλλού και όχι στην, γενικευμένη, άποψη πως τα σύγχρονα επαγγέλματα τον έχουν οδηγήσει σε μια τέτοια κατάσταση.

Και να θυμάστε: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΚΑΚΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.

(σε ένα σύντομο απογευματινό διάλειμμα από τη δουλειά του)

Sentinel

askitis

# 23 στις 28/11/2004
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 161

Αδιέξοδο?

Συμφωνώ με τους Just_a_man και Nicks_Re_Loaded. Τα φαινόμενα που περιγράφονται στον Χαριτόπουλο αλλά και σε άλλους φίλους που καταθέτουν την γνώμη τους στο φόρουμ είναι ΑΛΗΘΙΝΑ και αφορούν τον τομέα της παραγωγής αλλά και τον τομέα της προσφοράς υπηρεσιών.

Οι περισσότεροι όμως τα αντιμετωπίζουν επιφανειακά.
Βλέπουν τα αποτελέσματα, μοιρολογούν, κατακρίνουν την τύχη τους και τελικά ρίχνουν το φταίξιμο στους εαυτούς τους, στην οικογένεια τους, στα αφεντικά τους.

Αναρωτιέμαι που πήγε τελικά η αιτιοκρατική σκέψη των αρχαίων προγόνων, του Κάντ και των επιγόνων του?

Οι πραγματικές αιτίες δεν αναζητούνται, ίσως από φόβο, ίσως από άγνοια (ελλείψει παιδείας). Πιστεύω ότι αυτές βρίσκονται στο νεοφιλελεύθερο (οξύμωρο) αγγλοσαξωνικό πολιτικοοικονομικό σύστημα που έχει κυριαρχήσει πλανητικά. Αφέντες και δούλοι θα υπάρχουν όσο υπάρχει ελευθερία της αγοράς, αλλά όχι ελευθερία της συνείδησης. Όσο έχουμε κοινοβουλευτική δημοκρατία (αριστοκρατία, ολιγαρχία) και όχι πραγματική δημοκρατία των πολιτών. Όσο έχουμε κακίστης ποιότητας παιδεία που βγάζει αμόρφωτους και απαίδευτους πολίτες.

bianka

# 24 στις 4/12/2004
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895
ολα αυτα που περιγραφεις Μυρτω,τα βιωσα και τα απερριψα.δεν αντεξα αυτο το ρυθμο ζωης.ειχα καταντησει να ζω μονο για να δουλευω.ετσι αλλαξα τα παντα,παιρνοντας αρκετο ρισκο βεβαια.κι ευτυχως ολα πηγαν καλα.εχω ξεχασει σχεδον πως ειναι να δουλευεις για τετοιους ανθρωπους και να χρειαζεται καθημερινα να δινεις μαχες για να μπορεσεις να κρατησεις τη δουλεια σου.τραγικο!χανουμε τη ζωη μας!
πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

danhsman

# 25 στις 10/12/2004
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Ιωνία
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 16

χερομαι..το βρικαν και αλλοι...

ante kairos na ksipname etsi....na einai kala to palikari gia tin prospa8eia tou na mas anoiksei ta matia...ksereis ti lene oi palaioi??? o papa prota eulogi ta rasa tou kai meta tous allous...!!! xa xa xa ...elpizo kapote na kanoune ena kalo ntou oi argotes kai na pe8anoun tis peinas oloi autoi....(ax tous kaimenous tou kinezous lipame... :-(( ....)

MARMA89

# 26 στις 30/12/2004
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 871

Μυρτω μου ποσο δικιο εχεις!!!

Νομίζω πως στην δουλειά μου είμαι αρκετά ευσυνείδητη και πεισματάρα και τι μάυτο????
Πάντα έμενα στην απέξω επειδή δεν ήμουν στη κλίκα των manager κι ας ήταν οφθαλμοφανές οτι έτρεχα πανώ κάτω πανικόβλητη καθημερινά να εξυπηρετήσω τους πάντες,κι ας είχα οργανώτικες ικανότητες αυτοί προωθούσαν τα ατομά που τους εγλυφαν απο το πρωί εως το βράδυ και που τελοσπάντων ασχολόντουσαν με θέματα άσχετα της δουλειάς
Σαν πολυεθνικές εταιρείες που ηταν και επειδή τα παραρτήματα τους εδρευάν στην επαρχία όποτε γινόταν ΝΤΟΥ απο τους άνωθεν όλα ως δια μαγείας ήταν στις θέσεις τους,η υπεύθυνη πρόθυμη να εξυπηρετήσει και την πιο χαζοβιόλα πελατισσά που μέχρι εχθές την κοροίδευε ασύστολα και άλλα πολλά τέτοια εύτραπελα.
Ολο αυτό το θέαμα με έκανε να γελάω μέχρι δακρύων αλλά και να αηδιάζω μέρα με τη μέρα πιο πολύ.

Οτάν δε ερχόταν οι μέρες των bonus και του απολογισμού του τελευταίου 6μήνου η υπεύθυνη είχε το θράσσος να με ρωτήσει γιατί δεν έδειχνα πλέον το ζήλο που είχα στην αρχή.
Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφαλι,αγανάκτησα,σκεφτηκα να τα διαλύσω όλα και να σήκωθω να φύγω εκείνη τη στιγμή,αλλά κατι με κράτησε.
Εμεινά σ'αυτή τη δουλειά 3 χρόνια αλλά δεν μετανιώνω γιατί όλα αυτά που είδα με έκαναν πιο συνηδειτοποιημένη.
Σ'αυτά τα 3 χρόνια είδα σπίτια να διαλύονται λόγω του υπερβολικού φόρτου εργασίας,συνειδήσεις να αγοράζονται αλλά πάνω απ'όλα Η ΑΝΘΡΩΠΙΑ ΝΑ ΧΑΝΕΤΑΙ .....:
Μέσα σε όλο αυτό το πυκνό σκοτάδι.. ανάμεσα σε Θεούς και δαίμονες .. εγώ είμαι ο γλάρος... αν τα καταφέρω να με θυμάσαι ... αν όχι φέρε στο μυαλό σου ... την ομορφιά των φτερών μου... την ώρα που θα καίγονται..!!

Dardana

# 27 στις 2/2/2005
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Kαποτε νομιζα και γω...

..πως ηταν πολυ σημαντικο να βρω μια δουλεια σε μια μεγαλη πολυεθνικη εταιρεια με σωρεια απο..εξεκιουτιβς και διανοουμενους. Τη βρηκα αυτη τη δουλεια και την εζησα μεχρι το μεδουλι για μια 6ετια τουλαχιστον. Μιτινγκς, ταγιερακια, βαρυγδουποι τιτλοι (π.χ. senior assistant manager, sales executive, sales administrator, services manager, managing director, senior partner και λοιπες μλκς...), σεμιναρια, επαγγελματικα ταξιδια, 16ωρα εργασιας, φορτος, αγχος, δειπνα εργασιας, γευματα εργασιας , προθεσμιες, τα εφαγα στην μαπα και μπουκτησα. Αφου επαψα να εχω προσωπικη ζωη, αφου οι περισσοτεροι φιλοι μου ηταν και συναδελφοι, αφου οι τρανοι εργοδοτες μου εκμεταλλευτηκαν στο επακρο καθε δεξιοτητα, γνωση, πειρα, και αποθεμα που ειχα ως υπαλληλος ακομα και ως ανθρωπος, καταλαβα επιτελους οτι δεν ζουσα!! Αφου περασα λοιπον και μια ασθενεια ψυχοσωματικης μορφης, ειπα ενταξει, καλα περασαμε, ωρα να ζησουμε κιολας!
Δυστυχως δεν ειμαι εισοδηματιας για να καθομαι στο σπιτι και να ερχονται τα χρηματα, οποτε αλλαξα πορεια, βρηκα μια πιο...."συμβατικη" δουλεια, βρηκα το χρονο και τη διαθεση να ασχοληθω με μενα και τους ανθρωπους που αγαπω, κι αν βρω κι αλλη δουλεια με ακομα καλυτερο ωραριο, λιγοτερες ευθυνες και εστω λιγοτερη αμοιβη, χαλαλι, καλυτερα στο σπιτι να ξεσκ@τιζω παιδια, παρα εξεκιουτιβ και να φιλαω κ@λους..

openwind

# 28 στις 12/2/2005
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 18

καλο θεμα..πολλη συγχηση..

αλλο εγγραματος,αλλο διανοουμενος...αλλο συγχρονη δουλεια ,αλλο εργασια παροχης υπηρεσιων..κλπ..Η ΒΑΣΙΚΗ ΑΝΤΙΦΑΣΗ..παραμενει κ σημερα μεταξυ κεφαλαιου κ εργασιας(εργοδοτη κ εργαζομενου) κ οχι σωματικης εναντι πνευματικης εργασιας...αλλωστε η σωματικη εργασια ολο κ μετατρεπεται σε τεχνικη διαχειρισης ρομποτ μηχανων..Η ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ της παραγωγης δημιουργει περισσοτερη ανεργια,ριχνει την αξια των προιοντων οποτε στην διαδικασια της καταναλωσης εξαλειφεται το σερβις, η κ αυτο αυτοματοποιειται κ τυποποιειται κ ενσωματωνεται στο προιον πωλησης..με την πτωση του καπιταλιστικου κερδους(σαν ποσοστο στα προιοντα)οδηγουμαστε στην οικολογικη αδιαφορια,που η υπερβολη της μας φερνει πισω προιοντα πριν την τυποποιηση, που ονομαζονται οικολογικα κ περιπου τιμολογιουνται σε τριπλασιες τιμες απο τα μετταλαγμενα..ΑΡΑ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΜΑΣ(δηλ. οπως λενε οι γιατροι το 40% της ΥΓΕΙΑΣ μας)ειναι 3 φορες χαμηλοτερης αξιας ποιοτητας,σε σχεση με περιπου 100χρονια πριν..το ιδιο ισχυει κ με ολα τα προιοντα ,που σημερα δεν λειτουργουν για πανω απο 7 χρονια τα ηλεκ ειδη, πανω απο 10 τα αυτοκιν, πανω απο 30 τα σπιτια, με χρονο ζωης μειουμενο..προιοντα κ κεφαλαια εξαλειφονται η κινουνται ταχυτατα..με αποτελεσμα οι ανθρωποι ,ολο να τα κυνηγουν κ αυτα ολο να ξεφευγουν,δινοντας ομως μια παροδικη αισθηση ιδιοκτησια τους η το αισθημα του παροδικου πλουτισμου..ετσι ολοι αισθανονται οτι ειναι καλα, οτι ειναι πλουσιοι, ενω στην πραγματικοτητα βρισκονται σε ενα εικονικο κοσμο ευμαρειας κ ειναι βαθια αρρωστοι κ ισοποσα φτωχοι(κ σε χρηματα κ σε αξιες που εχουν απο καιρο προδωσει...κυνηγωντας το χρημα)η ΑΛΛΟΤΡΙΩΣΗ του ανθρωπου λοιπον βαθυτερη σε ολα τα επιπεδα..αυτο οδηγει σε μαζικη καταθλιψη..που αυτο γινεται κεκτημενο της σημερ. πραγματικοτητας..οπως κεκτημενα ειναι η σκληραδα, η πουτανια,η αδιαφορια,η κυνικοτητα ,η ιδιωτευση.....τελικα η ηλιθιοτητα..η επιστροφη στη ζωοδη κατασταση της ζουγκλας..η καταστροφη κ στο τελος η εξαλειψη των παντων...ΕΛΠΙΔΑ.. Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥ,ΤΟΥ ΣΥΝΕΠΗ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΤΟΥ,ΤΙΣ ΠΑΝΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΟΤΑΜΟΥΣ Κ ΘΑΛΑΣΣΑ!!! τερμα τα ονειρα...επιστροφη στην δουλεια μας τωρα...
Η ζωη ειναι μικρη,για να τη σπαταλαμε , σε ανουσια πραγματα η καταστασεις..Χαμογελαστε!!!

Antonios_Var

# 29 στις 8/6/2005
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Ο χαριτοπουλος στην ερωτική λογοτεχνία...

Ο άνεμος κουβάρι ή πας νεκρός δικαιωθήσεται. Πώς μια κακομαθημένη, εκκεντρική και ανόητη 40αρα αστή επιδιώκει με διάφορα τεχνάσματα φτηνού γυναικείου περιοδικού να ξελογιάσει τον αριστερό επαρχιώτη οππορτουνίστα, τον άντρα...Πώς η Λορίν που δεν θέλησε ποτέ να έχει σχέση με τα Ταμπούρια και την ενδοχώρα της Φθιώτιδας βρίσκεται τρελά ερωτευμένη με τον λεφτά-πετυχημένο-γοητευτικό-άντρα που επιδίδεται ως μεσηλικας πλέον στη συγγραφή άλλης μιας βιογραφίας του Βελουχιώτη. Και αφού μιλάμε για τη Λορίν, μια μυθιστορηματική ηρωίδα, τα ψευδώνυμα τύπου Α. είναι πραγματικά ό,τι συνιστά τη συγγραφική πρωτοτυπία του Διονύση Χαριτόπουλου. Η Μάιρα Παπαθανασοπούλου υπήρξε ειλικρινέστερη.

# 30 στις 8/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Antonios_Var

Αναρωτιέμαι γιατί παίρνει η μπάλα της κριτικής σου και την ηρωίδα του μυθιστορήματος..
Εν αγνοία της έγινε μυθιστόρημα και απο εκεί που βρίσκεται τώρα, δεν θα μπορούσε να πάρει θέση σε ότι της καταλογίζεις.
Για μένα κατακριτέος είναι ο συγγραφέας που απο το μεγαλεπήβολο πόνημα για τον Αρη Βελουχώτη ξέπεσε στο πόνημα .."Πικρή μικρή μου αγάπη"..
εκθέτοντας μια γυναίκα που τον αγάπησε ....με όποιον τρόπο τον αγάπησε.

# 31 στις 9/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν λέω ότι δεν συμβαίνουν όλα αυτά αλλά εμένα μου φαίνονται εξωφρενικά...Έχω αλλάξει και εγώ τρεις δουλειές ως τώρα στην προσπάθεια μου να ανέβω και τα καταφέρνω άριστα μέχρι τώρα. Δεν θυμάμαι σε καμία δουλειά να "απαγορεύοταν" οι άδειες για αρρώστιες παιδιών και μάλιστα είχαν και την πληρη και έχουν κατανόηση του εργοδότη. Δεν θυμάμαι πουθενά που ήμουν υψηλόβαθμα στελέχη μόνο άντρες γιατί οι γυναίκες θα γινόταν μητέρες...Θυμάμαι ότι για λίγους μήνες βάζαν και βάζουν ακόμη και εδώ άλλες γυναίκες στη θέση τους. Ο δε τωρινός μου εργοδότης έχει σχεδόν μόνο γυναίκες στην εταιρεία. Ακόμη και αυτή τη στιγμή υπάρχουν 4 διευθυντές εκ των οποίων 2 άντρες και 2 γυναίκες. Έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν και αξιόλογες εταιρείες με καλούς και σωστούς εργοδότες...Η εταιρεία που δουλεύω δεν είναι μικρή και ούτε υπήρξα ποτέ σε μικρή εταιρεία οπότε νομίζω ότι είναι καθαρά θέμα τύχης...
Τέλος ερώτηση ακόμη και αν η κατάσταση είναι όπως την περιγράφουμε ότι δεν ζούμε πια, δουλεύουμε αδιάκοπα, ξεχνάμε να τρωμε, να κοιμόμαστε, να αγαπάμε, να νιώθουμε...Αν όμως δεν γίνουν όλα αυτά τις οικογένειες μας πως θα τις σύζουμε?? Εμείς με τι θα ζήσουμε??

# 32 στις 12/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Με όλα αυτά που διάβασα, μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι!

Αυτή την στιγμή είμαι φοιτητής. Δηλαδή, αυτό με περιμένει όταν με το καλό (λέμε τώρα) πιάσω δουλειά;

Παράθεση:
Τα εξοντωτικά 12ωρα και 14ωρα δουλειάς είναι νον στοπ.

Όχι ότι είναι η πρώτη φορά που τα ακούω αυτά, αλλά και πάλι μου την δίνουν πολύ άσχημα.
Στο Εργατικό Δίκαιο έμαθα ότι για κάθε ώρα υπερωριακής απασχόλησης ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να πληρώνει τον εργαζόμενο, πέρα από το κανονικό του ωρομίσθιο, και ένα επιπλέον bonus που κυμαίνεται από 50% έως 150%, ανάλογα με την περίπτωση!
Δηλαδή, εδώ μιλάμε για κανονική παραβίαση των νόμων!!!

Θα μου πείτε "μήπως είναι η πρώτη φορά;" Όχι. Έχω ακούσει για εργοδότη που απέλυε τις εργαζόμενες σε αυτόν μόλις παντρεύονταν (γιατί σου λέει, κάποια στιγμή θα μείνει έγκυος και ο νόμος απαγορεύει να απολύσεις έγκυο γυναίκα), όπως και για εργοδότες που αναγκάζουν τους εργαζόμενους να υπογράφουν χαρτιά που να λένε ότι πήραν τα λεφτά που δικαιούνται και να τους δίνουν λιγότερα με την απειλή της απόλυσης!

Παράθεση:
Τέλος ερώτηση ακόμη και αν η κατάσταση είναι όπως την περιγράφουμε ότι δεν ζούμε πια, δουλεύουμε αδιάκοπα, ξεχνάμε να τρωμε, να κοιμόμαστε, να αγαπάμε, να νιώθουμε...Αν όμως δεν γίνουν όλα αυτά τις οικογένειες μας πως θα τις σύζουμε?? Εμείς με τι θα ζήσουμε??

Εεεε, για μισό λεπτό!! Για να ζήσουμε πρέπει να δουλεύουμε σαν σκλάβοι δηλαδή; 40 ώρες την εβδομάδα εργασίας δεν έχουν αρκετή χρηματική αξία; Ή, μαλλον, δεν μας αναλογεί ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό από αυτή την εργασία (γιατί ένα ποσοστό από την αξία της εργασίας το καρπώνεται ο εργοδότης) ώστε να ζούμε αξιοπρεπώς;

Κάποια στιγμή, αυτή η κατάσταση πρέπει να αλλάξει!
Ίσως σκέφτομαι έτσι επειδή είμαι ακόμα νέος, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι το σωστό.

# 33 στις 13/6/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by spy26
Και ο καθενας απο εμας , τι κανει για ολα αυτα ?

Προσωπικά πάντως όταν το ένιωσα όλο αυτό στο πετσί μου,παραιτήθηκα...
ε όχι,δεν θα θησαυριζουν κάποιοι πονηροί με το μόχθο μου!

tayri

# 34 στις 15/6/2005
author
Ανδρας / 47 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 791
αν δεν κυνηγάτε τα πολλά λεφτά ή τη δόξα, τότε όλα θα σας έρχονται ευκολότερα. ο υψηλός μισθός και η υψηλή επιχειρηματική ή κοινωνική θέση, απαιτεί πολλές θυσίες.

τα πάντα στη ζωή αυτή έχουν ένα αντίτιμο. ούτε είσαι πιό μάγκας από τον εργάτη με το να είσαι διευθυντής, ούτε είσαι ανώτερο όν. απλά πληρώνεις πολλά περισσότερα για να βγάζεις περισσότερα. αντίστοιχα και εκείνος για να βγάλει περισσότερα, πρέπει να πληρώσει παραπάνω, σε κόπο και ιδρώτα.

διαλέγετε και παίρνετε. οι επιλογές είναι δικές σας και μόνο.
omg, they killed kenny!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε