Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αιτίες χωρισμού

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

stellitsa

# 1 στις 22/4/2003
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Ροδόπης / Κομοτηνή
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 10
'Aρεσαν+: 0%

Αιτίες χωρισμού

ΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΧΩΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ?

gallidoula

# 2 στις 23/4/2003
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646
Η βασικότερη αιτία για μένα είναι το ψέμα..Το ψέμα και κυρίως αν συνοδεύεται από απιστία..Επειδή το περνάω αυτόν τον καιρό,ξέρω ότι είναι τρομερά δύσκολο να ξέρεις ότι το άτομο που αγαπάς το μοιραζόσουν με μια άλλη..Πονάει πολύ το ψέμα,καταστρέφει ότι δημιουργεί και χτίζει..
Είναι η σοβαρότερη αιτία χωρισμού..Αλλά πως γίνεται εγώ,ενώ τα ζω και τα 2,να μην μπορώ να πω ένα τέλος στη σχέση?
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

milts

# 3 στις 17/11/2005
author
Ανδρας / 63 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 17
Η κυριοτερη αιτια ειναι οι "αλλοι". Μπορει να ειναι γονεις, φιλοι ακομα και οποιος μπει αναμεσα πχ. ψιλογκομενιτσες ή φλερτακια. Εκει γινεται ο χαμος. Ολα ομως παιζονται σε ενα ταμπλω. Κι' αυτο δεν ειναι αλλο απο αυτο που κοιμασαι τα βραδια. Καταλαβαινεις τι εννοω.

# 4 στις 18/11/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Από το μέλος milts - 17/11/05 08:19
... Ολα ομως παιζονται σε ενα ταμπλω. Κι' αυτο δεν ειναι αλλο απο αυτο που κοιμασαι τα βραδια. Καταλαβαινεις τι εννοω.
...

Παράθεση:

Επειδή εγώ προσφάτως βαμμένη με ξανθιές ανταύγειες δεν καταλαβαίνει...
μου εξηγεί κάποιος ;;;

dropali

# 5 στις 18/11/2005
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 71
Μία επίσης σημαντική αιτία, πάντα κατά την γνώμη μου, είναι και η έλλειψη επικοινωνίας και συνεννόσης. Όταν ο ένας λέει μαύρο και ο άλλος εννοεί άσπρο δεν είναι δυνατή η συμβίωση.

Dardana

# 6 στις 18/11/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by katze123

Παράθεση:
... Ολα ομως παιζονται σε ενα ταμπλω. Κι' αυτο δεν ειναι αλλο απο αυτο που κοιμασαι τα βραδια. Καταλαβαινεις τι εννοω.
...

Παράθεση:

Επειδή εγώ προσφάτως βαμμένη με ξανθιές ανταύγειες δεν καταλαβαίνει...
μου εξηγεί κάποιος ;;;

Υποψιαζομαι οτι αναφερεται στο σεξ και στο κατα ποσον ταιριαζει το ζευγαρι σε αυτο.
Αλλα μονο ο ιδιος μπορει να μας φωτισει.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

dropali

# 7 στις 18/11/2005
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 71
Συγγνώμη αγαπητέ μου milts, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.

Παράθεση:
... Η κυριοτερη αιτια ειναι οι "αλλοι". Μπορει να ειναι γονεις, φιλοι ακομα και οποιος μπει αναμεσα πχ. ψιλογκομενιτσες ή φλερτακια. Εκει γινεται ο χαμος.

Από ότι φαίνεται οι "άλλοι" ή μάλλον οι "άλλες" εσένα δεν σε έκαναν να χωρίσεις από την γυναίκα σου. (σε παραπέμπω σε άλλα ποστ σου)

Ολα ομως παιζονται σε ενα ταμπλω. Κι' αυτο δεν ειναι αλλο απο αυτο που κοιμασαι τα βραδια. Καταλαβαινεις τι εννοω.
...

Παράθεση:

Με ποιά είπες ότι κοιμάσαι τα βράδυα?

Dardana

# 8 στις 18/11/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by stellitsa

Δεν μπορω να μιλησω για αλλους, για μενα οι σημαντικοτερες αιτιες χωρισμου θα ηταν η ελλειψη "κοινου οραματος" και η ελλειψη συννενοησης και επικοινωνιας, καθως και η σοβαρη απωλεια της εμπιστοσυνης, απο οποιονδηποτε λογο.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 9 στις 18/11/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Η έλλειψη επικοινωνίας, το ψέμμα, η βία (σωματική και ψυχολογική), η απιστία και όταν το ζευγάρι είναι παντρεμένο ακόμα και η κακή διαχείριση των οικονομικών μπορεί να οδηγήσει σε χωρισμό...

zoyla

# 10 στις 18/11/2005
author
Γυναίκα / 34 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 300
ΔΥΟ είναι οι μόνοι λόγοι για μένα που πραγματικά αξίζει ή μάλλον επιβάλλεται να χωρίσει ένα ζευγάρι...

1) απιστια

2) ψέμα

Όπως έχω πει και στον σύντροφό μου εάν ποτέ με απατήσει και έχει το θάρρος και την εντιμότητα να το ομολογήσει χωρίς να χρειαστεί να το μάθω απο άλλους τότε θα έχει 1 στις 100 πιθανότητα να τον συγχωρήσω..Εάν και με απατάει και με κοροιδεύει τότε δεν θα έχει καμία απολύτως πιθανότητα να τον συγχωρήσω...

rc-31

# 11 στις 18/11/2005
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 217
Απαντήσεις: 798

Παράθεση:
Originally posted by stellitsa

Ετσι οπως θετεις το ερωτημα δεν υπαρχει απαντηση για εναν απλο λογο

αυτο που θεωρω εγω συμαντικο για να χωρισω εσυ μπορεις να το θεωρεις γελίο !!!!!

Ο καθε ανθρωπος αναζητα καποια πραγματα απο την σχεση του , οταν δεν τα εχει χωριζει , μικρα ή μεγαλα.

Η δικη μου στατιστικη μου λεει οτι ενα απο τις κυριες αιτιες χωρισμου ειναι το χρημα και μετα ολα τα αλλα !!!!
Στο ενδιάμεσο μεταξύ γέννησης και θανάτου , ολα είναι δανεικά ,είτε νομίζουμε οτι μας ανήκουν είτε όχι Ο χρόνος δεν κλείνει τις πληγές , απλως απαλύνει τον πονο !

# 12 στις 18/11/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Όταν δεν υπάρχει εμπιστοσύνη, δεν μπορεί να υπάρχει και αγάπη, και όταν δεν υπάρχει αγάπη, δεν μπορεί να υπάρχει και σχέση/γάμος...

mir_1975

# 13 στις 23/11/2005
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 181
Η αδιαφορία και το δεδομένο που υπάρχει στις σχέσεις.
Η έλλειψη ενδιαφέροντος και φροντίδας για τον άλλον. Το νοιάξιμο και η πραγματική αγάπη. Να νοιώθεις πως δεν μπορείς να φανταστείς τη ζωή σου χωρίς τον άλλον. Οχι να φαντάζεσαι την ζωή σου με αυτόν.
Οταν δεν υπάρχουν αυτά ο χωρισμός είναι θέμα χρόνου.
Τα καλυτερα... Ηρθαν!

# 14 στις 23/11/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by dropali
Συγγνώμη αγαπητέ μου milts, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ.

Παράθεση:
... Η κυριοτερη αιτια ειναι οι "αλλοι". Μπορει να ειναι γονεις, φιλοι ακομα και οποιος μπει αναμεσα πχ. ψιλογκομενιτσες ή φλερτακια. Εκει γινεται ο χαμος.

Από ότι φαίνεται οι "άλλοι" ή μάλλον οι "άλλες" εσένα δεν σε έκαναν να χωρίσεις από την γυναίκα σου. (σε παραπέμπω σε άλλα ποστ σου)

Ολα ομως παιζονται σε ενα ταμπλω. Κι' αυτο δεν ειναι αλλο απο αυτο που κοιμασαι τα βραδια. Καταλαβαινεις τι εννοω.
...

Παράθεση:

Με ποιά είπες ότι κοιμάσαι τα βράδυα?

ρωτας κατι πραγματα και εσυ βρε κοριτσι μουκαι δεν ειναι οτι τα ρωτας ειναι το σε ποιον τα ρωτας.......

xanumBurek

# 15 στις 23/11/2005
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.449

εμενα τραλαλο μου

άλλο μ ανησυχει...που διαολο με ξερει και με βαθμολογησε και σαν αληθινη..και δεν ανηκω και στο ταργκετ γκρουπ των πεταλουδιτσων του...

# 16 στις 23/11/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by xanumBurek
άλλο μ ανησυχει...που διαολο με ξερει και με βαθμολογησε και σαν αληθινη..και δεν ανηκω και στο ταργκετ γκρουπ των πεταλουδιτσων του...

xanumBurek

# 17 στις 23/11/2005
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.449

ναι...

οπως τ ακους και το βλεπεις....

κι εγω ετσι γουρλωσα τα ματια μου....

# 18 στις 2/12/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα μπορούσε να είναι και η έλλειψη αυτοσεβασμού στον εαυτό μας στον ένα από τους δύο. Η άρνηση να προχωρήσει η σχέση σε συμβίωση ή γάμο, το βόλεμα σε μια κατάσταση, ο φόβος για το καινούργιο και το άγνωστο. Οι φρούδες ελπίδες και τα τσακισμένα όνειρα που κάνεις αλλά αποδεικνύεται ότι ο/η άλλος δεν θέλει να κρατήσει τις υποσχέσεις του γιατί θέλει κάποιους άλλους να του ελέγχουν τη ζωή. Η δειλία, η βαρεμάρα.

Και τέλος... το μυαλό μας που κάνει όλα τα παραπάνω

# 19 στις 2/12/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
αλλη μια αιτια που μπορει να φερει το τελος σε οποιαδηποτε σχεση , ειναι
η "κτητικότητα" που μπορει να αναπτυξει καποιος απο τους δυο εις βαρος του αλλου η και το υπερμετρο ενδιαφερον του ενος για τον αλλο παρερμηνευομενο σαν προσπαθεια "κτητικοτητας".(συμβαινει κι αυτό)
ο εγωισμος επισης ειναι αλλη μια αιτια που οδηγει στο χωρισμο.
Ο ερωτας ειναι προσφορα σωματος και ψυχης του ενος προς τον αλλο και κυριαρχο θα πρεπει να ειναι το 'εμεις" και οχι το 'εγω".

# 20 στις 4/12/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Επίσης κι άλλες αιτίες είναι η μονομερής αφιέρωση χρόνου στον/στην άλλο/άλλη χωρίς να υπάρχει ανταπόκριση. Κάτι που δημιουργεί κόπωση και δημιουργούνται προβλήματα, γκρίνιες, τσακωμοί. Η εργασιομανία, που μπορεί να φέρει απομάκρυνση και αδιαφορία για την εξέλιξη της σχέσης. Η αναβολή ανάληψης των ευθυνών από τον έναν ή και από τους δύο. Η εκμετάλευση της καλοσύνης του/της συντρόφου μας για να εξυπηρετήσουμε τα δικά μας συμφέροντα.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε