Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Λεφτά ή Αγάπη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Latinos__

# 1 στην 1/12/2004
author
Ανδρας / 43 / Ελεύθερος
Ν. Γρεβενών / Κνίδη
Θέματα: 88
Απαντήσεις: 168
'Aρεσαν+: 0%

Λεφτά ή αγάπη

Αληθευει το γεγονος οτι οι γυναικες σκεφτονται περισσοτερο με το μυαλο και οχι με την καρδια ? Ειναι αληθεια οτι το γεματο πορτοφολι ειναι ποιο σπουδαιο απο την αγαπη ενος αντρα!

periergi

# 2 στην 1/12/2004
author
Γυναίκα / 48 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 20
Απαντήσεις: 223
Αχ καλέ μου... Εγώ τουλάχιστον αν σκεφτόμουν με το μυαλό ίσως τώρα η ζωή μου να ήταν τελείως διαφορετική...

Οσον αφορά τη δεύτερη ερώτηση, σε πληροφορώ ότι έχω πληρώσει μέχρι τώρα στη ζωή μου πολύ περισσότερα απ' όσα έχουν πληρώσει για μένα...

Η γνώμη μου πάντως είναι ότι δεν παίζει θέμα γυναίκας... Παίζει καθαρά θέμα ανθρώπων... Δεν θεωρώ ότι τα παραπάνω που ανέφερες είναι χαρακτηριστικά αποκλειστικά των γυναικών...

lianna

# 3 στην 1/12/2004
author
Γυναίκα / 69 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 3.055
ειναι θεμα προσωπικων αξιων και αυτοσεβασμου,δεν ειναι θεμα γυναικων η ανδρων

# 4 στην 1/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
χμμμμμμ

γιατί να είναι προνόμιο μόνο των γυναικών αυτή η σκέψη και όχι και των ανδρών ;;ποσοι απο εσάς τους άνδρες είναι που κοιτάζουν και το πορτοφόλι της υποψήφιας....
χμμμμμ τη να τα κανείς τα λεφτά.....

μπορούν να σε κάνουν ευτυχισμένο;;;
όχι καλέ μου ....είμαι από τους ανθρώπους .....που κοιτάω την καρδιά..και όχι το πορτοφόλι....
άδειο ...γεμάτο το ίδιο μου κάνει ..αρκεί ..να έχω την αγάπη του...
εκεί μέσα στην καρδιά του θέλω να βρίσκεται όλος ο θησαυρός ..θα με έκανε πλούσια ...

Terris

# 5 στην 1/12/2004
author
Ανδρας / 50 / Ελεύθερος
Ολλανδία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 579
Το δικό μου πορτοφόλι είναι άδειο
αλλα η καρδια μου είναι γεμάτη πάντα και χαρίζει συνεχώς.

'Οπου γης και πατρής

# 6 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οσα εγραψαν στις προηγουμενες απαντησεις στο ερωτημα σου,ειναι αυτα που θα επρεπε να ισχυουν για ανδρες και γυναικες.Καλο θα ηταν ολοι να παιρνουν υποψιν τον ανθρωπο και οχι την οικονομικη του κατασταση.ΑΛΛΑ, υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ. Αποψη μου ειναι οτι παιζει καθοριστικο ρολο στην επιλογη συντροφου,ΚΑΙ η οικονομικη κατασταση,αλλα ΚΑΙ η κοινωνικη θεση του καθενος.Ολα τα αλλα ειναι ονειρα θερινης νυκτος.!!

# 7 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Yπαρχει και μια αποψη που λεει οτι τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια, αλλα η ελλειψη τους μπορει ευκολα να φερει τη δυστυχια....

# 8 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ναι βρε, αλήθεια είναι.

Όλες οι γυναίκες είναι τατάνες, εκτός απ΄ τη μαμά σας.

tea_77

# 9 στις 2/12/2004
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ιταλία
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 280

Παράθεση:
Originally posted by Gianini
Yπαρχει και μια αποψη που λεει οτι τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια, αλλα η ελλειψη τους μπορει ευκολα να φερει τη δυστυχια....

Υπαρχει και αλλη μια αποψη,δε θυμαμαι ποιος την ειπε,αλλα θα το ψαξω αν θελετε,που λεει:"Τα λεφτα δε φερνουν ευτυχια,με αυτα μπορεις ομως ν'αγορασεις αρκετη απ'αυτη"....
Οσον αφορα το θεμα ομως,θελω να σας πω οτι εγω πολλες φορες ετυχε να πω:"Ας βρω εναν πλουσιο αντρα που να μ'αρεσει ενω αυτος θα μ'αγαπαει πραγματικα και θα τα βρουμε..."
Το προβλημα ειναι οτι τον βρηκα!Και το χειροτερο απ'ολα;
Δε με καλυπτει αυτο!Θελω να ζησω τον πραγματικο ερωτα,την πραγματικη αγαπη με καποιον.....

Ισως ολοι μας να ειμαστε λιγο παραλογοι τελικα και να μη ξερουμε τι θελουμε.......
Αν σκεφτεις κατι και τελικα κανεις λαθος,τοτε ισως να ηταν λαθος σου που σκεφτηκες...

# 10 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

μμμ καλα τωρα...

λοιπον κατοπιν ωριμου σκεψεως θελω το πορτοφολι μου, το δικο μου πορτοφολι ομως, γεματο καθε στιγμη.....απο αγαπη χορτασαμε κανενα ευρω παραπανω δεν θα με χαλαγε και πειτε με οπως θελετε!

Γιατι καλο το παραμυθι αλλα οταν ειναι αδειο το πορτοφολι μου θα δωσω την αγαπη να παω ταξιδι και διακοπες ας πουμε?
Να αγορασω οτι μου κανει κεφι, να δω τις παραστασεις που θελω κλπ κλπ κλπ....?

Για να μετρησω........ουυυυυ ποσοι βρεθηκαν μου να δωσουν αγαπη και.....πρασσειν αλογα.....κανα φραγκο ομως δεν το βρηκα πουθενα να μου προσφερεται με τοση ευκολια οσο η αγαπη αλλα εγινε ο...."μπιπ" μου τετραγωνος απ την δουλεια......

πως ειπατε?
Τι ειμαι?.....
μπα......πραγματιστρια ειμαι......

# 11 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tea_77

Δε με καλυπτει αυτο!Θελω να ζησω τον πραγματικο ερωτα,την πραγματικη αγαπη με καποιον.....

Καλη μου, Τεα, συμφωνω!

Κι εγω συναισθηματιστρια (ε?) ειμαι πανω απο ολα, αλλα συμφωνω με την Τραλαλο... δυστυχως, η αγαπη δεν τρωγεται, και φανταζομαι αυτο μεσα σε ενα γαμο φαινεται.... αχ! πως φαινεται με τοσα εξοδα που εχει ενα ζευγαρι και μισθους της πλακας... εδω για να γεννησεις και να εξοπλισεις το μωρο σου, χρεαζεσαι το μισο ετησιο μου εισοδημα ... ξερετε ποσο ευκολα παει η αγαπη περιπατο, οταν ερχεται η μιζερια και η γκρινια ?

Αυτο εννοουσα πριν, οτι αν μας λειπουν τα διφραγκα μπορει και να δυστυχησουμε....

Οχι, οτι αν τα εχουμε αλλα ΔΕΝ αγαπιομαστε, θα ευτυχησουμε, αλλα αυτο ειναι αλλου Παπα Ευαγγελιο..........

PROBLEM

# 12 στις 2/12/2004
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851

Παράθεση:
Originally posted by Latinos__
Αληθευει το γεγονος οτι οι γυναικες σκεφτονται περισσοτερο με το μυαλο και οχι με την καρδια ? Ειναι αληθεια οτι το γεματο πορτοφολι ειναι ποιο σπουδαιο απο την αγαπη ενος αντρα!

Κατά τον τρόπο που τίθεται το θέμα, δεν το δέχομαι.
Γράφει είναι "γεγονός" !!! κάτι σαν θεώρημα δηλαδή;

Αυτό πιστεύω ότι είναι λάθος.

Προχωρώντας όμως λίγο παραπάνω, από την εμπειρία μου, έχω δεί αρκετά ζευγάρια να χωρίζουν όταν η γυναίκα εργάζεται και συντηρεί οικονομικά το σπίτι και τον άντρα.

Από την άλλη δεν έχω πολλά παραδείγματα να χωρίζουν άτομα, επειδή ο άντρας είναι αυτός που εργάζεται και συντηρεί το σπίτι. Απεναντίας έχω δει άντρες να κάνουν και δύο εργασίες για να τα βγάλουν πέρα.

Τα περισσότερα διαζύγια που έχω ζήσει αφορούν οικονομικά προβλήματα.

Από αυτά τα γεγονότα θεωρώ πολύ σημαντικό για την ομαλή διατήρηση της σχέσης, να εργάζεται ο άντρας.

Ίσως κάπως έτσι να λέγαμε ότι ο άντρας ενδιαφέρεται λιγότερο για τα οικονομικά της γυναίκας εάν είναι ικανός να τα φέρνει βόλτα.

Η αγάπη είναι βασικό στοιχείο της δημιουργίας σχέσης.

Απόστολος.
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

# 13 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συμφωνώ απόλυτα με τον Απόστολο, όσον αφορά το απαραίτητο συστατικό στοιχείο μιας σχέσης: την αγάπη.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, σαφώς και τα λεφτά παίζουν σημαντικότατο ρόλο. Η διαφορά μας? Ο άντρας τα θέλει για να αισθάνεται όμορφα. Η γυναίκα τα θέλει για να αισθάνεται όμορφα και για να είναι ασφαλή τα παιδιά της. Είναι βιολογική ανάγκη.

bianka

# 14 στις 2/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895

Παράθεση:
Originally posted by lianna
ειναι θεμα προσωπικων αξιων και αυτοσεβασμου,δεν ειναι θεμα γυναικων η ανδρων

συμφωνω απολυτα!
πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

AETIOS2002

# 15 στις 2/12/2004
author
Ανδρας / 65 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Νίκαια
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 95
Αν δεχθούμε ότι της γυναίκας τα λεφτά είναι στο <<πρέκι>>,τότε ένας άνδρας με <<λεφτά>>αισθήματα λύνει το πρόβλημα.
<<Το κατακεφαλήν όνειρο είδος πολυτελείας ανέκαθεν φορολογείται θανάσημα>>

# 16 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by pontiaki

χμμμμμμ

γιατί να είναι προνόμιο μόνο των γυναικών αυτή η σκέψη και όχι και των ανδρών ;;ποσοι απο εσάς τους άνδρες είναι που κοιτάζουν και το πορτοφόλι της υποψήφιας....
χμμμμμ τη να τα κανείς τα λεφτά.....

μπορούν να σε κάνουν ευτυχισμένο;;;
όχι καλέ μου ....είμαι από τους ανθρώπους .....που κοιτάω την καρδιά..και όχι το πορτοφόλι....
άδειο ...γεμάτο το ίδιο μου κάνει ..αρκεί ..να έχω την αγάπη του...
εκεί μέσα στην καρδιά του θέλω να βρίσκεται όλος ο θησαυρός ..θα με έκανε πλούσια ...

Συναιτεράκι, μου τα χαλάς. να σου θυμησω. (οταν η φτώχια μπαίνη απο την πόρτα, η αγάπη φευγει απο το παράθυρο) πλήρωσα για να το μάθω αυτό, πλήρωσα, με το αιμα της ψυχής μου.

# 17 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tassa
Οσα εγραψαν στις προηγουμενες απαντησεις στο ερωτημα σου,ειναι αυτα που θα επρεπε να ισχυουν για ανδρες και γυναικες.Καλο θα ηταν ολοι να παιρνουν υποψιν τον ανθρωπο και οχι την οικονομικη του κατασταση.ΑΛΛΑ, υπαρχει ενα μεγαλο ΑΛΛΑ. Αποψη μου ειναι οτι παιζει καθοριστικο ρολο στην επιλογη συντροφου,ΚΑΙ η οικονομικη κατασταση,αλλα ΚΑΙ η κοινωνικη θεση του καθενος.Ολα τα αλλα ειναι ονειρα θερινης νυκτος.!!

Ετσι μπράβο, τουλάχιστον να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας. οποιος πει το αντιθετο απλως ψευδεται, η δεν εχει πειρα ζωης. δεν ειδα πόσο εισαι, ειδα ομως οτι εισαι ειλικρινεις.

# 18 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by TRALALO
λοιπον κατοπιν ωριμου σκεψεως θελω το πορτοφολι μου, το δικο μου πορτοφολι ομως, γεματο καθε στιγμη.....απο αγαπη χορτασαμε κανενα ευρω παραπανω δεν θα με χαλαγε και πειτε με οπως θελετε!

Γιατι καλο το παραμυθι αλλα οταν ειναι αδειο το πορτοφολι μου θα δωσω την αγαπη να παω ταξιδι και διακοπες ας πουμε?
Να αγορασω οτι μου κανει κεφι, να δω τις παραστασεις που θελω κλπ κλπ κλπ....?

Για να μετρησω........ουυυυυ ποσοι βρεθηκαν μου να δωσουν αγαπη και.....πρασσειν αλογα.....κανα φραγκο ομως δεν το βρηκα πουθενα να μου προσφερεται με τοση ευκολια οσο η αγαπη αλλα εγινε ο...."μπιπ" μου τετραγωνος απ την δουλεια......

πως ειπατε?
Τι ειμαι?.....
μπα......πραγματιστρια ειμαι......

Αληθηνή είσαι!! αυτό μόνο.δεν κοροιδέυεις τον εαυτό σου, ουτε τους αλλους.

Heptamer

# 19 στις 2/12/2004
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.136
Τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια,αλλα καθησυχαζουν!!
Τωρα το αν η γυναικα κοιτα το αντρικο πορτοφολι η οχι,αυτο ειναι κατι που εχει αναλυθει κατα κορον εδω μεσα - και ενιοτε απο μενα.
Οποτε δε χρειαζεται να αναμασησουμε παλι τα ιδια.
Γενικο συμπερασμα κατ εμε: ΝΑΙ,το κοιτα.
Εγω παντως ειδα επιβεβαιωμενες τις αποψεις μου,βλεποντας προφιλ γυναικων του σχεσεις και εστιαζοντας στο τεστ (σε οσες το ειχαν κανει) "πως φανταζεστε τον ιδανικο αντρα".....
Δεν εξεπλαγην - και φανταζομαι ουδεις θα εκπλαγει - απο το τι ζητουν οι γυναικες.Εκει, εαν και εφοσον γραφουν αληθειες,φανταζονται τον αντρα πολυ συγκεκριμενα....και με συγκεκριμενο πορτοφολι....και με συγκεκριμενη θεση...και με συγκεκριμενη καταξιωση.....
Καντε τον κοπο εσεις οι αντρες και ξεφυλλιστε λιγακι τα γυναικεια προφιλ...θα επιβεβαιωσετε πολλες "αμφισβητουμενες" αληθειες.
Ειναι τυχαιο????
Εγω λεω οχι. Κατ εμε,οπως εχω επαναλαβει πιο παλια,η γυναικα ασκει αυστηρη επιλογη λογω του ειδικου βαρους του ρολου της.Θελει τις καλυτερες προυποθεσεις για τη νεα ζωη :ασφαλεια (οικονομικη,συναισθηματικη κλπ) και ενα σωστο περιβαλλον . Αναποφευκτα λοιπον στα κριτηρια επιλογης,θα παιξει ρολο - σημαντικο κατ εμε - και το πορτοφολι του αντρα....
Στο κατω κατω για αυτο προετοιμαζεται στη ζωη ο αντρας...
.Για την αποκτηση ενος γεματου πορτοφολιου - μεταξυ αλλων πραγματων - ναρκωνεται. ο αντρας.....
Για να ικανοποιησει τη μελλοντικη του γυναικα - κοντα στον εαυτο του - κοπιαζει. ο αντρας...

Ετσι εχουν τα πραγματα...ειτε το παραδεχομαστε,ειτε οχι.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

Heptamer

# 20 στις 2/12/2004
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.136
Τα λεφτα δεν φερνουν την ευτυχια,αλλα καθησυχαζουν!!
Τωρα το αν η γυναικα κοιτα το αντρικο πορτοφολι η οχι,αυτο ειναι κατι που εχει αναλυθει κατα κορον εδω μεσα - και ενιοτε απο μενα.
Οποτε δε χρειαζεται να αναμασησουμε παλι τα ιδια.
Γενικο συμπερασμα κατ εμε: ΝΑΙ,το κοιτα.
Εγω παντως ειδα επιβεβαιωμενες τις αποψεις μου,βλεποντας προφιλ γυναικων του σχεσεις και εστιαζοντας στο τεστ (σε οσες το ειχαν κανει) "πως φανταζεστε τον ιδανικο αντρα".....
Δεν εξεπλαγην - και φανταζομαι ουδεις θα εκπλαγει - απο το τι ζητουν οι γυναικες.Εκει, εαν και εφοσον γραφουν αληθειες,φανταζονται τον αντρα πολυ συγκεκριμενα....και με συγκεκριμενο πορτοφολι....και με συγκεκριμενη θεση...και με συγκεκριμενη καταξιωση.....
Καντε τον κοπο εσεις οι αντρες και ξεφυλλιστε λιγακι τα γυναικεια προφιλ...θα επιβεβαιωσετε πολλες "αμφισβητουμενες" αληθειες.
Ειναι τυχαιο????
Εγω λεω οχι. Κατ εμε,οπως εχω επαναλαβει πιο παλια,η γυναικα ασκει αυστηρη επιλογη λογω του ειδικου βαρους του ρολου της.Θελει τις καλυτερες προυποθεσεις για τη νεα ζωη :ασφαλεια (οικονομικη,συναισθηματικη κλπ) και ενα σωστο περιβαλλον . Αναποφευκτα λοιπον στα κριτηρια επιλογης,θα παιξει ρολο - σημαντικο κατ εμε - και το πορτοφολι του αντρα....
Στο κατω κατω για αυτο προετοιμαζεται στη ζωη ο αντρας...
.Για την αποκτηση ενος γεματου πορτοφολιου - μεταξυ αλλων πραγματων - ναρκωνεται. ο αντρας.....
Για να ικανοποιησει τη μελλοντικη του γυναικα - κοντα στον εαυτο του - κοπιαζει. ο αντρας...

Ετσι εχουν τα πραγματα...ειτε το παραδεχομαστε,ειτε οχι.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε