Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Λεφτά ή Αγάπη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 2/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Το χρήμα δεν φέρνει την ευτυχία, σωστό, αλλά συμβάλλει σ`αυτήν.
Ο ένας κοιτάει το πορτοφόλι του άλλου ? αναρωτιέμαι γιατί ? το ότι κάποιος έχει οικονομική άνεση δεν σημαίνει ότι ξοδεύει ασύστολα για τον άλλον (μην πω ότι οι πιο περιορισμένοι είναι οι πιο κουβαρντάδες...)
Η έλλειψη χρημάτων όμως φέρνει την μιζέρια και η μιζέρια φέρνει τη γκρίνια και η γκρίνια δεν αφήνει πολύ περιθώριο για έρωτα, έτσι δεν είναι ?
Άπαξ και έχουμε λύσει το οικονομικό, είμαστε όλοι πιο άνετοι για να προχωράμε στην πολυτέλεια του έρωτα που θέλει διάθεση και χρόνο. Όταν αναγκαστεί κανείς να δουλεύει υπερβολικά για να τα φέρει βόλτα, ή όταν δεν υπάρχει τρόπος να κερδίσει περισσότερα χρήματα και υπάρχει μόνιμο οικονομικό πρόβλημα, δεν μένει ούτε διάθεση ούτε χρόνο.
Να είμαστε υπεράνω αλλά να μένουμε σε κάποια λογικά πλαίσια.
Ούτε το θεωρώ ελκυστικό ο ένας να δουλεύει δυο δουλειές ή να κάνει υπερωρίες και ο άλλος να μην βοηθάει ή να μην καταλαβαίνει και να απαιτεί (διάθεση, ετοιμότητα, άψογη εμφάνιση, κλπ).
Τέτοιες εγωιστικές συμπεριφορές έχω παρατηρήσει αρκετές φορές γύρω μου και αναρωτιέμαι πως μπορούμε να μιλάμε για αγάπη ή ακόμα και για έρωτα.

# 22 στις 3/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer

Εγω παντως ειδα επιβεβαιωμενες τις αποψεις μου,βλεποντας προφιλ γυναικων του σχεσεις και εστιαζοντας στο τεστ (σε οσες το ειχαν κανει) "πως φανταζεστε τον ιδανικο αντρα".....
Δεν εξεπλαγην - και φανταζομαι ουδεις θα εκπλαγει - απο το τι ζητουν οι γυναικες.Εκει, εαν και εφοσον γραφουν αληθειες,φανταζονται τον αντρα πολυ συγκεκριμενα....και με συγκεκριμενο πορτοφολι....και με συγκεκριμενη θεση...και με συγκεκριμενη καταξιωση.....
Καντε τον κοπο εσεις οι αντρες και ξεφυλλιστε λιγακι τα γυναικεια προφιλ...θα επιβεβαιωσετε πολλες "αμφισβητουμενες" αληθειες.
Ειναι τυχαιο????
Εγω λεω οχι. Κατ εμε,οπως εχω επαναλαβει πιο παλια,η γυναικα ασκει αυστηρη επιλογη λογω του ειδικου βαρους του ρολου της.Θελει τις καλυτερες προυποθεσεις για τη νεα ζωη :ασφαλεια (οικονομικη,συναισθηματικη κλπ) και ενα σωστο περιβαλλον . Αναποφευκτα λοιπον στα κριτηρια επιλογης,θα παιξει ρολο - σημαντικο κατ εμε - και το πορτοφολι του αντρα....

Λάβετε υπόψη ότι οι χωρισμένες και εργαζόμενες γυναίκες που αναζητούν άντρα δεν είναι κάποιες τυχάρπαστες. Έχουν ήδη αρκετά εισοδήματα , καλή δουλειά, καταξιωμένη θέση στην κοινωνία και όλα αυτά που παλιότερα πρόσφερε ο άντρας. Καμιά οικονομική ασφάλεια δεν θέλουν . Τα έχουν όλα.
Γιατί όμως να συμβιβαστούν με κάποιον τεμπελχανά που θα τις εκμεταλλευτεί; Ξέρετε πόσοι ζιγκολό περιφέρονται στα sites γνωριμιών; Πώς θα τους αποκλείσεις απ τις αναζητήσεις σου αν δεν απαιτήσεις οικονομική επιφάνεια; Μη κρίνετε με τα δικά σας αντρικά κριτήρια γιατί πέφτετε έξω. Δεν είναι το ίδιο πράγμα η 25χρονη πωλήτρια ή σερβιτόρα εξ ανατολών που τεχνιέντως σας παριστάνει την ηθική και με χωρίς απαιτήσεις γυναίκα ενώ άλλα επιζητά, με μια 40χρονη γυναίκα καριέρας που απαιτεί άντρα με ανώτερα ή τουλάχιστον άντίστοιχα προσόντα και δυνατότητες με αυτήν.
Δεν ψάχνουν όλες οι γυναίκες για άντρα που θα τους λύσει το πρόβλημα της διαβίωσής τους.

Εξ άλλου ο άντρας με μικρότερο πορτοφόλι και κοινωνικά κατώτερη θέση απ τη γυναίκα, συχνά εκδηλώνει κόμπλεξ κατωτερότητας με ό,τι αυτό συνεπάγεται για την πορεία της σχέσης. Απ αυτό δώσαμε ήδη. Δε θα πάρουμε άλλο.

# 23 στις 3/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τι να τα κανεις τα λεφτα αμα δεν εχεις φραγκο!!!

# 24 στις 3/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Money will not make you happy, and happy will not make you money. - Groucho Marx

Υπάρχει και το άλλο: Καλύτερα πλούσιος και υγιής παρά φτωχός και άρρωστος!

# 25 στις 3/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by MonaLisa
Υπάρχει και το άλλο: Καλύτερα πλούσιος και υγιής παρά φτωχός και άρρωστος!

Καλά, αν το πάμε έτσι υπάρχει και το:

...καλύτερα με:
- πολύ αγάπη
- λεφτά
- υγεία
- ευημερία
- πρόοδο
- τύχη
- σοφία
- πίστη
- ελπίδα
- Μαρία
- Χριστίνα
- και λοιπά, και λοιπά.

SITIA

# 26 στις 3/12/2004
author
Ανδρας / 41 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μοσχάτο
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 103
'Aρεσαν+: 0%

Λεφτά ή αγάπη ;

Οι γυναίκες , πιστεύω όχι όλες , θέλουν τον άντρα υψηλόμισθο , με καλό αυτοκίνητο και να περνάνε καλά !!
Αγάπες και λουλούδια μόνο άν πρόκειται να σου ζητήσουν κάποια χάρη , κοινός γλύψιμο !!!
σιτια

quite

# 27 στις 3/12/2004
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719
'Aρεσαν+: 0%
λεφτα .

αφου αυτο που οι ανθρωποι ονομαζουμε αγαπη ,ειναι απλη ικανοποιηση επιθυμιων.

γι αυτο "φευγει" ευκολα.

εκτος κι αν μιλαμε για αληθινη ΑΓΑΠΗ (η οποια δεν εχει να κανει με συναισθηματα ,και τα δυο φυλα)

και ειναι πιο σημαντικη απο την ζωη....οπως τη ζουμε .

καλυτερα μιας ωρας ΑΓΑΠΗ στη ζωη ,παρα 80 χρονια να ειμαστε νεκροι.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε