Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Αν μπορούσα να σε βρω...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

APETITIKH

# 21 στις 3/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.062
'Aρεσαν+: 0%

Αν μπορούσα να σε βρω...

"Η απαισιοδοξια σαν πονος θελει ιαση stop
Καλυτερος γιατρος απο τον χρονο δεν υπαρχει stop
Η αισιοδοξια το καλυτερο αντιδοτο stop
Αν το θετεις ετσι μισοι γεννηθηκαμε....αλλα βρηκαμε στις περιπλανησεις μας το κομματι που μας ολοκληρωνε stop
Η περιπλανιση συνεχιζεται , αδιαφορα απο καιρικες συνθηκες και γιορτες stop
Παιρνουμε τις φωτεινες πλευρες μας , σφυριζουμε τον αγαπημενο μας σκοπο επιβιβαζομαστε στο τρενο που ερχεται και καλο μας ταξιδι stop

Επομενος Σταθμος ;
Αισιόδοξες σκέψεις σε γκρίζο φόντο...".
Υπάρχουν τραύματα που δεν κλείνουν ποτέ ανεξαρτήτως χρόνου - κυρίως άλλα και όχι τα ερωτικά.

Αν εσύ βρήκες στην πορεία το κομμάτι που σε ολοκλήρωνε -γιατί δεν το κράτησες άραγε;- δε σημαίνει ότι το βρίσκουν όλοι, κι αυτό είναι στατιστικά αποδεδειγμένο.

Οι περιπλανήσεις δεν συνεχίζονται όταν ο καιρός δεν το επιτρέπει - βλέπε ΕΜΥ και το παιδικό τραγουδάκι "Πού πας καραβάκι με τέτοιον καιρό;".

Για να σφυρίζεις μονίμως ή πρέπει να μην επηρεάζεσαι συναισθηματικά, οπότε τι συναισθήματα είναι αυτά που δεν επηρεάζονται- ή φοβάσαι να βιώσεις τον πόνο, ένα συναίσθημα καθόλα κοινό και οικείο.

Με τιμή

evans

# 22 στις 3/12/2004
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828

Παράθεση:
Originally posted by APETITIKH
Επομενος Σταθμος ;
Αισιόδοξες σκέψεις σε γκρίζο φόντο..."

-------------...αυτο ηταν link...ελπιζω να το διαβασες...

Υπάρχουν πληγές που δεν κλείνουν ποτέ όσος χρόνος κι αν περάσει - οι μεγάλες απώλειες, ας πούμε, κι αυτό δεν αφορά τον έρωτα.
-------------η απωλεια ειναι συμφωνω ΟΔΥΝΗΡΗ...η ζωη συνεχιζεται και μετα το ΤΙΚ ...υπαρχει το ΤΑΚ που την ολοκληρωνει και κανει τα παντα να γυριζουν...

Υπάρχουν κάποιοι που δε βρήκαν το άλλο τους μισό και δε θα το βρουν ποτέ, κι αυτό είναι στατιστικά αποδεδειγμένο.

------------ναι υπαρχουν ατομα ανικανα να εκτιμησουν, ανικανα να δεχτουν , ανικανα να εξερευνησουν , γενικα ανικανα...ανηκεις σ' αυτα;
Αν ναι τοτε μεινε στις στατιστικες αποδειξεις σου....

Η αισιοδοξία μέχρι ενός σημείου μπορεί να οδηγήσει στην εκπληρούμενη προφητεία, αλλά κι αυτό δεν είναι θέσφατο.

----------Δεν ειπε κανεις οτι με οπλα μονο την αισιοδοξια θα αντιμετωπισεις τους δρακους σου...αλιμονο....και χαρακτηρα χρειαζεσαι και τολμη και ελπιδα , αλλωστε πολλες φορες δεν μετρα η κατακτηση της κορυφης αλλα η θετικη προσπαθεια για την κατακτηση της.
Η περιπλανήσεις σταματάνε όταν οι καιρικές συνθήκες δεν το επιτρέπουν - βλέπε ΕΜΥ.

---------Χμ...την ΕΜΥ την ακουν οι ατολμοι και οι "νεκροι" ....οι ρομαντικοι μετρανε τ' αστρα κι ας βρεχει , ακολουθουν σημαδια στο χιονι και γραφουν αισθηματα πανω του, οι οδοιποροι λουζονται και λυτρωνονται , στεγνωνουν και προχωρανε κι οι περιπλανησεις ολων αυτων σταματουν καθως φευγουν αφηνοντας την τελευταια τους σελιδα με το ...ΤΗΕ END

Δεν μπορείς να είσαι μονίμως χαζοχαρούμενος ανεξαρτήτως του τι συμβαίνει γύρω σου, γιατί δεν είσαι φερέφωνο παντός καιρού.

------------Νομιζεις πως ολοι εκεινοι δεν γονατισαν ; δεν βουλιαζαν σε βουρκους; δεν εκαναν παρεα με τον θανατο ; δεν χαρακωσε το δακρυ το προσωπο τους ; δεν εσταξε αιμα απο την ψυχη τους;
Κανεις λαθος καλη μου αν το νομιζεις αυτο....εσφιξαν τα δοντια και ορθοποδησαν , συρθηκαν και βγηκαν απ' το βουρκο , συμμαχησαν με τη ζωη , σκουπισαν το δακρυ τους , επουλωσαν τις πληγες τους ...γιατι δεν ηταν φερεφωνα κανενος μοναχα της ψυχης τους !

Οι αισιόδοξες σκέψεις είναι χρήσιμες, αλλά όχι υπό την πίεση τού να μη βιώσω τον πόνο, γιατί τότε δεν είναι πραγματικά αισιόδοξες.

---κι ο πονος χρειαζεται ετσι οριζουν οι θεοι....να ισορροπουμε καπως....αν υπηρχε μονο μερα...σκεψου πως θα χαναμε την ωρα που ο ηλιος δυει , την ωρα που ερωτολογα θα λες με το φεγγαρι , την ανατολη που σε γεμιζει δυναμη στη μερα που ξημερωσε....αλλωστε και στις περιπλανησεις αναγκη εχεις και την ξεκουραση...θνητοι ειμαστε μην το ξεχνας!
Όπως και να 'χει, είναι καλό ό,τι είναι αληθινό.

-----δεν μιλησε κανεις για χαραγμενους και καλπικους χαρτες ....με φανταστικα μονοπατια και γεφυρια...γιατι αν δυστυχως χαθεις σ' αυτα....τα τρενα του γυρισμου δεν τα προφταινεις ....

Με τιμή
-----Τιμη μας

....πισω απ' τα συννεφα ξερω πως κρυβεται ο ηλιος και δεν περιμενω την ΕΜΥ να μου το πει...

# 23 στις 11/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
"Η απαισιοδοξια σαν πονος θελει ιαση stop
Καλυτερος γιατρος απο τον χρονο δεν υπαρχει stop
Η αισιοδοξια το καλυτερο αντιδοτο stop
όταν καταστάσεις δεν μπορούν να σε κάνουν αισιόδοξο τη κανείς;;; και εκεί λες stop ;;
όταν περνάει ο χρόνος και ο πόνος είναι ο ίδιος εκεί λες stop;;
όταν προσμένεις της γιορτές χωρίς να κανείς όνειρα και εκεί λες stop;;
δεν μπορείς να ορίσεις με ένα stop ......δεν μπορείς .......

karamela78

# 24 στις 11/12/2004
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Οινόη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 6
Oi meres pou erxontai, opos lene oi perissoteroi, einai giortes gia ta paidia. Kai einai alitheia!!! To kathe paidaki grafei ena gramma ston Agio Basili kai touzitaei ena doro.... as kanoume kai emeis to idio. As tou zitisoume na mas ferei auto pou leipei apo tin kardia mas, apo tin psixi mas, apo tin zoi mas..... kai an tin protoxronia kato apo to dentro mas den broume auto pou zitisame, tote as anarotithoume mipos den eimastan kai toso kala paidia tin xronia pou perase kai pos isos na prepei na ginoume kaliteroi, etsi oste tou xronou na pragmatopoiithoun oi epithimies mas....

kales giortes se olous....

APETITIKH

# 25 στις 11/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by pontiaki

Α! θα παρεξηγηθούμε. Τα στοπ ανήκουν στον κύριο Έβανς και όχι σε μένα.

Εγώ παραβαίνω και τα στοπ και τις προτεραιότητες και καμιά φορά μπαίνω και στο αντίθετο ρεύμα.

Όχι, γιατί, α...

Με τιμή

# 26 στις 11/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by pontiaki

Α! θα παρεξηγηθούμε. Τα στοπ ανήκουν στον κύριο Έβανς και όχι σε μένα.

Εγώ παραβαίνω και τα στοπ και τις προτεραιότητες και καμιά φορά μπαίνω και στο αντίθετο ρεύμα.

Όχι, γιατί, α...

Με τιμή

χμμμμμμμ

καλα μωρέ μην παρεξηγείσαι γράψε λάθος........

και εγώ μαζί σου ........στο αντίθετο ρεύμα .........άντε γιατί Α

gallidoula

# 27 στις 11/12/2004
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646
Eμένα ο Αγιος Βασίλης μου τον βρήκε..Πιστεύω ότι το βρήκα το άλλο μου μισό,έτσι νιώθω,για 1η φορά στη ζωή μου...
Κι όμως..Νιώθω παράξενα....
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

APETITIKH

# 28 στις 12/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by gallidoula
Πιστεύω ότι το βρήκα το άλλο μου μισό,έτσι νιώθω,για 1η φορά στη ζωή μου...
Κι όμως..Νιώθω παράξενα....

Eίναι γιατί είχες συνηθίσει διαφορετικά. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και όλα θα πάνε καλά.
Χαίρομαι για σένα.

Με τιμή

# 29 στις 22/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δεν θα πω αν μπορούσα να σε βρω.............θα πω τόλμησα και σε βρήκα..................................αστερι μου

Netrina

# 30 στις 22/12/2004
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 5
Είχα κάποτε βρει το άλλο μισό μου, ή έτσι πίστευα, ποτέ δεν θα ξέρω τι από τα δυο συνέβαινε. Ένιωσα απερίγραπτα συναισθήματα χαράς, ένιωθα σαν τους ήρωες των παραμυθιών. Μα τώρα δεν είναι πια έτσι κι έχω μείνει να το αναζητώ και κάθε μου αναζήτηση να χάνεται στην τραγική σύγκριση με εκείνο.... το πρώτο... άλλο μισό μου...

APETITIKH

# 31 στις 22/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Netrina
Μα τώρα δεν είναι πια έτσι κι έχω μείνει να το αναζητώ και κάθε μου αναζήτηση να χάνεται στην τραγική σύγκριση με εκείνο.... το πρώτο... άλλο μισό μου...

Μια και επανέφερες το θέμα στην επιφάνεια και επειδή νομίζω ότι το πρόβλημα της σύγκρισης είναι και δικό μου πρόβλημα, νομίζω πως θα καταλάβεις πως βρήκες το αληθινό άλλο σου μισό -ή έστω, έναν ακόμα μεγάλο έρωτα- όταν πάψεις να συγκρίνεις το καινούριο με το παλιό.

Ξέρω, είναι ψυχοφθόρο να περιμένεις, αλλά, μήπως όλοι δεν κάνουμε το ίδιο; Μήπως όλοι δεν περιμένουμε για έναν ακόμα μεγάλο έρωτα;

Με τιμή

# 32 στις 22/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Είχα κάποτε βρει το άλλο μισό μου, ή έτσι πίστευα, ................ Μα τώρα δεν είναι πια έτσι κι έχω μείνει να το αναζητώ και κάθε μου αναζήτηση να χάνεται στην τραγική σύγκριση με εκείνο.... το πρώτο... άλλο μισό μου...

Ε ί μ α ι Ε γ ώ.
Σ' όλο τον κόσμο δεν υπάρχει κανένας άλλος ακριβώς σαν κι εμένα. Υπάρχουν άνθρωποι που μου μοιάζουν σε μερικά σημεία, αλλά κανένας δεν είναι ολότελα ό μ ο ι ο ς μ ε μ έ ν α.
Όπως κι αν μοιάζω κι αν φαίνομαι, ότι λέω και κάνω, ότι σκέφτομαι κι αισθάνομαι σε οποιαδήποτε στιγμή, όλα ε ί μ α ι ε γ ώ.
Ίσως αυτό μας βοηθήσει να σταματήσουμε τις συγκρίσεις.
Καλές γιορτές.

Netrina

# 33 στις 23/12/2004
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 5
Πολύ σωστό αυτό scorpi, κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός αλλά εδώ μπαίνει ένα άλλο θέμα. Εμείς κάθε φορά βλέπουμε στον άλλο αυτό που είναι ή αυτό που νομίζουμε? Μήπως το τι βλέπουμε εξαρτάται από τη δική μας διάθεση? Κι η αναζήτηση δεν τελειώνει όπως σωστά γράφει η APETITIKH.

# 34 στις 23/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Πολύ σωστό αυτό scorpi, κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός αλλά εδώ μπαίνει ένα άλλο θέμα. Εμείς κάθε φορά βλέπουμε στον άλλο αυτό που είναι ή αυτό που νομίζουμε? Μήπως το τι βλέπουμε εξαρτάται από τη δική μας διάθεση? Κι η αναζήτηση δεν τελειώνει όπως σωστά γράφει η APETITIKH.

Είναι καιρός να ανοίξουμε τα μάτια μας και να κοιτάξουμε αυτό που είναι ο άλλος και όχι το τί θα θέλαμε να είναι, αρκετά δεν έχουμε περάσει όλοι μέχρι σήμερα?

# 35 στις 23/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Εμείς κάθε φορά βλέπουμε στον άλλο αυτό που είναι ή αυτό που νομίζουμε? Μήπως το τι βλέπουμε εξαρτάται από τη δική μας διάθεση?

Το έχει πει πανέμορφα ο Προυστ: "Περιτυλίγουμε το φυσιογνωμικό περίβλημα του πλάσματος που βλέπουμε με όλες τις ιδέες που έχουμε ήδη σχηματίσει για κείνο, και στην πλήρη εικόνα που συνθέτουμε μέσα στο μυαλό μας, οι ιδέες αυτές έχουν σίγουρα την κυρίαρχη θέση. Στο τέλος γεμίζουν τόσο ολοκληρωτικά την καμπύλη του μάγουλου, ακολουθούν με τέτοια ακρίβεια τη γραμμή της μύτης, αναμειγνύονται τόσο αρμονικά στον ήχο της φωνής του, ώστε μοιάζουν πια να μην είναι παρά ένα διάφανο κάλυμμα, έτσι ώστε κάθε φορά που βλέπουμε το πρόσωπο ή ακούμε τη φωνή του, τις δικές μας ιδέες γι' αυτόν αναγνωρίζουμε κι αυτές παρακολουθούμε."

# 36 στις 23/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Προσδοκίες, όνειρα... Αυταπάτες;

Το απόλυτο άλλο μισό του... μισού...

Κάποτε είχα διαβάσει μια ρήση που με έβαλε σε σκέψεις. Οι γυναίκες, λέει, ερωτευόμαστε μόνο μία φορά στη ζωή μας. Τον πρώτο άντρα που θα κάνει την καρδιά και το κορμί μας να σκιρτήσει και το μυαλό μας να παραδώσει τα ηνία σε αυτά τα δύο. Συνήθως, αυτός ο πρώτος έρωτας έχει άδοξο τέλος... Κάθε επόμενη φορά, ερωτευόμαστε τον έρωτα. Όχι το άτομο που έχουμε στη ζωή μας.

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό για τις περισσότερες από εμάς. Γεγονός είναι ότι συγκρίσεις γίνονται -Αναπόφευκτα!!!- και είναι αμφίπλευρες. Όταν, όμως, βρεθεί το άτομο εκείνο που θα μας κάνει να ξεχάσουμε τα πάντα για το παρελθόν μας, και τους έρωτες -είτε μικρούς, είτε μεγάλους- που έχουμε βιώσει, τότε θα συνειδητοποιήσουμε τι σημαίνει Έρωτας.

Φιλικά,

APETITIKH

# 37 στις 23/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Εμείς κάθε φορά βλέπουμε στον άλλο αυτό που είναι ή αυτό που νομίζουμε? Μήπως το τι βλέπουμε εξαρτάται από τη δική μας διάθεση? Κι η αναζήτηση δεν τελειώνει όπως σωστά γράφει η APETITIKH.

Είναι πολύ παρηγορητική αυτή η σκέψη, ότι βλέπουμε στον άλλο αυτό που νομίζουμε ή αυτό που βλέπουμε εξαρτάται από τη διάθεσή μας...

Όμως, είμαι σίγουρη ότι δεν μπόρεσα, και δεν μπορώ, να πω ψέματα σε μένα για κανένα λόγο...

Ακόμα κι αν η επιθυμία του έρωτα και της αγάπης είναι τόσο δυνατή όσο κι οι καραμέλες που καίνε.

Με τιμή

ELLOYAKO

# 38 στις 23/12/2004
author
Ανδρας / 53 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Λυκόβρυση
Απαντήσεις: 7

Παράθεση:
συμφωνώ απόλυτα κε Πουλόπουλε και θαρρώ πως ό,τι μας δίνεται στη ζωή είναι δώρο. Ένα πολύ όμορφο δώρο.........Από μια απλή καλημέρα που θα μας πει ένας συνάνθρωπος μας το πρωί μέχρι κι ένα χαμόγελο που θα μας δώσει ο διευθυντής μας στην εργασία μας.......
και ο πόνος ένα μέρος του δώρου είναι!!!!!

APETITIKH

# 39 στις 23/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by all_for_love
Κάθε επόμενη φορά, ερωτευόμαστε τον έρωτα. Όχι το άτομο που έχουμε στη ζωή μας.

Αγαπητή,
Νομίζω πως κανείς δεν μπορεί να μιλήσει με αποδείξεις όταν πρόκειται για ψυχή.

Εικασίες κάνουμε γι' αυτό το συναίσθημα και επειδή είναι κάτι τελείως προσωπικό και μοναδικό, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί το αντίθετο: ότι η δεύτερη ή η τρίτη φορά που ερωτευόμαστε είναι η αληθινή και όχι η πρώτη, που ακόμα προσπαθούμε να τον αναγνωρίσουμε.

Εγώ πιστεύω πως η κάθε φορά είναι μοναδική, ο καθένας είναι μοναδικός, γι' αυτό και κάθε ερωτευμένος νιώθει μοναδικά και πρωτόγνωρα όταν ερωτεύεται.

Με τιμή

# 40 στις 4/9/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by all_for_love
Κάθε επόμενη φορά, ερωτευόμαστε τον έρωτα. Όχι το άτομο που έχουμε στη ζωή μας.

Αγαπητή,
Νομίζω πως κανείς δεν μπορεί να μιλήσει με αποδείξεις όταν πρόκειται για ψυχή.
Εικασίες κάνουμε γι' αυτό το συναίσθημα και επειδή είναι κάτι τελείως προσωπικό και μοναδικό, μπορεί κάποιος να ισχυριστεί το αντίθετο: ότι η δεύτερη ή η τρίτη φορά που ερωτευόμαστε είναι η αληθινή και όχι η πρώτη, που ακόμα προσπαθούμε να τον αναγνωρίσουμε.
Εγώ πιστεύω πως η κάθε φορά είναι μοναδική, ο καθένας είναι μοναδικός, γι' αυτό και κάθε ερωτευμένος νιώθει μοναδικά και πρωτόγνωρα όταν ερωτεύεται.
Με τιμή

Τελικά ερωτευόμαστε τον έρωτα ή τον άνθρωπο που έχουμε στην ζωή μας?
Είναι τελικά η κάθε επόμενη φορά διαφορετική ή το 'χουμε ξαναδεί το έργο?
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε