Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μήπως ξέρει κανείς με τι αντιδρά η Amino-Para-Ethylo-Tetra-Isothiazine?

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

elix_geo

# 41 στις 8/12/2004
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer
Σου φεννωμε γηα ανωρθωγραφφως Αιλληκα???

Κανενας δεν οφειλει συγνωμη σε κανεναν!.

Σαν νάχεις δίκιο μου φαίνεται.
Δεν ζητάω συγγνώμη πλέον.
Αντίθετα χαίρομαι που σου έδωσα βήμα να αναπτύξεις τις απόψεις σου.
Μόνο αν θες, το Αίλληκα με ένα λάμδα.
Το ήττα άστο με δύο ταυ δεν με πειράζει.
Αν δεν σε πειράζει και σένα βέβαια.
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

Heptamer

# 42 στις 10/12/2004
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.149
το βημα ευτυχως το δινει αλλος...
Καποιοι το καταχρωνται βεβαια,αλλα συμβαινουν αυτα....
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

elix_geo

# 43 στις 10/12/2004
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Το τελευταίο σχόλιο για μια συμφωνία...

Παράθεση:
το βημα ευτυχως το δινει αλλος...
Καποιοι το καταχρωνται βεβαια,αλλα συμβαινουν αυτα....

...συμφωνώ απόλυτα φίλε μου -είδες που τελικά συμφωνήσαμε; -
Τους έχω προσέξει κι εγώ αυτούς τους καταχραστές.
Γράφουν άρθρα σωρρηδόν.
Που αφού μείνουν 3-4 ώρες στην πρώτη σελίδα και δεχτούν και 2-3 σχόλια τυπικά από φίλους, μετά πάνε στο καλάθι των αχρήστων.
Λες να υπάρχει κάτι σαν Θεία δίκη;
Νομίζω για τους ίδιους λέμε!
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

Heptamer

# 44 στις 10/12/2004
author
Μαλλον βιαστηκες να συμφωνησεις φιλτατε Ελικα!
Εγω αλλιως τους αντιλαμβανομαι τους καταχραστες...
Αυτους που καταχραζονται το χωρο οχι με το πληθος των αρθρων και τοποθετησεων ,αλλα με την αμφιβολη ποιοτητα αυτων.
Η οποια και στοιχειοθετειται εντεχνως ως τετοια...χωρις να ειναι και απαραιτητα.
Που συντηρουν τεχνηεντως μια επιπλαστη ποιοτητα και παρασυρουν στην κατρακυλα οσους αδυνατουν η βολευονται η δε
θελουν να αντιταξουν μια φωνη απογνωσης...και ως γνησιοι οπαδοι ενος μεταλλαγμενου αστεισμου διψουν για ολοενα και πιο πολυ απο το νεκταρ που αναβλυζει απο το στομα...pardon...χερι του εκαστοτε αυτοαναγορουμενου "χιουμορολογου"...

Μου θυμιζει τις κομματικες συγκεντρωσεις σε πλατειες και με τους κομματικους εγκαθετους και μη να ζητωκραυγαζουν:"εσυ εσυ ,εσυ μας οδηγεις! Εσενα θελουμε και γραψε,μην αργεις!"

....οι καταχραστες ειναι αυτοι που θεωρουν οτι εφοσον πηραν την ατυπη "αποδοχη" της μαζας,μπορουν να "αλωνιζουν" σε ξενα χωραφια και να λυμαινονται τους καρπους τους.
Αν τα αρθρα των κατ εσε καταχραστων αξιολογουνται μονο οτι ταιριαζουν στο καλαθι των αχρηστων ,
ενω ανθουν τα αρθρα των κατ εμε καταχραστων,μας δειχνει απλα την ποιοτητα και το αισθητηριο του κριτη.
Οποτε αναρωτιεμαι που δειχνεται τελικα η βαρυτητα στην κριση.Στην ποσοτητα η στην "ποιοτητα"?
Και εν κατακλειδι: που "βοσκει" αυτη η ποιοτητα και τι ειδους ποιοτητα ειναι???
Μαλλον "μετταλλαγμενη" ποιοτητα ειναι....κατι σαν τα μεταλλαγμενα τροφιμα που θα εισβαλλουν στη ζωη μας καποια στιγμη.

Η ποσοτητα αντεχεται...η α-ποιοτητα ομως???

Η Θεια δικη δεν ασχολειται με ανουσιοτητες.
Το θλιβερο αυτο καθηκον ανηκει στην ανθρωπινη πλευρα της δικαιοσυνης.
Και η δικη εχει ηδη αρχισει.
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

elix_geo

# 45 στις 10/12/2004
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Και η δικη εχει ηδη αρχισει.

Σαν να μου θυμίζει την μητέρα των δικών!!!

Μα τι έπαθες φίλτατε.
Μπορείς και συ να γράψεις σωρεία άρθρων!
Δεν σε εμποδίζει κανείς.
Και αν κάποιο είναι αμφίβολης ποιότητας θα το δω με κατανόηση, τι φίλοι είμαστε!

Και μακάρι γιατί γράφεις με στυλ.
Και ίσως πάρεις και συ την άτυπη αποδοχή της μάζας,
E! you! για σας λέει που κάνατε σχόλια στα άρθρα μου!

Είναι αλήθεια βέβαια ότι τώρα τελευταία αισθάνομαι λίγο σαν φορέας ¨μεταλλαγμένης ποότητας¨ αλλά παίρνω τις θεραπευτικές δόσεις μου από τα δικά σου σχόλια ¨εγνωσμένης ποιότητας¨και θα μου περάσει σύντομα.

Μου αρέσει πάντως να με σχολιάζεις.
Ρίχνω κάτι γέλια!
Ητοι, διττώς με θεραπεύεις!

Δηλώνω δε υπευθύνως ότι δεν είμαστε συννενοημένοι με το φίλο επταήμερο για να κρατήσουμε το άρθρο σε επικαιρότητα!

Ελπίζω να το αποδέχεστε ατύπως και μαζικώς!

PROBLEM

# 46 στις 11/12/2004
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851
Είναι εύκολο να τριγυρνάς εδώ και εκεί μαζεύοντας άμμο και πέτρες, γεμίζοντας τις τσέπες σου και το γραφείο σου με αυτές, δίνοντας στον εαυτό σου την ιδιότητα του φυσιοδίφη.
Για να ωφεληθεί κανένας από τη μελέτη των ορυκτών πρέπει να είναι χημικός ή φυσικός, να εκτελεί επίπονα πειράματα, να εργάζεται σε εργαστήρια, να ξοδεύει χρήματα και χρόνο, να έχει γύρω του κάρβουνο, φούρνους, χυτήρια, καπνούς κι ατμούς, αδιάκοπα να διακινδυνεύει την ζωή του και συχνά να βλάπτει την υγεία του.

Από την άλλη τα φυτά έχουν απλόχερα σκορπίσει στην επιφάνεια της γης, όπως και τα άστρα στον ουρανό, κάνοντας το δόλωμα στην περιέργεια και στην ευχαρίστηση των ανθρώπων, ώστε να οδηγηθούν στην μελέτη της φύσης.

Αλλά τα άστρα είναι πολύ πάνω από εμάς χρειαζόμαστε πνευματική καλλιέργεια , εργαλεία και μηχανήματα, για να μπορέσουμε να τα πλησιάσουμε, να τα μελετήσουμε και να τα αγγίξουμε.

Τα φυτά βρίσκονται στην διάθεση μας ,μέσα στα χέρια μας, ανάμεσα στα ποδιά μας, τοποθετημένα από την ίδια την φύση.
Κι αν ακόμη τα βασικά τους μέρη είναι πολύ μικρά, ώστε να μην γίνονται ορατά στο γυμνό μάτι, τα όργανα που τα φέρνουν πιο κοντά μας , είναι πολύ πιο απλά στη χρήση τους από αυτά του αστρονόμου.

Η βοτανική είναι η ιδανική μελέτη για τον αργόσχολο, τον δίχως απασχόληση μοναχικό άνθρωπο.
Ένα μικρό λεπίδι και ένας μεγεθυτικος φακός είναι όλα κι όλα τα εφόδια που χρειαζεται για τις παρατηρήσεις του. Τριγυρνά εδώ και εκεί, εξετάζει το κάθε φυτό με ενδιαφέρον και περιέργεια και από την στιγμή που θα συλλάβει τους νόμους και την δομή τους, απολαμβάνει από τις παρατηρήσεις του μια δίχως κόπους ευχαρίστηση τόσο έντονη σαν να έχει βρει το ελιξίριο της ζωής.

Αυτή η ιδανική απασχόληση έχει μια γοητεία που μπορείς να την νιώσεις μόνο όταν τα πάθη έχουν καταλαγιάσει μέσα σου, τότε είναι αρκετή για να κάνει τη ζωή σου ευχάριστη και ευτυχισμένη.

Όμως από την στιγμή που το ατομικό συμφέρον και η ματαιοδοξία έρθουν στην επιφάνεια κι ενδιαφερόμαστε για το πώς θα αποκτήσουμε θέσεις ή θα γράψουμε βιβλία, από την στιγμή που μαθαίνουμε μόνο για να διδάξουμε κι αφιερωνόμαστε στην βοτανική μόνο και μόνο για να γίνουμε συγγραφείς ή καθηγητές, όλη αυτή η γοητεία εξαφανίζεται.

Βλέπουμε τα φυτά σαν όργανα των παθών μας, δε νιώθουμε καμία πραγματική ευχαρίστηση μελετώντας τα, δεν θέλουμε να ξέρουμε αλλά να δείξουμε τι ξέρουμε και τα δάση γίνονται για μας απλά μια δημόσια σκηνή όπου επιδεικνυόμαστε, αποζητώντας το χειροκρότημα.

Περιορίζουμε την προσοχή μας στην μελέτη του βοτανικού κήπου αντί να παρατηρούμε τα φυτά στο φυσικό τους χώρο, ασχολούμαστε αποκλειστικά με συστήματα και μεθόδους, με ατελείωτες διαφωνίες κι επιχειρήματα, χωρίς να ανακαλύπτουμε ούτε ένα άγνωστο φυτό χωρίς να ρίξουμε το παραμικρό φως στην φυσική ιστορία η στο φυτικό Βασίλειο.

Από αυτό γεννιέται όλο το μίσος και η ζήλια, όπου ο αγώνας για την φήμη ξυπνά ανάμεσα στους συγγραφείς βοτανολογικών έργων ακριβώς όπως ανάμεσα στους άλλους λογίους .
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

observer1

# 47 στις 11/12/2004
author
Ανδρας / 51 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 74
Απαντήσεις: 3.742
Κουφοντίνας ή Γιωτόπουλος;

Θυμάμαι ένα καλοκαίρι (εποχή που ζευγαρώνουν τα αιγοπρόβατα) που ήμουν στο χωριό μου κι έβλεπα από μακριά τα 2 κριάρια του Μπαρμπα Μήτσου να χτυπιούνται με κουτουλιές. Μιλάμε για άγρια μάχη, είχαν ματώσει τα κεφάλια τους και στραβώσει τα κέρατά τους.
"Γιατί χτυπιούνται Μπαρμπα Μήτσο;" ρώτησα.
"Για την Παρδάλω" μου λέει και μου δείχνει μια προβατίνα που βοσκούσε αμέριμνη εκεί παρα πέρα.
"Μα δεν καταλαβαίνω Μπαρμπα Μήτσο, αφού βλέπω στο κοπάδι έχεις τουλάχιστον 20 προβατίνες και μόνο 2 κριάρια, τι έχει η Παρδάλω και τους τρελαίνει;"
"Σήμερα είναι η Παρδάλω, χτες χτυπιούνταν για την Ασπρούλα" και μου δείχνει μια άλλη προβατίνα που επίσης βοσκούσε αμέριμνη.
"Και προχθές για την Κουδουνίτσα."
"Μεγάλο το πρόβλημα Μπαρμπα Μήτσο και γιατί δεν κάνει το ένα από τα δυο κριάρια πίσω; Θα σκοτωθούν έτσι όπως πάνε. Εσύ γιατί τα αφήνεις;"
"Μα δεν τσακώνονται μόνο για την Παρδάλω, τσακώνονται για την αρχηγία του μαντριού, ο νικητής θα είναι ο πιο Βαρβάτος και ο ηττημένος θα ευνουχιστεί για να παχύνει και να τον σφάξω."
Τότε σκέφτηκα με το παιδικό μυαλό μου πως τα κριάρια είναι "και πολύ ζώα" για να παίζουν τα αμελέτητα τους , ακόμα και τη ζωή τους, κορώνα γράμματα, ενώ θα μπορούσαν να μοιράζονται την αρχηγία τους με τόσες προβατίνες και να περνάνε καλά κι αγαπημένα.
Τα χρόνια πέρασαν.
Τα κριάρια σφάχτηκαν (και τα 2) και στο πέρασμα όλου αυτού του χρόνου διδάχτηκα από τη ζωή. Οπως πχ. πως κι αν ακόμα επικρατεί ένας και γίνεται μαντράρχης, την επόμενη χρονιά που θα έχουν μεγαλώσει τα άλλα κριάρια, όλο και κάποιο θα βρεθεί να του δώσει τα αμελέτητα στο πιάτο του Μπαρμπα Μήτσου.
Η μαντραρχία λοιπόν είναι μια ουτοπία.
Εξάλλου ο πραγματικός αρχηγός (όσο ζει) θα είναι ο Μπαρμπα Μήτσος που δεν έχει να χωρίσει τίποτα και με κανένα.

Υ.Γ. Η Παρδάλω ζει.
Πάλι καλά που υπάρχουν αυτές οι εκπομπές μαγειρικής και παίρνουμε καμιά ιδέα για κανένα νέο τατουάζ.

TARATATAgr

# 48 στις 11/12/2004
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 543
εεεεεεεε .........συγνώμη........για την ενόχληση .
Εχασα την γκλίτσα μου , μπας και την είδατε??
Έφυγα...............βιαστικά και αθόρυβα - όχι γιατί φοβήθηκα τα χημικά ,
αλλά επειδή δεν είχα κάτι να πω - και την ξέχασα γμτ μου.
Υ.Γ
Είναι κακό , να αποχωρείς αθόρυβα και σεμνά
από κάπου που δε σου λέει κάτι η' που δεν έχεις εσύ να του πεις κάτι???
Τσοπανάκος ήμουναβββπροβατάκια φύλαγα. ( Έψαξα γη και ουρανόμια περπατώ και μια πετώ στων δύο κόσμων το κενό να βρω την χαραμάδα )

APETITIKH

# 49 στις 11/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.062

Παράθεση:
Originally posted by PROBLEM
Αλλά τα άστρα είναι πολύ πάνω από εμάς χρειαζόμαστε πνευματική καλλιέργεια , εργαλεία και μηχανήματα, για να μπορέσουμε να τα πλησιάσουμε, να τα μελετήσουμε και να τα αγγίξουμε.

Τα φυτά βρίσκονται στην διάθεση μας ,μέσα στα χέρια μας, ανάμεσα στα ποδιά μας, τοποθετημένα από την ίδια την φύση. Κι αν ακόμη τα βασικά τους μέρη είναι πολύ μικρά, ώστε να μην γίνονται ορατά στο γυμνό μάτι, τα όργανα που τα φέρνουν πιο κοντά μας , είναι πολύ πιο απλά στη χρήση τους από αυτά του αστρονόμου.

Όμως από την στιγμή που το ατομικό συμφέρον και η ματαιοδοξία έρθουν στην επιφάνεια κι ενδιαφερόμαστε για το πώς θα αποκτήσουμε θέσεις ή θα γράψουμε βιβλία, από την στιγμή που μαθαίνουμε μόνο για να διδάξουμε κι αφιερωνόμαστε στην βοτανική μόνο και μόνο για να γίνουμε συγγραφείς ή καθηγητές, όλη αυτή η γοητεία εξαφανίζεται.

Από αυτό γεννιέται όλο το μίσος και η ζήλια, όπου ο αγώνας για την φήμη ξυπνά ανάμεσα στους συγγραφείς βοτανολογικών έργων ακριβώς όπως ανάμεσα στους άλλους λογίους .

Διαφωνώ!
Γιατί αυτή η διάκριση μεταξύ επιστημών; Όποιος επίσταται, γνωρίζει καλά, την επιστήμη του, δεν έχει κανένα λόγο ούτε να κομπορρημονεί ούτε να προσπαθεί να επέμβει στην επιστήμη κάποιου άλλου. Ο καθείς εφ' ο ετάχθη.

Αλλά, δεν καταλαβαίνω επίσης γιατί κάποιος που γνωρίζει το αντικείμενό του να μην προσπαθεί μέσω βιβλίων ή διαλέξεων ή οτιδήποτε άλλο να μεταδώσει και να παρουσιάσει το έργο του...

Γιατί το να επιζητά κάποιος τη δόξα σημαίνει οπωσδήποτε ότι είναι και ματαιόδοξος; Το κυνήγι της δόξας, σε μια άλλη ανάγνωση και χωρίς να γίνεται αυτοσκοπός και να εκδηλώνεται με φθόνο και έπαρση, είναι η εγγενής επιθυμία μας για αναγνώριση, αποδοχή και κατ' επέκταση αγάπη.

Μήπως όμως δεν έχω καταλάβει ακριβώς αυτό που θέλατε να πείτε; Γιατί μπορεί να συμβαίνει και αυτό...

Με τιμή

elix_geo

# 50 στις 12/12/2004
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by APETITIKH
Διαφωνώ!
Γιατί αυτή η διάκριση μεταξύ επιστημών; Όποιος επίσταται, γνωρίζει καλά, την επιστήμη του, δεν έχει κανένα λόγο ούτε να κομπορρημονεί ούτε να προσπαθεί να επέμβει στην επιστήμη κάποιου άλλου. Ο καθείς εφ' ο ετάχθη.

Με τιμή

Καλή μου Απαιτητική συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.
Οι Χημικοί με τους χημικούς, οι φυσιοδίφες με τους φυσιοδίφες, οι βουκόλοι με τους βουκόλους και, όπως πάντα, τα apeti με τα apeti!
ΥΓ. Ποτέ δεν ξεχνάς το: Με τιμή, στο κάτω μέρος.
Τώρα, πώς εγώ το διαβάζω πάντα: Με apeti, ουκ οίδα, όπως θάλεγε και ο σοφός του site.

APETITIKH

# 51 στις 12/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.062

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

1. Καλή μου Απαιτητική συμφωνώ μαζί σου απόλυτα.
Οι Χημικοί με τους χημικούς, οι φυσιοδίφες με τους φυσιοδίφες, οι βουκόλοι με τους βουκόλους και, όπως πάντα, τα apeti με τα apeti!

2. ΥΓ. Ποτέ δεν ξεχνάς το: Με τιμή, στο κάτω μέρος.
Τώρα, πώς εγώ το διαβάζω πάντα: Με apeti, ουκ οίδα, όπως θάλεγε και ο σοφός του site.

1. Είδατε που συμφωνήσαμε τελικά; Αρχίζετε και μαθαίνετε. Συγχαρητήρια!

2. "Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια, αλλά τρόπο να κοιτάνε", που λέει κι ο ποιητής.

Με τιμή

Heptamer

# 52 στις 12/12/2004
author
posted by elix_geo:

Μπορείς και συ να γράψεις σωρεία άρθρων!
Δεν σε εμποδίζει κανείς
Και ίσως πάρεις και συ την άτυπη αποδοχή της μάζας,

....αλλά παίρνω τις θεραπευτικές δόσεις μου από τα δικά σου σχόλια ¨εγνωσμένης ποιότητας
Μου αρέσει πάντως να με σχολιάζεις.
Ρίχνω κάτι γέλια!
Ητοι, διττώς με θεραπεύεις!

**** Η τελευταια μου τοποθετηση πανω σε αυτο το θεμα - και δεν προτιθεμαι να αντιλογησω:
Δεν ενδιαφερομαι να γραφω σωρεια αρθρων...Αλλοι το εχουν κανει αυτοσκοπο...προσωπικα ειμαι πιο πολυ παρατηρητης.
Δεν ενδιαφερομαι να αυτοπροβληθω ουτε να αποκτησω οποιαδηποτε αποδοχη.Μαλλον αλλοι αρεσκονται σε κατι τετοιο....
Ουτε ενδιαφερομαι να κρινω αρθρα αλλων.....εχω μεγαλη ανεκτικοτητα...
...που ομως καποια στιγμη εξαντλειται οταν θεωρω οτι προσβαλλεται η αισθητικη μου.Και σαφως και θα το κανω θεμα!!
Γιατι βλεπω δυστυχως οτι χρειαζεται που και που επαναφορα....(ας ειναι και απο μενα - δεν ειναι εγωιστικο να πιστευει κανεις κατι τετοιο)
Παλια υπηρχαν moderators που εβαζαν μια ταξη...βεβαια κατι τετοιο δεν προαγει την ελευθερια του λογου και για αυτο και καταργηθηκαν.Εννοειται οτι μπορει να κρατηθει ενα αλφα επιπεδο και χωρις αυτους.Αλλα μαλλον αντι να τηρουμε μια ατυπη δεοντολογια,μεγενθυνουμε ασυδοτα την υπαρξη μας,καταχρωμενοι ενα χωρο που ειναι δανεικος και οχι δικος μας.
Και τον γεμιζουμε με ανουσιοτητες...ενδεδυμενες με τον μανδυα του χιουμορ,για να εξασφαλιστει η απαραιτητη αποδοχη....
Που αντι να κρατα ενα μινιμουμ επιπεδου - με οτι αυτο συνεπαγεται - , εντουτοις κατρακυλα συνεχως με συγγραμματα καταπιεσμενης βαριεστημαρας.
Τα δικα μου σχολια δεν εμπεριεχουν ποιοτητα....μα στηλιτεουν μια ανουσια ελαφροτητα.Δε χρειαζεται να εισαι ποιοτικος για να κανεις κατι τετοιο.
Δε διεκδικησα ποιοτητα στα γραφομενα μου...διεκδικω ομως ως ενα απο τα λιγοστα ενεργα μελη αυτου του site να γινεται σωστη και συνετη χρηση του.Και οι χαρακτηρισμουι αυτοι εκλαμβανονται απο ολους μας το ιδιο.
Αν το μονο που μπορεις να κανεις αγαπητε,ειναι να γελας,τοτε δυστυχως κατ εμε εισαι μια ανιατη περιπτωση.Εισαι ανεπιδεκτος "θεραπειας" ετσι κι αλλιως...
Μηπως,εκει στο εργαστηριο σου που ανοιγεις δρομο στη βαριεστημαρα σου να ξεχυθει,να πειραματιστεις με τιποτα καινουργιες ενωσεις,μπας και βρεις καμμια θεραπεια? Που ξερεις,εκει που θα "αλχημιζεσαι",να σταθεις τυχερος (αν δεν γινει καμμια εκρηξη με κανενα εκρηκτικο παραγωγο) να βρεις τροπο να θεραπευτεις και ισως και να ανακαλυψεις κανενα καινουργιο χημικο στοιχειο να εμπλουτισουμε τον περιοδικο πινακα....γιατι δεκαετιες εχουμε μεινει στασιμοι στα 100 και κατι....
Μπορει να εισαι τυχερος και να "νομπελιστεις"....και σαν παρεπομενο,να θεραπευτεις κιολας...
Πιστευω αξιζει να το δεις.
Εκτος παλι αν εχεις την αυταπατη οτι με τα ΑΠΕΤΙ ,ΞΕΠΕΤΙ,ΑΣΕΤΙ, ΑΝΕΤΙ και ολα τα σε ΕΤΙ , θα μπορεσεις να πεισεις τη "χημικη" κοινοητα οτι ανακαλυψες πρωτοπορες ενωσεις.
Μηπως εχεις αρχισει αντιστροφα - δηλ απο εδω μεσα? Μηπως αλλου θα πρεπει τελικα να κανεις γνωστους τους προβληματισμους σου και τις ανακαλυψεις σου?
Τα λαθη για τους ανθρωπους ειναι.....

Ενας φιλος μου,πειραματιζεται σε μια καινουργια ενωση (με κυριο συστατικο το ΤΝΤ και το υδροκυανιο) που θα αφαιρει απο τα εγκεφαλικα κυτταρα περισσες αυσιες και θα τα κανει να λειτουργουν ποιο αποδοτικα.Kαι οπως ολα τα φαρμακα , εχει και αυτο παρενεργειες....ακομα.
Του λειπει η ονομασια...και ενας δοκιμαστης.Δε μπορει να το δοκιμασει ο ιδιος,καθοτι πρεπει να το τελειοποιησει.
του προτεινα δυο¨ ονομασιες: kseplenin και svystrex.
Οταν το τελειοποιησει,μηπως να σε εχω υποψην μου για μια δωρεαν δοκιμη?
Παντα χαιρομαι να πηγαινει μπροστα η επιστημη....

# 53 στις 12/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Βαρδααα φουρνελλοοο!!!

.....που φωναζε οταν αναβε τα φυτιλια στους δυναμιτες ο Μητσαρας στα νταμαρια του Μουσαμα στην Πετρουπολη (πριν γινει in συνοικια γιαπηδων)!!!

TARATATAgr

# 54 στις 12/12/2004
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 543
Κοιτά να δεις - ρε γμτ- εκεί που έλεγα να σταματήσω να σκέπτομαι,
πάλι θα αναγκαστώ να κουράσω το μυαλουδακι μου.
Τι στο καλό να κάνω ?
Να πάρω τα προβατάκια μου και να φύγω, αφήνοντας τους γιάπηδες
να κάνουν τα βοσκοτόπια μου Μπρουκλιν ?
Η' να μείνω και να τα διεκδικήσω?
( ένα πολύ μικρό κομμάτι , που να μπορώ να λέω και εγώ την βλακεία μου , ρε αδερφέ)
Τι να κάνω, ρε γμτ, να βάλω δικηγόρο?
(ενδιαφέρετε κάποιος καλός, να πάρει την υπόθεση?)
Η' να πάρω την γκλίτσα ,και........ οποίον πάρει ο χάρος??
Αααααα κατά φωνή , να την ........... την βρήκα !!!

Υ.Γ
Μια παράκληση !!!
Αν θέλετε , βάζετε αστερίσκο στις άγνωστες λέξεις και στο κάτω μέρος του κειμένου , να δίνετε την επεξήγηση τους
Λείπαμε πολύ αλλά δεν είμαστε όλοι πανεπιστημιακοί..........( αλλά μας αρέσει να σας διαβάζουμε. )
- ευχαριστώ-
Τσοπανάκος ήμουναβββπροβατάκια φύλαγα. ( Έψαξα γη και ουρανόμια περπατώ και μια πετώ στων δύο κόσμων το κενό να βρω την χαραμάδα )

elix_geo

# 55 στις 12/12/2004
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος

Παράθεση:
,,,κανενα καινουργιο χημικο στοιχειο να εμπλουτισουμε τον περιοδικο πινακα....γιατι δεκαετιες εχουμε μεινει στασιμοι στα 100 και κατι....

Ύδρογονο
[hydrogono]
Ήλιον
[hilion]
Λιθιο
[lithio]
Βηρυλλιο
[viryllio]
Βοριο
[vorio]
Ανθρακας
[anthrakas]
Αζωτο
[azōto]
Οξυγονο
[oxygono]
Φθοριο
[fthorio]
Νεον
[neon]
Νατριο
[natrio]
Μαγνησιο
[magnisio]
Αργιλιο
[argilio]
Πυριτιο
[pyritio]
Φωσφορος
[fōsforos]
Θειο
[theio]
Χλωριο
[chlōrio]
Αργο
[argo]
Καλιο
[kalio]
Ασβεστιο
[asvestio]
Σκανδιο
[skandio]
Τιτανιο
[titanio]
Βαναδιο
[vanadio]
Χρωμιο
[chrōmio]
Μαγγανιο
[magganio]
Σιδηρος
[sidiros]
Κοβαλτιο
[kovaltio]
Νικελιο
[nikelio]
Χαλκος
[chalkos]
Ψευδαργυρος
[pseudargyros]
Γαλλιο
[gallio]
Γερμανιο
[germanio]
Αρσενικο
[arseniko]
Σεληνιο
[selinio]
Βρωμιο
[vrōmio]
Κρυπτο
[krypto]
Ρουβιδιο
[rouvidio]
Στροντιο
[strontio]
Υττριο
[yttrio]
Ζιρκονιο
[zirkonio]
Νιοβιο
[niovio]
Μολυβδενιο
[molyvdenio]
Τεχνητιο
[technitio]
Ρουθηνιο
[routhinio]
Ροδιο
[rodio]
Παλλαδιο
[palladio]
Αργυρος
[argyros]
Καδμιο
[kadmio]
Ινδιο
[indio]
Κασσιτερος
[kassiteros]
Αντιμονιο
[antimonio]
Τελλουριο
[tellourio]
Ιωδιο
[iōdio]
Ξενο
[Xeno]
Καισιο
[kaisio]
Βαριο
[vario]
Λανθανιο
[lanthanio]
Δημητριο
[dimitrio]
Πρασεοδυμιο
[praseodymio]
Νεοδυμιο
[neodymio]
Προμηθειο
[promitheio]
Σαμαριο
[samario]
Ευρωπιο
[eurōpio]
Γαδολινιο
[gadolinio]
Τερβιο
[tervio]
Δυσπροσιο
[dysprosio]
Όλμιο
[holmio]
Ερβιο
[ervio]
Θουλιο
[thoulio]
Υττερβιο
[yttervio]
Λουτετσιο
[loutetsio]
Αφνιο
[hafnio]
Τανταλιο
[tantalio]
Βολφραμιο
[volframio]
Ρηνιο
[rinio]
Οσμιο
[osmio]
Ιριδιο
[iridio]
Λευκοχρυσος
[lefkochrysos]
Χρυσος
[chrysos]
Ύδραργυρος
[hydrargyros]
Θαλλιο
[thallio]
Μολυβδος
[molyvdos]
Βισμουθιο
[vismouthio]
Πολωνιο
[polōnio]
Αστατο
[astato]
Ραδονιο
[radonio]
Φραγκιο
[fragkio]
Ραδιο
[radio]
Ακτινιο
[aktinio]
Θοριο
[thorio]
Πρωτακτινιο
[prōtaktinio]
Ουρανιο
[ouranio]
Ποσειδωνιο
[poseidōnio]
Πλουτωνιο
[ploutōnio]
Αμερικιο
[amerikio]
Κιουριο
[kiourio]
Μπερκελιο
[berkelio]
Καλιφορνιο
[kalifornio]
Αινστανιο
[ainstanio]
Φερμιο
[fermio]
Μεντελεβιο
[mentelevio]
Νομπελιο
[nobelio]
Λωρεντσιο
[lōrentsio]
Elix
(Ελιξ)
Apeti
(Απετί)

...πάνω που το είπες, έφτασε ένα email με τον συμπληρωμένο περιοδικό πίνακα.
Για δες στο τέλος!

Και σοβαρά.
Μην επικαλείσαι τους moderators.
Και αν ακόμα υπήρχαν το πολύ πολύ να έγραφαν κανένα σχόλιο στα άρθρα μου.
Δεν έχω παραβεί κανένα κανονισμό του sxeseis.

# 56 στις 12/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μου φαινετε Κυρο μου πως σ αρεσουν οι χημικες ενωσεις και τα περιεργα αποτελεσματα εκ αυτου.....
Ζεις για τις ανατιναξεις και τους κοκκινους καπνους που θα προκυψουν......

Μηπως εχουν ποτισει το χαρτι υγειας σου με νεφτι??????
Για ψαξτο......

PROBLEM

# 57 στις 13/12/2004
author

Πίσω από τις λέξεις κρύβεται ο Αλέξης.

Originally posted by APETITIKH
Μήπως όμως δεν έχω καταλάβει ακριβώς αυτό που θέλατε να πείτε; Γιατί μπορεί να συμβαίνει και αυτό...
Με τιμή

Θα απαντούσα προσωπικά με μήνυμα στην APETITIKH αλλά το θεωρώ πολύ φτωχό και φθηνό ταυτόχρονα. Για τις απόψεις μας, κάποιες φορές πρέπει να είμαστε υπερήφανοι.
Το άρθρο μου με το νόημα που είχε στην αρχική του μορφή, πριν το παραποιήσω, αυτούσιο στην κρίση σας.
Είναι εύκολο να τριγυρνάς στο ίντερντετ διαβάζοντας άρθρα και προφίλ, γεμίζοντας τον εγκέφαλο σου και τον υπολογιστή σου με αυτά, δίνοντας στον εαυτό σου την ιδιότητα του ερευνητή ανθρώπινων σχέσεων.

Για να ωφεληθεί κανένας από τη μελέτη των άρθρων πρέπει να είναι υπομονετικός, έξυπνος, δεκτικός, παρατηρητικός, να διαβάζει πίσω από τις λέξεις , να ξοδεύει χρήμα και χρόνο, να έχει διαύγεια πνεύματος, χιούμορ, να εκθέτει τον εαυτό του στις κρίσεις των άλλων, να νοιάζεται για αυτά που γράφει και συχνά να βλάπτει την ψυχική υγεία του.

Από την άλλη τα προφίλ των ανθρώπων έχουν απλόχερα σκορπίσει στο ίντερνετ, όπως και οι άνθρωποι στην γη, κάνοντας το δόλωμα στην περιέργεια και στην ευχαρίστηση των ανθρώπων, ώστε να οδηγηθούμε στην ανάγνωση αυτών. (φαντάσου να διάβαζες άρθρα χωρίς να αναφέρεται το όνομα του αρθρογράφου).

Αλλά οι άνθρωποι είναι πολύ μακριά από εμάς χρειάζεται να κινηθούμε, να περπατήσουμε, να ταξιδέψουμε για να τους συναντήσουμε και να ασχοληθούμε με αυτούς.

Τα προφίλ βρίσκονται στην διάθεση μας ,μέσα στα χέρια μας, μέσα στον υπολογιστή μας, τοποθετημένα από εμάς τους ίδιους.
Κι αν ακόμη κάποια χαρακτηριστικά είναι κρυμμένα μέσα τους ώστε να μην γίνονται ορατά, τα μέσα που τα φέρνουν πιο κοντά μας είναι απλά, (π.χ. μία κλήση τηλεφωνική ).

Η ανάγνωση των άρθρων είναι η ιδανική μελέτη για τον αργόσχολο, τον δίχως απασχόληση μοναχικό άνθρωπο.

Σύνδεση στο ίντερνετ, και ένας υπολογιστής είναι όλα κι όλα τα εφόδια που χρειάζεται για τις παρατηρήσεις του. Τριγυρνά στα διάφορα σαιτ, εξετάζει το κάθε άρθρο με ενδιαφέρον και περιέργεια και από την στιγμή που θα συλλάβει το νόημα και την ουσία τους, απολαμβάνει από τις παρατηρήσεις του μια δίχως κόπους ευχαρίστηση τόσο έντονη σαν να έχει βρει το ελιξίριο της ζωής.

Αυτή η απασχόληση έχει μια γοητεία που μπορείς να την νιώσεις μόνο όταν τα πάθη έχουν καταλαγιάσει μέσα σου, τότε είναι αρκετή για να κάνει τη ζωή σου ευχάριστη και ευτυχισμένη.

Όμως από την στιγμή που το ατομικό συμφέρον και η ματαιοδοξία έρθουν στην επιφάνεια κι ενδιαφερόμαστε για το πώς θα αποκτήσουμε θέσεις ή θα γράψουμε βιβλία, από την στιγμή που μαθαίνουμε μόνο για να διδάξουμε κι αφιερωνόμαστε στην αρθρογραφία μόνο και μόνο για να γίνουμε συγγραφείς ή καθηγητές, όλη αυτή η γοητεία εξαφανίζεται.

Βλέπουμε τα άρθρα σαν όργανα των παθών μας, δε νιώθουμε καμία πραγματική ευχαρίστηση μελετώντας τα, δεν θέλουμε να ξέρουμε αλλά να δείξουμε τι ξέρουμε και το ίντερνετ γίνεται για μας απλά μια δημόσια σκηνή όπου επιδεικνυόμαστε, αποζητώντας το χειροκρότημα.

Περιορίζουμε την προσοχή μας στην μελέτη των προφίλ και άρθρων, αντί να παρατηρούμε τους ανθρώπους στο φυσικό τους χώρο, ασχολούμαστε αποκλειστικά με συστήματα και μεθόδους γραφής, με ατελείωτες διαφωνίες κι επιχειρήματα, χωρίς να ανακαλύπτουμε ούτε έναν άνθρωπο χωρίς να ρίξουμε το παραμικρό φως στην ανθρώπινη πλευρά μας ή στον εσωτερικό μας ψυχισμό.

Από αυτό γεννιέται όλο το μίσος και η ζήλια, όπου ο αγώνας για την φήμη ξυπνά ανάμεσα στους αρθρογράφους όπως ανάμεσα στους άλλους λογίους .

Απόστολος.
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

PROBLEM

# 58 στις 13/12/2004
author
Originally posted by SALONIKIA
Μηπως εχουν ποτισει το χαρτι υγειας σου με νεφτι??????
Για ψαξτο......

Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

elix_geo

# 59 στις 14/12/2004
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Εγώ πάλι γιατί πίστευα ότι δεν πείραξα κανένα;

Μπα, λάθος θα έκανα. Φαίνεται πως πείραξα!
Και είμαι απλό, τακτικό μέλος με 248 άρθρα και σχόλια. Ούτε σπέσιαλιστ, ούτε γκουρού ούτε έξπερτ.

ΥΓ. Αυτό το site προσφέρεται για πολλά πράγματα:
Για γνωριμίες, για chat, για ανάγνωση και συγγραφή άρθρων, για σχολιασμό άρθρων, για ενημέρωση σε διάφορα θέματα, για να πει κανείς κάποια μαζεμένα πράγματα μετά από πολυυυυυυυυυυυυύ καιρό...

...ακόμα και για αυτοπροβολή (. Δεν αναφέρεται κάτι αντίθετο στους κανονισμούς!
Και όποιος δεν το κάνει είναι επειδή έχει υψηλότερο αίσθημα σεβασμού προς τους άλλους, το πιθανότερο.
Ή απλά δεν μπορεί. Δεν είναι κακό!

nineta

# 60 στις 14/12/2004
author
Γυναίκα / 62 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2

Απορία

Εγώ πάλι που δεν ξέρω ούτε από συγγραφή άρθρων, ούτε από χημικές ή σκέτες ενώσεις μπορώ αυτή την αντιπαράθεση να την καταχωρήσω στα «εκρηκτικά φλερτ»?
Υ.Γ Καλά μη βαράτε μια απορία είχα μόνο.
Αν δεν μπορείς να αλλάξεις την πραγματικότητα, άλλαξε το μάτι που την βλέπει
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε