Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μήπως ξέρει κανείς με τι αντιδρά η Amino-Para-Ethylo-Tetra-Isothiazine?

Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345

APETITIKH

# 61 στις 14/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαϊδάρι
Θέματα: 108
Απαντήσεις: 9.062
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by PROBLEM

1. Είναι εύκολο να τριγυρνάς στο ίντερντετ διαβάζοντας άρθρα και προφίλ, γεμίζοντας τον εγκέφαλο σου και τον υπολογιστή σου με αυτά, δίνοντας στον εαυτό σου την ιδιότητα του ερευνητή ανθρώπινων σχέσεων.

2. Για να ωφεληθεί κανένας από τη μελέτη των άρθρων πρέπει να είναι υπομονετικός, έξυπνος, δεκτικός, παρατηρητικός, να διαβάζει πίσω από τις λέξεις , να ξοδεύει χρήμα και χρόνο, να έχει διαύγεια πνεύματος, χιούμορ, να εκθέτει τον εαυτό του στις κρίσεις των άλλων, να νοιάζεται για αυτά που γράφει και συχνά να βλάπτει την ψυχική υγεία του.

3. Η ανάγνωση των άρθρων είναι η ιδανική μελέτη για τον αργόσχολο, τον δίχως απασχόληση μοναχικό άνθρωπο.
4. Όμως από την στιγμή που το ατομικό συμφέρον και η ματαιοδοξία έρθουν στην επιφάνεια κι ενδιαφερόμαστε για το πώς θα αποκτήσουμε θέσεις ή θα γράψουμε βιβλία, από την στιγμή που μαθαίνουμε μόνο για να διδάξουμε κι αφιερωνόμαστε στην αρθρογραφία μόνο και μόνο για να γίνουμε συγγραφείς ή καθηγητές, όλη αυτή η γοητεία εξαφανίζεται.

5. Περιορίζουμε την προσοχή μας στην μελέτη των προφίλ και άρθρων, αντί να παρατηρούμε τους ανθρώπους στο φυσικό τους χώρο, ασχολούμαστε αποκλειστικά με συστήματα και μεθόδους γραφής, με ατελείωτες διαφωνίες κι επιχειρήματα, χωρίς να ανακαλύπτουμε ούτε έναν άνθρωπο χωρίς να ρίξουμε το παραμικρό φως στην ανθρώπινη πλευρά μας ή στον εσωτερικό μας ψυχισμό.

6. Από αυτό γεννιέται όλο το μίσος και η ζήλια, όπου ο αγώνας για την φήμη ξυπνά ανάμεσα στους αρθρογράφους όπως ανάμεσα στους άλλους λογίους.

Απόστολος.

1. Ναι, μ' ενδιαφέρει πολύ να ερευνώ τις ανθρώπινες συμπεριφορές, μέσα από άρθρα και άλλα τινά, κι αυτό το θεωρώ προσόν μου και όχι μειονέκτημά μου.

2. Επειδή ακριβώς διαβάζω πίσω από τις λέξεις, είδα ότι η προηγούμενη διαμάχη μεταξύ των δύο κυρίων είχε αφετηρία το ποιος θα αποδείξει ότι είναι πιο σοφός από τον άλλο, και επειδή διέκρινα ανταγωνισμό θέλησα να αποδώσω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι. Εκεί αναφερόμουνα όταν έλεγα ο καθείς εφ' ο ετάχθη, γιατί ο κάθε επιστήμονας -στην περίπτωσή μας ο κάθε αρθρογράφος- έχει τη θέση του και όλοι είναι σημαντικοί στο χώρο που εκπροσωπούν ή μέσω των γνώσεων που κατέχουν.

3. Φαντάζομαι πως δεν προσωποποιείτε τη λέξη "αργόσχολος", αλλά μιλάτε γενικά.

4. Αν είναι γοητεία για σας να μη δημοσιοποιείτε τις απόψεις και τις θέσεις σας είναι δικαίωμά σας. Εγώ πιστεύω πως η δημοσιοποίηση δεν ενέχει πάντα ματαιοδοξία, αλλά μπορεί να έχει -πέρα από την προσωπική έκφραση- παιδευτικό χαρακτήρα. Για φανταστείτε να μη δημοσιοποιούσαν τα έργα τους οι μεγάλοι συνθέτες, ζωγράφοι, ποιητές, γιατροί, εκπαιδευτικοί, λογοτέχνες. Πόσο πιο φτωχοί σε γνώσεις και ομορφιά θα ήμασταν...

5. Σαφώς και υπάρχουν κάποιοι που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η αναγνώριση -και κυρίως η προσωπική τους αναγνώριση-, όμως υπάρχουν κι άλλοι, που μέσα από τα άρθρα κάποιων τυχαίνει να σκεφτούν λίγο περισσότερο, να δουν τα πράγματα κάπως διαφορετικά απ' ό,τι τα έβλεπαν, οπότε πάλι η δημοσιοποίηση έχει κοινωνικό χαρακτήρα. Και μερικές φορές δε χρειάζεται να παρατηρήσεις κάποιον στο φυσικό του χώρο για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Ίσως για κάποιους αυτό μπορεί να γίνει και μέσα από ένα άρθρο τους - χωρίς να παραγνωρίζω σαφώς τη σημασία της ανθρώπινης επαφής. (Εξάλλου, αυτό το σκοπό πιστεύω πως έχει η συμμετοχή μας εδώ. Τουλάχιστον η δική μου).

6. Δεν είναι πάντα απαραίτητο μέσα από τη διαφωνία ή τον ανταγωνισμό, αν θέλετε, να γεννηθεί το μίσος και η ανάγκη για επικράτηση του δήθεν καλύτερου. Όπως και να 'χει, πιστεύω πως, ως ένα βαθμό, ακόμα κι αν κάποιον τον ζηλέψουμε ή τον φθονήσουμε ή τον ανταγωνιστούμε, σε μια δεύτερη ανάγνωση μέσα μας θα αναρωτηθούμε γιατί μπορεί να συνέβη αυτό, οπότε πάλι είναι προς όφελός μας. Εξάλλου, αν πραγματικά μας είναι αδιάφορος ο άλλος, δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να τον πείσουμε για το δίκαιο των λόγω ή των έργων μας.

Με τιμή

PROBLEM

# 62 στις 15/12/2004
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851
Χαίρομαι για την συζήτηση που έχω σ’ αυτό το άρθρο.
Χαίρομαι για τις απόψεις που εξέθεσες APETITIKH, θα ήθελα λίγο να ξεκαθαρίσω αυτά που έγραψα (όπως τα αρίθμησες).

1. Είπα ότι είναι εύκολο, (δεν ανέφερα καλό ή κακό, μειονέκτημα ή πλεονέκτημα).

2. Συμφωνώ και μ’ αυτά που γράφεις.

3. Γράφω ότι είναι ιδανική μελέτη, για αυτόν τον άνθρωπο (μοναχικό, χωρίς απασχόληση). Όταν εισήλθα στο sxeseis είχα αυτά τα δύο χαρακτηριστικά, είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο(εργαζόμουν μόνο δύο ώρες την ημέρα), ήμουν μοναχικός, και η ανάγνωση (συμμετοχή) στο forum, πιστεύω ήταν ότι καλύτερο μπορούσα να κάνω, εκείνη την χρονική περίοδο .

4. Παρεξήγησες την σκέψη μου. Στην δεύτερη παράγραφο αναφέρω, «να εκθέτει τον εαυτό του στις κρίσεις των άλλων, να νοιάζεται για αυτά που γράφει».
Θεωρώ ότι δημιουργείς, όταν γοητεύεσαι από αυτό που κάνεις. Εάν γράφεις για τον ανταγωνισμό, για το συμφέρον, για να διδάξεις, για να επιβληθείς, χάνεις κάθε γοητεία, (γράφω σε αυτό το θέμα, γιατί με γοητεύει το αντικείμενο του). Τα μεγάλα έργα συγγραφέων, ζωγράφων, ποιητών, χημικών, φυσικών, και άλλων επαγγελμάτων έγιναν γιατί αυτοί που τα δημιούργησαν είχαν γοητευτεί από αυτό που ασκούσαν και δεν είχαν αυτοσκοπό την διδασκαλία.
Κάποιες στιγμές διαβάζω αυτά που έχω γράψει και βλέπω ότι δεν γοητεύομαι από όλες μου τις απόψεις. Όταν η ματαιοδοξία μου έρθει στην επιφάνεια χάνω την γοητεία της γραφής.
Τα άρθρα που έχει γράψει ο Γιώργος περιέχουν μια γοητεία, που την γεύεσαι μέσα από την ανάγνωση τους.

5. «Και μερικές φορές δε χρειάζεται να παρατηρήσεις κάποιον στο φυσικό του χώρο για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου». Λόγο προσωπικών εμπειριών, έχω ακριβώς αντίθετη άποψη. Για να είναι ολοκληρωμένα τα συμπεράσματα, χρειάζεται η παρατήρηση στον φυσικό χώρο.
Ακόμη και εσύ έχεις βγάλει ελλιπή συμπεράσματα για εμένα, διαβάζοντας ένα εικονικό προφίλ, μου μιλάς στον πληθυντικό ενώ είμαι μικρότερος από εσένα.
Σε όλα τα άλλα με βρίσκεις σύμφωνο.

6. «Εξάλλου, αν πραγματικά μας είναι αδιάφορος ο άλλος, δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να τον πείσουμε για το δίκαιο των λόγω ή των έργων μας.». Ίσως εδώ να βρίσκεται και όλο το λάθος. Να πιστεύουμε ότι είναι κόπος να αποδείξουμε το δίκαιο ή το άδικο των λόγω μας.
Κάποια στιγμή σε μια άλλη διαμάχη αποφάσισα ν’ απέχω από τις συζητήσεις και να ασχοληθώ αποκλειστικά με το χιούμορ. Είναι και αυτός ένας τρόπος για να επανέλθει η ψυχική μας υγεία.

Μετά από αυτές τις δύο παραθέσεις χάνει αρκετά το αρχικό νόημα στο κείμενο μου, όπως εξαφανίστηκε και το κύριο θέμα του άρθρου.
Γιώργο δεν περίμενα να παρεξηγηθείς ή αν είδες τον εαυτό σου μέσα σ’ αυτά που έγραψα δεν είναι κακό. Απλά προσπαθούμε πάντα να γινόμαστε καλύτεροι, ακόμα κι αν κάποια στιγμή γίνουμε σπεσιαλίστ πάλι θα πρέπει να γοητευόμαστε από αυτά που γράφουμε.
Ποια είναι η γοητεία της ανάγνωσης των εκατό χημικών στοιχείων; Εγώ ζαλίστηκα.

Της σαλονικιάς πάντως η έκφραση, μου άρεσε και γέλασα με την ψυχή μου. Την διάβασα ως έκφραση και όχι ως παρατήρηση.

Με τον Heptamer, δεν ασχολήθηκα γιατί όπως λέει και η mia_akoma «Είναι θέμα οπτικής γωνίας βεβαίως..»

Αναρωτιέμαι όμως και ποια είναι η γοητεία του παρόντος; Καμία. …. «ασχολούμαστε αποκλειστικά με συστήματα και μεθόδους γραφής, με ατελείωτες διαφωνίες κι επιχειρήματα, χωρίς να ανακαλύπτουμε ούτε έναν άνθρωπο χωρίς να ρίξουμε το παραμικρό φως στην ανθρώπινη πλευρά μας ή στον εσωτερικό μας ψυχισμό.»

Απόστολος.
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

# 63 στις 15/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αμήν.

# 64 στις 15/12/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Χίλια συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά τα αισθήματά μου για τον φιλο μου τον Ταρατατα με ώθησαν να επέμβω.

Παράθεση:
Originally posted by TARATATAgr

Τι να κάνω, ρε γμτ, να βάλω δικηγόρο?
(ενδιαφέρετε κάποιος καλός, να πάρει την υπόθεση?)
Η' να πάρω την γκλίτσα ,και........ οποίον πάρει ο χάρος??
-------------------------
Ασε την γκλίτσα κάτω!!! Αμέσως!!!!

Αν είναι ακόμη κενή η θέση, εχω γνωστή δικηγόρο να σου συστήσω.

Είναι βέβαια λίγο αργή γιατί είναι κουτση, αλλά.... το καλό πράγμα αργεί να γίνει.

Είναι και ξανθιά, αλλά έχει μεταπτυχιακό στα γιδοπρόβατα κι η καταγωγή της ειναι από γιδότοπο και μιλάμε για ολόκληρο τσοπανοσόι!!!

Και το καλύτερο: Πληρώνεται σε είδος.

Εννοώ... τάξε της κανένα προβατάκι, κατσικάκι, ξερεις εσυ, καμιά γκλίτσα αντίκα, κι όλα καλά.

Παρακαλώ, παρακαλώ!!!
Γι αυτό είναι οι φίλοι

Και τώρα μπορείτε να επιστρέψετε στη συζήτηση του θέματος το οποίο πράγματι είναι 'εξυπνα και εντυπωσιακά διατυπωμένο και πολύ ενδιαφέρον.

Με εκτίμηση

APETITIKH

# 65 στις 15/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by PROBLEM
πλεονέκτημα).
4. Παρεξήγησες την σκέψη μου. Στην δεύτερη παράγραφο αναφέρω, «να εκθέτει τον εαυτό του στις κρίσεις των άλλων, να νοιάζεται για αυτά που γράφει».
Θεωρώ ότι δημιουργείς, όταν γοητεύεσαι από αυτό που κάνεις. Εάν γράφεις για τον ανταγωνισμό, για το συμφέρον, για να διδάξεις, για να επιβληθείς, χάνεις κάθε γοητεία, (γράφω σε αυτό το θέμα, γιατί με γοητεύει το αντικείμενο του). Τα μεγάλα έργα συγγραφέων, ζωγράφων, ποιητών, χημικών, φυσικών, και άλλων επαγγελμάτων έγιναν γιατί αυτοί που τα δημιούργησαν είχαν γοητευτεί από αυτό που ασκούσαν και δεν είχαν αυτοσκοπό την διδασκαλία.
Κάποιες στιγμές διαβάζω αυτά που έχω γράψει και βλέπω ότι δεν γοητεύομαι από όλες μου τις απόψεις. Όταν η ματαιοδοξία μου έρθει στην επιφάνεια χάνω την γοητεία της γραφής.
Τα άρθρα που έχει γράψει ο Γιώργος περιέχουν μια γοητεία, που την γεύεσαι μέσα από την ανάγνωση τους.

5. «Και μερικές φορές δε χρειάζεται να παρατηρήσεις κάποιον στο φυσικό του χώρο για να βγάλεις τα συμπεράσματά σου». Λόγο προσωπικών εμπειριών, έχω ακριβώς αντίθετη άποψη. Για να είναι ολοκληρωμένα τα συμπεράσματα, χρειάζεται η παρατήρηση στον φυσικό χώρο.
Ακόμη και εσύ έχεις βγάλει ελλιπή συμπεράσματα για εμένα, διαβάζοντας ένα εικονικό προφίλ, μου μιλάς στον πληθυντικό ενώ είμαι μικρότερος από εσένα.
Σε όλα τα άλλα με βρίσκεις σύμφωνο.

6. «Εξάλλου, αν πραγματικά μας είναι αδιάφορος ο άλλος, δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να τον πείσουμε για το δίκαιο των λόγω ή των έργων μας.». Ίσως εδώ να βρίσκεται και όλο το λάθος. Να πιστεύουμε ότι είναι κόπος να αποδείξουμε το δίκαιο ή το άδικο των λόγω μας.
Κάποια στιγμή σε μια άλλη διαμάχη αποφάσισα ν’ απέχω από τις συζητήσεις και να ασχοληθώ αποκλειστικά με το χιούμορ. Είναι και αυτός ένας τρόπος για να επανέλθει η ψυχική μας υγεία.

Απόστολος.

4. Το γράψιμο για το γράψιμο μπορεί μεν να είναι γοητευτικό -έχω γραφτά στα συρτάρια μου που κανείς δεν έχει διαβάσει-, αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι γοητευτικότερο το μοίρασμα όσων νιώθεις και μετά αποτυπώνεις στο χαρτί - πολύ θα ήθελα αυτά που έχω στα συρτάρια μου να δημοσιευτούν όπως κάποια άλλα έργα μου. Η δημοσιοποίηση, επιμένω, είναι μια εξαιρετική μορφή επικοινωνίας.

5. Πιστεύω -αυτό μου έχει δείξει η ζωή μου- ότι μπορώ να διακρίνω τουλάχιστον το ογδόντα τοις εκατό της προσωπικότητας ενός ανθρώπου από την πρώτη μισή ώρα της επικοινωνίας μου μαζί του - μπορεί να φαίνεται εγωιστικό, αλλά ποσώς μ' ενδιαφέρει.
Και, επίσης, δεν ξέρετε τι συμπεράσματα έχω βγάλει για σας, γιατί δεν τα έχω δημοσιοποιήσει. (Τον πληθυντικό τον χρησιμοποιώ: είτε όταν δεν έχω γνωρίσει κάποιον προσωπικά, είτε γιατί τον εκτιμώ, είτε γιατί δεν τον εκτιμώ καθόλου).
Το προφίλ σας λέει ότι είστε 69 ετών, άρα μεγαλύτερός μου. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε...

6. Όντως, αν μου είναι αδιάφορος ο άλλος παύω να επιχειρηματολογώ και, αν είναι λάθος για τους άλλους, παίρνω την ευθύνη.
Με τιμή

Heptamer

# 66 στις 15/12/2004
author
Ανδρας / 55 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Φιλοθέη
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 16.225
posted by apetikikh:

....είδα ότι η προηγούμενη διαμάχη μεταξύ των δύο κυρίων είχε αφετηρία το ποιος θα αποδείξει ότι είναι πιο σοφός από τον άλλο, και επειδή διέκρινα ανταγωνισμό θέλησα να αποδώσω τα του Καίσαρος τω Καίσαρι

****** Αν και δεν σκοπευα να τοποθετηθω ξανα επι του επιμαχου θεματος,θα ηθελα να αποσαφηνισω κατι:
Η διαμαχη μου με τον Ελικα,σαφως και ΔΕΝ ειχε αφετηρια για το ποιος θα αποδειξει την οποια σοφια του...
Απεχω πολυ απο το να "σωκρατιζομαι"...
Διαφωνω λοιπον μαζι σας αγαπητη Απαιτητικη.Θαρρω πως βγαλατε λανθασμενα συμπερασματα - για μενα τουλαχιστον.Δε διαβασατε και τοσο καλα πισω απο τις λεξεις.
Αυτο που ενοχλησε - σε προσωπικο επιπεδο - ειναι η καταχρηση με ανουσιολογηματα ενος δανεικου χωρου.Και οταν ενα αρθρο γινεται εναυσμα για να αναπτυχθουν οι οποιες γλωσσικες βωμολοχιακες "νεολογιες" και αναλωνομαστε -βαφτιζοντας το χιουμορ - σε ανουσιες ανταπαντησεις που προσβαλλουν (αν το καλοσκεφτει κανεις) τοσο τη δικη μας νοημοσυνη οσο και αυτη των αλλων,τοτε σιγουρα η κατρακυλα δε μπορει να με αφηνει ανεγγιχτο.Υποτιθεται οτι αυτο το χωρο πρεπει να τον σεβομαστε , οπως και το οτι υπαρχουν και καποια ορια....στην ισοπεδωση.
Τη γλωσσα που χρησιμοποιουμε εξω,δε γινεται να τη μεταφερουμε αυτουσια και εδω μεσα....νομιζω δηλαδη.
Και δεν νομιζω οτι πρεπει να γραφουμε...για να γραφουμε!
Γιατι συμβαινει και αυτο.
Ελευθερια εκφρασης.Ναι!! Αλλα οχι ελευθεριοτητα εκφρασης.
Δεν διοριστηκα αυτοκλητως υπερασπιστης του sxeseis.Υπερασπιστηκα απλα την αισθητικη μου.
Με ενοχλησε κατι και το κατεθεσα.
Γιατι θεωρω οτι βρισκομαι παρεα με ελλογους ενηλικες και οχι αναμεσα σε teenagers, με τις γνωστες γλωσσικες ελαφροτητες και ιδιωματα.
Και οι "κρισεις" δεν ειναι τεχνητες.Δυστυχως προκυπτουν.Δεν αντιπαρατιθεμαι με κανεναν σκοπιμα για να βρισκομαι συνεχως στο προσκηνιο (εν γενει πολλοι θα το σκεφτουν).Ειμαι ανθρωπος χαμηλων τονων και δε σκοπευω να το αλλαξω αυτο.Ουτε στοχευω σε προσωπικη αναγνωριση.Και μακρια απο μενα καθε ματαιοδοξια......
Και φυσικα ουτε ζηλευω τη δημοτικοτητα του Ελικα και του καθε Ελικα...απλα το θεωρω βλακωδες καποιοι να πεφτουν στην παγιδα της αποδοχης και να αναγκαζονται , προκειμενου να τη συντηρησουν,να αρθρογραφουν για να εξευμενιζονται τα πληθη.
Αυτο για μενα ειναι παρακμη.Και θλιβερο σα φαινομενο.
Η ψυχικη εικονα του (καθε) αρθρογραφου και το κατα ποσο μπορει να ενσταλαξει ψηγματα ατομικου ψυχισμου μεσα στα κειμενα του,ειναι κατι το οποιο -σε προσωπικο επιπεδο παντα-δε με απασχολει.Θαρρω πως ελαχιστοι θα εκαναν τον κοπο να διεισδυσουν στον εσωτερικο ΜΟΥ κοσμο,οπως και σε αυτον του καθενος απο μας.Ο καθενας γραφει για τους δικους του ιδιαιτερους λογους.Επομενως,δε νομιζω οτι βγαινουν επισφαλη συμπερασματα για τον ψυχισμο του καθενος απο τα γραφομενα του.Ας μην υποτιμουμε ποτε τη δυναμη της ανωνυμιας.

παντα ευθυς
Επταημερος
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

APETITIKH

# 67 στις 15/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by HeptamerΚαίσαρι
1. Απεχω πολυ απο το να "σωκρατιζομαι"...
Διαφωνω λοιπον μαζι σας αγαπητη Απαιτητικη.Θαρρω πως βγαλατε λανθασμενα συμπερασματα - για μενα τουλαχιστον.Δε διαβασατε και τοσο καλα πισω απο τις λεξεις.

2. Αυτο που ενοχλησε - σε προσωπικο επιπεδο - ειναι η καταχρηση με ανουσιολογηματα ενος δανεικου χωρου.
απλα το θεωρω βλακωδες καποιοι να πεφτουν στην παγιδα της αποδοχης και να αναγκαζονται , προκειμενου να τη συντηρησουν,να αρθρογραφουν για να εξευμενιζονται τα πληθη.
Αυτο για μενα ειναι παρακμη.Και θλιβερο σα φαινομενο.
3. Η ψυχικη εικονα του (καθε) αρθρογραφου και το κατα ποσο μπορει να ενσταλαξει ψηγματα ατομικου ψυχισμου μεσα στα κειμενα του,ειναι κατι το οποιο -σε προσωπικο επιπεδο παντα-δε με απασχολει.Θαρρω πως ελαχιστοι θα εκαναν τον κοπο να διεισδυσουν στον εσωτερικο ΜΟΥ κοσμο,οπως και σε αυτον του καθενος απο μας.
παντα ευθυς
Επταημερος

1. Καταρχάς, δε δέχομαι τον όρο "λανθασμένα συμπεράσματα" για τη συγκεκριμένη τοποθέτησή σας. Βγάζω όποια συμπεράσματα νομίζω, κρίνοντας τους άλλους -και εσάς- με τα δικά μου κριτήρια. Άρα, δεν είναι λανθασμένα, είναι προσωπικά και μπορείτε να μην τα δεχτείτε. Εγώ εισέπραξα μια εκατέρωθεν διαμάχη και έναν άνευ λόγου ανταγωνισμό.

2. Όσον αφορά την κατάχρηση, δε νομίζω πως σας αφορά ούτε αυτό. Αν θέλετε να μη συμμετέχετε σε ανούσια όπως τα θεωρείτε θέματα, απλώς δε συμμετέχετε. Ο καθένας -και το εννοώ- έχει το δικαίωμα του εκφράζεσθαι και με όποιον τρόπο θεωρεί αυτός κατάλληλο. Αφήστε λοιπόν να τον κρίνουν, να τον αποδεχτούν ή να τον απορρίψουν αναλόγως και μην προσπαθείτε να περάσετε την άποψή σας. Όλοι, ακόμα και οι πιο αδαείς, έχουν δικαίωμα να μας κρίνουν όλους.

3. Όσον αφορά τα ψήγματα ψυχισμού που προσπαθεί ο καθένας να ενσταλάξει, ναι! Αυτό ακριβώς κάνει, κι αυτό θεωρώ ότι είναι σωστό να κάνει, μια και όλα είναι υποκειμενικά.

Και για να μιλήσουμε με λογοτεχνικούς όρους, μόλις 12 είναι τα θέματα που απασχολούν τους ανά τον κόσμο αρθρογράφους, συγγραφείς και λοιπούς που ασχολούνται με το γράψιμο. Ο καθένας όμως από αυτούς, τα μόλις 12 θέματα τα παρουσιάζει με το δικό του τρόπο κι αυτή είναι η ομορφιά του γραπτού λόγου.

Εγώ προσωπικά λατρεύω τον τρόπο που γράφει ο κ. έλιξ και επίσης μου αρέσει ο τρόπος που τοποθετείστε γενικώς. Η συγκεκριμένη θέση σας στο συγκεκριμένο θέμα ήταν που δεν μου άρεσε, ούτε όμως και ο τρόπος που το χειρίστηκε ο κ. έλιξ μού άρεσε επίσης.

Ίσως, όσον αφορά το ενδιαφέρον για το δικό σας ψυχικό κόσμο, να κάνετε λάθος. Αν δεν ενδιέφερε κανέναν αυτό που εκφράζετε -άρα τον ψυχισμό σας και τις σκέψεις σας και τα συναισθήματά σας- δεν θα ασχολιόταν κανένας μαζί σας. Εμένα προσωπικά μ' ενδιαφέρει αυτό το ψάξιμο των ανθρώπων, ο ψυχισμός των οποίων φαίνεται πολύ καθαρά -για τα δικά μου μάτια- μέσα απ' αυτά που γράφουν.
Οπότε, θεωρώ θετική την προσφορά τη δική σας και του κ. έλιξ - ελιξήριου μάλλον και όχι έλικα. (Σωστά, κ. έλιξ).

Όπως και να 'χει, εγώ θεωρώ πολύ σημαντικό ότι μέσα σ' αυτό το "κουτί" βρήκα ανθρώπους που τουλάχιστον εγκεφαλικά μπορώ να επικοινωνήσω και να νιώθω ότι μιλάω, αν μη τι άλλο, σε διανοητικά νοήμονες - γιατί, ξέρετε, κι αυτό σπανίζει στις μέρες μας, εκτός από την αγάπη.

Με τιμή

Heptamer

# 68 στις 16/12/2004
author
Φιλτατη Απαιτητικη,

Κατ"αρχην,θα μου επιτρεψετε να εκφρασω την ικανοποιηση μου για τη συμμετοχη σας στην παρεα μας.Σας παρακολουθω,ανελλιπως επειδη ακριβως εχετε εναν μεστο τροπο εκφρασης που ψαχνει ομοιο του και τολμω να πω οτι με συναρπαζουν οι συγκροτημενες τοποθετησεις σας.Εχουν κατι το στεγνο,αψεγαδιαστο και αναβλυζει συνεχως μια εκλεπτυσμενη ευγενεια που πιθανολογω οτι κρυβει και εναν αντιστοιχο χαρακττηρα.Πιθανολογω οτι δεν ειναι εντεχνως καλλιεργημενο.Ειναι κατι που δεν το εχω συναντησει εδω μεσα και τολμω να πω οτι ελλειπε.Ειστε κατα τη γνωμη μου σιγουρα μια απο τις πιο σημαντικες σοβαρες φωνες - και ελπιζω να μην παρεκκλινετε απο αυτο.
Δε θα ηθελα να εκληφθουν αυτα ως φιλοφρονησεις.Απεχω πολυ απο κατι τετοιο.Δεν απεχω ομως απο το να καταθετω την προσωπικη μου αποψη.Και αυτη τυγχανει να ειναι ευνοικη προς εσας.
Και οφειλω να σας συγχαρω για κατι που ελαχιστοι εδω το πραττουν: χρησιμοποιειτε την αντιγραφη / επικολληση οπως ακριβως πρεπει.Η συνηθης πρακτικη ειναι να γινεται αντιγραφη ενος ολοκληρου κειμενου ενος μελους και επικολληση αυτουσιου στο προσωπικο κειμενο ,μονο και μονο για να ακολουθησει πολλες φορες μια μονολεκτικη απαντηση.Αυτο δεν συνεισφερει στο διαλογο,αλλα δυσχεραινει την αναγνωση και εμπλουτιζει το καθε θεμα με ανουσιες επαναληψεις.
Το συγκεκριμενο θεμα το ειχα θεσει καποιες φορες δειλα,μα δυστυχως δεν εισακουστηκα.Συνεχιζεται η ιδια κουραστικη τακτικη.

Στο προκειμενο ομως:
Τα οποια συμπερασματα βγαλατε,σιγουρα βασιζονται στα δικα σας κριτηρια.Εγω παλι θεωρω οτι με κρινατε αδικα και "ελαφρα" και προσπερασατε την ουσια.
Δεν θα προσπαθησω να σας πεισω περι του αντιθετου.Εμμενω στο γεγονος οτι σφαλλατε,οπως κι εσεις στο γεγονος οτι εχετε βγαλει τα πρεποντα συμπερασματα.
Δεν εχθρευομαι κανεναν -ουτε τον Ελικα ουτε τον καθε Ελικα.Ομως διατηρω το δικαιωμα της ενστασης οταν κρινω οτι κατι παρεκκλινει απο αυτο που ολοι μας κρινουμε ως "μετρο" και αισθητικη..
Διαφωνω επισης στο γεγονος οτι η καταχρηση δε με αφορα.Σαφως και αφορα τον καθεναν μας οταν ο χωρος που μας εχει δοθει, χρησιμοποιειται ως βημα για να εξωτερικευσουμε την ανια μας - ορμωμενοι απο μια ατυπη αποδοχη ενος κοινου που αρεσκεται χαρην της επικοινωνιας να υποβιβαζει εαυτην σε κατι που πορρω απεχει απο την πραγματικο ορισμο αυτης ως εννοιας.
Η μη συμμετοχη και η αδιαφορια ειναι σιγουρα το πιο ευκολο, το πιο ακινδυνο βημα.Ειναι ομως το δειλο βημα.Η ελευθερια της εκφρασης ειναι απολυτα σεβαστη,αρκει να μην υποβιβαζεται σε ελευθεριοτητα.Και ειδικα οταν ο χωρος ανηκει σε ολους και πρεπει να υπαρχει ενα ελαχιστο ευαισθησιας.
Παρεκτροπες υπαρχουν παντα...αρκει να μην υποτροπιαζουμε.
Φανταζομαι οτι γινομαι αντιληπτος.
Δεν προσπαθω να περασω καμμια αποψη μου.Απλα καταθετω εντονα τη δυσαρεσκεια μου για κατι που με ενοχλει.
Και εμενα μου αρεσει ο τροπος γραφης του Ελικα.Δε μου αρεσει ομως να βλεπω οτι επειδη ακριβως αρεσει γενικα ο τροπος του,θα πρεπει ο ιδιος να το εκμεταλλευεται και να ανεβαζει συνεχως ¨εργα" ως αλλος Σαιξπηρ,προς τερψιν του εικονικου του κοινου.Αυτο εγω διεγνωσα και αυτο με ενοχλησε.Δεν εχει να κανει με καμμια ζηλοφθονια η αλλο ταπεινο συναισθημα.

Εχοντας λοιπον αποσαφηνισει τη θεση μου,δινω amoxil στο μικροβιο της αντιπαραθεσης,ευελπιστωντας οτι θα εξοντωθει...η τουλαχιστον θα ναρκωθει.
Ας περασουμε σε ποιο ομορφα πραγματα...αλλωστε πλησιαζουν γιορτες.

Οσον αφορα το θεμα του εξωτερικευοντος ψυχισμου,θα μου επιτρεψετε να μην τοποθετηθω,καθοτι χρηζει μεγαλης αναλυσης και δεν ειναι του παροντος.Υπαρχουν πολλα σημεια τομης μαζι σας,αλλαλ
Και...νοημονες ειμαστε ολοι μας αγαπητη μου...αρκει να αποφευγουμε τις νοητικες κακοτοπιες,που παιρνουν το πανω χερι οταν χανουμε την αισθηση του μετρου.
Σας ευχομαι καλη επιτυχια στις "ψυχικες" σας αναζητησεις και ελπιζω να μοιραστειτε και μαζι μου τα οποια σας συμπερασματα.Οτι μαθαινει κανεις,καλο ειναι.
Και εγω διψω για μαθηση.

μετα τιμης
Επταημερος
Η επιλογή που κάνει ο καθένας για τον εαυτό του, συμπίπτει απολύτως με το πεπρωμένο του

APETITIKH

# 69 στις 16/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Heptamer
1. Εμμενω στο γεγονος οτι σφαλλατε,οπως κι εσεις στο γεγονος οτι εχετε βγαλει τα πρεποντα συμπερασματα.

2. Δεν προσπαθω να περασω καμμια αποψη μου.Απλα καταθετω εντονα τη δυσαρεσκεια μου για κατι που με ενοχλει.

3. Οτι μαθαινει κανεις,καλο ειναι.
Και εγω διψω για μαθηση.

μετα τιμης
Επταημερος

1. Δε δέχομαι τους όρους "λανθασμένα" ή "σωστά" συμπεράσματα. Θα το πω αλλιώς, μήπως δεν έχω γίνει κατανοητή: Λατρεύω τον Πάτρικ Ζίσκιντ, τον ζηλεύω απίστευτα για τη φαντασία του γιατί εγώ δεν τη διαθέτω. Αυτό σημαίνει: ότι οι δικές μου προσλαμβάνουσες είναι τέτοιες που με κάνουν να θεωρώ -το τονίζω, να θεωρώ- ότι η φαντασία του Ζίσκιντ είναι αξεπέραστη, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν έργα περισσότερο ευφάνταστα από τα δικά του, γεγονός που δεν μπορώ να παραγνωρίσω ούτε κι εγώ ως θαυμάστριά του. Έχουν, δηλαδή, περισσότερη πλοκή, μυστήριο, δράση κ.λπ. Όμως, εμένα μου αρέσει αυτός περισσότερο από κάθε άλλον!

Το γιατί μας αρέσει το τάδε ή το δείνα τραγούδι δεν έχει να κάνει τόσο με τη λεγόμενη καλή ποιότητα, όσο με το ποια δικά μας κομμάτια αγγίζει. Γι' αυτό δε δέχομαι τους όρους: "καλής" ή "κακής" ποιότητας καλλιτέχνες ή καλλιτεχνήματα.

2. Σαφώς και δε θεωρώ λάθος να σας ενοχλεί οτιδήποτε. Αλλά μέχρι εκεί. Απ' τη στιγμή όμως που κάτι δεν σας επιβάλλεται, μπορείτε να... κλείσετε το δέκτη σας.

3. Επιτρέψτε στους άλλους να σας διδάξουν ό,τι δε γνωρίζετε και να διδαχθούν από εσάς κάτι που δε γνωρίζουν.

Με τιμή

APETITIKH

# 70 στις 16/12/2004
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Φιλτατη Απαιτητικη,

Κατ"αρχην,θα μου επιτρεψετε να εκφρασω την ικανοποιηση μου για τη συμμετοχη σας στην παρεα μας.

Ξέχασα να σας ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια. Ευχαριστώ πολύ!

Με τιμή

TARATATAgr

# 71 στις 16/12/2004
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 543
Ασε την γκλίτσα κάτω!!! Αμέσως!!!!

Αν είναι ακόμη κενή η θέση, εχω γνωστή δικηγόρο να σου συστήσω.

Είναι βέβαια λίγο αργή γιατί είναι κουτση, αλλά.... το καλό πράγμα αργεί να γίνει.

Είναι και ξανθιά, αλλά έχει μεταπτυχιακό στα γιδοπρόβατα κι η καταγωγή της ειναι από γιδότοπο και μιλάμε για ολόκληρο τσοπανοσόι!!!

Και το καλύτερο: Πληρώνεται σε είδος.

Εννοώ... τάξε της κανένα προβατάκι, κατσικάκι, ξερεις εσυ, καμιά γκλίτσα αντίκα, κι όλα καλά.

Παρακαλώ, παρακαλώ!!!
Γι αυτό είναι οι φίλοι

Και τώρα μπορείτε να επιστρέψετε στη συζήτηση του θέματος το οποίο πράγματι είναι 'εξυπνα και εντυπωσιακά διατυπωμένο και πολύ ενδιαφέρον.

Με εκτίμηση

Καλή μου δικηγορίνα , είσαι μεγάλη καρδιά .......

Ποτέ δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα ανλάμβανε την υπόθεση μου ,
μια τοοοοσο ξακουστή δικηγορίνα......

Σου είμαι υπόχρεος.

Όσο για την αμοιβή σου - επειδή δεν είσαι απαιτικη - , θα σου δώσω ότι πιο πολύτιμο έχω , τον μόσχο τον σιτευτό μαζί με την μανά του .Νιώθω τόσο υποχρεωμένος που......... θα σου έδινα , όλη την μουσχαροοικογένεια , αλλά δεν ξέρω τον πατέρα γμτ. Και πάλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Τσοπανάκος ήμουναβββπροβατάκια φύλαγα. ( Έψαξα γη και ουρανόμια περπατώ και μια πετώ στων δύο κόσμων το κενό να βρω την χαραμάδα )

PROBLEM

# 72 στις 16/12/2004
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Κουφάλια
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 1.851

Και τώρα πως θα ζήσουμε χωρίς Σαίξπηρ ;

....Και εμενα μου αρεσει ο τροπος γραφης του Ελικα.Δε μου αρεσει ομως να βλεπω οτι επειδη ακριβως αρεσει γενικα ο τροπος του,θα πρεπει ο ιδιος να το εκμεταλλευεται και να ανεβαζει συνεχως ¨εργα" ως αλλος Σαιξπηρ,προς τερψιν του εικονικου του κοινου......

Εκμεταλλεύτηκε ο Σαίξπηρ το κοινό του;
Σε τι; τους ανάγκασε να αναγνώσουν και να γράψουν την γνώμη τους για το έργο του;
Ανέβηκε στα ύψη η δημοτικότητα του;

Ποσώς τον απασχολούσε πιστεύω.
Αλλά ακόμη και να συνέβη, όπως λέει και ο ίδιος, δεν είναι κακό.
Μια καλλιτεχνική φλέβα έχει ο άνθρωπος και θέλησε να μοιραστεί μαζί μας πέντε σκέψεις του. Αμέσως καταδικάστηκε.

Μας αρέσει ο τρόπος γραφής του, αλλά με την κριτική το μόνο που καταφέραμε ήταν να τον απομακρύνουμε από την δημοσιοποίηση των σκέψεων του.

Και τώρα πως θα ζήσουμε χωρίς Σαίξπηρ ;;;;

Απόστολος.
Εν οιδα οτι ουδεν οιδα

Heptamer

# 73 στις 17/12/2004
author
Φιλε Αποστολε,δεν επιθυμω να απομακρυνω κανεναν απο την παρεα δια μεσω της οποιαδηποτε αντιπαραθεσης.Θαρρω πως δεν εχω καλλιεργησει τετοια εικονα.
Καλως η κακως,μου αρεσει εδω και δεν ειναι κακο να θελω να ειναι ενας ομορφος χωρος...για οσο μεινω.
Κατ εμε αρχισε να διαφαινεται κατι το οποιο θα επαιρνε μορφη χιονοστιβαδας...
Εστιασα την αντιθεση μου σε δυο κυριως σημεια:στην μορφη του κειμενου και σε αυτο που εξελιχθηκε η συζητηση στην πορεια,ητοι:η αρχη εγινε "ποιητικα" και στη συνεχεια εξελιχθηκε σε ενα ειδος βωμολοχικης "ποιητικης",οπου οι φαντασιες εκαστων εξαντλουνταν στο ποιος θα ειναι πιο ευρηματικος σε χημικες ενωσεις τυπου ΕΤΙ κλπ.
Μια παρεκτροπη αλλο πραγμα δηλαδη.
Το αρχικο κειμενο ως τετοιο μα και ως υφος του που προδιεθετε για αυτα που επακολουθησαν,με εκαναν να εκφρασω γραπτως την απορια μου.Και φυσικα ανοιξα τον ασκο του Αιολου.
Βιαστηκα???
Μπορει...μπορει ομως και οχι.
Δεν εχω τιποτε εναντια στην καλλιτεχνικη φλεβα του οποιουδηποτε...αρκει να μη μονοπωλει το βημα που του δινεται.
Δεν πολεμω την ποιηση.Ευθαρσως καταθετω οτι δεν εχω αισθητηριο για αυτη.Εχω ομως αισθητηριο για την "παραποιηση" της - τοσο ως εννοια οσο και ως παραφραση αυτης.
Και να πω και κατι απλο:οταν τρως συνεχως το ιδιο φαγητο,δεν το βαριεσαι?Δε θελεις κατι αλλο?
Το ιδιο συμβαινει και με κειμενα με ιδιο υφος.Καποια στιγμη επερχεται ο κορεσμος.Δε μπορεις να βλεπεις συνεχεια τα ιδια και τα ιδια.
Υπαρχουν τροποι να αποτελματωθει το site,αν ολοι συνεισφερουν.

Ολους μας απασχολει η αποδοχη μας.Η αποδοχη μας δινει φτερα αισιοδοξιας,μας κανει να προσπαθουμε για το καλυτερο.
Και εδω μεσα,μεσα απο την αλληλεπιδραση των αποψεων,ολοι λιγο η πολυ θελουν να αισθανονται αποδεκτοι.Ειναι απολυτα φυσιολογικο και θεμιτο.Γιατι αν δεν εχεις αποδοχη - η εστω ανοχη - δεν γραφεις,δεν εκφραζεσαι ,τα παρατας και φευγεις.
Το θεμα ειναι ποση αποδοχη θεωρεις οτι χρειαζεσαι για να χτισεις ενα ωραιο προφιλ που επισης νομιζεις οτι χρειαζεσαι.

Πως θα ζησουμε χωρις Σαιξπηρ?Νομιζω οτι τα θεατρα παιζουν και θεατρικα εργα πλειστων αλλων συγγραφεων.Ο Σαιξπηρ δεν ηταν ο μοναδικος.Εδω μεσα υπαρχουν πολλοι που θα μπορουσαν να ειναι αξιοι συνεχιστες...χωρις να πεσουν στην παγιδα της "επαναληψης δια της αποδοχης".
Κατ εμε ομως δεν τιθεται θεμα αποχωρησης του οποιουδηποτε καλλιτεχνη.Τιθεται θεμα προσεκτικοτερου και σοφοτερου διαχειρισμου της "καλλιτεχνικοτητας" του,γιατι δινει παραστασεις μεσα σε χωρο οπου δεν κρινεται μονο ως προς το υφος και την ποιοτητα των εργων που ανεβαζει.Κρινεται και για τις οποιες προθεσεις του...
Ο οποιοσδηποτε -σωστος- καλλιτεχνης,δεν πτοειται απο την κριτικη,δεν φυγοδικει,αλλα πολεμα να γινεται καλυτερος και να αποφευγει τα παλια λαθη..και να κερδιζει και τους επικριτες του.

Εν κατακλειδι,θεωρω οτι το θεμα εχει εξαντληθει και οι οποιες ενστασεις μου εχουν τουλαχιστον καταγραφει.Εγω επωμιζομαι το δικο μου μερος του προβληματισμου....ας κανουν και καποιοι αλλοι το ιδιο...αν το κρινουν σκοπιμο.
Εγω τουλαχιστον αυτο που αποκομισα απο ολη την ιστορια,ειναι οτι τελικα η οποια δυσαρεσκεια η παραινεση εκφραζεται,εκλαμβανεται τουλαχιστον ως προσπαθεια φιμωσης της ελευθερης εκφρασης και αντιμετωπιζεται ως τετοια.
Ισως γιατι μονο εαν εντεχνως δρομολογηθει εκει το θεμα -ωστε να αποκτησει τη συγκεκριμενη ρετσινια,να "πεσει" στην εν λογω κατηγορια - θα μπορεσει και να τυχει της "πρεπουσας" αντιμετωπισης.Γιατι εκει,πυροβολειται ανετα με μεγαλα διαμετρηματα.
Ισως τελικα η ευκολη λυση -η αδιαφορια - να ειναι καλυτερη.
Ποσο ευκολο ειναι ομως αυτο για καποιον που συναντα συνεχως κακως κειμενα και αρνειται να τα αποδεκτει ως μοιραια πραγματικοτητα?
Θα προσπαθησω λοιπον στο εξης να προσπερνω τις οποιες κακοηθειες,τις οποιες βαναυσοτητες (καθε λογης) συναντω εδω μεσα και να τις τιμω με την αδιαφορια μου.
Γιατι φαινεται οτι οταν σε ενοχλει κατι,δεν πρεπει να το δημοσιοποιεις...πρεπει να κλεινεις τα ματια.
Φαινεται οτι ακομη εχουμε πολυ δρομο να διανυσουμε..

Κερδισατε!....
Κερδισατε..μια ακομη αδιαφορη φωνη.
Φιλη Απαιτητικη,
εχετε γινει απολυτως κατανοητη.Ας μη δωσουμε περισσοτερη αξια στην υποκειμενικοτητα απο οτι της αρμοζει
Ενας λογος που βρισκομαι εδω,ειναι και για να διδαχθω...οχι το αντιθετο.
Και μπορω να πω οτι εχω παρει πλειστες διδαχες....
Σε σας ευχομαι καλυτερη αφομοιωση.....

μετα τιμης
Επταημερος

-blond-amazona-

# 74 στις 21/12/2004
author
Γυναίκα / 45 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 1.385
Mισο να αυτοσυγκεντρωθω κ θα σας απαντησω κ γω......
Οmmmmmm...

Ommmmmm...

Ommmmmm...
Μπαααα......δεν γινεται τιποτα....

Η μπαρουφες ελεγε ο φιλτατος Δαλαι η επινε ληγμενο......ΑΡΕΤΙ....
Το σπίτι μου το χτίσαν άλλοι για να κοιμάμαι ξέγνοιαστη τα βράδυα, τον εαυτό μου τον έχτισα εγώ για να μην μπορώ να ησυχάσω...

# 75 στις 23/6/2008
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

απίστευτο κι όμως αληθινό!!!
σχεδόν 4 χρόνια αργότερα το μυστήριο της Amino-Para-Ethylo-Tetra-Isothiazine
παραμένει μυστήριο!!
κύριε 'Ελικα, παραδίδομαι!!
βρε σε τι βιβλιοθήκες πήγα!!!
τι ποσταρίσματα έκανα σε ότι φόρουμ ελληνικών/ξένων πανεπιστημίων βρήκα!!
τι σερτσ σε γκουγκλ, γιαχου κλπ e-ξερόλες!!!
τι επιστολές σε επιστήμονες διακεκριμένους χημικούς έστειλα!!!
καμία απάντηση!!!
νομίζω ότι ίσως ήρθε η στιγμή να μας αποκαλύψετε το μυστικό σας??

Heptamer

# 76 στις 23/6/2008
author
Τι μου θύμισες αγαπητή!
Τι μου θύμησες!!....

Τι καιροί ήταν αυτοί τότε...έντονοι,συναισθηματικοί....

Η επταήμερη e-φηβεία στο Σχέσεις.
Και όπως στην εφηβεία......είμασταν αντιδραστικοί,βιαστικοί στις κρίσεις,θερμόαιμοι,ενίοτε άδικοι,αγνοώντες.

Χαίρομαι που τα πράγματα άλλαξαν απο τότε και δράττομαι της ευκαιρίας να απολογηθώ (με τη "συγνωμική" έννοια της λέξης) στον συνδίκτυο Έλικα (ή Ελιξήριο) που τον είχα παρεξηγήσει βάναυσα τότε.Αποδείχθηκε ένας γλυκύς άνθρωπος και τα τότε επταήμερα πυρά που δέχθηκε,δεν τα άξιζε.

Τα παρεπόμενα της μισής e-ικόνας δυστυχώς......

Είναι καλό τελικά το scripta manent!
Σε φέρνει μεταξύ άλλων αντιμέτωπο με τον e-αυτό σου!

Παράθεση:
Originally posted by JOKING
σχεδόν 4 χρόνια αργότερα το μυστήριο της Amino-Para-Ethylo-Tetra-Isothiazine
παραμένει μυστήριο!!

Ή πούλησε τη φόρμουλα σε τρομοκράτες ή το εργαστήριό του έγινε στάχτη και μπούρμπερη!!

argaard

# 77 στις 24/6/2008
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 1.283
Καλό μου παιδί τζόκινγκ

είναι πολύ απλά τα πράγματα, την απετι δεν την βρήκες σαν ένωση γιατί όλες οι φιλικές προς ένωση ουσιές κάποια στιγμή χάνονται είναι όπως τα οξέα και τα αλκάλια που όταν βρεθούν μαζί αντιδρούν και φτιάχνουν άλας και νερό (αν θυμάσαι καθόλου χημεία δέσμης )
έτσι και η ΑΠΕΤΙ σαν ποιό πολύπλοκη ουσία έκανε διάφορες αντδράσεις με τίς γύρω της ουσίες, ακόμα και με το ίδιο το δοχείο ξεχιλίσαν οι ουσίες οι ενώσεις χρειάστηκαν άλλα δοχεία να τις χωρέσουν μιας και δεν μπορούσαν τις πολλές αντιδράσεις τελικά η απετί μετατράπηκε σε άλλη ουσία πριν προλάβει να γραφτεί στην γουικιπιντια οπότε δύσκολο να την βρείς. πάντως δεν έχει και πολύ νόημα να ψάξεις άλλο μιας και πολλές ουσίες μοιράζονται τις ιδιότητες της....
There is no justice, it's just me

FOINIKAS1957

# 78 στις 25/6/2008
author
Ανδρας / 65 / Παντρεμένος
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 21
Απαντήσεις: 3.553
Ρε συ Ελικα ;;
Κατι παλαιοτερο δεν εχετε ;;

selini

# 79 στις 25/6/2008
author
Γυναίκα / 51 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 142
Απαντήσεις: 5.733
Έχουμε ! Και παλιότερα, και καλύτερα απ΄τα νεότερα !!!
Η προδοσία μου αρχίζει και πάλι: "όλα πάνε καλά..."

elix_geo

# 80 στις 25/6/2008
author
Ανδρας / 69 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:

Χαίρομαι που τα πράγματα άλλαξαν απο τότε και δράττομαι της ευκαιρίας να απολογηθώ (με τη "συγνωμική" έννοια της λέξης) στον συνδίκτυο Έλικα (ή Ελιξήριο) που τον είχα παρεξηγήσει βάναυσα τότε.Αποδείχθηκε ένας γλυκύς άνθρωπος και τα τότε επταήμερα πυρά που δέχθηκε,δεν τα άξιζε.

Τα παρεπόμενα της μισής e-ικόνας δυστυχώς......

Τώρα, μεταξύ μας Εφταήμερε, μεσολάβησε και το "ζωηρό ενδιαφέρον" που σου προέκυψε για νεανίδα τινά, για την αναθεώρηση της στάσης σου!!!
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!
Επιλέξτε σελίδα: (1-5)
Σελίδες 12345
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.