Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γιατί;!;

Σελίδα : 1

zili_

# 1 στις 29/4/2003
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 64
'Aρεσαν+: 0%

Γιατί;!;

Καταρχήν, ζητάω τη βοήθειά σας, αν νομίζετε ότι πρέπει να με 'βρίσετε', σας παρακαλώ να το κάνετε!!!

Μέχρι σήμερα, η συμμετοχή μου στο site ήταν σχετικά τυπική, δηλαδή έλεγα τη γνώμη μου πού και πού και αυτό ήταν. Μετά όμως από αυτό που μου συνέβη σήμερα ( από δική μου υπαιτιότητα και βλακεία ίσως), νομίζω ότι χρειάζομαι ειδική βοήθεια.

Λοιπόν, to cut a long story short...

Ήμουν με κάποιον για περίπου δύο χρόνια. Δεν είμαστε μικρά παιδιά και κατά τη γνώμη μου ήταν αυτός που νόμιζα ότι έψαχνα τόσα χρόνια και επιτέλους τον βρήκα. Είχαμε πάρα πολλές καλές στιγμές και μερικές άσχημες (πχ ζήλειες, εγωισμοί, τσακωμοί). Χωρίσαμε 3-4 φορές αλλά ποτέ δε διαρκούσε πολύ και τα ξαναβρίσκαμε.Λέγαμε να παντρευτούμε, να μείνουμε μαζί, κάναμε σχέδια και όλα φαίνονταν ως φυσικό επακόλουθο. Ώσπου άρχισαν να γίνονται καυγάδες από το τίποτα και γενικά για ασήμαντους λόγους. Έτσι, πήρα τη μεγάλη απόφαση και αν και τον αγαπούσα έφυγα προκειμένου να βρω γαλήνη και ψυχική ηρεμία. Έκτοτε, τον πετύχαινα τυχαία στο δρόμο (κάποια στιγμή μάλιστα και με μια άλλη γυναίκα) και εκεί που νόμιζα ότι τον είχα ξεπεράσει, γινόμουν σαν τη Μεγάλη Πρασκευή (μέρες που 'ναι...)!!!

Προφανώς, δεν μπορώ να ξεκολλήσω. Ξέρω ότι αν είμαι μαζί του θα πρέπει να απαρνηθώ φίλους, γνωστούς και συγγενείς για χάρη του, κάτι που δεν μπορώ να κάνω. Αλλά γιατί με πειράζει τόσο να βλέπω αυτόν να προχωράει κι εγώ να μην μπορώ να κάνω άλλη σχέση γιατί ακόμα έχω αισθήματα γι αυτόν; Είναι θέμα χρόνου;

Του τηλεφώνησα να του ευχηθώ για τη γιορτή του και μου δήλωσε ότι κάνει διακοπές με την τωρινή κοπέλα του στο εξοχικό της, όταν πριν 10 μέρες μου χε ξαναπεί ότι μόνο εμένα αγαπάει και μόνο εμένα θέλει σε μια προσπάθεια να τα ξαναβρούμε. Το πόσο τσαντίστηκα και πόσο θόλωσα, είναι απερίγραπτο.Δεν ξέρω τι είναι αυτό που με ενοχλεί: ο εγωισμός μου που πληγώθηκε ή η έλλειψη δικής του διακριτικότητας να μη μου το αναφέρει καν αυτό;

Γιατί συμεριφέρομαι εγώ έτσι; Γιατί συμπεριφέρεται αυτός έτσι; Γιατί νιώθω χάλια να τον βλέπω να προχωράει; Γιατί εγώ αισθάνομαι άσχημα να κάνω μια καινούρια σχέση όταν δεν τον έχω ξεπεράσει; Δεν είναι ότι ελπίζω να τα ξαναβρούμε. Μάλιστα, εγώ μέχρι τελευταία στιγμή έλπιζα να αλλάξει (μεγάλο λάθος, ο άνθρωπος δεν αλλάζει δυστυχώς) και μάλλον σκεφτόμουν τον εαυτό μου δίπλα σε ένα ανθρωπο όπως εγώ τον ήθελα όχι όπως ήταν αυτός στην πραγματικότητα.

Περιμένω προτάσεις.

---------------------------

Minoankat

# 2 στις 30/4/2003
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 9
Αγαπητή zili, θα ήθελα να σου πω τη δική μου άποψη πάνω στην περίπτωσή σου. Πρώτα απ'όλα, θα πρέπει να κάνεις υπομονή, να δεις τι έχει να σας φέρει ο χρόνος. Δεν αναφέρεις βέβαια πόσο καιρό είστε χώρια, αλλά φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να είναι πολύς. Το ότι εκείνος συμπεριφέρεται έτσι, μάλλον οφείλεται στο ότι θέλει όντως να σου θίξει τον εγωισμό (και προφανώς το κατάφερε πολύ καλά) και να σου δείξει ότι μπορεί να συνεχίσει τη ζωή του και χωρίς εσένα. Μπορεί όμως και να βγαίνει με κάποια παλιά του γνωστή ή κάποια που έτυχε στο δρόμο του τώρα, μόνο και μόνο για να δει τις αντιδράσεις σου. Το λόγο όμως που αντιδράει εκείνος έτσι, μάλλον θα πρέπει να στον εξηγήσει κάποιος άνδρας που πιθανόν να ξέρει καλύτερα.
Για σένα τώρα, θα έλεγα πως σίγουρα έχει θιγεί ο εγωισμός σου μιας κι εκείνος βρήκε αμέσως "αντικαταστάτρια" σου. Από την άλλη βέβαια, σίγουρα σου έχει μείνει ένα παράπονο και μία πικρία για το τέλος της σχέσης σας, αφού όπως είπες κι εσύ, δεν υπήρχε σοβαρός λόγος για τους καυγάδες σας. Είχες επενδύσει σ'αυτή τη σχέση, νόμιζες πως είχες βρει τον άνθρωπό σου και ξαφνικά η κατάσταση είχε γίνει τόσο αφόρητη που αναγκαστήκατε να χωρίσετε.
Θα σου συνιστούσα να κάνεις υπομονή και να συνεχίσετε να είστε χώρια, ώστε να ηρεμήσετε καταρχήν και βέβαια να ξεκαθαρίσετε τα συναισθήματά σας. Πρέπει να ψάξεις μέσα σου να δεις τι σημαίνει πια αυτός ο άνθρωπος για σένα, αν συνεχίζεις να πιστεύεις πως υπάρχει μέλλον σ'αυτή τη σχέση, αν θα μπορούσατε να ξεπεράσετε τις διαφορές σας (εγωισμούς, ζήλιες, κλπ) κι αν μπορεί να είναι για σένα ο σύντροφος που αποζητάς. Καμμιά φορά, είναι καλύτερα να έρχεται αυτή η ώρα περισυλλογής και αποφάσεων πριν από οποιαδήποτε μορφή δέσμευσης, παρά μετά και να εγκλωβιζόμαστε σε σχέσεις που δεν μας κάνουν.
Σου εύχομαι καλή δύναμη και υπομονή!

# 3 στις 30/4/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Zili

Ποιος είναι αυτός εδώ μέσα που μπορεί να βρίσει ποιόν και για ποιο λόγο..

Οι οδυνηρές εμπειρίες του χωρισμού μου δίδαξαν ένα πράγμα.
Ο χωρισμός είναι η σημαντικότερη στιγμή μιας σχέσης!

Η στιγμή που ο άνθρωπος θα δείξει την προέλευσή του, το ποιόν του, την αυτοεκτίμηση και σεβασμό του, την θεώρησή του για τις σχέσεις.

Ο χωρισμός κουβαλάει πόνο θανάτου και γέννησης μαζί, είναι πυρακτωμένο σίδερο για καρδιές και σώματα.

Δραματική ευκαιρία για σένα zili να ανακαλύψεις το ανθρώπινο ύψος σου, ότι πιθανώς δεν ανακάλυψε ο σύντροφός σου.

Ζήσε τον στο μεγαλείο του, σπούδασέ τον με υπομονή και πίστη, πάρε του το πτυχίο κι έβγα πάλι ώριμη και φρέσκια μαζί! στο φως του έρωτα.

Τα σπουδαία έγιναν με αίμα και έδωσαν τιμή κι' αξία σε όσους τα πίστεψαν.

Πάψε να «βρίζεις» τον εαυτό σου και να τον υποβάλλεις σε δοκιμασίες ταπεινωτικές και ψυχοφθόρες.
Η αλήθεια είναι σαν το ιώδιο.Τσούζει αλλά γιατρεύει.

Η σιωπή σου, θα γίνει χρυσός.
Η αγάπη που θα κρατήσεις μέσα σου, το ευαγγέλιό σου..

Να' σαι καλά και ψηλά.

Ένας φίλος.

gallidoula

# 4 στις 4/5/2003
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 37
Απαντήσεις: 646
Ποιος μπορεί να ξέρει με σιγουριά αν θα είναι εγωισμός κι όχι αγάπη?..
Κι εγώ έχω περάσει τέτοιες φάσεις-και πίστεψέ με,με πήρε πολύυυ καιρό να τις ξεπεράσω(τη μία ειδικά έκανα 3 χρόνια!).
Και τώρα περνάω μι απολύ δύσκολη κατάσταση στη σχέση μου.Κι εγώ είμαι στο δίλημμα μαζί του ή όχι.Και σε μένα έκανε χοντρή μαλακία αλλά τα ξαναβρήκαμε-χωρίς να ξέρω βέβαια αν είναι το σωστό ή όχι.
Εγώ προτιμώ ν'ακούω την καρδιά κι όχι γνώμες άλλων που δεν ξέρουν τι σήμαινε το άτομο αυτό για μένα.Πιστεύω ότι η καρδιά ξέρει περισσότερα από το μυαλό,τη λογική..
Κι εγώ όταν χώρισα για ένα διάστημα με το παιδί αυτό,τα έφτιαξα με άλλον,χωρίς να ξέρω το γιατί.Και μας μας έβλεπε μαζί και ζήλευα-αυτό ήθελα βασικά.Δεν τον ήθελα.Τι σήμαινε δηλ?
Το ρητό:Οι γυναίκες είναι σαν τα γραμματόσημα,όσο τις φτύνεις κολλάνε,σου λέει τίποτα?Μήπως,λέω μήπως,ήθελε να σε τσούξει λιγουλάκι?
Σκέψου όλες τις πτυχές..

ΥΓ:Πράγματι ο άνθρωπος δεν αλλάζει..Το μαγικό ξέρεις ποιο είναι σε μια σχέση?Να δέχεσαι τον άλλο με όλα τα προτερήματα και ελλατώματά του και να διδάσκεσαι από αυτά..
Κάθε τι που ζεις, είτε σε κάνει ευτυχισμένο, είτε δυστυχισμένο, είναι κέρδος... Χαμένος χρόνος, είναι τα διαστήματα που δεν έζησες κάτι...

zili_

# 5 στις 5/5/2003
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 64

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ!!!

Καλή συνέχεια λοιπόν!

Ζήλη
x