Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΠΟΥΛΗΣΤΕ ΣΩΣΤΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ...

Σελίδα : 1

spy26

# 1 στην 1/5/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 33
Απαντήσεις: 416
'Aρεσαν+: 0%

Πουληστε σωστα τον εαυτο σας...

Ειμαι σιγουρος πως οι περισσοτεροι απο εσας μολις διαβασατε τον τιτλο...ξινησατε...!!! Για ποιο λογο;

αν σκεφτητε λιγο βαθυτερα θα καταλαβαιτε πως οτι εως τωρα εχετε πετυχει στην ζωη σας,ειναι αποτελεσμα του παραπανω τιτλου! Η ζωη δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα εμποριο!!! Ενα τεραστιο παζαρι, που οποιος εχει το καλυτερο ''εμπορευμα'' αντεχει στον χρονο,δικαιωνεται,προχωρα! Οποιος εχει σκαρτο εμπορευμα η αγορα=ζωη συντομα θα τον πεταξει στο περιθωριο!

Ολοι μασ εχουμε θετικα και αρνητικα στοιχεια στον χαρακτηρα μασ.το μυστικο ειναι να καταφερουμε να πουλησουμε σωστα τον εαυτο μασ,τα θετικα μασ,ωστε να μασ αποφερουν κερδοσ! Κερδοσ ζωησ!

Δεν χρειαζεται προκατελημενα να παρεξηγησουμε τον ορο ''πουληστε'', αλλα...ανοιχτομυαλα να τον κατανοησουμε!!! Για να πετυχετε θα πρεπει να πουλατε τον εαυτο σασ στουσ γυρω σασ,και να το κανετε συνεχωσ! Ολα εκεινα τα θετικα στοιχεια που σασ απαρτιζουν να τα προωθητε με τον καλυτερο και αποτελεσματικοτερο τροπο,να τα προβαλλετε ! Να τα ελευθερωσετε και απλοχερα να τα προσφερετε στουσ συνανθρωπουσ σασ.αφηστε τουσ να τα διακρινουν και μην τα κρυβετε κατω απο το αγχοσ και το στρεσ τησ καθημερινοτητασ! Βοηθηστε τουσ να σασ μαθουν,να σασ αγαπησουν,να σασ παραδεχτουν! Ετσι και μονο ετσι θα δημιουργησετε προοδο στην ζωη σασ και στην ζωη των αλλων μαζι!

Προσαρμοστειτε και συμβιβαστειτε στην πραγματικοτητα,δεστε την ζωη οπωσ ειναι πραγματικα και αντιμετωπιστε τισ απαιτησεισ τησ.μην εθελοτυφλειτε και παψτε να ζητε στο κοσμο των παραμυθιων.οποιοσ δεν καταλαβενει σημερα πωσ πρεπει να πουληθει σωστα στην κοινωνια,δεν κανει τιποτα αλλο απο το να ξεπουλειται!!!!!!

Ξεπουλα τον εαυτο του αδικα,τον αφηνει στην αφανεια να χαραμιζεται και οταν θα φτασει στο τελοσ του...θα αναρωτηθει...και δεν θα εχει καταφερει τιποτα στην ζωη του!!!

Πουληστε τον εαυτο σασ...αλλα μην τον ξεπουλησετε ποτε!!!!!
Περιμενω τα σχολια-αποψεις σας....

split

# 2 στις 2/5/2003
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437
Φιλε spy,
ο πρωτος κανονας των πωλησεων ειναι ''αν δεν πλασαρεις σωστα τον εαυτο σου δεν μπορεις να πουλησεις τιποτε". Εχουμε λεει 30 δευτερολεπτα για να πουλησουμε τον εαυτο μας στο πελατη. Μετα μπορουμε να του πουλησουμε ... οτι θελουμε.

Ομως περα απο τις πωλησεις, υποσεινηδητα το κανουμε ολοι μας καθε λεπτο της ζωης μας. Ωραια ρουχα, καλοχτενισμενα μαλια, αρωματα, κοσμηματα κλπ.

Απλα μπορει να μην το συνειδητοποιουμε.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

# 3 στις 7/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εχεις αδικο, η πραγματικη ζωη ειναι διαφορετικη απ' αυτη που περιγραφεις.

spy26

# 4 στις 8/5/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Αγαπητε dimitris56 ,

θα σε παρακαλουσα θερμα να αναπτυξεις το σκεπτικο που σε κανει να πιστευεις οτι η ζωη ειναι διαφορετικη απο αυτην που περιγραφω !!!

Χαρα μου, ο διαλογος με ανθρωπους διαφορετικων αντιληψεων . Σεβαστες οι αποψεις τους , φτανει να τις δικαιολογουν !!!

kostas_1966

# 5 στις 8/5/2003
author
Ανδρας / 53 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Λαμπίρι
Θέματα: 32
Απαντήσεις: 185

Ψαχνοντας τον τριτο δρομο.

Χμμμ...το θεμα αυτο εχει διττη υποσταση.και εξηγουμαι αμεσως.
Λογικα spy πρεπει να συμφωνησω μαζι σου.Κι αυτο γιατι η ζωη μας ειναι υλη και ενεργεια.Ο ανθρωπος ειναι κινουμενη μαζα,συνεπως ειναι και υλη και ενεργεια μαζι τα οποια πουλιουνται και αγοραζονται καθε μερα.
Συναισθηματικα ομως θα διαφωνησω καθετα.Υπαρχει και ψυχη στον ανθρωπο,δεν μπορουμε να τον βαλουμε στα ...αλλαντικα προς πωληση!Θα μπορουσες π.χ. να πεις τον εαυτο σου..."εμπορευμα"?Μπορεις να μου δωσεις παραδειγματα "πωλησης" ενος ανθρωπου?
Να σου υπενθυμισω οτι η πωληση εχει την εννοια της ιδιοκτησιας του πωληθεντος ειδους.Ισοβια.Η δε ιδιοκτησια κανει ο,τι θελει επανω του,το καταστρεφει κιολας.Ως γνωστον η καταστροφη ειναι μη αναστρεψιμη,ειναι θανατος.Το λεω αυτο για να μη μου αναφερεις ως παραδειγμα το χωρο εργασιας.Εκει υπαρχει σιγουρα αναλωσιμοτητα αλλα δεν οδηγει στα σκουπιδια σαν τα σαπια φρουτα.Οδηγει στην ανακυκλωση.Επιχειρησεις κλεινουν και ανοιγουν,προσωπικο φευγει απο μια δουλεια και παει αλλου κ.ο.κ.Τα δε αριθμητικα μεγεθη παιζουν και αυτα π.χ φευγω εγω απο τη δουλεια μου τη σημερινη γιατι λογω ανταγωνισμου και οχι κακης πωλησεως του εαυτου μου ειμαι αναγκασμενος να πληρωνομαι οσα και ενας 25αρης.Αλλαζω δουλεια και ειμαι πιο ανταγωνιστικος ακομα!πως?Με τις πλατες της αποζημιωσης,του ΟΑΕΔ,και ενος προσθετου προσοντος στο βιογραφικο μου.Με αλλα μεγεθη λοιπον σε αλλη δουλεια.Εξελιξη?Ισως?ποτε ομως ιδιοκτησια που εμπεριεχει η πωληση.
ΥΓ. Ενταξει καλη η λογικη,καλο και το συναισθημα,εχουν επιχειρηματα.Μα στο σταυροδρομι της ζωης το ενα παει αριστερα το αλλο δεξια.Δεν με καλυπτει εντελως κανενα.Θελω να βαδισω ευθεια.Ξερα.Ποιος λοιπον ειναι αυτος ο ..."τριτος δρομος"?.Ευπροσδεκτες ολες οι αποψεις.Εγω μπορω να βαλω μια μικρη σπιθα,ετσι για αρχη,δυστυχως δεν μπορω να εμβαθυνω αλλο.
Μηπως απο την Πωληση ή την μη Πωληση του εαυτου μας θα ηταν καλυτερα να υιοθετουσαμε εναν αλλο ορο?λεω μηπως.
Ας πουμε...εχμ...τι θα λεγατε για τον όρο...
Ενοικίαση?
Μη δειχνεις το δαχτυλο σου γιατι θα σου το φανε

split

# 6 στις 10/5/2003
author
Γυναίκα / 56 / Ελεύθερη
Κύπρος
Θέματα: 57
Απαντήσεις: 1.437

Παράθεση:
Originally posted by kostas_1966
Αλλαζω δουλεια και ειμαι πιο ανταγωνιστικος ακομα!πως?Με τις πλατες της αποζημιωσης,του ΟΑΕΔ,και ενος προσθετου προσοντος στο βιογραφικο μου.Με αλλα μεγεθη λοιπον σε αλλη δουλεια.Εξελιξη?Ισως?ποτε ομως ιδιοκτησια που εμπεριεχει η πωληση.
Ενοικίαση?

Και ομως φιλε μου, για να προσληφθεις σε αλλη δουλεια, προηγηθηκε ενα καλο ''πλασαρισμα'' του εαυτου σου.
Ο δυσκολότερος δρόμος στη ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

spy26

# 7 στις 13/5/2003
author
Ανδρας / 42 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Αγαπητε kostas_1966 ,

νομιζω πως η απαντηση του split , τα λεει ολα και με καλυπτει απολυτα ! αυτο που αποκαλλει ''πλασαρισμα'' εγω το ονομαζω πωληση ! και μαλιστα χωρις εισαγωγικα γιατι αυτη ειναι η πραγματικοτητα !

επισης εχω ηδη ξαναγραψει πως δεν χρειαζετε να παρεξηγησουμε τον ορο, αλλα να τον κατανοησουμε !

και κατι αλλο...ναι δεν διαφερουμε και πολυ απο τα αλλαντικα ! μεσα απο μια καλη πωληση του εαυτου μας εχουμε ωφελος....δοξα,χρημα,συναισθηματα ....κ.α. !

ακομα και οταν λες στην γυναικα σου '''σε αγαπω''' κατι πουλας εκεινη την στιγμη ! πουλας τα συναισθηματα σου ! και εκεινη τα αγοραζει ! πουλας αυτο που νιωθεις...και το ωφελος σου αναλογα με τι ανθρωπος εισαι διαφερει ! μπορει π.χ να το λες γιατι περιμενεις να ακουσεις το ιδιο ( ανταμοιβη ) ή μπορει να το λες γιατι στον εαυτο σου δημιουργει μια ευφορια το να δινει αγαπη και να την εκφραζει( παλι ανταμοιβη ) ή γιατι ....χιλια δυο γιατι...που παντα ομως εχεις μια ανταμοιβη για αυτο που πουλησες !
;;;
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε