Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες 12345678910Τελ.»

# 81 στις 5/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Καλη μου επιλεκτικη!

Σκοπιμα ξεκινησα ξεχωριστο θεμα, για να δωσω την ευκαιρια σχολιασμου, αλλα και ανταλλαγης αποψεων περαν της καταθεσης των οποιων στιχων, και του "στην υγεια μας".
Στο καινουργιο τοπικ, βαζω πλεον στοιχεια απο την προσωπικη μου ερευνα, που παει για εκδοση!
Τωρα, οσο για τα στοιχεια που εβαλες, θα πρεπει να σε διορθωσω στα εξης σημεια!
Α) Τα "ΑΡΧΟΝΤΟΡΕΜΠΕΤΙΚΑ", ουδεμιαν σχεση εχουν με τον αξεχαστο Μανωλη Χιωτη, ο οποιος πραγματι ειναι εκεινος που κατωρθωσε μετα απο πολλα χρονια απο την δημιουργια των αρχοντορεμπετικων, να βαλει το μπουζουκι στα καλυτερα σαλονια!
Τα "ΑΡΧΟΝΤΟΡΕΜΠΕΤΙΚΑ", ειναι τραγουδια τα οποια γραφηκαν για την μουσικη Παρασταση "Ανθρωποι-Ανθρωποι", τραγουδισμενα απο τραγουδιστες του "ελαφρου" τοτε τραγουδιου και της οπερετας.
Αλλωστε, τα αρχοντορεμπετικα, εμφανιστηκαν κυριως σαν "χαστουκι" στα "μιαρα" ρεμπετικα!
Αυτα τα λιγα περι Χιωτη, και αρχοντορεμπετικων, αν και μπορω να γραψω περισσοτερες λεπτομερειες!
Επισης καλη μου Επιλεκτικη, πολλοι ειναι εκεινοι που υιοθετουν του Ελληνες ερευνητες (Πετροπουλο- Σχορελη,κλπ), αλλα λιγοι ειναι οσοι μπορουν να διασταυρωσουν στοιχεια και με αλλους!
Για παραδειγμα, τα στοιχεια που πολυ καλα εκανες και εβαλες , ειναι ενα 'κοκτεηλ" απο ολους αυτους, συν απο τον μεγαλυτερο "φονια"της ιστοριας του ρεμπετικου, τον "Φοριελ"(συγνωμη για την Ελληνικη γραφη αλλα γραφω με την ψυχη στο στομα μιας και ειναι 06:45 και ειμαι ηδη σε αναμονη για ριψη).
Δυστυχως και στο διαδικτυο κυκλοφορουν πολλες ανακριβειες, και η διαστρεβλωση της ιστοριας του ρεμπετικου, και κατ' επεκτασιν της ιστοριας του Ελληνικου τραγουδιου, γινεται ολο και μεγαλυτερη.
Τουλαχιστον εμεις ας προσεξουμε, και ας σωσουμε!
Την αγαπη μου!~

argaard

# 82 στις 5/1/2005
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.178
'Aρεσαν+: 0%
Φίλε ορφέα το θέμα δεν έχει περιορισμούς δεν είναι μόνο για στοίχους αλλά και για σκέψεις και για ιστορίες και για όλα αλώστε τι καλύτερο από συζήτηση φίνα μετά κράσου και πενίας;
There is no justice, it's just me

# 83 στις 6/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Συζητηση ναι!

Μονο που θα πρεπει να μην αφησουμε το
"αλκοολ και την πενια", να μας παρασυρουν και ετσι να μην δουμε την ΟΥΣΙΑ, που ειναι η ΙΣΤΟΡΙΑ!
Ειναι κατι σαν το ποτο, και το τιμονι!
Ποτε δεν πανε μαζι!

anna44

# 84 στις 6/1/2005
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Η.Π.Α.
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 311
PAIDIA kante ena kathisma pio ekei na katso kai egw ...mia....piasemou to potiri kai na akoysoyme oloi mazi ta rempetika ..bre paidia ..pios kserei na pei to tragoydi .... NA GIATI GYRNW MES STHN ATHYNA .....THELW na to akoyso einai afieromenw apo rempeth ante paidia giamas ,,,,,na pethanei o xaros na toy paroyme...tis pantoufles............ kai thn epomenh zempekia ego pista gia partysas

anypoptos

# 85 στις 6/1/2005
author
Ανδρας / 52 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 21
Μακρινούς απόηχους κι αγνές ευωδιές του ρεμπέτικου ύφους και ήθους, ενσυνείδητα ή ανεπίγνωστα για τους δημιουργούς του, μάς μεταφέρει από τα 1977 το ακόλουθο, μέχρι το 2000 άγνωστο στο πλατύ κοινό, γνήσιο -και γι' αυτό εκτυφλωτικά λαμπερό-, λαϊκό διαμάντι, σε μουσική του Μ. Χατζιδάκι και στίχους της Αγαθής Δημητρούκα, με το οποίο ο εκλεκτός συνθέτης θαρρείς πως επιχείρησε το αδιανόητο: τη νεκρανάσταση μιας ολόκληρης εποχής, που, ωστόσο, πέρασε και χάθηκε ανεπιστρεπτί. Γι' αυτό, μόνο ως απόπειρα αποσπασματικής μουσικής αναπαράστασης του ρεμπέτικου κλίματος, μπορεί να το προσλάβει η συγκαιρινή μας συνείδηση. Έτσι, το τραγούδι αυτό θα μπορούσε και να 'ναι απλώς μια ξεχωριστά σημαντική, ιδίως καλλιτεχνικά, λεπτομέρεια στον μουσικό καμβά του ρεμπέτικου και των κοινωνικών ζυμώσεων που το γέννησαν.

ΤΑ ΖΑΡΙΑ

Φέρανε καλή ζαριά
και με βγάλανε στις πόρτες,
παίζοντας με σιγουριά
τρεις αλήτες και τρεις μόρτες.

Ένας ήταν απ' τη Χιό,
άλλος απ' την Καλαμάτα
και ο τρίτος, σα στοιχειό,
μού τις έριχνε γεμάτα.

Ήμουνα καλό παιδί,
με φιλότιμο κι αξία,
πριν χαλάσω δηλαδή
μέσα στη χαρτοπαιξία.

Παρασύρθηκα κι εγώ,
όπως τόσοι κι άλλοι τόσοι.
Μες τα χρέη θα πνιγώ
και κανείς δε θα με σώσει.

Ήταν τρία τα παιδιά,
που μ' αλλάξανε τα φώτα
και μ' αφήσαν μια βραδιά
σαν τη μαδημένη κότα.

Μάνα, κάνε μιαν ευχή,
να μου 'ρθεί δεξιά το ζάρι,
να μην είμαστε φτωχοί
μες του κόσμου το παζάρι.

Θε μου, σε παρακαλώ,
άνοιξε κι εσύ μια πόρτα,
πριν μου φύγει το μυαλό
και με πάρει η κάτω βόλτα.

Υ.Γ.: Θα πρότεινα, επίσης, να καταγράψουμε νεώτερα τραγούδια, που μαρτυρούν πως το ρεμπέτικο διάγει λαθραία την επόμενη ζωή του και πάλλεται σα φλέβα μυστικά στο corpus ολόκληρης της κατοπινής του λαϊκής τραγουδοποιίας...
Αρέσει στο μέλος agrotis53
Η αγάπη κερδίζεται με την υποταγή. (Ντ. Χριστιανόπουλος)

# 86 στις 6/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Προτεινω να γραφουμε τις αποψεις μας εδω. Κυριως για πρακτικους λογους.

Αν κοψουμε σε κομματια ενα τοσο ενδιαφερον θεμα, υπαρχει κινδυνος να "πεσει" γρηγορα. Και κατα τη γνωμη μου, ειναι κριμα.

Επισης, νομιζω πως δεν ειναι σωστο να καταλαβουμε ολο τον χωρο των "γενικων συζητησεων" με τα διαφορα υπο-θεματα που προκειπτουν απο ενα τοσο πλατυ αρχικο θεμα συζητησης, οπως ειναι "το ρεμπετικο".

Και φυσικα, η θεωρια χωρις την πραξη, ειναι αντιπαιδαγωγικη απο μονη της και δεν μπορει να προσελκυσει το ενδιαφερον των ανθρωπων που δεν ειναι του επαγγελματος.
Επειδη ομως απο εδω μεσα η πραξη ειναι ανεφικτη, ας προσποιηθουμε πως τα τραγουδακια που τραγουδαμε εδω ειναι η "πραξη", και ας συνεχισουμε να λεμε σοβαρα πραγματα, μεσα απο μια αναλαφρη ατμοσφαιρα. Ετσι λεγονται συνηθως τα σοβαρα πραγματα- και ετσι αφομοιωνονται

Ορφεα, καταλαβαινω το παθος σου για το ρεμπετικο, και το μοιραζομαι μαζι σου. Μπεσα. Καταλαβαινω την διψα σου για την αποκατασταση της αληθειας, και τη μοιραζομαι μαζι σου. Μπεσα.
Και καταλαβαινω, πως ως ειδικος που εισαι, η αποψη σου εχει βαρυνουσα σημασια. Αλλα σκεψου πως εχεις απεναντι σου ανθρωπους που δεν εχουν τις δικες σου γνωσεις.
Για να σε πεισω μια σταλιτσα παραπανω, θα σου πω πως κι εγω οταν αυτοκαλεστηκα να πω τη γνωμη μου για καποια θεματα της δικης μου ειδικοτητας, προσπαθησα να μη χρησιμοποιησω βαρυγδουπους τεχνικους ορους, που σε ενα ανειδικευτο αφτι ακουγονται κινεζικα ,με τον κινδυνο να χαθει η ουσια. Και ,πραγματικα το εκανα απο σεβασμο σε αυτο που υπηρετω.
Το ιδιο θελω να κανει και ο μηχανικος που μου εξηγει τι βλαβη εχει το αυτοκινητο μου, ή ο μουσικος που μου εξηγει την αξια της μουσικης που αγαπαει.

Ευτυχως για ολους οσους αγαπαμε το ρεμπετικο, η ουσιαστικοτερη ουσια του βρισκεται στις νοτες.
Το αντικειμενο "ρεμπετικο" ως αντικειμενο μελετης βρισκει πολυ συχνα αντιθετους ακομα και τους πιο καταρτισμενους μελετητες. Ετσι ειναι με ολα τα ωραια πραγματα που εχουν απεραντο βαθος. Και ευτυχως που ειναι ετσι!
Αυτο ομως που ενωνει τους παντες, μελετητες και μη, ειναι το αρρητο.

Τωρα, το αν ο Χιωτης εκανε οντως ρεμπετικο, πού τελειωνει το ρεμπετικο και πού αρχιζει το λαϊκο, αν το ρεμπετικο ειναι μουσειακο ειδος ή ζωντανος οργανισμος, ας τα πουμε εδω, στο φιλοξενο μαγαζι του argaard, μεταξυ ομορφων πενιων, ουζων και λουλαδων.
Αυτα. Μεχρι μια κανονικη συναντηση μας οπου ο Ορφεας θα παιξει για μας (και ειδικα για μενα που το λατρευω!!) το "Γιοβαν Τσαους" και τοτε, ολοι θα καταλαβουμε τί εννοει ακριβως!!!!!!!!
Το μπουζούκι μου βαστάω, το ζεϊμπέκικο βαρώ
Εμπρός φίλοι, σηκωθείτε και αρχίστε το χορό-δις

-Γεια σου Καλυβόπουλε!

Ο Γιουβάν Τσαούς βαράει το μπουζούκι του γλυκά
κι η κιθάρα ακολουθάει το ζεϊμπέκικο σιγά

Βάλε κάπελα ρετσίνα στου Τσαούση την υγειά
για να παίξει το μπουζούκι, να χορέψουν τα παιδιά
Γιοβαν Τσαους
Του Γιοβαν Τσαους (Ι. Εϊτζιριδης)
Τραγουδαει, ο Αντωνης Καλυβοπουλος (Και ΟΧΙ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ!!)

Μία ακομα (για τα σχολια μονον)

# 87 στις 6/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
τωρα μιλαει το αιμα .
μιλαει η πατριδα .
γιατι τα ρεμπετικα εμφανιστηκαν στην ελλαδα με την μικρασιατικη καταστροφη ,
ο,τι απομεινε απο εναν ολοκληρο λαο τα τραγουδια του .
που κυνηγηθηκαν , ταπεινωθηκαν κι επειτα απο χρονια ανακαλυψαν την αξια τους .
ετσι δεν γινεται παντα αλλωστε .

" ναχεις τα ματια σου ανοιχτα βραδυ πρωι γιατι μπροστα σου παντα απλωνεται ενα διχτυ .
αν καποτε στα μπλοκια του μπλεχτεις
κανεις δεν θα μπορεσει να σε βγαλει
μοναχος βρες ην ακρη της κλωστης
κι αν εισαι τυχερος ξεκινα παλι "
λυπαμαι δεν το θυμομουν απο την αρχη .

(ρεμπετικο του φερρη με μουσικη ξαρχακου )

EPILEKTIKH_panidonistria

# 88 στις 6/1/2005
author
Γυναίκα / 67 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
Φίλε μου Ορφέα, σ' ευχαριστώ πολύ για τις διορθώσεις!!

Από αγάπη στο θέμα ασχολήθηκα κι εγώ λίγο... Ασφαλώς όχι τόσο επισταμένα όσο εσύ, αλλά νομίζω, το γοητευτικό αποτέλεσμα είναι που μετρά!

Για τα "αρχοντορεμπέτικα" δεν είχα διαβάσει κάτι... Απλώς, όταν γεννήθηκαν ήμουν παιδί κι οι δικοί μου, που τα τραγουδούσαν ενθουσιασμένοι (και μαζί τους κι εγώ - μ' εκείνο το "απόψε κάνεις μπαμ" έκανα ολόκληρη παράσταση - , μου έλεγαν πως ουσιαστικά ξεκινούν απ' τις αλλαγές που έκανε ο Χιώτης στα όργανα και στη θεματολογία...

Περιμένω ΕΝΑΓΩΝΙΩΣ δικές σου νέες προσθήκες και διορθώσεις!!!!

Την Καλημέρα μου (είναι 02:16) και τις ευχές μου για τη Νέα Χρονιά!

Η Επιλεκτική

Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 89 στις 6/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Κακούργα πεθερά

Παράθεση:
Originally posted by orfeas123
Τα ρεμπετικα, οπως και τα δημοτικα, βασιστηκαν κατα 90% σε πραγματικα-καθημερινα γεγονοτα.
ORFEAS123

Για του λογου το αληθες, και πολυ επικαιρα...
Παραμονή των Φώτων του 1931. Η Ελλάδα προσπαθεί να επουλώσει τα τραύματα της Μικρασιατικής καταστροφής, ο Πρωθυπουργός Ε. Βενιζέλος υπόσχεται στους Έλληνες καλύτερες μέρες, το σμάρι της προσφυγιάς στοιβάζεται στις παραγκουπόλεις της πρωτεύουσας και οι νεοαστοί στα νέα κέντρα της παραλιακής λεωφόρου, όπου μιμούνται τους τρόπους και τα μεγαλεία της Ευρωπαϊκής διασκέδασης. Έχει μόλις προηγηθεί ένας σεισμός που ταρακούνησε την Αττική. Εκείνο το βράδυ μια μάνα με τη συνεργασία του ανηψιου της και της οικιακής βοηθού και την ανοχή της κόρης της, θα δολοφονήσει, θα κάψει, θα τεμαχίσει και θα πετάξει σε ένα ρέμα τον Γαμπρό της.

Πρόκειται για την τραγική ιστορία του Αρκάδα εργολάβου οικοδομών Δημήτριου (Μίμης) Αθανασόπουλου, της συζύγου του Φούλας (Σοφία) και της Πεθεράς του Τέμης (Αρτεμις) Κάστρου. Η πεθερά ήταν ερωμένη του εργολάβου και τον πάντρεψε με την πολύ νεώτερή του κόρη της. Ο Μίμης ήταν πότης, χαρτοπαίχτης και γυναικάς. Απατούσε την ερωμένη του, απατούσε και έδερνε την σύζυγο! Ο εξάδελφος της συζύγου, Δημήτριος Μοσκιός (μόλις 18 ετών) είναι κρυφά ερωτευμένος με τη Φούλα!

Εκείνο το βράδυ το ζευγάρι επέστρεψε από διασκέδαση και καυγάδισε με αποτέλεσμα τον ξυλοδαρμο της Φούλας. Όμως το νερό είχε μπεί στ' αυλάκι...
Η πεθερά και ο εξάδελφος παραμόνευαν προκειμένου να απειλήσουν προς συνετισμό τον βάναυσο εργολάβο. Ο νεαρός ήταν πολύ προκλητικός (ήπιε και 2 ούζα για να πάρει θάρρος) απέναντι στον Αθανασόπουλο και ο καυγάς άναψε. Με το πιστόλι που έκρυβε πάνω του τον πυροβολει 2 φορές και τον σκοτώνει - καθ' υπόδειξιν πάντα της πεθεράς και εν αγνοια της Φούλας. Κατόπιν, και εν μεσω σύγχισης, με την συνεργασία της οικιακης βοηθού και την ανοχή της Φούλας, επιχειρούν να κάψουν το πτώμα - δεν τα καταφέρνουν. Το τερμαχίζουν και το συσκευάζουν σε 2 σακκια. Τέλος καλούν 4 αχθοφόρους που θα το πετάξουν σε κάποιο ρέμα...

Το μακάβριο απόρριμα βρεθηκε την επομένη μερα και αρχικά κατηγορήθηκε ένας φίλος του θύματος, γιατρός χειρουργός. Εν τέλει εξιχνιάστηκε η υπόθεση και οι αυτουργοί δικάστηκαν και καταδικάστηκαν με τις πιο περίεργες ποινές της νομικης μας ιστορίας:

1) Αρτεμις Κάστρου, ετών 45, εις θάνατον
2) Σοφία Αθανασοπούλου, ετών 25, εις θάνατον
3) Δημήτριος Μοσκιός, ετων 18, 20ετής κάθειρξη
4) Γιανούλα Μπέλου (η οικιακη βοηθός), ετών 38, ισόβια.

Ούτως ειπέιν η παντελώς αθώα Φούλα (ακόμα και η υπόθαλψη εγκληματία καταπίπτει λόγω της συγγένειας με τους δράστες) σε θάνατο και ο αυτουργός του φόνου σε 20 χρόνια! Η εκπάγλου καλλονής Φούλα πλήρωσε τα κάλλη της. Ακόμα και η λαϊκή μούσα αυτήν κατηγορεί!
H λαϊκή μούσα που δεν άργησε να πλέξει έπη ολάκερα για το συγκλονιστικό συμβάν. Ένα από αυτα, υπό τον τίτλο "Κακούργα πεθερά", του Ιάκωβου Μοντανάρη, θα γνωρίσει την μεγαλύτερη επιτυχία, ειδικά όταν ο δημιουργός θα μελοποιήσει απόσπασμά του και θα το δισκογραφήσει:

"Στου Χαροκόπου τα στενά, μια μικροπαντρεμένη
εσκότωσε τον άντρα της - βρε τη δαιμονισμένη!

Στον ύπνο που κοιμότανε, μάνα και θυγατέρα
εβάλανε τον ανηψιό και τού ΄ριξε τη σφαίρα.

Βρε Φούλα δεν εσκέφτηκες, δε ράισ΄ η καρδιά σου,
τα νειάτα σου, τον άντρα σου, τα δόλια τα παιδιά σου;

Βρε Φούλα πώς εβάσταξες και πώς βαστάς ακόμα
εσύ να ΄σαι στα σίδερα κι ο άντρας σου στο χώμα;

Κι εσύ κακούργα πεθερά τους πήρες στο λαιμό σου:
Την κόρη σου, τον ανεψιο, τη δούλα, το γαμπρό σου.

Καημένε Αθανασόπουλε, τι σού ΄μελλε να πάθεις:
Από κακούργα πεθερά τα νειάτα σου να χάσεις!"

* O δίσκος πούλησε σε έναν χρόνο 34.000 αντίτυπα, όταν στην Ελλάδα υπήρχαν λιγότερα από 28.000 γραμόφωνα!

Από το βιβλίο του Τάσσου Κοντογιαννίδη, "Έγκλημα στου Χαροκόπου", εκδ. "ΑΓΚΥΡΑ".
Για την αντιγραφή απο το διαδικτυο

Μία ακομα

# 90 στις 6/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Εδω λοιπον το ρεμπετικο!

Και προσοχη παρακαλω στην καταναλωση Αλκοολ!
Μην μας κανει και τα χασουμε!
Επιλεκτικη μου, πολλες ειναι οι ανακριβειες που εχουν κατα καιρους γραφει και ειπωθει για το Ρεμπετικο.
Στην οποια βιβλιογραφια, Ελληνικη, και ξενη, οτι και να διαβασεις, ακρη δεν θα βγαλεις!
Εκει που νομιζεις οτι επιτελους εχεις διασταυρωσει τα στοιχεια που βρηκες, και καταληγεις καπου, ερχεται απο το πουθενα κατι ακομα, και σε γυριζει πισω (26 χρονια ερευνας, ξερεις ποσες φορες την πατησα στην αρχη, η στην μεση!
Το ρεμπετικο πολεμηθηκε απο παρα πολλους, απο τους"Ελαφρους"(ελαφρο τραγουδι)απο ενα ολοκληρο κρατος!
Το Ρεμπετικο προυπηρχε του Σμυρνεικου, και δεν περασε μαζι με τους προσφυγες στην Ελλαδα οταν εγινε η καταστροφη!
Και μου αρεσε πολυ που τονιστηκε οτι ΔΕΝ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ!
Παρακαλω τους διαχειριστες, να μεταφερουν και το αλλο θεμα που ανοιξα εδω (γμτ τεχνολογια), και θα συνεχισω την αναφορα μου στα Ρεμπετικα Τραγουδια, τα "ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΑ", θετοντας στη διαθεση σας στοιχεια απο την ερευνα μου που παει για εκδοση!
ΠΑντα δικος σας!
orfeas123
ΒΑΣΙΛΗΣ

# 91 στις 6/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Περι Ρεμπετικων Τραγουδιων ο λογος!

Αν πριν 55-60 χρονια (ισως και λιγοτερα), ελεγες σε καποιον οτι σου αρεσουν, η απλα ακους ρεμπετικα τραγουδια, εκεινος θα σε κοιταζε με....περιφρανηση.
Αυτο συνεβαινε γιατι ο ορος "ρεμπετικο", ηταν τοτε συνωνυμος του "Ιποκοσμου, του Τεκε, του χασισιου, των φονων,κλπ".
Λεω "ΤΟΤΕ", αλλα και σημερα ακομα, υπαρχουν πολλοι που δεν θελουν να ακουσουν για ρεμπετικα τραγουδια!
Απο τοτε λοιπον, μεχρι και σημερα, τα ρεμπετικα τραγουδια ειναι μονιμως "παρεξηγημενα", και θα δουμε γιατι παρακατω.
Κατ' αρχην, ο ορος "παρεξηγημενα", πηγαζει, η αν θελετε αφορα τους δημιουργους τους.
Οι αιτιες της "παρεξηγησης";
Πολλες.
Μερικες απο αυτες, εχουν να κανουν με αρθρογραφους-μουσικοκριτικους της εποχης εκεινης (1930-1950).
Κανενας δεν αμφισβητει, οτι υπηρχαν τραγουδια του Ιπποκοσμου μεσα στα ρεμπετικα.
Υπηρξαν ομως και τραγουδια "διαμαντια", τα οποια τα τραγουδαμε ακομα και σημερα.
Αλλωστε, πολλοι ιστορικοι και μελετητες του ρεμπετικου, ισως για να λυθει η "παρεξηγηση" που στιγματισε τα ρεμπετικα τραγουδια, τα χωρισαν σε ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ, βασει της θεματολογιας τους.
Εχουμε λοιπον τραγουδια του "ΤΕΚΕ",της "ΤΑΒΕΡΝΑΣ","ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ", "ΤΟΥ ΧΑΡΟΥ", "ΤΗΣ ΦΥΛΑΚΗΣ","ΤΗΣ ΜΑΓΚΙΑΣ",κ.α!
Συμφωνα με τις ποιο πανω κατηγοριες, διακρινουμε καποιες ομοιοτητες αναμεσα στα ρεμπετικα, και τα δημοτικα τραγουδια, και θα 'λεγα οτι ειναι κατι φυσιολογικο αυτο, μιας και το ρεμπετικο τραγουδι δεχτηκε "επηρειες" απο το δημοτικο τραγουδι.
Τα ρεμπετικα, οπως και τα δημοτικα, βασιστηκαν κατα 90% σε πραγματικα-καθημερινα γεγονοτα.
Η μουσικη του ρεμπετικου, ειναι ισως η δυσκολοτερη, μιας και βασιζεται σε μουσικους "δρομους" τοσο του Βυζαντιου, οσο και της ανατολης.
Πολλοι μουσικολογοι επιχειρησαν να "εξηγησουν"αυτους τους δρομους,επιχειρησαν να τους αναλυσουν, αλλα απετυχαν παταγωδως.
Οι περισσοτεροι δημιουργοι του ρεμπετικου, δεν ειχαν "μουσικη παιδεια", δεν ειχαν παει σε καποιο ωδειο η αλλη μουσικη σχολη!
Παρολα αυτα, αυτοι οι "αμορφωτοι" ανθρωποι, ηταν εκεινοι που εγραψαν ενα μεγαλο κεφαλαιο στην "ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ"!
Το πλεονεκτημα τους αυτο, της "αμορφωσιας", αλλα και της ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ, ισως ειναι ο λογος που εκανε τους ...."μορφωμενους" να μην τους δεχονται στο χωρο!
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

ORFEAS123

# 92 στις 6/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ρεμπετικα τραγουδια τα "παρεξηγημενα"!

μερος 2
Εγραψα οτι η "αμμορφωσια" των δημιουργων του ρεμπετικου σε συνδιασμο με τα αριστουργηματα που εγραψαν, εκανε τους "μορφωμενους" να μην δεχονται τους ρεμπετες στο χωρο!
Αυτο βεβαια δεν ειχε καμια σημασια, γιατι ο λαος οχι μονο δεχτηκε, αλλα αγαπησε τα ρεμπετικα "παρεξηγημενα" τραγουδια.
Ο στιχος τους, απλος, αληθινος, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ, εξεφραζε αλλα και εξακολουθει μεχρι και σημερα να εκφραζει τις καθημερινες μας στιγμες!
Η μουσικη;
Ειτε σε δρομο "ραστ", ειτε σε "νιαβεντ", ειτε σε "κιουρδι",κλπ, μαγευε, και μαγευει!
Τα ρεμπετικα τραγουδια, και οι δημιουργοι τους αδικηθηκαν πολυ, και μαλιστα ΣΚΟΠΙΜΑ!
Μεσα στα τραγουδια του σημερα, τις "επιτυχιες", τα ρεμπετικα τραγουδια ειναι εκεινα που μπορουν να βοηθησουν τον κοσμο να καταλαβει οτι οι "ευκαιριακοι"συγχρονοι δημιουργοι, τον κοροιδευουν!
Τον μειωνουν!
Ας δουμε ποτε εχουμε την πρωτη ηχογραφηση ρεμπετικων τραγουδιων!
Τα πρωτα ρεμπετικα τραγουδια, "φωνογραφηθηκαν"το 1910 στην Αμερικη!
Εκει εγινε το ξεκινημα, και τα τραγουδια που "πρωτοφωνογραφηθηκαν" ηταν τραγουδια "αγνωστων" Ελληνων δημιουργων, τα οποια τα εφεραν μαζι τους οι μεταναστες στην "νεα Πατριδα".
Βασει της μελετης της Μαριας Κωνσταντινιδου με τιτλο "ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ",η μεταναστευση ξεκινησε το 1890, και εφτασε στο απογειο της στις αρχες του εικοστου αιωνα!
Οι μεταναστες λοιπον προερχοταν απ' ολα τα κοινωνικα στρωματα, αλλα ηταν κυριως Αγροτες, και ανθρωποι που στην Ελλαδα ασχολουνταν με διαφορες μη μονιμες δουλειες.
Πηραν οπως προαναφερα τα τραγουδια απο τις πατριδες τους στην "νεα" πατριδα.
Η μουσικη Κληρονομια ηταν για τους μεταναστες ενας τροπος διεξοδου, ηταν επικοινωνια, ηταν τροπος υπαρξης!
Πρεπει σ' αυτο το σημειο να διευκρινισω, οτι τα τραγουδια που ηχογραφηθηκαν για πρωτη φορα το 1910, "δημιουργηθηκαν" οπως προκυπτει απο ερευνες γυρω στο 1800, ισως και παλαιοτερα, και ηταν τραγουδια που περνουσαν απο γενια σε γενια.
Επισης πρεπει να πω, οτι εκεινη την εποχη κυριαρχουσε η εξης νοοτροπια.
Για να ηχογραφηθη ενα τραγουδι,επρεπε πρωτα να "ακουστει" απο τον κοσμο, να γινει αποδεκτο, να αγαπηθη!
Παρατηρουμε δηλαδη μια "διαφορετικη" αντιμετωπιση των τραγουδιων, ανεξαρτητου ειδους, απ' αυτη τη σημερινη, που λεει οτι "δηλωσες τραγουδιστης, βγαζεις δισκο"!
Ας γνωρισουμε τωρα τις "Φωνογραφικες" εταιριες εκεινης της εποχης!
CBS, COLUMBIA, VICTOR, R.C.A VICTOR, OKEH, ORTHOFONIC,METROPOLITAN, BALCAN, GRECOFON,NINA, LIBERTY, ELECTROFIN, KALIFON, και η πρωτη δισκογραφικη εταιρια στην Αμερικη, που δημιουργηθηκε απο την συνεργασια Ελληνων Μουσικων, η PANHELLENION RECORDS.
Πορολο που απο το 1910 περασαν 95 χρονια, παρολο που υπηρξε τεραστια εξελιξη σε πολλους τομεις, αρα και στην Δισκογραφια, δεν μπορεσε ΚΑΝΕΝΑΣ, να βγαλει εναν "ΠΛΗΡΗ ΚΑΤΑΛΟΓΟ" τραγουδιων που ηχογραφηθηκαν στις Η.Π.Α κατα την περιοδο 1910-1935.
Η ελειψη αυτου του καταλογου, καθιστα τρομερα δυσκολο να βρεθη ο ακριβης αριθμος των τραγουδιων της Αμερικης!

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.

# 93 στις 7/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Χρονια πολλα argaard

Περιμενουμε τα κερασματα για την ονομαστικη σου γιορτη...

Δεν ξερεις ποια κερασματα?

Ακου λιγο..
Μεσα του Συγγρού τη φυλακή
βρίσκεις λουλά και τουμπεκί, όπλες
Έχει φίνους Χασικλήδες
πού 'ναι όλοι μερακλήδες

Βρε συ Γιάννη αργιλά, ωχ
γέμισε μας το λουλά

Σαν φουμάρω ναργιλε
λέω στη αγάπη μου μανέ, όπλες
μα εκείνη δεν μ' ακούει
και με κάνει πιο μαστούρη

Βρε συ Γιάννη αργιλά, όπλες
γέμισε μας το λουλά

Σαν φουμάρω το λουλά
έχω δίπλα μου το μπαγλαμά, όπλες
παίζω και με πιο μεράκι
σαν θυμαμαι το (μαυρακι)

Βρε συ Γιάννη αργιλά, ωχ
γέμισε μας το λουλά

Ο Γιαννης ο χασικλης
Μία ακομα

# 94 στις 7/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γιάννη σε λένε............μα είναι το πιο όμορφο θέμα για να σου πώ τις ευχες μου,όχι με τον υπέροχο τρόπο της "μιας ακόμη"..........αλλά με την αγαπή που έχω στα ρεμπέτικα και κυρίως γιατι είμαι ρεμπέτισσα.
Χρόνια πολλά και καλα
Χρόνια μουσικά Χρόνια ρεμπέτικα!
Καλλιόπη

# 95 στις 8/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ρεμπετικα τραγουδια, τα "παρεξηγημενα".

(μερος 3ο)

Εγραψα για την απουσια ενος πληρους καταλογου, προκειμενου να ξερουμε ποσα τραγουδια φωνογραφηθηκαν στις ΗΠΑ κατα την περιοδο 1910-1935!
Απο τα ηδη υπαρχοντα στοιχεια, προκυπτει οτι ολα κι ολα μονο 2000 ρεμπετικα τραγουδια ηχογραφηθηκαν στην Αμερικη!
Τα στοιχεια ομως αυτα ανατραπηκαν απο μαρτυριες και καταθεση πολλων ντοκουμεντων κατα την δεκαετια του 70' απο ρεμπετες, οι οποιοι αναφερουν οτι πανω απο 6000 ρεμπετικα, "μικρα και μεγαλα" ηχογραφηθηκαν στην Αμερικη.
Ο αριθμος αυτος, αφορα ΜΟΝΟ τα ρεμπετικα, και κανω αυτη την διευκρινηση γιατι σε αρκετες μελετες διαβασα οτι ο αριθμος 2000 αφορα το ΣΥΝΟΛΟ των τραγουδιων που ηχογραφηθηκαν τοτε, δηλαδη και Δημοτικα, και Σμυρνεικα, και Ρεμπετικα, και ..... "Ελαφρα"!
Θα επικαλεστω λοιπον τις μαρτυριες των Μεγαλων του Ρεμπετικου, γιατι απο ερευνες προκυπτει οτι ΟΛΑ τα Ελληνοφωνα τραγουδια που προαναφερα, ξεπερνουν τις 12000, απο τις οποιες τα μισα και παραπανω ηταν Ρεμπετικα!
(Στην δισκοθηκη μου διαθετω γυρω στις 2600 ηχογραφησεις της Αμερικης, μονο σε ρεμπετικα, και αλλα τοσα Δημοτικα και Σμυρνεικα)!
Παρατηρουμε οτι απο τις περισσοτερες ηχογραφησεις της Αμερικης οι "Μητρες" εχουν χαθει, κατα μυστηριωδη τροπο, και ετσι χανουμε την ευκαιρια αποκτησης "ΙΣτορικων Ντοκουμεντων", μιας και οι πρωτοι εκεινοι δισκοι εδειχναν καθαρα τις "Μουσικες Ριζες" του Ρεμπετικου.
Στην Ελλαδα κυκλοφορησε ενας Μικρος αριθμος ρεμπετικων της Αμερικης, αλλα ειναι τραγουδια που Φωνογραφηθηκαν την περιοδο 1935-1939 (Τεκμηριωμενα Στοιχεια απο συγγενεις των δημιουργων, και παρουσια χειρογραφων με ημερομηνιες)!
Ειναι τραγουδια λοιπον της "Δευτερης περιοδου" (να την χαρακτηρισω ετσι) ενω λειπουν εκεινα της πρωτης, 1910-1935!

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

orfeas123

argaard

# 96 στις 9/1/2005
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ευχαριστώ σας ρεμπέτισσες φίνες για τα χρόνια πολλά και φυσικά το κέρασμα ισχύει σήμερα όλο το μαγαζί είναι Free ελπίζω να μην σας πειράζει που είναι μια μέρα αργότερα.
Και αν μερακλώσω πολύ και από το κρασί μπορεί να σας πω και τραγούδι.
There is no justice, it's just me

# 97 στις 9/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ορφεα, μηπως εχεις το "γιατι γλυκο μου σουιτχαρτ να με πληγωνεις τοσο χαρντ" σε αυθεντικη εκτελεση?

Το εχω ακουσει μονο μία φορα απο την εκπομπη του Πανου Σαββοπουλου, αλλα δεν καταφερα να το βρω πουθενα.

# 98 στις 10/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Για την ξανθια ειναι...αλλα ονοματα δε λεω...

Το βαπόρι απ' την Περσία
πιάστηκε στην Κορινθία

Τόννοι έντεκα γεμάτο
με χασίσι μυρωδάτο

Τώρα κλαίνε όλα τ' αλάνια
που θα μείνουνε χαρμάνια

Βρέ μπουρνάζε μου τελώνη
τη ζημιά ποιός τη πληρώνει

και σ' αυτή την ιστορία
μπήκαν τα λιμεναρχεία

που θα μείνουνε χαρμάνια

Ήταν προμελετημένη
καρφωτή και λαβωμένη

δυό μεμέτια τα καϋμένα
μες στο κόλπο ήταν μπλεγμένα

που θα μείνουνε χαρμάνια ...

-blond-amazona-

# 99 στις 10/1/2005
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 1.385

Παράθεση:
Originally posted by SALONIKIA
Το βαπόρι απ' την Περσία
πιάστηκε στην Κορινθία

Τόννοι έντεκα γεμάτο
με χασίσι μυρωδάτο

που θα μείνουνε χαρμάνια

Βρέ μπουρνάζε μου τελώνη
τη ζημιά ποιός τη πληρώνει

και σ' αυτή την ιστορία
μπήκαν τα λιμεναρχεία

που θα μείνουνε χαρμάνια

Ήταν προμελετημένη
καρφωτή και λαβωμένη

δυό μεμέτια τα καϋμένα
μες στο κόλπο ήταν μπλεγμένα

που θα μείνουνε χαρμάνια ...

Δεν σε αντεχω λεμετε αλλο γκεγκε?

Την κανω...παω να παρω σλιπαντ.
Το σπίτι μου το χτίσαν άλλοι για να κοιμάμαι ξέγνοιαστη τα βράδυα, τον εαυτό μου τον έχτισα εγώ για να μην μπορώ να ησυχάσω...

argaard

# 100 στις 10/1/2005
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Γιατί ρωτάτε να σας πω;
Αφού σας είναι ποια γνωστό
Όταν συμβεί στα πέριξ
Φωτιές να καίνε