Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Όλοι οι ρεμπέτες του ντουνιά

Επιλέξτε σελίδα: (1-14)
Σελίδες Αρχική«234567891011Τελ.»

MalboroMan

# 121 στις 27/1/2005
author
Ανδρας / 59 / Διαζευγμένος
Ελλάδα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%
Να μπω και εγω στη παρεα μας το πονο μου να γιανω...με το εξης κομματι...

Μαγισσες το κοριτσι μου....
τωρα δε μ αγαπαει...
με γελασε με προδωσε...
με ξεχασε και παει...
Με γελασε με προδωσε ....
με ξεχασε και παει...
Μαγισσες οπως με ελιωσε..
θελω για αυτην να λιωσει...
για το κακο που μου κανε...
να το ακριβοπληρωσει....
για το κακο που μου κανε...
να το ακριβοπληρωσει....

# 122 στις 28/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Ρεμπετικα τραγουδια "τα παρεξηγημενα"!

Μερος 15ο
Συνεχιζουμε την γνωριμια μας με τους ανθρωπους του ρεμπετικου, και ηρθε η ωρα να ασχοληθουμε με μια πολυ "ξεχωριστη φυσιογνωμια"!
Θα γνωρισουμε εναν ανθρωπο, που εκτος της "στιχουργικης", γενικοτερη παρουσια του επαιξε καποιο σημαντικο ρολο στην πορεια των ρεμπετικων!
Στους "σημερινους", που ασχολουνται με τα ρεμπετικα τραγουδια, δεν ειναι ιδιαιτερα γνωστος.
Παρολα αυτα, οανθρωπος αυτος, ειναι απο μονος του μια "ιστορια", ενα "εξτρα κεφαλαιο" στα ρεμπετικα.
ΝΙΚΟΣ ΜΑΘΕΣΗΣ, η ΤΡΕΛΑΚΙΑΣ!
Στιχουργος, ρεμπετης.
Ο Μαθεσης γεννηθηκε στην Σαλαμινα το 1907,
Ο πατερας του ηταν εμπορος ψαριων με "παγκο" δικο του στην αγορα του Πειραια!
Απο πολυ μικρος ο Μαθεσης ζωγραφιζε, και εγραφε στιχους.
Συντομα ειχε γινει γνωστος στο χωρο της "μαγκιας", και υπολογισιμος μαλιστα!
Η ζωη του ηταν πολυταραχη, ολο τσαμπουκαδες (οπως ελεγε ο ιδιος), αλλα και δημιουργια τραγουδιων!
Ο "χωρος" του Μαθεση, η αγορα του Πειραια, αλλα και τα "περιξ", ειχαν καθε "καρυδιας καρυδι"!
Ο Μαθεσης, αν και δεν ηξερε μουσικη, αυτοαποκαλουταν "πατερας του μπουζουκιου", και πολλα τραγουδια, παρουσιαζονται σαν συνθεσεις του Μαθεση.
Βεβαια, οπως καταλαβαινετε, κατι τετοιο δεν ειναι δυνατον, αφου δεν ηξερε μουσικη, δεν επαιζε καποιο οργανο, να γραψει μουσικη!
Η εξηγηση στο οτι πολλες συνθεσεις φερουν το ονομα του, ειναι οτι αλλοι συνθετες, του παραχωρουσαν τα "δικαιωματα" της μουσικης τους.
Ο Νικος Μαθεσης, ο επιλεγομενος και "τρελακιας", εζησε πραγματικα δυσκολες εποχες (οπως και ολοι σχεδον οι ρεμπετες), και επαναλαμβανω ,συναναστρεφοταν με τον κοσμο της "μαγκιας", σε μια εποχη οπου σκοτωναν για "ψυλλου πηδημα"!
Ο ιδιος αλλωστε, λεει χαρακτηριστικα, "Μολις εκανα ονομα στη μαγκια, επρεπε να 'μαι παντα ετοιμος να κρατησω το ονομα που ειχα.
Οπλοφορουσα παντα, ειχα δυο πιστολια γεματα, γιατι ειπαμε, οτι παντα, καθε στιγμη, η ζωη σου κρεμοταν απο μια τριχα.
Υπηρχε φοβος να σε φανε σ' ενα λεπτο.
Τα χρονια αυτα ηταν φωτια.
Για πεντε δεκαρες, σκοτωναν, ετσι απο αγαπητιλικι, η μαγκια!
Ετσι μου κολησε κι εμενα ενας, και τονε σκοτωσα, το 1935-36.
Ητανε ενας σκυλομαγκας, ο Στριγκλας.
Ονομα και πραμα.
Πραγματικος στριγκλος.
Κι ανοιξαμε προηγουμενα μεσα στον τεκε, γιατι πηγε να μου κανει τον μαγκα, και τον νταη - αυτος εμενα- επειδη ειχε κανει παλια στη φυλακη"!
Ο Μαθεσης εγραψε ενα τραγουδι - αναφορα στον ιδιο, το οποιο τραγουδησε ο Ανεστος Δελιας (Αρτεμης), και εγινε μαλιστα μεγαλη επιτυχια!

"Τον ξερετε μωρε παιδια
το Νικο τον τρελακια;
Παιδι τζιμανι μαγκες μου,
μα κανει καυγαδακια.

Το κουφιο και η δικοπη
ειναι η συντροφια του
γι αυτο δεν παει μαγκες μου
ποτε κανεις κοντα του.

Οι γκομενες τον ξερουνε,
κι ολοι οι νταβατζηδες.
Για γουστο του τσακωνεται,
με ολους τους νταηδες.

Την καπα του την κρεμασε
εδω και λιγα χρονια.
Γι αυτο και τονε βγαλανε,
τρελακια τα κοροιδα.

"Το εγραψα αυτο το τραγουδι (λεει ο Μαθεσης), γιατι ηθελα τ' ονομα μου ν' ακουστει σ' ολον τον κοσμο".
Ο Νικος Μαθεσης η τρελακιας, πεθανε τον Απριλη του 1975, μεγαλωνοντας κι αυτος με το θανατο του το "κενο" στους ρεμπετες, και τους μαγκες.
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.

EPILEKTIKH_panidonistria

# 123 στις 29/1/2005
author
Γυναίκα / 67 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
Επάνω εσύ, καλό μου, να σε βλέπουμε και να μαθαίνουμε όσα θαυμαστά κι άγνωστα μας γράφει ο φίλος μας Ορφέας!
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 124 στις 29/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ρεμπετικα τραγουδια"τα παρεξηγημενα"!

Μερος 16ο
Συνεχιζοντας το μικρο μου αφιερωμα στα "παρεξηγημενα" τραγουδια, στους "παρεξηγημενους" ρεμπετες, σημερα, θα γνωρισουμε εναν δημιουργο με "ριζες" και παρουσια στο Σμυρνεικο , αλλα και στο ρεμπετικο τραγουδι!
Ειναι απο τους ελαχιστα (θα ελεγα), γνωστους μουσικους δημιουργους!
Οχι βεβαια ελαχιστα γνωστος στον μουσικο χωρο.
Ελαχιστα γνωστος στο ευρυ κοινο, κι ας εχουν τραγουδησει οι περισσοτεροι τα τραγουδια του.
Ο λογος γινεται για τον ΓΙΑΝΝΗ ΔΡΑΓΑΤΣΗ, η ΟΓΔΟΝΤΑΚΗ, η ΟΓΔΟΝΤΑ!
Ο Γιαννης Δραγατσης, γεννηθηκε στη Σμυρνη το 1886.
Επαιζε βιολι, και σαν μουσικος ηταν περιφημος.
Αν κανουμε εναν καταλογο με τους καλυτερους βιολιστες, σιγουρα πρωτος θα ειναι ο Δραγατσης!
Ελαχιστοι ειναι οι βιολιστες που θα μπορουσαν να συγκριθουν μαζι του (εκτος του Σεμση η Σαλονικιου)!
Ανθρωποι που συνεργαστηκαν μαζι του, μαρτυρουν οτι ο Δραγατσης η Ογδοντακης, ηξερε και επαιζε στο βιολι του πανω απο εξηνταπεντε "δρομους"!
Με την μουσικη πρωτοασχοληθηκε απο πολυ νεος, το 1904, με το "Λαικο Σμυρνεικο Τραγουδι"!
Στην Σμυρνη συνεργαστηκε με τα καλυτερα συγκροτηματα, και στην Ελλαδα ηρθε το 1923.
Καταγοταν απο μουσικη οικογενεια!
Ο πατερας του επαιζε κοντρα μπασο, ο ενας αδελφος του βιολι, και ο αλλος τσεμπαλο!
Τον πατερα του Γιαννη Δραγατση τον σκοτωσαν οι Τουρκοι το 1922!
Ο Ογδοντακης (μ' αυτο το παρατσουκλι ηταν γνωστος), εργαστηκε σε Μικρασιατικα δημοτικα, και λαικα συγκροτηματα στην Ελλαδα, απο το 1923, μεχρι το 1952.
Οπως ειπα, εκτος απο εξαιρετος μουσικος, ηταν και σημαντικος συνθετης!
Πολλα απο τα τραγουδια του, εγιναν πολυ μεγαλες επιτυχιες.
Τα περισσοτερα, τα εγραψε πριν το 1936.
Υπηρξε για πολλα χρονια διευθυντης της δισκογραφικης εταιριας Κολουμπια.
Εδω, αξιζει να αναφερω, οτι το βιολι, του 'χε σωσει τη ζωη.
Το 1922, οταν σκοτωσαν οι Τουρκοι τον πατερα του, ο Δραγατσης πιαστηκε αιχμαλωτος!
Οι Τουρκοι που τον ξερανε, και τον θαυμαζανε, δεν τον πειραξαν, μαλιστα καπου - καπου του πηγαινανε βιολι, και τον παρακαλουσαν να παιξει!
Ο Δραγατσης η Ογδοντακης, ηταν γνωστος και για τις Δημοκρατικες του πεποιθησεις.
Το 1917, στη Θεσσαλονικη, μαζι με τον Χρυσαφακη, ελαβε μερος σαν εθελοντης στο Κινημα της Εθνικης Αμυνας του Βενιζελου!
Οι Δημοκρατικες του πεποιθησεις μαλιστα, λιγο ελειψε να του στοιχισουν τη ζωη, οταν του 'στησαν ενεδρα οι "επιστρατοι", και τον εσωσε ο κοσμος!
Ηταν για πολλα χρονια συμβουλος του Σωματειου Λαικων Μουσικων.
Τα τραγουδια του Δραγατση ειχαν εντονο το "στοιχειο της Σμυρναικης Σχολης"!
Ο Δραγατσης, προσεφερε παρα πολλα στο Σμυρνεικο, και ρεμπετικο τραγουδι!
Τα τραγουδια του, ακουγονται ακομα και σημερα στα Λαικα παλκα, και στα ρεμπεταδικα!
Ο Γιαννης Δραγατσης, η Ογδοντακης, η Ογδοντας, πεθανε το 1958 στην Αθηνα.
Μερικα απο τα τραγουδια του ειναι και τα παρακατω!
"ΑΓΑΠΩ ΜΑΝΟΥΛΑ, ΑΛΑΝΗΣ, ΑΛΗΤΗΣ, ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΧΑΣΑΠΑΚΙ, Η ΚΑΜΩΜΑΤΟΥ, ΚΑΤΙΦΕΣ, ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΣΟΥ, ΜΑΝΕΣ ΣΑΜΠΑΧ, ΜΑΝΩΛΗΣ Ο ΧΑΣΙΚΛΗΣ, ΜΑΥΡΟΦΟΡΑ ΧΗΡΑ, ΣΜΥΡΝΕΙΚΟΣ ΜΠΑΛΟΣ", και αλλα πολλα !
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

# 125 στις 30/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μερος 17ο
Και συνεχιζω το μικρο αφιερωμα - γνωριμια στους ανθρωπους του ρεμπετικου, κανοντας αναφορα σε μια ακομα μεγαλη μορφη του ρεμπετικου!
Στον ΣΤΕΛΛΑΚΗ ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗ!
Πολλοι τον ξερουν μονο σαν τραγουδιστη, αλλα ο Περπινιαδης ηταν και αυτος ενας απο τους δημιουργους του ρεμπετικου!
Συνθετης, στιχουργος, τραγουδιστης!
Τρεις διαφορετικες ιδιοτητες, ΕΝΑ αποτελεσμα!
Ο Στελλακης Περπινιαδης γεννηθηκε στην Τηνο το 1899, απο πατερα Τηνιακο, και μητερα Χιωτισσα!
Ενα χρονο μετα, η οικογενεια του μετακομισε στην Αλεξανδρεια της Αιγυπτου, οπου εμειναν εξι χρονια!
Το 1906, εφυγαν απο την Αλεξανδεια, και πηγαν στην Κωνσταντινουπολη, και αυτο γιατι οι δουλειες του πατερα του δεν πηγαιναν καλα!
Ο μικρος Στελλακης, επειδη του αρεζε η εκκλησια, βρεθηκε καποια στιγμη στο ψαλτηριο της εκκλησιας του Αη Γιαννη των Χιων, στο Γαλατα!
Ειχε πολυ καλη φωνη, και ετσι ενας διακονος του εδωσε τα πρωτα μαθηματα Βυζαντινης μουσικης!
Συντομα βρεθηκε να ειναι "κανοναρχης", εχοντας μαθητευσει διπλα στον "Πρυτανη" των ψαλτων ΚΑΜΑΡΑΔΟ!
Τα πρωτα βηματα του στο τραγουδι, τα εκανε μετα απο τον στρατο, το 1925, οταν γνωρισε τον ΜΑνωλη Μαργαρωνη, εναν μουσικο που επαιζε σαντουρι!
Εκεινος του εδειξε τις "θεσεις" σε μια κιθαρα που στο μεταξυ ειχε αγορασει, και τον πηρε μαζι του στη δουλεια!
Το 1929, ο Περπινιαδης γνωριστηκε με τον Παναγιωτη Τουντα, ο οποιος μολις τον ακουσε ενθουσιαστηκε.
Ετσι ο Τουντας εδωσε στον Περπινιαδη και τα δυο πρωτα τραγουδια, που ερμηνευσε σε δισκο!
"ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΤΗΣ ΚΟΚΚΙΝΙΑΣ, και ΣΤΟΝ ΠΟΔΟΝΙΦΤΗ ΜΙΑ ΕΜΟΡΦΗ ΜΙΚΡΟΥΛΑ", τα οποια φωνογραφησαν στο ξενοδοχεια "Τουριστ", μιας και ακομα δεν υπηρχαν εργοστασια δισκων!
Η φωνογραφηση εγινε για λογαριασμο της "ΟΝΤΕΟΝ", μονο που ο Στελλακης γρηγορα (την ιδια χρονια) αλλαξε εταιρια, πηγαινοντας στην "ΚΟΛΟΥΜΠΙΑ"!
Στην "Κολουμπια", ερμηνευσε τραγουδια διαφορων συνθετων, οπως των ΤΟΥΝΤΑ, ΣΑΛΟΝΙΚΙΟΥ (Σεμση), ΓΙΟΒΑΝ ΤΣΑΟΥΣ, ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ, ΣΚΑΡΒΕΛΗ (παστουρμα), και αλλων!
Καθε δισκος ηταν και μια μεγαλη επιτυχια!
Ο Στελλακης Περπινιαδης, γρηγορα εγινε περιζητητος απ' ολους τους συνθετες-στιχουργους του ρεμπετικου!
Παρολο που τραγουδουσε τραγουδια αλλων δημιουργων, εγραφε και δικα του τραγουδια!
Γυρω στο 1934, εγραψε τη μουσικη στη "ΓΑΤΑ", ενα τραγουδι που ερμηνευσε ο ιδιος,και τους στιχους ειχε γραψει ο ΝΙΚΟΣ ΜΑΘΕΣΗΣ, ο επιλεγομενος "Τρελακιας"!
Την ιδια χρονια, εγραψε τους στιχους και τη μουσικη στα τραγουδια "ΨΕΥΤΟΦΙΛΙΑ" (ολος ο κοσμος τωρα δουλευει μηχανες), "ΔΥΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ", "ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ ΣΥΜΜΟΡΦΩΘΕΙΤΕ", "ΚΑΛΥΒΙΩΤΙΣΣΑ, και αλλα!
Το 1936, ο Στελλακης τραγουδησ ενα τραγουδι του Τουντα, με το οποιο μπηκε και αυτος, και ο Τουντας σε περιπετειες, απο τη δικτατορια του Μεταξα.
Το τραγουδι, δεν ειναι αλλο απο την "ΒΑΡΒΑΡΑ"!
Η δικτατορια το θεωρησε "ασεμνο και προκλητικο", με αποτελεσμα να αποσυρθουν ολοι οι δισκοι απο την αστυνομια!
Μονο που το τραγουδι, ειχε ηδη γινει επιτυχια!
Βεβαια ο Στελλακης, ο Τουντας, και ο υπευθυνος της "Κολουμπια" Θεμιστοκλης Λαμπροπουλος, περασαν απο δικη!
Ο Στελλακης Περπινιαδης, υπηρξε ενας απο τους μεγαλυτερους ερμηνευτες (κυριως) των ρεμπετικων τραγουδιων!
Η φωνη του, χαρακτηριστικη, βυζαντινη, εδινε μια ξεχωριστη ομορφια στα τραγουδια που ερμηνευε!
Στα τελευταια του, σε μια συνεντευξη που ειχε δωσει στον Κωστα Χατζηδουλη, ειχε πει!
"Δεν υπαρχει λαικο τραγουδι σημερα.
Εχει φυγει απ' το δρομο του, και απο τον προορισμο του.
Που Χιωτης, και Μπεμπης, απο τους Θεους του μπουζουκιου!
Που τραγουδιστες σαν τον Στρατο, τον Νταλγκα, το Ρουκουνα, τον Καριπη, τον Νουρο, τον Αραπακη, και τους αλλους!
Που ειναι οι Τσιτσανηδες, οι Παπαζογλου, να γραψουν λαικα τραγουδια!
Ολα πανε κατα διαολου στο λαικο τραγουδι, και οι διαφοροι ψευτοσυνθετες, ξερουν μονο να μιλανε για τον εαυτο τους!
Δεν κοιτανε τα πολλα χαλια τους"!
Ο Στελλακης Περπινιαδης, πεθανε το Σεπτεμβρη του 1977!
Ποσο προφητικα ειχε μιλησει ομως!
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

# 126 στις 30/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ρεμπετικα τραγουδια "τα παρεξηγημενα!

Μερος 18ο
Ακομα ενας μεγαλος του Σμυρνεικου, και ρεμπετικου τραγουδιου, ερχεται σημερα κοντα μας, για να τον γνωρισουμε!
Στην "Πολη", με αφορμη τα ομορφα "τσακισματα", και τους "κυματισμους" που ειχε στη φωνη, τον φωναζαν...... ΝΤΑΛΓΚΑ!
Φιλοι και συνταξιδιωτες, σας παρουσιαζω τον ΑΝΤΩΝΗ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗ, τον επιλεγομενο και ΝΤΑΛΓΚΑ!
Γεννηθηκε στην πολη το 1892, και πεθανε στην Αθηνα το 1945,
Απο τα 16 του χρονια, ασχοληθηκε με το ουτι!
Απο το 1908, μεχρι το 1917, επαιρνε μερος σε γιορτες και πανηγυρια!
Απο το 1917, μεχρι το 1922, ο Διαμαντιδης εργαζοταν σαν τραγουδιστης στην "πολη".
Το διαστημα αυτο, τραγουδουσε Μικρασιατικα, Ευρωπαικα, Δημοτικα, Λαικα, και Ρεμπετικα τραγουδια!
Το 1922, ηρθε στην Ελλαδα, ενω ενα χρονο μετα, το 1923, και για επτα χρονια , συνεργαστηκε με Σμυρναικα , λαικα, και ρεμπετικα συγκροτηματα σαν τραγουδιστης, αλλα και σαν μουσικος!
Την ιδια εποχη, ο "Νταλγκας" αρχιζει και γραφει δικα του τραγουδια, ενω απο το 1930, μεχρι και το θανατο του, ειχε αντικαταστησει το ουτι με κιθαρα, ενω εργαζοταν σε διαφορα κεντρα , ερμηνευοντας κανταδες,τραγουδια του αξεχαστου "ΑΤΤΙΚ" (Κλεων Τριανταφυλλου), και ρεμπετικα!
Ο ΝΤΑΛΓΚΑΣ σαν τραγουδιστης αφησε εποχη!
Μαζι με τους ΡΟΥΚΟΥΝΑ, ΣΩΦΡΟΝΙΟΥ, ΠΕΡΠΙΝΙΑΔΗ, ΚΑΡΙΠΗ, ΝΟΥΡΟ, ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗ, αποτελουν την "χρυση επταδα" των λαικων ερμηνευτων της περιοδου 1922-1940.
Ο Αντωνης Διαμαντιδης, εκτος απο κορυφαιος ερμηνευτης, υπηρξε και ενας αξιολογος δημιουργος!
Τα περισσοτερα ομως απο τα τραγουδια που εγραψε, "λεηλατηθηκαν" απο διαφορους, οι οποιοι τα κυκλοφορησαν με το ονομα τους.
Πρωτοακουσα τον ΝΤΑΛΓΚΑ, απο εναν δισκο γραμμοφωνου, να ερμηνευει τον "Μανε Καληνυχτιας", και μαγευτηκα!
Ηταν στο σπιτι ενος οικογενειακου μας φιλου, οπου υπηρχε το γραμμοφωνο του παπου, και καποιες "πλακες"!
Μια "αρμονικα", και μια κιθαρα, τα οργανα, και μια ΦΩΝΗ που σε καθηλωνε!
Ημουν μικρος τοτε, αλλα το τραγουδι αυτο "μου ΄μεινε" χαραγμενο στη μνημη.
Οταν αρχισα να ασχολουμαι με την ερευνα για το Ελληνικο τραγουδι, λιγα χρονια μετα, θελοντας και μη, εγινα "συλλεκτης" δισκων, και μεσα σε αυτους, "ξανασυναντηθηκα" με τον Νταλγκα!
Ας γνωρισουμε ομως μερικα απο τα τραγουδια που εγραψε!
"ΕΧΩ ΜΕΡΑΚΙ ΕΧΩ ΝΤΑΛΓΚΑ-1928, Η ΑΠΟΝΗ ΤΟΥΡΚΑΛΑ- 1928, ΚΑΟΥΡΓΑ ΜΟΥ ΓΕΙΤΟΝΙΣΣΑ-1928, ΝΤΕΡΜΠΕΝΤΕΡΙΣΑ ΤΟΥ ΨΥΡΗ-1928, ΕΛΑ ΣΤ' ΑΝΑΠΛΙ-1929, ΣΥΡΙΑΝΗ ΜΟΥ ΟΜΟΡΦΗ-1929, ΜΑΝΕΣ ΚΑΛΗΝΥΧΤΙΑΣ-1930, ΣΤΟΥΣ ΠΟΔΑΡΑΔΕΣ ΜΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΣΑ-1931, και αλλα πολλα.
Ο Αντωνης Διαμαντιδης, ο επιλεγομενος και Νταλγκας,εκτος απο τα δικα του ταργουδια, ερμηνευσε με τον ιδιο, μοναδικο τροπο, σε δισκους της Αμερικης, και τραγουδια των ΚΟΥΚΟΥΔΑΚΗ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΗ, και αλλων, ενω το 1933, ηχογραφειται στην Αμερικη το "ΧΑΣΑΠΙΚΟ ΛΑΤΕΡΝΑ", ενα υπεροχο χασαπικο, μια συνθεση του Νταλγκα, το οποιο αργοτερα επανακυκλοφορησε με τιτλο, "ΧΑΣΑΠΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ",και φυσικα, σε αλλου το ονομα, ο οποιος το "διασκευασε"(κατακρεουργησε), για να το περασει για δικο του!
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

# 127 στην 1/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μερος 19ο
Καναμε ηδη μια αναφορα σε εναν δημιουργο τοσο του Σμυρνεικου, οσο και του Ρεμπετικου τραγουδιου!
Ας γνωρισουμε εναν ακομα συνθετη, και ερμηνευτη Σμυρνεικων τραγουδιων!
Πολλοι ειναι εκεινοι, οι "ειδικοι", που εχουν κολησει ετικετες "καλιεργειας" μουσικης στους ανθρωπους του Δημοτικου, του Σμυρνεικου, και του Ρεμπετικου τραγουδιου.
Προσωπικα, τοσο στα διαφορα εντυπα που γραφω, οσο και στις ραδιοφωνικες μου εκπομπες, δεν εχω χωρισει ΠΟΤΕ σε "μορφωμενους", η μη, τους μεγαλους του Δημοτικου, του Σμυρνεικου, η του Ρεμπετικου και Λαικου τραγουδιου!
Απλα, την οποια "γνωση" απο ωδεια κλπ. την αναφερω σαν.... "προσθετο προσον"!
Το εχω αλλωστε, πει οτι οι κατα πολλους μουσικολογους "αμορφωτοι" ρεμπετες, αφησαν πισω τους ενα εργο, που κανενας "ειδικος" δεν μπορεσε ακομα και σημερα να το "αναλυσει".
Να κλεισω αυτην την παρενθεση, και παμε να γνωρισουμε τον ΒΑΓΓΕΛΗ ΣΩΦΡΟΝΙΟΥ ,η ΒΑΓΓΕΛΑΚΗ!
Συνθετη, και ερμηνευτη οπως ειπα πιο πανω Σμυρνεικων τραγουδιων.
Ο Σωφρονιου γεννηθηκε στη Σμυρνη το 1889.
Παρακολουθησε μαθηματα στην "ΕΥΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ ΣΜΥΡΝΗΣ", και ταυτοχρονα, σπουδασε Βυζαντινη Μουσικη!
Στα εφηβικα του χρονια, ηταν ψαλτης σε δυο εκκλησιες της Σμυρνης.
Οταν ολοκληρωσε τις σπουδες του , επιασε δουλεια σαν βιβλιοδετης, και εξελιχτηκε σε αριστο τεχνιτη!
Το 1922 (ηδη απο το 1910 ασχολειται με το τραγουδι), τον επιασαν αιχμαλωτο οι Τουρκοι, μαζι με τους ΔΡΑΓΑΤΣΗ, ΧΡΥΣΑΦΑΚΗ, ΚΑΣΙΜΑΤΗ, και αλλους!
Η γλυκεια φωνη του, τους εξασφαλισε στη φυλακη διπλη μεριδα συσσιτιο, κατι που εσωσε την ζωη του, αλλα και τις ζωες των υπολοιπων συντροφων του τραγουδιστων .
Στην Ελλαδα ηρθε το 1923.
Απο το 1923, μεχρι το 1960 (με μονη διακοπη τα χρονια της κατοχης), τον βρισκουμε να δουλευεει ασταματητα σαν συνθετης, αλλα και σαν ερμηνευτης!
Ο Σωφρονιου διετελεσε μελος του Δ.Σ του Σωματειου Λαικων Μουσικων!
Ο "Βαγγελακης", υπηρξε ενας αξιολογος συνθετης, αλλα και ερμηνευτης Σμυρνεικων , Δημοτικων, και Λαικων τραγουδιων.
Ο Βαγγελης Σωφρονιου πεθανε το 1963!
Ας δουμε και μερικα απο τα τραγουδια του!
"ΑΝ Σ' ΑΓΑΠΩ ΤΙ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΝΕΚΡΟΥΣ, ΚΥΡΑ ΔΑΣΚΑΛΑ, ΜΠΑΛΟΣ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ, ΞΕΝΟΣ ΕΔΩ ΞΕΝΟΣ ΑΛΛΟΥ, ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΗΣ ΣΜΥΡΝΙΑΣ, ΤΙ ΟΦΕΛΕΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ, και αλλα πολλα!
Τα λιγα αυτα στοιχεια για τον Σωφρονιου, προερχονται απο την "Ρεμπετικη Ανθολογια" του Σχορελη, αλλα και απο καποιες παλιες μαρτυριες απο ανθρωπους που ειχαν αμεση σχεση με "την παλια σχολη"!
Δυστυχως, η "Μουσικη Ιστορια" της χωρας μας, δεν εχει καταγραφει απο αυτον που θα επρεπε, απο το ΚΡΑΤΟΣ δηλαδη!
Ευτυχως, υπηρξαν καποιοι ιδιωτες, και εψαξαν, βρηκαν, και εξεδωσαν τα οποια στοιχεια σε βιβλια!
Παρολα αυτα, υπαρχουν δημιουργοι, και ερμηνευτες τραγουδιων, για τους οποιους δεν υπαρχουν καθολου στοιχεια.
Μαζι με τα "βιογραφικα" αυτων των ανθρωπων, τα οποια "χαθηκαν", χαθηκαν και τα περισσοτερα τραγουδια, η κλαπηκαν, και κυκλοφορησαν με το ονομα αλλου δημιουργου!
Αυτο συνεβει, αλλα και συμβαινει (κατα την γνωμη μου),γιατι ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΦΟΡΕΑΣ δεν εδειξε ενδιαφερον προκειμενου να συγκεντρωσει και να καταγραψει τα τραγουδια, και τους δημιουργους!
Αντιθετα, το ελληνικο κρατος, φροντισε με καθε επιμελεια , τα Ελληνοπουλα να "μορφωνονται" μουσικα, με ολη την Ευρωπαικη ΑΜΦΙΒΟΛΗ κουλτουρα!
Φροντισε να μαθουμε ΟΛΟΥΣ τους ΞΕΝΟΥΣ κλασσικους, και το εργο τους, και πεταξε στα σκουπιδια (κυριολεκτικα) τους ανθρωπους που εγραψαν τη δικη μας μουσικη!
Εμεινε το κρατος ενας απλος παρατηρητης, στην εξαφανιση της δημοτικης μουσικης, την στιγμη που θα επρεπε να θεσπισει ακομα και ΝΟΜΟΥΣ, για την εκμαθηση της!
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

# 128 στις 5/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτά που λες εγώ τ ακούω βερεσέ
Τα παραμύθια σου τ ανθίστηκα πια τώρα
και το κατάλαβα πως ήμουνα για σε
ο πασατεμπος σου για να περνά η ώρα

Κάθε σου φίλημα το βρίσκω πια πικρό
και τον καημό μου δεν μπορείς να τον γλυκάνεις
Μαζί μου έρχεσαι μπαμπέσικο μκρό
γιατί γυρεύεις κόγξες σ άλλονε να κάνεις

Φύγε λοιπόν αφού το θες αλλού να πας
κι ασ τις μουρμούρες και τις κλάψες και τις γκρίνιες
κι όταν θα σμιξεις με το μάγκα π'αγαπάς να μην του πεις ότι για πασατέμπο μ'είχες

# 129 στις 8/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μερος 20ο

Ναμαι παλι, σε μια μικρη αναπαυλα απο τους εκχιονισμους!
Μου λειψατε παιδια!
Λοιπον, παμε να δουμε ακομα μερικα "σκορπια" στιχακια απο ρεμπετικα τραγουδια διαφορων κατηγοριων, ετσι, για να 'ρθουμε ποιο κοντα σ' αυτα τα "παρεξηγημενα" τραγουδια, και να κατανοησουμε καλυτερα το ΜΕΓΑΛΕΙΟ τους!
Μεσα στην κατηγορια των τραγουδιων της "ΑΝΑΤΟΛΗΣ", ανακαλυπτουμε ρεμπετικα που μας κανουν να ονειρευομαστε, και να ταξιδευουμε, τραγουδια απλα, αλλα παραλληλα ΜΕΓΑΛΑ!
Αυτα τα τραγουδια μας βοηθουν μεσα απο το "ταξιδι" στο οποιο μας πηγαινουν, να βρουμε την "γιατρεια" στον πονο, στον καθε πονο!
Ενα τετοιο υπεροχο τραγουδι, ειναι η "ΜΑΓΙΣΣΑ ΤΗΣ ΑΡΑΠΙΑΣ", του Βασιλη Τσιτσανη!

Θα παω εκει στην Αραπια
γιατι μ' εχουν μιλησει
για μια μεγαλη μαγισσα
τα μαγια να μου λυσει.

Ποσοι στ' αληθεια, ακομα και σημερα, στην εποχη της προοδου, δεν "ταξιδευουν" εκει στην αραπια, ψαχνοντας την ΔΙΚΗ τους μαγισσα, που θα τους λυσει τα μαγια;
Αλλωστε, τα "μαγια", λυνονται ευκολα, οταν νοιωθουμε οτι το τραγουδι που ακουμε μιλαει γι αυτο που περναμε!
Ενα αλλο τραγουδι του Τσιτσανη, μας ταξιδευει στην Παραγουαη, και μαλιστα, στα "Φινα ακρογιαλια" της!

Μες την Παραγουαη
σε φινο ακρογιαλι
θα στησουμε τσαντηρι ζηλευτο,
θα πινουμε σαμπανια
πριν παμε για τα μπανια
με μπουζουκακι εξυπνο τρελο!

Το ρεμπετικο, μας ταξιδευει, "ονειρευεται" μαζι μας, και βαζει "ακρογιαλια", ακομα και εκει που ΔΕΝ υπαρχουν.
Μας παρασυρει σε "Νυχτες Μαγικες Ονειρεμενες", και μας θυμιζει τις παλιες μας "τρελες"!

Σας μιλαω με καημο, με σπαραγμο
για τοσες τρελες που νοσταλγω.
Αραπινες λαγνες ερωτιαρες
με ουισκυ, με γλυκες κιθαρες γλεντι και πιοτο
Αραπινες ματια φλογισμενα,
και κορμια φιδισια καμωμενα, σαν εξωτικα!

Το ρεμπετικο, κανοντας "ψυχαναλυση" θα ελεγα στα ονειρα μας, φερνει κοντα μας προσωπα και καταστασεις, τα οποια μας "απασχολουν", και αφουγκραζεται τις στιγμες που λεμε "αχ και να ημουν"......

Ο μαχαραγιας βγαινει σιργιανι
με νταουλια και βιολια.
Θα σκορπισει για να κανει κεφι
λιρες και φλουρια.
Λαμπει στα διαμαντια
στραφτει στα "πιρλαντια"
ο μαχαραγιας!

Το ρεμπετικο, δεν μας ταξιδευει μονο, αλλα και μας συντροφευει στην ταβερνα, και δεν αρκειται σ' αυτο!
Οταν μας κανει παρεα στο κρασι, μας λει το ΠΩΣ θα σταθουμε στην ταβερνα, ΠΩΣ θα φερθουμε, πανω απ' ολα ομως, μας λεει ΓΙΑΤΙ καταληξαμε εμεις, η αλλοι, στην ταβερνα, αναζητωντας συντροφια στο ποτο!

Οταν πινεις στην ταβερνα
καθεσαι και δεν μιλας
καπου καπου αναστεναζεις
απ' τα φυλλα της καρδιας.

Θα 'θελα να σε ρωτησω
και να πληροφορηθω
ποιο μερακι σ' εχει κανει
τοσο μελαγχολικο, κλπ!

Η συντροφια μας, το ρεμπετικο!
Το "παρεξηγημενο", το ανθρωπινο, μας "κερναει χαρα", αλλα και ενα μικρο-μεγαλο πονο, μας λεει τα ΠΑΝΤΑ!
Περιγραφει στιγμες οπως αυτη, που μας οδηγει στην ταβερνα!

Γυρνα μονος μες στη νυχτα
γυριζε να ξεχαστεις.
Κι αν σε πληγωσε μια πονηρη
αστην να υποφερει την τρελη....κλπ!

Αυτα, ειναι μερικα "σκορπια" στιχακια, για να κατανοησουμε ακομα καλυτερα το τι σημαινει ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ!
Μια μικρη "αναλυση", για να γινουν ακομα ποιο απλα αυτα τα ΜΕΓΑΛΑ τραγουδια!
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

# 130 στις 8/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Διηγείται ο Λευτέρης Παπαδόπουλος...

Ήταν τέτοιες μέρες, πριν από χρόνια. Ο Κώστας Σταματίου είχε πάει με φίλους στο «Χάραμα», για ν' ακούσουν Τσιτσάνη. Στην παρέα ήταν και ένας διάσημος Γάλλος συγγραφέας - δεν θυμάμαι το όνομά του - που ο Σταματίου τού είχε μεταφράσει κάποιο βιβλίο. Έριχνε, λοιπόν, τις πενιές του ο Τσιτσάνης και τραγουδούσε, και ο Σταματίου μετέφραζε λέξη λέξη το κάθε τραγούδι. Φυσικά, ο Γάλλος την είχε βρει κατακούτελα.
Το 'να τραγούδι έφερνε τ' άλλο και μέσα στη φωτιά της νύχτας ξεκινάει ο «Μπίλης» την «Αχάριστη». Ο Σταματίου μεταφράζει. Ο Γάλλος ακούει και γουστάρει. Και φτάνουμε στον στίχο «πώς πέρασα, τρελή, στην ξενιτιά...». Εκεί, ο Σταματίου κωλώνει. Γιατί αν πει τη λέξη «τρελή» στα γαλλικά, ο συγγραφέας θα νομίσει ότι η εν λόγω γυναίκα βρίσκεται σε ψυχιατρείο - είναι ψυχοπαθής!
Κάνει διάλειμμα ο Τσιτσάνης κι ο Σταματίου παίρνει τον Γάλλο απ' το χέρι και τον πάει στα παρασκήνια. Χαιρετούρες κ.λπ. «Ρε Βασίλη, λέει ο Σταματίου στον Τσιτσάνη, όταν λες "τρελή" στην "Αχάριστη", τι εννοείς;». Ο Τσιτσάνης πίνει μια γουλιά καφέ και εξηγεί: «Είναι γυναίκα όμορφη. Αγαπάει τον άνθρωπό της, αλλά "ξενοκοιτάζει" κιόλας. Αυτός, τρελαίνεται για πάρτη της. Υποπτεύεται ότι μπορεί να του κάνει καμιά λαδιά και είναι αποφασισμένος, σ' αυτή την περίπτωση, να της δώσει μια μαχαιριά, να την χαρακώσει, κι ύστερα να πέσει στα πόδια της και να την παρακαλεί να τον συγχωρήσει. Έρωτας σκληρός, με πάλη. Αυτή ξέρει ότι θα μαχαιρωθεί, αν φερθεί σκάρτα, αλλά κουνάει την ουρά της, για να τρελάνει τον άνθρωπο. Κι από πάνω τον ζηλεύει, τον βρίζει, ψάχνει για κοκκινάδια στα πουκάμισά του, τον απειλεί...».
Ο Τσιτσάνης μιλούσε μία ώρα, για να καταλάβουν, ο Σταματίου και ο Γάλλος, τι σημαίνει η λέξη «τρελή» στην «Αχάριστη». Οπότε, πετάγεται ο Παπαϊωάννου, που παρακολουθούσε την κουβέντα από δίπλα και λέει: «H γυναίκα αυτή είναι υπέροχη! Αλλά είναι του μπελά! Τι ψάχνετε παραπέρα; Δεν θα βρείτε άκρη...».

# 131 στις 9/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Μερος 21ο
Ηρθε η ωρα να γνωρισουμε εναν δημιουργο, για τον οποιο εχουν ειπωθει διαφορα!
Αλλοι, τον αποκαλεσαν "μπετοβεν", ενω αλλοι, τον επεκριναν για την εξελιξη που εφερε στο μπουζουκι!
ΟΛΟΙ ομως, συμφωνουσαν, και συμφωνουν μεχρι και σημερα, οτι μπουζουξης και συνθετης σαν τον ΧΙΩΤΗ, δεν θα ξαναπερασει απο τον τοπο!
Ο Μανωλης Χιωτης, γεννηθηκε στην Θεσσαλονικη το 1920, οπου ειχε παει προσωρινα η οικογενεια του!
Οι δικοι του ηταν απο το Ναυπλιο!
Απο πολυ μικρος, πηρε μαθηματα κιθαρας, μπουζουκιου, και ουτιου, απο εναν κορυφαιο Θεσσαλονικιο δασκαλο της μουσικης, τον ΓΙΩΡΓΟ ΛΩΛΟ!
Πριν συνεχισω, θα πρεπει να κανω και μια διορθωση σ' αυτο το σημειο!
Ο Χιωτης, οπως θα δουμε και παρακατω, ξεκινησε να δουλευει σαν επαγγελματιας μουσικος σε μικρη ηλικια.
Για αρκετα χρονια δουλευε σαν κιθαριστας.
Ο Τασος Σχορελης, στο βιβλιο του "Ρεμπετικη Ανθολογια" Τομος Δ", εμφανιζει τον Χιωτη σαν μπουζουξη, τελη του 1936, διπλα στον μεγαλο ΣΤΡΑΤΟ ΠΑΓΙΟΥΜΤΖΗ!
Ειχα την τυχη να γνωρισω απο κοντα μερικα ιερα τερατα του ρεμπετικου, και απο τα λεγομενα τους, προκυπτει οτι τις πρωτες του εμφανισεις, και συνθεσεις, ο ΧΙΩΤΗΣ τις εκανε σαν κιθαριστας (που ηταν αλλωστε εξαιρετικος)!
Κλεινω εδω αυτη τη μικρη παρενθεση-διορθωση, λεγοντας οτι διατηρω ορισμενες επιφυλαξεις, γιατι οσα συγγραματα διαβασα, ολα τα γραφουν διαφορετικα!
Αλλωστε, ειναι γνωστο οτι η ερευνα για τα ρεμπετικα, κρυβει πολλες παγιδες, και αντιφασεις, μεσα σε λιγα στοιχεια!
Συνεχιζω.
Γυρω στο 1934-35, ο Χιωτης και η οικογενεια του επιστρεφουν στο Ναυπλιο, οπου ο Μανωλης αρχιζει να εργαζεται σαν μουσικος.
Το 1936, τον βρισκουμε στην Αθηνα, να δουλευει περιστασιακα σε διαφορα μαγαζια, μεχρι το 1937, που τον συνανταμε "μονιμο" πια, στο "Δασος", μαζι με τον Στρατο, ο οποιος τον πηγε μια μερα στην "Κολουμπια"!
Εκει, ο νεαρος Μανωλης, υπεγραψε συμβολαιο, σαν "Διευθυνων Πριμο Οργανο"!
Την ιδια εποχη, φωνογραφησε και το πρωτο του τραγουδι, "Το Χρημα Δεν Το Λογαριαζω", ενω για πολλα χρονια, ηταν ο βασικος εκτελεστης της εταιριας.
Ο Χιωτης, ειναι ο δημιουργος του "Τετραχορδου" μπουζουκιου, ειναι εκεινος που "διδαξε" το ταχυτατο παιξιμο , ειναι ο μουσικος, ο "Βιρτουοζος", που εκανε το μπουζουκι να ακουγεται σαν "κιθαρομπουζουκο", αξιοποιωντας με εναν μοναδικο τροπο τις "Συχνοτητες" των χορδων!
Ο ανθρωπος που επαιξε ομως ρολο στην μουσικη πρακτικη μορφωση του Χιωτη, ηταν ο "ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ο ΣΠΙΤΑΜΠΕΛΟΣ, τον οποιο αλλωστε ο Χιωτης τον αποκαλουσε ΔΑΣΚΑΛΟ!
Ο Χιωτης επαιζε μπουζουκι, κιθαρα, ουτι, και βιολι!
Ο "Σαμιωτης", λεει!
"Ο Μανωλης, και στα τεσσερα οργανα που επαιζε, ηταν ασσος!
Οταν επιανε στα χερια του την κιθαρα, εγω παγωνα.
Ητανε η καλυτερη κιθαρα.
Το ιδιο και στο βιολι!
Οταν επαιζε σε καθηλωνε, σε εκανε να χανεις τα λογικα σου"!
Ο Χιωτης, πεθανε το 1970,αλλα αφησε πισω του εναν πολυ μεγαλο αριθμο τραγουδιων, τα οποια ακουγονται και σημερα παντου!
Με τον θανατο του, το "ΚΕΝΟ" στο τραγουδι μας εγινε ακομα μεγαλυτερο.
Εκανε τρεις γαμους!
Με την Ζωη Ναχη, τη Μαιρη Λιντα, και την Μπεμπα Κυριακιδου.
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

CAPONE

# 132 στις 9/2/2005
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 82

Ολοι οι ρεμπετες του ντουνια

ριχτε λιγο κρασι και σε μενα ρε παιδια!!
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ
ΟΥΤΕ ΞΕΡΩ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΛΛΑ
ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΥΟ
ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΦΩΝΗΕΝΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΤΑ

EPILEKTIKH_panidonistria

# 133 στις 15/2/2005
author
Φίλε μου Ορφέα, το επαναφέρω, διότι απ' ότι καταλαβαίνω έχεις κι άλλα στοιχεία να μας δώσεις.... Μη μας αφήνεις πίσω, εμάς.... Είναι τόσο ενδιαφέροντα όλα τούτα που μας λες.........

Η αναμένουσα

Επιλεκτική
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 134 στις 16/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ρεμπετικα τραγουδια "τα παρεξηγημενα"

Μερος 22ο
Μεσα στις διαφορες κατηγοριες των Ρεμπετικων τραγουδιων, υπαρχουν και τα "ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΙΑΚΑ".
Πανε καποιοι μηνες, που ενα απο αυτα κυκλοφορησε απο την φωνη της ΜΑΡΙΩΣ, και καποιοι σταθμοι, βαλθηκαν ντε και καλα να περασουν οτι η ερμηνεια της ΜΑριως, ειναι η πρωτη!
Καθαρη "διαστρεβλωση" της ιστοριας απο ανθρωπους ανιδεους, αλλα και οι στιχοι, καπως "διασκευασμενοι, κατα πως το προσταζει η "μοδα' της εποχης.
Το τραγουδι αυτο, ανηκει στα επιθεωρησιακα της περιοδου 1927-1932, και οι τεσσερις (και οχι δυο) δημιουργοι του ειναι οι ΠΑΠΑΔΟΥΚΑΣ, ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ, ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ.
Το πρωτοερμηνευσαν οι ΠΕΤΡΟΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ,και ΝΙΤΣΑ ΛΑΖΑΡΙΔΟΥ.
Και το τραγουδι, δεν ειναι αλλο απο την "ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ".
Να και οι στιχοι "ατοφιοι"

ΚΟΣΜΟΓΟΝΙΑ
«Από τα άχυρα, βγήκαν οι ψύλλοι
από το τηλεγραφείο, οι στύλοι
από τους σκύλους, τα τσιμπούρια,
και από το Μάη, τα γαϊδούρια!

Απο τους στρατώνες, τα κωθώνια
Από τις δούλες, τα λεμόνια,
Οι μικροί, απο τους μεγάλους
Και το ζαμανφου, από τους Γάλους!

Να σας πω θέλω ακόμα κάτι άλλο,
Αλλά, το φαγε η Μαγδαλω!

Από την Ανδρο, βγήκε η ζούλα,
Από την Κρήτη, η φουφούλα,
Από του Ψειρή, βγήκαν τα ζάρια.
Και από την Πάτρα, το τι χαμπάρια!

Απο το χημείο, βγήκαν οι νοθείες,
Από τις μυξοπαρθένες, οι Ευανθίες,
Από την Αμερική, βγήκαν οι μπρουκληδες,
Και από τους κουμπάρους, οι κερατουκληδες.

Αλλά, το φαγε η Μαγδαλω!

Από τη Σύρο, τα λουκουμάκια,
Από το Ζάππειο, τα παγκάκια,
Από τους παπάδες, οι καλογεροι,
Και από του γουδί, το γουδοχέρι!

Από το Δαφνί, βγήκε η μουρλα,
Από τις κοιλιές μας , τα ταμπούρλα,
Από τους ήρωες, βγήκε ο Καραισκος,
Και απο τους επιτρόπους βγήκε ο δίσκος!

Αλλά το φαγε η Μαγδαλω!

Από το μεταξουργείο, βγήκαν οι νταήδες,
Από την Πλάκα, οι κιρικιτζηδες.
Από την Δραπετσώνα, οι αλεπούδες,
Και απο την Κοκκινιά, βγήκαν οι ογλουδες!

Από την βουλή, βγήκαν οι νόμοι
Από τους νόμους, οι αστυνόμοι.
Από το γαλόπουλο, η αθωοτης,
Και απο το φιλότιμο, ο Καραπαναγιωτης!

Αλλά, το φαγε η Μαγδαλω!
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ

EPILEKTIKH_panidonistria

# 135 στις 13/3/2005
author
Φίλε Ορφέααααααααααααααααααααααααααα!!!!!

Τα χιόνια έλιωσαν! Δεκαοκτώ βαθμούς έχουμε σήμερα!!

Πειράζει που δεν σε δικαιολογώ πια για την .....τεμπελίτσα σου;;;

Θέλουμε να βάλεις και τα άλλα!!!!!!!!!

Πληηηηηηηηηηηηηηηηζζζζζζζζζζζ!

Η Επιλεκτική (που δεν λέει να το βάλει κάτω! )

# 136 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Καλη μου επιλεκτικη

Αν και η θερμοκρασια ανεβαινει, εμεις ακομα εχουμε τρεξιμο μεχρι και 20 Απριλιου, οποτε και επιστρεφουμε με τα μηχανηματα στην Βαση μας!
Λιγη υπομονη, και θα εχεις εσυ και οι υπολοιποι αρκετο υλικο για να διαβασετε!

# 137 στις 18/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Πανοραμα ρεμπετικων τραγουδιων

ΜΟΡΦΕΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ
Μια μουσική πρόταση, είναι και η σημερινή, μια ακόμα ευκαιρία, για να γνωρίσετε καλύτερα το ρεμπέτικο τραγούδι, και τους ανθρώπους του, συνθέτες, στιχουργούς, ερμηνευτές!
Από την δισκογραφική εταιρία FM RECORDS, έχουμε μια ενδιαφέρουσα «συμπαραγωγή», σε συνεργασία με τους ραδιοσταθμούς ΣΚΑΙ, και ΜΕΛΩΔΙΑ, και την εφημερίδα Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ!
Μια «δύσκολη» συμπαραγωγή, δύσκολη λόγω των ακουσμάτων της, που φέρει τον τίτλο «ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ-ΜΟΡΦΕΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ»!
Ένα ΒΟΧ με τρία CD, τρεις διαφορετικούς «κύκλους» του ρεμπέτικου τραγουδιού!
Πενήντα τέσσερα σπάνια τραγούδια, πρώτες ερμηνείες!
Το πρώτο cd, λέγεται «Μορφές του ρεμπέτικου -1931-1946 », και περιλαμβάνει δεκαοκτώ «αναφορές» σε πρόσωπα, «Η Μαρίκα η δασκάλα, Μαγδαλω, Η Ελένη η ζωντοχήρα, Ο Γιάννης» και άλλα!
Είναι οι «μορφές της καθημερινότητας»!
Το δεύτερο cd, παρουσιάζει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, μια και περιέχει ρεμπέτικα «επιθεωρησιακά» τραγούδια!
Προσοχή, ΟΧΙ ΑΡΧΟΝΤΟΡΕΜΠΕΤΙΚΑ!
«Ρεμπέτικο και επιθεώρηση 1927-1932» είναι ο τίτλος του, και τα δεκαοκτώ επιθεωρησιακά τραγούδια, φέρνουν κοντά μας τον «Σατυρικό» ρεμπέτη!
«Αθάνατο Ρωμαίικο, Η Γραμματική του μάγκα, Κοσμογονία, Ο Μπεκροκανάτας, Οι Μάγκες της Αθήνας, Πολιτισμένος μάγκας», και άλλα τραγούδια της επιθεώρησης, μας δίνουν μια διαφορετική «άποψη» τόσο του ρεμπέτικου, όσο και της Ελλάδας εκείνων των χρόνων.
Επίσης, τα τραγούδια αυτά, αποδεικνύουν ότι η «Ρεμπέτικη Επιθεώρηση», η καθαρά «λαϊκή», προϋπήρξε της «Ευρωπαϊκής», δηλαδή των όποιων «αντιγράφων» της ξένης κουλτούρας που σερβιριζόταν τότε από τους δημιουργούς της «υψηλής» κοινωνίας, τους «πολέμιους» των ρεμπέτικων!
Το τρίτο cd, έχει τίτλο «Εξωτικά και ανατολίτικα 1931-1950», και περιέχει δεκαοκτώ τραγούδια με τα «χρώματα» της πολυτραγουδισμενης Ανατολής, και των «χαρακτήρων της!
«Μαρόκο, Το χαρέμι στο χαμάμ, Μπιρ Αλλάχ, Γκιουλ Μπαχαρ, Αράπικο Λουλούδι, Τζεμιλε, Μουσουρλου μου», και άλλα!
Ταξίδια της «φαντασίας» των δημιουργών, αφού οι περισσότεροι από αυτούς ΠΟΤΕ δεν ταξίδεψαν στα μέρη για τα οποία μιλάνε τα τραγούδια τους!
Κι όμως, ταξιδεύουν όλους εμάς, σε «χίλιες και μια νύχτες», μέσα στα βάθη της Ανατολής!
Είναι πολύ καλή αυτή η δισκογραφική κυκλοφορία από την FM RECORDS, και δεν είναι (ευτυχώς) η μοναδική!
Το «ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΡΕΜΠΕΤΙΚΩΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ», είναι η καλύτερη «επένδυση» για τους λάτρεις του Ελληνικού τραγουδιού, γιατί δίνει την ευκαιρία να αποκτηθούν τρία δισκάκια με σπάνια τραγούδια, με μοναδικές ερμηνείες!
Κάποια από αυτά, κυκλοφορήσαν (δυστυχώς) σε νεώτερες ερμηνείες ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ, και οι ερμηνευτές και οι ερμηνεύτριες, έσπευσαν να μας πείσουν ότι τα τραγούδησαν με τον «παλιό» τρόπο!
Τα «ντοκουμέντα» αυτά, όχι μόνο τους διαψεύδουν, αλλά μας δίνουν να καταλάβουμε ΠΟΙΟΙ είναι τραγουδιστές!
Επαναλαμβάνω, ότι ΤΟΤΕ, δεν υπήρχαν τα υπερσύγχρονα studios, που να σε κάνουν ακόμα κι αν ήσουν «ψάρι» τραγουδιστή!
Αυτά, έτσι για να μην ξεχνιόμαστε, και μπερδεύουμε τα «σκυλάδικα» με τα λαϊκά και Ρεμπέτικα!
Αποκτήστε ΟΛΟΙ αυτό το ΒΟΧ με τα τρία εξαιρετικά Cd, και καλή ακρόαση!

# 138 στις 5/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παιξε θαναση

ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΚΑΝΔΡΙΩΤΗΣ

Ακόμα μια μουσική πρόταση , ακόμα ένας μεγάλος ΣΥΝΘΕΤΗΣ, ΣΟΛΙΣΤΑΣ, ΔΑΣΚΑΛΟΣ!
Κυκλοφορεί από την alpha records, το διπλό cd του Θανάση Πολυκανδριωτη, με τίτλο «ΠΑΙΞΕ ΘΑΝΑΣΗ»!
Τριανταοκτω μεγάλα τραγούδια, συνθέσεις του ίδιου του Πολυκανδριωτη, αλλά και των «ΠΡΩΤΟΜΑΣΤΟΡΩΝ» του λαϊκού μας τραγουδιού, περιμένουν να τα αποκτήσετε!
Οι Ζωντανές, μοναδικές ηχογραφήσεις, σίγουρα θα σας κάνουν να τραγουδήσετε και εσείς τα ΜΕΓΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ, που φέρνει κοντά σας ο Θανάσης Πολυκανδριωτης!
Αλλά ας γνωρίσουμε καλύτερα τον μεγάλο αυτό συνθέτη, που το όνομα του είναι συνδεδεμένο με την ΙΣΤΟΡΙΑ του τραγουδιού μας!
Ο Θανάσης Πολυκανδριώτης γεννήθηκε το 1948 στην Αθήνα.
Γιος του λαϊκού δάσκαλου Θεόδωρου Πολυκανδριώτη, δεν άργησε να ασχοληθεί με την μουσική αφού σε ηλικία 8 χρονών πήρε τα πρώτα του μαθήματα κιθάρας. Συμμετείχε ως κιθαρίστας από το 1961 σε νεανικά συγκροτήματα της εποχής (JUNIOR, TRIO, ESPERANTO) και τρία χρόνια αργότερα άρχισε και η επαγγελματική του καριέρα.
Παρ`ότι είναι παθιασμένος με την κλασική κιθάρα το καλοκαίρι του 1964 έγινε η αποκάλυψη της μουσικής αξίας του στο μπουζούκι. Αναγνωρίσθηκε ως ένας από τους καλύτερους εκτελεστές στο μπουζούκι και τα χρόνια που ακολούθησαν συμμετείχε στο 95% της ελληνικής δισκογραφίας. Το 1971 εμφανίσθηκε με τη Νανά Μούσχουρη και τη Μαρινέλλα σε σόου του BBC.
Ακολούθησε το κάλεσμα του Μάνου Χατζηδάκη, και ως σολίστας ο Πολυκανδριώτης ερμήνευσε τον «Σκληρό Απρίλη του '45», έργο που επανακυκλοφορεί και σήμερα.
Παράλληλα συνεργάσθηκε με όλους τους μεγάλους τραγουδιστές μας, Καζαντζίδη, Διονυσίου, Πάριο, Μαρινέλλα, Βοσκόπουλο, Πουλόπουλο κ.α.
Η είσοδος του Θανάση Πολυκανδριώτη στο χώρο της σύνθεσης πραγματοποιήθηκε το 1968 και συνεχίζεται - μέχρι σήμερα - δισκογραφικά, με περισσότερα από 1.000 τραγούδια.
Έχει δώσει συναυλίες στα μεγαλύτερα θέατρα της Ευρώπης, της Αμερικής και της Αυστραλίας όπως Albert Hall (Λονδίνο), Opera House (Σύδνεϋ), Kennedy Center, Carnegie Hall (Αμερική).
Οι μουσικές αναζητήσεις όμως του συνθέτη δεν περιορίστηκαν σε λαϊκά μονοπάτια. Μετά από πολυετή συνεργασία με Ούγγρους μουσικούς, τον Οκτώβριο του 1993 εμφανίστηκε στο ΜΕΓΑΡΟ ΦΙΛΩΝ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ με την HUNGARIAN GYPSY ORCHESTRA, σηματοδοτώντας έτσι και ένα νέο ξεκίνημα στην καριέρα του.
Τον Οκτώβριο του 1995 ηχογράφησε στην Βουδαπέστη 11 από τους 21 χορούς του BRAHMS με την FAILONI ORCHESTRA of the HUNGARIAN STATE OPERA.
To 1996 το όνειρο της σύνθεσης ενός κονσέρτου για μπουζούκι και ορχήστρα έγινε πραγματικότητα στο Θέατρο ΗΡΩΔΟΥ ΤΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ σε μια συναυλία με την ΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΜΦΩΝΙΚΗ ΟΡΧΗΣΤΡΑ ΤΗΣ ΟΠΕΡΑΣ ΤΗΣ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗΣ. Η παρουσίαση του Κονσέρτου για μπουζούκι Νο1 δικαίωσε τόσο το συνθέτη όσο και το κοινό αφού απέδειξε την αρμονική συνύπαρξη δύο διαφορετικών ειδών μουσικής, της Κλασσικής με την Λαϊκή.
Τα τελευταία χρόνια ο Θανάσης Πολυκανδριώτης ασχολείται και με την εκπαίδευση, ιδρύοντας τη Σχολή Λαϊκής Μουσικής Παράδοσης όπου διδάσκονται τα λαϊκά μας όργανα, μπουζούκι, τζουράς, μπαγλαμάς. Στόχος της Σχολής αυτής που απαριθμεί παραρτήματα σε όλη την Ελλάδα είναι η διάσωση και διάδοση της λαϊκής μουσικής μας παράδοσης.
Το καλοκαίρι του 1999 κυκλοφορεί το πρώτο του βιβλίο, μια σύγχρονη μέθοδος για το μπουζούκι με τίτλο «Είναι εύκολο να μάθεις μπουζούκι» από τις μουσικές εκδόσεις ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΑΚΑΣ. Το σχολικό έτος 2001-2002, 2002-2003 δίδαξε το μάθημα της Μουσικής Δεξιότητας και Μουσικού συνόλου στα ΤΕΙ Άρτας, στο Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής της Σχολής Μουσικής Τεχνολογίας.
Το 2003 ιδρύει τον Καλλιτεχνικό Μουσικό Σύλλογο οι Επόμενοι και το μουσικό σύνολο 40 μπουζουκιών. Στις 13/8 2004 το μουσικό σύνολο 47 μπουζουκιών έλαβε μέρος στην τελετή έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων της Αθήνας!
Καλή ακρόαση!

argaard

# 139 στις 24/4/2005
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.178
Πίσω στα πυκνά τα καφάσια
Σαν την δαιμονισμένη γυρνά
Χρόνια το γλυκό παλικάρι
Περιμένει τη Σεραχ και αγρυπνά

Κλαίνε στο χαρέμι οι σκλάβες
Τρέμουν την οργή του πασά
Κλαίνε στο σαράι οι αγάδες
Που ποθούσαν της Σεραχ την ομορφιά

Αστράφτει το σπαθί του καβαλάρη σαν τη φωτία
Τα σίδερα λυγίζουν και σπαράζονται τα κορμια
Και αρπάζει την Σεραχ
Και όλες λεν αλάχ αλάχ ει γκιουλέ ορ σουρ
There is no justice, it's just me

# 140 στις 25/4/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Ευτυχως σας προλαβα!!!

Μου μυρισε Ελλαδα η παρεα κι ετρεξα...Κερναω εγω αποψε παιδια...ο καημος του μεταναστη ειναι πολυς βαρυς ...μονο στο ρεμπεταδικο σας μπορει να σβησει...πινω στην υγεια σας!!!
Αφιερωμενο εξαιρετικα...σε ολη την παρεα...

Μια μέρα θα το γράψει η ιστορία
που έδιωξε απ' την Αθήνα τα θηρία
που έδιωξε βασιλείς και βουλευτάδες
τους ψευταράδες και τους μασκαράδες

Και στην άμυνα εκεί όλοι οι αξιωματικοί
πολεμάει κι ο Βενιζέλος
που αυτός θα φέρει τέλος
και ο κάθε πατριώτης θα μας φέρουν την ισότης

Η Παναγιά που στέκει στο πλευρό μας
δείχνει το δρόμο στο νέο στρατηγό μας
τον ήρωα της εθνικής αμύνης
που πολεμάει και διώχνει τους εχθρούς