Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Δευτερος γαμος?

Σελίδα : 1

bianka

# 1 στις 31/12/2004
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895
'Aρεσαν+: 0%

Δευτερος γαμος?

Ας υποθεσουμε οτι γνωρισατε το ιδανικο για σας ταιρι.Αυτο που καταφερε να αλλαξει τη γνωμη σας ακομη και για το γαμο(μιας και ο πρωτος ηταν κακος) κι αποφασιζετε να κανετε παλι το βημα.Τι θα προσεχατε αυτη τη φορα?Τι θα κανατε διαφορετικα?Τι θα αλλαζατε?Η τι δεν θα αλλαζατε?Ποια τα θελω σας και ποιες οι απαιτησεις σας?Μεχρι που θα φτανατε ωστε να μην εχετε το ιδιο αποτελεσμα?
πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

Μυρτώ

# 2 στις 31/12/2004
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Τι μου θύμησες βρε bianka...
Λοιπόν , πρίν να πάρω την απόφαση για ένα καινούργιο γάμο αφού είχα πάθει και είχα μάθει ...πρόσεξα τα εξής :

Αισθανόμουν περήφανη γι αυτόν ;
Είχαμε αρκετά κοινά ενδιαφέροντα ;
Είχαμε κοινό σύστημα αξιών ;
Οι επαγγελματικές φιλοδοξίες μας ήταν στα ίδια επίπεδα ;
Είχε αυτά που ζητούσα σε ένα άντρα ; (κατανόηση , εμπιστοσύνη , καλοσύνη , δυναμισμό κλπ κλπ)
Μπορούσε να κρατήσει τον αντρικό του ρόλο χωρίς να γίνεται αδύναμος στις δύσκολες στιγμές και έρμαιο των καταστάσεων;
Με αγαπούσε όσο θα ήθελα να με αγαπάει ο άντρας μου ;
Εγώ...τον αγαπούσα όσο έπρεπε ;

Προσπάθησα να φανταστώ τη ζωή μου μαζί του μετά από μερικά χρόνια...
Προσπάθησα να τον φανταστώ σαν πατέρα...

Βέβαια , έκανα ένα λάθος....λόγω του κακού παρελθόντος τον ταλαιπώρησα αρκετά με τις φοβίες μου και προσπαθούσα να προλάβω καταστάσεις χωρίς να έχω ενδείξεις. Ευτυχώς , με άντεξε και ξεπεράσαμε όλα τα προβλήματα ομαλά...
Ευτυχώς , αυτός ο γάμος αποδείχτηκε πανέμορφος και για μένα έρχεται να διαψεύσει κάθε φόβο και κάθε ανασφάλεια που ένιωθα ....

Κάνε το βήμα...αν θές τι γνώμη μου...μια αποτυχία δεν πρέπει να χαρακτηρίζει τη ζωή μας , αλλά κάνε το βήμα συνειδητά...οκ;

Καλή χρονιά...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

bianka

# 3 στις 31/12/2004
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Βέβαια , έκανα ένα λάθος....λόγω του κακού παρελθόντος τον ταλαιπώρησα αρκετά με τις φοβίες μου και προσπαθούσα να προλάβω καταστάσεις χωρίς να έχω ενδείξεις. Ευτυχώς , με άντεξε και ξεπεράσαμε όλα τα προβλήματα ομαλά...
ειπες κατι πολυ σημαντικο Μυρτω.οτι αντεξε τις φοβιες σου...ποσο ομορφο ειναι αυτο!ποσο λιγοι ειναι εκεινοι που αντεχουν τις φοβιες μας?ποσοι ειναι σε θεση να καταλαβουν οτι λογω του κακου παρελθοντος,ειμαστε γεματες αγχος και παραλογους φοβους?
εγω προσωπικα, θεωρω οτι αυτο ειναι μια απο τις καλυτερες ενδειξεις για να κανουμε για δευτερη φορα το βημα.αυτο και μονο για μενα σημαινει πολλα.....
Υ.Γ.ευχομαι ειλικρινα να ειστε παντα καλα και παντα μαζι!ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!

πρεπει να δωσεις τελικα για να μπορεις να παρεις,αυτο που θα σε παει μακρυτερα απτους αλλους...

# 4 στην 1/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Χρόνια καλά κι ευτυχισμένα...

Ένα από τα φωτεινά παραδείγματα προς μίμηση...

Καρδιά πρώτα, λογική μετά.
Να'στε πάντα καλά!

Φιλικά,

y_rabbit03

# 5 στις 12/1/2005
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παλαιό Φαλήρο
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 28

Συζήτηση και επίλυση προβλημάτων αμεσα

Έχοντας και οι 2 από έναν αποτυχημένο γάμο στην πλάτη του και εγώ και ο σύντροφός μου έχουμε αποφασίσει κυρίως το εξής:
ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΥΤΡΑ.
Δηλαδή: κάθε τι που προκύπτει το λέμε και το λύνουμε επι τόπου. Δεν το κρατάμε μέσα μας κάνοντας μούτρα στον άλλο ο οποίος ψάχνεται για το τι μπορεί να συμβαίνει!
Και κάτι σημαντικό που σας συμβουλεύω:
Όταν υπάρχει διαπληκτισμός ΜΗΝ ξαπλώνετε για ύπνο γυρνώντας την πλάτη ο ένας στον άλλον. Λύστε ΠΡΩΤΑ το πρόβλημα όσες ώρες κι αν πάρει και ΜΕΤΑ πηγαίνετε στο κρεβάτι αγκαλιά. Το πρωί θα είναι όλα καλά και όχι μίζερα όπως θα ήταν αν κοιμόσασταν τσακωμένοι.
Κάντε το και θα με θυμηθείτε.

(Με τον πρώην άντρα μου δε συζητούσαμε. Συζητήσαμε τόσο πολύ όταν πια χωρίζαμε όσο δεν είχαμε συζητήσει στα 7μιση χρόνια γάμου... Ήταν όμως αργά......)

Maria_29

# 6 στις 18/1/2005
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Κύπρος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 10
Gamos 2i fora? Kai ego afto skeftomai...

aggeliki_32

# 7 στις 18/1/2005
author
Γυναίκα / 49 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Περαία
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 12
Δεν θα μιλησω υποθετικα μα θα σας πω αυτο που ζω ακριβως.
Με τον συντροφο μου ημαστε αρκρτο καιροι μαζι.Εχουμε δημιουργησει μια σχεση που εστω και αν περναει ωρες ωρες κριση καταφερνουμαι να τα βρουμε.Με συζητηση πανω απο ολα και με καλη διαθεση.Αν ειναι η ιδανικη σχεση δεν μπορω να σας το πω μα και προσεχει πολυ το παιδι μου και εμενα με ανεχεται με ολες τις φοβιες και τις ανασφαλειες μου.Τελος αν και η εργασια μου με θελει να απουσιαζω απο την Ελλαδα για μεγαλα διαστηματα οταν γυριζω ειναι παντα στο σπιτι μας και με υποδεχετε με πολυ αγαπη.Ισως να μην γινει πιο επισημη απο οτι ειναι αυτη η σχεση.Ισως και να γινει.Σημασια ομως εχει αυτο που ζουμε να το ζουμε οσο πιο εντονα και αληθινα μπορουμε.
Προσπαθησε να δημιουργησεις ενα καλυτερο σημερα. Αυτο θα σε οδηγησει σε ενα ακομη καλυτερο αυριο.

# 8 στις 20/1/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κανόνας ένα, να μην συγκρίνουμε το πρώτο με το δεύτερο.
Πολλές φορές οι άνθρωποι που έχουμε δίπλα μας ή απέναντί μας καθορίζουν την δική μας στάση. Ορισμένοι έχουν το ταλέντο να μας βγάζουν το καλύτερο εαυτό, άλλοι το χειρότερο. Η προσωπικότητά μας έχει πολλές πτυχές και ένα άτομο μπορεί να έχει άπειρες συμπεριφορές. Όσο σταθεροί και να είμαστε η στάση η δική μας εισπράττεται με διαφορετικό τρόπο από τα διάφορα άτομα που μας περιβάλλουν και προκαλείται μία σειρά αντιδράσεων που οδηγούν σε κάποιο αποτέλεσμα. Και πάλι αυτό το αποτέλεσμα το βιώνουμε κατά κάποιο τρόπο, διαφορετικά στα 20 μας διαφορετικά στα 40 μας.
Στα 40 μου είμαι διαφορετικό άτομο που ήμουν στα 20 μου, καμία δυνατή σύγκριση, καμία πιθανότητα να έχω ίδιες ή παρόμοιες αντιδράσεις.
Αυτό που μένει είναι η εμπειρία. Μέσα από ένα γάμο γνωρίσαμε τον εαυτό μας καλύτερα, διορθώσαμε αυτό που ενδεχόμενα θεωρούσαμε λάθος (αν και το λάθος είναι σχετικό). Σίγουρα έχω άλλες προσδοκίες (αν ακόμα δεχτούμε ότι θέλω να ξαναπαντρευτώ) άφησα αρκετά όνειρα πίσω μου και έχω ήδη υποχρεώσεις που δεν αλλάζουν. Άρα, ακόμα και αν μιλάμε για δεύτερο γάμο, πρέπει να το δούμε, όσο γίνεται, σαν πρώτο (έτσι νομίζω)

velours

# 9 στις 20/1/2005
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2

Δεύτερος γάμος. Γιατί όχι;

Ο πρώτος μου γάμος, στα 19, ήταν ότι χειρότερο θα μπορούσα να φανταστώ για την ζωή μου. Ο μοναδικός λόγος που κράτησε, μέχρι τα 33 μου χρόνια, ήταν τα δύο υπέροχα παιδιά μου. Και ναι, τώρα γνώρισα τον έρωτα, την συντροφικότητα, την ηρεμία, το "η ζωή είναι ωραία" μέσα από τον δεύτερο γάμο μου, που έγινε πριν από 3 χρόνια. Είμαστε μαζί από το ΄95 και κάθε μέρα αισθάνομαι όλο και πιο όμορφα, όλο και πιο ερωτευμένη μαζί του, απολαμβάνοντας το μεγαλείου του να παίρνεις και να δίνεις, ν' αγαπάς και ν' αγαπιέσαι το ίδιο δυνατά, όχι στα λόγια μα στις πράξεις της κάθε μας μέρας. Δέχθηκε και αγάπησε τα παιδιά μου σαν δικά του, μοιραστήκαμε μαζί τους εφιάλτες και τις φοβίες μου από το παρελθόν. Είμαστε μαζί για να ζήσουμε και τα καλά και τα κακά, και τα εύκολα και τα δύσκολα της ζωής (Γιάννη μου το ξέρεις και το ξέρω πως για μας, σπίτι είναι η "αγκαλιά" μας).
'Εγραψα, εν τάχει, την δική μου εμπειρία για να δώσω δύναμη και ελπίδα στον καθένα από εσάς που δεν πιστεύει στην δεύτερη ευκαιρία.
Δεύτερος γάμος; Γιατί όχι λοιπόν;
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε