Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Όταν ξέρεις να αγαπάς ξέρεις και να συγχωρείς!!!

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 6/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Συμφωνω πως οταν αγαπαμε τον αλλον με τον οποιονδηποτε τροπο πρεπει να τον συγχωρησουμε γιατι καποτε ερχεται και η δικια μας ωρα να ζητησουμε συγχωρεση για κατι που θα κανουμε!Τωρα το αν θα τον δεχτουμε αυτον τον ανθρωπο πισω ειναι ενα αλλο θεμα.Αν πιστευουμε πως πραγματικα αξιζει να τον δεχτουμε τοτε ας το κανουμε και δεν θα χασουμε αλλα αντιθετως θα κερδισουμε πολλα.Μην διαγραφουμε ολα τα καλα που εχουν οι αλλοι απο ενα και μονο στραβοπατημα τους.Και ποτε δεν πιστευω πως θα πρεπει να μισησουμε η να θελησουμε να εκδικηθουμε καποιον γιατι μεχρι τωρα η ζωη με εχει διδαξει πως με αυτον το τροπο υποφερουμε εμεις περισσοτερο απο τον αλλον!!

KaterinaPapa

# 22 στις 6/11/2003
author
Γυναίκα / 56 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 51
'Aρεσαν+: 0%
Η συγχώρεση είναι μία έννοια, που εμείς οι άνθρωποι, έχουμε απωθήσει σήμερα δυστυχώς, στο πίσω μέρος του μυαλού μας σπρωγμένοι από έναν άκρατο εγωϊσμό που είναι ίδιον της εποχής μας.
Όμως κατά την ταπεινή μου άποψη καθώς και πολλών πνευματικών δασκάλων που πέρασαν κατά καιρούς από αυτόν τον κόσμο, αν δεν συγχωρήσεις δεν μπορείς να προχωρήσεις παρακάτω και για να γίνει αυτό πρέπει να συνειδητοποιήσει κανείς, ότι ο κάθε άνθρωπος που μας πλήγωσε το έκανε γιατί εμείς του ανοίξαμε την πόρτα. Το κάναμε γιατί εμείς εστιάζαμε μόνο στα αρνητικά του στοιχεία και αυτά βλέπαμε μόνο.Όσο για το τι μένει να του συγχωρήσουμε? Αυτός ο άνθρωπος δεν ήταν έτοιμος να καταλάβει ή να συμπορευτεί μαζί μας εκείνη τη χρονική στιγμή. Άρα τον αποδεχόμαστε σαν οντότητα και προχωράμε παρακάτω. Η συχγώρεση είναι το φάρμακο για την προσωπική βελτίωση, θέλει όμως ανοιχτό μυαλό, μεγάλη καρδιά και μια ολική ατιμετώπιση των πραγμάτων!
Οι συνθήκες δεν διαμορφώνουν τον άνθρωπο , τον αποκαλύπτουν!

neo-yio

# 23 στις 6/11/2003
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Κύπρος
Θέματα: 45
Απαντήσεις: 204
Κι εγω έχω περασει κατι παρόμοιο με σενα φίλη μου...

Εγω ομως μισησα πολυ και ακομα εχω το μισος μου μεσα (παρόλο που περασαν 3 χρόνια απο τότε και εχω αρραβωνιαστεί ξανα)... Δεν μπορω να δεχτώ αυτα που ειχα ζήσει μαζι του! Δεν μπορώ να πιστεψω και να πω δεν πειράζει οτι εγινε εγινε, περασαν, τελειωσαν, ας τον συνγχωρέσω... ΟΧΙ δεν προκυτε ΠΟΤΕ να σκεφτω και να κανω κατι τετοιο...

Δεν καταλαβα αυτα που περασα κοντα του, το αγχος, το κλαμα, την αρρώστια που περασα, το σώμα μου που εγινε χαλια, η καρδια μου που πονεσε και ραγησε, τα νιατα μου που χαράμησα, αυτα ολα ειναι περασμενα ξεχασμα?????

Συγγνωμη αλλα δεν μπορω! Ισως να φαίνομαι κακια! Μπορει ναι! Αλλα οσο ζω και οσο αναπνέω, για τα ατομα που μου εκαναν κακο στην ψυχή μου και στο σώμα, ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΓΧΩΡΗΣΩ ΠΟΤΕ ΜΟΥ...

Αυτο ειναι μισος, ζηλια, ή δικαιωμα μου να εκτιμώ ΜΟΝΟ αυτους που με προσέχουν και με αγαπούν!!!!!!!!!!

Να ειστε καλα

neo-yio
Και η ζωή συνεχίζεται...

gt_gr

# 24 στις 7/11/2003
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.275
ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ!!!!
Ευκολο να το λες...δυσκολο να το κανεις. Ημουν σε μια σχεση για 4,5 χρονια.Ειμασταν πολυ καλα μαζι, καναμε ονειρα μαζι κ.λ.π......... Μια μερα με προδοσε επειδη ετσι του ηρθε!!! (Ακομη δεν εχω καταλαβει το γιατι!!!) Σημερα ειμαστε παλι μαζι.Του ειπα πως τον αγαπω, και ειναι αληθεια, πως θελω να ειμαι μαζι του και τον συγχωρω για οτι εγινε. Ειλικρινα σας λεω πως οσα χρονια και αν περασουν, οτι και αν γινει μεταξυ μας, ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα με τρωει το ΓΙΑΤΙ?????????
Ειμαι μαζι του γιατι τον αγαπω πολυ, αλλα ΠΟΤΕ δεν θα του εχω καμια εμπιστοσυνη, αν και δειχνει να μετανοιωσε για οτι εγινε και μονος του γυρισε κοντα μου.
Στο πισω μερος του μυαλου μου θελω εκδικηση!!!Φοβαμαι πολυ μηπως περασω ξανα τα ιδια. Δεν θα το αντεχα ξανα. Ποναει πολυ η προδοσια, ειδικα σε μια μακροχρονια σχεση.
Εν κατακλιδη, πιστευω πως ΜΟΝΟ ο ΘΕΟΣ μπορει να συγχωρει ΑΛΗΘΙΝΑ.

Αγαπη δεν ειναι να βρεις καποιον για να ζησεις μαζι του...αγαπη ειναι να βρεις καποιον που δεν μπορεις να ζησεις μακρια του.

# 25 στις 12/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kswtiko
Ναι ξέρω τον τρόπο πως να το κάνω... αλλά υπάρχουν φορές που δε θα το κάνω!

Και δε θα το κάνω όχι απο κακία ούτε από αδυναμία...
Θα το κάνω απο υπευθυνότητα απέναντι στον ίδιο μου τον εαυτό αλλα και απέναντι στον άλλον άνθρωπο...
Κάποιοι άνθρωποι πρέπει να μάθουν πως μια συνηθισμένη συγγνώμη και μια μεγαλόψυχη συγχώρεση δεν αρκεί για να σβήσουμε από το μυαλό μας την καρδιά μας την ψυχή μας τον πόνο που απλώχερα μας έδωσαν...

Από τότε που βγήκε η συγγνώμη χάθηκε το φιλότιμο.... και εγώ δεν είμαι θεός να συγχωρώ πάντα τα πάντα!
Το μόνο που μπορώ να κάνω με την ανθρώπινη υπόσταση μου είναι να προσπαθώ να κατανοώ τους λόγους που οδήγησαν το άλλο άτομο σε ενέργειες που με πόνεσαν και να ψάξω να βρω αν και κατά πόσο είχα ευθύνη ώστε να μην κάνω παρόμοια λάθη....

Συμφωνώ με το ξωτικό και θέλω επίσης να πω, οκ ναι να συγχωρέσεις, αλλά ανάλογα τι έχει προηγηθεί και ανάλογα τα συναισθήματα φυσικά!

Για να πώ όμως την μαύρη αλήθεια, δεν μπορώ να συγχωρήσω γεγονότα που έρχονται σε αντίθεση με τις ηθικές μου απόψεις ακόμα κι αν αγαπάω βαθιά!! Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι η ζωή και εκείνο που έχω μάθει είναι ότι κανείς δεν χαρίζεται σε κανέναν!!!!

# 26 στις 16/11/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

καλο

***** το κείμενο διαγράφηκε (απο koyrsaro), διότι δεν ήταν γραμμένο στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ****

evans

# 27 στην 1/12/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
KAI ΞΑΦΝΙΚΑ ΓΙΝΑΜΕ ΘΕΟΙ!
ΒΡΕ ΠΑΡΤΕΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΘΝΗΤΟΙ ΗΜΑΣΤΕ , ΜΗ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΟΥ Ο ΕΡΩΤΑΣ ΜΑΣ ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΣΕ ΚΑΙ ΝΙΩΣΑΜΕ ΘΕΟΙ!
ΩΡΑΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ , ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΑΛΛΩΣΤΕ , ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ;
ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΚΛΟΝΙΖΟΥΝ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!
ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΙΑ ΠΧ , ΤΟΝ ΞΥΛΟΔΑΡΜΟ , ΤΟ ΨΕΜΑ , ΤΗΝ ΠΡΟΔΟΣΙΑ .....

ΜΗΝ ΛΟΙΠΟΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΔΥΝΑΜΙΑ Η ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΜΕ ΣΕΛΙΔΑ...

lactaki

# 28 στις 2/12/2003
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.317

Παράθεση:
Originally posted by neo-yio
Δεν καταλαβα αυτα που περασα κοντα του, το αγχος, το κλαμα, την αρρώστια που περασα, το σώμα μου που εγινε χαλια, η καρδια μου που πονεσε και ραγησε, τα νιατα μου που χαράμησα, αυτα ολα ειναι περασμενα ξεχασμα?????

Άλλο περασμένα κι άλλο συγχωρεμένα

Το συγχωρώ το παρελθόν μου. Συγχωρώ τους ανθρώπους που με πλήγωσαν. Δεν θέλω να περάσω την υπόλοιπη ζωή μου κατηγορώντας και δείχνοντας με το δάχτυλο. Το συγχωρώ όμως δεν εμπερικλείει και το «ξεχνώ». Δεν υπάρχει κουμπάκι στον εγκέφαλο μας που το πατάς και ξεχνάς. Θυμάμαι για να προφυλάσσω την ψυχή μου από παρόμοιες πληγές, για να θωρακίζομαι απέναντι σε αυτούς που με πλήγωσαν. Μόνο ο χρόνος κρίνει τι θα κλειδώσει σε κουτάκια λήθης και τι θα αφήσει μέσα μας ζωντανό. Εκτός αν επέμβει η παντοδύναμη αγάπη. Αν αυτή καλύψει με τα πέπλα της το λάθος, το γλυκάνει και μας αφήσει και πάλι ανυπεράσπιστους απέναντι του.
Το θέμα δεν είναι αν ξέρω να συγχωρώ αλλά πως ξέρω να αγαπώ.
Η ζωή έχει μεγάλη φαντασία.

# 29 στις 24/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
να συγχωρήσεις τι ;;;;

την υποκρισία ;;;;

το ψέμα ;;;;;

τον θεατρινισμό;;;;
ΟΧΙ ευχαριστώ δεν θα πάρω .........

αν πραγματικά ΑΓΑΠΑΣ δεν μπαίνεις στην διαδικασία της συγχώρεσης........γιατί δεν θα υφίστανται όλα τα παραπάνω

-NEFELWMA-

# 30 στις 24/10/2004
author
Γυναίκα / 50 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 90
Μάλλον συγχωρώ δεν κρατάω κακία, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι λησμονώ. Το ότι δεν με πονάνε κάποιες καταστάσεις δεν σημαίνει ότι τις έχω ξεχάσει κι ότι μπορώ να δω όπως πριν το άτομο που μου έχει κάνει κακό. Απλά δεν έχω πια θυμό μέσα μου και όταν το δω το συγκεκριμένο άτομο δεν μου προκαλεί κανένα συναίσθημα μου είναι αδιάφορο, αν αυτό σημαίνει ότι το έχω συγχωρέσει τότε ναι συγχωρώ.
Θεέ μου, δώσε μου τη γαλήνη να δεχτώ αυτά που δεν μπορώ ν'αλλάξω, το κουράγιο ν'αλλάξω αυτά που μπορώ και τη σοφία να γνωρίζω την διαφορά...

# 31 στις 26/10/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ω, μα είμαστε άνθρωποι, με αδυναμίες...
Νομιζω πως όταν ο πόνος που σου έχει προκαλέσει κάποιος είναι νωπός, είναι δύσκολο να τον συγχωρέσεις.
Χρειάζεται αποστασιοποίηση, ενδοσκόπηση, φιλοσοφία, χρόνος, και μεγαλοψυχία.
Για τα μικροπράγματα δεν ύφίσταται θέμα. Χαμογελούμε και ανοίγουμε την αγκαλιά.

lenio30

# 32 στις 26/10/2004
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 404

Οταν αγαπας...

Οταν αγαπας συγχωρεις ? ΝΑΙ
ΝΑΙ συγχωρεις και εισαι και καλα με τον εαυτο σου οταν το κανεις!!!
Συγχωρεις γιατι αγαπας και αυτο ειναι οτι μεγαλητερο στην ζωη μας!!!!
...

sula-sula

# 33 στις 28/10/2004
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 37
Συγχωρείς...μια ,δυό.τρεις.....όσο αντέχεις.....Από κάποια στιγμή και μετά,συγχωρείς και πας παρακάτω!
Μάθημα;Συγχωρείς και αποδέχεσαι τη συγνώμη όσων αξίζουν και την εννοούν πραγματικά...και δίνεις ευκαιρίες να σου αποδείξουν οτι εννοούν τη συγνώμη που ζητούν.Αν τελικά δεν την εννοούν,τους συγχωρείς,φτάνει να έχεις τη δύναμη και πας παρακάτω...το να ξαναεμπιστευετείς καταντάει ανοησία!

lenio30

# 34 στην 1/11/2004
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Έβρου / Αλεξανδρούπολη
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 404

Συγχωρεις!!!

Ας επανερθω σε αυτο το θεμα.....Ναι συγχωρεις αυτον που αγαπας και του δινεις την ευκαιρια να σου εξηγησει να δεν το αγαπας τοσο και θελεις να φυγεις τοτε δεν δινεις ευκαιρια και δεν συγχωρεις .......
Ναι συγχωρεις οταν ξερεις οτι αυτος ο ανθρωπος ακομη και φιλος να ειναι... ειναι ανθρωπος και ισως απο ενα λαθος η απο μια ανοητη σκεψη να μην σου ειπε κατι η να εκανε κατι που σε πληγωσε ναι πρεπει να τον ακουσεις ναι πρεπει να τον πιστεψεις και να δωσεις ευκαιρια να σου αποδειξη τι λεει ,ο χρονος παντα δειχνει ο χρονος παντα δειχνει. ΝΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ!!!
Και αν τοτε που χρονος θα δειξει βγει οτι τελικα αυτος ο ανθρωπος δεν αξιζει τοτε εχεις καθε δικαιωμα να τον διωξεις να μην του ξανα δωσεις αλλη ευκαιρια ,τοτε τον διωχνεις. Ομως κανενας δεν εχει το δικαιωμα απο πας τους θνητους ανθρωπους που κανουμε λαθοι να μην δωσουμε ευκαιρια σε καποιον να μην τον συγχωρεσουμε μια φορα εστω μια και μοναδικη!!!
Την συγχωρεσει την εδωσε ο θεος στους ανθρωπους αλλα εμεις παντα αδικουμε τους αλλους και δεν βλεπουμε τα δικα μας λαθοι ας δουμε πρωτα τα δικα μας ας αναλογιστουμε τα ψεμματα μας ας σκεφτουμε αν ειμασταν σωστοι και εμεις.....
πως δεν δινουμε συγχωρεσει στους αλλους οταν και εμεις οι ιδιοι ειμαστε λαθος καποιες φορες!!!!
Ας μαθουμε να δινουμε εστω και μια ευκαιρια μια μικρη συγχωρεσει για να ειμαστε σωστοι απεναντι στον εαυτο μας πρωτα και μετα στους αλλους!!!
...

EVANICKOLAS

# 35 στις 6/11/2004
author
Γυναίκα / 63 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Παράθεση:
Originally posted by spy26

Πόσο συμφωνώ με αυτές τις τελευταίες φράσεις!! Βέβαια ο πόνος είναι μεγάλος. Αλλά όσο πιο μεγάλος είναι ο πόνος, τόσο πιο πολύ σωστά προχωράς. Πέφτεις, ξανασηκώνεσαι. Δεν γεμίζεις την ψυχή σου με αρνητικά συναισθήματα. Μόνο έτσι μπορείς να περπατήσεις σ' αυτή την ζωή.
Αν και η δική μου περίπτωση είναι ιδιάζουσα και εγώ θα τον συγχωρήσω. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ξαναείμαι μαζί του όπως ήμουνα, δεν ξέρω αν μπορέσω να ξαναγίνω ευτυχισμένη!! (μεγάλη κουβέντα), το μόνο που ξέρω είναι ότι θα τον δικαιολογήσω. Ο καθένας έχει τα όριά του, τον δικό του τρόπο σκέπτεσθαι και δεν μπορεί να λειτουργήσει διαφορετικά.
ΣΥΓΧΩΡΗΣΕ-ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕ-ΠΗΓΑΙΝΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ...ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ!!!!

ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΧΑΜΕΝΟΥΣ...ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΑΝΑΔΕΙΞΕΙ ΤΟΥΣ ΝΙΚΗΤΕΣ !!!!

# 36 στις 6/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οταν ξερεις να συγχωρεις τοτε ειναι που πραγματικα ξερεις να αγαπας!

SITIA

# 37 στις 8/11/2004
author
Ανδρας / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μοσχάτο
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 103

Όταν ξέρεις να αγαπάς , ξέρεις και να συγχωρείς ;

Την προδοσία δεν τη συγχωρεί ούτε ο Θεός ο ίδιος !!
σιτια

Tsouknidompoumpoukaki

# 38 στις 8/11/2004
author
Γυναίκα / 61 / Σε διάσταση
Γαλλία
Θέματα: 81
Απαντήσεις: 1.024

E, λοιπόν εγώ ...

είμαι στριμμένη, κακιά, στρίγκλα, μικρόψυχη και δεν συγχωρώ! Ειδικά αυτούς που αγαπώ και ειδικότερα ακόμη μερικούς μερικούς ιδιαίτερα ... αγαπημένους. ΄Οσο για όλους τους άλλους σκασίλα μου! Συγχωρώ μόνο τους "μικρούς", ας πούμε τους γιους μου, τα παιδιά της γειτονιάς που έσπασαν το τζάμι με τη μπάλα, τον αφηρημένο που έπεσε επάνω μου στο δρόμο, τ΄αυτοκίνητο που μου πέταξε νερά, την πωλήτρια που δεν μου είπε καλημέρα, την κομμώτρια που δεν πέτυχε το κούρεμα, τον αστυφύλακα που μου έκανε αλκοτέστ και ήταν θετικό .... ! Συγχωρώ τους Αμερικάνους και τους ανόητους! αλλά αυτούς που αγαπώ όχι ... τους αγάπησα γιατί το άξιζαν, τώρα πια δεν αξίζουν ούτε καν τη συγνώμη μου. Και τους αγαπώ και τους συγχωρώ? Τί άλλο θέλουν? τί άλλο θα μου πάρουν? Λυπάμαι ... Ο Θεός συγχωρεί και δεν είμαι Θεός ! Τώρα αν αυτοί έκαναν θεό τον εαυτό τους ...
Ωρες-ώρες ... μαρέσω!

# 39 στις 10/11/2004
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Tsouknidompoumpoukaki
είμαι στριμμένη, κακιά, στρίγκλα, μικρόψυχη και δεν συγχωρώ! Ειδικά αυτούς που αγαπώ και ειδικότερα ακόμη μερικούς μερικούς ιδιαίτερα ... αγαπημένους. ΄Οσο για όλους τους άλλους σκασίλα μου! Συγχωρώ μόνο τους "μικρούς", ας πούμε τους γιους μου, τα παιδιά της γειτονιάς που έσπασαν το τζάμι με τη μπάλα, τον αφηρημένο που έπεσε επάνω μου στο δρόμο, τ΄αυτοκίνητο που μου πέταξε νερά, την πωλήτρια που δεν μου είπε καλημέρα, την κομμώτρια που δεν πέτυχε το κούρεμα, τον αστυφύλακα που μου έκανε αλκοτέστ και ήταν θετικό .... ! Συγχωρώ τους Αμερικάνους και τους ανόητους! αλλά αυτούς που αγαπώ όχι ... τους αγάπησα γιατί το άξιζαν, τώρα πια δεν αξίζουν ούτε καν τη συγνώμη μου. Και τους αγαπώ και τους συγχωρώ? Τί άλλο θέλουν? τί άλλο θα μου πάρουν? Λυπάμαι ... Ο Θεός συγχωρεί και δεν είμαι Θεός ! Τώρα αν αυτοί έκαναν θεό τον εαυτό τους ...

Τελεια και χαριτωμενη απαντηση!
Μου θυμισες κατι σε Βουγιουκλακη!

bianka

# 40 στις 12/11/2004
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 895
συγχωρω σημαινει αθωωνω.πως μπορω να το κανω αυτο?ισως αν σκεφτω οτι κανεις δεν ειναι τελειος?δεν θα ειναι καλυτερα να αθωωσω και τον εαυτο μου παραλληλα?γιατι συνηθως συγχωρουμε αφου εχουμε φορτωθει με ενοχες!
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε