Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Τα συστατικα ενος καλου γαμου

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Dardana

# 1 στις 9/2/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

Τα συστατικα ενος καλου γαμου

Ποια πιστευετε πως ειναι τα συστατικα ενος καλου γαμου;; Και με ποια ιεραρχια; (οταν λεω καλος γαμος, εννοω να λειτουργει ομαλα και να ειναι και οι δυο ευχαριστημενοι μεσα στη σχεση αυτη)

Επισης θα ηθελα να μαθω αν πιστευετε οτι ο ερωτας ειναι Text, ή αν ενας γαμος μπορει να ειναι επιτυχημενος και χωρις αυτον. Δηλαδη αν μπορει να λειτουργει ενας γαμος οταν οι ανθρωποι που παντρευονται δεν ειναι ερωτευμενοι, αλλα πιστευουν οτι ταιριαζουν. (εδω προσθετω οτι αλλο ερωτας κι αλλο αγαπη, οποτε μπορει να μην υπαρχει ερωτας αλλα να υπαρχει αγαπη..)

Dardana

# 2 στις 9/2/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

διορθωση

Διορθωνω ενα λαθακι που εκανα στο κειμενο μου και το ειδα εκ των υστερων:
Επισης θα ηθελα να μαθω αν πιστευετε οτι ο ερωτας ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΣΥΣΤΑΤΙΚΟ, ή αν ενας γαμος μπορει να ειναι επιτυχημενος και χωρις αυτον. Δηλαδη αν μπορει να λειτουργει ενας γαμος οταν οι ανθρωποι που παντρευονται δεν ειναι ερωτευμενοι, αλλα πιστευουν οτι ταιριαζουν. (εδω προσθετω οτι αλλο ερωτας κι αλλο αγαπη, οποτε μπορει να μην υπαρχει ερωτας αλλα να υπαρχει αγαπη..)

# 3 στις 9/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Αν και θα διαφωνήσουν πολλοί :

Η οικονομική άνεση του ζευγαριού είναι ο βασικότερος παράγοντας ενός πετυχημένου γάμου. Γιατί μόνο τότε απομένει επαρκής χρόνος για τα αισθήματα.

Οι αγάπες και τα λουλούδια αφορούν τη σχέση. Αλλά οι λογαριασμοί που τρέχουν δεν εξοφλούνται με ροδοπέταλα.

MARMA89

# 4 στις 9/2/2005
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 871

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Η οικονομική άνεση του ζευγαριού είναι ο βασικότερος παράγοντας ενός πετυχημένου γάμου. Γιατί μόνο τότε απομένει επαρκής χρόνος για τα αισθήματα.

Οι αγάπες και τα λουλούδια αφορούν τη σχέση. Αλλά οι λογαριασμοί που τρέχουν δεν εξοφλούνται με ροδοπέταλα.

E ναι λοιπόν ζουμερή εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου και μην απορείς γι'αυτό.
Οταν δεν υπάρχει χρήμα να βγαίνουν τα προς το ζειν αρχίζει και η μουρμούρα ή αλλιώς και γρίνα .
Ας είμαστε ρεαλιστές ,όλα χρειάζονται και η βολτίτσα και τα ποτάκια .Οταν δεν μπορείς να πας πουθένα γιατί την επόμενη θα πρέπει να δώσεις και στους μιχαλούς και κάθεσαι σπιτι το μέλλον προβλέπεται δυσοίωνο.
ΔΕν συζητάμε βέβαια για χλίδες αλλά για άπλα καθημερινά πράγματα που όλοι μας έχουμε ανάγκη
ΜΕ ΤΙΜΗ
Μέσα σε όλο αυτό το πυκνό σκοτάδι.. ανάμεσα σε Θεούς και δαίμονες .. εγώ είμαι ο γλάρος... αν τα καταφέρω να με θυμάσαι ... αν όχι φέρε στο μυαλό σου ... την ομορφιά των φτερών μου... την ώρα που θα καίγονται..!!

George100

# 5 στις 9/2/2005
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.433

Παράθεση:

Έγινε θαύμα! Ζουμερή μου, συμφωνώ μαζί σου χωρίς να το συζητάμε δυο μέρες!
Κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει τα δύο θεμελιώδη χαρακτηριστικά που αποτελούν προϋποθέσεις για να διατηρηθεί ζωντανός ένας γάμος: τον αλληλοσεβασμό και την επικοινωνία.

Χωρίς οικονομική άνεση όμως, οι πιθανότητες τα προαναφερθέντα χαρακτηριστικά να αποδειχθούν ανεπαρκή, δυστυχώς είναι πάρα πολλές...
...Και περισσότερη τιμή τους πρέπει όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν) πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος, κ' οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

emmoni

# 6 στις 10/2/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Μαρκόπουλο Μεσογαίας
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 509
Δηλαδή εγώ ρε παιδιά που είμαι με ένα παιδί εδώ και 5 χρόνια αλλά ανακαλύπτω πως μαζί μας κρατάει η συνήθεια και η αγάπη σε ανθρώπινο όμως επίπεδο
Μου λέτε τώρα που μου πετάει υπονοούμενα για επισημοποίηση (αφού διεκπεραιωθούν οι υποχρεώσεις μας) να του πω ναι?

Να σημειώσω πως ο συγκεκριμένος άνθρωπος είναι κάτι παραπάνω από πλούσιος και γνωρίζω πως και ποτέ να μη δουλέψω, η ζωή που θα κάνω πλάι του θα είναι κάτι παραπάνω από χλιδάτη. Επίσης ως προς το θέμα της επικοινωνίας βλέπω πως παρότι γίνονται αμοιβαίες προσπάθειες το πράγμα δε δουλεύει. Όσο για τον αλληλοσεβασμό υπάρχει σε βαθμό πολύ ικανοποιητικό.
Σας ακούω με μεγάλη αγωνία.
Αν δεν αξίζεις δε θα πιστέψεις και αν δεν πιστέψεις δε θα συμβεί..

emmoni

# 7 στις 10/2/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Επίσης ξέχασα να πω πως όλα τα άλλα πάνω του είναι απλώς τέλεια (αρρενωπότατος, ιππότης, όμορφος, τρυφερός, μορφωμένος, σοβαρός, πολύ καλή δουλειά, ποτέ δεν έχει κοιτάξει αλλού κ.τ.λ.). η μεταξύ μας όμως επικοινωνία περιορίζεται σε «τι κάνεις? Πως πέρασες τη μέρα σου?» και τέτοια.Τέλος τα 4 από τα 5 χρόνια είμαστε σε απόσταση, και βλεπόμαστε Χριστούγεννα, Πάσχα και καλοκαίρι, λόγω σπουδών (σπουδάζει ιατρική) και θα επιστρέψει σε 2 μόνιμα.
Να νιώθω αχάριστη?

George100

# 8 στις 10/2/2005
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Απαντήσεις: 1.433

Παράθεση:
Originally posted by emmoni

.........................................................
Σας ακούω με μεγάλη αγωνία.

Δηλαδή τώρα εσύ αυτό το ονομάζεις σχέση; Είσαι μαζί του από τα 18 σου, δεν είσαι ερωτευμένη μαζί του (ούτε κι αυτός προφανώς) και αγαπιόσαστε "ανθρώπινα" (δηλαδή όπως τον αδελφό σου; - αν έχεις). Σύμφωνα τουλάχιστον με όσα λες, διατηρείτε μια σχέση από συνήθεια, συντηρούμενη από τον αλληλοσεβασμό και την απόσταση.

Ο αλληλοσεβασμός, η επικοινωνία και η οικονομική επάρκεια είναι τα τρια βασικά στοιχεία με βάση τα οποία ένας έρωτας μπορεί να εξελιχθεί σε ένα ευτυχισμένο γάμο. Πρέπει όμως αυτά να τα "δέσεις" μεταξύ τους, να "τυλίξεις" τον έρωτά σου με αυτά. Αν απουσιάζει το ερωτικό στοιχείο, θα πετύχεις μόνο ένα όμορφο περίβλημα, κενό περιεχομένου. (Χώρια που και η επικοινωνία χωλαίνει...)

Νομίζω ότι είσαι πολύ νέα για να βιάζεσαι να δεσμευτείς, υπολογίζοντας μόνο με βάση τη λογική. Έχεις όλο το χρόνο μπροστά σου για να διασκεδάσεις, να ερωτευτείς, να ζήσεις. Γιατί φοβάμαι ότι υπάρχουν πολλές πιθανότητες, κάποια στιγμή να κοιτάξεις πίσω σου και να δεις ότι μετρώντας "συστατικά" και υπολογίζοντας "συνταγές" για τη ζωή σου, ξέχασες να ζήσεις.
...Και περισσότερη τιμή τους πρέπει όταν προβλέπουν (και πολλοί προβλέπουν) πως ο Εφιάλτης θα φανεί στο τέλος, κ' οι Μήδοι επί τέλους θα διαβούνε.

Angela_

# 9 στις 10/2/2005
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Απαντήσεις: 1.580

Παράθεση:
Originally posted by emmoni
Επίσης ξέχασα να πω πως όλα τα άλλα πάνω του είναι απλώς τέλεια (αρρενωπότατος, ιππότης, όμορφος, τρυφερός, μορφωμένος, σοβαρός, πολύ καλή δουλειά, ποτέ δεν έχει κοιτάξει αλλού κ.τ.λ.).

Δε λέω, πολύ ελκυστικά χαρακτηριστικά, αλλά έχω 3 ερωτήματα να σου θέσω.

Α) Εφόσον είναι όλα τέλεια πάνω του γιατί δεν είσαι ερωτευμένη μαζί του?

Β) "Ποτέ δεν έχει κοιτάξει αλλού"

Πού το ξέρεις?

Εσείς βρίσκεστε 3 φορές το χρόνο πώς ξέρεις ότι είναι πιστός?

Γ) Εσύ είσαι πιστή?
Στην αρχή μας αγνοούν, μετά μας γελοιοποιούν, στη συνέχεια μας πολεμούν και στο τέλος... Νικάμε... Ακους? ...Στο τελος νικαμε...

emmoni

# 10 στις 10/2/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Καταρχήν ευχαριστώ όλους όσους ασχολείστε με τη περίπτωση μου και ζητώ συγνώμη από τη θεματοθέτρια που ίσως νιώσει ότι έχουμε ξεφύγει από το θέμα της.

Φίλη Angela οι απαντήσεις σου:

Α) δεν είμαι σίγουρη αν υπάρχει απάντηση σε αυτό το ερώτημα.
Προφανώς δε μου έκανε το κλικ που λέμε εξ αρχής. Δεν έδεσαν οι χημείες μας. Τώρα πολύ φυσικό να αναρωτηθείς για πιο λόγο ξεκίνησα τη σχέση μαζί του.
Έγινε κάπως «τυχαία» θα έλεγα, πόσο συνειδητοποιημένο μπορεί να είναι ένα ξεκίνημα στα 18? Το ξεκίνησα γιατί ήταν ένα πολλά υποσχόμενο παιδί και όπου βγει και βγήκε έτσι. Εκείνος ωστόσο στο ξεκίνημα ήταν τρελά ερωτευμένος μαζί μου, και τώρα το ίδιο λέει αλλά εγώ αμφιβάλλω για το αν έχει καταλάβει τι θα έπρεπε να εννοεί.

Ξέρεις τι γίνεται ρε Angela? Δεν έχει προσπαθήσει να δει στο βάθος μου. Να δει πως νιώθω, τις ανάγκες μου. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να ανακαλύψω τι κρύβει μέσα του, τι θέλει για να γίνει ευτυχισμένος αλλά το κρατάει επτασφράγιστο μυστικό. Όσο τον πλησιάζω τόσο απομακρύνεται με αποτέλεσμα να νιώθω άσχημα που το κάνω γιατί νιώθω ότι εξαναγκάζεται να κάνει κάτι ή να γίνει κάτι που τελικά δεν είναι. Πολύ σημαντικό ρόλο για μένα παίζει και ο απόμακρος τρόπος που έχει μεγαλώσει, από μικρό τον μάθαιναν να σκέφτεται μόνο με τη λογική. Ενώ είναι πολύ ευαίσθητος δεν το δείχνει παρά ελάχιστες φορές, όταν έρχεται στο αμήν, γιατί όπως λέει οτιδήποτε πέρα από τη λογική είναι μάταιο.

Β) όλοι μου λένε οι φίλοι του, οι συμφοιτητές του, οι αδερφές του και γενικά όποιος συναναστρέφεται μαζί του το πόσο πολύ πιστός είναι και το πόσο τυχερή είμαι γιατί είναι η εξαίρεση κτλ. Πράγμα που το βλέπω πως είναι έτσι, το νιώθω κάθε φορά που βρισκόμαστε πως αυτός ο άνθρωπος υπάρχει μόνο για μένα.
Τι να σας πω με βλέπει ήδη μητέρα των παιδιών του και αυτό φαίνεται, βγαίνει παντού..

Γ) όλο αυτά τα χρόνια έλεγα στον εαυτό μου : « δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί έχω την αίσθηση πως κάτι μου λείπει συνέχεια, γιατί ρε γμτ δεν είμαι ποτέ ευχαριστημένη, τι μου συμβαίνει, αφού είναι τέλειος». Πριν από λίγους μήνες η ζωή μου έδωσε την απάντηση. Εμφανίσθηκε κάποιος από το πουθενά, τελείως ξαφνικά, και ενώ εγώ δεν είχα σκεφτεί το οτιδήποτε ερωτικό μαζί του (όπως και κανένα άλλο άλλωστε) με έμαθε τι πάει να πει «είμαι ερωτευμένος μαζί σου». Πολύ επιγραμματικά θα σας πω πως μου δόθηκε απίστευτα γιατί με πίστεψε σαν άνθρωπο απίστευτα και μέσα από αυτή τη διαδικασία έμαθα τόόόόσα πολλά, νιώθω πως έχω ωριμάσει 10 χρόνια. Με τον άνθρωπο αυτό υπήρξαμε μαζί πολύ λίγο και χωρίσαμε με πόνο ψυχής και από τους 2 (ένιωσα και ένιωσε πως έχασα τη δύναμη μου) γιατί δε γινόταν να είμαστε μαζί για λόγους που δε θα ήθελα να πω αυτή τη στιγμή. Σε ένα μήνα έζησα μία ζωή. Να σας πω ακόμη πως ακόμη δεν έχω συνειδητοποιήσει τι έχει συμβεί, το παλεύω.
Άρα λοιπόν Angela μου, δεν ήμουν πιστή, τον απάτησα, και τώρα σιγά σιγά προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου, να δω τι μου συμβαίνει και τι είναι καλύτερο να κάνω.
Αυτός είναι ο λόγος που μπήκα και στο site.

# 11 στις 10/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by MARMA89

Παράθεση:

Οταν δεν μπορείς να πας πουθένα γιατί την επόμενη θα πρέπει να δώσεις και στους μιχαλούς και κάθεσαι σπιτι το μέλλον προβλέπεται δυσοίωνο.
ΔΕν συζητάμε βέβαια για χλίδες αλλά για άπλα καθημερινά πράγματα που όλοι μας έχουμε ανάγκη

Εξκιούζ μι, για να καταλάβω κι εγώ, σε ποιό ύψος περίπου τοποθετείτε την "οικονομική άνεση" και τα "απλά καθημερινά πράγματα";

Σπίτι; αυτοκίνητο; δεύτερο αυτοκίνητο; εξοχικό; τάιμ σέαρινγκ στις Μαλβίδες; μετρητά; ρέπος; καλή δουλειά; πολύ καλή δουλειά; εντοιχισμένα Μίλε; Χομ θίατερ;

Ποιά είναι εκείνη η μαγική στιγμή που λές "ουάου, αγάπη μου, έχουμε τα Απλά Καθημερινά Πράγματα, ας παντρευτούμε";

MARMA89

# 12 στις 10/2/2005
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Ηρακλείου / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 871
Αγαπητή D_L sayers αν έβλεπές ολόκληρη την απαντησή μου θα σου λυνόταν η απορία.Εγραψά πως δεν μιλάω για χλίδες αλλά για απλά καθημερινά πράγματα που όλοι μας έχουμε ανάγκη π.χ μια βολτίτσα για καφέ,για φαγητό κ.α τέτοια παρόμοια .
Νομίζω πως θα ξέρεις οτι πολλά ζευγάρια σήμερα δεν έχουν αυτή τη δυνατοτητά.
Με τιμή
Μέσα σε όλο αυτό το πυκνό σκοτάδι.. ανάμεσα σε Θεούς και δαίμονες .. εγώ είμαι ο γλάρος... αν τα καταφέρω να με θυμάσαι ... αν όχι φέρε στο μυαλό σου ... την ομορφιά των φτερών μου... την ώρα που θα καίγονται..!!

akrat

# 13 στις 10/2/2005
author
Ανδρας / 60 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 138
Απαντήσεις: 1.676

Που στη ... ρίζεσαι???

Γάμε
εσύ επίγεια ενσάρκωση του θείου
του θείου Μήτσου εννοώ
Γάμε εσύ
που στήριγμα της κοινωνίας είσαι
φώναξε τον ξυλουργό
ράγισε το ποδάρι
Γάμε εσύ
κύταρο της κοινωνίας
σείρε στον παθολογοανατόμο
την μετάλαξή σου αντίκρυσε
Γάμε που με έρωτα
κινάς
και έρωτα δεν βρίσκεις
Γάμε αι σιχτίρ
Αυτά. Α ξέχασα ότι ο έρωτας αν δεν συνοδεύετε και από άλλα πράγματα είναι κουτσός. Εκτίμηση φιλία κλπ.

quite

# 14 στις 10/2/2005
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 719
του πλουσιου του λειπουν 10000 για να αγοραση την τζαγκουαρ ,και του φτωχου 1000 για να αγοραση το φιατ.
το ιδιο νοιωθουν ψυχολογικα.

μην ξεγελιεσαι....μην σε θαμπωνουν,λεφτα,τιτλοι.......

ο πετυχημενος γαμος ,θελει Ανθρωπους.

δεν καταλαβαινεις τι λεω.αν καταλαβαινες δεν θα ρωτουσες τι χρειαζεται για πετυχημενο γαμο.

δεν επιθυμω να σε πειραξω.

μονο να πω οτι κατι ΒΑΣΙΚΟ διαφευγει.

lizard_king

# 15 στις 11/2/2005
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ζωγράφου
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 11

συστατικα

Μετά από 7 χρόνια γάμου, και αρκετών δυσκολιών, το μόνο συστατικό που βρίσκω είναι ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. Συνεχής προσπάθεια για να μην ξεχάσουμε ο ένας τον άλλο, συνεχής προσπάθεια για να συνεχίσουμε να είμαστε ερωτευμένοι, συνεχής προσπάθεια για σεβασμό της προσωπικότητας των άλλων, δικαίωμα στον άλλο να έχει τον δικό του "χώρο" και χρόνο, συνεχ΄'ης προσπάθεια να μένει η δουλειά και η ρουτίνα έξω από το σπίτι. Είναι δύσκολα όλα αυτά μέσα απο την καθημερινότητα αλλά αξίζει τον κόπο να προσπαθείς αν νοιάζεσαι γιαυτο που έχεις

# 16 στις 13/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σύμπνοια.
Αλληλοϋποστήριξη.
Αγάπη.
Υποχωρήσεις (αμοιβαίες).
Έλλειψη εγωισμού (κακώς εννοούμενου και εκδηλούμενου).

Αυτά γι' αρχή.
Για τη συνέχεια, βλέπουμε!

Φιλικά,

tpran

# 17 στις 13/2/2005
author
Ανδρας / 41 / Παντρεμένος
Ηνωμένο Βασίλειο UK
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 5

Η οικονομική άνεση του ζευγαριού είναι ο βασικότερος παράγοντας ενός πετυχημένου γάμου. Γιατί μόνο τ

καλησπέρα...
Καλά, κάθομαι τόση ώρα και διαβάζω τις αποαντήσεις των μελών του forum ανδ κοντεύουν να μου φύγουν τα μαλιά μαζί με το sculp!!!!

Είναι δυνατόν τα χρήματα να έχουν να κάνουν με τα αισθήματα?

Είναι δυνατόν να υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν οτι για να αισθάνεται κάποιος αγάπη και έρωτα πρέπει να έχει την τσέπη του και την κοιλιά του γεμάτη?

Ειλικρινά, οι απαντήσεις των περισσοτέρων με έχουν βάλει σε πολλές σκέψεις και με έχουν απογοητεύσει... Τόσο πολύ μας έχει αλλοτριώσει ο αγώνας για τη ύλη?

Ωστε έχουμε αρχίσει να μετράμε τον έρωτα, την αγάπη και γενικότερα τις κινήσεις της καρδιάς μας με τα χρήματα?

"Αγάπη μου, πόσα ευρώ είναι η αγάπη μας"?

ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ

Για να ζήσει και να ανθίσει μια σχέση και ένας γαμος δεν χρειάζεται ούτε ένα λεπτό του ευρώ. Αγάπη χρειάζεται, και οι καρδιές που αγαπιούνται ειλικρινά πάντα βρίσκουν το δρόμο να ξεπερνούν τις δυσκολίες.

# 18 στις 13/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Πείτε με υπερβολική, αλλά θεωρώ ότι η έκφραση "καλός γάμος" είναι σχήμα οξύμωρο!

# 19 στις 13/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να πάρει το ζευγάρι τον χρόνο για εξόδους. Π.χ. δυο φορές την εβδομάδα στο εστιατόριο, εκείνος τις Τρίτες, εκείνη τις Πέμπτες

# 20 στις 14/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Τα συστατικά ενός καλού γάμου

Για να δούμε, γιατί πολλά ακούστηκαν, και όπως φαίνεται υπέπεσα στο θανάσιμο αμάρτημα του να είμαι απόλυτη.

Τα συστατικά ενός καλού γάμου, προφανώς, τώρα που το ξανασκέφτομαι, καθορίζονται από το πώς εννοεί ο καθένας τον "καλό γάμο".

Με αυτή την έννοια, ο "καλός γάμος" του Α ορίζεται πρωτίστως μέσω της οικονομικής άνεσης, του Β μέσω της εκδήλωσης των συναισθημάτων, του Γ μέσω της ζωντανής ερωτικής σχέσης, του Δ μέσω της ανατροφής παιδιών και πάει λέγοντας....
Συνεπώς, είναι δύσκολο να βρεθεί και να οριστεί η "παγκόσμια σταθερά του καλού γάμου".

Κατά την άποψή μου, και μην το δέσετε τώρα και κόμπο, μια παράμετρος για να μακροημερεύσει ένας γάμος, είναι η ύπαρξη ξεχωριστών ενδιαφερόντων του κάθε μέλους του ζευγαριού.

Αυτό, αναλύεται σε δύο παραμέτρους. Πρώτον να υπάρχουν ενδιαφέροντα εξωοικογενειακά, και δεύτερον να μην ταυτίζονται. Για παράδειγμα, θεωρώ πολύ επίφοβο να ασκούν και οι δυο το ίδιο επάγγελμα, ακόμα δε χειρότερα, να εργάζονται στον ίδιο χώρο.

Γιατί, πρακτικά να το πάρουμε, περνάνε κάποια χρόνια, του έχεις πει πόσο τον αγαπάς, σου έχει πει πόσο σε αγαπάει, έχετε αναλύσει δια μακρού την παιδική σας ηλικία και τα βιώματα που σας σημάδεψαν, έχετε σχολιάσει όσους ήταν να σχολιαστούν και από τον οικογενειάκό και φιλικό σας περίγυρο, οπότε, τί μένει να πεις μετά; Για κάτι που άκουσες, για κάτι που είδες, για κάτι που σου έκανε εντύπωση. Αν οι παραστάσεις και των δυο ταυτίζονται, αν οι απόψεις επίσης ταυτίζονται, τότε τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται δύσκολα.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε