Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η βαρβαροτητα του γαμου..

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 17/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Το ξέρεις και το ξέρω, καλή μου Επιλεκτική, πως η ζωή δεν είναι δίκαιη! Κι αν κάποιες φορές πληρώνουμε τα δικά μας λάθη, μύριες όσες πληρώνουμε τα λάθη των άλλων. Και το να «αποτυγχάνουμε» στην επίτευξη ενός στόχου, σίγουρα δεν μας κάνει «αποτυχημένους»
Κι ακόμα ξέρεις πολύ καλά πως η μη παραδοχή της αποτυχίας, δεν έχει μόνο την όψη της απαξιωτικής θεώρησης του γάμου, αλλά και την -ίσως και πιο επικίνδυνη- όψη της εξιδανίκευσης του γάμου. Απο αυτό προσπαθώ να προφυλάξω εγώ τον εαυτό μου. Γι αυτό και σε καμιά περίπτωση δεν θα τολμούσα ούτε καν να διανοηθώ να υποστηρίξω οτι αποτελώ το Πρότυπο της Επιτυχημένης Μητέρας και Συζύγου που Βρήκε το Δρόμο για την Αιώνια Ευτυχία και πρέπει Ολοι να Ακολουθήσουν το Λαμπρό της Παράδειγμα. (Το λέω και το πιστεύω, οτι για πολλούς το μοτίβο της ζωής μου απετέλεσε Θλιβερό Παράδειγμα Προς Αποφυγήν!!!)

Ενιγουέι, το ζητούμενο δεν είναι να περιφερόμαστε επιδεικνύοντας τα παράσημα των επιτυχιών μας. Μεγαλύτερη αξία έχει να μοιραζόμαστε την εμπειρία μας από τον τρόπο που ξεπεράσαμε τις αποτυχίες μας.
Φιλικά
Η Ζιφούλα
Υ.Γ. Αν κάθομαι και γράφω και ξανα-ματα-γράφω για το θέμα του Γάμου, είναι γιατί με στενοχωρεί πραγματικά η ελαφρότητα με την οποία αντιμετωπίζεται από αρκετούς. Αυτή η αίσθηση οτι είναι ενός είδους "αυτόματος πιλότος" που του δίνεις τις συντεταγμένες και σε πηγαίνει ήσυχα κι ανέφελα στον προορισμό σου. Αλλά είπαμε... μπορεί και να σφάλλω η γυναίκα!

# 22 στις 17/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by bigday
Αυτα μονο που δεν ειναι λογια της Ακριτα....τα εχουν πει κι αλλοι....πριν γεννηθει αυτη....το θεμα ομως δεν ειναι η Ακριτα....εχω να πω λοιπον οτι η Ελενα Ακριτα ...ως αποτυχημενη συζυγος μιας και δε θυμαμαι ποσα διαζυγια εχει παρει...καλο θα ηταν να της πεις....αυριο στο κομμωτηριο που θα τη συναντησεις...αυτο που βλεπεις κατω απο το κειμενο μου....που λεει κατι για τον ελληνα....
Δεν νομίζω οτι το πόσα διαζυγια έχει κάποιος είναι σωστο κριτήριο για να αποφασίσουμε οτι δεν είναι σημαντικός σε αυτό που κάνει, η σαν ανθρωπος.
Τελος θα ηθελα να σου πω να μη θαυμαζεις ατομα οπως ειναι η Ακριτα...θα σε ηθελα ποιο ποιοτικη....θαυμασε καποιον που εχει προσφερει πραγματα στο κοινωνικο συνολο .....θαυμασε καποιον που εχει πει ....πραγματα...θαυμασε εναν Λιαντινη ....θαυμασε εναν Καραθεοδωρη....(ποιοι ειναι αυτοι ε?).......
Επίσης δεν θεωρώ οτι είναι κάποιος ικανός, να κατευθύνη κανέναν για το ποιόν να θαυμάζει η να απορίπτει,Ο καθένας εχει κρίση και δικαίωμα .
σε θελω ποιοτικη...γιατι κι εσυ ψηφιζεις και εισαι ενας απο τους ανθρωπους που κανονιζουν τη τυχη και τη ποιοτητα της ζωης μας...
Ο Λιαντίνης πάντως απο οτι ξέρω δεν είχε θέσει ποτέ υποψιφιότητα...
ασχετο ξεασχετο εγω τα ειπα και ξαλαφρωσα.....

Τωρα που λίγο ξαλάφρωσες διάβασε και κανένα βιβλίο της ακρίτα να δείς πόσο πιο γλυκά θα δείς τα πράγματα.

# 23 στις 17/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by EPILEKTIKH_panidonistria[/
Κάποιες φορές λίγο παλαιότερα ισχυριζόμουν πως ο γάμος θα έπρεπε να είναι ένα "συμβόλαιο" με υποχρεωτική ημερομηνία λήξεως στο τέλος της δεκαετίας. Να μας αναλογούν το πολύ τέσσερις δεκαετίες, δηλαδή τέσσερις γάμοι και μετά ο καθένας μόνος του, διότι γερνάμε, ....παραξενεύουμε και δεν ανεχόμαστε μύγα στο σπαθί μας! Κουφό;;; Κι όμως το σκεφτόμουν σοβαρά! Θα είχαμε περισσότερη υπομονή και διαλλακτικότητα, αν ξέραμε πως υπάρχει ημερομηνία λήξεως............

Η Επιλεκτική

Καλά με αφησες άφωνη!!! χρόνια σκέφτομαι ακριβώς αυτό! την δεκαετία στο γάμο, με νόμο ομως. Υποχρεωτικο διαζύγιο στα 10 χρόνια. οχι πείτε μου θα υπήρχαν προβληματικοί γάμοι τότε???

# 24 στις 17/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και τι είναι ο γάμος βρε κορίτσια, για να μιλάτε για επιτυχία ή αποτυχία; Μπίζνες ή ΛΟΤΤΟ;
Όταν μια σχέση κλείνει τον κύκλο της καλό είναι να τερματίζεται. Αλλά αν το θέλετε ντε και καλά να μιλήσετε για επιτυχίες και μη, το διαζύγιο σ αυτή την περίπτωση είναι επιτυχία και αποτυχία είναι να μένει κάποιος/α σε ένα γάμο για να μην θεωρηθεί αποτυχημένος/η.

Οπως το παίρνει ο καθένας. ...Ή το δίνει
Εγώ θέλω να ακούσω όλους αυτούς τους νυν επιτυχημένους του γάμου, μετά από 20 χρόνια . Τι να μου πουν δηλαδή σήμερα οι νιόπαντροι για τον γάμο;

EPILEKTIKH_panidonistria

# 25 στις 18/2/2005
author
Γυναίκα / 68 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Όταν μια σχέση κλείνει τον κύκλο της καλό είναι να τερματίζεται.

Το θέμα, Ζουμερή μου, είναι να είμαστε σε θέση ν' αναγνωρίζουμε ΓΙΑΤΙ κλείνουν οι κύκλοι και τερματίζονται οι σχέσεις....... Το βέβαιο είναι πως δεν κλείνουν από μόνοι τους....... Ας το παραδεχτούμε.......

Η Επιλεκτική
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

Dardana

# 26 στις 18/2/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Και τι είναι ο γάμος βρε κορίτσια, για να μιλάτε για επιτυχία ή αποτυχία; Μπίζνες ή ΛΟΤΤΟ;
Όταν μια σχέση κλείνει τον κύκλο της καλό είναι να τερματίζεται. Αλλά αν το θέλετε ντε και καλά να μιλήσετε για επιτυχίες και μη, το διαζύγιο σ αυτή την περίπτωση είναι επιτυχία και αποτυχία είναι να μένει κάποιος/α σε ένα γάμο για να μην θεωρηθεί αποτυχημένος/η.

Οπως το παίρνει ο καθένας. ...Ή το δίνει
Εγώ θέλω να ακούσω όλους αυτούς τους νυν επιτυχημένους του γάμου, μετά από 20 χρόνια . Τι να μου πουν δηλαδή σήμερα οι νιόπαντροι για τον γάμο;

# 27 στις 18/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by EPILEKTIKH_panidonistriaΗ Επιλεκτική

Kαι η ζωή μας μόνη της κλείνει. Δεν μας ρωτάει πότε θέλουμε να "αναχωρήσουμε"

Κάθε τι σ αυτό τον κόσμο υπόκειται στον νόμο της φθοράς. Κανείς και τίποτε δεν μένει πάντα στο ζενιθ.

Αυτό ας το πάρουμε απόφαση για να μη φορτονώμαστε με ενοχές και κατηγόριες προς αλλήλους.

bigday

# 28 στις 21/2/2005
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 153
Ακομη μια φωνη.....

σημερα μολις ειδα τα σχολια σου...αλλα δε θα μπω σε διαδικασια απαντησης αυτων...παρα μονο ενος....

Να διαβασω γραφεις καποιο απο τα βιβλια της ακατανομαστης....επειδη εκπεμπουν μια γλυκια αισθηση....κτλ....
Και απαντω.........

Προτιμω να διαβαζω δικα σου κειμενα γιατι εισαι πιο γλυκιαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα..............
μπιγκ
Κάθε έλληνας έχει άποψη ...όπως και κώλο.

# 29 στις 21/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΕΛΕΝΑ ΑΚΡΙΤΑ

Ο εσπρέσο του απολογισμού

Η συντροφιά στο κατώφλι των σαράντα. (Λίγο πριν, λίγο μετά).
Παλιές συμμαθήτριες.
Καθιστικό γεμάτο καπνούς, εσπρέσο, χρώματα, αρώματα κι άπειρες ανταύγειες σε χρυσά μαλλιά.
Μέικ απ ασάλευτο. Η μάσκαρα έντρομη, στέκει στις βλεφαρίδες εφ' ενός ζυγού.
Στα τασάκια φουλ τα αποτσίγαρα και τα συναινετικά διαζύγια.
Τέσσερις γυναίκες. Απολύτως πετυχημένες στον επαγγελματικό τομέα.
Εκθαμβωτικά αποτυχημένες στον προσωπικό.
Με συζύγους στον παρελθόντα, παρόντα και μέλλοντα χρόνο.
Κυρίως στον παρελθόντα.
Κυριαρχούν οι πρώην. Εκείνοι που ήλθον και παρήλθον.
Εκείνοι που, από εραστές του ονείρου, έγιναν μπαμπάδες του Σαββατοκύριακου. Το «σ' αγαπώ, μ' αγαπάς» μετατράπηκε σε «το παιδί εξήμισι το αργότερο να το φέρεις πίσω. Κι αν σηκώσει ψύχρα να του βάλεις το φούτερ του, όλα εγώ πρέπει να στα λέω;». Παλιές συμμαθήτριες.
Παλιές αμαρτίες. Νέες εκμυστηρεύσεις επώδυνες σαν νυστέρι χωρίς αναισθητικό. Όλες διαβάσανε το βιβλίο.
Όλες αναζητούν την περίληψη. Το κυρίως θέμα.
Το ηθικό δίδαγμα.
Η Μελίνα πρώην Αβραμίδου, κατόπιν Παπαδάκη, κατόπιν Στεφανή και μετά πάλι Αβραμίδου μίλησε πρώτη:
Γιατί όλες οι έξυπνες γυναίκες μπλέκουν με σπαστικούς άνδρες; Τι είναι αυτό το πράγμα, αυτή η σχιζοφρένεια, αυτό το κατ' επιλογήν καρακιτσαριό, γιατί το κάνουνε; Γιατί το κάνουμε;
Το κακό αρχίζει κάπου εκεί.
Στις παρυφές του Πανεπιστημίου. Πρωτοετείς εμείς, στο πτυχίο ο άλλος, αμφιθέατρο στο αμφιθέατρο πολύ θέλει ο άνθρωπος; Πέφτουν οι ομηρικοί καβγάδες στο σπίτι, παθαίνει η μαμά την ενδεδειγμένη υστερία «πού πας με τον ξεβράκωτο, εσύ μια κοπέλα σαν τα κρύα τα νερά»...
Πάντα για τη μάνα μας σαν τα κρύα τα νερά είμαστε.
«Όχι που είσαι παιδί μου, αλλά θα σε συγκρίνω εγώ με τις άλλες;».
Για τη δικιά μου μάνα κανένας άνδρας δεν ήταν ποτέ αρκετά καλός για μένα. Πάντα υπήρχε ο καλύτερος.
Πάντα!
Υπήρχε, πού;
Στο κεφάλι της.
Τον είχε κατασκευάσει ως γκράφιτι.
Είχε αγκιστρωθεί πάνω του και δεν την ξεκόλλαγες ούτε με βίντσι.
Ο τέλειος άνδρας...
Ψηλός, μελαχρινός, πλούσιος...
Και να πηγαίνει και κάθε Τρίτη στη λαϊκή. Ο Κροίσος με το ζαρζαβατικό υπό μάλης. Ένας σουρεαλιστικός συνδυασμός, απολύτως συμβατός με τη λογική της.
Μα, υφίσταται το είδος;
Στη φαντασία της υφίσταται έκτακτα.
Και ό,τι υφίσταται για τη μαμά, είναι εξ αντικειμένου υπαρκτό.
Δεν το συζητάει, δεν το διαπραγματεύεται.
Απλώς, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι εγώ είμαι η ηλίθια που δεν κατάφερα να τον ανακαλύψω.
Τον Λάτση με το μπρόκολο;
Αυτοπροσώπως.
Άντε τώρα εσύ να τους πεις για τις λαμπρές προοπτικές του Δημήτρη που μοιραζόταν τότε το τριάρι στην Πετρούπολη με άλλους δύο συμφοιτητές του.
Κι εμένα η μάνα μου όσο έβριζε τον Θοδωρή τόσο εγώ στρίτζωνα.
Μέχρι που στραβώθηκα και τον πήρα.
Ενώ αν αντιδρούσε πιο χαλαρά, το πράγμα θα έκανε τον κύκλο του.
Σαν την ίωση.
Και η πλάκα δεν είναι αυτή.
Η πλάκα είναι ότι, είκοσι χρόνια αργότερα, αποδεικνύεται ότι εκείνη είχε δίκιο κι εγώ άδικο.
Κάτι προβλέπουν αυτές. Κάτι διαισθάνονται. Έχουν το χάρισμα. Το γκιφτ. Σαν αυγομαντεία χωρίς το αυγό.
Πώς το μυρίζονται από πριν; Πώς το ψυλλιάζονται;
Ποιος θες να το ψυλλιαστεί; Εσύ; Που είσαι μέσα στη σούπα; Στον κόσμο σου; Τον ερωτεύεσαι, τον παντρεύεσαι, λαμπάδα αναμμένη στα πρώτα του βήματα...
Και στα δεύτερα και στα τρίτα...
Αφήνεις καριέρες και διπλώματα στην μπάντα. Κάνεις παιδιά και ξεφυλλίζεις Τσελεμεντέδες. Από Πολιτικές Επιστήμες στη Σχολή Οικοκυρικής. Ποιον είχατε πρύτανη; Τη Χρύσα Παραδείση!
Από το ντοκτορά, στις συνταγές της κυρίας Βέφας.
Και περνάνε τα χρόνια. Κι αρχίζουμε να «γιαπίζουμε»...
Να σαπίζουμε...
Και μια ωραία πρωία, αυτός γυρίζει, σε κοιτάει στα μάτια και σου λέει «ξέρεις πόσο σε εκτιμώ και πόσα σου χρωστάω, αλλά αυτή η σχέση έκανε τον κύκλο της»...
Που σημαίνει «βρήκα γκόμενα δέκα χρόνια μικρότερή σου».
Καινούργιο μοντέλο. Το Σμαρτ το διθέσιο σε τιρκουάζ.
Και φεύγει. Και μένεις. Μετράς χρόνια, λάθη, πάθη, αλήθειες, ψεύδη, όνειρα. Μετράς, ξαναμετράς και το άθροισμα σού σκαλώνει μονίμως.
Εκεί κάπου στη δεκαετία του '90 άρχισε να κόβει η μαγιονέζα. Αλλά κάναμε κι οι δυο πως δεν το βλέπαμε.
Αυτοί φταίνε; Που απέκτησαν εν ριπή οφθαλμού μπάκα ψυχικώς; Φαλάκρα στον εγκέφαλο;
Εμείς φταίμε; Που από την Αριστερά περάσαμε στις Φιλιππινέζες;
Επανέρχομαι. Γιατί οι έξυπνες γυναίκες, κατά παράδοση, μπλέκουν με σπαστικούς άνδρες;
Μήπως γιατί δεν είμαστε τόσο έξυπνες όσο νομίζουμε;
Μήπως;
Αμίλητες ήπιανε την ύστατη γουλιά από τον εσπρέσο του απολογισμού.
Ή ενός «απολογισμού-εσπρέσο»!

ΤΑ ΝΕΑ ,

# 30 στις 21/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by bigday
Ακομη μια φωνη.....

Να διαβασω γραφεις καποιο απο τα βιβλια της ακατανομαστης....επειδη εκπεμπουν μια γλυκια αισθηση....κτλ....
Και απαντω.........

Προτιμω να διαβαζω δικα σου κειμενα γιατι εισαι πιο γλυκιαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα..............
μπιγκ

Και συ πολύ καλός! Σε ευχαριστω... Διαβασε όμως το παραπάνω κείμενο της... ( απα,πά ντροπή...) Ελενας και χαμογέλα...

bigday

# 31 στις 22/2/2005
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 153
Aαααααααααααααααααα ειναι μεγαλο το παραπανω κειμενο δε παιζω.....εισαι ζαβολιαρα..............
Κάθε έλληνας έχει άποψη ...όπως και κώλο.

Dardana

# 32 στις 22/2/2005
author
Γυναίκα / 49 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by AKOMH-MIA-FVNH
ΕΛΕΝΑ ΑΚΡΙΤΑ

Ο εσπρέσο του απολογισμού

Η συντροφιά στο κατώφλι των σαράντα. (Λίγο πριν, λίγο μετά).
Παλιές συμμαθήτριες.
Καθιστικό γεμάτο καπνούς, εσπρέσο, χρώματα, αρώματα κι άπειρες ανταύγειες σε χρυσά μαλλιά.
Μέικ απ ασάλευτο. Η μάσκαρα έντρομη, στέκει στις βλεφαρίδες εφ' ενός ζυγού.
Στα τασάκια φουλ τα αποτσίγαρα και τα συναινετικά διαζύγια.
Τέσσερις γυναίκες. Απολύτως πετυχημένες στον επαγγελματικό τομέα.
Εκθαμβωτικά αποτυχημένες στον προσωπικό.
Με συζύγους στον παρελθόντα, παρόντα και μέλλοντα χρόνο.
Κυρίως στον παρελθόντα.
Κυριαρχούν οι πρώην. Εκείνοι που ήλθον και παρήλθον.
Εκείνοι που, από εραστές του ονείρου, έγιναν μπαμπάδες του Σαββατοκύριακου. Το «σ' αγαπώ, μ' αγαπάς» μετατράπηκε σε «το παιδί εξήμισι το αργότερο να το φέρεις πίσω. Κι αν σηκώσει ψύχρα να του βάλεις το φούτερ του, όλα εγώ πρέπει να στα λέω;». Παλιές συμμαθήτριες.
Παλιές αμαρτίες. Νέες εκμυστηρεύσεις επώδυνες σαν νυστέρι χωρίς αναισθητικό. Όλες διαβάσανε το βιβλίο.
Όλες αναζητούν την περίληψη. Το κυρίως θέμα.
Το ηθικό δίδαγμα.
Η Μελίνα πρώην Αβραμίδου, κατόπιν Παπαδάκη, κατόπιν Στεφανή και μετά πάλι Αβραμίδου μίλησε πρώτη:
Γιατί όλες οι έξυπνες γυναίκες μπλέκουν με σπαστικούς άνδρες; Τι είναι αυτό το πράγμα, αυτή η σχιζοφρένεια, αυτό το κατ' επιλογήν καρακιτσαριό, γιατί το κάνουνε; Γιατί το κάνουμε;
Το κακό αρχίζει κάπου εκεί.
Στις παρυφές του Πανεπιστημίου. Πρωτοετείς εμείς, στο πτυχίο ο άλλος, αμφιθέατρο στο αμφιθέατρο πολύ θέλει ο άνθρωπος; Πέφτουν οι ομηρικοί καβγάδες στο σπίτι, παθαίνει η μαμά την ενδεδειγμένη υστερία «πού πας με τον ξεβράκωτο, εσύ μια κοπέλα σαν τα κρύα τα νερά»...
Πάντα για τη μάνα μας σαν τα κρύα τα νερά είμαστε.
«Όχι που είσαι παιδί μου, αλλά θα σε συγκρίνω εγώ με τις άλλες;».
Για τη δικιά μου μάνα κανένας άνδρας δεν ήταν ποτέ αρκετά καλός για μένα. Πάντα υπήρχε ο καλύτερος.
Πάντα!
Υπήρχε, πού;
Στο κεφάλι της.
Τον είχε κατασκευάσει ως γκράφιτι.
Είχε αγκιστρωθεί πάνω του και δεν την ξεκόλλαγες ούτε με βίντσι.
Ο τέλειος άνδρας...
Ψηλός, μελαχρινός, πλούσιος...
Και να πηγαίνει και κάθε Τρίτη στη λαϊκή. Ο Κροίσος με το ζαρζαβατικό υπό μάλης. Ένας σουρεαλιστικός συνδυασμός, απολύτως συμβατός με τη λογική της.
Μα, υφίσταται το είδος;
Στη φαντασία της υφίσταται έκτακτα.
Και ό,τι υφίσταται για τη μαμά, είναι εξ αντικειμένου υπαρκτό.
Δεν το συζητάει, δεν το διαπραγματεύεται.
Απλώς, καταλήγει στο συμπέρασμα ότι εγώ είμαι η ηλίθια που δεν κατάφερα να τον ανακαλύψω.
Τον Λάτση με το μπρόκολο;
Αυτοπροσώπως.
Άντε τώρα εσύ να τους πεις για τις λαμπρές προοπτικές του Δημήτρη που μοιραζόταν τότε το τριάρι στην Πετρούπολη με άλλους δύο συμφοιτητές του.
Κι εμένα η μάνα μου όσο έβριζε τον Θοδωρή τόσο εγώ στρίτζωνα.
Μέχρι που στραβώθηκα και τον πήρα.
Ενώ αν αντιδρούσε πιο χαλαρά, το πράγμα θα έκανε τον κύκλο του.
Σαν την ίωση.
Και η πλάκα δεν είναι αυτή.
Η πλάκα είναι ότι, είκοσι χρόνια αργότερα, αποδεικνύεται ότι εκείνη είχε δίκιο κι εγώ άδικο.
Κάτι προβλέπουν αυτές. Κάτι διαισθάνονται. Έχουν το χάρισμα. Το γκιφτ. Σαν αυγομαντεία χωρίς το αυγό.
Πώς το μυρίζονται από πριν; Πώς το ψυλλιάζονται;
Ποιος θες να το ψυλλιαστεί; Εσύ; Που είσαι μέσα στη σούπα; Στον κόσμο σου; Τον ερωτεύεσαι, τον παντρεύεσαι, λαμπάδα αναμμένη στα πρώτα του βήματα...
Και στα δεύτερα και στα τρίτα...
Αφήνεις καριέρες και διπλώματα στην μπάντα. Κάνεις παιδιά και ξεφυλλίζεις Τσελεμεντέδες. Από Πολιτικές Επιστήμες στη Σχολή Οικοκυρικής. Ποιον είχατε πρύτανη; Τη Χρύσα Παραδείση!
Από το ντοκτορά, στις συνταγές της κυρίας Βέφας.
Και περνάνε τα χρόνια. Κι αρχίζουμε να «γιαπίζουμε»...
Να σαπίζουμε...
Και μια ωραία πρωία, αυτός γυρίζει, σε κοιτάει στα μάτια και σου λέει «ξέρεις πόσο σε εκτιμώ και πόσα σου χρωστάω, αλλά αυτή η σχέση έκανε τον κύκλο της»...
Που σημαίνει «βρήκα γκόμενα δέκα χρόνια μικρότερή σου».
Καινούργιο μοντέλο. Το Σμαρτ το διθέσιο σε τιρκουάζ.
Και φεύγει. Και μένεις. Μετράς χρόνια, λάθη, πάθη, αλήθειες, ψεύδη, όνειρα. Μετράς, ξαναμετράς και το άθροισμα σού σκαλώνει μονίμως.
Εκεί κάπου στη δεκαετία του '90 άρχισε να κόβει η μαγιονέζα. Αλλά κάναμε κι οι δυο πως δεν το βλέπαμε.
Αυτοί φταίνε; Που απέκτησαν εν ριπή οφθαλμού μπάκα ψυχικώς; Φαλάκρα στον εγκέφαλο;
Εμείς φταίμε; Που από την Αριστερά περάσαμε στις Φιλιππινέζες;
Επανέρχομαι. Γιατί οι έξυπνες γυναίκες, κατά παράδοση, μπλέκουν με σπαστικούς άνδρες;
Μήπως γιατί δεν είμαστε τόσο έξυπνες όσο νομίζουμε;
Μήπως;
Αμίλητες ήπιανε την ύστατη γουλιά από τον εσπρέσο του απολογισμού.
Ή ενός «απολογισμού-εσπρέσο»!

ΤΑ ΝΕΑ ,

Ευχαριστω, ΑΚΟΜΑ_ΜΙΑ_FWNH

educator

# 33 στις 24/2/2005
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783

Θα συμφωνήσω με τη Zoumeri.

Δεν με αγγίζουν οι βαρύγδουπες δηλώσεις.

Δεν νομίζω ότι μας πέφτει βαρύς ο γάμος αλλά το εγώ και ο εγωισμός μας.

Αγάπη σημαίνει προσφέρω και δέχομαι.

Εκτός πάλι αν ο γάμος δεν γίνεται από αγάπη οπότε ναι εκεί είναι δυσαβάσταχτος.

Είμαι ερωτευμένη με τον άντρα μου μετά από κοντά 6 χρόνια γάμου, 3 χρόνια σχέσης και 2 συγκατοίκησης. Και δεν μπορώ να πω ότι η κάθε μας μέρα είναι μέσα σε ροζ συννεφάκια.

Στο χέρι του καθενός είναι.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

Angela_

# 34 στις 24/2/2005
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.580

Παράθεση:
Originally posted by AKOMH-MIA-FVNH

Παράθεση:
Originally posted by EPILEKTIKH_panidonistria[/
Κάποιες φορές λίγο παλαιότερα ισχυριζόμουν πως ο γάμος θα έπρεπε να είναι ένα "συμβόλαιο" με υποχρεωτική ημερομηνία λήξεως στο τέλος της δεκαετίας. Να μας αναλογούν το πολύ τέσσερις δεκαετίες, δηλαδή τέσσερις γάμοι και μετά ο καθένας μόνος του, διότι γερνάμε, ....παραξενεύουμε και δεν ανεχόμαστε μύγα στο σπαθί μας! Κουφό;;; Κι όμως το σκεφτόμουν σοβαρά! Θα είχαμε περισσότερη υπομονή και διαλλακτικότητα, αν ξέραμε πως υπάρχει ημερομηνία λήξεως............

Η Επιλεκτική

Καλά με αφησες άφωνη!!! χρόνια σκέφτομαι ακριβώς αυτό! την δεκαετία στο γάμο, με νόμο ομως. Υποχρεωτικο διαζύγιο στα 10 χρόνια. οχι πείτε μου θα υπήρχαν προβληματικοί γάμοι τότε???

Εγώ να δεις πόσο άφωνη έχω μείνει...

Αν ότι δε μας "κάθεται" καλά το εκμηδενίζουμε για να μην αναγνωρίσουμε ή να μην αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των κακών επιλογών μας τότε τι να πω...

Ζούγκλα έχουμε γίνει...Ζούγκλα.
Στην αρχή μας αγνοούν, μετά μας γελοιοποιούν, στη συνέχεια μας πολεμούν και στο τέλος... Νικάμε... Ακους? ...Στο τελος νικαμε...

# 35 στις 24/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Για να μη μαλώνετε με τη 10ετία της Επιλεκτικής :)

Οι στατιστικές λένε ότι οι σοβαρές κρίσεις στον γάμο , που μπορούν να φτάσουν μέχρι διαζύγιο, έρχονται συνήθως ανά 7ετία.

Η πρώτη εμφανίζεται τον πρώτο χρόνο
Η επόμενη στον 7ο χρόνο
Η μεθεπόμενη στον 14ο χρόνο κ.ο.κ.

χωρίς να είναι απαραίτητο να συμβαίνουν όλες αυτές οι κρισεις στον ίδιο γάμο. Μπορεί να είναι αρκετή μόνο μία που θα συμβεί στα 21 χρόνια.

πχ εγώ χώρισα στον 15ο χρόνο του γάμου από σοβαρή κρίση που συνέβη στον 14ο χρόνο. Επαλήθευσα δηλ. τον κανόνα

educator

# 36 στις 25/2/2005
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783

Δεν αισθάνομαι ποσοστό στατιστικής...

Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι δύσκολες και θέλουν δουλειά - δουλειά-δουλειά.

Εγώ τουλάχιστον αυτόν τον κανόνα ακολουθώ.

Δεν αποκλείω ποτέ το διαζύγιο και προς Θεού δεν χαρακτηρίζω ποτέ κάποιον χωρισμένο και αποτυχημένο.

Φυσικά και όταν φτάνεις στα όριά σου ή προσπαθείς μόνος/η σου να σώσεις ένα γάμο που δεν σώζεται, το διαζύγιο είναι η σωτήρια λύση.

Άλλες φορές διαπιστώνεις ότι ο σύντροφος σου δεν είναι αυτός που ήξερες. Τι να κάνεις;

Όχι πολλές φορές το διαζύγιο είναι γενναία απόφαση και πολύ καλύτερο από το να βασανίζεσαι μόνο και μόνο για να μην μείνεις μόνος/η σου.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

# 37 στις 25/2/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Περί βαρβαρότητας...

Παράθεση:
Originally posted by TARATATAgr
Όταν έχω απαιτήσεις έχω και υποχρεώσεις .........είναι βάρβαρο ??
Όταν υποχωρώ και υποχωρεί .............είναι βάρβαρο??
Όταν συμβιβάζομαι και συμβιβάζετε............ είναι βάρβαρο??
Όταν λογοδοτώ και λογοδοτεί (βαριά λέξη )............είναι βάρβαρο??
Όταν δίνω και δίνει χαρά..........είναι βάρβαρο ???
Όταν υπάρχει κατανόηση και αγάπη ..........είναι βάρβαρο ??
Όταν σε ευχαριστεί να κανείς πράγματα , για να την/τον βλέπεις χαρούμενη/ο
και ευτυχισμένη/ο........ είναι βάρβαρο
Όταν πονάς όταν πονά ........είναι βάρβαρο???
Όταν δεν κάνεις ότι δεν θέλεις να σου κάνει .............είναι βάρβαρο
Όταν την/τον σέβεσαι και σε σέβεται.......είναι βάρβαρο??
Όταν δέχεσαι και δέχεται τις ιδιαιτερότητες σου..........είναι βάρβαρο??
Όταν δεν την/τον ΣΥΝΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ και ΑΝΤΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ είναι...........βάρβαρο???

« ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ "ΒΑΡΒΑΡΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ " (είσαι από τους τυχερούς) »
Υ.Γ
ΒΑΡΒΑΡΟ θα ήταν , όταν στους δυο ενωμένους κρίκους
ο ένας είναι ΑΔΥΝΑΤΟΣ . Και......... είσαι υποχρεωμένος να
« αγαντάρεις » τις ισορροπίες για να μην σπάσει και πονέσουν
"τα κρικακια " που δεν φταίνε σε τίποτα ...........
Αλλά και τότε , εσύ είσαι ο ΒΑΡΒΑΡΟΣ ,του ίδιου σου του ΕΑΥΤΟΥ

Όχι, αγαπητή φίλη!
Τίποτε από αυτά που προανέφερες δεν είναι ΒΑΡΒΑΡΟ.
Όμως, σε ερωτώ, πόσοι γάμοι είναι έτσι;

Αν ήταν έτσι, δεν θα υπήρχαν τόσα διαζύγια και τόσοι νέοι γάμοι με -σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια- την ίδια κατάληξη! Γιατί, πλέον, οι αντοχές μας είναι στα όριά τους, τη δεύτερη φορά που επιχειρούμε το ίδιο τόλμημα.

# 38 στην 1/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συμφωνω με ζουμερη και bigday.Ας αφησει η Ακριτα τις μ......ς.

ΥΓ. Ζουμερη χωρισες στον 15ο? Μπραβο,μετα απο αυτο επλπιζω και εγω

Μετα τιμης
mannap

# 39 στην 1/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mannap
ΥΓ. Ζουμερη χωρισες στον 15ο?

Είχα και 6 χρόνια δεσμό πριν το γάμο.

Οπότε θα μπορούσα να πω ότι η κρίση εμφανίστηκε κοντά στον 21ο χρόνο της σχέσης.
Πάλι είμαι μέσα στα όρια της στατιστικής

Έμεινα 21 χρόνια στον ίδιο άντρα!
Μαμάααααααααααααα
Σήμερα μου φαίνονται τρομερό διάστημα και οι 21 μήνες, για να μη πω μέρες .

TARATATAgr

# 40 στην 1/3/2005
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αχαϊας / Αιγιο
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 543

Παράθεση:
Originally posted by lady_in_red

Όχι, αγαπητή φίλη!
Τίποτε από αυτά που προανέφερες δεν είναι ΒΑΡΒΑΡΟ.

Αυτό που προανέφερες εσύ ................. είναι ΒΑΡΒΑΡΟ
Και για το λόγο αυτό δεν πρόκειται να γίνω ΦΙΛΗ σου , ΠΟΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ
Φίλος σου...........που ξέρεις ......... μπορεί
Τσοπανάκος ήμουναβββπροβατάκια φύλαγα. ( Έψαξα γη και ουρανόμια περπατώ και μια πετώ στων δύο κόσμων το κενό να βρω την χαραμάδα )
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε