Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η βαρβαροτητα του γαμου..

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

EPILEKTIKH_panidonistria

# 41 στις 5/3/2005
author
Γυναίκα / 68 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Angela_
Εγώ να δεις πόσο άφωνη έχω μείνει...

Αν ότι δε μας "κάθεται" καλά το εκμηδενίζουμε για να μην αναγνωρίσουμε ή να μην αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των κακών επιλογών μας τότε τι να πω...

Ζούγκλα έχουμε γίνει...Ζούγκλα.

Φίλη Άντζελα, καθυστερημένα είδα την απάντησή σου, καθυστερημένα απαντώ.

Ίσως δεν διάβασες τη συνέχεια της απάντησής μου στη σελίδα 2 του θέματος, όπου βεβαίως δηλώνω ευθαρσώς την ευθύνη μου.... Σου ξαναλέω πως τα περί 10ετίας "συμβόλαια" τα έλεγα παλιά περισσότερο κάνοντας χιούμορ, κάτι σαν ξορκισμό......

Προσωπικώς δεν απαντώ σ' ένα θέμα αν δεν έχω διαβάσει ΟΛΕΣ της απαντήσεις που έχουν προηγήθεί σ' αυτό. Και φυσικά δεν ντρέπομαι ν' αναθεωρήσω κάτι που είπα προηγουμένως, αν η επιχειρηματολογία του θέματος μου αποδείξει την αναγκαιότητα της αναθεώρησης. Στην προκειμένη περίπτωση στα περί "βαρβαρότητας του γάμου", μόνο χιούμορ θέλησα να κάνω στην αρχή, μια που η φρασούλα αυτή είναι εξαιρετικά επιπόλαιη και σαφώς δεν χρήζει ιδιαίτερης βαρύτητας.

Το θέμα όμως εξελίχθηκε πιο σοβαρά και το χιούμορ μου (έστω και κακό, αφού δεν αναγνωρίστηκε σαν τέτοιο) έδωσε τη θέση του σε πιο σοβαρές απαντήσεις.

Ελπίζω να κατάλαβες καλύτερα τώρα τη θέση μου......

Η Επιλεκτική
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

selini

# 42 στις 5/3/2005
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 142
Απαντήσεις: 5.733

Παράθεση:
Originally posted by EPILEKTIKH_panidonistria
........
Η Επιλεκτική

άσχετο !!!

Επιλεκτικη,
θελω να ξαναπαντρευτω!
ετσι, για να κανω κατι κακο κι εγω!!!
δηλαδη, τετοια αχαριστια, ουτε στον πιο τρομερο εφιαλτη του δεν αντιμετωπιζει κανεις
συγνωμη, δεν διαβασα και το θεμα σας και δεν ξερω τί διαδραματιζεται εδω....

θα το διαβασω τωρα.
Η προδοσία μου αρχίζει και πάλι: "όλα πάνε καλά..."

Angela_

# 43 στις 7/3/2005
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.580
Αγαπητή Επιλεκτική,

Κι εγώ καθυστερημένα βλέπω την απάντηση σου γι'αυτό και απαντώ λίγες μέρες μετά.

Έτσι για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα σου αναφέρω ότι γνωρίζω την υψηλή αίσθηση του χιούμορ που διαθέτεις και πίστεψέ με μου αρέσει πολύ. Να είσαι σίγουρη ότι διάβασα ολόκληρη την απάντησή σου και κατάλαβα πολύ καλά ότι η διάθεσή σου ήταν κάτι μεταξύ αυτοσαρκασμού και "υποβάθμισης" του θέματος με το σκεπτικό "ότι έγινε έγινε να μην πεθάνουμε κιόλας" και πολύ σωστά, δε διαφωνώ ότι οι μεγαλύτερες αλήθειες όταν ειπωθούν με χιούμορ φαίνονται λιγότερο τραγικές.

Η απάντησή μου στο συγκεκριμένο χωρίο δεν απευθυνόταν σε σένα που είδες με αυτή τη διάθεση το θέμα αλλά στην AKOMH-MIA-FVNH. Αν προσέξεις εσύ αυτή τη φορά θα δεις ότι ξεκινάω το κείμενο μου λέγοντας "Εγώ να δεις πόσο άφωνη έχω μείνει..." χρησιμοποιώντας τη λέξη που η FVNH έγραψε, απευθυνόμουν στη δική της άποψη, στη FVNH λοιπόν η οποία ούτε φατσούλα χαριτωμένη έβαλε ούτε τίποτα κι έδειξε ότι πραγματικά ασπάζεται σοβαρά τη δική σου χιουμοριστική άποψη.

Μια γυναίκα ότι και να της έχει συμβεί στη ζωή της, ότι βιώματα και να έχει είναι στα 50 με 3 παιδιά κι οι απόψεις της τουλάχιστον για μένα έχουν περισσότερη βαρύτητα από την απάντηση ενός κοριτσιού στα 20 που ίσως την εκλάβω απλά σαν επιπόλαια.

Κατ'εμέ έχει περισσότερη ευθύνη, γι'αυτό και απάντησα έτσι στην κατά τα άλλα συμπαθέστατη FVNH.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή.
Στην αρχή μας αγνοούν, μετά μας γελοιοποιούν, στη συνέχεια μας πολεμούν και στο τέλος... Νικάμε... Ακους? ...Στο τελος νικαμε...

EPILEKTIKH_panidonistria

# 44 στις 7/3/2005
author
Γυναίκα / 68 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714

Παράθεση:
Αγαπητή Επιλεκτική,
Έτσι για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα σου αναφέρω ότι γνωρίζω την υψηλή αίσθηση του χιούμορ που διαθέτεις και πίστεψέ με μου αρέσει πολύ. Να είσαι σίγουρη ότι διάβασα ολόκληρη την απάντησή σου και κατάλαβα πολύ καλά ότι η διάθεσή σου ήταν κάτι μεταξύ αυτοσαρκασμού και "υποβάθμισης" του θέματος με το σκεπτικό "ότι έγινε έγινε να μην πεθάνουμε κιόλας" και πολύ σωστά, δε διαφωνώ ότι οι μεγαλύτερες αλήθειες όταν ειπωθούν με χιούμορ φαίνονται λιγότερο τραγικές.

Οκ!!!! Αφήνω τη ....μύγα να φύγει!

Θενκς, ενυγουέη και την Καλημέρα μου!!

Η Επιλεκτική

Υ.Γ. Πάντως, επειδή εγώ γνωρίζω τη φίλη μας τη Φωνούλα, θέλω να σε διαβεβαιώσω πως κι εκείνη έκανε χιούμορ! Έστω κι αν δεν φάνηκε...
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

# 45 στις 7/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Αγαπητή Επιλεκτική,
Η απάντησή μου στο συγκεκριμένο χωρίο δεν απευθυνόταν σε σένα που είδες με αυτή τη διάθεση το θέμα αλλά στην AKOMH-MIA-FVNH. Αν προσέξεις εσύ αυτή τη φορά θα δεις ότι ξεκινάω το κείμενο μου λέγοντας "Εγώ να δεις πόσο άφωνη έχω μείνει..." χρησιμοποιώντας τη λέξη που η FVNH έγραψε, απευθυνόμουν στη δική της άποψη, στη FVNH λοιπόν η οποία ούτε φατσούλα χαριτωμένη έβαλε ούτε τίποτα κι έδειξε ότι πραγματικά ασπάζεται σοβαρά τη δική σου χιουμοριστική άποψη.
Με συνχωρείς που δεν έβαλα φατσουλα!!!
Που να το φανταστώ η έρμη οτι η φατσούλα κάνει τη διαφορά!

Την επόμενη φορά δεν θα το ξεχάσω! Στο υπόσχομαι!!!
Μια γυναίκα ότι και να της έχει συμβεί στη ζωή της, ότι βιώματα και να έχει είναι στα 50 με 3 παιδιά κι οι απόψεις της τουλάχιστον για μένα έχουν περισσότερη βαρύτητα από την απάντηση ενός κοριτσιού στα 20 που ίσως την εκλάβω απλά σαν επιπόλαια.
Στα 50 μου χρόνια κοριτσάκι μου κατάφερα να διατηρώ το χιούμορ μου. Και λυπάμαι αφάνταστα που βλέπω νεα παιδιά να ξύνουν τα νύχια τους για καυγάδες. και επειδή δεν είναι η πρωτη φορά που προσπαθείς ( να μου την πείς) αν μου επιτρέπεις θα σου δώσω μια συμβουλή.
Χαλάρωσε!
στη ζωή δεν είναι όλα μαυρο η άσπρο. Στην ηλικία σου ισως και γω να έκρινα τόσο αυστηρά, μεγαλώνοντας έμαθα...

Κατ'εμέ έχει περισσότερη ευθύνη, γι'αυτό και απάντησα έτσι στην κατά τα άλλα συμπαθέστατη FVNH.
Φαντάσου να ήμουν και αντιπαθέστατη !!!

Αλοίμονο Κατανοητότατη

Angela_

# 46 στις 7/3/2005
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 1.580

Παράθεση:
Originally posted by AKOMH-MIA-FVNH

Παράθεση:
Αγαπητή Επιλεκτική,

Με συνχωρείς που δεν έβαλα φατσουλα!!!
Που να το φανταστώ η έρμη οτι η φατσούλα κάνει τη διαφορά!

Την επόμενη φορά δεν θα το ξεχάσω! Στο υπόσχομαι!!!

FVNH δε σε γνωρίζω προσωπικά για να ξέρω τον τρόπο που εκφράζεσαι, στο γραπτό λόγο δεν υπάρχει η πολυτέλεια να ακούσεις τον τόνο της φωνής κάποιου για να καταλάβεις ότι αστειεύεται όπως δεν υπάρχει και η δυνατότητα να δεις το πρόσωπο του "συνομιλητή" συνεπώς τις συσπάσεις του προσώπου του για να έχεις το δικαίωμα να καταλάβεις ότι αστειεύεται. Γι'αυτό υπάρχουν οι φατσούλες για να αποτυπωθεί στη οθόνη, όσο γίνεται καλύτερα ο τρόπος που λες κάτι.
Να είσαι σίγουρη ότι οι φατσούλες θα κάνανε τη διαφορά, όπως έκαναν τη διαφορά με την Επιλεκτική που όλοι καταλάβαμε ότι ότι ανέφερε το έγραψε χαριτολογώντας.

Παράθεση:

Παράθεση:

Στα 50 μου χρόνια κοριτσάκι μου κατάφερα να διατηρώ το χιούμορ μου. Και λυπάμαι αφάνταστα που βλέπω νεα παιδιά να ξύνουν τα νύχια τους για καυγάδες. και επειδή δεν είναι η πρωτη φορά που προσπαθείς ( να μου την πείς) αν μου επιτρέπεις θα σου δώσω μια συμβουλή.
Χαλάρωσε!
στη ζωή δεν είναι όλα μαυρο η άσπρο. Στην ηλικία σου ισως και γω να έκρινα τόσο αυστηρά, μεγαλώνοντας έμαθα...

Αν έβαζες τις φατσούλες το χιούμορ σου θα ήταν κατανοητό.
Αν έξυνα τα νύχια μου για καβγά να είσαι σίγουρη ότι είχα την ευκαιρία να το κάνω και ξέρεις πολύ καλά πού και για πότε αναφέρομαι, κι αν δε θυμάσαι ήταν εκεί που είχες χάσει εσύ το χιούμορ σου, δε θα έμπαινα στη διαδικασία να σου στείλω προσωπικό μήνυμα για να σου εξηγήσω 5 πράγματα.
Με τις λέξεις "κοριτσάκι μου" που αναφέρεις παραπάνω επιχειρείς να με ειρωνευτείς και να με βάλεις σαν μεγαλύτερη στη θέση μου, μια τέτοια κίνηση δε νομίζω ότι ταιριάζει στη προσωπικότητά σου, το εκλαμβάνω λοιπόν σαν μια τρυφερή προσφώνηση και δε θα επεκταθώ.

Παράθεση:

Εδώ κάνεις λάθος, δε θα μπω όμως στη διαδικασία να σε πείσω.

Παράθεση:

Παράθεση:
Αλοίμονο Κατανοητότατη

Χάρηκα που τα είπαμε.
Στην αρχή μας αγνοούν, μετά μας γελοιοποιούν, στη συνέχεια μας πολεμούν και στο τέλος... Νικάμε... Ακους? ...Στο τελος νικαμε...

# 47 στις 7/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Angela_[/

FVNH δε σε γνωρίζω προσωπικά για να ξέρω τον τρόπο που εκφράζεσαι, στο γραπτό λόγο δεν υπάρχει η πολυτέλεια να ακούσεις τον τόνο της φωνής κάποιου για να καταλάβεις ότι αστειεύεται όπως δεν υπάρχει και η δυνατότητα να δεις το πρόσωπο του "συνομιλητή" συνεπώς τις συσπάσεις του προσώπου του για να έχεις το δικαίωμα να καταλάβεις ότι αστειεύεται. Γι'αυτό υπάρχουν οι φατσούλες για να αποτυπωθεί στη οθόνη, όσο γίνεται καλύτερα ο τρόπος που λες κάτι.
Ισως αλλά θεωρώ οτι ο καθένας θα καταλάβαινε με ποιόν τρόπο το είπα.

Αμα το ξαναδιαβάσεις θα το δείς αυτό.

Ομως...
Και αν ακόμα ηταν αυτή η θέση μου στο συγκεκριμένο θέμα δεν καταλαβαίνω γιατί θα επρεπε να απολογηθώ σε σένα η στον οποιονδήποτε.

Να είσαι σίγουρη ότι οι φατσούλες θα κάνανε τη διαφορά, όπως έκαναν τη διαφορά με την Επιλεκτική που όλοι καταλάβαμε ότι ότι ανέφερε το έγραψε χαριτολογώντας.
Νομίζω οτι είσαι η μόνη που δεν το κατάλαβε και αυτό γιατι δεν εχεις δεί αυτά που εγραψα κατα καιρούς.

Τότε θα είχες καταλάβει με πόση σοβαρότητα βλέπω κάποια ευαίσθητα θέματα ( Γάμος- παιδιά...)

Αν έξυνα τα νύχια μου για καβγά να είσαι σίγουρη ότι είχα την ευκαιρία να το κάνω και ξέρεις πολύ καλά πού και για πότε αναφέρομαι, κι αν δε θυμάσαι ήταν εκεί που είχες χάσει εσύ το χιούμορ σου, δε θα έμπαινα στη διαδικασία να σου στείλω προσωπικό μήνυμα για να σου εξηγήσω 5 πράγματα.
Δεν Εκείνη τη φορά δεν απευθυνόμουν σε σένα ούτε σε καποιόν συγκεκριμένα. Αυτό σου το εξήγησα στην απάντησή μου στο μηνυμά σου.
Με τις λέξεις "κοριτσάκι μου" που αναφέρεις παραπάνω επιχειρείς να με ειρωνευτείς και να με βάλεις σαν μεγαλύτερη στη θέση μου, μια τέτοια κίνηση δε νομίζω ότι ταιριάζει στη προσωπικότητά σου, το εκλαμβάνω λοιπόν σαν μια τρυφερή προσφώνηση και δε θα επεκταθώ.
Η Η μικρότερη μου κόρη είναι ακριβώς στην ηλικία σου, Με τον ίδιο τρόπο θα της μίλαγα.
Οτι θέλω να πω στους ανθρωπους το λέω τρυφερά γιατί είναι στη φύση μου. Σε " μάλωσα" τρυφερά λοιπόν.

Εδώ κάνεις λάθος, δε θα μπω όμως στη διαδικασία να σε πείσω.
Δεν έχεις ανάγκη να με πείσεις για τίποτα!!! οι πράξεις μας τα λένε ολα.

educator

# 48 στις 7/3/2005
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Σμύρνη
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 783

Επιλεκτικούλα μου...

....εμένα μου άρεσε το αστείο με την ημερομηνία λήξης.

Πράγματι πνευματώδες και εφευρετικό.

Άλλωστε στη ζωή το μόνο σίγουρο είναι η λήξη.
This is an extraordinary day, like any other. A day crammed full of the unspoken of love stories, unacknowledged grievances and the unwitnessed triumphs. jon mcgregor, if nobody speaks of remarkable things (one of my favourite novels)

# 49 στις 9/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Παράθεση:
Originally posted by EPILEKTIKH_panidonistriaΗ Επιλεκτική

Kαι η ζωή μας μόνη της κλείνει. Δεν μας ρωτάει πότε θέλουμε να "αναχωρήσουμε"

Κάθε τι σ αυτό τον κόσμο υπόκειται στον νόμο της φθοράς. Κανείς και τίποτε δεν μένει πάντα στο ζενιθ.

Αυτό ας το πάρουμε απόφαση για να μη φορτονώμαστε με ενοχές και κατηγόριες προς αλλήλους.

Πόσο δίκιο έχεις για άλλη μια φορά!Η φθορά είναι νομοτέλεια και σίγουρα όλα όπως κι εμεις έχουν ημερομηνία λήξης ,απλά θέλει χρόνο για να φανεί και δύναμη για να το αποδεχθείς και να προχωρήσεις ,να προχωρήσεις χωρίς ενοχές.
Τώρα να μπω στην διαδικασία να το αποδείξω με λόγια και να πείσω.....είναι πράγματα που μόνο η ζωή μπορεί να σε πεισει για αυτά και για μερικους ισχύει και το "ού με πείσεις καν με πείσεις".
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε