Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ

Σελίδα : 1

makedonas9

# 1 στις 5/5/2003
author
Ανδρας / 48 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 13
'Aρεσαν+: 0%

Η καλυτερη στιγμη της ζωης μασ

Πολλές φορές αναρωτήθηκα εάν έκανα καλά που παντρεύτηκα. Άκουσα τόσα πολλά πριν από τον γάμο , αλλά , και μετά από αυτόν. Βέβαια από τις συμβουλές των « ΚΑΜΕΝΩΝ » καθώς και αυτών που κατά κάποιο τρόπο ήταν ευχαριστημένοι , συμπέρανα και εξέφρασα την δική μου άποψη. Πριν όμως πω την δική μου γνώμη κοφτά και σταράτα θα ήθελα να γράψω και δυο λογάκια για το τι εστί γυναίκα στον ΓΑΜΟ.
1.Ολοι εμείς οι άνδρες είμαστε από την φύση μας « ΑΓΑΔΕΣ » και καλομαθημένοι . Δεν φταίμε όμως εμείς ( και αυτό δεν είναι δικαιολογία ) αλλά έτσι μας μάθανε οι μανάδες μας. Μας δίνουν τα πάντα εκτός από κούκλες , μέχρι να ΠΑΝΤΡΕΥΤΟΥΜΕ και βέβαια μετά δεν διανοούνται να μας αποχωριστούν ( καταλαβαίνεται εσείς οι γυναίκες τι εννοώ έτσι ? ? ? ? ). Αχ,Αχ, το παιδί τι να κάνει τώρα , του μαγειρεύει ΑΥΤΗ ?? και τα τοοοοσα άλλα πολλά που λένε !!!!!!!!!!
2.Όσον καιρό έχουμε την αγάπη , την στηρίξει της γυναίκας (στα δύσκολα εννοώ)προσπαθούμε να αποκατασταθούμε επαγγελματικα, οικονομικα κοινωνικά και όχι μόνο. Θέλουμε δικό μας σπίτι , αυτοκίνητο , παιδιά κτλ,κτλ. τότε ο « βράχος »,η « κολόνα του σπιτιού » , είναι τα πάντα για εμας ! ! ! Σε αυτην ξεσπούμε επειδή δεν μας έκλεισε μια δουλειά , μας ρουφιάνεψε στο αφεντικό ο συνάδερφος κτλ , κτλ , κτλ . Ο Μ Ω Σ μόλις πιάσουμε δυο δραχμές στα χέρια μας , γινόμαστε « ΕΡΑΣΤΕΣ »!!!!!ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΚΟΜΕΝΙΤΣΑ ΜΑΣ , ΤΑ ΤΑΞΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ , ΤΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ ΚΤΛ,ΚΤΛ,ΚΤΛ. Ο ΒΡΑΧΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΕΙΝΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ???
3.Ας σκεφτούμε λοιπόν και τις παροχές που μας προσφέρει το « ΚΤΗΜΑ » μας : ΕΙΝΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ , ΣΥΖΥΓΟΣ , ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ , ΕΡΩΜΕΝΗ , ΔΟΥΛΑ( ακόμα δεν μου έβαλες να φάω? Η μάνα μου το είχε είδη έτοιμο τέτοια ώρα και άλλα πολλά τέτοια !!!)- ΟΙΚΙΑΚΗ ΒΟΗΘΟΣ-ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ και παρά πολλά άλλα που ας με συγχωρέσετε δεν τα αναφέρω.(«βέβαια όταν η γυναίκα γίνει μάνα , στον κανακάρη της κάνει το ίδιο , αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα για αργότερα »). Άρα είναι δύσκολο να δώσουμε στον άνθρωπο μας αυτό που ζητά? Και τι είναι αυτό? Λίγη ΑΓΑΠΗ και να την σεβόμαστε , όσο για να την καταλάβουμε - άσε είναι δύσκολο -!!!
4. Έχω όμως και μια μεγάλη απορία !!!! Είτε είναι από συγγενείς , φίλους , φιλαράκια , γνωστούς !!! Όταν για κάποιο λόγο βρεθούμε σε ένα σπίτι , συγκέντρωση , για καφέ , στο δρόμο βρε αδερφέ , το ΠΡΩΤΟ πράγμα που με ρωτάνε ξέρετε ποιο είναι? ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?? ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ??? Και εγώ με την σειρά μου απαντώ τα σχετικά ΑΛΛΑ και αναρωτιέμαι!!! Μα πως είναι δυνατόν να μην με ρωτήσει κανείς τους για το πώς πάει η δουλειά , αν τα οικονομώ , αν οι μετοχές μου κάνουν limit-up , αν πήρα καλό επιτόκιο για τα ομόλογα μου?????????? Άραγε ποιο είναι το πιο σημαντικό πράγμα στον κόσμο ?Ο γάμος και κατά συνέπεια η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ! ! ! Όση κούραση και αν έχεις , μια αγκαλιά από την γυναίκα σου και το παιδί σου και ΟΛΑ ξεχνάς !!!!
Πιστεύω να μην με παρεξηγήσετε για αυτά που γράφω. Αλλά αυτήν την στιγμή έτσι ένιωθα και αυτά έγραψα. Βλέπετε βρήκα έναν τρόπο να τα εκφράσω και στο δυαδίκτυο , μέσο ενός παρά πολύ καλού site www.sxeseis.gr. Εινα η πρώτη μου φορά που γράφω και για τι όχι και άλλες. Σας χαιρετώ!!!!!!!!!!

Μυρτώ

# 2 στις 5/5/2003
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Συγκινηθηκα...

πραγματικά με αυτά που έγραψες....!!!!
Χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που σκέφτονται με αυτό τον τρόπο!
Εχεις απόλυτο δίκαιο....τι μετράει περισσότερο σ αυτή την ζωή από τον άνθρωπο σου και την οικογένεια που φτιάχνεις μαζί του ? Μόνο όσοι έχουν ζήσει την ομορφια αυτή...ξέρουν και τι σημαίνει!
Να σαι πάντα ευτυχισμένος φίλε μου....

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

strellitsia

# 3 στις 6/5/2003
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Χανίων / Καβρός Χανίων
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 169
Μπράβο στον makedona!
Σε λίγους μήνες παντρεύμαι και από όλους τους έγγαμους γνωστούς ακούω το..."δεν ήξερες , δεν ρώταγες?".Πολλοί το λένε σοβαρά ,περισότεροι για πλάκα κι ακόμα περισσότεροι μεταξύ αστείου και σοβαρού.
Εχω καταλήξει λοιπόν στο συμπέρασμα πως αν σκεφτεί κανείς ώριμα δεν χρειάζετε να ρωτήσει.Το πως θα πάει ένας γάμος στο μέλλον εξαρτάται και από τους δύο.Αλλωστε αν ξέραμε εκ των προτέρων πως σε μερικά χρόνια θα ψάχναμε δικηγόρο για διαζύγιο δεν θα παντρευόμασταν έτσι δεν είναι?
Δεν είναι τελικά τοοοοσο δύσκολο να κρατήσεις ζωντανό ένα γάμο.Ενας γάμος χρειάζετε ότι και οι άλλες σχέσεις περίπου.Σεβασμό,κατανόηση επικοινωνία και αναγνώριση.Και για ότι πάει στραβά πάντα φταίνε και οι δύο...οπότε...it's up tp us!

dancer

# 4 στις 6/5/2003
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 345

"δεν ήξερες , δεν ρώταγες?".

O gamos einai ena vareli!
Exei panw panw mia pithami meli
kai to ypoloipo einai gemato sk*** (me to sympathio)
Gi ayto prepei na trws kathe mera kovontas katheta (ligo meli polla kaka) ki oxi orizontia, giati tha teleiwsei to meli grhgora kai tha meinoun mono ta kaka..

(Daneismeno apo ghraiotero antrhwpo pou mou to eipe prin pantreftw..)
τελικα ειναι ωραιο να εισαι ο εαυτός μου...

evans

# 5 στις 6/5/2003
author
Ανδρας / 57 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγιος Δημήτριος
Θέματα: 75
Απαντήσεις: 3.828
ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙΣ Η ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ...
ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΤ' ΕΥΧΗΝ ΚΑΙ ΑΣ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΣΕ ΕΠΤΑ ΧΡΟΝΑΚΙΑ.
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ "ΜΑΜΑΚΙΕΣ"
ΜΠΟΡΕΙ ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΑΠΟΙΟΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ, ΜΑ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΟΛΥΜΠΙΣΕΙ ΣΤΑ ΒΑΘΕΙ ΠΡΙΝ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΦΤΟΥΝ,ΞΕΡΟΝΤΑΣ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥΣ....
ΕΧΕ ΥΠ' ΟΨΙΝ ΣΟΥ ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΜΙΑ ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΚΟΛΗΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΗΣ (ΔΕΣ ΑΔΥΝΑΜΟ ΦΥΛΟ) ΠΑΡΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΘΕ , ΝΟΜΙΚΑ , ΠΩΣ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΝΤΡΑ ...

Alexandros

# 6 στις 7/5/2003
author
Ανδρας / 51 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 143

Συμφωνώ με τον Μακεδόνα...

σε γενικές γραμμές και θα ήθελα να προσθέσω και κάποιες δικές μου σκέψεις.

Πράγματι ακούγονται πολλά για τον γάμο, αλλά είναι ο γάμος υπεύθυνος;
Όταν δυο άνθρωποι παντρεύονται για τους λάθος λόγους, ο γάμος τους φταίει;
Όταν δυο άνθρωποι δεν είναι ώριμοι, προσωπικά, επαγγελματικά, συναισθηματικά, ο γάμος τους φταίει;
Αν εγώ δεν είμαι εντάξει με τον εαυτό μου, σε οποιοδήποτε επίπεδο, ο γάμος μου θα φταίει για τα οποία προβλήματα;

Τα προβλήματα δεν δημιουργούνται από τον γάμο ως κατάσταση, δημιουργούνται από τους ανθρώπους που συμμετέχουν στην κατάσταση αυτή!

Θα διαφωνήσω με την Dancer. Αν οι άνθρωποι που παντρεύονται είναι σαν το βαρέλι που περιέγραψε έτσι θα είναι κι ο γάμος τους. Αν όμως δεν είναι έτσι; Είναι δυνατόν να προκύψει μια απαίσια σχέση από δυο υπέροχους ανθρώπους που ταιριάζουν πάρα πολύ μεταξύ τους;

Ο γάμος δεν πιστεύω ότι είναι τίποτα παραπάνω από το αποτέλεσμα της σχέσης δύο ανθρώπων. Τόσο απλά!

Δεν πιστεύω πως θα πρέπει να γενικεύουμε τόσο πολύ και τόσο επικίνδυνα.

Θα συμφωνήσω ακόμα με τον Μακεδόνα, στο θέμα των προταιρεωτήτων, θα πρέπει να είναι σαφείς, ξεκαθαρισμένες να έχουν δηλωθεί πριν το ζευγάρι προχωρήσει σε γάμο και φυσικά να δηλώνονται προκαταβολικά κατά την διάρκεια ζωής του ζευγαριού.
Το μεγαλύτερο εμπόδιο ανάμεσα σε μας και τον καλύτερο εαυτό μας είμαστε εμείς! - Αλέξανδρος

sovokai

# 7 στις 7/5/2003
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 173

Για τους άντρες... και όχι μόνο

Ας το δούμε και λίγο από την αστεία του πλευρά....

http://www.sxeseis.gr/viewthread.php?tid=624
I Still Havenβt Found What Iβm Looking For... (αν και νόμιζα ότι το είχα βρει...)

# 8 στις 19/5/2003
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Συμφωνω με τον μακεδονα!

ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΧΩΡΙΣΑ, ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ ΚΕΡΔΙΣΑ ΠΟΛΛΑ.ΔΥΟ ΥΠΕΡΟΧΑ ΠΑΙΔΙΑ!
ΑΝ ΚΑΙ ΦΤΑΙΞΑΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ, ΙΣΩΣ ΕΓΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ (ΔΕΝ ΞΕΡΩ), ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΓΑΜΟΥ, ΑΠΕΝΑΝΤΙΑΣ ΜΑΛΙΣΤΑ!
ΟΙ ΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ,ΥΠΑΡΧΟΥΝ,ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!ΑΥΤΟ ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ "ΤΕΛΕΙΑ"!
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΤΙΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!
ΟΣΟΙ ΚΑΙ ΟΣΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ-ΕΣ ΓΙΑ ΓΑΜΟ, ΠΡΟΧΩΡΑΤΕ, ΚΑΙ ΑΚΟΥΤΕ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ "ΚΑΖΟΥΡΑ",Ε ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!

triferos22

# 9 στις 20/5/2003
author
Ανδρας / 41 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Νέα Φιλαδέλφεια
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 42

συμφονο απολυτα

AGAPHTA MELOI KALISPERA

SIMFONO APOLYTA.H OIKOGENEIA EINAI OTI PIO OMORFO KAI POLITIMO YPARXEI,EINAI AYTO POY MAS DINEI ZOI NA SINEXISOUME,NA ONEIREUOMASTE ,NA ZOUME,NA SXEDIAZOUME KAI NA DHMIOURGOUME.NA DIMIOURGOUME MESA APO MIA <<MIKRI KOINONIA>> POU TIN FTIAXNOUME EMIS ME TIN AGAPI KAI TH EYTIXIA.FTAXNOUME ANTHROPOUS POU THA BGOUN KAI THA PERPATISOUN STHN DIKI MAS KOINONIA KAI LEO GIA TA PAIDIA POU PROKIPTOUN APO TON GAMO.
KATHE MERA EXO TIN FILODOKSIA KAI TO ONEIRO MIAS PETIXIMENIS KAI EYTIXISMENIS OIKOGENEIAS.O GAMOS KAI I OIKOGENEIA EINAI OTI PIO OMORFO
ME EKTIMISI
ARGIRIS

donald

# 10 στις 4/9/2003
author
Ανδρας / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 102
Oxi, den uparxei sumantikotero pragma apo tin oikogeneia. Yparxei sumantikotero pragma apo to na ksereis oti uparxei panta ena atomo konta sou se kati kali kai kaki stigmi etoimo na se boithisei, na sou sumparastathei xwris na perimenei pote antapokrisi. H oikogeneia einai enas xwros mesa ston opoio ksexnas kathe duskolia i kourasi kai ananewnesai. An kai den exw akoma pantreutei (suntoma omws tha kanw ki egw auto to...lathos!!:lol me trelainei i idea na exw konta mou ta sumantikotera plasmata ston kosmo gia emena. Tin suntrofo mou kai ta paidia. Ti na pw. Kai mono i skepsi tis prooptikis autis pou anoigetai mprosta mou me kanei kai xamogelw apo eutuxia. Poso malista otan pragmatopoiithei to oneiro auto.
Isws telika ma eimai polu romantikos, alla mou aresei!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost