Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ερωτικές σχέσεις -Η ιδανική σύντροφος... - ΑΠΑΝΤΗΘΗΚΕ

Σελίδα : 1

-ALKHS-

# 1 στις 22/2/2005
author
Ανδρας / 56 / Παντρεμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 26
'Aρεσαν+: 0%

Ερωτικές σχέσεις -η ιδανική σύντροφος... - Απαντηθηκε

Αγαπητή Μυρτώ
Διαβάζοντας το βιβλίο σου Και έζησαν αυτοί καλά... με μας τι γίνεται;
μου αυξήθηκε ο προβληματισμός πάνω στα θέματα των αισθηματικών σχέσεων, και οφείλω να σε ευχαριστήσω για την επιπλέον τροφή των σκέψεων που μου παρέχεις. Αισθάνθηκα την ανάγκη να ζητήσω την άποψή σου, πάνω στο καίριο θέμα που με προβληματίζει τον τελευταίο καιρό, και που αφορά την αναζήτηση της ιδανικής συντρόφου στην ζωή.
Αναζητώντας την τέλεια (=αυτήν που θα μπορέσω να αποδεχθώ) λοιπόν , μου δημιουργήθηκε ο σκεπτικισμός για το αν αυτό το κάτι που ψάχνω, μπορεί τελικά να βρεθεί ή για το αν η τελειότητα που συντροφεύει το υποσυνείδητο, καταλήγει στις διαρκείς αλλαγές των αισθηματικών μου σχέσεων.
Δεν μπορώ να δεχτώ οτι όσες φορές δημιούργησα σχέση δεν ήταν με ηθικό και καλοσυνάτο - καλοπροαίρετο κλπ άτομο, μπορώ να δεχτώ όμως οτι το να είναι μόνο καλό και σωστό δεν αρκεί...
Χρειάζεται τελικά να έχει αυτό το κάτι, αυτό το οποίο θα με τραβήξει και θα έχει να κάνει με την κοινή αποδοχή...

Προσβλέπω στην κοινή αποδοχή:
α)της προσωπικότητας, (=η εμφανισιακή αποδοχή=κουπ+style+ντύσιμο...) το λεγόμενο image (=τι δουλειά κάνει, τι φοράει, τι οδηγάει, που μένει, τι μουσική ακούει, που γλεντά & πως διασκεδάζει, τι χόμπυ έχει) αλλά &
β)της πνευματικής & ηθικής μας ύπαρξης στην ζωή (=τι μας είναι κοινωνικά αποδεκτό σύμφωνα με τον τρόπο συμπεριφοράς, δηλ. του τρόπου σκέψης & έκφρασης των συναισθημάτων).
Σε τελική ανάλυση επιζητώ μία σύντροφο που θα μου αρέσει σε αυτήν:
η χάρη (το κινητικό ερέθισμα),
η καθαριότητα και η φροντίδα της εμφάνισής της γενικά,
η άποψη για τα κοινά, (=η συμπεριφορά της και η προσωπικότητα που αυτή της ορίζει).
Να ταιριάζει με την διάθεση που οι εξωτερικοί παράγοντες με επηρεάζουν.
Να μου δημιουργείται αυτή η αισθησιακή διέγερση, να υπάρχει δηλ αυτό το ακουστικό ερέθισμα στην φωνή της.

Πιστεύω οτι θα βρώ το ταίρι μου μέσα από ότι παραμένει υποσυνείδητα στη ψυχή μου, και κατευθύνει τα συναισθήματα και τις αντιλήψεις μου... (=ο τρόπος που κινείται, το πως χαιρετήθηκε με ένα γνωστό της άτομο, πως συμπεριφέρεται γενικά, το ταιριαστό ντύσιμο και το ωραίο χαμόγελο, το ακουστικό ερέθισμα στην φωνή της, αν ταιριάζει με την διάθεση που οι εξωτερικοί παράγοντες μας επηρεάζουν...
Είναι τελικά όλα αυτά για τα οποία ένας άλλος μπορεί και να μην δώσει καμμία σημασία ή και να μην τον τραβήξει κάτι, που όμως εμένα θα με κάνει να χάσω τον μπούσουλά μου...
Η σύντροφος αυτή θα μου ‘’πάει’’, θα μου δίνει ηδονή ικανοποιώντας με σωματικά και ψυχικά.

Ειπώθηκε κάποτε από μια γνωστή μου πως ‘’Οι σύντροφοι πρέπει να έχουν κοινά χαρακτηριστικά & κοινά βιώματα. Ο σύντροφος ενός ανθρώπου που έχει πετύχει, πρέπει να έχει περάσει από τους ίδιους δρόμους δυσκολίας, πάλης, & διαχείρισης της ζωής’’
“ Όμορφα λόγια και σοφά, μακράν πολύ που τρέχουν” ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, μέχρι που διάβασα σε περιοδικό της πόλης μου (city) πως “ότι γίνεται με δυσκολία είναι πιο στέρεο όταν κλυδωνίζεται”. Αν τα ιδανικά πρέπει να ορίζονται, και μετά να τα επιδιώκω, καλό δεν θα ήταν να θέσω έναν κοινό τόπο κίνησης; “ταίρι από τον κύκλο μου (τον ψυχοκοινωνικό*) & νά 'ναι της δουλειάς μου” (=νά ‘χει σχέση για επικοινωνία & στα επαγγελματικά χωρίς την επιπλέον ψυχική επιβάρυνση).
Βρίσκω θελκτικό, να ‘χω να κάνω με μία σύντροφο προβληματισμένη για κοινά θέματα, ικανή να ανταλλάσει ενδιαφέρουσες απόψεις μαζί μου π.χ. για φλέγοντα θέματα της καθημερινότητας όπως τα οικονομικά, δικονομικά, φορολογικά, πολιτικά, κοινωνικά, εμπορίου κλπ;

*ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΟΤΗΤΑ = μεταφέρω αυτούσιο αυτό που είχα διαβάσει κάποτε για την φυσική έλξη και κοινωνική πλευρά, από δημοσιευμένο στο internet άρθρο της Δρ Λίζας Βάρβογλη, Ph.D. Ψυχολόγου-Ψυχοθεραπεύτριας.
“Ναι μεν υπάρχει η καθαρά βιολογική άποψη για το σεξ και την αγάπη, αλλά υπάρχει και η ψυχοκοινωνική, που είναι εξίσου σημαντική. Η αναλογία είναι παρόμοια με αυτήν που συχνά χρησιμοποιούμε όταν μιλάμε για την κάλυψη μιας άλλης βασικής ανάγκης, της πείνας.
Στα πλαίσια της φυσιολογικής άποψης μπορούμε να φάμε ένα κομμάτι ψωμί και τυρί πρόχειρα και να χορτάσουμε. Σε ό,τι αφορά όμως την ψυχοκοινωνική, ποιος δεν προτιμά ένα γεύμα με ορεκτικά, κυρίως πιάτο και γλυκό, σε ένα καλοστρωμένο τραπέζι, όμορφο περιβάλλον, και με καλή παρέα;
Η ψυχοκοινωνική πλευρά της σεξουαλικότητας και της αγάπης περιλαμβάνει ψυχολογικούς παράγοντες, όπως συναισθήματα, σκέψεις, τις προσωπικότητες των ερωτευμένων, καθώς και κοινωνικά στοιχεία, όπως το πώς φέρονται οι άνθρωποι και το τι είναι κοινωνικά αποδεκτό.”

Αναρωτιέμαι αν το γεγονός των μέχρι τώρα ελεύθερων, εφήμερων σχέσεων που αφήνω να δημιουργούνται, οφείλεται σε παράγοντες ανασφάλειας ή πάθους που με συνεπαίρνουν, και για το αν τελικά γίνομαι έρμαιο της μοίρας...

Αναλογιζόμενος οτι με την ιδανική σύντροφο στην ζωή θα επικοινωνούμε, θα ταιριάζουμε και θα περνάμε καλά, (=επιδιώκοντας την ευτυχία) καταλήγω οτι αξίζει να προσπαθήσω...
Γιατί μου γεννιέται όμως ο σκεπτικισμός του αν ισχύει οτι όλα είναι ουτοπιστικά και αλλάζουν διαρκώς μαζί με τις σκέψεις και τις σχέσεις μου, κυνηγώντας το ιδανικό μου ταίρι;
Η απόφασή μου να μάθω πλέον αν ισχύει κάτι τέτοιο, προσπαθώντας να δημιουργήσω σχέση με άτομο αυτής της προσωπικότητας που επιζητώ είναι τελικά ουτοπιστική ή όχι;
Σε περιόδους της ζωής μου κατά τις οποίες αναγκάστηκα, ή επιδίωξα και έμεινα έξω από κάθε μορφής ερωτική σχέση για διάστημα μεγαλύτερο του έτους, αντιλαμβανόμουνα οτι “σκούριαζα”, δίσταζα να προσεγγίσω κάποιο ενδιαφέρον άτομο και στο τέλος κατέληγα σε κάτι το οποίο δεν με κάλυπτε και τόσο, ίσως επειδή φοβόμουν την απόριψη η οποία στην προκειμένη περίπτωση δεν θα ‘τσουζε και τόσο...
Το ενδεχόμενο να νοιάζομαι για το άλλο άτομο περισσότερο από ότι για τον εαυτό μου πάλι τι αφήνει να φανεί; Σε τελική ανάλυση γιατί δε με νοιάζει το πόσο ψυχοφθόρα θα είναι για μένα μία κατάσταση αλλά πόσο για το άλλο άτομο; και γιατί με προβληματίζει και μου παίρνει περισσότερο χρόνο ένας χωρισμός από μία σχέση 1-2 μηνών από ότι μία γνωριμία; Τελικά γιατί δεν καταλαβαίνω το τρόπο αντίληψης μιας γυναίκας που αποδέχομαι και σέβομαι σαν μέλος της κοινωνίας που ζώ αλλά αναγκάζομαι να μην αποδεχτώ σαν μόνιμη σύντροφο στην ζωή;
Ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για ότι κάνετε, εσένα, τον Αλέξανδρο αλλά και όλους όσους συμετέχουν στο sxeseis...
φιλικά -ALKHS-

Όταν σιωπηλούμε απρόσμενα, σκέφτομαι το διαλογισμό σου, τα φτερωτά σου όνειρα, τον αναστεναγμό σου...

Μυρτώ

# 2 στις 13/3/2005
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Aγαπητέ Αλκη ,

Κατ αρχάς θα ήθελα να σε ευχαριστήσω που διάβασες το βιβλίο μου και χαίρομαι που ήταν αφορμή να αυξηθεί ο προβληματισμός σου πάνω στις ανθρώπινες σχέσεις. Αυτός ήταν και ο σκοπός μου από την αρχή και πραγματικά αισθάνομαι καλά όταν βλέπω ότι τελικά επιτυγχάνεται.

Λες λοιπόν ότι αναζητάς την τέλεια γυναίκα – την τέλεια γυναίκα για σένα όπως πολύ σωστά έθεσες. Όταν μιλάμε για ανθρώπους να μου επιτρέψεις να πω ότι το τέλειο είναι αντικειμενικά ανύπαρκτο και υποκειμενικά σχετικό. Η τέλεια γυναίκα για σένα λοιπόν είναι αυτή η γυναίκα που θα σε καλύπτει εμφανισιακά και συναισθηματικά όσο το δυνατό περισσότερο όπως είπες. Μήπως η τέλεια γυναίκα θα ήταν αυτή που θα αγαπούσε , θα σε φρόντιζε και που θα ήταν δίπλα σου για να σε αγκαλιάσει σε μια δύσκολη στιγμή; Mήπως η τέλεια γυναίκα θα ήταν η γυναίκα με την οποία θα δημιουργούσες μια σχέση συντροφικότητας , κατανόησης και επικοινωνίας;

Αυτό που ψάχνεις , για να το βρεις , πρέπει πρώτα να το ζωγραφίσεις μέσα στο μυαλό σου. Και δεν μιλάω για την εικόνα μιας κοπέλας που θα έχει αυτό το ύψος, αυτό το χρώμα μαλλιών και αυτά τα μάτια. Μιλάω για την εικόνα των χαρακτηριστικών της προσωπικότητας αυτής της κοπέλας. Θέλεις να είναι συναισθηματική , δυναμική , ειλικρινής , χαριτωμένη , έξυπνη , χαμηλών τόνων....πως; Σαφώς , ένα καλό και σωστό άτομο δεν είναι το ιδανικό για σένα , όπως είπες. Το καλό και το σωστό είναι πάλι έννοιες σχετικές και υποκειμενικές που μάλλον μας μπερδεύουν στις αναζητήσεις μας για ένα σύντροφο.

Πολλές φορές , λόγω της ανάγκης μας να μην είμαστε μόνοι , αναγκαζόμαστε να εμπλακούμε σε σχέσεις που δεν μας εκφράζουν αλλά είναι χλιαρές και δεν μας λένε ουσιαστικά τίποτα. Τέτοιου είδους σχέσεις όταν αναπόφευκτα έρχονται σε ένα τέλος α μας αφήνουν άδειους συναισθηματικά και γεμίζουν την ψυχή μας με φοβίες, άγχη, ανασφάλειες και πληγές. Όλα αυτά που αισθάνεσαι και κυρίως η αμφιβολία του αν υπάρχει ή αν δεν υπάρχει η ιδανική κοπέλα για σένα , είναι κατά τη γνώμη μου αποτέλεσμα όλων αυτών των βεβιασμένων επιλογών του παρελθόντος που σου δημιούργησαν την εντύπωση ότι αυτό που ψάχνεις είναι ουτοπικό. Σωστά;

Πιστεύω πως πρέπει να ηρεμήσεις και να σταματήσεις το ψάξιμο! Ναι , να σταματήσεις το ψάξιμο , γιατί αυτό σε αγχώνει ακόμα περισσότερο και σε κάνει να μην μπορείς να δεις καθαρά. Μπορεί η ιδανική κοπέλα για σένα να είναι μπροστά στα μάτια σου και εσύ να μη τη βλέπεις γιατί πολύ απλά είσαι απασχολημένος με τις σκέψεις σου και τα θέλω σου για να την προσέξεις.

Οι σχέσεις μας είναι ο καθρέφτης μας. Και αν αυτή τη στιγμή στις σχέσεις σου επικρατεί μια σύγχυση μάλλον η ίδια σύγχυση επικρατεί και στην ψυχή σου.
Αφιέρωσε λίγο χρόνο στον Αλκη. Ψάξε μέσα σου να δεις τι είναι αυτό που πραγματικά θα σε έκανε να είσαι ευτυχισμένος και ολοκληρωμένος σε μιας σχέση. Δείξε πίστη απέναντι στον εαυτό σου και στήριξε τι όνειρο σου με την επιμονή σου να το πραγματοποιήσεις. Εάν από τις σχέσεις σου παίρνεις συνεχώς το ίδιο μάθημα , μήπως τελικά πρέπει να αρχίσεις να συμπεριφέρεσαι διαφορετικά; Μήπως πρέπει να ξεφύγεις από ένα φαύλο κύκλο συμπεριφοράς που δεν έχει ακόμα συνειδητοποιήσει πως υπάρχει; Εξαφάνισε την οποιαδήποτε ανασφάλεια ενδυναμώνοντας την αυτοπεποίθηση σου. Κατάλαβε πρώτα τον εαυτό σου και βασιζόμενος πάνω στις εμπειρίες του παρελθόντος σου χτίσε το μέλλον σου έτσι όπως πραγματικά το ονειρεύεσαι.

Πιστεύω πως αυτό που θέλεις υπάρχει. Για όλους μας υπάρχει το άλλο μας μισό. Κάποτε ένιωθα όπως και εσύ. Ήμουν σίγουρη πως όλα αυτά που ζητούσα ήταν ουτοπικά και πως ο ιδανικός άντρας ήταν απλά μια έκφραση χωρίς ουσιαστικό νόημα μιας και δεν μπορούσα να τον δω πουθενά. Η πραγματικότητα ήρθε να μου επιβεβαιώσει ότι μπορεί να είναι ομορφότερη από οποιοδήποτε όνειρο!

Σου παραθέτω κάποια κομμάτια από το βιβλίο που πιστεύω πως ταιριάζουν εδώ :

“Σε ποιόν ανήκει η ζωή σας; Σε ποιόν ανήκει η σχέση σας; Αποκλειστικά σε εσάς! Καθορίστε τη δική σας πραγματικότητα και δημιουργείστε τα δικά σας μέτρα για να μετράτε την ευτυχία, την ομορφιά και την αγάπη. Τα χρήματα, η δουλειά και η επιτυχία, τα αψεγάδιαστα σώματα, οι δήθεν τέλειες οικογένειες και οι δήθεν φανταχτερές σχέσεις δεν αποτελούν κριτήριο της προσωπικής σας ευτυχίας, εκτός εάν εσείς τις επιλέξατε. Δε μπορούμε να μπούμε όλοι στο ίδιο καλούπι! Βρείτε τη ζωή που σας ταιριάζει και παλέψτε για αυτήν.”
“Εμπιστευτείτε την διαίσθηση και τα ένστικτα σας! Μη υποτιμάτε ποτέ την φωνή της ψυχής, αυτή ξέρει. Το υποσυνείδητο σας λαμβάνει πολλά μηνύματα από το περιβάλλον και από τους ανθρώπους που βρίσκονται στη ζωή σας. Αυτά τα μηνύματα είναι πολύτιμα. Αν κάτι σας κάνει να αισθάνεστε άβολα απλά μην το κάνετε! Αν κάποιος άνθρωπος σας φοβίζει, απομακρυνθείτε γιατί μέσα σας ξέρετε τους λόγους. Αν κάποιος άνθρωπος σας ξυπνάει την αγάπη, την εμπιστοσύνη και την τρυφερότητα παραδοθείτε στην αγάπη και βιώστε την με όλη της την ένταση. Το συναίσθημα αυτό υπέροχο. Μην το στερείτε στον εαυτό σας.”
“Πάντα έχετε το μυαλό σας ανοιχτό για να αποδεχτείτε το /τη σύντροφο σας έτσι όπως είναι χωρίς να τον / την περιορίζετε. Η απόλυτη αγάπη σας απογειώνει δεν σας προσγειώνει απότομα και δεν σας δημιουργεί αισθήματα κρατούμενου. Η απόλυτη αγάπη είναι η απόλυτη ελευθερία της ψυχής. Έτσι δεν είναι;”
Εύχομαι σύντομα να βρεις αυτό που ζητάς...
Φιλικά
Μυρτώ
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

ftou-xeleftheria

# 3 στις 13/4/2005
author
Γυναίκα / 46 / Διαζευγμένη
Ν. Λέσβου / Μυτιλήνη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 23
Φίλε Άλκη,
εγώ θα σου απαντήσω λέγοντάς σου δυο λόγια για τον εαυτό μου:
Ξέρεις πόσες φορές έχω σκεφτεί τί καλά που θα ήταν να μπορούσα να ένιωθα ερωτική έλξη για ορισμένους ανθρώπους που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον για μένα και είναι "πολύ καλά παιδιά, σωστοί χαρακτήρες, τίμιοι άντρες, με άποψη"; Αμ έλα ντε που δεν έχουν αυτό το "κάτι"! Γιατί είναι άοσμοι, άχρωμοι, άγευστοι. (όχι όλοι από αυτούς thank God)
Κάνε στον εαυτό σου την εξής ερώτηση: Έχεις κάνει σχέση/εις με γυναίκες που δεν σε ενθουσίαζαν ιδιαίτερα; Αν ναι, τότε γιατί μπαίνεις στο κόπο; Συμφωνώ με τη Μυρτώ. Σταμάτα το ψάξιμο! Χαλάρωσε! Μη σπαταλάς τον εαυτό σου κάνοντας άσκοπες (για σένα) σχέσεις "έτσι για να βρίσκονται".
Ο πραγματικός έρωτας θα έρθει τη στιγμή που δεν τον περιμένεις!

Periergia

# 4 στις 20/4/2008
author
Γυναίκα / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Αγιος Κωνσταντίνος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
Από το μέλος Μυρτώ - 13/03/05 02:54
... Οι σχέσεις μας είναι ο καθρέφτης μας. Και αν αυτή τη στιγμή στις σχέσεις σου επικρατεί μια σύγχυση μάλλον η ίδια σύγχυση επικρατεί και στην ψυχή σου.
Αφιέρωσε λίγο χρόνο στον Αλκη. Ψάξε μέσα σου να δεις τι είναι αυτό που πραγματικά θα σε έκανε να είσαι ευτυχισμένος και ολοκληρωμένος σε μιας σχέση. Δείξε πίστη απέναντι στον εαυτό σου και στήριξε τι όνειρο σου με την επιμονή σου να το πραγματοποιήσεις. Εάν από τις σχέσεις σου παίρνεις συνεχώς το ίδιο μάθημα , μήπως τελικά πρέπει να αρχίσεις να συμπεριφέρεσαι διαφορετικά; Μήπως πρέπει να ξεφύγεις από ένα φαύλο κύκλο συμπεριφοράς που δεν έχει ακόμα συνειδητοποιήσει πως υπάρχει; Εξαφάνισε την οποιαδήποτε ανασφάλεια ενδυναμώνοντας την αυτοπεποίθηση σου. Κατάλαβε πρώτα τον εαυτό σου και βασιζόμενος πάνω στις εμπειρίες του παρελθόντος σου χτίσε το μέλλον σου έτσι όπως πραγματικά το ονειρεύεσαι.

Αυτό μου άρεσε πάρα πολύ! Thanks!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost