Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Οι σημερινές σας απόψεις περί γάμου.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

emmoni

# 1 στις 3/3/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Μαρκόπουλο Μεσογαίας
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 509
'Aρεσαν+: 0%

Οι σημερινές σας απόψεις περί γάμου.

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι απευθύνομαι σε άτομα παντρεμένα κάποια χρόνια ή χωρισμένα και όχι σε νιόπαντρους.

Το θέμα: θυμηθείτε τον εαυτό σας την περίοδο που ο σύντροφός σας, σας έκανε πρόταση γάμου. Με τα σημερινά μυαλά, εμπειρίες, βιώματα θα τον ξαναπαντρευόσασταν? Γενικώς θα παντρευόσασταν έστω και κάποιον άλλο?
Θεωρείται ότι ο γάμος ως θεσμός εξακολουθεί να έχει την αξία του ή την αναγκαιότητα που είχε παλιότερα και σήμερα?
Ποιο το νόημα του για σας?

Αν δεν αξίζεις δε θα πιστέψεις και αν δεν πιστέψεις δε θα συμβεί..

EPILEKTIKH_panidonistria

# 2 στις 3/3/2005
author
Γυναίκα / 68 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 1.714
Φίλη μας Εμμονή, καλώς όρισες στο φόρουμ μας! Κερνάω ουζάκι! Πάρε καρέκλα κι έλα κάτσε πλάι μας, να εξερευνήσεις το φόρουμ.... Στην Ενότητα "Γάμος" το τέταρτο θέμα είναι το "Η βαρβαρότητα του γάμου..." , όπου έχουν αναπτυχθεί σχεδόν όλα όσα ρωτάς σε τούτο σου το θέμα.....

Φιλικά και στην υγειά σου!

Η Επιλεκτική

Υ.Γ. Μια μικρή υπενθύμιση σε σένα, αλλά και σε όλους τους νέους μας φίλους στο φόρουμ: Από το κουμπάκι "αναζήτηση κειμένων" μπορούμε να δούμε αν το θέμα που σκεπτόμαστε να βάλουμε υπάρχει στα τελευταία 20 θέματα.
Ό,τι μάθαμε για να επιβιώσουμε, μας είναι άχρηστο για να ΖΗΣΟΥΜΕ! Εδώ http://sxeseis.gr/viewthread.php?tid=1662&page=3 βρίσκεται η αιτιολόγηση του ψευδωνύμου μου.

Summerwine

# 3 στις 3/3/2005
author
Ανδρας / 57 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 30
Απαντήσεις: 4.463

Εδώ και 20 χρόνια...

Παράθεση:
Originally posted by emmoni
Θεωρείται ότι ο γάμος ως θεσμός εξακολουθεί να έχει την αξία του ή την αναγκαιότητα που είχε παλιότερα και σήμερα?
Ποιο το νόημα του για σας?

... υποστηρίζω ( μετά παρρησίας! ) ότι ο μόνος σοβαρός λόγος
για να παντρευτεί κανείς είναι αν έχει αποφασίσει να κάνει παιδιά,
μόνο και μόνο για να μη νιώθουν ΑΥΤΑ δακτυλοδεικτούμενα...

Σήμερα αυτό ισχύει λιγότερο από ό,τι πριν 20 χρόνια
- αλλά ακόμη αρκετά, για να εξακολουθώ να το θεωρώ σοβαρό λόγο.

( Σιχαίνομαι τα σεντόνια... και σταματάω εδώ! )
... ό,τι πεις... :)

emmoni

# 4 στις 3/3/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by Summerwine

... υποστηρίζω ( μετά παρρησίας! ) ότι ο μόνος σοβαρός λόγος
για να παντρευτεί κανείς είναι αν έχει αποφασίσει να κάνει παιδιά,
μόνο και μόνο για να μη νιώθουν ΑΥΤΑ δακτυλοδεικτούμενα...

Σήμερα αυτό ισχύει λιγότερο από ό,τι πριν 20 χρόνια
- αλλά ακόμη αρκετά, για να εξακολουθώ να το θεωρώ σοβαρό λόγο.

Θα έκανες σήμερα παιδί εκτός γάμου?(Εννοείται αν θέλεις απαντάς)

emmoni

# 5 στις 3/3/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Να το θέσω αλλιώς λοιπόν.
Επιλεκτική μου το άρθρο που μου υπέδειξες το είχα διαβάσει και στο παρελθόν.
Ωστόσο μου φάνηκε πως σχεδόν όλοι όσοι ανταποκριθήκατε σε αυτό, ότι είπατε το είπατε επειδή δοκιμάσατε και είδατε πως δε σας πήγε.
Αν δεν είχατε δοκιμάσει πιστεύεται πως θα λέγατε τα ίδια? Αν δηλαδή γυρίζατε το χρόνο πίσω δε θα παντρευόσασταν ποτέ? Θα συζούσατε και όπως πήγαινε?
Παιδιά θα κάνατε? Με γάμο ή χωρίς?Πιστεύεται πως ο γάμος είναι κάτι που όλοι μας θα πρέπει να περάσουμε, ανεξαρτήτως διάρκειας, για να ολοκληρωθούμε ως προσωπικότητες?

Ρωτάω γιατί δεν καλύφτηκα, όποιος έχει κάτι να πει καλοδεχούμενο

# 6 στις 4/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:

Αν δεν είχατε δοκιμάσει πιστεύεται πως θα λέγατε τα ίδια?
Δεν ξέρω

Αν δηλαδή γυρίζατε το χρόνο πίσω δε θα παντρευόσασταν ποτέ?

Και πάλι θα παντρευόμουν
Θα συζούσατε και όπως πήγαινε?

Ισως να συζούσα, αλλά αυτό δεν θα άλλαζε τις απόψεις μου

Παιδιά θα κάνατε? Με γάμο ή χωρίς?

Θα έκανα παιδιά με γάμο
Πιστεύεται πως ο γάμος είναι κάτι που όλοι μας θα πρέπει να περάσουμε, ανεξαρτήτως διάρκειας, για να ολοκληρωθούμε ως προσωπικότητες?

Ο γάμος δεν είναι ιλαρά να την περάσουμε για να αποκτήσουμε αντισώματα και ολοκληρωμένη προσωπικότητα.

Ρωτάω γιατί δεν καλύφτηκα, όποιος έχει κάτι να πει καλοδεχούμενο

Απαντώ ως υπέρμαχος του γάμου (του δικού μου γάμου, όχι του θεσμού γενικώς και αορίστως), και με βάση την υπερδεκαετή θητεία μου σ αυτόν. Η απάντηση, όπως καταλαβαίνεις δεν έχει αξία παρά μόνο για μένα, γιατί ο καθένας βλέπει το γάμο (του) υπό άλλη οπτική.

Δε νομίζω να σε κάλυψα ...
Υ.Γ.
... υποστηρίζω ( μετά παρρησίας!) ότι ο λιγότερο σοβαρός λόγος
για να παντρευτεί κανείς είναι το να κάνει παιδιά (απο την άλλη, δεν ξέρω ποιός είναι ο πιο σοβαρός λόγος για να κάνει κανείς παιδιά)

emmoni

# 7 στις 4/3/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by T_G_I_F

Δε νομίζω να σε κάλυψα ...

Και όμως! Ακριβώς αυτό ήθελα. Την προσωπική σου άποψη και τίποτα περισσότερο. Thanks

# 8 στις 4/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ευχαριστώ!
Δε θα (ξανα)πάρω...

# 9 στις 4/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δε θα είχα πρόβλημα σήμερα να κάνω παιδί χωρίς γάμο, αν ήμουν νιά.

# 10 στις 4/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
*Με τα σημερινά μυαλά, εμπειρίες, βιώματα θα τον ξαναπαντρευόσασταν?

Τον ιδιο ανδρα οχι δεν θα τον ξαναπαντρευομουν γιατι τωρα θα ηξερα πως ειναι να ζεις με εναν καραβανά που θελοντας και μη το μυαλο του γινεται...πιλαφι και μαλιστα αναλατο
γιατι θα ηξερα οτι ειναι ανικανος να λειτουργησει σαν συντροφος και πατερας γιατι θα ηξερα οτι το μονο που υπαρχει στη σφαιρα των ενδιαφεροντων του ειναι ο τζογος...
γιατι θα ηξερα πως οταν η μαμα του τον εβαλε να μου κανει προταση γαμου ηταν γιατι του ειχε πει οτι ειμαι μικρη και αβαλτη και θα ειμαι του χεριου τους να με ...διαπλασουν οπως τους βολευε και γιατι θα ειχα να του πληρωνω τα φεσια απο τις τζογαδοχασουρες( δεν φαγανε ομως γιατι δεν ειχαμε γλαροσουπα)
*Θεωρείται ότι ο γάμος ως θεσμός εξακολουθεί να έχει την αξία του ή την αναγκαιότητα που είχε παλιότερα και σήμερα

Παλαιοτερα ο γαμος αναγκαστικα ηταν για την γυναικα ενας τροπος να εξασφαλισει τα προς το ζειν και να καταξιωθει κοινωνικα να γινει σεβαστη και αποδεκτη.
Σημερα οχι!
Για τους ανδρες ηταν ενας τροπος να καταξιωθουν κοινωνικα αλλα και να εχουν μια παραδουλευτρα ισοβια.
Σημερα θελω να πιστευω οχι!
Ο θεσμος σαν θεσμος δεν εχει κατι κακο...εμεις δεν ειμαστε ικανοι να σταθουμε μεσα σε αυτον!Στον θεσμο δινουν ζωη αξια και χρηστικοτητα η οχι οι ανθρωποι....απο μονος του δεν ειναι τιποτα....

*Ποιο το νόημα του για σας?

Για μενα πρωταρχικη σημασια εχει το γιατι επιλεγεις καποιον για συντροφο,το αν εισαι ικανος να λειτουργησεις στο πλαισιο της συντροφικοτητας και της αυτονομιας και να κρατας τις ισορροπιες με υπεθυνοτητα και σεβασμο προς τον εαυτο σου και τον αλλο και να ξερεις να δουλευεις καθημερινα για την σχεση μαζι με τον αλλο.
Αν αυτα μπορουν να υπαρξουν που ειναι η ουσια τοτε ο γαμος ειναι το
επι- σφραγισμα θα ελεγα.

* Γενικώς θα παντρευόσασταν έστω και κάποιον άλλο?

Κατω απο καποιες αυστηρα απαραβατες προυποθεσεις ναι!

triada

# 11 στις 7/3/2005
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Ημαθίας / Βέροια
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 80

δυσκολα

DEN EIMAI PANTREMENI E EIMAI MERIKA XORONAKIA ARABONIASMENI KAI SIZO MAZI KAI ARXISA NA VARIEMAI AFOY SKEFTOMAI STO GAMO THA VARETHO PIO POLI

emmoni

# 12 στις 7/3/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by triada
DEN EIMAI PANTREMENI E EIMAI MERIKA XORONAKIA ARABONIASMENI KAI SIZO MAZI KAI ARXISA NA VARIEMAI AFOY SKEFTOMAI STO GAMO THA VARETHO PIO POLI

Αγαπητή τριάδα προβληματίσου γιατί συμβαίνει αυτό και βρες λύσεις για να καλύψεις τις ανάγκες σου. Συζήτησε ανοιχτά με το σύντροφο σου και πες του τι σε προβληματίζει και πως μπορεί κατά τι γνώμη σου αυτό να αλλάξει αυτό. Η προσπάθεια θα πρέπει να είναι αμοιβαία αλλιώς αποτέλεσμα δε θα υπάρξει.
Μην το αφήνεις γιατί σε βλέπω να παντρεύεσαι και μετά ο γάμος σου να περιλαμβάνεται στο 60% των διαζυγίων. Δε νομίζω να το προτιμάς. Άλλαξε το όσο είναι καιρός. Στο χέρι σου είναι!

# 13 στις 10/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Γάμος???

Πάλι?
Ασε καλύτερα...

achrisa

# 14 στις 12/3/2005
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Μπορει και να ξαναπαντρευτώ αν θελησω δευτερο παιδι. Ακομα η κοινωνια μας δεν ειναι ετοιμη για παιδια εκτος γαμου κι επισης δεν υπαρχουν επαρκεις κοινωνικες δομες και νομικο πλαισιο να στηριξουν τη αγαμη μητερα. Περα απο αυτο ο γαμος ειναι θεοχαζο πραγμα που το κανει κανεις για να μην κλαιει η μαμα του. Αμα μ' αγαπας και σ' αγαπω γιατι να μπλεκουμε την εκκλησια και το κρατος στα προσωπικά μας?

# 15 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Προσωπικά, για μένα ο γάμος και δη ο θρησκευτικός δεν έχει την αξία και την έννοια που είχε πριν από 100 ή διακόσια χρόνια και βάλε... την κοινωνική αποκατάσταση και την '' σιγουριά για την γυναίκα!!!!
ο θεσμός του γάμου έχει φτάσει στο τέλος του.

το επιχείρημα πως ο γάμος είναι αποκλειστικά και μόνο για την διαιώνιση του είδους, δεν είναι σωστό, εφόσον η νομική τουλάχιστον έννοια του γάμου δεν κάνει μνεία περί παιδιών.
πολλά ζευγάρια παραμένουν άκληρα κατ’ επιλογή, χωρίς αυτό να αμφισβητεί τη νομιμότητα του γάμου τους

το βρίσκω λάθος ο σκοπός της όλης ζωής του ανθρώπου να είναι ο γάμος.

δυστυχώς, ευκολότερο είναι να παραμείνει κανείς σε αυτά που γνωρίζει και νοιώθει, παρά να βολοδέρνεται σε μονοπάτια δύσβατα και οδυνηρά.

όχι δεν θα ξαναπαντρευόμουνα και παιδιά θα έκανα χωρίς γάμο...μόνο που θα ήθελα να τα αναγνώριζε ο βιολογικός τους πατέρας, αν και ο όρος «μπάσταρδος» έπαψε να έχει την έννοια του «αγνώστου πατρός» και χρησιμοποιείται τώρα για πολύ διαφορετικούς λόγους.

η συμβίωση θα με κάλυπτε πλήρως...! σε περίπτωση διαζυγίου θα γλύτωνα και τα έξοδα..!

θα ήθελα αυτοί που συζούν να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους παντρεμένους!!!

emmoni

# 16 στις 17/3/2005
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by dihty

Γενικώς με το κείμενο σου με κάλυψες πλήρως.

Αν γινόταν αυτό που έχω βάλει στο quote αμφιβάλλω αν θα υπήρχε γάμος σε λίγα χρόνια. Δε θα παντρευόταν κανείς και επιτέλους όλοι ελεύθεροι θα νιώθαμε μέσα μας να πράξουμε όπως νιώθουμε. Αυτό θα ήταν πραγματική ευλογία.

# 17 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by dihty

η συμβίωση θα με κάλυπτε πλήρως...! σε περίπτωση διαζυγίου θα γλύτωνα και τα έξοδα..!

Γενικώς με το κείμενο σου με κάλυψες πλήρως.

Αν γινόταν αυτό που έχω βάλει στο quote αμφιβάλλω αν θα υπήρχε γάμος σε λίγα χρόνια. Δε θα παντρευόταν κανείς και επιτέλους όλοι ελεύθεροι θα νιώθαμε μέσα μας να πράξουμε όπως νιώθουμε. Αυτό θα ήταν πραγματική ευλογία.

ΑΞΙΩΜΑ: Από τους δικηγόρους, δε γλιτώνεις ποτέ.
Αν αυτοί που συζούν είχαν τα ίδια δικαιώματα με τους παντρεμένους, τότε σε περίπτωση διακοπής της συμβίωσης, θα διεκδικούσαν τα ίδια με τους παντρεμένους (επιμέλεια παιδιών, διατροφή κλπ). Επομένως, πάλι στον ίδιo παρονομαστή βρισκόμαστε!

Any questions?

# 18 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ναι θα ξαναπαντρευομουνα και μαλιστα τον ιδιο τυπο γυναικας, αν οχι την ιδια.
Ο γαμος για τους αντρες ειναι καλος εκτος και αν πεσεις σε π*****α ή φεμινιστρια.

μετα τιμης
mannap

# 19 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Παααααπαπα!

Εκείνο το άρθρο για το "μισογύνη" το έχεις δει?

# 20 στις 17/3/2005
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Οι απόψεις μου δεν έχουν αλλάξει....
Ίσως γιατί στάθηκα από τις πολύ τυχερές, τουλάχιστον μέχρι σήμερα και αυτό ακριβώς που σκεφτόμουν για το θεσμό της οικογένειας, ήταν ακριβώς αυτό που δημιουργήσαμε εγώ και ο σύζυγός μου.

Δεν ξέρω αν έχω δώσει ποτέ δεκάρα για την ιδέα του γάμου.
Μπορεί αν δεν υπήρχαν αυτά τα απαρχαιωμένα μυαλά που επέμεναν ότι πρέπει να παντρευτείς για να αποκτήσεις παιδιά και να έχουν ένα όνομα , να συνέχιζα τη συμβίωση μαζί του και να είχα αποκτήσει οικογένεια ούτως ή άλλως.

Αυτά όμως που σκεφτόμουν για εκείνον, για εμάς, όταν τον πρωτογνώριζα, είναι ακριβώς τα ίδια που σκέπτομαι και τώρα.
Η μόνη μεγάλη διαφορά του τότε με το τώρα, είναι ότι αν μου ζητούσε να πάω στην Κίνα με τα πόδια τότε το έκανα με αυθορμητισμό και με αρκετή δόση τρέλας, χαρακτηριστικά του έρωτα, ενώ τώρα απλά το κάνω, έχοντας επιχειρήματα πια...για έναν άνθρωπο που με έχει αντέξει τόσο πολύ καιρό...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε